Eerste „Laaglanders"-12 Noren- na 20 jaar weer op Walcheren Verkeerssituatie nabij Axelsebrug Terneuzen Reeks Benelux-manifestaties in Zeeland gedurende zomer 1965 „Frederic" door 4 bokken gelicht rs v», Promotie drs. Zandee uit Wolphaartsdijk ALMANAK Morgenvlaggen uit op Walcheren Ook sportmanifestaties RAAD VAN STATE BEHANDELDE BEROEP VAN GOES TEGEN G.S. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 Schotse divisie kreeg heel andere opdracht KOLONEL ZOEKT LEERLINGEN IN MIJNEN RUIMEN De eerste oud-strijders van de 52e Schotse Laaglanddivisie, die in de novemberdagen van 1944 voet aan wal zetten op Walcherse en Be- velandse bodem, zijn gisteren op Walcheren gearriveerd om de her denking van de bevrijding nu twintig jaar geleden zaterdag en zondag a.s. mee te maken. Het zijn twaalf Noren (van wie er nog vier in werkelijke dienst zijn) die de bevrijding van Vlissingen en Middelburg meemaakten. „Schrijf niet, dat er twaalf Noor se bevrijders zijn aangekomen maar twaalf oud-strijders van de 52e Laaglanddivisie", verzocht ko lonel Jetmund Engeseeth uit Ham- mar, waarmee hij wilde aantonen, I dat de Noorse bevrijders van Wal cheren en Zuid-Beveland zich nog steeds zoals in de tweede we- reldoorlog één voelen met hun Schotse strijdmakkers. We ontmoetten kolonel Engeseeth. te zamen met James Ludvig Dahl, even eens een Noorse oudstrijder, gister avond ten huize van de heer R. J. van Strien in Middelburg, waar beiden met hoofdredacteur Rolv Hoiland van de ..Norwegian Armed Forces News paper" gastvrij onderdak hebben ge vonden. Kolonel Engeseeth is momen teel nog in actieve dienst: hij is staf chef zuid-oost Noorwegen van het Noorse leger: James Dahl, evenals kolonel Engeseeth gedurende de twee de wereldoorlog als luitenant inge deeld bij de ,52ste". heeft de dienst na de beëindiging van de oorlog ver laten en is thans zakenman in Oslo. In totaal waren er toentertijd 44 Noorse luitenants ingedeeld bij de 52ste Laaglanddivisie, die onder leiding stond van generaal A. Ha- kewell Smith. Dat. had een reden, want oorspronkelijk zou deze divi sie ingezet worden bij de Noorse campagne, waarvoor plannen wa ren beraamd, die echter geen door gang vonden. De Noorse militairen leidden hun Schotse collega's toen op voor de oorlog in de bergen. In het gebouw van de rijksuniversiteit te Utrecht zal drs. D. I. Zandee, af komstig uit Wolphaartsdijk, op maan dag 9 november aanstaande zijn proefschrift verdedigen voor het ver krijgen van de doctorsgraad in de wiskunde en natuurwetenschappen. Landbouwerszoon Zandee (32) is al verschillende jaren wetenschappelijk ambtenaar aan de universiteit bij prof. dr. II. J. Vonk. Hü begon als as sistent bij deze hoogleraar. In 1959 studeerde de heer Zandee gehuwd en vader van twee kinderen af. Zijn proefschrift handelt over „Het metabolisme van Astacus astacus (Latijn voor rieverkreeft) en enige an dere arthropoda". De promotie is be paald op die maandagmiddag om vier uur met na afloop een receptie in het universiteitsgebouw. SUCCES-HONDJES UIT „ZEELAND" Mevrouw S. G. van Dongen-Krijnen te Oostburg van de kynologenclub „Zeeland" behaalde met haar lang harig teckelteefje Gentleman's Christl een reservekampioenschap op de te 's-Gravenhage gehouden „Hofstad show". De tot hetzelfde ras behorende reu van de heer A. W. Dert te Oost en West-Souburg behaalde te Charle roi wederom een kampioenschap. En wel onder de Zwitserse keurmeester dr. Pfosi. In het water Maar in de plaats van in de bergen, moesten de mannen van de 52ste