GOUD VOOR GEESINK Utrechtse reus leerde op steiger talencursus Olympische uitslagen Hongaarse voetbaltriomf niet te betwisten Egg Kaminaga verroerde in houdgreep geen vin India veroverde goud dankzij straf bal: 1-0 NEDERLANDSE HERCULES IS DE EERSTE EUROPEAAN DIE JAPANSE KAMPIOEN IN EIGEN LAND KLOPT Nog nooit Heer en meester Bijna religie T astbaar Schitterend Geen vin VERDELING DER MEDAILLES I NEDERLANDSE VOLLEYBALSPELERS MAAKTEN HET JAPAN MOEILIJK Australië bevocht brons op Spanje Rood gezicht mm Zeiler Jongkind dreigt waarheid te onthullen Uitgestippeld plan yeej gemakkelijker Snelle carrière in de sport Judomedailles 999 Gymnastiek Schermen Zuidslaaf schoot in eigen doel e PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 OKTOBER 1P64 Een dag om nooit te vergeten voor de Nederlandse sport. Een uit zonderlijke triomf voor Anton Geesink, de 30-jarige Utrechtse judoreus, die op de voorlaatste dag van de Olympische Spelen in de Budokanhal van Tokio - de nieuwe tempel voor judo - historie schreef door op grootse wijze de gouden judomedaille te winnen en door tevens zijn wereldtitel te prolongeren. In een sensationeel gevecht klemde hij na 9 minuten en 22 seconden de grootste Japanse kandidaat voor de titel „alle categorieën", Akio Kaminaga in een zo onwrikbare houdgreep, dat alle Japanners, die muisstil in de grote hal zaten toe te kijken, het hoofd in de schoot legden. Dr Nederlandse kolonie, die in een haast waanzinnige vreug dedans uitbarstte, maar ook honderden Europeanen gaven de van vreugde stralende Anton Geesink een ovatie. Een ovatie, die uitgroei de tot een huldebetoon zoals wij dat hier in Tokio nog niet eerder heb ben beleefd. Prins Beri.hard en prinses Beatrix, die het gevecht tussen de twee grote rivalen van het hegtn tot het einde hebben meegemaakt, klapten enthousiast in de handen toen Anton Geesink op het erepodium van jhr Van Karnebeek het goud om zijn hals kreeg Ontroerend was het moment toen het rood wit en blauw aan de hoogste top van de mast verscheen en het Wilhelmus, meegezongen door de Ne derlanders weerklonk. Een historische datum de 23e oktober 19 W. Niet alleen voor het judo in Nederland, maar voor deze sport In de gehele wereld. Na zijn fenomenale prestatie in Parjjs-1961 (waar hij Kaminaga ook versloeg en de we reldtitel veroverde) bleek nog eens dat niemand, maar dan ook niemand is op gewassen tegen het judofenomeen Geesink. probeerde de Utrechter het door hem tippelde plan te volvoeren. Met een •nworp moest Kaminaga naar de „alle ronde had hij de Britse veteranen Dave Petherbridge tot tegen stander, die na zeven seconden, geveld door een eerste beenworp. het veld moest ruimen. Het was de snelste zege die in vier dagen judo werd behaald. De tweede partij van onze landgenoot was één van de belangrijkste. Het lot had immers gewild dat zowel Kaminaga als Geesink in dezelfde poule uitkwamen en voor de man die zou winnen was dat een psychologisch voordeel. Dan zou hij later mentaal gesterkt op de mat ver schijnen, terwijl er voor de verliezer de omweg was zich via een herkansing te kwalificeren. Geesink begon imponerend, had de Ja- direct al te pakken met een op de knieën werd gebracht. Wanneer scheidsrechters op dat moment al een beslissing hadden moeten uitspreken, zou die zonder twijfel ten gunste van de Utrechtse reus zijn geweest. Naar de klok kijkend en