Nieuw gemeentehuis Breskens kroon op het werk van de wederopbouw Afdeling Zeeland NIVE bestudeerde Sloeproject Gemeentesecretaris: van krot naar paleis" ALMANAK Eervol ontslag voor burgemeester Clinge ENGELSE JEUGDVERENIGING KOMT WEEK OP BEZOEK IN TERNEUZEN EXPOSITIE ZEEUWSE DUIVEN IN K0RTGENE IN VOORBEREIDING Eén van de tweeling Breure overleden Uiteenzettingen ir. Wieringa en ir. Van Itallie RAAD TERNEUZEN WAARDEERT INRICHTEN INFORMATIECENTRUM KERKELIJK RECREATIESCHAP ROND VEERSE MEER START De kerk en Zeeland in ontwikkeling 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 GEOPEND DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN „Deskundig ontworpen, royaal ge bouwd en smaakvol ingericht". De ze opmerkingen waren donderdag middag veelvuldig te beluisteren in het nieuwe gemeentehuis van Bres kens, nadat de commissaris van de1 koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot de officiële opening van dit fraaie gebouw had veiricht. Voor deze voor Breskens zo be langrijke gebeurtenis werd drie maal de hulp van Zeelands eerste burger ingeroepen: voor het hij sen van de Nederlandse vlag in de mast voor het gemeentehuis, voor de feitelijke ontsluiting van het gebouw en voorts voor de onthul ling van het glas in loodraam, dat zoals bekend een schenk is van de hele Breskense bevolking. Diverse sprekers zeiden te wensen en te verwachten, dat in het nieuwe ge meentehuis vele en belangrijke besluiten zullen worden genomen. „Er wachten U nog problemen genoeg, die U, naar ik hoop met Gods hulp zult kun nen oplossen", zo zei de commissaris der koningin. „De Bressiaanders zijn dit ten volle waard", zo voegde hij er aan toe. Er was bijzonder grote belangstelling voor de officiële opening van 'net nieu we gemeentehuis, dat Breskens be schouwt als het sluitstuk van de weder opbouw. Van provinciale zijde waren aanwezig de gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mes, M. J. van Poelje, J. M. A. C. van Dongen en de griffier der staten, dr. D. van der Wel. Voorts de hoofdin genieur-directeur van rijkswaterstaat, ir. J. Zuurdeeg, de hoofdingenieur-direc teur van volkshuisvesting, ir. L. D. Huisman, de districtscommandant van de rijkspolitie A. J. van Thiel, vrijwel alle burgemeesters van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, de burgemeester van Vlis- singen, mr. B. Kolff, en vele anderen. In het gebouw „De Uitkomst", dat on geveer twee jaar gastvrijheid heeft ver leend aan de gemeenteraad van Bres kens, werd de rij van sprekers geopend door Breskens' burgemeester J. A. Eek hout. Hij zei de opening van het raad huis te beschouwen als het slot van de wederopbouw. Uitvoerig ging burge meester Eekhout in op de gebeurtenis sen aan het eind van de laatste oorlog, reeuwse Compromis Enkele (k) wartalen geleden schre ven wij over het lawaaierige be grip juke-box, waarvoor wij ge lukkig in het Zeeuws een accep tabele vertaling hebben: kluut - urgel. Gisteren had zich, in Vlissingen, een aantal geslaagden van de zee vaartschool. radarmensen, rond een dergelijk instrument ge schaard om zo, bij een goed lied, dit maatschappelijk succes te vie- Jongens van stavast om het zo maar eens te zeggen, die het „Waar de blanke topwat waren ontgroeid en in hoofdzaak de- stemmen verlangden van de Beat les, Dionne Wurtoick en Dusty Springfield, een onschuldige be geerte, waaraan zij zich volledig overgaven. Enkelen waren al dermate door de feestelijkheden aangegrepen, dat zij om de bietenbouwers riepen, een duister verlangen, wat op een tekortkoming in de. vorming wijst. Maar men vond eer compromis. Een jongeman, waarschijnlijk ene Engel, omdat hij voortdurend riep Jk, Jan Engel" en zijn studiege noten met een holle lach opriep tot het bijwonen van een vergade ring over de vooruitzichten van de koopvaardij, bewandelde de mid denweg door bij dc aanvuringen yrDe Beatles!" en „De Bieltsnbou- werrs!" te concluderen: „We draai en gewoon de Bictclbouwers." waarbij