Laaglanddivisie in de morgenuren van de le november 1944 tot aan hun nek door het water van het Vlissingse slijkhaventje naast de Oranjemolen naar de vaste wal ploeteren. In een paar dagen hadden ze tevoren een training gevolgd in het landen op stranden, die ze nu reeds in praktijk moesten brengen. Kolonel Engeseeth was toen ingedeeld bij 241 ste field- company van de Royal Engeneers, luitenant Dahl bij de 155ste infantry- brigade. De beste herinneringen aan de bange dagen in 1944 hebben Jetmund Enge seeth en James Ludvig Dahl aan het moment, waarop ze Midelburg be vrijdden. De vreugde van de bevol king was enorm, de officieren en sol daten werden door iedereen in huis genodigd. „En de meisjes waren heel leuk en knap", herinnert kolonel En geseeth zich nog. Voor het komende seizoen een heerlijke, warme BONTMANTEL uit onze fraaie collectie! Breda - Eindstr. 14 - Tel. 31086 Mijnen ruimen reeuwse Wind In „U.T.S.-Express", het orgaan van de gemeentelijke uitgebreid technische school te Vlissingen, le zen wij onder het hoofd ,De te genwind in het gareel": Uit ons septembernummer herinnert men zich misschien het verhaal van de V.V.V.: Vent Vinnetje Vehi kel, U ioeet wel, de man, die een propeller op het balhoofd van zijn fiets bevestigde met directe over brenging op de achteras. Dit met het doel de tegenwind tot z'n hulp te maken. De vraag, die door uit vallen van een enkele regel niet gesteld werd, had moeten luiden: waarom is deze uitvinding niet in praktijk gebrachtf Aangezien niemand een vraag kan beant woorden. die niet gesteld is, stel len vjij U alsnog in de gelegenheid dit te doen. De in het uitzicht ge stelde beloning blijft van kracht. Beproef uw kracht eens op de windkracht en motiveer duidelijk. Voor een antwoord als ,,da's nóg- gd Mad" kopen we niets. Een helder gegeven, dat ons aan vankelijk in de grootste verwar ring bracht, omdat iets, dat in zichzelf wind is nooit de vraag kan opleveren, zoals men die, bij een juiste plaatsing van het bal hoofd, had kunnen stellen. Eigerüijk .staan toe hier voor een verouderd probleem: de uitvinding is door de ontwikkeling van de bromfiets achterhaald. Veel inte ressanter linden wij daarom de stelling aangezien niemand een vraag kan beantwoorden, die niet gesteld is", wndat het opheffen van tegenwind ons hulpeloos zou maken, nog voor zij ons een hul- pe is. Gedurende enkele dagen na de be vrijding heeft kolonel Engeseeth in de Middelburgse kazerne aan enkele Middelburgse mannen les gegeven in het ruimen van mijnen, die er in de omgeving in overvloed in de grond verborgen zaten. De kolonel verzekerde gaarne enkele van die „leerlingen" te willen ontmoe ten. Een verzoek, dat we hierbij gaar- doorgeven! Maar er zijn ook herinneringen aan de gevechten, die aan de bevrijding van Vlissingen en Middelburg vooraf gingen. James Ludvig Dahl herinnert zich nog het moment, waarop een Vlissingse verzetsman dwars door de linies kwam om te vragen of het mo gelijk zou zijn, dat enkele duizenden Vlissingse ingezetenen, die zich in het nog door de Duitsers bezette deel van de* Scheldestad bevonden, naar reeds door de geallieerden veroverde sec tor mochten komen. Zowel aan Duitse als aan Schotse zijde werd het vuren midden in de nacht voor enige tijd gestaakt, waardoor ongeveer 7000 Vlissingers. (het aantal wist de oud luitenant niet meer precies) zich in veiligheid konden brengen. Bergkanonnen De mannen van de 52ste divisie had den voorts veel last van de Duitse scherpschutters, die zich in dc kra nen van de