KWESTIE-BIJLMERMEER KOMT VANDAAG IN MINISTERRAAD Frankrijk en Rusland tekenen handelsverdrag „Belastingverlagingen vervroegd invoeren Berlijnse architect ontwierp een voor 25.000 mensen t vees gese neem Verolme zal drie schenen bouwen voor Zuid-Afrika Nobelprijzen voor 2 Russen, Amerikaan en Engelse Vakbonden tegen a.o.w.-compensatie voor zelfstandigen VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AFTREDEN MINISTER TOXOPEUS NOG ALTIJD MOGELIJK GEACHT (Van onze parlementaire redacteur) De ministerraad zal vandaag in zijn wekelijkse vergadering de kwestie Bijlmermeer bespreken, zo vernemen wij in Haagse politie ke kringen. Hoewel niemand weet welke oplossing voor dit probleem zal worden gevonden, is men er in politieke kringen van overtuigd, dat als minister Toxopeus er niet in slaagt een middenweg te vinden, die iedereen zal bevredigen, er voor hem niets anders op zal zitten dan af te treden. Uitgesloten moet worden geacht, dat minister Toxopeus het wets ontwerp, waarvan de behandeling op zijn verzoek in de nacht van dinsdag op woensdag „de nacht van Toxopeus" werd geschorst alsnog zo zou wijzigen, dat daarin de gedachte, vervat in het aange nomen amendement-Scheps, zou zijn verwerkt. Het is niet aan te nemen, dat het kabinet de minister van binnenlandse zaken daartoe zal dwingen. Zou dit toch het geval zijn, dan zal minister Toxopeus zeker aftreden. Het zal voor hem persoonlijk onaanvaardbaar zijn wanneer hij, na al zijn verzet te gen het amendement-Scheps, ten slotte toch nog gedwongen zou worden overstag te gaan. Advertentie mg n eehte vaderlandse borrel OUDEGENEVER JONGE JENEVER BRANDEWIJN j" Hoewel minister Toxopeus samen met het kabinet eerst nog wel zal zoeken naar een uitweg uit de moeilijkheden, realiseert men zich in politieke kringen wel, dat een eventueel aftreden van mr. Toxopeus niet zonder meer een persoons wisseling zou betekenen in die zin, dat een andere liberaal de portefeuille van binnenlandse zaken zou gaan beheren. Mr. Toxopeus wordt nog altijd be schouwd als de leider van de liberalen. Toen hij voor de tweede maal minister werd, was hij de voorzitter van de V.V. D.-fractie in de Tweede Kamer. Zijn af treden als minister zal daarom naar de mening van bevoegde politieke kringen ook het bedanken van de twee andere liberale ministers, prof. Witteveen van financiën en mevrouw Schouwenaar- Franssen van maatschappelijk werk, tot gevolg hebben. Op deze wijze zou de ba sis van het kabinet-Marijnen zijn weg gevallen en Nederland zou weer midden in een volledige kabinetscrisis terecht zjjn gekomen. Noodoplossing Gisteren werd het in politieke krin gen mogelijk geacht, dat minister To xopeus het wetsontwerp intrekt en onmiddellijk daarna een ongeveer gelijkluidend wetsontwerp zal indie nen maar daarin de kwestie van de Bijlmermeer ongeregeld zal laten. Met andere woorden: de gemeente Weesperkarspel met de Bijlmermeer tot zijn grondgebied behorend, zou laten bestaan. De uitspraak van de kamer is echter te duidelijk geweest dat minister Toxopeus venvachten kan dat daarmee de zaak volledig is opgelost. Zo een wetsontwerp zou wel worden aangenomen, want de herindeling van de Gooise gemeenten dient zo spoedig mogelijk zijn beslag te krijgen, maar de kamer zal dan ook een beslissing verlangen over de Bijlmermeer. Als de zaak aldus verloopt, zal de heer Scheps, zo verzekerde hij ons. onmiddel lijk een initiatief-ontwerp indienen, om kamer zal vinden. Zou de regering zich tegen het initiatief-wetsontwerp verzet ten en bv. de koningin adviseren er haar goedkeuring aan te onthouden, dan zal het kabinet-Marijnen zich voor een be trekkelijk ondergeschikte zaak in elk geval een zaak zonder sterke politieke kanten in een onmogelijke positie manouvreren. De oplossing, die in de kamer misschien een meerderheid zou kunnen vinden, zou gevonden kunnen worden als minister Toxopeus zo spoedig mogelijk een be stuur instelt voor de agglomeratie Am sterdam. En dat de Bijlmermeer zo spoe dig mogelyk wordt bebouwd door liet apparaat van de gemeente Amsterdam. V.U.