OVERSTROMINGSRAMP IN JOEGOSLAVIË Mensen in Zagreb op de daken Regering in Soedan ontbonden „Engeland heeft van geleend geld geleefd" Goes' ziekenhuis „Bergzicht" gaat officieel open De Gaulle wil E.E.G. boycotten, maar niet in de steek laten REGEN VERANDERT RIVIER IN WOESTE WATERVAL Duizenden mensen geëvacueerd - bruggen, gebouwen en wegen vernield Waarschuwings schot van agent trof man in de buik Invoer moet wel omlaag" Waarschuwing aan Duits adres Nederlandse kunst aan boord van de „Rotterdam" H Over de polilieke hand 207e jaargang - no. 223 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pa«ter. Hoofdredactie: W Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per weck. ƒ9.75 per fcw. franco per pott 10.— p. lew. Lo%-e r.urr.mers 15 ct 4 Wolstraat 58-60. tel. 2355 (b.e g. red. 3508. adv 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goe;: Gr. Markt 2. tel. Cli'l 'b.g.g. red. 7853. adv. 5213r; OoMb-jr<: tel. T Ter:.' ..- or«. a «jv pr 32 ct, p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Inge*. med. 2 z tarief Kleine adv. (ma*. 8 rege'.o S3 ct. p. resel min. f \m>. .Brieven bur. van dit blad'' 25 ct. meer. Giro 3W: Dinsdag 27 oktober 1964 2911: Zlerizee: red. tel. 2425 adm tel. 2 Door de regen gezwollen rivie ren zijn in Noord en West Joe goslavië buiten hun oevers ge treden, waardoor grote gebieden van Kroatië en Slovenië en een groot gedeelte van de hoofdstad van Kroatië, Zagreb, over stroomd zijn. Onofficiële berichten uit Zagreb maakten melding van 16 tot 18 doden. Het Joegoslavische minis terie van binnenlandse zaken meldde één dode in Zagreb en verklaarde dat er elders nog meer doden te betreuren vielen. Duizenden mensen uit Zagreb en omliggende dorpen zijn geëvacu eerd. De rivier de Sava, die in 1933 Zagreb al eens overspoelde, was gisteren gestegen tot bijna 5 me ter boven de normale waterstand. In een officiële verklaring zei een speciale rampcommissie in Kroa tië: „Officiële berichten over de ramp geven grote reden tot be zorgdheid". Verscheidene honder den inwoners van Zagreb bevon den zich gisteravond nog op de da ken toen het donker werd, aldus de commissie. Slechts de golven en het hulpgeschreeuw van de men sen in nood kon men nog horen". Volgens de commissie zijn de spoorbrug- een in Kroatië in gevaar. De ultra-mo derne regeringsgebouwen in het cen trum van Zagreb worden eveneens door het water omringd. Alle hoofdwegen, behalve de belangrijk- De president van liet. momenteel woelige Soedan, Ibrahim Abboud, heeft de militaire junta en het ka binet ontbonden, heeft Radio Om- doerman gisteravond gemeld. Ab boud zei dat hij voorlopig alle grondwettelijke volmachten be hield om persoonlijk toezicht te houden op de vestiging van een si tuatie welke het volk tevreden zon stellen. Abboud las de verklaring zelf over de radio voor. Hij zei dat het besluit de junta en het kabinet te ontbinden was genomen in overeenstemming met de eenstemmige wil van het volk en als de eerste stap om de gewenste doelstellin gen sneller te verwezenlijken. Abboud zei dat het leger nooit van plan was weest voor altijd aan de macht te ven. Het plan was het landsbestuur c te dragen en een grondwet op te stellen die de instemming van het volk zou hebben. De president wekte de bevolking op de ongeregeldheden en sabotage te staken en weer aan het werk te gaan. Eerder had het Nationaal Democratisch Front, dat alle vroegere politieke par tijen omvat, een .algemene burgerop stand" afgekondigd en gewaarschuwd dat „gevaarlijker stappen" zouden wor den genomen als de regering niet zou aftreden. Voorts zond het front een te legram aan president Nasser van dc V.A.R. met het dringend verzoek tus senbeide te komen en het Soedanese „bloed dat door de straten vloeit" te stelpen. Reizigers die te Cairo uit Khar toem zijn gearriveerd, zeggen dat de ongeregeldheden die jl. donderdag in de hoofdstad zijn begonnen, naar vele an dere steden zijn overgeslagen. Er zijn tenminste 11 doden gevallen 8 in Khartoem en 3 in Obeyed. Het aantal gewonden is ver over de honderd. Opnieuw breuk in de Delftse waterleiding Het zit Delft niet mee met de drinkwa tervoorziening. Gisteren zat men op de bovenwoningen opnieuw zonder water. Het is gebleken dat