PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT THANT BEPLEIT CONFERENTIE VAN VIJF KERNMOGENDHEDEN China zou moeten meepraten Verkeerssituatie nabij Axelsebrug Terneuzen vraagt snelle oplossing Sartre weigert Nobelprijs Himalaya-expeditie heeft het opgegeven Eisenhower in het ziekenhuis GEEN WIJZIGING IN DE DUITSE PLANNEN DOOR FRANS ULTIMATUM Burgerij en politie RaadslidZaak loopt onherroepelijk spaak Probleem binnenkort in verkeer scommissie 207e jaargang - no. 220 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9,75 per kw. franco per pont 10, Walstraat 58-60, tel, 2355 (b.gg. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.e.g. red. 2078/3159, adv. 2375); C.oes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. 2911: Zierlzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4AO. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 kw. Losse nummer» 15 ct. Bureaus: Vllsslngen Oostburg: lel. ïï'Ji; Terneuien: Arsenaalstrast 2, teL p. regel min. 1,60). „Brieven bur. van dit blad" 25 c* Vrijdag 23 oktober 1964 Eersie Laaglanders weer op Walcheren Pagina 2 er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. „DIPLOMATIEKE BEZWAREN TERZIJDE SCHUIVEN" V.N.-secretaris-generaal Thant heeft gisteren op een persconfe rentie in New York de recente Chinese kernproef „zeer betreu renswaardig" genoemd. Hij be pleitte „een gesprek" in 1965 tussen de vijf kernmogendheden, de V.S., de Sowjet-Unie, Groot- Brittannië, Frankrijk en China, waarbij eventuele protocollaire en diplomatieke bezwaren terzij de zouden moeten worden ge schoven ten behoeve van de veel belangrijker overwegingen inzake het gevaar van een atoomvernie tiging. Naar de mening van Thant zou een der gelijke conferentie een nuttige aanslui ting kunnen vormen op de werkzaamhe den van de algemene vergadering en de Oenecfse ontwapeningsconferentie. Kroesjtsjew Thant verklaarde verder het wenselijk te achten, dat Kroesjtsjew als deze dat tenminste wil in de gelegenheid wordt gesteld om in het openbaar een verkla ring af te leggen over de omstandighe den van zijn verdwijning van het poli tieke toneel. Kroesjtsjew zal de geschiedenis in gaan als de man die er tot op zekere hoogte in geslaagd is, een politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan te voeren en een belangrijk deel van de openbare mening in het westen te overtuigen van zijn oprechtheid, zo merkte Thant op. De secretaris-generaal zei verder, Kroesjtsjews opvolgers, Breznjew en Ko- sygin, persoonlijk te kennen en het on waarschijnlijk te achten, dat de nieuwe Russische leiders terug zullen keren naar de politiek van voor 1953 fonder Stalin). Veeleer is een voortzetting van de poli tiek van vreedzame coëxistentie te ver wachten. Verder dan gedacht De Chinezen schijnen op het gebied van kernwapentechniek verder te zijn dan men aanvankelijk dacht, zo is gisteren door Amerikaanse functionarissen ver klaard. Hun mening vond voedsel in een bekendmaking van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, waarin werd gezegd dat de Chinezen bij hun kern proef gebruik hadden gemaakt van ura nium 235, terwijl aanvankelijk was aan genomen dat plutonium was gebruikt, voor de produktie waarvan slechts een kernreactor aanwezig moet zijn. De produktie van uranium-235 ver eist een veel uitgebreidere technische installatie en een hogere graad van we tenschap. Het is niet met zekerheid te zeggen of de Sowjet-Unie China aan dit uranium heeft geholpen voor zij haar ing in 19f" -* hulp aan Peking ii stopzette. Oud-president Dwight D. Eisenhower is gisteren in het Walter Reed militair