-ziekenhuis neemt eerste patiënten op Het in aanbouw zijnde academisch zie kenhuis der Vrije Universiteit te Am sterdam begint twee november a-s. met de opname van patiënten in de gereed gekomen oost-vleugel van dit gebouw. Dit deelde de geneesheer-directeur de heer F. H. A. Kothe gistermiddag mee tijdens een persconferentie in het ge deeltelijk afgebouwde ziekenhuis. In de oost-vleugel zijn 180 bedden onder gebracht. die naar in de bedoeling ligt binnen enkele maanden zullen zijn bezet. Naar mate de bouw vordert, zullen de overige 510 bedden in gebruik worden genomen. De geneesheer-direc teur verwacht dat het ziekenhuis tegen het eind van het volgend jaar geheel zal zijn verrezen. De leiding van het zieken huis heeft al 70 verpleegsters aange trokken. Als het gebouw gereed is, zal de verpleegsterstaf tot 500 moeten zijn uitgebreid. De bouwkosten van het ge hele project bedragen circa 50.000.000. Gegijzelde koopman weer naar de markt De 56-jarige Amsterdamse marktkoop man Pieter den Bosch, die zich sinds 20 oktober in het hoofdstedelijk Huis van Bewaring in gijzeling bevond wegens het 1966 van kracht worden, niët opvolgen van een gerechtelijk von nis tot betaling van een dwangsom Douwe Egberts, zal zijn produkten nu tegen de vastgestelde prys weer op de Albert Cnypmarkt kunnen kopen. Douwe Egberts had tegen de koopman een kort geding aanhangig gemaakt, omdat deze Douwe Egbertsprodukten onder de vastgestelde prijs verkocht. Douwe Egberts heeft de gijzeling giste- VIJF JAAR VAN KRACHT Franse kredieten met looptijd van 7 jaar Vandaag zal een Frans-Russisch handelsverdrag met een looptijd van vijf jaar in Parijs worden on dertekend, aldus een mededeling van het Franse ministerie van fi nanciën. Frankrijk hoopt met het verdrag de handel tussen beide landen met 50 procent te doen toe nemen. Het verdrag zal 1 januari Weesperkarspel met de Bijlmermeer aan I ren doen opheffen onder de toezegging Amsterdam toe te voegen. Een wets- van de koopman dat hij de produkten ontwerp waardoor hy naar het zichin het vervolg „op prijs' laat aanzien een meerderheid in de zal doen. i de hand 99 VOORLOPIG VERSLAG KAMERCOMMISSIE: Geen middelen in de miljoenennota uitgetrokken De Franse minister van financiën, Va- lery Giscard d'Estaing en de Russische minister van buitenlandse handel, Niko lai Patolitsjew, hadden gistermorgen onderhoud om de laatste hand iggen aan het verdrag. nog e< te leg] ELF JAAR VOOR KERNGELEERDE Een Romeinse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak te gen professor Felice Ippolito en anderen. Ippolito is veroordeeld tot elf jaar ge vangenisstraf wegens verduistering. Zes anderen beklaagden, hij wie de vader van de hoofdverdachte, kregen gevan genisstraf variërend van een jnar en twee maanden tot twee jaar en tien maanden. Drie beklaagden, bij wie een zwager van Ippolito, werden vrijgespro ken. Ippolito, een 48-jarige Napolitaanse geo loog, is als een der meest eminente ge leerden van Italië beschouwd. Ook als organistator en politicus heeft hij op de voorgrond gestaan. Ippolito is schuldig bevonden aan verduistering of misbruik van omstreeks een miljard lire in de vier jaar dat hij secretaris-generaal