BILT In Engelse wateren: Zeeuwse tweeling op Noors schip geboren Kerkbel luidde bij opening „Bergzicht" Binnen uw bereik ZAL KAMER VAN KOOPHANDEL ONGUNSTIG ADVIES GEVEN OVER SLUITING GOESE TEXTIELWINKELS? Doel zou strijdig zijn met de wet Zeeuwse ALMANAK Begroting kamer van koophandel VRAGEN OVER RATTENPLAAG IN OOSTBURG Brandweer van Zaamslag voorkwam boerderijbrand S. SIM0NSE NAM AFSCHEID ALS PRESIDENT VAN „ONS BELANG' PAM-TANKER CLEANINGSTATIONS TE VLISSINGEN STILGELEGD FILM AC ADEMIEI.EER1JNGEN FILMDEN ZEEUWS BALLET EXAMENS Terneuzense soldaat gewond bij spelen met slagpijpje verwacht:. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 OKTOBER 1964 Breure vaart al zeven jaar. Op 24 april trouwde hij in Sint-Maartens dijk. Hij heeft nu verlof. T elefoontje Kapiteinsvrouw verleende assistentie, vader vroeg telegrafisch om hulp Aan boord van het schip van haar man, dat voor de Engelse plaats Southend voor anker lag, heeft me vrouw Tonny Breurede Wilde (22) uit Sint-Maartensdijk woensdagmid dag het leven geschonken aan een tweeling. Het zijn haar eerste kinde ren. Moeder en kinderen maken het goed. De zuigelingen, twee jongens, Ronald en Eric, kwamen zonder me dische hulp ter wereld. Omdat ze on geveer tien weken te vroeg zjjn gebo ren, ze werden pas in januari ver wacht, liggen ze nu in een couveuse in het Rochfordziekenhuis te Sout hend. De vrouw van kapitein Hensen en twee bemanningsleden van de Noorse vrachtvaarder „Roland" assisteerden bij de geboorte. Radiotelegrafist Cor nelia Gerardus Breure (24) was zelf bij de geboorte aanwezig en telegra feerde vervolgens om medische hulp. „We hebben geen dokter noch medi sche faciliteiten, please help", was zijn boodschap. Toen die hulp per loodsboot kwam: twee dokters en twee verpleegsters, waren Ronald en Eric al ter wereld gekomen. Dr. Davie Ryder, één van de artsen, verklaarde, dat de twee ling het „uitzonderlijk goed" maakte, gezien het feit. dat ze te vroeg waren geboren. Eén van de verpleegsters zei, dat kapiteinsvrouw Hensen „uit stekend werk" had gedaan. Op een draagbaar werd mevrouw Breure-De Wilde naar de loodsboot overgebracht. De tweeling volgde ge wikkeld in een tafelkleed. Op de kade van Southend werden de zuigelingen in couveuses geplaatst, daarna werd het drietal met spoed naar het Roch- ford-ziekenhuis in Southend overge bracht. Eén en ander speelde zich woensdag middag omstreeks drie uur af. De „Roland" (9403 brt) van rederij H. Vi- rik uit Sandefjord in Noorwegen, was met hout van Vancouver voor de rede gearriveerd. Mevrouw Breure-de Wil de was sinds een week aan boord en zou voor drie weken meevaren. Voor haar man was het de tweede reis op dit schip. Hij zou voor twee jaar on derweg zijn. Telegrafist Cornelis Kort na de geboorte belde hij vanuit Londen zijn ouders in het Thoolse dorp op. „Hij was beslist niet zenuw achtig. Voor ons was het een gewel dige verrassing", vertelde ons dé heer J. J. Breure uit de Schoolstraat 3 in Sint-Maartensdijk. De heer Breure gepensioneerd opzichter van de cul tuurtechnische dienst, verwacht, dat zijn kleinkinderen met hun ouders wel spoedig naar Sint-Maartensdijk zullen komen. Zijn vrouw, mevrouw G. E. J. Breure-Noom ging woens dagmiddag direct de moeder van Tonny Breure. mevrouw T. M. de Wilde-van Nieuwenhuijze aan de Zuidsingel 4 in Sint-Maartensdijk op de hoogte stellen van de blijde ge beurtenis aan boord van de „Roland". Het jonge echtpaar Breure woont momenteel nog in bij mevrouw De Wilde. Hun toekomstige huisje, aan de Molendijk, wordt momenteel op geknapt. „Mijn schoondochter was een week geleden met de „Zeeland"- nachtboot naar Londen gevaren. De dokter had