West-Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen en Breskens in het bijzon der zo'n zware tol heeft moeten betalen aan de vrijmaking van de Westerschel- demonding. Monument „Het zon goed zijn als aan de zuidzijde van deze monding een monument werd geplaatst als een blijvende herinnering aan deze slag", aldus de heer Eekhout. „Dan behoeft de Rijksdienst voor Oor logsdocumentatie by volgende bevry- dingsherdenkingen niet meer op le bel len om te vragen of hier in West- Zeeuwsch-Vlaanderen in die jaren ook nog iets is gebeurd", zo vervolgde Bres kens' burgemeester. Dit moet namelijk nog kort geleden zyn gebeurd. Onder de zaken, die in het nieuwe ge meentehuis ongetwijfeld nog wel eens aan de orde zullen worden gesteld, noem de hij met name de industrievoorzienin- gen en -vestigingen, de jachthaven, de recreatie, de jeugd- en bejaardenzorg, de visserijzaken en uiteraard de derde haven. „Dat telefoontje van oorlogsdocu mentatie getuigt wel van bitter wei nig wijsheid", zo zei commissaris De Casembroot, die vond, dat de lande lijke belangstelling voor andere delen van Zeeland, waar de bevrijding is herdacht, ook bijzonder gering is ge weest. De slag om de Westerschelde zag hij persoonlijk als van Europese betekenis. Dat in Breskens een mo nument behoort te staan, was de commissaris volkomen eens met bur gemeester Eekhout. Hij had zelfs een plaats in zijn gedachten: het fort „Frederik Hendrik". Jhr. De Casembroot zei voorts de misère van Breskens bepaald niet te willen mi- niseren, maar hij wilde toch nog wel eens duidelijk stellen, dat ook andere de len van Nederland er zeer beroerd aan toe zijn geweest en zelfs een vreselijke hongerwinter hebben meegemaakt. Eerst burgerij Het stemde hem tot genoegen, dat Bres kens dezelfde lijnen heeft gevolgd als de provinciehoofdstad: eerst woningen bouwen voor de burgerij en daarna pas voor de bestuurders van gemeente en provincie. „De kosten van het gebouw (ƒ350.000) hebben ons gelukkig geen slapeloze nachten bezorgd", zo vervolg de de commissaris, die de wens uitsprak, dat in het nieuwe huis van de gemeente veel nuttig werk zal worden verricht. En daarnaast nog vele charmante vis serijkoninginnen en haar hofdames zul len worden ontvangen... Namens de raadsleden sprak de heer Th. Cambier, die onder meer wees op de grote noodzaak van het nieuwe ge bouw, die Gedeputeerde Staten dank bracht voor de goedkeuring van het des betreffende raadsbesluit en die de be volking bedankte voor het fraaie ca deau. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om namens de raad te pleiten voor een spoedige samenvoeging van gemeenten, waarbij volgens hem de bes te oplossing zou zijn één gemeente te maken van geheel West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Namens de raad bood hij een nieuwe voorzittershamer en een elektrische wandklok aan. Namens het comité, dat zich heeft belast met het bijeenbrengen van de gelden voor het bevolkingsgeschenk, werd het woord gevoerd door de heer K. Maas. die bur gemeester Eekhout dat geschenk en een album aanbood. In dat geschenk is naar zijn mening de dankbaarheid van de ge hele Breskense burgerij aan het gemeen tebestuur tot uitdrukking gebracht. Burgemeester J. A. Eekhout van Breskens toont hier het glas-in- loodraam tn het nieuwe gemeente huis van Breskens aan dc commis saris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Links op de foto de heer K. Maas, die het raam namens dc bevolking van Breskens had aangeboden. (Foto P.Z.C. Fraai cadeau van bevolking Breskens Het glas in loodraam, dat de heer K. Maas donderdagmiddag na mens de burgerij van Breskens aanbood aan het gemeentebe stuur, is een ontwerp van Antoine Mes Uit Middelburg. Aan de rechterzijde treft men een mannenfiguur aan als zinnebeeld van de bundeling van gemeente lijke en particuliere Inspannin gen. Zij hebben samen Breskens tot ontwikkeling gebracht en het uit de teisteringen van oorlogs brand en stormramp doen herrij zen. De figuur laat