Olympische uitslagen Arts onttrok zich aan B.B.-verplichtingen Middelburg is nog niet genegen deel te nemen in de N.V. Zegam Financiële In Tholen en Hulst staat behoud van zelfstandigheid op de voorgrond berichten DRS. VERBURG SPRAK IN ASSEN VOOR RUIM 400 LANDBOUWERS Gymnastiek 999 Post-Gillen op 5e plaats in zesdaagse Paardesport Kanovaren Extra reportage over Geesink Goldwater terug naar school als hij verliest... „PRIJZENSLAG" IN DE ZEEUWSE BAKKERSVAKWEDSTRIJD TE GOES Vrouw, die moord bekende, in België vrijgesproken Wielrennen VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 G.S. ANTWOORDEN COMMISSIE Bij de gemeente Middelburg met haar drie geïntegreerd# nutsbedrijven (gas, water en elektriciteit) is een onderzoek gaande naar de intrinsieke waarde van elk der bedrijven en naar de repercus- sies voor de overige bedrijven en de ge meentebegroting bij eventuele afstoting van het gasbedrijf. Dit onderzoek is nog niet beëindigd. De gemeente Middelburg is daarom voorshands nog niet genegen deel te nemen in de N.V. Zegam. Dit deelt het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland mee naar aanleiding van de door de leden van de commissie voor de financiën gestelde vraag, waarom Zeelands hoofdstad niet bereid is deel te nemen in de N.V. Bij de gemeente Tholen en Hulst staat het behoud van zelfstandigheid van het eigen gasbedrijf en van de autonomie van de gemeente op de voorgrond. Eén van de eerste taken van het bestuur van de nieuwe N.V. zal zijn contact op te nemen met de thans nog „gasloze" ge meenten, het aanvragen van vergunnin gen aan G.S., het vragen van concessies aan de gemeentebesturen en het openen van besprekingen over eventuele toe treding van gemeenten tot het bedrijf. De gemeenten, die grenzen aan gemeen ten mét een eigen gasbedrijf zullen hoewel dit in sommige gevallen enigs zins kostenverhogend kan werken door het nieuwe bedrijf worden aange sloten. Het ligt in de bedoeling het ver zorgingsgebied van de nog zelfstandige gasbedrijven te bevriezen om het nieuwe bedrijf zo sterk mogelijk te maken. Schouwen Op een vraag van de commissie van financiën of het aangezien het leg gen van zinkers een bijzondere dure aangelegenheid is niet mogelijk is om het eiland Schouwcn-Duiveland vanuit Zuid-Holland van gas te voo zien via een leiding over de Grev. lingendam, antwoorden G.S., dat dit niet het plan is. Als de Gasunie besluiten tot het leggen van transportleiding naar dit eiland via de Grevelingendam. dan kan op de grens van Zuid-Holland en Zeeland een inkoopstation worden gevestigd. Het is overigens ook niet uitgesloten dat de gasvoorziening van Schouwen-Duive- land zal geschieden door middel van een leiding over de Oosterscheldebrug. Door het treffen van enkele voorzienin gen kan namelijk bereikt worden, dat de gaslevering geen hinder behoeft te on dervinden van het opengaan van het be weegbare gedeelte van de brug. G.S. delen voorts mee. dat hoewel in het rapport wordt gezinspeeld op een lagere inkoopprijs, daarover geen positieve mededelingen gedaan kun nen worden. Wel is bij het college be kend, dat de SROG voornemens is met de Gasunie nieuwe besprekingen te openen over de inkoopprijs, in ver band met de sterk gestegen kosten van distributie. Naar aanleiding van de vraag of het rentepercentage van vijf procent waarvan men is uitge gaan bij de berekening van de ex ploitatie-opzet werkelijk haalbaar is wordt gezegd, dat de rente op de kapitaalmarkt; momenteel nog ver boven de vijf procent ligt. G.S. verwachten echter, dat dit hoge ni veau zich op de duur niet zal handha ven. De geraamde investeringen behoe ven