LYNDON BAINES JOHNSON - reiken naar de macht die in het volk is GRATIS LEZERS SCHRIJVEN SPEISJE IIE BOEKENPLANK HET UUR VAN DE WAARHEID (II) MAN DIE MEEGROEIDE MET TIJD EN AMBT m \jj\miyjsd. sèêtm Boek van het jaar DONDERDAG 29 OKTOBER 1904 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 (door DAVID SCHÖNBRUN) Tk heb gedroomd van rivieren, overvloeiend van melk en van vel den waarboven de zoete geur van honing hangt. Ik zag mannen aan het werk en kinderen op school. En ik zag ze thuis, ouders en kinderen, rond de tafel gezond, gelukkig en veilig in him huizen, allemaal: ongeacht hun belijdenis of geloof en ongeacht de kleur van hun huid. Dit is de droom van alle Amerikanen; in de sterke maatschappij die wij bouwen brengt iedere dag ons dichter bij de verwezenlijking van deze droom". Wanneer het Oude Testament niet in Kanaiin, maar in Noord-Amerlka zou hebben gespeeld, zou men deze woorden kunnen beschouwen als die van een bijbelse profeet. Nu de zaken anders liggen, heeft het geen zin te verbloemen dat z(j afkomstig z(jn van Lyndon Baines Johnson, presi dent van de Verenigde Staten, bezig aan een verkiezingstournee die alle records slaat. Lyndon Balnes John son: de machtige en ryke afstamme ling van arme, smerige en opstandige boeren uit een weleer volslagen ach terlijk Texas de man die het heeft klaargespeeld zjjn eigen droom bin nen de spanne van zjjn levenstijd ruimschoots werkelijkheid te zien worden. Amerikanen houden van de exalta tie die spruit uit de verschijning van de machtigste man uit de machtigste vrije natie ter wereld in hun steden en stadjes, alleen maar om stemmen te winnen voor zijn verkiezing. Is de machtige op komst, dan ontrolt zich een schouwspel dat alle elementen in zich verenigt van een religieuze op wekkingssamenkomst, een kermis, een meeting om de inschrijving op oorlogsleningen te propageren en een ouderwetse donder- en bliksempreek voor de komende stembusstrijd. Een mythe De president heeft op zijn opponent het enorme voordeel van de my the die hem omgeeft. Hoe machtig de mythe wel is, blijkt uit de ontzaglijke menigten die uit het niets verrijzen wanneer de grootmachtige opduikt. In Des Moines, Iowa, persten zich honderdduizend mensen samen in de straten. In Indianapolis dorst de poli tie zelfs geen vluchtige schatting te geven van de opkomst, maar de New York Times schreef dat de menigte voor Johnson „vele honderden malen groter" was dan die voor Goldwater. En al deze miljoenen draven op om te luisteren naar de boodschap van de melk en de honing en van het be loofde land, de sterke maatschappij. Lyndon B. Johnson is een man die de finesses van de macht kent, die weet hoe hij er gebruik van moet ma ken subtiel of plompverloren, die zich koestert in de mythe ervan, maar die zich ervan bewust is dat de bron ervan ligt in het volk en die tot het volk gaat om er naar te rei ken. Er is slechts één ander in de wereld die er op dezelfde wijze naar tast en reikt: de magnetische en met macht manipulerende leider van Frankrijk, Charles de Gaulle. Beiden hebben hoe verschillend zij verder ook van elkaar zijn dezelfde be kwaamheid in het in beweging zetten van een miljoenenrepubliek. Maar ter wijl de grote Galliër zich naar het volk neerbuigt, rijst de man van Texas eruit op. Het effect is hetzelf de: beiden drinken van de macht die in het volk is, dompelen zich diep in het volk dat macht betekent en voe len zich er als een vis in het water. Een nieuw mens Dit gaan tot het volk all-out ver bijstert iedere keer