de dubbele arend (wapen van Breskens) los, die opvliegt naar de nieuwe dag, duidend op de ontplooiing van di- verse activiteiten. Dat zijn: we deropbouw, kerkelijk leven, ge zondheidszorg, sociale, jeugd- en bejaardenzorg, industriële ontwik keling, scheepsbouw. visserij, scheepvaart, opslag en verwer king van agrarische produkten, goederenvervoer en centrum van personenvervoer. In de kern van het raam is de plattegrond van Breskens weergegeven met de ontwikkeling van recreatiemoge lijkheden. Als kleuren zijn geko zen rood en groen, de kleuren van Breskens. By koninklijk besluit Is aan de heer I'. V. M. Vercauteren op zijn verzoek, in verband met het bereiken van do pen sioengerechtigde leeftyd, met ingang van 1 november 1964 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Clinge, met dank voor de goede en langdurige diensten door het als zoda nig bewezen. Waterschap Wegschap Walcheren houdt op 4 november vergadering In de vergadering van het college van beheer van het waterschap Wegschap Walcheren, te houden op woensdag 4 november in de raadzaal te Middelburg komt een voorstel aan de orde betreffen de de verhoging van de vergoeding voor het bijwonen van elke vergadering van het college. Voorgesteld wordt de pr sentiegelaen van 10,op te trekken tot 20,per lid. In dezelfde vergade- ring zal aan het college van beheer wor den gevraagd een krediet van 2020, te verstrekken voor de aankoop van een schaftwagen. Gasten van de uloschool Muziekuitvoering als tegenprestatie Veertig jongens en meisjes uit de En gelse industriestad Leicester zullen za terdagmiddag vanuit Oostende in Ter- neuzen arriveren, om daar een week de gast te zijn van de Terneuzense openbare uloschool. De gasten maken deel uit van een jeugdvereniging, die zich onder de naam „The Orpheans" toelegt op het beoefenen van toneelspel en muziek. Om dat te bewijzen zuilen ze donderdag en vrijdag als tegenprestatie muziekuitvoe ringen geven in de recreatiezaal van de openbare uloschool aan de YV'alstraat. De Het gebouw, waaraan anderhalf jaar is gewerkt, bevat op de begane grond een flinke werkruimte voor het secretarie- personeel, en een royale hal met diverse kamers. Daaronder is een grote archief ruimte en een kelder voor de centrale verwarming. Op de eerste verdieping vindt men een smaakvol ingerichte ka mer voor b. en w., een commissie- vergaderzaal en een zeer ruime raad zaal. Bejaarde man gedood door kolendamp De rustend landbouwer H. Brasser (78) is donderdagmorgen door zijn dochter dood aangetroffen in een stool in zijn woning te Koudekerke. De alleenwonen de weduwnaar bleek te zijn overleden aan kolendampvergiftiging. De dood moet reeds woensdagavond of nacht zijn ingetreden. De dochter, mevrouw J. de Graaf- Brasser ging zoals gewoonlijk donder dagmorgen naar het huis van haar va der, op de Vlissingse straatweg, dezelf de straat waar zij ook woont. Mevrouw De Graaf zou daar de woning schoon maken. Omstreeks half tien deed z\j ae ontstellende ontdekking. De arts Sloos constateerde de dood. In Kortgene komt een Zeeuwse tentoonstelling van postduiven en wel op vrijdagavond 8 en zaterdag 9 januari 1965 in „De Stads wijnkei der". Het is de bedoeling dit evenement jaarlijks op te zetten. De aanloop daarvoor is vorig jaar genomen. Toen hield de 15-jarige Noordbevelandse vereni ging van postduivenhouders „De Blauwe Doffer" ter gelegenheid van haar lustrum een nationale expositie, die bijna 1500 inzendingen trok. He» «»"- „reprise" Die komt er nu in de tweede, week van januari. Als deze tweede tentoon stelling ook aanslaat, wil meii er een jaarlijks terugkerend evenement van maken onder de naam „De Zeeuwse Tentoonstelling". „De Blauwe Doffer" zal dit provinciale initiatief openstellen voor duizend duiven van Zeeuwse liefhebbers. Tot 22 december kunnen de deelnemers zich laten inschrijven. Vijf bekende keurmeesters uit de Nederlandse duivensport zullen de dieren vrijdag onder de loep nemen, 's Zaterdags zullen de prijzen