bovendien ook niet alle binnen een jaar te worden gedaan. Newyorkse beurs Op de Newyorkse beurs deed zich gis teren tegen sluiting een onregelmatige daling van de waarden gevoelen. Staalfondsen gaven geen zelfde beeld te zien. Sommige leden fractionele verlie zen, anderen boekten kleine winsten. Chrysler maakte een vroeg opgelopen daling van bijna een punt goed. Bij slui ting bleek slechts een fractie verloren te zijn gegaan. General Motors. Ford en American Motors leden geringe verlie zen. De handel was gematigd. Aflossing Hongaarse obligaties De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat zij onlangs wederom be sprekingen heeft gevoerd met de Hon gaarse autoriteiten over de mogelijkhe den van een regeling van zich in Neder lands bezit bevindende Hongaarse obli gaties van na de eerste wereldoorlog uit gegeven leningen. Mits en zodra over eni ge andere financiële kwesties tussen de Hongaarse en de Nederlandse regering overeenstemming wordt bereikt, zal in derdaad een regeling voor de obligaties tot stand komen. Nadere bijzonderheden kunnen nog niet worden bekendgemaakt. Wel kan worden medegedeeld, dat obli gaties, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, zullen worden afgelost met een zeker naar verhouding niet hoog percentage van de hoofdsom. SAMENWERKING WILTON- FIJEN00RD-V.M.F. OP DEFENSIEGEBIED nefabrieken N.V. hebbe.. vennootschap opgericht onder de naam 3ordema N.V., zo blykt uit liet bijvoeg-1 sel van de staatscourant. Bordema heeft: en maatschappelijk kapitaal van f 100.000, waarvan 'f 20.000 is geplaatst en volgestort in contanten. Beide op richters nemen voor de helft in het ka pitaal deel. Doel van de vennootschap is het ver richten van werkzaamheden verbonden aan de verbreiding of de uitvoering van bouw, onderhoud en reparatie van de fensie-materieel. In eerste aanleg zal Bordema zich beperken tot het verkrij gen van defensie-orders, met uitzonde ring van orders voor vurend materieel, zo verneemt het A.N.P. In de nieuwe N.V. hebben de beide oprichtende maat schappijen hun order-acquisitie op defen sie-gebied willen coördineren. Overigens heeft de jonge onderneming nog geen directe activiteiten ontwikkeld. De werkzaamheden verkeren thans in een stadium van opbouw. Dorpskernen In het rapport zijn enkele dorpskernen genoemd, die om economische redenen niet aansluitbaar gemaakt kunnen wor den. Of ter plaatse inderdaad geen aan sluiting kan komen zal in eerste aanleg het bestuur van de nieuwe vennootschap moeten beoordelen. Ook kunnen daarbij naast économische motieven beleidsover wegingen een rol spelen. Het streven zal er echter op gericht zijn zoveel mogelijk percelen aan te sluiten. Het gevaar, dat de staten bij niet-aansluiting van de on rendabele kernen voor hetzelfde pro bleem als bij de elektriciteitsvoorziening geplaatst zullen worden, achten G.S. slechts in geringe mate aanwezig. Meegedeeld wordt verder dat de verde ling van het aandelenbezit zodanig is geregeld, dat de provincie Zeeland te allen tijde 35 proeent daarvan in han den zal hebben. Het in het rapport ge noemde percentage van 80 dat vol gens het rapport in 1!)70 op het gasnet aangesloten zal zijn is gebaseerd op ervaringscijfers in andere delen van het land. Het percentage is aan de voorzich tige kant, evenals het geschatte ver bruik. Tot nog toe kon over de gang van za ken bij het leggen van gasbuizen nog geen overleg worden gepleegd met de gemeente-en polderbesturen omdat men nog niet weet waar en wanneer de lei dingen gelegd zullen worden. Het voor lopig plan voor de transportleiding van de Gasunie wordt momenteel door de P.P.D. onderzocht. De