„Agrarische wereld moet streven naar nieuwe samenwerkingsvorm" KLANKBORD STILBÉPAN K.N.L.C.-voorzitter Knottnerus Tijd voor het stichten van één organisatie wellicht nog niet rijp het behoud van uw haar Ook Kozlow van het toneel verdwenen? ORGANISATIES GEZONDHEIDSZORG WERKEN NIET VOLDOENDE SAMEN ESTEC KOMT IN N00RDWIJK MAROKKAAN IS BELGISCH RECORDHOUDER KINDERBIJSLAG INNEN VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT 3 iAdvertentie dit tonicum is (Van onze verslaggever) Als wij onze boterham willen verdienen in de agrarische produktie, dan moeten we de tekenen van de tijd verstaan. Dat betekent vooral, dat wij zelf initiatieven moeten nemen en dat wij de wil tot samen werking moeten opbrengen, samenwerking in de eerste plaats met elkaar, niet alleen in de bestaande coöperaties, maar ook in andere vormen. Dit betoogde voorzitter ir. C. S. Knottnerus, op de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, die te Assen werd gehouden. het ontwikkelings- en aanerings -*• Ir. Knottnerus dacht bij deze nieuwe vormen bijvoorbeeld aan organisaties van pluimveehouders en aan contract- telersorganisaties om dan via deze de contacten met de verdere schakel In de weg van producent naar consument op te nemen. Deze weg kan volledig coöpe ratief, dus in handen van de boeren zijn, omdat dit de lieste waarborg is. dat de boer een rechtvaardige beloning voor zijn prestatie krijgt. Maar het is. aldus de heer Knottnerus. niet de enige weg. Men kan volgens hem ook als telers of mesters contracten sluiten met fabrie ken, die een ander karakter hebben nl. die van de N.V. De invloed van de producent op de prijs kan ook dan voldoende zijn. Ir. Knott nerus vond. dat het denken van de boe ren vaak nog zodanig op de huidige, bekende omstandigheden is gericht, dat zij er. enige moeite mee hebben zich voor te stellen, dat de belangen van een par ticuliere vleeswarenfabrikant én die van zijn mesters in feite parallel lopen. De vleeswarenfabrikant wil uiteraard graag zoveel mogelijk vleeswaren vei kopen. Hij wil dan natuurlijk niet duui der werken dan een ander. Zijn bedrijf dient dus goed opgezet te zijn en* voor zijn grondstof wil hij een prijs betalen, die niet hoger is dan elders. Die prijs moet echter wel zo hoog zijn, dat er mensen gevonden worden. die deze grondstof voor hem willen produceren. Dit houdt in, aldus de heer Knottnerus, dat het voor de fabrikant absoluut niet gunstig werkt, als de prijzen zo laag zouden uitvallen, dat de boer er niet voor wil mesten. Mechanisatie Is de tijd rijp voor verticale integra tie, dit geldt niet minder voor de ho rizontale. zo betoogde ir. Knottnerus verder. De mechanisatie vermindert het aantal arbeidsuren, maar deze verlaagt pas de produktiekosten of voorkomt een stijging hiervan als van deze mechanisatie het optimale gebruik wordt gemaakt. Als dus bij voorbeeld een bepaalde manier van melken de minste manuren vraagt, dan moet men daarbij ook het opti male aantal koeien melken, anders heeft men er nog weinig baat bij. De vrije zaterdag en zondag zijn bui ten de agrarische wereld vrijwel ge meengoed geworden. Dit is een van de factoren, die de arbeidsschaarste in de landbouw in de hand werken. De heer Knottnerus vroeg zich af of dit alleen al niet de moeite waard is om te overwegen of hier door combinatie van werkzaamheden, dus door „coöperatief boeren", geen oplossing te vinden is. Nu advertentiemakers en hun pro- dukten en daarbij denk ik niet. aan het feit dat zij indirect de bedrij vige jongens zijn die er voor zor gen dat mijn dagelijks brood in de trommel komt en de koek op mijn ontbijttafel en de kip in m'n vuistje. Neen. afgezien van zulk een ego centrisch -economische overweging heb ik bewondering roor hun vin dingrijkheid en spitsvondigheid. Die tekstschrijvers weten te dekseltoch maar altijd iets reuze-leuks te bedenken, dat mij er toe brengt de aangeprijsde waar tot de mijne te maken. Mijn tandpasta, mijn zeepje. mijn vormvast je, mijn sigarettenmerk, ik heb het allemaal en nóg hon- derd-en-écn vei i ukkelijke zaken