weer een breuk is ontstaan in de transportleiding. De noodleiding die door de mobiele colonne van liet leger kort geleden langs rijks weg 13 is gelegd wordt nu direct op een pompstation lussen Delft en Overschie aangesloten. Wanneer voldoende water! kan worden aangevoerd kon men gister middag nog niet zeggen. ste verkeersweg van Zagreb naar Bel- Bruggen vernield Het dal van de rivier de Rasa „is mo menteel een meer" verklaarde het Joegoslavische nieuwsbureau. De ri vier de Mirna, in Istrië, vernielde twee bruggen en sneed een verkeers weg tussen Poela en Rijeka af. In veel overstroomde steden en dor pen zijn de drinkwatervoorraden be dorven en ongeschikt voor de con sumptie. De bevolking werd geadvi seerd het water te koken voor ge bruik. Eenheden van het Joegoslavische leger trachten met behulp van politie en brandweer de nog goed zijnde dijken te versterken en nieuwe waterweringen op te werpen. Legerhelikopters en boten haalden 200 mensen van de daken van de huizen in een voorstad van Zagreb. Miljoenenschade Een journalist van de Zagrebse krant „Vjesnik" zei dat 30 procent van de op een na grootste stad van Joegoslavië on der water stond. De schade die de overstroming in Za greb veroorzaakt heeft, loopt in de mil joenen. waarschuwingsschot van een Arn hemse hoofdagent van politie heeft de twintigjarige schilder P. uit Arnhem in de buik getroffen. P. was het afge lopen weekeinde betrokken bij een vecht partij in de wijk „KJarendal" en verzette zich bij zijn arrestatie. De arrestatie van de aanstichter van de vechtpartij, de 26-jarige loodgieter Van D., eveneens uit Arnhem, had vooraf al veel moeilijkheden gegeven. De politie slaagde er evenwel in hem in de sur veillancewagen te krijgen. De loodgieter, de schilder, en een echt paar. dat bij de vechtpartij betrokken was, werden naar het politiebureau over gebracht. Daar bleek, dat P. in de buik was getroffen. De toestand van P.. die in het gemeenteziekenhuis wordt ver pleegd, wordt thans redelijk genoemd. ULTIMATUM VERKEERD BEGREPEN HAROLD WILSON VOOR T.V.: De Britse minister-president Harold Wilson heeft gisteravond in een televisie-uitzending het Engelse volk medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië het afgelopen jaar geleefd heeft op geleend geld. „Wij hebben geld uit vele delen van de wereld aangenomen, vooral van de leden van het Gemenebest, wier sterlingsaldi in Londen zijn gestegen en wij hebben geld moeten lenen van New York en van onze vrienden in Europa", zo verklaarde de premier. De internationale instellingen hebben het recht te verwachten, dat Groot-Brit- tannië de maatregelen neemt, die nodig zijn oni op eigen benen te staan. Daarom heeft de regering volgens Wilson een omvangrijke lijst van minimale maatrege len bekendgemaakt ter vermindering van de invoer en voor het geven van een sterke stimulans aan de export. „Het moet volkomen duidelijk zjjn, dat de maat regelen niet genomen worden uit enigerlei geest van protectionisme die ten doel heeft de Britse industrieën tegen gezonde concurrentie te beschermen" zo merk te de premier nog op. Zie voor Britse maatregelen pagina 3. Voor het Capitool in Washington is reeds het steigerwerk opgetrok ken voor het ereplatform, waar de nieuwgekozen Amerikaanse presi dent Lyndon B. Johnson of Bar ry Goldwater 20 januari 106 zal tcorden beëdigd. Josephine Baker uit ziekenhuis De 58-jarige Josephine Baker is gis teren na een verblijf van drie dagen ■eer uit het ziekenhuis ontslagen. Zij werd vrijdag met maagklachten op genomen en heeft drie dagen in obser vatie gelegen. Frankrijk heeft de Westduitse Bondsrepubliek zaterdag w£ schuwend laten weten dat presi dent de Gaulle het ultimatum, dat hij verleden week stelde aan zijn partners in de E.E.G., ernstig heeft bedoeld en dat het geenszins als grootspraak moet worden op gevat, zo wordt uit gezaghebbende Franse regeringskring vernomen.' Volgens deze zegslieden heeft de Franse president echter bedoeld dat hij de gemeenschappelijke markt zou gaan boycotten, niet zo zeer dat hij zich meteen zou willen terugtrekken uit het midden van de „zes", wanneer voor 15 decem ber nog geen oplossing is gevon den voor de gemeenschappelijke landbouwtarieven. De waarschuwing zou