hospitaal in Washington opgenomen met een ernstige keelontsteking. Een beeld van de verkeersdrukte bij de Axelsebrug te Terneuzen. (Fo.o P.Z.C.) Ongeveer 3000 bouwvakarbeiders voornamelijk werkzaam bij de Am sterdamse nieuwbouw hebben gis termiddag deelgenomen aan een de monstratieve optocht die onder meer was gericht tegen de tarief stop in de bouw-c.a.o. Zoals bekend haudt deze tariefstop in, dat de werknemers slechts uitbetaling krijgen tot een prestatie van 135 procent. De demonstratie werd ge organiseerd door het bouwvakcomi- té, dat geen banden heeft met de erkende vakbonden. Foto: de bouwvakarbeiders verza melden zich op het Amstelveld, waar de secretaris van het actie comité een toespraak hield. STAATSSECRETARIS IN BONDSDAG: Europees parlement Ondergrondse kernexplosie in de V.S. KUSTVAARDER „SOLENT" GEZONKEN Bemanning ging van boord Omstreeks kwart over acht gisteravond kreeg de Nederlandse kustvaarder „So lent" door nog niet opgehelderde oor zaak zo'n slagzij, dat de uit zeven kop pen bestaande bemanning van boord ging. Het schip was juist van Rotterdam naar Londen uitgevaren, toen het on geveer twee mijl van de noorderpier van Hoek van Holland in moeilijkheden kwam. De bemanning werd aan boord geno men van de „Ipwich Progress". De reddingboot „Koningin Juliana" uit Hoek van Holland nam hen over en bracht hen veilig en wel ln Hoek van Holland. Naar het zich liet aanzien had geen van hen nadelige gevolgen van het avontuur ondervonden. De sleepboot „Schouwenbank" nam het schip op sleeptouw, maar tegen half twaalf sprong de tros. Nog voor een tweede sleper assistentie kon verlenen, was de „Solent" al onder water verdwenen. Het drama speeld» zich af juist voordat de ..Schouwenbank' met zijn last de Nieuwe Waterweg zou binnenlopen. Centraal comité uit kritiek op Kroesjtsjew De nieuwe Russische leiders hebben gis teren in Moskou laten doorschemeren dat zij Nikita Kroesjtjew van zijn func tie hebben ontheven om een eind te ma ken aan de eenhoofdige leiding in het Kremlin. Het nieuwe regime zei, zonder de naam van Kroesjtsjew te noemen, dat de com munistische partij „in staat moet zyn: iemand die te ver is gegaan bijtijds tot stilstand te brengen". Het centrale comité van de partij 1 dat Kroesjtsjew een week geleden bui-j tenspel zette veroordeelde het leider schap dat gekenmerkt wordt door bluf, eigendunk en zichzelf „onvervangbaar j en onfeilbaar beschouwt". RIJDEN OP „OPGEVOERDE" BROMMERS WORDT STRAFBAAR GESTELD Tijdens de gisteravond gehouden -.j-.-J li'wu openbare vergadering van de vaste' commissie voor justitie uit de Tweede De Franse sohrijver-filosoof Jean- Kamer heeft de heer Bakker ic.P.x.) j pauj Sartre heeft gisteren de hem aangedrongen op net nemen van wet-| een zoutmijn bij Baxterville in Mis- Lelijke strafmaatregelen tegen het be- toegekende Nobelprijs voor de b- sissipi is gisterochtend een atoom-van 1 toratllUr geweigerd. sfkrhhefr ver^ïhv?ngeRnm«Ve^ei^^r ontP,offine teweeggebracht, zo deelt Minister Scholten 'justitie') wees er In «*n vraaggesprek met de Zweedse zoagls zy dat oolt he?wieden S de Amerikaanse commissie voor on. dat nolitioneel ontreden hiertegen, verslaggever motfvr i1' aM.in - - pen, "dat rekening °vördt"gehóuden nieuwe registratie-apparatuur. met de voor elk der afzonderlijke E.E.G.