zich verder niet inspannend, won Geesink inder daad op beslissing scheidsrechter, zo dat Kaminaga nog twee extra par tijen zou moeten vechten om zich te plaatsen. Deze overwinning was voor Geesink een ongeëvenaarde prestatie, want nog nooit is een Europeaan er in geslaagd een Japanse kampioen op eigen bodem te kloppen. De indeling van de halve finales bracht een geharrewar van jewelste, dat slechts met behulp van Jaap Nauwelaerts d'Age, directeur sportif van de Europese judo unie en coach Gé Koning kon worden opgelost. Toen Anton Geesink hoorde Drie jaar heeft het geduurd voordat Kaminaga en Geesink elkaar weer ontmoetten. Drie jaren waarin beide kampioenen een koude oorlog met elkaar hebben gevoerd. Want telkens als Anton Geesink in Japan arriveer de, ontweek Kaminaga hem. Nog geen twee maanden geleden nog voor Geesink naar Tokio ging om zijn we reldtitel te verdedigen had Akio Kaminaga, de 108 kg zware, 28-jarige student aan de Meyi-universiteit ge zegd dat hij niet eerder met judo zou stoppen voor hij Anton Geesink, tij dens de Olympische Spelen in eigen huis zou hebben geklopt. Maar Geesink trok zich van dit alles niets aan. Niets van de faam, die Ka minaga de laatste jaren had verworven met zijn drie nationale kampioenschap pen en ook niets van het scherm, dat' de Japanners hadden getrokken rondom hun voorbereiding, die er geheel op was ingesteld in Tokio vier gouden medail- ter. Ook met Anton Geesink als tegen stander moest dat het geval zijn. Het was allemaal onvoldoende voor de Her cules Geesink, die vrijdagmiddag het ge vecht van zijn leven streed terwijl zijn vrouw Jans, die zo'n duel nooit kan aan zien, in een hotel stil de uitslag de wedstrijd afwachtte. tatami en daar zou een grondgevecht beslissend moeten worden. In de eerste minuut leek dat al te gebeuren- Geesink miste echter en plofte vlak bij de rand achterover, waarna de Japanner zich snel op hem liet vallen. Hij haalde er geen voor deel uit. omdat Anton zich over de rand schoof, waardoor de scheids rechter moest ingrijpen. Hij stuurde beiden naar het midden van de mat. Drie minuten waren voorbij, Kaminaga een kop kleiner verdedigde zich als een leeuw, want de eer van land stond op het spel en de ruim 16.000 landge noten in de hal en de miljo cn op de televisie volgden elke beweging die hij maakte. Geesink schudde zijn hoofd tel kens als een van de beenworpen mis lukte, maar hij bleef de partij leiden. Het werd een uitputtingsslag, waarin de Is maar halve worpen De Japanners op de tribunes, die iedere keer brulden wanneer Kaminaga pro beerde iets tegen Geesink te doen, wa ren zichbaar teleurgesteld en wendden het hoofd af bij het gejuich van onze landgenoten. Akio Kaminaga en zyn ploeggenoten huilden s_t.il in een hoekje, van puur verdriet. Opnieuw waren z\j de grootmeesters sinds 1882 versla gen. Voor hen was dat een verschrikke lijke slag, omdat judo voor hen een le vensinstelling. ja bijna een religie is Prinses Beatrix zei het zo treffend, toen zij de doornatte Geesink de hand schud de. „Ook al had U geen goud gewonnen, dan had U voor wat U in Japan voor Nederland heeft gedaan toch een me daille moeten hebben. Maar zoals het nu is, is het natuurlijk veel mooier" De spanning in de Budokanhal was bij na tastbaar toen de finale rond half vier een aanvang nam. Met ingehouden adem, de handen nat van transpiratie, keek