er geen bezwaren tegen. Het zou een vakantiereisje voor haar worden", aldus de heer Breure. Zijn schoondochter was telefoniste bij de P.T.T. in Sint-Maartensdijk. Nadat het telefoonnet werd geautomati seerd stapte ze over naar het kantoor van het waterschap Tholen. De Jonge moeder vertelde, dat zij en haar man liever dochters hadden ge had, maar dat de jongens toch „schattig" waren. De zuigelingen zijn op een Noors schip geboren, uit Ne derlandse ouders en in Britse territo- ritale wateren. Ze hebben uiteraard de Nederlandse nationaliteit. liggen de prijzen bij "ABC" Uw vertrouwde bontzaak! J Kom eens ruitig kijken en passen.. I 0 Al koopt u niets, u bent hartelijk welkom! lam pattes -iiüu 295.- V x Koop in een speciaalzaak! Betrouwbare service Volledige garantie* Credietservice mogelijk Eigen atelier, ook voor veranderin- i gen en reparaties» Prijzen die bin- 1 nen uw bereik liggen Gespecia- liseerd in grote en kleine maten. i Bontmantels in elke prijsklasse. Grote sortering bontstola's tegen zeer 1 aantrekkelijke prijzen. Van maandagmorgen naar -middag De leder, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- Zeeland zullen vrijdag a.s. tijdens de derde algemene vergade ring der kamer in Goes hun standpunt moeten bepalen inzake een verzoek om advies van het gemeentebestuur van Goes over een sluitingsverordening voor textielwinkels op maandagmiddag. De bedoeling van de textielbranche in de Ganzestad is de huidige ver plichte maandagmorgensluiting om te zetten in een verplichte maandagmiddagsluiting. Aan deze omzetting ligt een voornemen ten grondslag over te gaan tot een sluiting voor de gehele maan dag, uitgaande van de overweging, dat de vrijwillige halvedagslui- ting extra op maandagmorgen dan des te gemakkelijker geerali- seerd kan worden. Het akkoord houdt o.a. in, dat de party en er naar zullen streven de bestaan de halve-dagsluitingen voor de de tailhandel zoveel mogelijk op maan dagmorgen te laten vallen, omdat dit het vrijgeven op de 13 overeengeko men maandagen vereenvoudigt. Op merkelijk in het akkoord is, dat een De winkelsluitingscommissie van de Midden-Zeeuwse kamer van koop handel heeft de adviesaanvraag be oordeeld en zij heeft de kamer ge rapporteerd, dat een uitspraak over deze aanvraag buiten haar compe tentie ligt. Het uitbrengen van een dergelijk advies zou volgens deze commissie geen problemen veroorzaakt hebben, als er niet pas geleden een rapport was uit gebracht over de gevolgen van de ar beidstijdverkorting in de detailhan del, dat is opgesteld door de com missie winkelsluiting van de vereni ging van kamers van koophandel. Volgens deze commissie kan een kamer van koophandel ongunstig adviseren over een door tweederde meerder heid (en dat is in Goes het geval, daar 34 van de 38 zaken reeds de maandagmiddag willen) gevraagde winkelsluiting op maandagmiddag als daar de kennelijke bedoeling ach ter zit om tot een gehele maandag sluiting te komen. Akkoord organisaties De overwegingen, die tot deze mening hebben geleid, zijn zowel van juridi- dische als van praktisch-economische aard. De commissie heeft zich in be langrijke mate gebaseerd op het ak koord over de arbeidstijdverkorting In de detailhandel, dat werkgevers- en werknemersorganisaties hebben bereikt. Dit akkoord opent arbeids tijdverkortingsmogelijkheden zonder dat hier een verplichte winkelslui ting aan te pas komt. Men wil het akkoord op 1 maart 1965 in werking laten treden. Bemoeizucht Officials moeten zich niet overal mee bemoeien. Dat bevestigt ons weer de ,£ierikzeesche Nieuwsbo de", die we ook zonder officials steeds weer met veel genoegen ter hand nemen, maar begin deze