PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT VOLGENDE MAAND OVERLEG IN DEN HAAG OVER INDONESISCHE SCHADEVERGOEDING Spoedig benoeming van ambassadeur verwacht BEVRIJDERS WALCHEREN GEARRIVEERD r ZEELAND BIJ GASLICHT Premie verplichte ziekenfonds verzekering gaat omhoog Meer delegaties communisten naar Moskou FRANSEN STELDEN E.E.G. VOLGENS GERSTENMAIER GEEN ULTIMATUM WEEKEND MET GURE BUIEN Antwoord '64 Vlucht naar het westen door fabrieksmuur Zaterdag 24 oktober 1964 Bevrijders in Zeeland Pag. 7 207e jaargang - no. 221 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9,75 per kw. franco per post ƒ10.— p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureau»: Vlbwlngen: Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 364773643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b. g.g. red. 7853. adv. 6213); Oostbura: tel. 2295; Terneuxen: Arsenaalstriiat 2. U-I 2425. adm. tel. 2094 9 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 7 4,80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. ƒ1,60). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 3593CO P.Z.C., Middelburg. 2911: Zierlzee: red. I 8 regels) 32 ct. p. regel min. ƒ1,60). ..Brieven b INDONESISCHE DELEGATIES NAAR ONS LAND Volgende week besprekingen over verdeling kredietgarantie (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de gemengde Nederlands-Indonesische commissie, die een definitieve regeling moet voorbereiden van de hangende financiële vraagstukken, zoals de kwestie van de scha devergoedingen, reeds begin november in Den Haag bijeenkomen. De Indonesische missie, die onder meer met hoge ambtenaren van buitenlandse zaken, financiën en economische zaken overleg zal ple gen, staat onder leiding van de heer Ponsen, een financieel expert van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta. Tot de Indo nesische deskundigen behoren ook vertegenwoordigers van de Bank Indonesia. De Nederlandse delegatie wordt geleid door mr. N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden. In Indonesische kringen wordt met de mogelijkheid rekening gehouden dat de Nederlandse regering op korte termijn agreement in Djakarta 7-al vragen voor de benoeming van mr. E L. C. Schiff tot ambassadeur in Djakarta. De Indonesi sche regering heeft laten weten, dat de uitwisseling van ambassadeurs niet ge lijktijdig behoeft plaats te hebben en dat men het zelfs op prijs zou stellen indien Nederland reeds eenzijdig tot benoeming zou overgaan. Daarmee zou een duidelijk blijk eegeven worden van het belang dat Nederland hecht aan goede en ruime betrekkingen met Indonesië. De diplomaat, die door Djakarta naar voren is gebracht als kan didaat voor de post in Den Haag, zou nog steeds niet vrijgemaakt kunnen wor den van zijn huidige functie „Zeeland bij gaslicht" is het eerste verhaal in een nieuwe serie, die gewijd zal zijn aan het Zeeland uit de negenti ger jaren. De eerste afleve ring is een impressie uit Mid delburg, „Een Middelburgse kaai vóór 1900". Op pagina 15 in het zaterdagnummer. Voorts op Pag. 2. Goesenaar terroriseerde buurt. Pag. 3. Clandestiene slachting door politie ontdekt. Pag. 5. Kerkdiensten. Pag. 6. Olympische Spelen. Pag. 7. Gesprekken met onze be vrijders. En in !i"t Pag. 18: IV eerst and lort Prede- rik Hendrik gebroken" en ,JHet Tarzan door de linies", het vervolg van de serie reportages rond Zee- lands bevrijding, ditmaal de week van 18 tot 21, oktober 191,1, Pag. 15: ..Zeeland bij gaslicht". Pag. 11: Letterkundige kroniek, Terugblik op dokumenta 111" en „Stadshal en wereldmuziekcon- Pag. 19: Pagina voor de vrouw viet o.m. „F older kolder",.T assen mode met goede modellen" en de kinderkrant Pag. 21: „De kcrlccn en de maat schappij" met o.m. „Gereformeer de kerken in beweging", Concilie door het oog van een naald" en „Stemmen uit de kerken": Pag. 2.1: Zeven dagen televisie" met. „Documentaires bij de