weer de man nen van de geheime dienst die zich wanhopig afvragen wat er op deze manier van de veiligheid van de pre sident terecht moet komen. Maar het verbaast ook telkenmale de mensen die Lyndon Johnson vroeger hebben gekend. Hij was joviaal als alle mensen in Texas, maar de poli tiek had hem ook al vroeg de waarde van het zwijgen en van de discretie geleerd. Wanneer hij zijn macht hanteerde, dan gebeurde dat in de donkere hoek jes van de wandelgangen. Hij voelde zich in het licht van de publieke aan- dacht niet op zijn gemak. Spreken in het publiek kon hij alleen en dan nog niet eens vlot met een bundel tje aantekeningen in zijn hand. Ik zal nooit de dag vergeten, waarop ik hem bij de terugkeer van astro naut Glenn uit de ruimte in het Capitool een „spontaan" televisie interview zou afnemen. Ik stond met mijn camera's en draden-toestanden onder de koepel. Johnson kwam vol gens het schema op me af, maar toen ik hem de eerste vraag stelde, greep hij, alvorens met zijn „spon tane" antwoorden te beginnen, een dik pak notitiepapier uit zijn zak. Ik ging door de grond. Maar dat was de Lyndon Johnson van toen. De Lyndon Johnson van nu Is een heel ander mens. Een vlot spreker zal hij nooit worden, maar hjj voelt zich tussen de men sen op zjjn gemak en straalt een huisvast zelfvertrouwen uit. Hoe deze metamorfose tot stand geko men is? Door de alchemie van het presidentschap. Misschien is de Johnson van heden wel de werke lijke Johnson, bevrjjd van de ach terbaksheid die noodzakelijkerwijs de partijpoliticus moet aankleven, wil hij al onderhandelend en mar chanderend tot resultaten komen. Lyndon Johnson is geen nederig man. Geen enkele kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten is dat, want een waarlijk nederig man zou terugschrikken voor de af schuwelijke zwaarte van het ambt. Hij is zelfs ijdel en arrogant, maar hij weet deze hoedanigheid voor de argeloze buitenwacht te camoufleren. Alleen zijn toegewijde staf maakt kennis met zijn tirannie. Maar wat Johnson wél heeft: een heilig respect voor de verplichtingen die het ambt hem oplegt en een oprechte overtui ging de dienaar te zijn van alle bur gers. zal. Er zullen dingen veranderen, om dat de man die de dingen bestuurt verandert. Hl is als veranderd: van senator in vice-president en van vice- president tot president. Maar ook: van kleinzoon van een man die ln de burgeroorlog tegen de unie vocht tot de eerste zuiderling die tot het hoog ste ambt geroepen wordt, gekozen door het volk. Er is een tijd geweest, waarin Lyndon B. Johnson nauwe lijks een goed woord had voor ras senintegratie. Maar die tijd is voor bij, omdat de Lyndon B. Johnson van die tijd voorbij is. De Johnson op zijn hoogtepunt zal geen „Texan" zijn, maar Amerikaan en als zodanig de voorvechter van vrijheid en ge rechtigheid voor élle gebieden en Mie bewoners van de ene unie. Overweldigende meerderheid Het is mijn vaste overtuiging dat de mensen die ik heb gesproken, ont moet en gezien op mijn verkiezings trip dwars door de unie, dezelfde droom koesteren als de president en dat zij in overweldigende meerder heid op 3 november Lyndon B. John son het mandaat zullen geven voort te gaan met de verwezenlijking er van. Dit zal naar mijn overtuiging het jaar zijn, waarin wij op dramati sche wijze bewaarheid zullen zien wat Abraham Lincoln honderd jaar geleden proclameerde: „Het is waar dat men een heel volk korte tijd kan misleiden, het is waar dat men een deel van het volk voortdurend kan misleiden. Maar het is niet