week onze bijzondere interesse had, omdat het blad onder het hoofd „Woesfe taferelen in Zie- rikzees hotel" sen charmante re portage bevatte van een degelijke, ouderwetse vechtpartij met rond vliegend glaswerk en geteisterd meubilair. Reeds de aanhef liegt er niet om: ,Jn hotel Het Wapen van Zierik- zee aan de Schuithaven hebben zich in de vroege zaterdagavond onverkwikkelijke tonelen afge speeld, die ten slotte hebben geleid tot het aanbrengen van aanmer kelijke schade aan meubilair en glastoerk, zodat van een complete ravage kan worden gesproken". En dan volgt al gauw die passa ge, waaruit blijkt, hoe fnuikend de bemoeizucht van officials kan zijn,Na hun vertrek (het ver trek van enkele politiemensen) begon De Z. zich lastig te gedra gen tegenover uit Middelburg af komstige voetballers, die na een wedstrijd in Zierikzee te hebben gespeeld, in het hotel nog een ver frissing gebruikten. Na enkele vervelende en ongepaste plage rijen, bemoeide zich een official van de Middelburgse club met hel gedoe, waarna een tumult ont stond, dat eindigde in een vecht partij, waarbij glazen aan scher ven gingen, met stoelen werd ge smeten en met stoelpoten gesla gen." We weten echt niet wie de wed strijd gewonnen heeft, maar de Zierikzeesche Nieuwsbode is van ons de kamptoen, met een extra prijs voor een kop in hetzelfde nummer: „Zuidpool-expeditie heeft het erg koud". De begroting van de kamer van koop handel en fabrieken vooi Midden-Zee land voor 1965 vermeldt (bij een ont vangstentotaal van 278.450 en een uitgaventotaal van 291.950) een te kort van 13.500. In een toelichting deelt het kamerbestuur mee, dat even als vorig jaar voor 1965 20 opcenten op de bijdragen voor het handelsre gister moeten worden geheven ten einde de financiën der kamer in even wicht te kunnen bouden. Bij een raming van de jaarlijkse bij dragen voor dit register van 190.000 (vorig jaar 180.000) betekent dit dus een extra bijdrage van 38.000. Het kamerbestuur acht vooralsnog hetzelf de aantal opcenten als vorig jaar vol doende, mede gezien het feit, dat uit het batig saldo van 1963 een reserve voor exploitatietekorten in volgende diensten van 5700 werd gevormd, terwijl ook over het lopende dienstjaar dank zij een efficiënt beheer aan de kant der uitgaven en enige financiële meevallers bij de ontvangsten, een bescheiden batig saldo, mag worden verwacht, waardoor het voor 1965 ge raamde tekort vermoedelijk wel zal kunnen worden gedekt. De verhoging van de uitgaven (van 262.800 op de begroting van vorig jaar naar 291.950) is voor het be langrijkste deel terug te vinden in de salarissen, pensioenstortingen en ciale voorzieningen. Hoewel een ju raming nog niet mogelijk is, zijn de verhogingen van de genoemde posten op een totaal van rond 28.000 ge raamd, waarvan 21.000 voor de sa larissen. De post reis- en verblijfkos ten is teruggebracht van 11.500 naar 10.000. Tijdens een korte vergadering besloot de gemeenteraad van Oosthurg woensdag avond tot vier aanvragen van rijksvoor schotten en een jaarlijkse bydrage voor de bouw van twee woningwetwoningen aan de Quarles van üffortweg. Ook ging de raad akkoord met het voorstel de bouw van deze woningen onderhands aan te besteden aan Leenhouts Aanne mersbedrijf te Sluis. Het aanvragen en ontvangen van een visakte gaat in Oostburg in het vervolg een gulden kosten. Dit is het gevolg van een aanvulling op de verordening leges ter secretarie Met algemene stemmen benoemde de raad mevrouw J. P. Kotvis- Jansen als leidster van de openbare kleuterschool „Prinses Marijke" in tijde lijke dienst, met ingang van l november aanstaande. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Barendregt (g.b.) wanneer begonnen wordt met de nieuwe verlichting van de Markt. Binnenkort zal daar met de no dige voorzieningen een aanvang worden gemaakt, aldus burgemeester J. L. van Leeuwen. Voorts wees de heer Baren dregt op de rattenplaag. die momenteel op de Markt heerst. Er zouden zelfs deuren van panden zijn aangevreten. De raadsvoorzitter zegde toe onmiddellijk een onderzoek te doen instellen. Het K V.P.-raadslid W. C. F de Koene had klachten vernomen over de minder goede staat van onderhoud van de be graafplaats. Deze klacht werd bestre den door burgemeester Van Leeuwen, die er zei er vrijwel iedere week te ko men en daarbij het tegendeel te hebben geconstateerd. Hij noemde de opmerking van de heer Koene teleurstellend v degene, die het onderhoud van de graaf plaats verzorgt. Het geheel maakt een keurige indruk, waarvoor ik per soonlijk niets dan lof heb", aldus burge meester Van Leeuwen. t gekoppeld is aan een de openstellingstijd v In strijd met wet Als volgens de landelijke commissie slui ting op maandagmiddag verplicht zou worden gesteld, dan zal dat voor vele ondernemers aanleiding zijn om ook op de maandagmorgen dé win kels gesloten te houden. De commis sie acht evenwel een verplicht stellen van de middagsluiting met als uit sluitend doel het bereiken van een hele-dagsluïting, principieel niet aanvaardbaar. De door de wetgever toegelaten halve-dagsluiting wordt dan gebruikt om een met de wet strijdig doel te bereiken. Aan een ondernemer dient volgens de commissie juist nu het hier slechts een fase in de gehele ontwikkeling betreft de reële mogelijkheid ge laten te worden om de winkel mini maal steeds een halve dag geopend te hebben, eventueel met roulatie van het personeel en het aantrekken van hulpkrachten. Andere sectoren Voorts merkt de commissie op, dat een gehele maandagsluiting gevolgen zou kunnen hebben voor andere sectoren, zoals bijvoorbeeld het transportbe drijf, dat thans een zaterdagsluiting kent, maar daardoor mogelijkerwijs bovendien tot een maandagsluiting gedwongen zou worden. Tijdens deze kamervergadering die om half elf in hotel „De Korenbeurs" begint zal drs. J. Bon jr., directeur- generaal van de N.V. magazijn De Bijenkorf, een causerie houden over het onderwerp „Vragen rond de vijf daagse werkweek in de detailhan del". oplossing voor het vraagstuk van de arbeidstijdsverkorting gevonden, die niet gekoppeld is aan een beperking van kels. Nieuwe Binnenweg ra Rotterdam I fl U U (bij's-Gravendijkwal) Tel.34577 Snel ingrypen van de brandweer van Zaamslag heeft woensdagmorgen voor-' komen, dat een landbouw schuur vol stro in de Groote-Huissenspolder in! vlammen opging. De schade bleef nu beperkt tot eeii hoeveelheid natgespoten stro, dat gedeeltelijk onbruikbaar is ge worden. De Zaamslagse brandweerlieden wer den om ongeveer elf uur gealarmeerd voor de vermoedelijk door broei ontsta- ne brand in de schuur, die eigendom is, van de heer P. van de Ree. De reeds langs de pakken geperst stro lekkende! vlammen, konden bij aankomst in en kele minuten worden geblust met be hulp van grote poederblusapparaten. En-1 kele stralen, die gevoed werden uit een drinkput voor het vee deden de rest. Onmiddellijk na het blussen is men be gonnen het natte stro naar buiten te jrengen om het gevaar van nieuwe broei uit te sluiten. De in de schuur opgeslagen landbouwwerktuigen liepen geen schade op. (Slot van pag. 1) een voet gekregen. Moge God het werk rijk zegenen tot in lengte van Jaren". Voor de ziekenhuiskerk bood ij een kanselbijbel aan. En burge meester A. A. Schuit, sprekend na mens de gemeentebesturen, vatte de indruk daar in deze woorden samen: „We hebben er van het begin af veel mee te maken gehad. Het ziekenhuis is zijn plaats in de Zeeuwse samenle ving, vooral straks na de ontsluiting, bijzonder waard". Uit de praktijk, van de kant van de specialisten, die nu vier maanden met en in het nieuwe gebouw wer ken kwam dit geluid via dokter P. K. de Haas: „We moeten er dagelijks nog aan wennen, dat we zoveel ruim te en comfort hebben voor de patiën ten. dat we elke patiënt een goede plaats kunnen bieden. Met de toe wijding vooral van het verplegend Aftreden was noodzakelijk Hamertik maakte einde aan 16-jarige „loopbaan" Voor het laatst heeft de heer S. Si- monse te Middelburg de voorzitters hamer gehanteerd tijdens een afde lingsvergadering van de Koninklijke onderofficiersvereniging „Ons Be-1 lang". Met een ferme tik maakte hij woensdagavond in de bovenzaal van het Nederlandsch Koffiehuis een ein de aan de door hem geleide vergade ring. De hamertik betekende voor de heer Simonse meteen een afsluiting an een periode van zestien jaar •aarin hii twee jaar als secretaris en de laatste veertien jaar als presi dent de belangen van de plaatselij- Bij gebrek aan voldoende werk Voor personeel werk in andere bedrijven Commissarissen van do Pam Tanker Cleaning te Vlisslngen hebben besloten het bedrijf voor schoonmaken van zee tankers 'in de Viissingse buitenhaven, te beëindigen. De bedrijfsresultaten wa ren in de afgelopen jaren niet zodanig, dat van oen rendabele exploitatie ge sproken kon worden. Aan het personeel is hiervan dezer dagen mededeling ge daan. Do directie, die overleg pleegde met de betrokken werknemersorgani satie en de ondernemingsraad, verleent baar voile medewerking om voor vrijkomende personeel dertien perso nen een passende betrekking by an dere bedrijven te verkrijgen. De plannen voor het tankercleaning- station ontstonden in 1956, toen de vrachten op de tankvaartmarkt hoog la gen en een groot gebrek aan dergelijke schoonmaakinstallaties bestond. De Pam Tanker Cleaning werd opgericht, met als aandeelhoudster de Steenkolen Handelsvereniging, de Kon. Maatschap pij „De Schelde" en de cargadoors Er- hard Dekkers. Aan de Viissingse bui tenhaven werd, grenzend aan het com plex van de S.H.V., een installatie, ge bouwd, doch toen begin 1958 met de exploitatie kon worden begonnen, was intussen de hausse in de tankvaart voorbij. Er brak een periode van zeer lage vrachten aan, waarin tot op heden reen verandering is gekomen. Zeven ke afdeling heeft behartigd. Zijn be noeming tot vakofficier bij de Konink lijke Luchtmacht noodzaakte hem zijn functie neer te leggen. Ook is met deze bevordering zijn taak als dis trictsbestuurder van „Ons Belang" en als lid van de ereraad van onderoffi cieren beëindigd. Het bestuur en de leden hadden deze gelegenheid aangegrepen om de heer Simonse hulde te brengen voor zijn in de loop der jaren ontplooide activitei ten in militaire kringen. Tolk van al die mensen was penningmeester H. Verduyn. Hij feliciteerde de scheiden de president allereerst namens allen met zijn benoeming tot eerste luite nant. En over het afscheid zei de heer Verduyn: „Wij zien U node uit onze onderofficierskring vertrekken. U hebt altijd klaar gestaan om daar waar nodig op de juiste plaats de juiste woorden naar voren te bren gen", aldus de woordvoerder van de afdeling, die de algemene waar dering voor het werk van de heer Simonse nog eens vet onderstreepte met de aanbieding van een boeke bon, een handeling welke met ap plaus werd omlijst. personeel zjjn we de moeilijkheden uit de beginperiode nu te boven. Teamwork is hier gebleken en gebo den. Daarbij komt dat toetsing van eikaars werk tot optimale resultaten