vleet" en een interview met Jack van Kollenburg. Technische steun De Indonesische delegatie, die met Nederland onderhandelingen zal voe ren over de technische steun die ons land aan Indonesië zal geven, arri veert vandaag op Schiphol. In Den Haag zullen ae komende week be sprekingen worden gevoerd op de mi nisteries van buitenlandse en econo mische zaken over de verdeling van de kredietgarantie van 100 miljoen, die minister Luns tijdens zijn bezoek aan Indonesië heeft toegezegd. Het overleg vindt plaats in het kader van de overeenkomst over technische sa menwerking, die begin van dit jaar bij het bezoek van minister Soebandrio in Den Haag is gesloten. Aan het hoofd van de Indonesische delegatie staan de onderminister voor buitenlandse handel Oemarjadi en generaal Joesoef, die vorig iaar met een groep deskundigen handels besprekingen in Nederland voerde. De Nederlandse judoreus An ton Geesink heeft gisteren in Tokio het aantal gouden medailles voor ons land op de Olympische Spelen op twee gebracht. „Hercules" Geesink „speelde" acht mi nuten met zijn Japanse te genstander Akio Kaminaga, vóór hij hem op de mat vloer de. De beloning was een gou den plak, hier bewonderd door twee lieftallige geisha's. (Voor verslag zie 6) De Ziekenfondsraad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid geadviseerd de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1965 vast te stellen op 5.4 procent. Deze bedraagt thans 5 procent. De voornaamste oorzaken van de kosten stijging, welke tot de voorgestelde premieverhoging aanleiding heeft ge geven, zijn gelegen in de verlengde duur van de verstrekking ziekenhuis- verpleging en de verhoging der ver- pleegtarieven. Na de bekendmaking van het aan staande bezoek van de Italiaanse communistische delegatie aan Mos kou om de achtergronden van Kroesjtsjews val te vernemen is gisteren door de communistische par tijen van Frankrijk en Oostenrijk mee gedeeld dat vandaag een Franse en maandag een Oostenrijkse delegatie naar de Russische hoofdstad gaat. In de Russische hoofdstad is gister morgen weer een „opmerkelijke af wezigheid" geconstateerd, ditmaal van de theoreticus Michail Soesiow. Hij ontbrak bij „het laatste afscheid" van maarschalk Birioezow en de an dere slachtofers van de vliegramp bij Belgrado, een plechtigheid die in het vak verenigingsgebouw en in het huis van het Rode Leger is gehouden. Volgens berichten in de Italiaanse pers waarin Roemeente zegslieden in Moskou werden aangehaald, zal Soes iow naar Peking gaan om een bestand in de oude oorlog met communistïsch- China tot stand te brengen. llllllllllllllllllllllllillllllUlllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllll Gratieverzoeken oorlogsmisdadigers afgewezen Dezer dagen heeft de minister van justitie na verkregen koninklijke mach tiging afwijzend beschikt op de verschil-1 lende verzoeken om gratie, die de laat- ste jaren zijn Ingediend door en ten be- hoeve van W. P. F. Lages, F. II. Aus der i Fünten, F. Fischer en J. J. Kotalla, allen levenslang gedetineerd. UITSPRAAK NA OVERLEG IN PARIJS Westduitse boeren j tegen verlaging sident de Gaulle, graanprijs De voorzitter van de Westduitse Bondsdag Eugen Gerstenmaierj heeft in Parijs verklaard dat de Franse regering hem ervan j heeft verzekerd de gemeen-, schappelijke markt geen ulti matum te hebben gesteld. Ger- bliek de indruk heeft gegeven dat een dergelijk dreigement zou zijn ge uit door minister van voorlichting Peyrefitte namens president de Gaulle. ,Maar", zo voegde hij eraan toe, „na een bespreking van een uur met pre mier Pompidou, twee uur met minis ter van buitenlandse zaken Couve de Murville en een uur met de Gaulle hebben wij erkend dat wij duidelijk onder ogen moeten zien, dat wanneer de zaken op dit punt niet geregeld I worden, de gemeenschappelijke markt i eraan zal sterven" „Het is mij nu duidelijk dat de Fransen 1 alleen willen dat de