-leden bestaande speciale om standigheden". wenst hervatting politiek gesprek „De Westduitse regering zal niet toestaan dat het Franse dreige ment om de E.E.G. te verlaten, wanneer met name geen overeen stemming word bereikt over een aangepaste graanprijs, wijziging zal brengen in de Duitse planen ter bevordering van de Europese een wording", aldus heeft professor Karl Carstens staatssecretaris van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken, gisteren onder Het parlement deed dit in Tiet licht „van applaus tijdens het parlementaire "ëoo^midS''^ vragenuur in de Bondsdag ver- amendementen is deze uitspraak vast- klaard gelegd in een resolutie, waarmee het zevende jaarverslag van de E.E.G.-com- Profesor Carstens zei dit in antwoord missie werd goedgekeurd. Tevens wordt op een vraag, welke invloed de Gaulle's i gesteld, dat die onderhandelingen ge- ultimatum zou hebben op de Westduit- j voerd moeten worden in de geest van se regering. de verklaring van Bonn van 1961 (dat il zeggen de tweede topconferentie De verhouding politie-burgerij ls in sommige plaatsen van ons land Iniet best. Met name in Den Haag ont- staan er de laatste jaren nog wei eens kortsluitingen, soms met vervelende gevolgen. Over het onderwerp politie- burgerij is nu zelfs een soort boeken- Istrijd ontbrand, één boek is contra en één pro de politie. Het eerste, het contra-werkje komt uit de Amster damse hoek en verscheen destijds bij de Bezige Bij onder de titel „Slaags met de politie", het tweede, de pro pocket is door twee Haagse inspec teurs samengesteld en kreeg tot titel „Op weg met de politie". Voor de oppervlakkige beschouwer lijkt het alsof het geschrift een opruiende naam heeft gekregen: op de omslag staat namelijk „Weg met de politie". Bij nader onderzoek echter blijkt dat het voorzetsel „op" Js weg gedrukt op de rug. Een tekenend re clamefoefje: onder het mom van een gezagsondermijnende kreet wordt een voor politie positief geschrift aange boden. Gezagsondermijning laat zich blijkbaar beter verkopen dan gezags- handhaving. Dit systeem doet denken aan dat van de Amerikaanse pockets: klassieken uit de wereldliteratuur krijgen losbandige afbeeldingen als omslag, waarmee dan wordt gesug gereerd, dat het betrokken werk een staal van pure pornografie zou vor men. Enfin, het boek met de verkoop bare titel is dezer dagen aan de Haag se hoofdcommissaris aangeboden. Uit een kranteverslag over deze plechtig heid citeren we het volgende: „De opdracht was een geïllustreerde pocket over het moeilijke onderwerp po litie. maar beslist zonder setiEatle en ab soluut zonder „nare dingen", zei de di recteur van de uitgeverij Nijgh en Van Dltmar. de heer E- W. P. van Dam van Isseit. „De samenstellers hebben het da gelijks werk in alle sectoren van het politievak belicht. Zij schetsen de mannen van de poliUe als mensen, die ook wel eens boos kunnen worden en die wel eens te snel kunnen zijn met het uitdelen van een klap". De hoofdcommissaris beantwoordde dit toespraakje en ging nader op de „klap" in, daarbij kennelijk doelend op een concrete tik, die zaterdag avond in Den Haag door tv.ee agen ten was uitgedeeld. Dit zei de hoofd commissaris: „Het werk van de politie wordt zo vaak zo onrechtvaardig geïnterpreteerd. Het is voor een getergd politieman dikwijls heet moeilijk een klap thais Xe houden. Valt zo'n klap toch, dan moeten we oppassen dit soort dingen niet vee! te belangrijk te gaan vinden. In wezen is zo'n klap na tuurlijk zo belangrijk niet". Amerikaanse commissie voor op, dat politioneel optreden hiertegen verslaggever motiveerde Sartre zijn tyei- aïdus staatssecretaris Car- atoomenergie mee. De schok is 45 km! Teeds "u ?n het thansi officiflénondHrstheidfngen, «lals'^n 1945, ns. ver gevoeld Het was een bom van'lm Y»orbere,1d,n* z"nde nieuwe wegen- lc££n0£a leghlen gvM eer? van de We geloven niet dat met dergelijke Hij zei ook: „het ls in overeenstem-'v;;f kilntnn De nrnef ic ver^eersreglement zal een .bepaling hand heeft gewezen". Deze houding fs'opmerkingen een betere relatie tussen ming met letter en geest van het ver- klIoton- De I>iroef is verscheidene worden opgenomen om het rijden met, gebaseerd op mijn opvatting over de'politie en burgerij wordt bevorderd, drag van Rome om het moeilijke maten wegens ongunstige weersom-jdeze „opgevoerde bromfietsen straf- taak van de schrijver. -• haar t.p stallen Ken Herirpliilt nnre-1 proces van het uitwerken van eenstandigheden uitgesteld. De ontplof- baar te stellen. Een dergelijk „opge- gemeenschappelijke Europese land- f;n«, hai1 Ivoerde bromfiets bluft een brom- bouwpolitiek zodanig te doen verlo- beproeven van fiets maar zal vallen onder de catego- niet-goedgekeurde brommers. Resolutie Het Europese parlement heeft zich gis teren op Gaullistisch initiatief en vrij wel eenstemmig uitgesproken voor de hervatting van de onderhande- De Westduitse regering is zich terdege bewust van de betekenis van een ge meenschappelijke landbouwpolitiek. Zij „Naess Commander" beschadigd bij aanvaring Een Nederlands vrachtschip, de 25.000 ton metende „Naess Commander", is gisteren met een beschadigde romp de haven van Gibraltar binnengelopen na een aanvaring met. het 44.000 ton meten de Liberiaanse tankschip „Altanin". De aanvaring had woensdag plaats on geveer 70 kilometer ten noorden van Tanger. Functionarissen in Gibraltar hebben verklaard dat voor zover bekend geen slachtoffers zijn gevallen bh de aanvaring. De omvang van de schade is nog niet bekend, evenmin als de oorzaak van de aanvaring. de zes) en de plannen die daaruit zijn voortgekomen (de plannen Fouchet en Catani). In de resolutie eisen de afgevaardigden! evgneens, dat voor december een beslis- j sing graanprijs. ver de gemeenschappelijke Weer te slecht Naar het ministerie van buitenlandse zaken van Nepal heeft me degedeeld, heeft de \ijf leden tellende Nederlandse expeditie haar pogingen om de tot dusver niet bedwongen top van de Himloeng Himal (in de Himalaya) te beklimmen, opgegeven. Jan Boon, de leider der expeditie, heeft verklaard, dat de zeer slechte weers omstandigheden de expeditie hadden genoodzaakt de pogingen om de top te bereiken, te staken. Op 4 oktober kort na de inrichting van het basiskamp, meldde Boon dat de Himloeng Himal veel moeilijker te beklimmen was dan men gedacht had. Men zou een andere route zoeken. Een achrjjver. die politiek, sociaal or 11- begrijpt beat dat de politie terair een standpunt kiest kan slechts lmt gewone mensen bestaat, leder- handelen via zijn eigen medium, het ge-1 een ook zal het accepteren dat bij de schreven woord. Elke onderscheidingpolitie evengoed fouten worden ge- die hij ontvangt stelt zijn lezers aan een maakt als bij welke andere instelling mijns inziens ongewenste druk bloot. Het is niet gelijk of ik teken Jean-Paul Sartre of Jean-Paul Sartre, Nobelprijs winnaar", zo zei hij. Hij betreurde dat zijn besluit de vorm van een schandaal heeft aangenomen". Toen ik vernam dat ik waarschijnlijk voor de prijs in aanmerking kwam dacht ik dat het voldoende was ook. Dat is de kwestie niet. Waar het om gaat is, dat voor de politie de zelfde normen moeten worden toege past als voor ieder ander, dat de ver antwoordelijke autoriteiten niet me nen, dat politie-fouten met de mantel der liefde behoren te worden bedekt omdat ze niet belangrijk zouden zijn. Zweedse academie te schrijven dat Ik Waarom voor vergissingen niet ruiter- er geen prijs op stelde en dat daarmeeuitgekomenWaarom niet na de zaak afgedaan