was van het nationale comité voor kernener gie. De South African Marine Corp. Ltd. in Kaapstad heeft gistermiddag bekendge maakt dat zjj aan de Verolme-sclieeps- werven in Rotterdam de opdracht heeft gegeven voor de bouw van drie vracht schepen van ieder twaalfduizend ton deadweight. Deze order omvat een be drag van omstreeks viereneenhalf mil joen pond sterling, ongeveer 45 miljoen Nederlandse guldens. Van de zijde van Verolme is medege deeld dat iiet hier gaat om drie express- liners. snelle vrachtschepen die een snelheid kunnen halen van 21 knopen. De schepen worden uitgerust met hon derdvijftig ton zwaar laadgerei, dc voort stuwing zal bestaan uit de Verolme M.A.N.-dieselmotor van 13.800 kg. De schepen zullen hoogst modern zijn en dan ook in hoge mate worden geautomati seerd. De schepelingen zullen air-condi- tioned eenpersoons hutten krijgen. Verolme bouwde reeds eerder een schip voor deze rederij, namelijk het grootste koolschip ter wereld, de Langkloof. Vele leden uit de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Ka mer verklaren in het voorlopig ver slag over het wetsontwerp tot ver laging van de loon- en inkomsten belasting, een vervroegde invoe ring van de belastingverlagingen wenselijk te achten. Zjj zouden graag zien, dat op zo kort mogelijke termijn zekerheid wordt kregen over een invoering uiterlijk op 1 juli 1965. Vele andere leden vragen in de eerste plaats een uiteenzetting waar om de invoering van het eerste deel van de verlaging per I januari aanstaande uit een technisch oogpunt onmogelijk moet worden geacht, zoals de minister president onlangs in de kamer ver klaarde. Zij zijn overigens van mening, dat de re gering er beter aan zou hebben gedaan zich niet op een datum van invoering vast te leggen. Uit een oogpunt van conjunctuurpolitiek achten zij dit moei lijk te verdedigen. De eventuele split sing in twee delen komt dus hun inziens aan dit bezwaar slechts ten dele tege moet. Ten slotte vragen zij wanneer in verband met de conjunctuur tegenmaat regelen nodig zullen zijn, in welk vlak deze dan zullen liggen. „MIDDENSTAND MAG NIET WEER ACHTERBLIJVEN BIJ LOONSVERBETERING" De voorzitter van de Nederlandse Roonis-Katholieke Middenstandsbond, de heer J. B. A. Hurkman, heeft op een gisteravond te Nijmegen gehouden regio nale bijeenkomst van zijn organisatie o.a. aandacht geschonken aan het beraad over de lenen en prijzen dat op 6 novem ber in het bestuur van de Stichting van den Arbeid begint. ,Waar zoveel verschillende belangen in het spel zijn moet een voor ieder aan vaardbaar compromis worden gevonden. Wij als N.R.K.M. moeten daar rekening vergelijking met gehuwden zonder kin- mee houden Maar ik wil nu toch wel deren. Van verschillende zijden wordt <-én ding heel duidelijk zeggen- wij gaan gevraagd of de regering plannen heeft met akkoord met een beleid waardoor. i. .zoals in hef nfcelonpn mar het fpval Het verdrag betekent een nieuwe over treding van de 30 jaar geleden geslot* overeenkomst van Bern om landen van het communistische blok geen kredieten met een looptijd van meer dan vijf jaar te verlenen. Groot-Brittanië was het eerste land dat deze overeenkomst schond door Tsjecho-Slowakije een che mische fabriek te verkopen tegen een krediet met een looptijd van 12 jaar. Kredieten Volgens goedingelichte zegslieden zal Frankrijk Rusland kredieten verle nen met looptijden van zeven jaar voor de aankoop van zware machine- riën voor de industrie. Patolitsjew deelde verslaggevers mee dat Rusland in het kader van het nieuwe verdrag industriële uitrustingsstukken ter waarde van ongeveer 3.750 miljoen frank zou