gemeenten, die een eigen gasbedrijf inbrengen bij de toetreding tot de N.V., kunnen aanspraak maken op een dub bel aantal aandelen, als waarop zij op grond van het inwonertal recht zouden hebben. De rechts- en financiële, positie van het personeel van de over te nemen bedrij ven, zal volledig worden gewaarborgd. Het nieuwe bedrijf zal aanzienlijk meer personeel nodig hebben dan momenteel by de bestaande bedrijven werkzaam zijn. Enige verschuiving in de hiërar chische verhoudingen zal evenwel niet altijd te voorkomen zijn. Op een vraag van de commissie financiën wordt voorts geantwoord, dat de Gasunie aan de beheerders van de tegenwoordige bedrijven een tegemoetkoming van f 50 per aan sluiting verleent als tegemoetkoming in de kosten, die het bedrijf moet maken om de levering van mogelijk te maken. De Gasunie geeft deze bijdrage exploitatie van de bedrijven zó spoedig mogelijk weer rendabel te maken. De kosten van aanleg of verbetering van de binnenleidingen komen voor rekening van de huiseigenaar. Verliezen De verliezen van het nieuwe bedrijf zul len in de aanloopjaren worden geacti veerd. Zodra het bedrijf winst maakt, zal deze winst in de eerste plaats moe ten worden gebruikt voor de afschrijving van de nog niet gedekte verliezen. Het bestuur van het nieuwe bedrijf zal de tarieven moeten vaststellen. Deze zullen zoveel mogelijk in overeenstemming moeten zijn met de door Gasunie en SROG geadviseerde verkoopprijzen. In antwoord op de vraag of het voor de gemeenten niet aanlokkelijker had gewerkt in plaats van een N.V.-vorm een gemeenschappelijke retreling te kie zen, wordt gezegd, dat de N.V.-vorm be ter is omdat de aandeelhouders via hun vertegenwoordigers in de algemene ver gadering van aandeelhouders en de uit die vertegenwoordigers gekozen raad van bestuur invloed op het bedrijf uit oefenen. Over ontwikkdiHg 'en plattelands Op vergadering van K.N.L.C. Het Kon. Nederlands Landbouw Comité hield gisteren zijn algemene vergadering in Assen. Uit alle provincies van ons land woonden ongeveer 400 boeren deze •ergadering bij, die was gewijd aan de intwikkeling ten plattelande. Na de openingsrede van de oorzitter, ir. C. S. Krottnerus en de uitreiking van de Landbouw-Comité-prijs aan de heer Mo- ret uit Amersfoort, hield drs. M. C. Ver burg, E.T.I.-directeur in Zeeland, een leiding over genoemd onderwerp. Hij schetste daarin de verhouding van de economische ontwikkeling ten opzich te van de ruimtelijke ordening, zoals die in Nederland wordt opgevat De con junctuur, het economisch gebeuren in de tijd, heeft men goed leren beheersen, maar de ruimtelijke ordening, het econo misch gebeuren in de ruimte, heeft men minder in de hand. Dit kan worden geïllustreerd met diver se voorbeelden. Zo zijn de uitbreidings plannen van de gemeenten veel te ruim opgezet. Telt men hun capaciteit op dan over enige jaren. De Friezen worden in gedachten ingezet in Friesland zelf, in :omt men tot een driedubbel inwonertal Amstei'dam zoals vanouds en bijvoor beeld om Deventer groot te maken. Zo gezien komt het ruimtelijke probleem er op neer dat Nederland Friezen tekort komt. De spreiding van economische ac tiviteiten over ons land komt aldus in het geheel niet aan de orde, Een ander punt is het veelvuldige ver bod van kassenbouw, waardoor de eco nomie van de tuinbouw zich slecht kan ontplooien. Deze bedrijfstak wordt naa dure gronden verdreven, de oDvolgim, van akkerbouwers door tuinbonwende zoons wordt bemoeilijkt, evenals de om schakeling van plat glas op kassen of warenhuizen. Een zeer belangrijk nunt is het saneren •an de kleine woonkernen. De resultaten 'an