mogelijk dat men een heel volk bij voortduring op dwaalwegen kan houden". Ik geloof dat dit keer minder men sen zich zullen laten misleiden dan ooit tevoren in de geschiedenis van de Amerikaanse natie. Dit betekent niet, dat de verkiezing van Lyndon Johnson het begin zal betekenen van een duizendjarig rijk in de verste verte niet. Niemand, ook Lyndon B. Johnson niet, verwacht wonderen en niemand denkt dat de droom in de komende vier of zelfs acht jaar wer kelijkheid zal worden. Wat het dan wel betekent? Dat Amerika als natie de schorre ora keltaal over de dag der verdoeme nis zal hebben verworpen en zijn geloof bevestigd ln een voorspoedig Amerika dat rechtvaardigheid en zekerheid brengt, zowel aan het eigen volk als aan de wereld. Zo zal Amerika Lyndon Johnson de kans geven zijn droom ieder jaar van zijn ambtstermijn een stukje nader tot de verwezenlijking te brengen. Dat kan wanneer het Amerikaanse volk hopelijk ook anderen in de wereld gehoor geven aan de op roep: „Laten we er samen redelijk over praten en laten we samen zien of we verder kunnen komen". (SLOT VOLGT) Copyright Provinciale Zeeuwse Cou rant Opera Mundi. Van allen President Lyndon B. Johnson krijgt de cappa om tijdens een plechtigheid aan de Atlantic uni versiteit van Florida, waarhij hem het eredoctoraat humane letters (in het Nederlands wel licht te vergelijken met huma- noria) werd. verleend. Lantaarn pendule van geslepen messing met „zilvertoon" slag. Modern en elegant is deze magnifiek! Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht WONINGEN VOOR PREDIKANTEN ^.Antwoord '64" is een groot succes worden. De onder dit motto beha; som van 21 miljoen gulden bewijst dat 1 duizenden hun stenen hebben bijgedra gen voor een doel dat hen na aan hel hart ligt. Tot nu toe kon nog niets na- ders worden medegedeeld over de details ;van de besteding der binnengekomen i geldmiddelen. Gezien het grote woningtekort in Ne derland dat nog vele jaren zal duren, rijst de vraag: is het niet wenselijk, een deel van de opbrengst uit Antwoord '64 te besteden aan de bouw van woonhui zen voor de dominees welke beroepen 'worden, om de nieuwe gemeenten in de nieuw te bouwen kerken te dienen Hun vestiging in een eigen gemeente in een rustig gelegen huis is evenzeer in het belang van de gemeente als van haar predikant. Vhssingen. H. Ehrlich. Margriet de Boer. Onderwijzeres. Vandaag zal ze 2 vechtende jochies uit elkaar trekken. 43 flesjes melk uitdelen. Worden bespetterd met verf, getroffen door een voetbal, beschoten met een waterpistool. Niet haar goede humeur verliezen. Wel verlangen naar 4 uur. Voorlezen uit Dik Trom. De tranen drogen van Tanja. Morgen zal ze weer dezelfde blouse dragen, schoon en glad. Want ze vraagt altijd uitdrukkelijk: Want alleen Belofast poplin is volledig zelfstrijkend. Altijd hoe ze het ook wast en droogt. Het etiket is haar garantie! Belofast is hel handelsmerk van de Deering Milliken Research Corporation voor zelfslrijkende sloffen. U.S. pal. nr. 2.985 ff 01. Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licentie houder J. F. Schollen Zn. N. V. te Enschede. Nederland. Jongens en meisjes dit mooie metalen bij elk potje nieuwe Vlug Maxwell coffee halen f Hij zegt: „De vraag wat Amerika nodig heeft kan niet beantwoord worden door een partij van zakenlie den of een partij van arbeiders, niet door een vredespartij of een oorlogs partij, niet door een zuidelijke partij en niet door een noorderlij'ke partij. De vraag kan alleen worden beant woord door een Amerikaanse partij voor alle gebieden van de unie. voor alle rangen en standen, voor heel het volk van Amerika". Zijn beroep op alle Amerikanen is een sublimering van de tactiek die hij ontwikkelde in de jaren van zijn meerderheids-leiderschap in de Se naat. Hoe hard en rauw en geslepen hij daa.r ook dikwijls moest zijn, se nator Johnson prefereerde als het maar even mogelijk was toch de ver zoening boven het conflict. „Laten we er samen eens redelijk over pra ten". was zijn motto. „Laten we sa men eens zien of we verder kunnen komen", is zijn motto vandaag-de- dag. In deze slagzin ligt besloten, dat de politiek van de toekomst onder Johnson niet dramatisch veranderen CUan en voor Dezer dagen is bij Elsevier het Wink ler Prins Boek van het Jaar, uitgave 1964 verschenen, een naslagwerk waarin al hetgeen in 1963 in onze wereld gebeurde op overzichtelijke wjjze is gerangschikt. De inhoud is op verantwoorde wijze samengesteld door een zeer groot aantal deskundige medewerkers van de Winkler Prins Stichting, mensen met ervaring in encyclopedisch werk, die over de belangrijkste gebeurens van het jaar bovendien speciale arti kelen schreven welke de onmisbare cennis van de achtergronden bevat- en. Zo is er bijvoorbeeld een artikel ipgenomen over het Vaticaans con cilie, waarin prof. dr. J. C. Groot en prof. dr. C. W. Mönnich hun visie ge ven respectievelijk vanuit rooms-ka- tholiek en reformatorisch standpunt. Vele tabellen, kaarten en grafieken maken dit jaarboek dat voortreffelijk geïllustreerd is tot een waardevolle vraagbaak en wie de serie bijhoudt bouwt een fraai overzicht op van on ze allerjongste geschiedenis. HONDEN IN MIDDELBURG Naar aanleiding van het stuk in de P.Z.C. van 20 okt., betreffende verhoging hondenbelasting, zou ik het volgende willen schrijven: Als ik 's avonds met m(jn twee honden uitga en je in de stad de stoepen bekijkt dan zou 50,- hondenbelasting nog niet te veel zrjn, dat de mensen mopperen met recht voor al de viezigheid die geruimd moet worden. En als dierenvriend vind ik het ook niet prettig dat het met 50 pet. verhoogd wordt en vele hondenbezitters zullen het met me eens zijn. maar wie van zijn hond houdt zal de verhoging graag be- talen, dat is de liefde, die het dier ons geeft volkomen waard. Maar we zijn niet allemaal zo. Hoeveel gezinnen hebben een hond die eigenlijk te veel is, omdat vader of de kinderen graag een hond hebben, heeft moeder om de lieve vrede te bewaren toegestemd. 15 belasting dat gaat ook nog, dikwijls is er al gemopperd over haren of vuile pootjes Nu is er een stok om mee te slaan f 22.50 voor een hond, dat wordt te veel, dus moet hij weg:. Uit ervaring weet ik, dat od het eind van het jaar, als de hondenbelasting weer moet wor- jden betaald, de asiels weer vol zijn met BOEKEN OVER SPORT HENGELSPORT In de serie Weten en Kunnen van de uitgeverij Kosmos in Amsterdam en I Antwerpen is verschenen „Hengel sport, een praktische handleiding", geschreven door K. J. Vrijling. Een schat van aanwijzingen wordt gege ven over de uitrusting van de (zoet water- ihengelaar. Ook aan de werp hengeluitrusting wordt veel aandacht besteed. In dit boekje wordt onder meer behandeld het vissen op voorn, brasem, karper, baars, snoekbaars en snoek. HOCKEYBOEK Th. J. Vrieslnga, die jarenlang con ditietrainer is geweest van het Neder lands hockeyelrtal en die als zodanig een bijzonder aandeel had in de bij zondere verrichtingen van deze ploeg tijdens de Olympische Spelen in 1936", 1948 en 1952, heeft voor de Elsevier