kopen. Daaronder vallen volledig uitgeruste fa brieken voor de fabricage van kunst mest. Aangenomen wordt dat in het verdrag ook voorzieningen zijn opgeno men waarbij de Renault-fabrieken kun nen deelnemen aan de automobielpro- duktie in Rusland. komen tot een enkele kinderaftrek, mate ,l_n M nfeelopen jaar^het ereval een systeem, dat technische en princi- pieel de voorkeur zou verdienen boven het bestaande ingewikkelde systeem. Provincie- en gemeentefonds is geweest, de inkomens in de midden stand duidelijk achterblijven bij de inko mens van andere groepen", aldus de heer Hurkmans. Hij herinnerde er aan dat het Centraal Planbureau heeft uitgerekend dat er in r- 1965 eigenlijk geen ruimte is voor loons- hsts? fis;: en öet ,dus spreker, niet te kunnen instemmen Vele leden verklaren zich er moeilijk met iets dat op een loonstop lijkt mee te kunnen verenigen, dat tijdelijke „Wij zullen zien hoe dat in de onderhan- belastingverzwaringen (sigaretten en delingen uitpakt, maar de vakcentrales benzine) definitief zouden worden ge- moeten wel goed weten, dat een loonsver- maakt, zolang de verlaging van de in- hoging die uitgaat boven wat economisch komsten- en loonbelasting per 1 juli onmogelijk is, natuurlijk prijsconsequen- 1965 niet vaststaat. ties zal moeten hebben". Dawn Eraser op jacht in de keizerstuin Wat zou U doen ais U de beroem de Australische zwemster Dawn Fraser er op betrapte iets te wil len wegnemen uit het park van het keizerlijk paleis? Wat een Tokiose politieman deed was haar haar zin te geven. Er blijkt nog ridderlijkheid te be staan. Dawn wilde behalve de gouden medailles die zij won, nog een herinnering aan Tokio. De politieman betrapte haar toen zij bezig was zondagochtend vroeg in een mast te klimmen in het park om er een Olympische vlag af te halen. De politieman com mandeerde haar omlaag en klom vervolgens zelf In de mast om er zowel de Olympische als de Ja panse vlag uit te halen. Miss Fra ser was blij. De volgende dag ging zij naar hét politiebureau en gaf de politieman een kangeroedaS- speld. omdat hij ridderlijkheid bo ven plicht had gesteld. De supe rieuren van de politieman zijn niet boos op zijn gedrag, alleen maar ialoers om zijn dasspeld. Woens dag is Dawn naar huis vertrok ken. met de vlaggen en uitgewuifd door de politie. De Nobelprijs 1964 voor natuurkunde is toegekend aan de Amerikaan Charles, Townes en de Russen Nikolai Basow en Alexander Protjorow. Professor Charles Townes van het tech- nologisch instituut van Massachussets ontvangt de helft van de prijs die 273.000 kronen groot is. De onderscheiding is toegekend op grond van „fundamenteel werk op het gebied van quantum-elek- tronica, dat heeft geleid tot de construc tie van oscillatoren en versterkers ge baseerd op het maser-lasser-prineipe Professor Townes, in 1915 in Zuid-Caro- lina geboren, was hoogleraar aan de Columbia universiteit van New York toen hij in 1951 zijn eerste resultaten met betrekking tot de maserstraal be kendmaakte. De Rus Nikolai Basow. geboren ln 1922. kwam in 1948 bij het Lebedew-lnstituut van Moskou Alexander Protjorew werd 2 jaar eer-, der aan het instituut verbonden. Volgens de Zweedse academie ontwik kelden deze 2 geleerden onafhankelijk i van het onderzoek dat Townes verricht te, hun theoriën over het maser-princi- pe. De Nobelprijs 1964 voor scheikunde Is toegekend aan professor Dorothy Hodg kin, die verbonden is aan de universi teit van Oxford, Engeland. De 54-jarige professor Crowfoot-Hodgkin kreeg de prijs voor haar door middel van x-stra- len verricht onderzoek van de houw van belangrijke bio-chemisehe stoffen. Foto: i.l.n.r. ile Russen Alexander Protjorow, Nikolai Basow en de Amerikaan Charles Townes. Hot overlegorgaan van de drie vakcen tralen, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, het Nederlands Ka tholiek Vakverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft zich in een adres aan de leden van de Tweede Ka mer uitgesproken tegen een compensa tie voor de verhoging van de A.OAV.