de aanpak van dit vraagstuk in de Haarlemmermeer, de Wieringermeer en de Noordoostpolder maant tot voorzich tigheid Tien iaar geleden was het off'- ciële standpunt voor scheiding van het wonen tussen industrie- en landarbei ders. Men sorak ntechtig over segrega tie. kort daarna zelfs over de-segregatie, want toen moesten deze groenen iuist weer wel bijeen wonen. Het geheel plan- „Groet '64" koopt winkelcentra Enkele combinaties van groothandelsbe drijven hebben de „groep '64" opgericht met het doel, zelfstandige middenstan ders die zich in een nieuwe zaak willen vestigen, te helpen. De vier organisa ties zijn de N.V. Levensmiddelenorgani- satie „E.O.", (voorheen stichting De Kroon), de N.V. Indola, de tcxtielgroot- handcl G. van Wees en Weiss N.V. en de Drogisten Associatie, die samen 15.000 middenstanders tot klant hebben. ..Groep '64" onderhoudt nauwe contacten met groothandelsbedrijven uit andere branches, i waardoor ze gehele winkel centra kan huren of met hulp van een beleggingsmaatschappij kan ko pen en zo gedifferentieerd mogelijk kan bezetten. „Groep "64" verricht marktonderzoekin- gen voordat een winkelcentrum tot stand komt en berekent, bij welke opzet een rendabele bedrijfsvoering mogelijk is. De huren voor de aangesloten midden standers worden zo laag mogelijk gehou den. Bij het bezetten van de winkelcentra reeft „groep '64" in nauwe samenwer king met de betrokken gemeentebestu ren de voorkeur aan de reeds gevestigde plaatselijke middenstanders die naar een nieuw stadsdeel willen verhuizen. Deze krijgen in de strijd om de nieuwe vesti gingen dan een sterkere concurrentiepo sitie ten opzichte van de grootwinkelbe drijven. Bij de opzet van de winkels zal zonodig financiële steun worden verleend Bod Hoogovens op Lohuizen Uiterlijk donderdag 5 november kunnen houders van aandelen en/of converteer bare obligaties N.V. „Industrie" (v/h Van Lohuizen en Co) hun stukken om wisselen in certificaten Hoogovens. Dit is naar aanleiding van het aanbod tot omwisseling. matig opgezette dorp Scheerwolde in het Land van Vollenhoven in de P.Z.C. eens Luning-Prak-ovid genoemd staat verlaten. Veel beter lijkt het de sanering zich van onder op te laten voltrekken. De streekcomniïssies zullen dit langs de weg van vrijwillige coöperaties op lossen, althans dé oplossing voorbe reiden. De in Zeeland aan de orde zijnde plannen voor ratiohouwprojec- ten dwingen technisch in deze rich ting. Ook de langjarige plannen van het provinciaal bestuur voor de aan leg van strcekwegen werken in deze richting. Aldus wordt voorkomen dat kleine dorpen onnodig tot verval ko men. Het Friese Terhorn, een ster vend dorp, kwam er onverwachts bo venop door het toerisme. Het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft voor de Friese dorpen Herwaarderadeel, Baardera- deel en Rauwerderhem vastgesteld dat ook het middenstandsvraagstuk zeer soepel wordt opgelost. De inleider verweet de kamerleden dat zij hadden opgemerkt dat de regionale industrialisatie pas kan worden opgelost als men een totaal beeld van de ruimte lijke ordening heeft. Integendeel, de in dustrie-ontwikkeling in dé buitengewes ten is een probleem van eigen, econo mische aard. Waar men haar moet steu nen is alleen in theorie van een totale conceptie afhankelijk. De regionale in dustrie-ontwikkeling staat juist voorop. Spreker ging ook nog in op de rijkssub sidie voor de recreatie waarbij landbouw- en recreatiebelangen samengaan, zoals b.v. m de aanleg van de kustwegen op Walcheren. Hij zwaaide lof toe aan het ministerie van maatschappelijk werk dat bij de opstelling van plannen voor de sociaal-culturele infrastructuur sterk met de lokaliteit rekening houdt. Ten slotte pleitte hij voor het peilen van de wensen omtrent het toekomstige woon- patroon, die bij al deze zaken een rol spelen, ook b.v. bij de Ideeën van prof. Thrjsse. Ook hier weten wij te weinig van de behoeften van „onderop". N.V.V.