kan leiden". De heer De Haas schetste in het kort I hoe de artsen hun taak in het nieuwe ziekenhuis zien. Hij had een symbo lisch cadeau meegebracht. Vier na tuurstenen bloembakken: dat de natuursteen de goede hardheid van de heelmeesters mag vertolken, de bloemen erin de sympathie van onze kant met de patiënten Het verplegend personeel zette voor de zaal vol belangstellenden op een flanelbord uiteen, wat er op een dag in het leven van de patiënten alle maal voor zijn verzorging en gene zing nodig is. Zuster C. Stouten en mejuffrouw E. Maas boden daarna wat gezelschapsspellen voor ver strooiing aan. In functie Jammer jaar is het Viissingse ëedrijf in exploi- ?e^??k_w.a„aLbi ^i^^^lmingen de gemeenschap te dienen". In zijn dankwoord zei de heer Simon se het jammer te vinden te moeten vertrekken temeer daar hij zyn taak in „Ons Belang" altijd met veel ple zier had verricht. Over zijn zestien jarige „loophaan" bij de afdeling zei de heer Simonse: „Ik heb geprobeerd om met al mijn menselijke tekortko- de financiële uitkomsten negatief. Een situatie waarin ook in de toekomst vooralsnog weinig verandering ten goe de valt te verwachten. Er zijn namelijk de laatste jaren steeds meer cleaning stations opgericht, op meer schepen dan tto voor enkele jaren geschiedt het schoonmaken weer door de eigen be manning, de raffinaderijen geven ook meer faciliteiten en voorts is het uitblij ven van het verdrag dat het storten van olie op zee definitief verbiedt, oor zaak van onvoldoende emplooi voor de cleaningstations. Opbrengst collecte De Uniecollecte ten bate van christelijk onderwijs heeft in Middel burg 1885 opgebracht. dank voor de hulde die hem ten deel was gevallen. Ten slotte kwam hy nog met enkele waardevolle suggesties voor zijn eventuele opvolger op de proppen. Morgen, vrijdag, volgt er nog een af scheidsbijeenkomst in de onderoffi ciersmess van de Generaal-Majoor Berghuyskazerne. Bij de aanvang van de vergadering werd met enkele ogenblikken stilte het overlijden van adjudant J. Pleyte herdacht. De heer Simonse liet zich in waarderende woorden uit over de persoon van de adjudant. „Het was een zeer geziene en geachte collega" zo zei hij. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. J. Holster en A. N. J. Aerts herkozen. Tot nieuw bestuurslid werd benoemd de heer C. Nijssen. Hij werd reeds gelukgewenst met zijn bevorde ring tot adjudant met ingang van 1 november. In het oefenlokaal van de Zeeuw se Balletschool aan de Bree- straat te Middelburg hing woensdag de sfeer van een film studio: zes eindexamenkandida ten van de Nederlandse Film- akademie te Amsterdam maak ten opnamen voor een film over artistieke activiteiten, die mede dank zij steun van het Prins Bernhardfonds mogelijk zijn ge worden. Zo maakten de jonge cineasten o.m. op namen van mime-spelers in Amster dam en amateurtoneel in Friesland. de balletschool: 's avonds, to-n de ou dere meisjes aan de barre hadden plaatsgenomen, werden opnieuw op namen gemaakt. Dit Zeeuwse onder deel van hun film zullen academie leerlingen binnenkort afronden met een balletje, dat de oudere leerlingen onder leiding van Helen Riemcns- Soesman zullen uitvoeren in de Kloostergangen van de Abdij. Amsterdamse Filmacademie heeft dit jaar een grotere subsidie van het Prins Bernhardfonds gekregen dan normaal is. Het fonds verbond hier aan de voorwaarde, dat dit geld zou worden besteed aan het vervaardigen van een film over activiteiten, moge lijk geworden door andere subsidies van het Prins Bernhardfonds. Zes eindexamenkandidaten, Albert van de Buldt en Fred Mekenkamp uit Haarlem en Kees Maaswinkel. Annie Streefkerk, Dirk-Jan van Haren