- premies alleen aan de zelfstandigen. Niet alleen de zelfstandigen, maar alle werknemers krijgen de lasten te dragen van de voorgenomen verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen, aldus het adres. De drie vakcentralen hebben zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van een adres van de zes centrale organisaties van landbouw en middenstand, eveneens aan de Tweede Kamer. In dit adres stelden de zes or ganisaties. dat een compensatie voor de zelfstandigen noodzakelijk is. De drie vakcentralen zijn van mening, dat de bijzondere zorg, die uit het adres van de zes organisaties spreekt voor de minst draagkrachtigen onder de zelf standigen, gelden moet voor alle lagen inkomenstentrekkers. ongeacht of zij zelfstandige of werknemer zijn. Geen middelen Verscheidene leden is het opgevallen dat hoewel gesproken wordt ovei mogelijkheid het eerste gedeelte de verlaging op 1 juli 1965 te doen ingaan hiervoor in de miljoenennota geen middelen zijn uitgetrokken. Een zekere ontspanning in de economie zou volgens hen pér 1 januari 1966 wel zover doorgewerkt zijn, dat dan ook invoering van het tweede gedeel te verantwoord is Van vele zijden vraagt men de bijzonde re aandacht van de bewindslieden voor het tarief, dat voor de ongehuwden zal gelden. Vele leden vragen of reeds een onderzoek is ingesteld naar het totaal van de uitgaven van ongehuwden in FRANSE COMMUNISTEN EENS MET KREMLIN De opvolgers van Kroesjtsjew en een delegatie van de Franse communistische partij hebben gisteren in een gezamenlij ke verklaring gezegd dat zij het met elkaar eens zijn over een „gezamenlijk" beleid terzake van vraagstukken als de •edzame coëxistentie en het bijeenroe pen van een internationale conferentie van communistische partijen. Het wordt mogelijk geacht dat de aan gekondigde „algemene overeenstem ming" een van de eerste successen van de nieuwe Russische leiders zal zijn bij hun pogingen het in internationale com munistische kring bestaande misnoegen over het ontslag van Kroesjtsjew uit de wereld te helpen. In de verklaring werd in het geheel niet over het ontslag gesproken. Diplomatie ke zegslieden zeiden dat door deze omis sie was onderstreept dat het Kremlin erin was geslaagd de banden met de Franse communisten nauwer aan te ha len. V oorgelegd aan staalconferentie in Luxemburg Hoogte 1250 meter; 8000 woningen Tussen de vele technische do cumenten die de grote staalcon ferentie in Luxemburg bestu deerd, bevond zich gisteren een plan, dat een Jules Verne waardig is: een plan voor een stad van 25.000 inwoners, on dergebracht in een kolossaal torengebouw van 1.250 meter hoog. De ontwerper, de Berlijnse architect Robert Gabriel, heeft zijn plan »chrif- telijk voorgelegd aan een van de zes gespecialiseerde commissies, die zich gisteren met de vele toepassingsmo gelijkheden van staal hezig hielden, 500.000 ton staal Volgens Gabriel moet men een halt toeroepen aan de steeds maar uit breidende steden met hun steeds gro ter wordende verkeersproblemen, ge luidshinder en gebrek aan recreatie ruimte. Hy gelooft dat men met vijf honderdduizend ton staal een enorm [tto] lxJ HET HUIS VAN ST.ELOY De voorname, zachte glans der parels die reeds in de Oudheid werd gewaardeerd, heeft nog niets van zijn charme ingeboet. Parelsnoeren van fijne tint en lustre, in prijs variërend van ca f 175.