Pockets hel „Hockeyboek" geschre- i ven. Het is een prettig leesbaar boek I geworden, dat ae outsider veel over de hockeysport zal Ieren (bijvoor beeld ook de spelregels) en dat zelfs j voor de insider nog bijzonder nuttig kan zijn door de rijke ervaring, die in dit werk is neergelegd. TENNIS I ..Tennis voor beginners en leken" be leefde in de reeks Weten en Kunnen van de Amsterdams-Antwerpse uit- geverij Kosmos een negende druk. De auteur C. Vreendenburgh, redacteur1 van ..Lawn-Tennis", verwerkt de ge wijzigde opvattingen over techniek in deze nieuwe druk, die bovendien van nieuw illustratiemateriaal werd voor zien, Het is inderdaad een bijzonder instructief en leerzaam boekje. ONDER DE SCHOUWE Mee eel veel genoegen leze 'k altie die stukjes dïalek in de P.Z.C. krante, 't is aoltie jammer da me 't nie goed kunne schrieve zo as me 't proate, me 'k wil tog ook is perbere om er wat van to- regte te briengen. Ik weet dit nog goed as uk un jaor of tiene was, das noe omme de bie vuuf en zestig jaor gelee, dat er bie ons tuus zo un ouwerwesse schouwe was, zoo een das je mee un stik of viere onder kon zitte, en toen zeie die ouwe mensen noe kuje zeie wat je wil, aje onder de schou we zit, noe en dan begonne ze bedeen over toverie te praoten, joen-joen dat was ies oor, dë wier je aje zoen joentje bin glad bange van, 'k weet nog goed dat Vaoder vertelde van un veeas die kon 't zo eel goed tovere dan zogezeid, en as ze dan 's avonds in den donker om goed mochte voor de zieke koeien of paoren, dan krege ze eest een slokje, en dan zei ten noe za je bie die dam un vent tegen- komme, en dan woare ze zo bange, das ze un damstaoke voor een vent aanzao- ge, ze kwame ook we is un kalf tegen, dat ging dan nie uit de wege, me liep ze omverre, en waogens hoge opgelao mee hooireën 's nachts zonder paoren der vo. Menne deuren in schure vloge aolmë open, en as ze toe gienge doe wë drek open, dat geloofden der toen nog un eelen oop, en ze wiere nog knapjes mogelijk ook as je 't nie geloofde, weel je wat ze dan zeide, ao je 't nie gelooft kun ze je niks doe. noe laoter ak groter dan zei uk glooft ut dan ook nie 't was tog un eele aordigen tied toen, haost was ter niet bie. aje na stad Tanker „Sirrah'' niet schuldig aan aanvaring De schuld van de aanvaring tussen de Nederlandse tanker „Sirrah" en de Amerikaanse tanker „Santa Maria", bij de haven Anchorage, ligt b(j het Ame rikaanse schip. Dit is na een onderzoek vastgesteld door de U.S. Coast Guard, aldus deelde de rederij NIevelt Goudri- aan in Rotterdam (de eigenaar van de „Sirrah") mee. Uit het onderzoek is komen vast ta staan dat de „Santa Maria", die een vaart van drie tot vier knopen liep, door het getij met het stuurboordachterschip tegen het voorschip van de „Sirrah" die voor anker lag, werd gezet. Hoewel de j „Santa Maria" vrij ernstig werd bescha- I digd en in brand vloog, is het schip niet I gezonken en de schade aan de lading relatief gering. De „Sirrah", die schade aan het voor schip heeft opgelopen, is maandag van .Anchorage vertrokken naar Wilming ton. Het schip dat daar op 2 november hoopt aan te komen, zal geheel worden gelost. Vermoedelijk zal de „Sirrah" in Los Angeles worden gerepareerd, welk herstel 10 tot 14 dagen kan duren. (Advertentie/ afgestane en z.g. zwerfhonden, dit wordt natuurlijk nog erger wegens de 50 pet. Waar moeten zij er mee naar toe? Een ander thuis wordt er niet altijd gevon- !den. In slaap brengen? Hebben wij daar Pf)I ITIPVr D/IPTBETTTW Ihet recht toe een gezond dier af te ma- rULll iLliL rUtil t\Ll i C/V ken? Nee. maar wat dan als de asiels ze' - -- -- - in Un Knn »..l-l i - nie' meer op kunnen nemen? Dan maar mof en gerij, dan gin^ je op je In de serie „Kopstukken van de tivin- - vnoten Hot u.