-bestuurder „LOONOPERATIE 1964 NIET VOLTOOID" Bij de besprekingen in de Sociaal-Eco nomische Raad over de economische si tuatie van ons land, zal de vakbeweging het standpunt innemen, dat zy zichzelf geen brevet van onvermogen moet uit reiken voor het in 1964 gevoerde beleid. Dit schrijft de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. Kloos. in een hoofd artikel in de N.V.V.-bladen. De loonoperatie van 1964 beoogde een aanpassing aan het buitenland, maar die is nog niet voltooid, zo meent de heer Kloos. Hij zou het daarom onverstandig vinden om nu reeds op de vorig jaar jezette schreden terug te lieren. J)e heer Kloos maakt zich niet zoveel zorgen over het tekort op de betalings balans. „De ervaring van 1958 heeft ons iets geleerd", zo schrijft hij. In een jaar tijd ging ons land toen van een groot tekort naar een groot overschot op de betalingsbalans. Dat gebeurde „omdat de vakbeweging achteraf beschouwd zich te sterk bezorgd maakte over de ontwikkeling van de werkgelegenheid en akkoord ging met een programma van bestedingsbeperking. Daarmee werd de basis gelegd voor een nieuwe over spanning. Deze fout zullen wij niet nog eens maken", zo verzekert de heer Kloos. Hij vindt dat het evenwichtsherstel na tuurlijk tot stand moet komen, maar dat kan z.i. niet op de door de regering ge wenste geforceerde wijze. Toen de loon operatie begon wist iedereen dat over- besteding onvermijdelijk zou zijn. Ver standige economen hebben volgens de heer Kloos toen gezegd, dat die ontwik keling geen reden mag zijn om aan het eind van dat jaar in paniek allerlei In gezelschap van de Japanse kroonprinses Michido heeft prinses Beatrix de Olympische turn wed strijden bijgewoond. De Zwitsers-Duitse combinatie Fritz Ffenninger/Rudi Altig heeft woensdag avond de drieëntwintigste Dortmundse wielerzesdaagse met een ronde voor sprong en 381 punten gewonnen. Het Ne derlands-Luxemburgse koppel Post-Gil len eindigde met een ronde achterstand en 77 punten op de v(jfde plaats. De eindstand: 1. Pfenninger-AItig (Zwitser- land-Duitsland), 381 punten; op één ron de: 2. Oldenburg-Kemper (Duitsland), 389 punten; 3. Renz-Lykke (Duitsland- Denemarken), 194 pnt.; 4. Van Steen- bergen-Severeyns (België), 113 pnt.; 5. Post-Gillen (Nederland-Luxemburg), 77 punten. De overige koppels hadden drie en meer rondeu achterstand. IE OEFENINGEN HERE De uitslag van het individuele nummer vrije oefeningen luidt: Franco Mcnichelli (It.) 9.80 pnt 11.65 19.45 pnt-: 2. Viktor l.lsitzky (RuM 9.70 9.65 19,35; 3. Yuklo End» (Jap 9.65 4- 9.70 19.35; 4. Viktor Loonyv (Ru*!.) 9,60 9.60 19JO; 5. Takashl MlUiukurl 'Jap.) 9.30 -f 9.60 19.10; 6. Yury Tunpenko (ftu*l.) 9.25 -f 9,60 18,85, PAARD VOLTIGEREN HEREN. De uitslag van het paard voltigeren luidt: 1. Mroslav Cerar (Z.-Sl.l 9.80 pnt. 4- 9.725 19.525 pnt. 2. Shujl Tsuruml (Jap.) 9.7( ,625 19,325 3. Yurl T*n. penko (RueI.) 9.65 -r 9.5.' 19.200; 4. Haruhiro YamashlU (Jap.) 9.50 4- 9.575 19.075: 5. Harald Wlgaard (Noorw 9.40 .525 13.925 6. Tnkaühl Mitaukur! (Jap 9,00 4- 9.650 18.650. RINGEN HEREN. De uitslag van het ringen turnen was. 1. Takuji Hayata (Japan) 9.71 pnt. 4- 9.725 19.475: 2. Franco Menichelli (It 9.70 9.725 19. 