was. Ik wist niet dat werkelijk onhersteloare zaken de Nobelprijs wordt toegewezen zonder waarin een mensenleven verloren de kandidaat naar zijn mening te vra- ging niet even ook maar een glimp gen". van schuldbesef getoond, van een be- De Zweedse academie voor letterkunde trokken-zijn met hen die door het op- kende Sartre de prijs toe voor „zijn van treden waren getroffen? Voor een gedachten overvloeiend oeuvre, dat door groot deel komt de kortsluiting tussen de geest van vrijheid en het zoeken naarburgerij en politie naar ons gevoel de waarheid waarvan het getuigt een voort ult de krampachtige houding tS&HHSSSZjl!*"* °p °°3 "Jib"1' van justitie en politie, die eenvoud!! In de 63 jaren dat "de Nobelprijs voor de literatuur wordt toegekend is het slechts 1?°^ tweemaal voorgekomen dat hij werd ge- r %vet te staan. i)e weigerd. De eerste maal geschiedde dit burgerij krijgt wel in 1925. toen Bernard Shaw de prijs ®ens h®* gevoel, dat werd toegekend, ondanks zijn weige ring en de tweede maal in 1958 door de Russische schryver Boris Pasternak. In de laatste vergadering van de Terneuzense gemeenteraad is opnieuw de vaak hopeloos lij kende verkeerssituatie nabij de Axelsebrug aan de orde gesteld. „Als daar op korte termijn geen maatregelen worden genomen, dan loopt de zaak onherroepe lijk spaak", zei het raadslid J. M. Hamelink. Iedereen was het met deze uitspraak volledig eens. Met name tijdens de schuturen van drie uur vóór tot drie uur na hoogwater ontstaan vaak chaotische toe standen. Enorme verkeersop stoppingen doen zicli vooral voor tijdens de spitsuren, als de in het centrum van Terneuzen werkende en in de nieuwe stads wijken wonende mensen zich naar en van hun werk begeven. Daarnaast is de Axelsebrug nog steeds een belangrijke schaker in het doorgaand verkeer tussen Oost- en West-Zeemvscli-Vlaanderen en omge keerd. Vooral dat doorgaand verkeer beschouwt de passage van Terneu zen via de Axelsebrug als een nacht merrie. Tijdens de schuttijden kost een doortocht door Terneuzen vaak 15 20 minuten. Op de verschillende toegangswegen naar de Axelsebrug formeren zich tegenwoordig vaak fi les met een lengte van vele honder den meters. En als de brug open wordt gesteld voor het wegverkeer, zijn dikwijls twee agenten van politie nodig om de stromen voertuigen vei lig over de brug te leiden. De laatste tijd komt het zelfs voor dat de brug weer voor het scheep vaartverkeer wordt open gesteld, vóór alle wachtende voertuigen er over zijn. Men kan gerust stellen dat jaarlijks heel wat schade wordt ge leden door de lange wachttyden voor de Axselsebrug en in mindere' mate door de brug over de middensluis te Terneuzen. Afgezien nog van het feit dat tal van mensen te laat komen op hun werk, vergaderingen, scholen voor de boot, enzovoort. Zoals bekend, krijgen bovengeschetste moeilijkheden een aflopend" karakter omdat over drie a vier jaar de nieuwe binnenvaartsluis in gebruik zal worden gesteld. De oost- en mid densluis kunnen dan worden ge dempt, zodat de Axelsebróg dan niet meer behoeft te worden geopend en wellicht helemaal kan verdwijnen. Maar vrij algemeen is men van oor deel, dat voordien - liefst binnen de kortst mogelijke tijd - een noodoplos sing moet worden gevonden. Noodbrug Van diverse zijden is reeds gepleit voor het leggen van een tijdelijke brug over de oostelijke kanaalarm nabij de plaats waar vroeger een trambrug heeft gelegen. Deze nood- (baillye?)brug zou dan alleen voor 't verkeer open gesteld moeten worden als de Axelsebrug open staat voor het scheepvaartverkeer. Ten zuiden van de oostelijke kanaal- arm zou