waarmee ik dagelijks verkeer, aan hun schilderachtige aanbevelin- gen-in-verleidelijke woordkeus te danken. Dat mijn leven zo mooi is en zich op zo hoog niveau voltrekt is hun werk. Die tekstmakers Nu zag ik er weer één ran een overhemd met een boord met lan ge punten dat volgens de ad vertentie een typisch buiten- landsezakenhemd is, want er stond uitdrukkelijk dat onze Reu- zeluns en hare excellenties Dean Rusk, Couue de Murville en Sir Alec nét zukke hemden dragen met nét zukke boorden met lange punten. Er zit één klein gedach- tenfoutje of pcnneslipjc in die hemde-tekst want Sir Alec is geen buitenlandse zakenman. Dat is good old Raj Butler, maar prak tisch zie ik daar geen bezwaar in; wat goed genoeg voor Sir Alec is is goed genoeg voor mij, zelfs rils zou blijken dal Ra] niet zulke spitse, lange boordpunten draagt maar korte ronde. Ja, die- tekstmakers weten altijd precies in de psychologische roos te schieten. Ze kennen dr gehei me begeerten van Jan Alleman lot in de fijnste vezeltjes. Wie zou, als het. dan niet écht kun, dan ten minste met uiterlijk willen lijken op een eclitc minister van buiten landse zaken f Ikkewél. Ik ga óók zo'n hemd met boord met lange punten dragen. Mét de zwarte hoed en de stijf-opgerolde perre- plui die ik al heb, loop ik nu de kans dat de mensen eerbiedig voor mij op zij gaan als ik over m'n rooie lopertje loop met m'n loper- tjes óók met spitse punten. Mis schien roepen zc: „hadje, Dean!" als ik door Vashington (D.C.J wandel. Of: „gaal-ie lekker, Cou- vef", wanner ik op m'n Parijs terrasje zit. De kans zit er in ieder geval in met lat hemd en waar om die dan met te wagen t Heel achter in mijn achterhoofd heb ik dan nog het wens je dat ze mij mét dat hemd zó aan zien voor ons' eigen Joseph, dat mij het. grootkruis van de Leeuw en de Eenhoorn van de Ivoorkust ten deel vallen in plaats van hem. Een aanvaardbaar misverstand want het zou mijn éérste pas zijn en zijn drieënzestig ete. ELIAS stallen, zou het toch zeker denkbaar zijn, dat een aantal melkveehouders ge zamenlijk de koeien in één stal onder brengen en dan om beurten het melken verrichten. „Dat zou twee vliegen ir één klap zijn, namelijk goedkoper mel ken en meer vrije tijd voor de deelne mers". In dit verband zei de heer Knottnerus, dat de pogingen in het Friese Mant- gum om tot een nieuwe stijl van onder linge burenhulp te komen, niet alleen aandacht, maar ook navolging verdie nen. Het ontwikkelings- en sanerings fonds dient daarom deze ontwikkelin gen zoveel mogelijk te steunen. Op de helling Ir. Knottnerus was verder van me ning, dat niet alleen de organisatie van produktie en afzet de grootste aandacht verdienen, maar dat ook de organisatie op het gebied der be langenbehartiging op de helling zal moeten. De E.E.G. betekent voor on ze boerenorganisatle een enorme ver andering. In zekere zin worden wij een provincie in een groter geheel. De ontwikkelingen in Europees ver band brengen 't verschijnsel met zich mede, dat de praktische boer steeds verder van de topleiding afraakt. Hij heeft moeite de beslissingen van die leiding te volgen, omdat de factoren, die op een beslissing van invloed zijn, vaak buiten zijn gezichtsveld komen te liggen. De heer Knotte- rus vond het daarom van het groot- De E.E.G. brengt ook de noodzaak mee van een zeer nauwe samenwerking met de confessionele standsorganisaties, zei de heer Knottnerus. Hij constateerde met voldoening, dat deze juist op het; terrein van de E.E.G.-politiek goed j functioneert. Deze samenwerking strekt zich op vruchtbare wijze uit óók tot an dere terreinen, zelfs tot dat van het on derwijs. Bovendien is het zo, dat de goe de samenwerking in de top zich steeds meer naar de voet uitbreidt. Anderzijds wordt vanuit de kring der leden steeds meer aandrang uitgeoefend om tot nog grotere samenwerking en zelfs tot op richting van één organisatie te komen. Het kwam ir. Knottnerus voor, dat de mogelijkheid tot realisering van dit laatste vooral nauw samenhangt met de politieke ontwikkeling in ons land. Er is momenteel onbetwist sprake van een zekere kentering. Ook in de arbeiders vakbeweging speelt dit, gezien de recen te uitlatingen van de voorzitters hier van, maar of de tijd rijp is voor daden is op dit moment niet te overzien, aldus de neer Knottnerus. Volgens hem kan men evenwel ook in het verband van drie centrale landbouworganisaties goe de samenwerkingsresultaten bereiken door gelijksoortige zaken ln één geza menlijke vergadering te behandelen. Wij zouden het zwaartepunt van onze werkzaamheden meer kunnen verleggen naar bijeenkomsten in drie C.L.O.