425: 3. Boris Schaklln (Rus! l 9.70 *- 9.7» 19.400: 4. Viktor Leontyev (Rusl.) 9.70 4- 9.650 19.350; 5. Shujl Tsuruml (Jap i 9.60 - 9.675 19.275 6. Yuklo Endo (Jap.) 9.50 - 9.750 19.250. PAARDSPRINGEN DAMES De uitslag van het paardsprlngcn dames luidt; 1. Vera Caslavska (Tsj.) 9.733 pnt 9.730 pnt 19-433 pnt.: 2. Larisra Latnina (Rusl.) 9700 -f 9-5-33 19.283; 3. Birgit Radochla (Did.) 9.600 - 9.653 19.233; 4. Toskiho Aihara (Jap.) 9.666 - 9.616 19.282 5. E!ena Volwjctska'a (Rust) 9.533 -f 9619 19.149; 6. Ute Starke (Did.) 9.566 4- 9550 19.116. BRUG ONGELUK. (Jap.) 9.223 4- 9 M9 (Tsj.) 8.700 - 9.718 t tailova (Rusl.) 8 3» De Duitse ploeg I gewonnen in de Oly Zwitserland werd tw dreesuurproef. 'land derde- K 2-KI.A8 HEREN. Finale K 2-KLAS HEREN. 1. en Olympisch kampioen Svcn K;-oiIellii*— Gunnar Uttcrberg (Zweden) 3 38 M: 2. Antoi Geurts—Paul Hoekstra N'edejland 3 39.30 3. Heinz BukerHolfer Zander <DId.) 3.40.09 4 HaralnmbS» Ivanov—Vaslle Nlcoara (Roe- lesare Belt! Szolloxl (Hongarije) mi—Cesarc Zilloli (Italië) 343 55; 7 Kalugin— IbrcCim Khasanov 'Rusland) 3.4- 3. Gordan JefferyAdrian Powell Au«tr; 3.4-4.52: 9. Preben Jensen—Hans Knudsen i K 1-KLAS HEREN. Finale K !-k!as heren: I Rolf Peterson (Zweden) 3 57 13; 2 Ml! Hesz (Hongarije) 357.2s. 3 Aurel Vcrn- (Roemenié) 4.».77; 4. Er.eh Suhrbier <T 4.01.62; 5. Gunther Pt ail (Oostenrijk) 4.0 6. Anton Geurt* (Nederland) 4.01.(8: 7. Hansen Dener 5 80; 9. r Pisa Vanmorgen zal het eerste radionieuws jover de judowedstrijden, waarin onze 'landgenoot Anton Geesink uitkomt, te beluisteren zijn in de speciale uitzen ding tussen 6.30 en 7.00 uur. Tussen 7.15 en 11.00 uur kan voorts het KRO- programma onderbroken worden voor Rechtstreekse reportages uit Tokio over de halve finale en de finale van ide judowedstrijden. Bovendien zullen rechtstreekse reportages worden in gelast over het laatste deel van de I hockey- en voetbalfinale. |De reportage over de hockey-finale iwordt verwacht tussen 7.40 en 7.55 iuur, die over de voetbalfinale tussen (8.15 en 8.30 uur. Senator Barry Goldwater, de kan didaat voor het presidentschap van de Republikeinse Partij, heeft in een vraaggesprek met het Ame rikaanse blad „Saturday Evening Post" verklaard dat hij," indien hij de presidentsverkiezingen onver hoopt. mocht verliezen, zijn studie wil afmaken. „Ik heb dikwijls gedacht dat in dien ik het in' november niet zou halen, dan ga ik gewoon naar huis om wat te schrijven, te lezen en te studeren", aldus Goldwater. „Ik heb de middelbare school nooit afgemaakt. Na een jaar ben ik er afgegaan. Ik heb altijd zin gehad terug te gaan om de school af te maken", zei de senator. POLITIERECHTERZITTING GELDBOETE VAN 1300,- EN 2 WEKEN VOORWAARDELIJK |van de B.B., die denigrerende en intimi- 4-07-67. K 4-KLAS HEREN. Finale K 4-k:as heren: I. Rusland 3.14.67: 2. Duitsland 2 is 3. Roe menie 3-15-5:4. Hongarije 3.16 24 5. Zweden 3.17.47: 6. Italië 3.19.32: 7. Nederland (tV'clJ- zcn. Hoekstra. Van Hallerrn, Wluengcr) 3.19.36; 8. Zuid-Slavtö 3.19.36. 9. Australië C I-KLAS HEREN. Finale C 1-klaa. 1 en Olympisch kampioen Jurgen Eschert (Did 4-35.14: 2. Andrei Ignrov (Roemenie) 4.37.89; 3. Eugeny Penlacv (Rusland) 4.33 31; 4. Andras Toro 'Hongarije) 4-39.91; 5 Ove Emanuelsson (Zweden) 4.42,70; Bogdan Mussev (Bulgarije) 4.44.76; 7. Paul Stahl (Canada) 50179; 3. Dave van Valkenburg!» (V.S.) 5.12.55; 9. Jan Jiran (Tsj.-Sl.) 5.40.00. C 2-KLAS HEREN. Finale C 2-klas heren: Andrey Khimich—Stepan Oschepkov (Rus land) 4.04 65; 2. Jean Boudehen-Miche! Cha. puis (Frankrijk) 4.06-52: 3. Peer Norrbohm John Sorensen (Denemarken) 407.48: 4- Anlal Hajba—Arpad Soltcsz (Hongarije) 4 08 97; 5. Igor LSpallt—Achim Sidorov (Roemenië) 4.09.88: 6. Klaus Bohie—Detlef Lcwe (Did.) 4-1318: 7. Andor Elbert—Fred Horse (Cana da) 4.21.99: 8- Milosiav Houzim—Rudolf Pcn- kava (Tsj.