Kon. Mij. De Schelde had den verschanst. Na de eerste uren van hun landingsactie hadden de sol daten nog niet de beschikking over artillerie om deze schutters onscha delijk te maken. Maar ze hadden wel wat anders: namelijk mobiele berg kanonnen die ze tevoren gekregen hadden voor hun geplande gevechten in de Noorse bergen. En met deze kanonnen konden ze de scherpschut ters in de kranen wél bereiken: in korte tijd schoten ze de Duitsers uit hun posities, die Mjzonder dreigend waren voor de bevrijders. Terwijl een detachement van acht buffalo's zich via de omgeving van Koudekerke een weg zocht naar Middelburg (waar het als eerste afdeling bevrijders arriveerde) vocht de rest van de 155ste infan try-brigade zich langs de dijken van het kanaal door Walcheren een weg naar de hoofdstad. Ter hoogte -van Souburg werden ze echter op gehouden door een versterkt Duits mitrailleurnest, onder commando van - zoals de Schotten hem noem de - de „gekke Düitse majoor". Het bleek voor de grondtroepen, onder wie luitenant Dahl, een onoverko- menlijk struikelblok. Ze waar schuwden daarop enkele Typhoons, die binnen de minuut de bunker ir. de lucht bliezen. Kort daarop arri veerde de 155ste brigade in Mid delburg. De eerste bevrijders van de 52ste Laaglanddivisie arriveerden giste ren weer na 20 jaar op Walcheren. Het waren 12 Noren; twee van hen: kolonel Jetmund Engeseeth (rechts) en oud-luitenant James Ludvig Dahl, troffen we in Middel burg. (Foto P.Z.C Vóór de novemberdagen van 1944 wa ren kolonel Engeseeth en luitenant Dahl nimmer in Vlissingen of Middel burg geweest. In 1944 zagen ze deze steden alleen maar tijdens een infer no van vuur en staal, er na kwamen ze er tot nu toe niet meer. Het was voor hen een vreemde hernieuwde kennismaking met Middelburg: toen voor een groot deel verwoest, thans zo vond kolonel Engeseeth fraai herbouwd. Vandaag (vrijdag) wacht hen de ont moeting met de oude kameraden uit de „52ste", een ontmoeting, waarnaar al geruime tijd uitgezien hebben. ij De bevollcing van de Walcherse =j gemeenten en van Hoedekenskerke en Baarland worden uitgenodigd morgen zaterdag de vlag uit te steken, zodat by de „Battlefield- tour" van de honderden oud-strij- ders dez.e gemeenten een fcesteiy- s ke aanblik zullen bieden. Autoantennes door Duitsers vernield in Terneuzen In verscheidene straten in het centrum van Terneuzen zyn in de nacht woensdag op donderdag tal van anten nes en ruitenwissers van geparkeerde auto's vernield of beschadigd. Naar de politie te Terneuzen meedeelde, n zulks gebeurd zijn tussen 23 uur en 2.30 uur door een viertal Duits sprekende mannen, vermoedelijk opvarenden van het die nacht vertrokken zeeschip „Hu go Oldendorff". Het wordt niet onwaar schijnlijk geaeht, dat twee Nederlands sprekende mannen medeschuldig zijn. Eén van hen werd door een Terneuze- naar aangetroffen in een auto op de Heerengracht. Hij droeg een bril en had een baard. De inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen ver zoekt een ieder die over de genoemde personen of de gepleegde vernielingen inlichtingen weet te verstrekken zich te melden bij het bureau van politie. CSlot van pag. 1 geen drie, vier of meer jaren meer kan voortduren en dat een noodoplos sing dringend noodzakelijk is. Tijd en geld Is het leggen van een dergelijke brug technisch uitvoerbaar? „Ja, maar daar is veel tijd en geld mee ge moeid", zei ons ir. J. S. Hoekstra, hoofd van liet arrondissement Terneu zen van rijkswaterstaat. „Zo'n werk vergt enkele jaren en als het