- tot f 2000.-, hebben wij steeds in uitgebreide ver scheidenheid in onze collectie. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam gebouw kan optrekken van 1.250 me ter hoog en met een middellijn van 64 meter, waarin achtduizend wo ningen voor in totaal 25.000 mensen kunnen worden ondergebracht, sa men met enorme opslagplaatsen, winkels, werkruimten garages en alles wat een kleine stad verder no dig heeft. De meeste torenbewoners zouden bo ven de grens der regenwolken (zes honderd meter) wonen, nog meer zou den geen last hebben van stof, aan gezien de grens van de stof houdende lucht op driehonderd meter ligt en er zouden geen verkeersongelukken kun nen gebeuren, omdat het verkeer in de torenstad via een groot aantal snelliften en paternosters zou ge schieden. Schuilkelder Het gedeelte van de toren boven 450 meter zou windkrachtstations kun nen bevatten, die 40 miljoen watt eleetriciteit kunnen opwekken Het gebouw zou moeten rusten op een atoomvrije schuilkelder. 65 meter or der de grond Daarop denkt de Ber lijnse architect zich vier verdiepin gen met parkeerruimte en vervol gens elf verdiepingen met opslag plaatsen voor levensmiddelen en der gelijke en koelruimten In het boven ste deel van het gebouw zou een groot sanatorium kunnen wordeD gevestigd. Mocht de idee van deze stad werke lijkheid worden en voldoen, dan zou het gebruik van staal by de stede- bouw zich aanzienlijk uitbreiden en dat is het doel van deze conferentie, zo merkt Gabriel in zijn rapport nuchter op. Maar hoe groot de kans van verwezenlijking van dit monster project is, vermeldt zijn officiële do cument niet. Het Wereldgebeuren „Enkele tak aan boom der illusies" Volgend jaar zullen in West-Duits- land de verkiezingen worden ge houden voor de vijfde Westduits* Bondsdag. Ruim 38 miljoen mensen zullen dan naar de stembus gaan om te beslissen of zij Erhard als kanse lier willen houden of het eens met een ander willen proberen. In ieder geval zal er daarna in West-Duit land een andere regering zijn Mét of zonder Erhard, maar waarschijnlijk wel mét, want zoals de zaken thans staan ziet het er voor de „vader van het Wirt- schaftswunder" vrij gunstig uit. Ar>- ders dan Adenauer timmert Erhard niet aan de weg. Zijn reizen naar het buitenland zijn geen manifestaties van eigen grootheid, zoal» bij de Gaulle het geval is. Prof. Erhard gaat nog al stilletjes zijn gang. maar intussen zet hij zijn zinnen door Hij is niet uit de weg gegaan voor de denkbeelden van de Franse president, hetgeen ve len niet durfden hopen toen Erhard de grote Adenauer verving. De Fran se president heeft dat moeilijk kunnen verkroppen en het heeft er af en toe om gespannen. Bijna was van de Frans-Duitse vriendschap weinig te rechtgekomen Thans wordt officieel hard gewerkt, maar veel concrete re sultaten zijn nog niet voor de dag ge komen. Er is samenwerking, Erhard is daar volledig vóór. maar van een Franse overheersing zoals door de pessimisten in West-Duitslana was ge vreesd, is geen sprake. Erhard staat Izijn mannetje, ook tegenover de West- jduitse Gaullisten, die hur. bastion (vinden in het Beieren van Franz- (Joseph Strauss De Westduit e massa weet dat in Erhard te waarderen. Bo vendien ziet men in de Bondsrepubliek nog steeds de „vader van het Wirt- schaftswunder" in de joviale, gemoe delijke bondskanselier. Men heeft het idee, dat zolang Erhard de scepter zwaait, het goed zal gaan met de Duitse economie. Dat is ten dele na tuurlijk een loes idee, doch anderzijd» is het