-ver- band. Een grote vereenvoudiging zou voorts bereikt kunnen worden, aldus ir. Knottnerus, door zodanige C.L.O.- commissies te formeren, dat hierin de zelfde personen zitting hebben als in de gelijknamige hoofdafdelingen van het Landbouwschap. Het haartonicum dat haaruitval effectief stopt. Stilbépan werkt krachtig! Stilbépan met vet of zon der vet. Stilbépanhet behoud van uw haar. Ook geparfumeerd verkrijgbaar in luxe verpakking. DAGRA N.V. DIEMEM TWEE DODEN BIJ BOTSING Het Wereldgebeuren Na de tournee (Van een correspondent) Het plotseling oversteken van de rijk*- weg Wierden-Rijssen door de 73-jarige heer G. van de Berg uit BUisen heeft gistermiddag een afschuwelijk onge- i luk tot gevolg gehad. zijn kranten het eens: de rei* van presi dent de Gaulle door tien Zuidamcri- kaanse landen heeft zijn prestige Üi ;en land aanzienlijk verstevigd. Eén ilad meende zelfs dat de Gaulle - wan- .icer hij nü verkiezingen uitschreef, «-en gemakkelijke overwinning zou behalen Op dat moment naderde uit de rich-1 zonder zich daarvoor bijzonder t- moe- oude man werd door het rechtf™®®'*'gevallen. Hij is over het ilg. h .r- spatbord geschept de chauffeuse ontvangen, maar deskundige had hem aanvankelijk als gevolg van v.aarnemers menen dat d de bomenrij langs de weg niet gezien en politieke doelstellingen van 35 jeblevei gleed door tot voor de vooruit werd meer dan 15 meter weggeslin gerd. Hij kwam op het wegdek U-recht en moet op slag dood zijn geweest. De chauffeuse van de auto, wier zicht op een gegeven moment was belem merd, maakte een zwenking, waar door de auto met volle vaart tegen een der langs de weg staande dikke bomen botste. De voorzijde van de nog nieuwe auto werd geheel inge-jn Argentinië drongen Peronistiv hn drukt, de zijkant scheurde open. dei relletjes het féit op d-- achtergrond inzittenden werden uit de auto geslin-lf]at de Gaulle niet zulke grote men>en gerd. De chauffeuse was op slag menigten op de been kon brengen als dood. Beide andere inzittenden, mevr. oud-president Eisenhower tij-lens diens Schot uit Rijssen en mej. Ten Bol-, bezoek aan dat land. De Gaulle scheen scher eveneens uit Rijssen, werden weinig succes ^hebben met zijn p en pol Gaulles reis onbeantwoord zijn y althans in de meeste landen. Kr was r»«- wonderlng voor de wijze waarop de Franse president de cultuur van zjjn land aan die van zijn g.isthcr.-n ver bond, maar van concrete overeenkom sten op economisch gebied en van poli tieke overeenstemming heeft men wei nig kunnen merken. zwaar gewond. KEURINGSEISEN LAGER GESTELD MINDER MOOIE VROUWEN MOGEN NU OOK BIJ DE RIJKSPOLITIE Landbouwschap Ir. Knottnerus meende, dat dit mogelijk tot gevolg kan hebben, dat het Land bouwschap duidelijker wordt gezien als een orgaan van samenwerking tussen boeren en tuinders enerzijds en arbei ders anderzijds, dan als een met publie ke macht bekleed lichaam. Wij moeten niet vergeten, aldus de heer Knottnerus, dat ook bij de oprichting van de stich ting voor de Landbouw samenwerking; voorop stond en de publiekrechtelijke, bevoegdheid in feite alleen verlangd werd om voor regelingen, waarbij alle! boeren baat konden vinden, ook een bij-; drage van alle boeren te kunnen innen. „Dat door de wet op de P.B.O. het Land bouwschap een iets ander karakter heeft gekfegen dan indertijd voor ogen ste belang, dat de organisaties er- stond, behoeft niet tot gevolg te hebben voor zorgen, dat de leden inzicht dat wij van onze oorspronkelijke opvat- krijgen in besluiten en achtergron-1 