door de minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, geuit zijn tegen de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken. Carl Carstens. die zaterdag een bezoek aan Parijs heeft gebracht. De Franse functionarissen verklaarden gisteren dat Carstens een duidelijke waarschuwing heeft ontvangen. Volgens deze zegslieden zal een eventuele Franse actie zich manifesteren in de afvaardi ging van aankomende onderhandelaars of een boycot van alle bijeenkomsten van de „zes". Dit ligt meer voor de hand dan een uittreding van Frankrijk. Carstens zou te verstaan hebben ge kregen dat: een overeenkomst inzake de ge meenschappelijke Europese land bouwprijzen tegen het einde van i 1964 bereikt moet zijn. zelfs al worden deze prijzen niet meteen toegepast; Frankrijk haar markt opent voor industriële importen uit andere E.E.G.-Ianden met dien verstande, dat die landen hun grenzen open stellen voor de Franse agrarische export. Indien de partners daar toe niet bereid zijn, zal Frankrijk mogelijk haar politiek met be trekking tot de E.E.G.-ïndustrie- produkten wijzigen; Frankrijk geen werkelijk vooruit zicht ziet in hervatting van de on-1 derhandelingen over een Europese politieke unie op basis van nieuwe voorstellen onlangs gedaan door bondskanselier Erhard. De Gaulle is verder van mening dat de Europeanen meer verantwoording op zich moeten nemen voor hun eigen ver dediging. zelfs al heeft hij niet het plan zich uit de Noordatlantische Verdragsor ganisatie (N.A.V.O.) terug te trekken. Voor wat betreft de defensie zou Couve de Murvile Carstens hebben laten weten dat Frankrijk de door de Verenigde Sta ten gesteunde multilaterale kernmacht (M.L.F.) nog steeds afwijst. De Franse bewindsman zou de plannen in die rich ting hebben betiteld als „een slecht voor beeld van toewijding voor Europa", wan neer Bonn haar pogingen doorzet en het verdrag voor het einde van het jaar ge- tekend zou hebben. Volgens <Ie Franse zegslieden heeft de Gaulle geen overwegende bezwaren te gen Westduitse deelneming aan d« M.L.F. Volgens hun zeggen wordt het wel be zwaarlijk wanneer de M.L.F. de prakti sche samenwerking blijft schaden, zoals in de afgelopen maanden. De Gaulle zou Westduitse medewerking aan de M.L.F. dan moeten gaan zien als een aanwijzing dat de regering in Bonn meer belang stelt in nauwe banden met de Verenigde Staten dan met de Europese buren in de E.E.G„ aldus deze zegslieden. MORGENMIDDAG (woensdag) zal in Goes liet protestnnts-christelijk streekziekenhuis „Bergzicht" offi cieel worden geopend. Bijna vier maanden terug zjjn de patiënten uit het Gasthuis aan de Oostwal erheen al verhuisd. Maar er was sinds die eerste juli nog heel wat nodig om het nieuwe ziekenhuis in „vol bedrijf" te krijgen. Er moest nog apparatuur uit het Gasthuis worden overge bracht cn geïnstalleerd. Maar nu is liet dan zover. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal morgenmiddag om half drie de symbolische hande ling verrichten. Bestuur en directie van het zieken huis zullen na afloop (laarvan reci piëren en gelegenheid geven om het ziekenhuis te bezichtigen. Een van de modernste complexen in Nederland is het geworden. Een ziekenhuis, dat negen miljoen gulden heeft gekost. Het heeft een capaciteit van 175 bed den. De luchtfoto geeft een duidelijk over zicht van het complex. Op de voor grond in de Reigerstraat, die op de foto onderin van rechts naar links loopt, de auto's van artsen en bezoe kers. geparkeerd voor de entree met de brede trappen. Rechts daarvan de toegang voor de ambulances, die het gebouw binnenrijden tot aan de lift. Het hoofdgebouw van het ziekenhuis wordt door het trappenhuis in tweeën gedeeld. Rechts het beddenhuis, waarin dus JL75 patiënten kunnen lig gen. links de behandelafdeling, waar van elke etage correspondeert met die van het beddenhuis. Achter deze twee enorme vleugels twee zuster huizen in vier lagen. Tussen die zus terhuizen als éen trait-d' union twee recreatieruimten en een kerk- gebouwtje. Geheel links van het. com plex de 'polikliniek met een afdeling voor fysische therapie. Het nieuwe ziekenhuis van Goes is revolutionair op het gebied van ver nieuwingen. Om er een paar te noe men: de afdeling voor röntgenthera- pie. waarvoor