besprekingen te gen 15 december kunnen worden af- gesloten voor wat betreft de opeen-1 volgende fasen van tieze politiek", al dus Gerstenmaier. „Er is helemaal geen ultimatum, geen dreigement van welke soort dan ook, alleen maar een onderkenning van de feiten" Duitse boeren DWestduitse boerenfederatie heeft zich gisteren in Bonn krachtig uitgespro- j ken tegen elke verlaging van de Westduitse graanprijs. Hèt bestuur van de federatie zegt. dat alle pogin gen om politieke druk uit te oefehen in verband met Europese landbouw- besluiten van de hand gewezen moe ten worden. Slachtoffer van schietpartij Muiden vrijgelaten De week begon rustig door de aanwezigheid van sterke hoge- drukgebieden. Donderdag en vrij dag is de barometer snel gedaald en nam de wind voor de Zeeuwse kust tot stormachtig toe. Uit het poolgebied stroomde koude lucht via Schotland naar onze omgeving. Hierin komen gure buien voor ver gezeld van hagel en onweer. Ook de bovenlucht is koud geworden, waarbij de vorstgrens tot onge veer achthonderd meter is ge daald. Hierdoor gingen in Schot land enkele buien al van natte sneeuw vergezeld. De temperatuur blijft beneden de tien graden, zo dat het weekeinde bij de kachel nog het meest aangenaam zal zijn. „ZUIVERING" IN BRITSE CONSERVATIEVE PARTIJ Na dertien jaar van regeringsverant woordelijkheid. is de Britse Conserva tieve Partij schoonmaak in eigen huis begonnen. Het partijbestuur maakte donderdag avond in een bericht van 13 regels bekend, dat de oud-minister van bui tenlandse zaken Richard A. Butler, I als vice-voorzitter was vervangen door de 49-jarige Sir Michael Fraser. t Fraser neemt van Butler ook de func- De rechter-conimissarïs heeft de 21-ja- tie van hoofd van de afdeling research rige zoon van een Utrechtse advocaat van het Conservatieve Partij-apparaat Ton N. A. V., vrijgelaten, die bij een over. Dit werd sinds 1955 door oud- schietpartij op een jacht in de haven van ®u"er Seleid- Muiden in de hand werd geraakt on la- ls voorafgegaan dïïïr hrt aftreden van ter op beschuldiging een Amsterdamse de financier Lord -'oole en Dame prostitué onder bedreiging met een:Barbara Brooke, vrouw van de oud stiletto-mes tien gulden te hebben af-1minister van binnenlandse zaken Hen- geperst werd gearresteerd 1"^ Brooke, als vice-voorziIters van de partij. De 27-jarige kelner Max V. die op Ton Politieke kringen in Londen verwach- V. heeft geschoten en de 32-jarige1 ten nog meer gevechten om de macht sportschoolhouder J. C. B. en de 22-ja-jin de Conservatieve Partij, waaron- rige kelner-portier J. W. S.. die verdacht i der een over het leiderschan. Dit is worden van heling of diefstal van sïe-|sinds een jaar in handen van'oud-pre- raden en een lap stof zijn nog in pre-; mier Sir Alec Douglas-Home, die het ventieve hechtenis. jerfde van Harold Macmillan. Een foto genomen in de loods op het haventerrein te Vlissingen, waar de j militairen een papiertje met de naam van het gastgezin ontvingen. J (Foto P.Z.C.) J Doedelzakspeler stoorde zich niet aan regen „Scotland the brave". De tonen an dit lied klonken vrijdag laat in de middag over het. water in de Vlissingse buitenhaven. Zij werden ontlokt aan de doedel- zal» van een eenzame Scotsman vóór op de boeg van de Engel se destroyer HMS „Carystort". Onverstoorbaar stond hij daar te spelen, terwijl de windvla gen en de regen de mensen aan de wal een beschut plaatsje de den zoeken. De regen en wind deerden hem niet en evenmin liet hij zich van de wijs bren gen door de drukte van het af meren. Het was een beeld, dat bij velen aan de wal herinneringen opriep aan de vroege ochtenduren van 1 november 1944. Zó moeten zy ooli ten strijde zijn getrokken om Walcheren te be vrijden. Zó moeten zij ook aan land zijn gegaan bij Westkapelle en Vlis singen: begeleid door de fascineren de muziek van de doedelzak. Vrijdag waren zij er weer: de man nen van de 52 (Lowland) Division. Maar