worden uit- Als deze tweede expositie van „De Blauwe Doffer" succes heeft wil de vereniging een deel van de opbrengst bestemmen voor de bouw van een nieuw clublokaal. De vereniging zit op het ogenblik zonder clubhuis, om dat men niet langer de beschikking heeft over het pand, waarin de ver enigingsactiviteiten zich tot nu toe afspeelden en men geen nieuwe ruim te kan vinden. Een ander deel van de expositiebaten wil „De Blauwe Doffer" afdragen aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding. Engelse gasten worden ondergebracht by leerlingen van de Terneuzense ulo school. Het bezoek van de Engelse jongens en meisjes is een uitvloeisel van het con tact, dat al enkele jaren bestaat tussen het onderwijzend personeel van de ulo en dat van de Hamilton highschool, een internaat onder de rook van Leicester. Leden van „The Orpheans" zijn op een enkele uitzondering na, allen leerlingen of oud-leerlingen van dit internaat, dat daarom als de wieg van de toneel- en muziekvereniging kan worden be schouwd. Voor het bezoek van de Engelsen aan Terneuzen is een uitgebreid programma opgesteld, dat eigenlijk zaterdagmiddag al begint bij de officiële ontvangst in het schoolgebouw, waar de leden van de schoolvereniging zullen zorgen voor een eenvoudige maaltijd. Maandagmorgen komen de gasten opnieuw naar de school, waar ze een filmpje zullen zien over de afsluiting van de Braakman en waar mevrouw Heikoop van origine Engel se iets zal vertellen over de verschil len in woon- en leefklimaat in Nederland Engeland. Dinsdag brengen de Engelsen een bezoek aan Antwerpen, terwijl er woensdag een sportontmoeting is tussen de leerlingen van de ulo en de gasten. Donderdag komen de bezoekers zelf aan bod: in de recreatiezaal van de ulo ver zorgen ze een concert voor de leerlingen van de huishoudschool, de katholieke uloschool, de muziekschool en de u.t.s. Ditzelfde concert wordt nog tweemaal herhaald: donderdagavond voor de ou ders van de leerlingen en vrijdagmorgen de leerlingen van de openbare ulo school zelf. Vrydagavond verzorgt de schoolvereniging een afscheidsfeestje met toneelstukjes, sketches en natuur lijk een danéje. Ooit in de loop van de week laat do schoolvereniging zich niet onbetuigd: woensdag krygen de Engelsen een origi nele „tea" aangeboden. Dat zal ook het geval zijn bij de ontvangsten op zaterdag aanstaande. Terneuzen voelt zich overgeleverd aan het aardgas Do beslissing van het gemeentebestuur van Axel het gemeentelijk gasbedrijf over tc dragen aan de N.V. ZEG AM is donderdagavond in de gemeenteraad van Terneuzen aanleiding geweest tot een uitgebreide discussie. Het Axelse gasbedrijf verzorgt namelijk ook de gasvoorziening in Terneuzen, dat het bedrijf daarvoor tot 1977 concessie heeft verleend. „Kan Axel dat nou maar allemaal zon der toestemming of medeweten van Ter neuzen doen?", zo vroeg de heer M. Felicitaties Gelukwensen werden verder uitgespro ken door oud-wethouder P. Notebaart, door de hervormde predikant L. Spaans, namens de gezamenlijke kerken van Breskens („ik hoop dat het huis de ac tiviteiten zal stimuleren en coördine ren"), door gemeentesecretaris P. J. Woittiez namens het gemeentepersoneel („we verhuizen van een krot naar een paleis"), door burgemeester A. P. Kos- tense van Biervliet namens de West- Zeeuws-Vlaamse burgemeesters („een kroon op het werk van de wederop bouw") en door burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen „ik mag toch wel stellen, dat ook wij buren zijn"). Archi tect J. C. P- Loonen noemde het in hem gestelde vertrouwen één van zijn pret tigste herinneringen, terwijl de heer J. Barendregt namens de bouwfirma gebrs. Christiaansen wees op de kritiek bij de „geboorte" van het raadhuis, een kri tiek, die nu is veranderd in bewondering. Onder de geschenken, die het ge meentebestuur van Breskens werden aangeboden, waren een fraaie vaas van het gemeentepersoneel, een foto „Gezicht op Vlissingen" van het ge- meentehestuur van deze stad, en