al les wat maar Nederlands dacht en voel de naar de twee in witte kimono's, gekle de figuren. Anton Geesink. zesde dan, J.96 meter lang. 126 kg zwaar en Akio Kaminaga. vijfde dan. 1.85 lang en 108 kg- Na zes minuten scheen de beslissing ten slotte te vallen. Met een schitterende be weging vloerde Geesink Kaminaga, die op zijn zij terecht kwam en onmiddellijk was de Utrechter bij hem met zijn be faamde houdgreep. Vol bewondering heb ben wij toegekeken, hoe Kaminaga zich daaraan ontworstelde. Waza-ari. (een half punt) werd er door de Europeanen geroepen, maar de scheidsrechters, die al eerder tijdens de halve finale gekke dingen wilden uithalen, bleven stok doof. Kaminaga kwam terug met een schouderworp, maar deze mislukte om dat beiden buiten de mat stonden. Gee sink nam zijn tegenstander om het middel en tilde hem op naar het mid den van het strijdperk. Weer was het de Japanner, die snel als een slang zijn be faamde schouderworp inzette. Geesink, ging even van de benen, maar de Ne derlanders konden herademen. De laatste secondenvoorafgaande aan de gouden judozege van Gee sink. De Utrechtse reus (boven) heeft zijn Japanse tegenstander in een onwrikbare houdgreep gekre gen. Na de voorlaatste dag van de Olympische Spelen, mei alleen de Grand Prix springen nog voor de boeg. is de per land als vo medailleverdeling lgt: resp. goud, zilver, brons en totaal Verenigde Staten 36 26 28 90 Rusland 30 31 35 96 Japan 16 5 8 29 Italië 10 10 6 26 Hongar(je 10 7 5 22 Duitsland 9 21 18 48 Polen 7 6 10 23 Australië 6 2 10 18 Tsj.-Slowaklje 5 6 3 14 Engeland Bulgarije Finland 4 12 1 17 3 3 5 2 2 10 5 Nw.-Zeeland 3 2 5 Roemenië 2 4 6 12 Nederland 4 4 10 Turkije .2 3 1 6 Zweden 2 4 8 Denemarken 2 1 3 6 Joego-Slavië 2 1 2 5 België 2 1 3 Canada 1 2 1 4 Zwitserland 1 2 1 4 Ethiopië 1 1 Bahama 1 1 India 1 1 Frankryk 7 6 13 Korea 2 1 3 Trinidad i 2 3 Tunesië 1 1 2 Cuba 1 1 Argentinië Pakistan 1 1 1 1 Philippijnen 1 1 Iran 2 2 Ierland 1 1 Kenia 1 1 Mexico 1 1 Brazilië 1 1 Ghana 1 1 Nigeria 1 1 Uruguay 1 1 Totaal 161 165 172 498 Goud was voor Rusland Oranje zegevierde in voortreffelijke eerste set Het werd Mitsuo Sakaganii bang te moe de. Steeds somberder trekken kreeg het van nature toch al niet opgewekte ge zicht van dc vierkant gebouwde Japanse voUeybalcoach. Een -f-1-ach ter stand in de eerste set van de laatste wedstrijd van zijn team tegen het „ploegje" uit liet kleine Nederland was wel het laatste wat Mitsuo verwacht had. In een time-out vertelde hij zijn spelers duidelijke waarheden. Even had de door zenuwen geplaagde Japanse coach suc ces. Zijn ploeg liep in de vrijwel geheel bezette zaal van het Cultural Gymna sium in Yokohama de achterstand in. Neder land. dat startte basisopstelling Swieter. De Vink. Van der Stoep, Van der Hoek, Groenhuyzen en Tink- hof, toonde echter niet het minste re spect voor de mannen van Nippon, die al voor de laatste wedtsrijd gespeeld werd vrijwel zeker waren van de bronzen me daille. Toch zou Nederland - verdiend - de eer ste set winnen, want bjj 16-15 waren dc Oranje-mannen op slag weer favoriet. En eindelijk gelukte liet. Als één man sprongen Groenhuyzen, Swieter en De Vink op en de sniash van Yuzo Naka- mura kon het Nederlandse blok niet doorbreken (17-15). De volgende drie sets was het met de Nederlanders gedaan. Zij verloren die alle: 4-15, 8-15, 5-15. De Russische heren