No- man en Maarten Kloek, allen Am sterdam voeren deze opdracht uit. Z i mochten zelf een keus maken uit een aantal onderwerpen: een van ob jecten. waaraan zij de voorkeur ga ven was de Zeeuwse Balletschool in Middelburg. Vier groepen, telkens van zes academieleerlingen, filmen in totaal twaalf onderwerpen. Om zoveel mogelijk ervaring op te doen, laten zij de functies van regisseur, cameraman, produktieleider, geluids ingenieur, scriptgirl en algemeen as sistent rouleren. De film is bedoeld de belangstelling te wekken voor het werk van het Prins Bernhardfonds. ORGANISATOREN V-20 OVERTRADEN LOTERIJWET De Viissingse politie heeft woensdagoch tend proces-verbaal opgemaakt tegen de organisatoren van de huishoudbeurs V- 20, die in het Concertgebouw wordt ge houden, wegens het overtreden van de loterijwet. Reden hiervoor was de wijze waarop de eerste avond één van de hoofdprijzen voor de bezoekers van de beurs, een koelkast, werd toegewezen. Dit maakte de indruk, door loting te geschieden. Naar ons van de zijde van de organisa toren werd meegedeeld, is dit echter niet de bedoeling geweest. In grote lij nen werd het systeem van voorgaande keren toegepast, weliswaar met een kleine variatie. De organisatoren leggen er de nadruk op. dat het iedere vijftigste bezoeker is, die voor een prijs in aanmerking komt. Zierikzee heeft kunstcentrum Zierikzee is woensdagmiddag een kunst centrum rijk geworden. Omstreeks half drie ontknoopte de echtgenote van de burgemeester van Zierikzee, mevrouw L. H. Dijckmeester-jonkvrouwe de Braauw een lint. dat halverwege de zaal aan de Nieuwe Haven was gespannen. In een korte openingstoespraak sprak mevrouw Dijckmeester de wens uit, dat niet alleen kunstminnend Nederland naar dit unieke centrum zal komen, maar dat ook Zierikzeese kunstenaars in spë zich hier thuis zulien gaan voelen. Voor deze opening bestond grote be langstelling uit geheel Nederland. In de nieuwe expositieruimte aan de Nieuwe Haven was een vleugel geplaatst en aan de wand hingen schilderijen van de eige naar, de heer Cnossen. Mevrouw Dijck meester kreeg een aquarel. Op haar beurt boe1 mevrouw Dijckmeester de ei genaar een tweetal oude stadsgezichten aan uit het begin van de negentiende eeuw. Het zijn afbeeldingen van de Nieu we Haven, waarop duidelijk de oude vorm van de huidige bodega te zien is. Namens de middcnstandscéntrale sprak de heer J. G. L. Simmens. In het Gasthuis te Middelburg slaag den voor het diploma ziekenverple ging A de zusters: P. Coppoolse, L. W. Flipse. H. L. Hufman, M. S. Jobse- Meulmeester. N. Kodde, W. A. Ver-: hage en S. A. Versprille. De aantekening kinderverpleging be-, haalden de zusters: J. C. Hoek, P. S. S. Phil en E. C. van Reyen. Aan de katholieke hogeschool te Tilburg slaagde voor het kandidaatsexamen eco nomische wetenschappen de heer A. Bos te Heinkenszand. Het protestants christelijk streekzie kenhuis „Bergzicht" in Goes is nu of ficieel in functie. „We hadden nooit durven denken dat het bijna achttien jaar zou duren, toen we aan plannen ervoor begonnen te werken", zij loco- burgemeester J. S. Visscher van Goes. „Wij mogen trots zijn op dit gebouw. U kunt op onze volle mede werking rekenen", kreeg het bestuur nog te horen. Even roerde de heer Visscher de financiële kant van de ziekenhuisbouw nog aan, toen hij op- t merkte: „We moeten doen wat mogelijk is, maar toch steeds de fi nanciële gevolgen zoveel mogelijk beperken". De heer Visscher wilde af en toe wel een rood lampje laten aan springen, maar na hem kwamen er nog sprekers, die over zo'n lampje toch eigenlijk maar weer snel een doekje wilde hangen als dat nodig is. Kortom, bij de officiële opening werden de problemen rond exploita tie en bouw van een ziekenhuis voor de dag gehaald, zoals dat in de afge lopen periode al zo vaak is gebeurd. Maar ze werden op deze feestdag toch ondergeschikt aan de felicita ties. Want die kwamen bij lawines. In de vorm van toespraken verder nog van de aannemer, ir. A. C. Kor- teweg, van de heer B. A. Hesselink als voorzitter van de Contactcommis sie Ziekenhuizen Zeeland en voor het Gasthuis te Middelburg, van de heer P. J. Geysen voor het r.