een de Van Alsteinpolder, helaas nog niet gereed schilde-1 Seijdlitz te Hulst. Ernstig gewonde bij botsing in Axel Woensdagavond omstreeks kwart over tien is de heer W. S. uit Koewacht bij een ernstig verkeersongeval op de Butli- dijk te Axel ernstig gewond. De heer S. liep bij dit ongeluk twee dubbele been breuken en een shock op. Het ongeval ontstond, doordat de personenauto van S. zonder brandstof geraakte en de heel S. de wagen moest gaan duwen. Zijn echtgenote zat achter het stuur. Op dat ogenblik naderde achter de auto van S. een personenauto bestuurd door J. de B. uit Hulst. Deze laatste bemerkte S. te laat. zodat de Koewachtenaar klem werd gereden tussen de twee auto's. Dokter K. Boor uit Axel verleende eer- r BEZOEK AAN SCHELDEPOORT Van Ginkel, die als directeur van „De Schelde" ook gastheer van de afde- ling was, merkte op, dat de Schelde ongeveer 37 miljoen gulden voor het Sloeproject heeft uitgegeven. „Wij zijn nu begonnen aan de tweede fase, die i ongeveer 7 miljoen gulden zal kosten", j aldus de heer Van Ginkel. De leden van de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Effi ciency hebben donderdagmiddag een uiteenzetting gekregen over het Sloe- havenproject. Voor de explicatie zorg den tijdens een bijeenkomst van de af deling op het Scheidepoortwerf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde": ir. H. Wieringa van rijks waterstaat en ir. R. V. van Itallie, hoofdingenieur van de Schelde. Ir. Wieringa belichtte de geschiedenis van het Sloe, dat enkele eeuwen terug een belangrijk vaarwater naar Mid delburg was. In de loop der eeuwen zijn er verschillende inpolderingen ge weest en in 1871 bij de aanleg van een spoorlijn naar Vlissingen werd het Sloe afgesloten met een dam. In 1949 werd de Quarlespolder door indijking gevormd, waardoor het Zuid-Sloe weer een stuk kleiner werd. „De vol gende fase zou zijn de kust tussen Walcheren en Zuid-Beveland recht te trekken. Voor werken in het Sloe pleit ten drie elementen. De eerste was, dat de dijken op Deltahoogte moesten wor den gebracht. Een nieuwe rechte dijk zou goedkoper zijn dan een lange sterk gebogen dijk. Het tweede ele ment was, dat de vaargeul steeds meer naar het noorden verschoof. In de afgelopen lVz eeuw is die geul on geveer 2 kilometer noordelijker komen te liggen. Aan deze verschuiving moest een halt worden toegeroepen. Het derde element was „De Schelde", die in Vlissingen achter sluizen met een beperkte capaciteit zat. De Schel de heeft ons gevraagd: „Als jullie een dijk aanleggen, kunnen wij dan niet een stuk grond voor die dijk krijgen". Bij dat stuk grond kwam een haven. Vervolgens kwam de gedachte op: waarom geen plaats scheppen voor meer bedrijven. De dijk kwam steeds verder achteruit te liggen. Zodoende is er van het eerste element, een rech te dijk, praktisch niets meer over", aldus ir. Wieringa. Hij merkte verder op, dat de aan leg van de twee havendammen in het Sloe ongeveer 16 miljoen gul den heeft gekost. „Voorlopig is er nog geen 35 miljoen gulden uitgege ven. De Schelde heeft meer geld geïnvesteerd", aldus de heer Wie ringa. Ir. Van Itallie zette uiteen waarom De Schelde naar het Sloe wilde. „Als werf waren wij erg kwetsbaar omdat in het verleden de nieuwbouw 85 pro cent van onze scheepsomzet bedroeg. Wij wilden ons meer toeleggen op re paratie, maar de werf lag ongelukkig ten opzichte van reparatieschepen. Voorts waren er geen faciliteiten voor toekomstige nieuwbouw meer in Vlis singen", aldus de heer Van Itallie. „In het Sloe kochten wij een terrein van 116 ha. Deze oppervlakte komt overeen met die van de grote werven in Rotterdam", zo verklaarde hij. „Wij kwamen tot de ontdekking dat er in heel Europa voor slechts één I type schip een ondercapaciteit aan I dokgelegenheid was: dat van 30 a 35 duizend ton. Wij moesten kunnen be schikken over minstens twee dokken. Twee van 32.000 ton bouwen lieten de financiën niet toe. Daarom hebben wij er één van 32.000 ton en één van