-ao imr, ucuw.n 7» tigste eeuw", een uitgave van Kra.se- man, Den Haag, zagen de portretten het licht van Soekarno en Adenauer. De journalist Paul van 't Veer I schreef de objectieve levensbeschrii- 'aatste levensjaren nog wat vreugde heb- ving van Soekarno gezien tegen de ^en yan hun hondje óok voor hen wordt achtergrond van de politieke gebeur-1?0 belasting h°°o- moeten ze hun i..,i~:J i.hondie dan ook maar missen? Daarom Geen angst meer, want er is Neo-Silvikrin! waar ze - terechtkomen, als ze er maar 'vanaf zijn. IDan de oudere mensen, die soms in hun tenissen in Indonesie sinds het eindh°nd* d*n ook maar "'«^n Daarom van de vorige eeuw geachte b. en w. van Middelburg, waar- HM portret van de man die het na- »"Jer 10 ™e! oprechte dierenvr.en- oorlogse Duitsland politiek weer op SfLKSf!!,'?-,lHt "™"'e van het d.er poten zette, werd vervaardigd door (tltasting 10.- blijven. \\i H. J. Neuman. Ook in boeSje van 3*1 D verh°5'n£ de men: 105 bladzijden wordt een zuiver beeld gegeven van de politieke achtergron- Middelburg. mevr. C. H. Wondcrgem, den en de persoon van deze contro- Spanjaard'straat 19. versiële staatsman. Adadtünujuc. PETROLEUM CONVECTOR f. 98.- Geeft dag en nacht heerlijke warmte Brandt veilig, zuinig en reukloos... 24 uur achtereen. Ideaal als bijverwarming in het vóór- en naseizoen. Gemakkelijk verplaatsbaar. VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAMI mee de schute den de watergank nao de stad. drie uren heen en vier trug 'is noe eel anders gore, 'k leesde zaterdag in de krante dat de kruipautootjes weg zou i moete, dat ga zeker ook we nie hard genoeg, ke der vee nekel an. wan ke! der ook een. Webben der vee aordigheid en gemak van. jc kan nog is ier en daor ne toe, en as 't slegt weer is dan valtei U treft ook nie mee aje ap joare ga komme. de mens. maar het darum zei uk tegen mun vrouwe van 't voorjoar, wim me ook is zoon autotje opdoe, ze zei be ja das goed, jie hei je n aleve leven op auto's gezete dus za dat nog we gao. Noe leze 'k de ineens in de krante da mc zo gevaorllke bin, en da me weg zou moete. da valt ook nie mee. en noe bin der ook nog we die der aor digheid in hehhe. me dar is ook me zo mooi, we dat et gevaar in zit zolank as 'ter gin minimum snelheid is dat is vo mien un raassel. al eie un riebewies dan kan je tog ook net so langzaam rie ije Wil. Ik geloof alme dat die drankwao- gens vee gevaarlikker bin op de wegt, 'k leesde gister in de Betuwe dat in I Zeeland 71,6'^ ongelukken deu den drank gekomme bin, op een na den hoogsten in Nederland, dan eie nog de deudouwers en -drukkers das ook nie zo mooi. 't ene mee 't anre nog heel vee om noa te kieken, as ze dat noe is eest aol in orde brienge. dan kun ons ook nog we even bleuve, de zulle bepaald nie minder ongelukken gebeure is zo de 20 km. autotjes verbanne, ik zou zeie gun ieder diertje zun pleziertje. A. Kodde Brouwerijweg 9. Domburg. Eerst komt rooi dan volgt haaruit val daarna verhoornt de hoofdhuid ...en kaalheid is het eind. Dit kunt m verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Sïlvikrii» bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook liw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). NeoSilvikrïn de biologische haarvoeding

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11