wonnen in het Olym pisch volleybaltoernooi de gouden me daille. In hun laatste wedstrijd versloe gen zij Brazilië met 3-0: (15-7, 15-6 en 15-9). Tsjecho-Slowaklje veroverde het OLYMPISCH HOCKEYTOERNOOI dat er voor de halve finale opnieuw zou worden geloot (waardoor de mogelijk heid bestond dat Geesink en Kaminaga elkaar al in de halve finale zouden ont moeten) was hij woedend. Hij had zijn strijdplan gebaseerd op een finale Van 15 minuten en wanneer hij in de halve finale tegen Kaminaga zou komen, een halve finale die slechts over tien minu ten ging, zou dat zijn plan doorkruisen. Terecht, zoals wij in de finale gezien j hebben, want daarin duurde het tot1 9 minuten 22 seconden voor het gevecht was afgelopen. Geesink kwam uit de kleedkamer met een rood aangelopen gezicht, omdat deze loting in het brein van de slimme Ja panners was opgekomen en helemaal niet in het wedstrijdreglement stond ver meld. Het werd een oploop. Duitsers en Australiërs gingen zich er ook mee be moeien omdat zjj niet Boronovskïs en Klaus Glahn ook ijzers in liet vuur had den. Ten slotte besloot de jury d'appel, die geheel uit Japanners bestond, water bij de wijn te doen. Het programma werd afgewerkt, zoals dat was vastgesteld. Geesink versloeg de Australiër Theo Bronovskis, die na de gongslag als een dolleman op hem afstormde, in 12 secon den met een sasaetsuri komi ashi (been- worp) terwijl Akio Kaminage meer dan vier minuten nodig had tegen de talent volle jonge Duitser Klaus Glahn. Er is een strafbal voor nodig geweest om de grote hockeyfinale tussen India en titelhouder Pakistan te beslissen. In de vijfde minuut van de tweede helft van deze meer spannende en felle dan fraaie wedstrijd, sprong de uit een strafcorner door Prithipal Singh ingeslagen bal van een Paki staanse stick tegen de schouder van linksback Atif en zo de doelmond uit. De Duitse scheidsrechter Schinner, die met onze landgenoot Lathouwers het fanatieke gevecht tussen de twee aartsrivalen volkomen in de hand had, kon niet anders dan India een 7-me- terbal toekennen. Rechtshalf Mohin- der kreeg van zijn aanvoerder Cha- ranjit de opdracht het vonnis te vol trekken en terwijl de spanning in het zilver door in de laatste wedstrijd Zuld- Korea met 3-0 (15-1, 15-7 en 15-9) te verslaan. Japan greep dus liet brons door de zege op Nederland. De overige uitslagen luiden: Bulgarije-Hongarije 3-1 (15-9. 15-12, 12-15 en 15-8); Roemenië- Verenigde Staten 3-1 (11-15, 15-9, 15-11 en 15-13). De eindstand van het he- rentoernooi luidt: Rusland Tsjecho Slow. Japan Roemenië Bulgarije Hongarije Brazilië Nederland Ver. Staten Zuid-Korea 9 8 9 8 1 16 1 16 2 14 3 12 4 10 9 2 7 4 9 0 9 0 25- 5 26-10 22-15 19-15 20-16 18-18 13-23 11-24 10-23 3-27 tn werd Olympisch kampioen volley bal bij de dames. Het zilver was voor Rusland en het brons voor Polen. De Japanse dames wonnen de beslis sende wedstrijd tegen Rusland met 3-0. De setstanden waren: 15-11. 