onge veer 20.000 ton gebouwd", aldus de heer Van Itallie. Wat de fase II be treft deelde hy mede, dat er een 150 metér lange pier zal worden gelegd, waarbij een 40-tons kraan zal komen. terwijl men voorts een drijvend dok van 1000 ton hefvermogen zal bouwen. Na een korte pauze beantwoordden I beide sprekers een aantal vragen, die hen naar aanleiding van hun causerie werden gesteld. „Wanneer U denkt aan een vaste verbinding over de Westerschelde, dan moet U de minister vragen het Deltaplan stop te zetten of het werk aan de Europoort. Zoveel geld gaat dat kosten", was het antwoord van ir. Wieringa op een vraag of er kans be- I staat op een vaste verbinding over de Westerschelde. Op een andere vraag zij hij van mening te zijn, dat de grondprijs niet bepalend is voor de vestiging van een bedrijf in het Sloe, j „De gebouwen zijn veel duurder. Dat de wolkammers niet zijn gekomen, is volgens mij alleen maar te wijten aan het feit, dat men in België tegen een 1 leegstaande fabriek is gelopen. Het argument van de 10 procent loons- verhoging was maar een doekje voor het bloeden", aldus de heer Wieringa. Tot slot maakte het gezelschap nog een excursie over de werf. Eén van de tweeling Breure, die woens dag tien weken te vroeg aan boord van het Noorse schip „Roland" werd ge- boren, la donderdajf in bel riekenbï.i» SJ? en vertoond Ook werden er en- v«„ Southend overleden. De toestond over Zu>d-Duitsland en Zwit- Filmavond in Goes voor N.C.R.V.-leden De Nederlandse Christelijke Reisvereni- ging, afdeling Goes, hield donderdag in het „Slot Ostende" te Goes een propa- ganda-filmavond voor haar leden en verdere belangstellenden. De vertoonde films hadden betrekking op het winter reisprogramma 1964-1965 en het zomer reisprogramma 1965 van de N.C.R.V. Een van de films liet de drie winterreis mogelijkheden zien, die de N.C.R.V. haar leden biedt, namelijk een winterzonreis, een gecombineerde winterzon- en ski- reis en als derde mogelijkheid, voor de meer sportieve wintervakantiegangers, een skireis. De leeftijd van de toeristen speelt bij deze reizen geen enkele rol. Voorts werd een instructieve film over van het andere kind is slecht, De 24-jarige mevrouw T. Breure. echt genote van de uit Sint-Maartensdijk af komstige radio-telegrafist van dc „Ro land" was woensdag na de geboorte, die plaatshad met assistentie van de echt genote van de kapitein, met de tweeling naar het ziekenhuis vervoerd, waar de kinderen in couveuses waren gelegd. seriand gedraaid. De hoofdfilm van deze avond was een filmverslag van een bezoek aan de nieu we staat Israël. De N.C.R.V. organi seert al enige jaren vakantiereizen naar Israël, die vooral bij de jongere vakan tiegangers zeer in trek blijken te zijn. De avond werd bijgewoond door onge veer honderd belangstellenden. Voorstel: ook voor toeristen Vraag: „Welke grond wordt gebruikt in Serlippenspolder?" 1 maar zonder meerhet St.-EIizabethziekenhuis in Sluiskil 1 wij c1 aanvaarden?" overbrengen. Beide auto's Wethouder M. de Vos gaf toe, dat het beschadigd, gemeentebestuur officieel van niets wist en dat zij in de stappen, die Axel heeft renomen niet is gekend. „Maar", zo Jacht hij, „Axel kén dat ook zonder me deweten van Terneuzen doen, omdat wij ze alleen maar concessie voor dc leve-1 ring van gas hebben gegeven". De heerl Van Langevelde bleek er niet gelukkig mee: „we zijn dus overgeleverd aan het aardgas, terwiji we vlakbij de bron van het gewone stadsgas zitten". Hij stelde voor eerst maar eens advies in te win nen bij een deskundige instantie. Ook wethouder H. A. M. A. dc Meijer toonde zich niet helemaal tevreden met de gang van zaken: „de ZEGAM" heeft wél contact opgenomen met dc toe komstige leverancier van het aardgas (de Nederlandse Gasunie), maar niet met de huidige leverancier (de A.CZ. in Sluiskil). De heer W. .1. Weterings (r.-k.) noemde de opmerking van Ge deputeerde A. J. Kaland, dat „liet Sluiskilse gas maar naar België moet" een uitlating, die kant noch wal raakt. „Ik vraag mij af welk spel hier ge speeld wordt", aldus de heer Weterings. Het P.v.d.A.