dan gereed is, heeft het geen zin meer omdat dan - naar wij hopen - de binnenvaartsluis gereed is voor de scheepvaart. Daarmee is het ver keersprobleem voor een belangrijk deel opgelost". Uit het gesprek met ir. Hoekstra bleek dat oolc rijkswa terstaat de situatie van alle kanten heeft bekeken. In de eerste plaats zal een plan uit gewerkt, voorgelegd en goedgekeurd moeten worden. Dat vergt tegen woordig nogal wat tijd. Voorts ont breken volgens ir. Hoekstra goede aan- en afvoerwegen. De Schependijk die bij deze oplossing zou moeten worden ingeschakeld, is naar zijn me ning totaal ongeschikt voor het zware verkeer. Verder zullen er onderhan delingen gevoerd moeten worden voor aankoop van gronden, hetgeen uiteraard niet bevordelijk is voor een oplossing op korte termijn. „Ook wij willen graag een oplossing van dit probleem, maar deze zaak vraagt om snelle voorzieningen en daartoe zien wij op dit moment echt geen kans", aldus de arrondissementsin genieur. Er is de laatste tijd ook gedacht aan liet leggen van een bruggetje over het buitenhoofd van dé oostsluis. Maar ook daartegen rijzen tal van bezwaren. Geen goede aanvoerwegen, wellicht een sanering van huizen en bovendien bevinden de sluishoofden zich in niet al te beste staat. „Die kunnen het zware verkeer beslist niet meer dragen", aldus ir. Hoek stra. Spitsuren KUNSTEXPOSITIE, TAPTOE, CONGRES VLOOTDAGEN ENZ. IN DE ZOMER van 1965 zal zoals bekend in Zeeland een be langrijke reeks Beneluxmanifesta- ties worden georganiseerd. Het programma daarvoor vermeldt on der andere een belangrijke kunst tentoonstelling, een Beneluxcon- gres, een Beneluxtaptoe, vlootda gen, een grote landbouwtentoon stelling en diverse kleinere evene menten zoals zeilwedstrijden, een kunstmarkt enz. De kunsttentoonstelling zal gewijd zijn aan de betrekkingen op het ge bied van de beeldende kunst tussen Zeeland en Noord- en Zuid-Nederland. De openingsdatum van deze expositie is vastgesteld op 17 juni 1965; de tentoonstelling wordt gehouden in het stadhuis van Middelburg. hoofdaccenten komen te liggen op twee perioden: de zeventiende eeuw en de negentiende eeuw van af omstreeks 1860 tot heden. De zeventiende eeuw is gekozen, omdat toen in Middelburg een schildersschool opbloeide onder in vloed van kunstenaars, die in 1585 van uit Antwerpen gevlucht waren. Land schappen, Schelde-gezichten, stillevens en portretten worden geëxposeerd in de burgerzaal van het stadhuis, die met zijn fraaie 17e eeuwse meubileren een pas sende entourage vornit voor een derge lijke presentatie. Herontdekking België naar Zeeland vluchtten, zullen hier onder meer te zien zijn. Het is de bedoeling iin een afzonderlijke ruimte enkele historische belangrijke kaarten van Zeeland te exposeren. Ten slotte zal aan de hand van foto-montages aandacht worden besteed aan de bouw kunst in het bijzonder aan de invloed van het Keldermansatelier te Mechelen op de architectuur in Zeeland. De ten toonstelling. die tot stand komt dankzij de medewerking van diverse instituten in binnen- en buitenland, wordt ingericht door dr. P. K. van Daalen, de directeur van het Zeeuws Museum te Middelburg. In de er onder gelegen vleeshal wordt de bezoeker geconfronteerd met de twee de periode: de beeldende kunst van af ongeveer 1860 tot heden, de periode van de herontdekking van Zeeland door de Belgen en Nederlanders. Dat gebeurde, nadat de Westerschelde in 1863 tolvrij was geworden en nadat kort daarop de spoorlijn vanuit Noord-Brabant naar Walcheren was doorgetrokken, waar