15-8 en 15-13 De eindstand van het damestoer- nooi luidt: Japan Rusland Polen Roemenië Ver. Staten Korea 0 10 15- 1 1 S 12-3 2 6 10-6 (Van India speelde in deze wedstrijd, vooral na de rust beter hockey. Het verdedigende spel van beide ploegen was even sterk. Misschien dat de defensie van Pakistan zelfs iets gaver spel liet zien, maar in de aanval was India gevaarlijker. De combinaties op de rechter vleugel met de niet te ren rechtsbuiten Joginder en zendsnelle en uiterst beweeglijke Pe ter als rechtsbinnen, brachten het mooiste hockey wat men zich maar denken kan op de grasmat. Pakistan moest zijn achterhoede vrijwel voort durend aan de linkerzijde versterken, waardoor de aanval aan stootkracht te kort kwam. De wedstrijd was voorafgegaan door de ontmoeting Australië-Spanje om de derde plaats. De Spanjaarden le verden het huzarenstukje om door twee prachtige schoten van hun rechtsbuiten Macaya, binnen conden in de tweede minuut na rust gescoord, hun 01-achterstand in een reKKen en lenviji ue ulujiiiiji; 111 uci rni^An.irin - i -i-voorsprong ooi te z ettenMaai d S, hockeyJLion ïoelbaïfW.S,°?S «-. werkte le vierkante Mobinder "aldMcWatters, de grote^ blende de bal boos en onhoudbaar lanss de rechtsback van de Aussies, de gelijk, kleine Abdul Hamid. Bijzonder drukwekkend is een dergelijke treffer nooit., maar toch gaf de voorsprong, die India had genomen en niet meer zou afstaan, de krachtsverhouding goed weer. India had het goud ver overd. En toen kwam dat fenomenale moment. Met een prachtige overname van een door Kaminaga ingezette worp, de zg. tai-o-toshï (arinwoip) velde Geesink zijn tegenstander en in het grondgevecht dat volgde zat Akia Kaminaga ineens hulpeloos in de wurgende houdgreep, zo danig dat h(j geen vin meer kon ver roeren. Een tumult brak iosvijf.... tien.... twintigdertig seconden en daar na de gong: Geesink had gewonnen Wildvreemden omhelsden elkaar. Al le Nederlandse gezichten straalden. Klenie Bimolt zei „machtig" en An ton Geesink kwam handen tekort 0111 de felicitaties van zijn landgenoten, die zich niets van de suppoosten aan trokken, in ontvangst te nemen. An ion Geesink was Olympisch en we- 'Idkampioen. tt, ij 1 reldkampioen. nerend de handen hoog geheven. .J r. Imponerend de handen hoog geheven. Btapte Geesink direct na de begroeting op "Kaminaga toe. Verschillende malen De weg naar de titel is voor Anton Gee sink veel gemakkelijker geweest dan Anton Geesink werd op 16 april 1934 te Utrecht geboren. Als jochie uit de (arbeiders) wijk C kwam hij op 14- jarige leeftijd bij de sportschool van de bekende leraar Jan van der Horst. Aanvankelijk wilde de schuchtere knaap zich bekwamen in jiu jitsu en boksen, maar al snel bleek z(jn bij zondere aanleg voor de judosport. In snel tempo verwisselde hjj „van band" en via de witte, gele, oranje, groene en blauwe en bruine, band ontving hij in recordtijd de felbegeer de zwarte band. Overigens was hij als bruine ban der al in 1951 bij de Europese kam pioenschappen in Parijs tot de finale doorgedrongen. Een jammerlijk mis verstand door Geesinks (toen nog) geringe talenkennis veroorzaakt hield hem aanvankelijk nog van een Europese titel af, hetgeen zich een jaar later, opnieuw in de Franse hoofdstad, herhaalde. Geesink was inmiddels wél Europees kampioen eerste dan geworden. In oktober '53 echter begon het judo- tijdperk Geesink. In de I,ondense Royal Albert Hall bracht hij de taaie Fransman Pariset 11a felle strijd op de tatami. Het succes werd gecom pleteerd door de zege van Nederland in de ploegenwedstrijd. Dit huzaren stukje dat in Nederland, en vooral in Utrecht, de judosport in één klap opvallend populair maakte her haalde Geesink en „de zijnen" een jaar later in Brussel. Anton Geesink. die als Jong maatje in de brouwerij stapte en zich ook in zijn