-k. zieken huis „St.-Joanna" te Goes, van de heer J. van Tuinen voor de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen „Midden- Zeeland", die straks met het tehuis „Ter Valcke" buur van het nieuwe ziekenhuis in Goes wordt, van dokter M. C. Polderman voor de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Kon. Mij. tot Bevordering van de Genees kunst en van de heer D. Boone voor de provinciale vereniging „Het Oranje-Groene Kruis". Het Goese Gasthuisbcstuur, dat zich met deze opening definitief een be langrijke taak ziet ontnomen, liet ook van zich horen. De heer J. C. Fossen, voorzitter van het bestuur, bood een schilderij voor de bestuurskamer van „Bergzicht" aan. Hij vatte de stemming van deze openingsmiddag in deze wens: „Dat er een goede sfeer tussen directie en personeel mag zijn, een goede verstandhouding tussen pa tiënten en specialisten. Grote zie kenhuizen zijn plaatsen, waar veel schaduwen vallen, maar waar ook veel licht geboden kan worden". De dienstplichtig soldaat J. A. H. uit Terneuzen is maandagmorgen ernstig gewond geraakt aan handen eu gelaat, toen een slagpypje, dat hy in een schuurtje bij zyn oudcriyke woning aan de Baandijk door midden sloeg, ontplof te. Door toedoen van de Terneuzense gemeentepolitie is hij naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. Het onderzoek in de zaak is in handen gegeven van de koninkljjke marechaussee te Terneu- Het is nog niet helemaal duidelijk hoe H., die gedetacheerd is bij het 41ste ba taljon infanterie in Ermelo, aan het slagpijpje, waarvan hy er een heel doos je in zijn bezit had. is kunnen komen. Vermoedelijk heeft h(j het achterhou den, toen hy samen met anderen was belast met het dumpen van overjarige munitie. De verwondingen, die de sol daat bij de ontploffing heeft opgelopen, zijn niet levensgevaarlijk. Van e'en vin der is een stukje weggeslagen van en- cele andere mist hij dé leden. In het ge zicht liep hij enkele minder ernstige verwondingen op. Zilveren medaille voor 75-jarige in Arnemuiden Burgemeester A. Hack van Arnemuiden heeft woensdagavond de heer J. Boone in zijn woning te Arnemuiden de me- daile in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld. De heer Boone. die in september jl. 75 jaar werd. is hiermee onderscheiden vanwege zyn bijzondere verdiensten op het gebied van onderwijs en kerkelijk werk. Hij is al ruim 44 Jaar secretaris van de lelijke lagere school te Arnemuiden vijftien jaar diaken in de gerefor meerde kerk in zijn woonplaats en is thans nog secretaris van de gerefor meerde zendingscommissie. woond door mevrouw Hack, door het hoofd van de christelijke school, de heer J. P. de Jonge, het schoolbestuur en de wethouders van Arnemuiden. De heer .T. K. Steketee, voorzitter van het school bestuur overhandigde mevrouw Boone boeket bloemen. RUSTIG WEER Aanvankelijk op enkele plaatsen mist. Overigens nevelig weer met eerst nog veel bewolking maar later verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. Middagtemperaturen van 8 tot 10 graden Celsius. ZON EN MAAN 30 oktober Zon op 07.31 onder 17.16 Maan op 01.18 onder 16.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2