door een gedeelte van Zeeland was „ont sloten" Werken uit de Antwerpse „grijze" school, van do Domburgse groep rond Jan Toorop, de Veerse groep rond de kunstcriticus Albert Flasschanrt, als mede van kunstenaars, die ten ge volge van do eerste wereldoorlog uit Taptoe In haven van Terneuzen DE TAPTOE zal worden gegev< vrijdag 9 en zaterdag 10 juli 1965 op de markt te Middelburg, aldus is voorlopig besloten. Aan dit evenement wordt me dewerking verleend door militairen uit Nederland, België en Luxemburg. Voorts zal onder auspiciën van het Beneluxcomité ter gelegenheid van deze Zeeuwse Beneluxmanifestaties eveneens in Zeeiand een congres van het comité worden gehouden. Als plaats is gekozen de nieuwe Middel burgse schouwburg. Het thema var het congres zal zijn: „De functie van Zeeland als raakvlak van verkeers- polen in het Beneluxgebied". Het con gres wordt gehouden op 17 en 18 juni a.s. IHet laat zich aanzien, dat de vlootdagen: !n juni van het volgend jaar Voorts is al gedacht om op bepaalde tijdstippen (spitsuren) de Axelsebrug te sluiten voor het scheepvaartver keer. Maar volgens de heer Hoek stra ligt ook daar de oplossing niet. Met name de binnenscheepvaart neemt steeds toe zodat met de huidi ge tijsluizen elk beschikbaar tijdstip moet worden benut om de vloot van binnenvaartuigen op en af te schut ten. Voorts wees de arrondissements ingenieur nog op een oud gebruik, namelijk dat de scheepvaart altijd voorrang heeft op het wegverkeer. Het meest profijt zal het doorgaand wegverkeer naar zijn mening krijgen van de nieuwe brug over het kanaal. 1500 meter te noorden van Sluiskil. „Maar die zal vermoedelijk nog later gereed zijn dan de nieuwe binnen vaartsluis te Terneuzen", aldus ir. Hoekstra. De inspecteur-kornschef van gemeen tepolitie, de heer D. van Ooijen. meent dat het gebruik van een tweede (nood-)brug over de oostelijke ka- naalarm. geen verkeerstechnische moeilijkheden zal ople%-eren. Het zou inderdaad een noodoplossing zijn maar dat is juist waar men momen teel naar zoekt. Dé oplossing van vrijwel alle moeilijkeheden ziet hij evenwel meer in een vervroegde aan pak van de werken aan de nieuwe voorhaven voor de binnenvaartsluis. (Dit werk is nu nog niet aanbesteed. Red.). Op maandag 26 oktober aanstaande komt de verkeerscommissie van de gemeente Terneuzen opnieuw bijeen om het probleem rondom de verkeers situatie nabij de Axelsebrug te be spreken. Naar wij verpemen zijn voor die bespreking ook deskundigen van rijkswaterstaat, nnlitie en gemeente werken uitgenodigd. Iedereen hoopt en verwacht dat deze commissie en de deskundigen er in zullen slagen een aanvaardbare oplossing voor het verkeersprobleem te vinden. Het be hoeft alleen maar een tijdelijke oplos sing te zijn met snel uit te voeren voorzieningen. Die prevaleren in deze actuele kwestie boven een wat dege lijker oplossing op lange termijn ALGEMENE VERGADERING VAN HET WATERSCHAP SCHOUWFN-DUIVELAND Het waterschap Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 30 oktober a.s. de alge- - y mene vergadering in 's Landskamer te sche vlooteenheden. .dering, die om half twee begint, ver in Axel wordt op 1, 2 en 3 juli eenjmeldt onder andere de verkoop van een Z.L.M.