tekenend voor het vertrouwen dat de bondskanselier anderen inboe zemt. Het is juist zoals tijdens zijn be zoeken aan het buitenland: men voelt aan dat deze zich wat stijf in het pak bewegende figuur eerlijk is en dat hij zijn taak ernstig opvat. Door de voorzichtigheid waarmee Erhard regeert krijgt men soms de indruk dat er weinig veranderd is sedert Adenauer De Russen hebben het dezer dagen heel bloemrijk uitge drukt in de Prawda: „Erhard is slechts een enkele tak aan de grote boom der illusies die in Bonn is ge groeid gedurende de jaren van de koude oorlog". Met andere woorden: onder Adenauer kwamen wij geen steek verder, met Erhard is het pre cies hetzelfde. Toch er er een wezenlijk verschil tus sen de politiek van Adenauer en die van Erhard, zij het misschien niet ten opzichte van Oost-Europa Meer dan Adenauer is Erhard er op gebrand het bondgenootschap met de Verenigde Staten te handhaven en te versterken. En waar Adenauer weinig voelde voor Engelse deelname aan een politiek aaneengesloten Europa, is Erhard er pertinent voor, de Britten bij het Europese gebeuren te betrek ken. Op dat punt is er wrijving tussen Parijs en Bonn. Een wrijving die mid dels het Duits-Franse vriendschaps verdrag door Bonn doorlopend na wordt gehouden om een bi and te voor komen. Op één terrein heeft Erhard een ne derlaag geleden: zijn pogingen om Frankrijk en de Verenigde Staten na der tot elkaar te brengen mislukten. De Gaulle verzette zich te hevig te gen iedere Duitse bemoeienis in deze zaak. De moeilijkheden tussen Parijs en Washington hebben Erhard het le ven niet gemakkelijker gemaakt. Wat Erhards Europese initiatieven betreft, stuit hij alweer op een muur van onwelwillendheid bij de Gaulle. De Gaulie heeft zijn zinnen gezet op een Europa dat geleid wordt door Frankrijk, eventueel met de hulp van Duitsland. maar onvoorwaardelijk met Frankrijk op de eerste plaats. Initiatieven dienen daarom uit Parijs te komen en niet uit Bonn. Alle Duitse moeite is wat dat betreft dus vergeefs geweest. Bij deze buitenlandse politieke pro blemen komen dan nog de zorgen met betrekking tot de binnenlandse politiek, temeer daar Ludwig Erhard, terwijl dit toch vel de gewoonte is, geen partijleider van zijn regerings partij is. En dan was er toen hij kan selier geworden was ook nog een 88- jarige Konrad Adenauer Ook al is er geen sprake van een ernstige splitsing tussen „Gaullisten" en „Atlantikern" binnen de C.D.U., toch is er een zeker onbehagen te bespeuren. Daarbij komt nog dat Erhard gedeeltelijk aan een ernstige kritiek van de zijde van de Beierse zusterpartij, de ..Christelijk Sociale Unie" (C.S.U.) is blootgesteld. Dat geldt nog in sterkere mate voor de minister van buitenlandse zaken Schrödet en vooral voor de Vrije De mocraten (F.D.P die als liberale coalitiepartner Je vice-kanselier Men de stellen. Want de C S.U.die in het Bonner parlement altijd al met de C.D.U. door een fractiegemeenschap verbonden is geweest, heef* onder lei ding van de vroegere minister van verdediging Franz-Jose. Strauss eigen denkbeelden wat betreft de buiten landse politiek ontwikkeld Men mag echter wel aannemen, dat de komende gemeenschappelijke verkiezingsstrijd deze tegenstellingen spoedig wat zal afzwakken. LUDWIG ERHARD ...niet luidruchtig, maar wel volhardend... Het komende voorjaar u een dc; Westduitse staatsonderneming voor een deel in parüctiheTe handen over. De Westduitse regering heeft een wetsvoorstel ingediend voor de gedeeltelijke öenationalisering van de Verenigde E2ektnzltsts-und Bergwerks- Aktiengesellschaft (Veba).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3