tingen moeten afwijken", aldus i_ den. Knottnerus. De keuringseisen voor vrouwelijke kandidaten voor de rijkspolitie, die voorheen iets weg had den van een handlei ding voor de jury's van de miss-world-yerkie- zingen, zijn aanzienlijk lager gesteld. Hierdoor zullen in het vervolg ook minder fraai ge vormde vrouwen gelijke kansen krijgen als hun door de natuur beter begiftigde soortgeno ten. Minister Scholten zelf heeft namelijk de vol gende alinea uit de verleden jaar in de staatscourant gepubli ceerde keuringsei sen laten schrappen: „bij de keuring van de vrouwelijke kandidaten zal aan de algemene 1 ichaarr.sontwikkel in j bijzondere dat dienen te worden be steed. aangezien hier. meer nog dan bij het mannelijk personeel, het esthetisch aspect een rol speelt. Een goed geproportioneerde li chaamsbouw is vereist. Met het oog op het te dragen uniform dient vooral op de boezem te worden gelet". Ook de bepalin een te grote lengte „uit esthetische overwegin gen" bezwaren kan op leveren, is verdwenen. De eisen die aan het ui terlijk van de mannelij ke kandidaten werden gesteld, zijn al eerder gewijzigd. Deze eisen hielden onder meer in, dat o- of x-benen alleen toegestaan waren als dat niet bij de betref fende politiefunctiona ris te zien is als hij zijn DR. BRENKMAN UIT KRITIEK: En elke nieuwe vereniging vergroot de chaos Noch de door de gezondheidswet 1956 in het leven geroepen organisatie, noch de structuur van de particuliere organi saties en instellingen, leiden tot een be tere besluitvorming, bestuurskracht er bestuurbaarheid. Dit constateert dr. C. F. Brenkman, directeur-arts van de pro vinciale raad voor de volksgezondheid Gelderland, in zyn preadvies voor de ledenvergadering van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Sociale Ge neeskunde. In deze vergadering, die aanstaande za terdag in Utrecht wordt gehouden, zal worden gesproken over de toekomstige organisatie van de gezondheidszorg in Nederland. De provinciale raden hebben uitsluitend een adviserende, coördinerende en stimu lerende bevoegdheid en de bestuurs kracht van de kruisverenigingen is on toereikend door het vrijwel onverkort handhaven van de autonomie der plaat selijke verenigingen en door onvolkomen fezagslijnen op provinciaal niveau, al- us ar. Brenkman. De in de wet vastgelegde eis van pariteit tussen de organisaties en de overheid in de centrale raad en de provinciale raden, is gebaseerd op het denken in machts verhoudingen. Dat mag dan in de poli tiek nodig zijn, in de samenwerking van organisatie met een dienstverlenende taak komt het meer op deskundigheid aan, aldus dr. Brenkman Geen coördinatie Hij stelt, dat er ongecoördineerd naast en door elkaar heengewerkt wordt door talloze organisaties en af zonderlijke werkers op het gebied van de gezondheidszorg en dat er gebrek is aan samenwerking met de advise rende en toezichthoudende organen van de overheid. In het preadvies wordt onder meer opgemerkt, dat er nauwelijks com municatielijnen bestaan voor de huis arts naar ae anderen, die bemoeienis hebben met de patiënt. Tot een ge- dachtenwisseling die zo duidelijk ten voordele van de patiënt zou zijn, al dus dr. Brenkman, komt het slechts zelden: ieder doet wat zyn hand vindt om te doen en het feit dat anderen zich even ijverig met hetzelfde indivi du of dezelfde groep bezighouden, geeft vaker aanleiding tot geprik keldheid dan tot bezinning op coördi natie. Dr. Brenkman voegt hieraan toe, dat elke nieuw opgerichte stichting tot be strijding van weer een specifieke ziekte of sociaal-hygiënische bedreiging de verwarring en het aantal lacunes in de zorg om het gezin groter maakt. Meer samenwerken Hij spreekt zich positief uit voor dc uit oefening van de huisartsenpraktijk in groepsverband, maar de basis voor een werkelijke integrale geneeskunde wordt volgens hem pas gelegd als althans de belangrijkste sectoren van de effectieve POOLSE R.-K. HIËRARCHIE OVER VOORMALIGE DUITSE GEBIEDEN De r.