-tentoonstelling georganiseerd. I perceel grond In Rrouwershaven, een die eveneens een Beneluxaccent za!lvoorstei van het dagelijks bestuur tot krijgen. Voorts zullen er m augustus Benelux-zeihvedstrijden worden ge-Avijz,f.nfr v,a" de begroting voor het houden, terwijl diverse andere sport- dienstjaar 1964, een voorstel van het manifestaties op het programma I dagelijks bestuur tot vaststelling van de staan. begroting voor het dienstjaar 1965 en Het communiqué, waarin het provinciaal i het opmaken van een aanbeveling van strekte, is gesierd met een vignet met!zworene voor «"strict I ter voorziening de B.N.L. tegen een achtergrond van hetin vacature, ontstaan door het over- wapen van Zeeland. Het vignet is ont- j lijden van de heer P. L. Vis te Haam- wnrpen door de Middelburgse kunste-1 stede, naar Jacques Prince. Politie zoekt getuigen van aanrijding De Middelburgse politie zoekt naarstig naar getuigen van het ongeval, dat don derdagavond omstreeks kwart over ze ven plaatsvond op de splitsing Schuit- vlotstraat-Breestraat-Oostkerkplein. De bromfietser A. V. uit Middelburg werd op deze splitsing aangereden door een Belgische personenauto, die na het ge beurde doorreed. De bromfietser werd aan zijn linkerhand en linkerknie gewond. Zij die inlichtin gen kunnen verschaffen over de aanrij ding, worden verzocht zich te melden bfl de politie. BELG BIJ ROOSENDAAL DODELIJK VERONGELUKT Op de rondweg bij Roosendaal is gister avond de 70-jarige Antwerpenaar P. Weiter dodelijk verongelukt, toen de auto, waarin hij als passagier meereed door een over de voorrangsweg rijdende vrachtauto, bestuurd door J. de H. uit Krabbendijke, werd geschept. Het onge luk gebeurde, toen de bestuurder van de personenauto, de 40-jarige A. Berre uit Ekeren, de voorrangsweg wilde oversteken, juist op het moment dat de v„ vrachtauto naderde. De heer Berre werd donderdagmiddag in' de Oosthaven te dam. de „Grutto II" van Van den Ak- In verband met de bergingswerkzaam -i^nhui» m Terneuzen het 982 ton nietende Bel- ker uit Vlissingen en de „Labor II" en heden kon de scheepvaart donderda zwaar gewond naar een ziekenhuis inl lgche motorschip „Frederic" gelicht. „Labor IV", beiden van Gijsbers uit van acht uur 's morgens tot vijf uui Roosendaal vervoerd. De auto, die door Zoa|s gemeld zonk dit met kolen gela- Dordrecht. Toen dc 10 stroppen eenmaal j 's middags geen gebruik maken van de de heer Berre werd bestuurd, maakte den schip vrijdag, juist toen het de ha- onder het schip gezet en aangetrokken Oosthaven. De provinciale boot van de deel uit van 24 nieuwe Amerikaanse ven van Terneuzen binnenliep. waren, was het lichten binnen een half dienst Terneuzen-Hoedekenskerke f I Daar het ruim 60 meter lange schip uur gebeurd. Terwijl de „Frederic" nog maakte de eerste reis s middags om personenauto s afkomstig van een expo- hinder opleverde voor de scheepvaart, in de stroppen van de bokken hing. be- vijf uur. Er bestond grote belangstel- sitie in Rotterdam, die naar België wer- v.-erd besloten het zo spoedig mogelijk gon de Ary" van Van den Akker on- ling voor de berging van het Belgische den vervoerd. luit de havenmond te verwijderen. Metmiddeljjk de lading kolen uit het ruimi motorschip. (Foto P.Z.C.) Vier drijvende bokken van respectabe-1dit karwei belastten zich de bokken] te pompen en le afmetingen en hijsvermogen hebben'„Arend" van Van der Tak uit Rotter-portbakken. donderdagmiddag in de Oosthaven_ te dam. de „Grutto II" van Van den_ Ak- In verband met de bergingj te brengen in trans- Stencilmachine als twistpunt R.-k. schoolbestuur contra gemeente Donderdagmorgen diende voor de afdeling geschillen van bestuur voor de Raad van State in Den Haag het beroep van het gemeen tebestuur van Goes tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij een raadsbesluit over de aanschaf van een stencil en een schrijfmachine ex artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 van de Stichting r.