-SI.) 4 22 S9: 9 Karl Makinen—iRu dolf Narjanen (Finland) 4-2302. K 1-KLAS DAMES. Finale K l-k!as dames; 1. en Olympisch kampioene Ludmila Khve- dosiuk (Rusland) 2.12.87; 2. Hilde Lauer (Roemenië) 2.15.35; 3. Marei» J ones (V.S.) 215 63- K 2-KLAS DAMES. Finale X 2-klas dames: 1. Roswitha Effier—Annemie Zlmmermann (Did.) 1.56-95; 2. Francine Fox -Gloriane Per- rier (V.S.) 1.59.16: 3. Hilde LauerCornelia Sideri (Roemenië) 2.».2S. vakwerk van de Zeeuwse bakkers op de Crovincialc vakwedstrijden-1964 in de za- ;n „Juliana" te Goes keurend cn proe vend beoordeeld. Wat liet publiek daar aan produkten uit de bakkerij, aan „zoe te broodjes" cn gebak, heeft kunnen be wonderen was voor de wedstrijden ver deeld in maar liefst veertig klassen. Hieronder een overzicht van de belang rijkste resultaten op de wedstrijden-1964. De wisselbeker van de Provinciale Zeeuwse Bakkersbond ging naar J. Bliek te Veere. De prijs van de Kon. Ned. Gist- LDriek r.i De resultaten voor de ondernemers in het bakkersbedrijf werden veelvuldig be loond. Voor consumptiebrood werden negen di- iloma's toegekend: J. Corstanje en G. ./lelse te Middelburg; M. J. Wagemaker te Noordgouwe (3 maal): P. J. Filius te Noordgouwe; M. Bouwman te Kruinin- gen; N.V. broodbakkerij „W. Zeeuwsch- Vlaanderen" te Breskens en A. J. Kop- mels te Hoedekenskerke. Voor waterbusbrood gingen tweede prij zen naar J. Bliek te Veere en G. J. de Graag te Souburg en naar G. Melse te Middelburg. Watervloerbrood: eervolle vermelding naar P. H. Filius te Yerseke. Melkbusbrood: 2e prijs naar J. Bliek te Veere. Tarwebusbrood: le pr. G. J. de Graag, Souburg; 2e prijs J. Corstanje, Middel burg. Krentebusbrood: 2e pr. A. J. Kopmels te Hoedekenskerke. Roziinenbusbrood: le pr. P. S. de Koeij- Yerseke: 2e pr. "M. Bouwman. Krui- Gerezen tulband met kop: 4e pr. A. J. Kopmels, Hoedekenskerke. Kiein'orood: 2e pr. F. P. Dominicus, Westkapelle. Harde puntbroodjes: 2e pr. P. van Keu len, Wissenkerke. In de sector gebak werden de volgende ke; 2e pr. E. P. Dominicus. Westkapelle. Vruchtentaart: le pr. Fa. J. W. v. Lin de. Vlissingen. Vrije taart: 2e pr. P. H. Filius, Yerseke. Gelegenheidstaart: 2e pr. P. H. Filius, Yerseke. Vruchtencake: le pr. J. Bliek, Veere; 2e >r. F. P. Dominicus, Westkapelle. Goes en Jac. Corbijn, Vrouwenpolder. Gevulde koeken: 2e pr. Fa, J. W. v. d. Linde, Vlissingen en J. J. Maljaars, Mid delburg. Zeeuwse bolussen: le pr. G. J. de Graag, Souburg; 2e pr. J. Zwartepoorte, 's-Gra- venpolaer. Boterkoekjes: 2e pr. - Fa. N. Fierloos, Goes. Speculaas: le pr. J. Bliek. Veere. Voor de werknemers in het bakkersbe drijf waren er ook heel wat prijzen. Waterbusbrood: 2e pr. P. v. d. Horst, Middelburg. Zachte luxe broodjes: 3e pr. L. J. Dek ker, Terneuzen. Crème au beurre taart: le pr. J. H. M. Goris, Vlissingen: 2e pr. D. Stolk. Vlis singen en A. A. Brakman, Nieuwvliet. Goris, Vlissingen, L. J. Dekker, Terneu zen; A. J. R. Rijnhout, Yerseke. Cake: lc pr, A. W. Bliek. Veere; 2e pr. H. J. J. Burger, Kapele-Biezelinge: C. L. Beiie, Middelburg. Vulkoeken (kano's): le pr. J. H. M. Go ris, Vlissingen. Eierkoeken: le pr. L. M. C. Vink. Co- lijnsplaat; 2e pr. J. C. G. Zwartepoorte. 