-k. hierarchic in Polen neeft ver klaard, dut de Poolse bezetting van voormalige Duitse gebieden, die na de tweede wereldoorlog by Polen zijn ge voegd „onherroepelijk en onbetwist baar" is. Aartsbisschop Boleslaw Kominek, het waarnemend hoofd van het Poolse epis copaat, heeft in een verklaring gezegd, dat de westelijke gebieden thans even Pools zijn als Warschau en andere pro vincies. In de kerkelijke verklaring heet het verder, dat acht miljoen Polen, die in deze voormalige Duitse gebieden wo nen al hun krachten, geloof en hoop aan deze gebieden hebben gewijd en op deze gebieden hebben gesteld. directe zorg rond de patiënt tot coördi natie en samenwerking komen. Om dit te bereiken dient naar de mening van dr. Brenkman de nadruk te vallen op de plaatselijke organisaties van de gezond heidszorg, gevormd door huisartsen, kruisverenigingen, het plaatselijk maat schappelijk werk, de plaatselijke zieken fondsen en het gemeentebestuur. In de grote stad zal deze samenwerking mis schien gestalte moeten krijgen in vvijk- organisaties. Op het platteland is wel licht de vorming van kleine districten nodig. Taak gemeente Dr. Brenkman meent, dat het initiatief tot. het in het leven roepen van de plaat selijke organen van samenwerking wel licht het beste zal kunnen worden geno men na voorbereidende besprekingen door het gemeentebestuur. Tevoren zal de oprichting van deze organen volgens hem door een rijkssubsidieregeling moe- ton worden gestimuleerd om de gemeen te in staat te stellen, de noodzakelijke voorzieningen te financieren. Daarnaast moeten bijdragen van de provincie en van de ziekenfondsen mogelijk worden gemaakt. Kort geding over de film „Mensen van morgen" Een naaste medewerker \an de voor malige Russische leider Kroesjtsjew, Frol Kozlow schijnt geruisloos uit de Kremlin-hiërarelii'* verdwenen te zijn. Deze 56-jarige communistische functio naris is sinds april 1.963, toen hij eenvader-v - - beroerte kreeg, niet meer actief geweest. Foek, een der optredende figuren in de Wel bleef hij i op papier) deeluitma- ™„n kortgeding"1aange^ ken van de leiding en het afgelopen f nt^ de N.v. Saphire Film- weekemde. zelfs na de vervanging van yodllktie Maatschappij N.V. waarby ge- Kroesjtsjew, was zyn portret nog te P, t rft ,4 uur VOnnis de ver zien by die van de andere leden van het toning de vermenigvuldiging en iedere presidium. Eens is hy genoemd als mo- vorn, 'Van openbaarmaking van de Dim gelijke opvolger van Kroesjtsjew. te staken> v£,r 20ver daarin beelden van Gisteren echter ontbrak de naam Koz- ejsers zoon of diens stein voorkomen, low onder een „in memoriam" in de Znjks op straffe van een dwangsom van gewijd aan maarschalk Bir- 50 000 KU)den. Maandagochtend zal het vfa a» Bu.oi.mh* l geding voor de president van de recht bank te Amsterdam dienen. De filmmaatschappij heeft de medewer king van Loek verworven, aldus de dag vaarding, onder het bedinj ..Prawda' joezow, hoofd staf. die maandag Zuid-Slavië om het leven kwa Waarnemers in Moskou maken uit het ontbreken van Kozlows naam onder het „in memoriam" op. dat dit bijna zeker betekent, dat Kozlow geen deel meer uitmaakt van het presidium. Een offi ciële bevestiging van dit vermoeden is evenwel niet te krijgen. Op de Todd-schecpsioerven van de Amerikaanse stad Seattle heeft een grote brand de Amerikaanse torpc- dobootjager „Marshall' vernield, die hier voor reparatie dokte. Een Amerikaanse mijnenveger kon op het nippertje naar een veilige plaats worden gesleept. Foto: zware rookwolken drijven bo ven de werf en de brandende torpe- dobootjagei dat de door haar gebruikte algemene voorwaarden voor de verlening van medewerking aan de vervaardiging van films van toepas sing zouden zijn. Deze bepalen onder meer dat de zoon van alle auteursrech ten ter zake het optreden in deze film aan de filmmaatschappij overdraagt. De overeenkomst tot medewerking kwam zonder toestemming en medewerking van de vader van de jongen tot stand. De jongen was niet bevoegd, aldus de dagvaarding, om deze toestemming te verlenen, omdat dit alleen door zijn va der als wettelijk vertegenwoordiger kon worden gedaan. De overeenkomst is in ne