-k. school bestuur nietig werd verklaard en arbij tevens werd bepaald dat de gevraagde medewerking alsnog dient worden te verleend. 1-Iet gehele dagelijks bestuur van het schoolbestuur was naar Den Haag gekomen om deze zitting bij te wo nen. Namens het gemeentebestuur betoogde de chef van de afdeling on derwijs, de heer H. C. van de Vreug de, dat de aanschaf van de machi nes neerkomt op een hoger bedrag Ser leerling. Hij merkte op, dat G.S et gemeentebestuur wilden pressen alle voorzieningen uit de exploita tievergoeding te laten betalen. „De gemeente Goes heeft de laatste ja ren de schoolbesturen een flink bedrag per leerling betaald. De gemeenteraac heeft gesteld dat een stencilmachine op de school is vereist omdat het aan de normale eisen, aan lager onderwijs te stellen, te boven gaatT Dc Kroon on dersteunt deze beslissing in een konink lijk besluit in een analoog geval in Alk maar", aldus de heer V. d. Vreugde. Namens het schoolbestuur zei de neer J. H. P. van de Ven dat hij een tegen strijdigheid in het gemeenteraadsbesluit had ontdekt, namelijk daar waar wordt gezegd dat de aanschaf hoewel wen selijk niet noodzakelijk wordt ge acht. Het schoolbestuur vond de stel ling van het gemeentebestuur, dat de ->nschaf de normale eisen zou over- hrijden. een onbegrijpelijke redenering. De heer Van de Ven zei, dat zowel de inspecteur van het lager onder wijs als de hoofd-inspeoteur de aan schaf van heide machines verant woord had geacht. Hij herinnerde een besluit van G.S. van Zuid-Hol land waarin is gesteld dat een sten cilmachine \oor het onderwys nodig is. De schrijfmachine werd voor ad ministratieve doeleinden sinds 1958 op de scholen toegelaten als normaal hulpmiddel by het geven van onder wijs. De heer v. d. Vreugde deelde mede dat het schoolbestuur ui 1963 een bedrag van f 63.000 kreeg waarvan f 22.000 voor de aanschaf van hulpmiddelen. Het gemeentebestuur had zich op het stand punt gesteld dat het schoolbestuur daar door over genoeg geld beschikte om bei de gevraagde machines aan te schaffen. Op een vraag van Staatsraad Korthals zei de vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, dat het bepaalde in arti kel 72 van de L.O.-wet strikt werd toe gepast omdat in het verleden medewer king werd verleend aan zaken, waaraan een gekunsteld motief was gegeven. De staatsraad stelde de vraag: „Hoe be oordeelt U onderhavige aanvraag in concreto?" De heer Van de Vreugde: „Zolang de jurisprudentie zich op dit punt niet wijzigt, blijft het gemeentebe stuur op het standpunt staan, dat de gevraagde medewerking terecht is ge weigerd". Staatsraad mr. A. de Roos betoogde, dat het gemeentebestuur zich van deze zaak wel wat gemakkeiyk heeft afge maakt door op te merken „Er is een jurisprudentie". „Het systeem van de wet verlangt", zo zei h(j, „dat men de zaken tegen elkaar afweegt. Heeft het gemeentebestuur de belangen wel goed tegen elkaar afgewogen?", zo vroeg hij zich af. Dc Raad van State, zal in deze zaak advies uitbrengen aan do Kroon, waar na by koninklijk besluit een beslissing orden bekendgemaakt. ENKELE BUIEN. Enkele buien, afgewisseld door enkele opklaringen, maximumtemperaturen omstreeks 9 graden. Matige tot krach tige en langs de kast nu én dan harde tot stormnchtige wind tussen west en noordwest. ZON EN MAAN 24 oktober Zon op 07.20 onder 17.28 Maan op 19.36 onder 11.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2