werk snel ontwikkelde, was be zig één van die schaarse sportfigu- ren te worden, die de natuur ons slechts eenmaal in een generatie schenkt. Geesink wilde ook in de maatschappij verder, op de steigers van de brou werij maakte hij zich de beginselen van de vreemde talen eigen met een platencursus. Zijn successen in daaropvolgende jaren reeg hij indrukwekkende reeks nationale en Europese kampioenschappen aaneen maakten hem niet tot een hau taine sportheld, integendeel. Buiten de sportschool werd hij door een ieder ten voorbeeld gesteld. Voorbeel dig echtgenoot, toege-1 -Srft'r -' wijd vader van drie kin- deren, had hjj niets van| de allure van een ge- vierd sportman. Hij was1 altijd bereid hen metj raad en daad bij te staan. Zijn liefde1 voor de sport beperkte zich be-1 paald niet alleen tot Judo. Daarom gunde iedere Nederlander het hem aan ook zo van harte dat hij in 1961 voor een van de grootste sensaties van de laatste jaren zorgde. Hij werd in Parijs op weergaloze wijze wereld kampioen door de Japanner Sone met een houdgreep te overwinnen. Anton Geesink leek het hoogste te hebben bereikt. .Toen liet echter de finitief werd dat judo ook op het Olympisch programma in Tokio zou staan, hoopte Geesink in stilte op een Olympische plak. Het had echter heel wat voeten in aarde voor de uitzending van de Utrechtse reus vaststond. Zijn amatcurstatus werd aanvankelijk niet erkend en het was ten slotte vuur een groot deel aan het vormen van één judofederatie te danken, dat Geesink ten slotte toch naar Tokio ging. En met succes! maker uit een strafcorner tegen de planken achter doelman Del Coso: 2 door Pierce 3— r verslaggevers) De Aalsmeerse zeilmaker Jan Jongkind heeft er geen spijt van, na enkele da gen als bemanningslid van stuurman Wim ran Duyl te hebben deelgeno men aan de Olympische zeilwedstrij den in de drakenklas, op eigen ini tiatief voortijdig naar Nederland te zijn teruggekeerd: „Als mijn houding na de Olympische Spelen wordt af gekeurd, "zal ik genoodzaakt zijn do ware toedracht van mijn vroegtijdige terugkeer openbaar te maken". „Er was", volgens Jongkind, „te Tokio afgesproken met chef de mission Si mon de Wit en chef d'equipe Van Luyn van de zeilploeg, dat er niet over de moeilijkheden zou worden ge sproken voor de ploeg terug was uit Japan. Het is me intussen duidelijk geworden, dat men zich te Tokio reeds tracht te dekken voor de ge maakte fouten. Zo zou Simon de Wit hebben gezegd een rapport over mijn houding te zullen opstellen, dat wel eens in mijn nadeel zou kunnen uit vallen". Aanvankelijk was opgegeven, dat Jong kind wegens familie-omstandigheden eerder naar Aalsmeer was terugge keerd. De ware reden zou zijn, dat het hem niet mogelijk was langer met Van Duyl te zeilen, aangezien diens gedrag buiten de wedstrijden zoda nig was, dat zulks onvermijdelijk zijn terugslag moest hebben op het zei len. Chef de mission Simon de Wit en chef d'equipe Van Luyn wensten echter niet in te grijpen. Er bleef daarom voor mij niets anders over dan terug te keren naar Nederland", aldus Jongkind. Goud voor Amerikaanse basketbalspelers Het basketbalteam van de Verenigde Staten heeft het Olympisch toernooi gewonnen. In de finale versloegen de Verenigde Staten Rusland met 7359 (3931). Om de derde en vierde plaats: BraziliëPorto Rico 7660 (3926). Brazilië heeft brons. judo was: Japan Nederland