uittocht van de Westduitse raket- striJd met een bepaald artikel van het De uittocht aan de WesUlultsei raket- burgerlijk wetboek en daarom nietig. De legtuigbouwdeskundigen die mo- vad|r hJeeft er zowel ten behoeve van menteel m de Verenigde Arabische zijn 7.O0n als voor zichzelf een redelijk Republiek werkzaam zijn. zal de VAR belang bij zich tegen openbaarmaking te er waarschijnlijk toe brengen om!verzetten IOost-Duitsland te erkennen teneindelDe gedaagde (de filmmaatschappij) van dit land experts te kunnen aan-Jheeft geweten, althans kunnen weten, trekken, aldus hebben zegslieden ver-;dat de jongen sinds jaren onder psy- klaard ichiatrische behandeling stond en meer malen met de kinderrechter in aanraking Uittocht Duitse deskundigen uit de V.A.R. Tien Westduitse technici en inge nieurs zijn reeds uit Egypte vertrok ken en ongeveer 30 experts zullen waarschijnlijk volgend jaar herfst, wanneer hun contracten aflopen, het land verlaten. lig sue daar zijn „derde machtspositie' bevorderen. Wel werd een verdrag voor culturele en wetenschappelijke uitwis seling getekend en een commissie ge vormd om de mogelijkheid van uitbrei ding van de onderlinge handel te bestu deren, maar veel concreets bevat dit niet In Brazilië vergaderde een voorberei dingscommissie een week lang in Rlo de Janeiro voor de Gaulles aankomst om het enige nog onopgeloste vraag stuk in de Frans-Braziliaanse handels betrekkingen - de noodzaak van terug betaling van de Braziliaanse schuld aan Frankrijk - onder ogen te zien. Ook hier slaagde dé Gaulle er niet in politiek indruk te maken. Zijn bezoek aan Brazilië was meer van representa tieve aard met de nadruk op de gemeen schappelijke cultuur van beide landen. President Victor Paz Estenssoro van Bolivia erkende Frankrijk als de onbe twistbare leider van de Latijnse ge meenschap in de wereld. Maar tijdens de Gaulles korte staatsiebezoek kon het Franse staatshoofd geen enkele veran dering brengen in dé Boliviaanse poli tiek - noch op het gebied van dc handel noch op het buitenlandse vink welke geschoeid is op Amerikaanse leest In een in vage bewoordingen gestéld com muniqué werden besprekingen over de vorm van Franse sociale en economi sche hulp aan Bolivia naar een niet vast gestelde datum in de toekomst ver schoven. In Chili vond de Gaulle een regering die op 3 november plaats moet maken voor een nieuwe regering en dus niet in een positie was om meer te doen dan te luisteren naar zijn pan-latinistische concepties. Vermoedelijk is het belang rijkste aspect van dit bezoek het privé- gesprek geweest dat de Gaulle geduren de een uur en 40 minuten voerde met de president-elect Eduardo Frei. de eerste christen-democraat in Latlins-Amerika (Van onze parlementaire redacteur) die president wist te worden. Chili is altijd onafhankelijk van Amerikaanse - invloed in zijn buitenlandse politiek ge- - - - weest, maar Frei is meer georiënteerd telyke ordening. Tijdens de gisteren ge- West-I>uitslar.d dan op Frankrijk. In houden vergadering van «1.- commissie eea gezamenlijk communiqué na hét voor volkshuisvesting en bouwnyverheid Franae bezoek werd aangedrongen op uit de Tweede Kamer wees de minister grotere technische hulpverlening van een dergelijke suggestie van de hand. Frankrijk aan Chili en op de instelling „De ervaringen hebben mijn mening ver- van een' commissie om de mogelijkheid sterkt, dat men bepaald de zaak van de van handelsuitbreiding te bestuderen. niïrr»t-*liilr* nrH*ninïr ppon rtipn.f Tnil hp. uniformbroek aan heeft, dat een kippeborst of stotteren uit den boze zijn. Een kunstgebit werd toegestaan... mits de kandidaat zwart op wit beloofde dat hij het goed zou onderhouden, ■ok moest een eenvou dige reukproef worden afgelegd „aangezien een scherp reukvermo gen voor een politie man van groot Delang is". Aanleiding voor de ver anderingen was een (A.N.P.)