-raadslid R. Hol hakte ten' slotte de knoop door: „Laat het college die zaak eens rustig bekijken en daarna informeren". De voorzitter loofde dit te zullen doen, nadat overleg zal zijn gepleegd inzake dc bestuurlijke aspecten. eerden zwaar Eerste wolschip van het seizoen loste in Vlissingen Het ss. „Seine Lloyd" heeft dit najaar als eerste schip van het seizoen een la ding wol aangevoerd in Vlissingen. Deze havenstad fungeert zoals bekend als aanvoerhaven voor de Nederlandse wol- industrie. De wol, die de „Seine Lloyd" in de Vlissingse buitenhaven loste is af komstig uit Nieuw-Zeeland. Het voorstel in een lokaal van de open bare uloschool in Terneuzen een infor matiecentrum in te richten, waar, aan daarvoor in aanmerking komende be zoekers aan de hand van een maquette, dia's en kaarten informatie over dc ge meente kan worden verstrekt, is don derdagavond in de raad van Terneuzen bijzonder veel instemming bcgTC"' fractieleiders zeïde de inricht 1 dergelijk centrum zeer op prijs te stellen. De heer V zelfs nog verder gaai. van b. en w.: „Stel het informatiecen trum gedurende de zomermaanden nor maal voor de toeristen open", zo stelde hij voor. Volgens burgemeester mr. H. Rijpstra stuitte dit echter op bezwaren, omdat het centrum gevestigd is in een school, waardoor de entree gedurende de schooluren zou zijn geblokkeerd. Hij beloofde het idee echter in gedachten te houden als er later een minder beperk te ruimte ter beschikking zou komen. Over de door b. en w. opgestelde aanbe veling voor de negen leden van de ad viescommissie ingevolge de algemene bijstandswet, bleek van de zijde van de heer J. C. Bleijenberg (r.-lc.) een klein misverstand te bestaan. Hij viel namelijk over een zinsnede in de raadsstukken, waarin stond vermeld, dat bij het opstel len zoveel mogelijk rekening was gehou den met het beperkt aantal voorgedra gen namen. Dat was een verwijt aan dc raad, zo meende hij. Voorts was hij van mening, dat niet alleen de geselecteerde namen ter kennis van de raadsleden moesten worden gebracht, maar alle aanbevolen kandidaten. In werkelijkheid bleek er geen enkel probleem te bestaan, daar dc stemming geheel vrij was en er dus ook buiten de aanbeveling van het college kon worden gestemd. De negen leden, die na stemming zitting kregen in de commissie waren mejuffrouw M. Jurry en de heren J. M. Hamelink, D. M. Ollebek. J. C. Bleijenberg. W. G. Simons, A. van Driel. M. Wisse, G. F. Giele en J. Scheele. Tot voorzitter werd dc heer Giele gekozen. Benoeming dijkgraaf Volgende week donderdag 5 november a.s. wordt in Kamperland het ker kelijk recreatieschap rond het Veerse Meer opgericht, in welke instantie de hervormde en gereformeerde kerken van het grootste deel van de gemeenten aan het Veeree Meer zullen samenwerken. Deze mededeling deed ds. II. M. Stratlng gisteravond tijdens een bijeenkomst van het ministerie van predikanten van de hervormde, kerk te Middelburg. Aan het Veerse Meer is op het gebied van het kerkelijk werk op duidelijke wijze iets gegroeid, dat uniek is in Nederland, verzekerde ds Strating. Het kerke lijk recreatieschap zal hij de uitoefening van zyn werk gebruik maken van verschillende hulpverleningsmiddelen. Zo is te verwachten, dat bijvoorbeeld in de gemeenten met een jachthaven kerkdiensten worden gehouden in de bo tenhuizen van de jachtclubs. Ook zullen er o.a. kiosken met iiteratuur inge richt worden. Apart De overige agendapunten, die bij hamer slag v. eraen afgedaan omvatten de goed keuring van een voorstel tot aankoop van het perceel Baandijk 93. het overne men in beheer en onderhoud van het Donkerstraatje van het waterschap Zuid-Kats-Sint-Anna-en-Sparks en het wijzigen van de verordening op gebruik cn beheer van de begraafplaatsen in Terneuzen, omdat het r.-k. kerkbestuur per november gebruik wil gaan maken van de mogelijkheid overledenen beho rende tot dê r.