Duitsland Zwitserland Canada Rusland Australië Korea Ver. Staten verdeling bij het gd zv br 3 1 1 1 1 1 4 111 1 1 1 BOKSMEDAILLES Rusland Polen Ver. Staten Japan Duitsland Korea Frankrijk Filippijnen Bulgarije Finland Ghana Ierland Mexico Nigeria Tunesië Uruguay 2 1 1 1 1 Bij tic Olympische gymnastlekwedstrljden waren de uitslagen: PAARDSPRINGEN HEREN: De uitslag van hel paardsprlngen heren luidt: I. Haruhiro Yam ashi ta (Japan) 9.850 pnt- 9,"50 pnt 19.600 pnt: 2. Viktor Lisitsky (Rus land) 9,575 9,750 19.325; 3. Banna Rantakari (Finland) 9.625 9,675 19.300: 4. Shuji Tsuru- ml (Japan) 9.575 9.650 19.225: 5. Boris Sf-haklin (Rusland) 9,525 9.67-5 19.200: 6. Yuklo Endo (Japan) 9,375 4- 9.700 19,075. BRUG HEREN: Dc uitslag van de brugoefeningen heren luidt: 1. Yukio Endo (Japan) 9,90 pnt 9.775 pnt 19.675 pnt: 2. Shuji Tsurumi (Japan) 9.70 9.750 19.450: 3 Franco MenicheUi (It) 9.70 9.650 19.350: 4. Sergey Diomidov (Rust) 9.55 -f 9.675 19.225; 5. Viktor Lisitsky (Rusl.) 9.45 4- 9,750 19.200: 6. Miroslav Cera Cerar (Z.-Sl.) 3.70 9.750 18.450. REK HEREN: De uitslag van de rek-oefening luidt: 1. Boris Schaklln (Rusl.) 9,85 9,775 19,625: 2. Yuri Titov (Rusl.) 9,80 9,750 19,550; 3. Moroslav Cerar (Z.-Sl.) 9.85 4* 9,650 19,500; 4 Viktor Lisitsky (Rusl.) 9,70 9.625 19,325; 5. Yukio Endo (Japan) 9.34 9.700 19.050: 6. Takashi Ono (Japan) 9.30 4- 9.700 19.000. EVENVVICHTSBALK DAMES: I De uitslag van het onderdeel evenwichtsbalk (dames) luidt: 1. Vera Caslavska (TsJ.-Sl.) 9.766 pnt 9.683 pnt. 19.449 pnt.: 2. Tamara Manina (Rusl.) 9.766 -F 9.633 19,399 3. Larlssa Latynina (Rusl.) 9,766 9,616 19,382; 4. Polina Astak- hova (Rusl.) 9,766 9.600 19,366; 5, Hana Ruzickova (TsJ.-SU 9.733 9,616 19 349 6. Keiko Ikeda (Japan) 9.633 4- 9.583 19.216. VRIJE OEFENINGEN DAMES; De uitslag van het onderdeel vrije oefenin gen (dames) luidt: 1. Larissa Latynina (Rusl.) 9.866 pnt 9.733 pnt. 19,599 pnt.: 2. Polina Astokhova (Rusl.) 9,800 4- 9.700 19.500: 3. Aniko Janosl (Hong 9.700 9,600 19.300; 4. Birgit Radochla (Did.) 9.700 9,599 19,299, 5. Ingrid Fost (Did.) 9,700 4- 9,566 19,266; C. Vera Caslavska (Tsj- SL) 9,466 9,633 19.099- De eindstand van het ploegenkampioenschap sabel (schermen) luidt: 1. Rusland: 2. Italië; 3. Polen: 4. Frankrijk: 5. Hongarije: 6, Duitsland. De verdeling der medailles op het onderdeel schermen luidt: respectievelijk goud, zilver en brons: Hongarije 4 Rusland 3 1 2 Polen 11) Frankrijk 2 3 Italië 2 1 Duitsland 1 Groot-Brittannlë 1 Elf Hongaarse voetballers vielen elkaar vrijdagmiddag in het Olympï' 'n'' 'ion ;o van vreugde in de armen. Zij wa ren Ui>i..j.o... .«uw,..-... den door in de finale Tsjechoslo- wakije met 2-1 te verslaan. Voor de derde keer had Hongarije in een Olympisch voetbaltoernooi het erepodiiun bereikt: in 1952 in Helsinki (eveneens goud) en in 1960 te Rome, waar de Mag- yaren de derde prijs behaalden achter Zuidslavië en Denemar ken. Niemand zal de Hongaarse triomf betwisten. Alleen van Zuidslavië werd met een gering verschil (6-5) gewonnen. In de an dere wedstrijden ver- .JflgyZagy, sloegen de Hongaren hun tegenstanders met een ruime marge en ook in de beslissende strijd t den zij de betere ploeg, zonder noch tans tot grote hoogte te reiken. Daarvoor kleefden er aan hun spel, vooral aanvallend, te veel onvolko menheden. Middeneuropees Het is een wedstrijd geworden tussen twee ploegen