-bericht over deze eisen in de kran ten. De kwestie werd hierdoor in de Kamer ter sprake gebracht en de minister van justitie beloofde toen de richt lijnen te zullen wijzigen, wat inmiddels is ge schied. MINISTER BOGAERS WIL GEEN STAATSSECRETARIS ruimtelijke ordening geen dienst zou be wijzen door een staatssecretaris te be noemen die een coördinerende functie zou hebben tussen een aantal ministers, die met de ruimtelijke ordening te ma ken hebben", aldus minister Bogaers. Enkele leden van de commissie vrees den namelijk, dat de minister door zijn andere werkzaamheden niet over de „ruimte" beschikt, die nodig is om het werk te doen aan het vraagstuk van de ruimtelijke ordening. Steunend op de werkzaamheden van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, beschik ik over vol doende ruimte, betoogde de bewindsman. Hrj deelde mede, dat waarschijnlijk nog dit jaar de voorlopige raad van advies voor de ruimtelijke ordening zal kunnen worden geïnstalleerd en de minister ver wachtte. dat de wet op de ruimtelijke ordening medio 1965 in werking zal kun nen treden. In 1966 zal een samenvat tende beschouwing verschijnen over de doelstellingen van de nationale ruimte lijke politiek. Aan het zeehavenplan wordt met voortvarendheid gewerkt, al dus de minister. dat de persoonlijkheid van de jongen ernstige schade zou kunnen worden toe gebracht door de ongeremde publikatie van de van hem vervaardigde filmop namen en geluidsbanden. Het Europese Centrum voor Ruimte technologie l Estec) zal in Noordwijk worden gevsitgd. De raad van de Europese Organisatie voor Ruimte Onderzoek (Esro) heeft een daartoe strekkend Nederlands voorstel giste-! ren aangenomen. Het ligt in het voornemen in de naas te toekomst met de bouw van Estec een begin te maken. Een stuk grond van ongeveer 40 ha, gelegen tc Noord- wijk, nabij de duinen, enige kilome ters bezuiden de bebouwde kom, is voor dit doel aangewezen. Het com-» 'plex, dat binnen enige jaren voltooid moet zijn, zal onder meer labora toria. werkplaatsen en proefterreinen omvatten ten behoeve van het Euro pese ruimteonderzoek en zal een in ternationale staf van ca. 800 man per soneel te werk stellen. Momenteel is Estec tijdelijk gevestigd in een ge bouw van de technische hogeschool te Delft. In Columbia maakte de Gaulle politiek bijna geen indruk. Dit kwam vooral tot uitdrukking toen president Guillermo Leon Valencia in een dronk op zijn gast tijdens een statiebanket hulde bracht aan de Columbiaanse betrekkingen met de Verenigde Staten. De Gaullè dronk vlug zijn glas champagne leeg en ant woordde voor de vuist weg zonder even wel in te gaan op Valencia's opmerkin- Een met betrekking tot de V S >e volgende dag zei de Franse minister van buitenlandse zaken. Maurice Couve de Murville, tegen Franse journalisten: „Natuurlijk zijn we geïnteresseerd in de Columblaans-Amerikaanse betrekkin gen. maar zij hebben niets met ons te maken". De Columbianen ontvingen de Gaulle niettemin allerhartelijkst en betuigden hun waardering voor de Franse cultuur. Maar zoals in de andere landen werden besprekingen over technishe en handels betrekkingen voor onbepaalde tijd uitge steld. De militaire junta van Ecuador be reidde de Gaulle een hartelijke ont- Unie van Verenigingen van Artsen-automo- vangst per slot van rekening is de bilisten zal van 3 l-m. 6 juni volgend jaarGaulle ook een militair en ook in San Remo een congres worden gehouden hel publiek liet zich nièl onbetuigd, over het thema ..arts en verkeersveiligheid" Maar ook hier geen Zichtbare re- waarop o a. gesproken zal worden over ver- sultaten ten behoeve van de onëer'.inge beteringen welke vanui' punt bezien aan de auto gebracht. (Advertentie^ VOOR 36 KINDEREN 2450 GULDEN PER MAAND In West-Duitsland staat Nederlander aan de top Het is bekend dat de Belgen betrekkelijk vrijgevig zijn met hun kinderbijslag. Vele Neder landers weten ervan mee te praten. Sommige werknemers uit het grensgebied geven in twijfelgevallen - als zij kunnen kiezen tussen ongeveer gelijk waardige lonen aan beide kan ten van de grens - de voorkeur aan werk in België, vooral als zij kinderen hebben en het kin derbijslagmes dus extra dik snijdt. Voor het eerste kind krijgt men in België 512 franc per maand, voor het