nu kwamen zij onder heel wat vreedzamer omstandigheden. Aan de wal wachtten hen slechts mensen die hun vriendelijk gezind waren. Walchrenaren die hen begroetten om samen met hen de bevrijding van dit eiland, nu twintig jaar geleden, te herdenken. Omstreeks half zes arri veerde de HMS „Caryfort" met aan boord omstreeks 120 militairen van de Lowland Division in actieve dienst bij de handelskade te Vlissingen. Zij waren in Harwich aan boord gegaan en hadden een zeer ruwe overtocht gehad. De veteraneD van de divisie, „the old comrades", waren in Dover op de mailboot naar Oostende ge stapt en zouden vandaar met auto bussen naar Vlissingen rijden Zij zouden echter pas om ongeveer kwart voor zeven in de Scheldestad arrive ren. Aan de wal waren ter begroe ting aanwezig major-general H.L.E. C. Leask DSO. OBE. de huidige com mandant van de Lowland Division, brigadier J. C. Monteith MC. de com mandant van de 155 Infantery Briga de. de brigade die in Vlissingen is geland. Namens de marinecomman dant in Vlissingen was ter verwel koming aanwezig de officier van pi ket. de luitenant ter zee Rouffaer. Nederland heeft zich de laatste weken beziggehouden met Antwoord '64, een geldinzameling van negen kerken ten dienste van de kerkbouw. Een ge slaagde Inzameling wanneer men op het financiële resultaat let: rond éénentwin tig miljoen gulden. Over de methodiek van de actie echter zijn hier en daar nogal bedenkingen gerezen, bedenkingen die het duidelijkst werden geformuleerd in een open brief van de Sjaloomgroep. Er werken in deze groep mensen van verschillende kerken samen en met na me de publiciteitsactie van Antwoord '64 hebben zij aan de kaak gesteld: „nergens aarzelend. bescheiden of schuldbewust" (zo wordt de toon van Ideze publiciteit genoemd) „doch zelfver zekerd. stoer en dictatoriaal". Wij moe ten bekennen het met de kritiek van de Sjaloom-groep eens te zijn. Deze publi citeitscampagne had hinderlijke accen ten. zij droeg alle kenmerken van een uitgekookte verkoopactie, zoals die ook voor toiletzeep of televisietoestellen wordt opgezet. Hier werden de metho dieken van de „reclame-Jongens" ge bruikt, met dien verstande, dat er geen zeep werd verkocht, maar de Kerk. Wij behoren tot diegenen, die zich daaraan hebben gestoord. Tot dusver was Antwoord '64 in deze kolom niet aan de orde gesteld en wel op grond van een „secundaire" over weging. Het is ons namely k gebleken, dat velen met hart en ziel aan deze actie hebben meegewerkt. Ook de groep Sjaloom heeft dit kennelijk overwogen, want zij' ia pas néi de actie met haar brief gekomen. Antwoord '64 is inder daad uitgegroeid tot een zoals de Sjaloomgroep terecht heeft opgemerkt indrukwekkende „manifestatie van toewijding". En zij voegt er aan toe: „Het zou bijzonder on-evangellsch zijn om de oprechtheid van velen, die de actie droegen, in twijfel te trekken". Deze formulering; willen wij gaarne tot de onze maken, zij geeft namelijk tevens weer waarom wij tot dusver geen kriti sche kanttekeningen rond Antwoord '64 hebben geplaatst. Maar inmiddels heb ben ons enkele mededelingen van de or ganisatoren bereikt, die onvermijdelijk tot enige opmerkingen nopen. In de eerste plaats het antwoord, dat van de zijde der kerkbouwactie is gegeven op de open brief van de Sjaloomgroep. De 1 vragen van deze groep „betreffen be- 1 leiosvragen". aldus het antwoord, „vra gen die buiten de competentie van de kerkbouwactie vallen. Antwoord '64 I heeft een beperkte opdracht van de ker- ken gekregen: geld inzamelen voor de .kerkbouw. Vragen over die opdracht zullen de kerken zelf moeten beantwoor- den". Een dergelijk antwoord vinden wij zonder meer schokkend. Hier v.ordt in feite gezegd onverbloemd en zéér ont hullend dat er geld in het laatje moest komen en dat nien aan de rest geen boodschap had. Hier heeft men te maken i met de ethiek 7van de verkoper, die gisteren auto's aan de man