met de typisch midden- Europese stijl: bekwaam technisch voetbal, met echter weinig stoot kracht en produktiviteit. De verdedi gingen aan beide kanten konden zich daardoor zelfs nog wel eens foutjes permitteren - om niet te s preken van blunders die ongestraft bleven. Teveel trachtten de spelers indivi dueel tot succes te komen, netgeen soms wel tot een appalus maar niet tot een doelpunt leidde. In de eerste helft kwam er uit de vele acties dan ook geen treffer, ofschoon er toch talrijke kansen zijn geweest. Na dc rust bleken de inzichten aan beide zijden wel veranderd le zijn. toen men dadelijk in een hoog tempo begon. En de opdracht luidde ken nelijk: schieten, schietenAl in de eerste minuten waagde de Tsjechi sche midvoor Lichtnegel een kans, maar het harde schot, ging rakelings langs de verkeerde kant van de paal. Deze aanval vormde de inlei ding tothet eerste Hongaarse doelpunt. De Hongaren zetten een tegenaanval op via de rechtervleugel waar Janos Farkas zich in een rush van zijn te genstanders ontdeed. Vlak voor de lijn plaatste hij de bal voor de doel mond, waar de Tsjechische rechtshalf Vojta het gevaar trachtte te keren. Hij zette zijn voet tegen de bal, maar die schoot hoog in het eigen doel: 1-0. Hongarije leidde na twee minu ten. Een voorsprong echter, die een wankele basis was voor een Olym pisch kampioenschap. De .Vlagyaren bleven doorgaan, on danks een Tsjechische tegenoffensief cn in de veertiende minuut hadden zij opnieuw succes, nu door midvoor Fcrenc Bene. die door het Tsjechi sche linker-verdedigingsblok drong en met oen feilloze treffer doelman Schmucker geen kans gaf: '2-0, Lengte-as Sterker werd daarna de Tsjechische druk. De Hongaarse verdediging grendelde cd weg naar het doel ech ter goed af. In de Tsjechische aanval zat weinig stootkracht, maar toch zou er een Tsjechisch doelpunt ko men, toen de aanval eens niet in de breedte maar in de lengte-as van het veld werd opgebouwd. Linksbinnen Masny en rechtsbuiten Brumovsky sneden in een snelle combinatie de vijandelijk defensie open en in dat gat schoot Brunovsky de bal achter doelman Szentmihalyi2-1. Er zat nog een kans in voor de Tsiechen, die onvermoeid bleven aan vallen en wel eens zo ver naar voren trokken, dat de Hongaren b(J een uit val vr(j sPel kregen. Tot enkele ma len toe ontsnapten zij hierbij aan een tegenpunt. Rechtsback Anton Urban stuwde achter zijn voorhoede aan en schroomde niet in de aanval mee te gaan. Hij zou zelfs nog de mooiste kans voor de gelijkmaker krijgen, toen h)j in geheel vrije positie de bal voor de voeten kreeg gespeeld. Het geluk straalde reeds uit zijn ogen, maar dadelijk daarop vulden zij zich met tranen. Zijn schot trok een lijn over het Hongaarse doel en daarmee waren alle illusies op goud voor Tsjechoslowakije in de vochtige lucht opgegaan. Duits brons Het (Oost) Duitse elftal, dat in de voorronden Nederland uitschakelde, bereikte de derde plaats door in de wedstrijd om het brons de Verenigde Arabische Republiek met 2-1 te ver slaan, Na bij de rust reeds met 1-0 te hebben geleid, werd later tot 2-0 uitg« de Duitse defensie had een groot aandeel in de zege, want technisch staken de Arabieren boven de Duit sers uit. Hun spel was echter te veel op het „eigen ik" ingesteld om tegen de stugge Duitse verdediging succes te kunnen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 6