het wegverkeer naar en van de noodbrug geleid kunnen worden via de Tramstraat of het Schutters hof. Op de kruising Axelsestraat- Tramstraat zouden dan groene en rode lichten kunnen aangeven welke brug open of dicht staat voor het wegverkeer. De afvoer van het ver keer in de richting van de brug over de middensluis naar het centrum van Terneuzen zou kunnen geschieden via een gedeelte van Schependijk en Gre- nulaan of via Schependijk of Heren gracht. Het doorgaand verkeer uit het westen zou vanaf de brug over de middensluis. de Schependijk kun nen volgen tot aan de noodbrug over de oostelijke kanaalarm. Op enkele nauwe passages zou waarschijnlijk het instellen van éénrichtingsverkeer geboden zijn. Ook op de kruising Schependijk-Westkolkstraat, nabij de brug over de middensluis zou door middel van lichten aangegeven kun nen worden welke van de twee brug gen over de oostelijke kanaalarm vrij is voor het verkeer. In verband met de tijdelijke oplossing van dit nogal ingewikkelde vraag stuk zou de noodbrug van een een voudige en niet al te dure construc tie kunnen zijn. Bijvoorbeeld een ver nauwing van de kanaalarm ter plaatse, door het slaan van damwan- den en enkele palen, waardoor twee brughoofden worden verkregen. Een eenvoudig te bedienen baileybrug zou daar de circa tien meter breed ge worden vaargeul kunnen overbrug gen. Uiteraard zullen voor het scheepvaart- en wegverkeer enkele aanpassingsmaatregelen moeten wor den getroffen. Hoofdzaak is evenwel dat de huidige verwarrende situatie (Zie slot pag. 2 kol. 6) de politie onaantast baar is. Zij wordt al tijd de hand boven het hoofd gehou den, zo meent men. En niet ten on rechte. Vorige week is er in Middel burg een vonnis uitgesproken over een man, die een vervelend woord aan het adres van een politieman had gesproken, een week gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Wie echter zijn buurman heel wat naardere woorden toevoegt, gemenere ook, komt er met een paar tientjes cd: men leze de rechtbankverslagen er maar op na. Het tarief voor de gewone burger is niet zo hoog. De officier, die zelfs twee weken had geëist, vond beledi ging van een politieman een straf verzwarende omstandigheid, een op vatting die naar ons gevoel zeker voor discussie vatbaar is. Is de poli tie meer dan de buurman? De verhouding politie-burgerij is in derdaad niet overal zoals zij be hoort te zijn. Het gaat ook niet aan dat alleen en uitsluitend de politie te verwijten. De burgerij toont soms een opvallend gebrek aan begrip voor de vaak moeilijke positie waarin de po litie bij tijd en wijle verkeert. Maar aan de andere kant zou het toch wel plezierig zijn als justitie en politie er eens niet bij voorbaat van uitgingen, dat kritiek op de politie een vorm van niet te tolereren gezagsondermijning is en dat zij eigenlijk geen fouten maakt. Een opmerking als de hierbo ven geciteerde van de Haagse politie commissaris is weer eens een voor beeld van de (burgerij-) kat tegen de haren instrijken. Er is ook nog zo iets van een psychologische verhou ding met de burgerij. Juist met het oog daarop dient een politieman zijn woorden op een goudschaaltje te we gen Doet hij dat niet, dan helpen geen honderd boekjes. Auto tegen boom twee doden Op de Luikerweg in Valkenswaard is woensdagnacht een auto die in de rich- ting Valkenswaard reed tegen een boom gereden en in brand gevlogen. De twee inzittenden, de 35-jarige Amsterdammer \V. van Gisbergen en de even oude S. Herben nit Soestdijk moeten al door de j klap tegen de boom om het leven zijn gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1