een kamer speciaal moest worden geïsoleerd in verband met stralenbeschermlng. Het opera tiekamercomplex is uitgebreid: twee ruimten, met elkaar verbonden. De foto laat zien dat het ziekenhuis domineert in de omgeving van Goes- oost. waar tussen Valckeslotlaan en Louise de Colignylaan (imdden-links) een tweede hoogbouwcomplex uit de steigers komt: liet tehuis voor lang durig zieken „Ter Valcke" van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen .Midden-Zeeland". Verder ziet men in liet midden van ■leze foto van beneden naar boven 'ings de Bergweg: de noodwoningen, lie moeten verdwijnen om een kruis- lunt te verruimen, liet Christelijk Ly- 'cum voor Zeeland, de Vakschool voor Meisjes, een lagere school, de ambachtsschool on de gereformeerde Oosterkerk, (Luchtfoto I'ecters cn Slagboom) Het S.S. „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn is gisteren voor een speciale trip naar New- York vertrokken. De uit- en thuis reis op 13 november komt de Rotterdam weer In de thuisha ven staan in het teken van de Nederlandse cultuur. Aan boord worden tentoonstellingen van he dendaagse schilderijen en plastie ken gehouden, voorts staan voor drachten over muziek en letter kunde op het programma. Dr. L. Gans, voormalig conserva tor van het Amsterdams Stedelijk Museum, die de exposities aan boord heeft samengesteld, zal voor de passagiers lezingen houden over beeldende kunst, terwijl de dichter Gerrit Kouwenaar inlei dingen houdt over de Nederlandse literatuur. Het muzikale gedeelte. o.a. van het scheepsorkest. zal worden toegelicht door de compo nist-pedagoog Jaap Geraedts. Ook worden er demonstraties gegeven met Nederlandse dranken en zijn er wedstrijden in bloemschikken en orgeldraaien. Voor dat laatste is een draaiorgel met orgeldraaier uit Amsterdam aan boord. De lichte muze wordt op de uitreis vertegenwoordigd door de Neder landse actrice Rika Jansen, die enkele onderdelen van haar „one woman show" zal opvoeren. Rika Jansen zal in New York ook vier weken gaan optreden in de nacht club van Leo Fuld. Vanmiddag begint Sn de Tweede Kamer de slag om de Bijlmermeer, aanvan kelijk een gevecht tussen minister ToxopeuB en dc stad Amsterdam. Men kent het probleem: de minister wil het gebied van Wecsperkarspel, waarin de Bijlmermeer ligt. samen rnet Ouder-Am- steï en Diemen tot een nieuwe, zelfstan dige randgemeente maken. Amsterdam tbia rentegen wil de Bijlmermeer bij Am sterdam voegen om hier woningen te bouwen voor de Amsterdammers, die ln de toekomst de binnenstad moeten ver laten wegens de zo noodzakelijke sane ring. De beide standpunten staan fel te genover elkaar. De minister heeft zich deze zaak nogal aangetrokken, hij bleek onlangs geprikkeld over de houding van Amsterdam en nu doen de afgelopen da gen allerlei geruchten de ronde dat de bewindsman zijn portefeuille ter beschik king zal stellen als het bewuste wetsont werp zou worden verworpen. Er Is als gevolg daarvan rond het Binnenhof sprake van een drukke activiteit, o.a. tot uiting gekomen in de indiening van een amendement door de antirevolutio naire afgevaardigde Elferich, onderte kend door de fractieleiders van de C.H., V.V.D. en de A.R., alsmede door twee leden van de K.V.P. Dit amendement wenst in de bewuste wet tot instelling van de nieuwe gemeente Bijlmermeer de ver plichting op te ne men, dat alle gemeen ten die bij de oprichting van deze nieuwe gemeente zijn betrokken, een gemeen schappelijke regeling moeten aangaan, die ten minste de volkshuisvesting, de verdeling van de woonruimte en de ves tiging van bedrijven omvat. Dit voorstel poogt dus een brug te slaan tussen Am sterdam en de minister: het geeft de hoofdstad een medezeggenschap in en kele voor haar zeer belangrijke zaken, het geeft de minister de voldoening dat zijn visie (nl. de zelfstandige randge meente) niet wordt aangetast. Overigens heeft de gemeente Amsterdam al doen weten dat het compromis van de heer Elferich onbruikbaar ls. 'et ziet er echter naar uit, dat Am sterdam er naast zal grijpen. Via het amendement Elferich zijn in feite de koppen geteld: de ondertekening wijst er op dat het in ieder geval de steun van de „kleine" regeringspartijen zal krijgen en bovendien die van een deel der K.V.P.