bracht, mor gen zich met tandpasta bemoeit en van- daag op dezelfde manier geld inzamelt j voor de kerk. We geloven dat de negen j kerken met de keuze van deze midde len bijzonder ongelukkig zijn geweest. Er is nog een tweede punt, waarop hier moet worden Ingegaan. Het bureau I perszaken van de actie heeft een viertal kranten een prijs toegekend, namelijk de plaquette die ook aan de bouwvakkers van de kerk Hoogvliet is uitgereikt. Twee overwegingen voor de prijstoe kenning willen we hier citeren: De Nieuwe Rotterdamse Courant voor de I meest geslaagde poging Antwoord '64 zo veel mogelijk uit het nieuws Ie houden. De Friese Koerier te Heerenveen voor de minst gefundeerde en meest luidruchtige hoofdredactionele afwijzing van Ant woord '64. En alweer: we vinden het schokkend. Uit deze formuleringen spreken opnieuw de door Sjaloom gesignaleerde karakter trekken: „nergens aarzelend, beschei den of schuldbewust, doch zelfverzekerd, stoer en dictatoriaal". De ene krant wordt in feite verweten dat zij te wei nig aandacht aan de actie heeft besteed (een typisch verwijt van de reclame man). de ander krijgt te horen dat de kritiek niet gefundeerd, maar wel luid ruchtig zou zijn geweest. Zonder nadere bewijsvoering wordt hier niet alleen een slag in de lucht geslagen, maar boven dien blijkt uit de formulering een hoog hartigheid. die er blijkbaar van uitgaat, dat kritiek op deze actie eenvoudig on mogelijk was. bij voorbaat uitgesloten. Wij zouden ons echter kunnen voorstel len dat de organisatoren wat minder zelfbewust zouden zijn geweest, dat zij ernstige aandacht zouden hebben be steed aan alle kritische opmerkingen aan hun adres gemaakt, zodat zij zich met enige deemoed konden afvragen: „Hebben wij wel de rechte weg geko zen?" Maar helaas, het doel heeft blijk baar de middelen en methoden zo gehel- I ligrd. dat men diegenen, die twijfelden met kwasi-grapjes om de oren meende te kunnen slaan. Nu de organisatoren zich niet ver waardigen op redelijke kritiek (zo als bijvoorbeeld van de Sjaloomgroep) te antwoorden, is het te hopen dat hun op drachtgevers wel aan enige bezinning toekomen. Niet zozeer op het doel dan wel op de hier gebruikte methoden. Voor eventuele toekomstige activiteiten kan daaruit lering worden getrokken. Fransen Een half nuur eerder was aan de ma- rinesteïger in de Vlissingse buiten haven een Franse mijnenveger af gemeerd. Aan boord van dit schip bevonden zich een twintigtal Franse oud-strijders, die eveneens waren overgekomen ter herdenking van de bevryding van Walcheren. Het duurde echter nogal enige tijd voordat zij in de gereedstaande bus konden stappen. Zij moesten eerst bekomen van de nare gevolgen van de ruwe zeereis. Na de ontscheping gingen allen naar een loods op het haventerrein. Daar ontvingen zij een Zie slot pag. 2 kol. 2) Vier jonge Oostberlijnse arbeiders zyn deze \»eek via hun fabriek, die een on derdeel vormt van de muur die Oost- en West-Berlijn van elkaar scheidt. n3ar het westen gevlucht. De mannen slaagden er in naar West- Rprlijn uit te wijken nadat zij drie weken lang bezig waren geweest om een klein gat :n een der muren van de fabriek te bikken. ;De mannen, in leeftijd variërend van 21 I tot 26 jaar. werkten in de Bergman- Borsig Locomotief Fabriek die onmid dellijk op de grens tussen Oost-Eerlijn en het Westberlijnse district Reinicken- |dorf in de Franse sector is gelegen. In de afgelopen drie weken maakten zij een gat van ongeveer een halve meter hoog en een halve meter breed. De losgemaakte stenen zetten zij steeds op hun plaats terug, opdat niemand an ders iets zou merken, tot het gat groot genoeg was om er doorheen te kruipen. Het werk nam zoveel tijd in beslag om dat slechts één man onder de bank kon werken terwijl de twee anderen voor hem stonden om hem aan het oog der andere arbeiders in de fabriek te ont trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1