tweede 716, voor het derde 1024 en voor het vierde 1076 franc Dit betekent dus. omgerekend in Nederlands geld, dat een huisvader van bijvoorbeeld vier kinderen elke maand ongeveer 250 gulden kinder bijslag kan toucheren. Hierbij komt nog dat de geboortepremie ook aanzienlijk hoger is dan in ons land. Voor het eerste kind is er een bedrag van een kleine 600 gulden, voor het tweede krijgt men onge veer 450 gulden en voor het derde 300 gulden. Aderlating Voor de Belgische schatkist bete kent dit jaarlijks een flinke aderla ting. En misschien zal het nog wel erger worden, zo becijferde onlangs prof. Coppe, vice-voorzltter van de Kolen- en Staalgemeenschap, toen deze er Belgische persmensen op wees dat België een beroep moet doen op een toenemend aantal mijnwerkers uit mohammedaanse landen, waar een man vier wettige vrouwen kan hebben. Het was vol gens hem gebeurd dat aan een Ma rokkaanse arbeider met vier wet tige vrouwen en 36 kinderen eer. bedrag var. 35.000 franc per maand aan kinderbijslag moest worden be taald, zijnde een bedrag van 2450 gulden. „De m„n begreep er zelf niets van; hij meende dat Beigic een groot gekkenhuis was", aldus de hooggeleerde spreker In West-Duitsland is onlangs becij ferd dat een Nederlandse werkne mer met achttien kinderen daar de topkinderbij slagtrekker was. Hij zou maandelijks meer dan 1000 gul den krijgen voor zijn kinderen. geneeskundig oog- handel. In een gezamenlijk slotcomn-.u- unncn worden aan- niqué verklaarden de junta en de Gaulle dat zij „de mogelijkheden voor de stimu lering van de culturele en commerciële uitwisselingen, de investeringen van particulier kapitaal en technische hulp verlening" hadden bestudeerd. President Fernando Belaunde Terry van Peru omhelsde en kuste zijn gast bij diens aankomst en legde officiële inte resse aan de dag voor de Gaulles stre ven naar een Europees-Latijns-Ameri kaanse solidariteit. Politiek realist die hij is, verklaarde hrj op beknopte wijze de situatie tegenover de pers: „wij i Pe ru) hebben twee liefdes: één voor de Verenigde Staten en een voor Frank rijk. Maar die voor de V S is een op rechte en economische liefde, die voor Frankrijk is oprecht". I Er werden gemeenschappelijke commis- Isies ingesteld ter bestudering van de i handelsuitbreiding tussen Frankrijk en Peru en van de mogelijkheden van I Franse investeringen, vooral op het ge- I bied van de oliewinning en olieverwer- kende industrie. dat ooit een bezoek aan het aan alle I kanten door land omgeven Paraguay bracht, werd de Gaulle hartelijk, vrien delijk en informeel ontvangen Boeren trokken met hun gezinnen in ezelwa gentjes naar Asuncion om hem te be- 1 groeten. President Alfredo Stroessner overhandigde zijn gast een lijst met 32 projecten en vroeg dc Ganlle er een uit tc kiezen wat hij financiële hulp waard achtte. Maar de Gaulle slaagde er niet in Paraguay voor zijn „derde macht" concept te winnen. Het 4 hartelijkst welkom op z:jn Zuid- amerikaanse reis wachtte de Gaulle in het kleine Uruguay, een neo-socialis- tisch land met nög geen drie miljoen in woners waar de Franse cultuur in hoge ere wordt gehouden i Frankrijk verklaarde zich bereid deel te nemen aan de restauratie van dc inter nationale luchthaven Carrasco door het i verlenen van financiële en technische j bijstand. Er werd een cultureel verdrag i gesloteu waarbij Frankrjjk beloofde hulp I te bieden bij de uitbreiding van het onderricht in de Franse taal op de Uru- guese scholen. Op alle middelbare scho len in het land is het Frans gedurende drie leergangen een verplicht vak. Concrete resultaten van de Gaulles be- I zoek. zo die er al mochten zijn. moeten worden afgewacht tot een Franse han delsmissie Caracas zal hebben bezocht. De missie zou er in de loop van deze j maand arriveren. Het is alleen op handelsgebied dat de Gaulle op enige winst kan hopen. Vene zuela is al lang een trouwe vriend van de Verenigde Staten. Al met al dus geen resultaten om over te juichen, zeker I niet op politiek terrein. Recordhouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3