-fractie. Daarbij komt nog dat de aftredingsgeruchten nu ook hun plaats in het politieke spel hebben gekregen: weliswaar heeft de minister zelf nog niet gezegd dat verwerping van zijn voorstel tot zijn aftreden zal leiden, maar zijn geestverwant Geertsema heeft wel de laatste dagen enkele opmerkingen in deze geest gemaakt. En één mededeling van de V.V.D.-fractievoorzitter was in dit opzicht belangwekkend. Te Assen heeft mr. Geertsema namelijk volgens het A.N.P. verklaard: „Als het onverhoopt tot een aftreden van deze minister zou komen, zie Uc niet waar dan de V.V.D.-minister vandaan zou moe ten komen om het Bijlmermeerplan er wel door te krijgen". Daarmee is de zaak voor minister Toxo- peus wel afdoende gered, naar het ons voorkomt. De heer Geertsema heeft in feite laten weten dat zijn partij niet voor een opvolger van de heer Toxopeus kan zorgen en dat nu zou het kabinet-Marij- nen niet overleven. De regeringspartijen zullen derhalve dit risico niet willen aan vaarden en vermoedelijk dankbaar ge bruik maken van de reddingsplank van de heer Elferich om én de minister te helpen én Amsterdam niet helemaal al leen te laten staan. Daarbij kan boven dien in overweging worden genomen, dat te zijner tijd tóch moet worden overge gaan tot een breder bestuur van Am sterdam en omgeving. De bij dit „Groot Amsterdam" betrokken gemeenten zijn op initiatief van de commissaris der ko ningin in Noord-Holland zelf reeds met de studie van deze zaak begonnen. De situatie op dit ogenblik heeft dus niet alleen meer te maken (mis schien zelfs wel niets meer) met de vraag welke visie de juiste is. die van de minister of die van Amsterdam. Er spelen nu immers overwegingen van po litiek prestige een rol, waarbij tevens in het geding komt of deze zaak waard is uiteindelijk het bestaan van het kabi net op spel te zetten. Niemand van de regeringspartijen zal daarop met ja wil len antwoorden, ook al roept Amster dam nog zo hard. En daarom zal de hoofdstad zijn Bijlmermeer wel moeten offeren op het altaar van de politieke continuïteit. Het is niettemin jammer, dat overwegingen buiten de eigenlijke zaak thans de beslissing zullen brengen. Dat is naar ons gevoel nog sterker te betreuren omdat de argumentatie van Amsterdam juist lijkt. Er wordt nu via het voorstel-Toxopeus een gemeente ge creëerd. die in feite vanaf de grond moet worden opgebouwd, die voorts van Amsterdam de inwoners krijgt toege speeld, maar die er aldu3 mede de oor zaak van wordt dat de financiële draag kracht van de hoofdstad wordt vermin derd. Helaas, de zakelijke argumentatie fungeert nu slechts nog als facade: poli tieke overwegingen zullen in werkelijk heid de beslissing brengen. Maar onver mijdelijk dient nu de vraag te worden gesteld: moet het over de politieke band worden gespeeld, omdat de ministeriële argumenten rond de zaak te weinig kracht hebben? Omdat de visie van de minister de overtuiging van het gelijk mist? De schijn is gewekt. MOSKOU VRIENDELIJK TEGEN SATELLIETEN Do Sow jet-Unie heelt de kleinere com munistische landen gisteren de verzeke ring gegeven dat zij van plan is hen als gelijkc-n. niet als onderhorigen, te be handelen. De toezegging werd gedaan in een op de voorpagina van het regerings blad „Izwestia" opgenomen hnnfdarti- kei, gepubliceerd onder de kop „deelge nootschap der gelijken". „Tussen de staten die het (communisti sche stelsel aanhangen zijn nieuwe be trekkingen gevormd, waarbij kameraad schap en wederzijdse hulp een rol spe ken en de beginselen van gelijkheid, we derzijds respect voor eikaars onafhan kelijkheid en soevereiniteit als basis die nen. De Russische communistische partij acht het haar heilige plicht de vriendschap de socialistische "(commu nistische) landen te bevorderen en de samenwerking op alle gebieden van het economische, sociale, politieke en cultu rele leven uit te breiden", tikel. aldus het e Het artikel was opgenomen boven een kort stuk over de reente ontmoeting tussen de Poolse communistische leider I Wladislaf Gomoelka en de opvolgers van Kroesjtsjew de leider van de Russi- |sehe communistische partij. Leonid Alexei N. Kosygin. I Brezzjew en premier Alexei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1