-k. kerk te begraven op een afzonderlijk gedeelte van de alge mene begraafplaats. Bij de rondvraag vroeg de heer J. de Feyter (c.h.) of dc dienst gemeente werken toezicht houdt op de kwaliteit "■an lie baggerspecie, die wordt gebruikt, •oor bet opspuiten van de Serlippens polder. Hij had gehoord, dat alleen de mindere kwaliteit grond uit het Kanaal naar de het andersom gebeurt", zei wethouder M. de Vos in zijn antwoord, waarin hij beloofde, de zaak te zullen laten onder zoeken. De heer R. Hol (p.v.d.a.) meende, dat de waarschuwingsborden op de zeedijk waar giftige graankorrels zijn gestrooid om de veldmuizen te bestrijden te laat waren geplaatst. Bovendien vroeg hij zich af waarom niet eerder is gestrooid, omdat nu veel trekvogels gedood worden door liet giftige graan. Waarom Het ministerie van predikanten van de hervormde gemeente van Middelburg heeft gisteravond zyn enige tyd onder broken lezingencyclus weer opgevat tij dens een bijeenkomst in de Schakel, waarin het. onderwerp „De kerk en Zec- lèand in ontwikkeling" centraal werd gesteld. Het onderwerp werd ingeleid door ge deputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer en door ds. H. M. Strating, predi kant-directeur van het maatschappelijk werk door de Ned. Herv. Kerk in Zee land. Erna kregen de talrijke bezoekers gelegenheid van gedachten te wisselen met een forum onder voorzitterschap van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, met als le- den jhr. Schorer. ds. Strating, mej. W. J. H. Westera, medewerkster in alge mene dienst van de stichting Zeeland, en de heren J. A. van Bennekom, Twee de-Kamerlid, ir. J. P. Berdenis van Ber- lekom, fabrikant, A. van Gomerden, I werknemer, en G. A. de Kok, hoofdrc- dacteur van de P.Z.C. Jhr. Schorer schetste tegen de achter- 1 grond van enkele historische en aard rijkskundige opmerkingen over de vroe gere betekenis van Zeeland, de huidige en toekomstige ontwikkeling van het ge west. Hij wees daarbij op de centrale functie, die Zeeland heeft temidden van drie grote centra, de randstad-Holland. Noord-Brabant en de beide Vlaanderens van België, en beklemtoonde, dat alle problemen in deze ontwikkeling be stuur, landbouw, recreatie, maatschap pelijk werk, kerkelijk diaconaat enz,) even grote aandacht moeten krijgen. Jhr. Schorer concludeerde, dat in deze uitdaging van de ontwikkeling een har monische samenleving nagestreefd zal moeten worden. Ds. Strating stelde, dat de kerken plot- f seling in de ontwikkellngsstroom te- rechtgekomen zijn, maar dat duidelijk merkbaar is, dat in die kerken een nieu- we wereld openbreekt, die past in het feheel. De kerken zijn bereid een bij lrage te leveren aan de harmonische samenleving; cr is een begrip groeiende, dat die samenleving anders wordt, al dus de predikant, die tijdens de beant woording van de vragen door liet l'orum aan zijn betoog toevoegde, dat er in een aantal dorpen in Zeeland ten aanzien van hot kerkelijk werk een stuk elan getoond wordt, dat er in jaren niet is geweest. Van de zijde van het forum werd cr voorts op gewezen, dat Zeeland op het gebied van de industriële ontwikkeling geen keuze heeft: zij wordt opgedrongen in het geheel van de Europese ontwikke ling. Daarbij zal de kerk die industriële maatschappij onder ogen moeten zien, waarbij op zondag gewerkt wordt. Sla gen de kerken daarin niet. dan zijn ze reddeloos verloren, verzekerde ds. Stra ting. Op het gebied van de recreatie zullen de kerken moeten helpen om ver antwoorde ontspanning te geven cn de toeristen tegelijkertijd de boodschap van de kerk moeten meegeven, zo werd ge steld. Rest nog te vermelden, dat ds. M, Enker een openings- en slotwoord sprak. PLAATSELIJK MIST Overwegend droog weer niet over het algemeen veel bewolking en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke wind uit oostelijke richtingen cn weinig verandering in temperatuur. 31 oktober Zon Maan ZON EN MAAN op 07.33 op 02.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2