's-Gravenpolder; H. C. Geluk, Geersdijk; C. van Oosten, 's-Heer-Arendskerke: P. Steketee, Tholen. Appelcarré's: 2e pr. C. L. Beije, Middel burg: D. A. Mol, Oudelande. Er was ook een aantal sierstukken van de banketbakkerij. Eerste prijzen daarvan waren voor J. C. G. Zwartepoorte te 's-Gravenpolder en J. H. M. Goris te Vlissingen. Een tweede prijs voor J A. Zwartepoorte te 's-Gra- venpolder. Voor dè dagschoolleerlingen tot en met 16 jaai van de bakkersvakscholen in Briele. Goes. Middelburg. Middelharnis. Ossendrecht. Oudenbosch, Terneuzen en Zierkizee waren er diploma's. Het hoog ste aantal punten in deze afdeling werd bereikt door P. J. J. M. Rooyackers te Oudenbosch. Er werden voor de werk stukken krentebollen en Goudse mop pen) aan de volgende Zeeuwen diploma's uitgereikt: L. P. de Putter. Hoedekens kerke; J. C. in den Bosch te Terneuzen N. J. van Pas te Hansweert. ïrlingen van andere opleidingen tot en met 19 jaar van de bakkersvakscho len in de eerder genoemde plaatsen kwa men voor hun produkten (luxe broodjes en Moscovische gebakjes) in aanmerking voor diploma's. Het waren: H. W. van 't Westeinde te 's-Heerenhoek (tevens hoogste aantal punten), C. J. Dey, Hoek en P. v. d. Dries Goes. Een diploma inet lof werd toegekend (voor een inzendingenreeks buiten mede- dinging) aan de Ambachtsschool te Goes. De Middelburgse politierechter mr. B. S. Sieperda heeft donderdag middag de arts J.J. van de Z. uit Nïeuwerkerk veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en een geldboete van f 300.subs. 30 dagen, om dat hij in de functie van officier eerste klas bij de mobiele genees kundige dienst van de B.B. op 26 juni niet aanwezig was bij een pa raatheidsoefening te St.-Mjiartens- dijk. De eis van de officier van justitie mr. J. L. Andreae luidde: veertien dagen onvoorwaardelijk. Evenals zijn raadsman mr. C. J. B. du Croo dat even later zou doen zette de arts voor het hekje zijn standpunt uit voerig uiteen. Naar aanleiding van de aangetekende brief waarin de oefe ning werd aangekondigd schreef Van de Z. een brief naar het kringhoofd van de B.B. waarin hij verklaarde onmoge lijk op de 26e in St.-Maartensdiik te kunnen zijn wegens drukke praktijk werkzaamheden. „Ik had pas twee praktijken waarge nomen. waardoor ik lange dagen maak te en vaak dóór de honderd patiënten per dag kreeg te behandelen. Daardoor was mijn eigen werk achter geraakt. Ik zat voorts met enkele ernstig zieken en ook moest ik op de bewuste dag les ge ven aan eindexamenleerlingen van de Inasopleiding", zo lichtte de arts nader toe. Hij verklaarde verder dat hij later bericht had gekregen van het hoofd van de B.B. dat het hier geen uitnodiging maar een lastgeving betrof. „Maar ik had eenvoudig geen tijd om naar St.-Maartensdijk te gaan zo vatte Van de Z. de draad van zijn verhaal weer op. „Kan het ook zo zijn dat U geen zin had" informeerde dé officier van justitie. „Nee", antwoordde verdach te resoluut. Ik sympathiseer zelfs met de B.B. Ik kan me alleen niet bezig houden met het geven van instructies, omdat het een tijdrovende bezigheid is". De arts voerde verder aan dat er con flicten waren gerezen op het persoon lijke vlak tussen hem en het kringhoofd Een 41-jarige vrouw die bekend heeft haar echtgenoot wegens zyn liefdesaf faires gedood te hebben, is door het Brusselse hof gisteren vrijgesproken. Huguette Waltz bekende dat zij haar man. de 39-jarige toneelspeler René Tas- nier. van het leven beroofd heeft door middel van drie geweerschoten toen hij op 13 november van het vorige jaar in bed lag. rijdens de rechtzitting die vorige week begonnen was. verklaarde mevrouw Waltz dat zij in het verleden haar man al eens verlaten had omdat hij relaties onderhield met andere vrouwen. Na verloop van tijd echter kwam er weer een verzoening tussen hen tot stand, maar volgens de vrouw veranderde de toneelspeler zijn gewoonten niet. De jury had tot taak om de vraag te beantwoorden of zij schuldig was aan moord op haar echtgenoot en vervoigens of deze moord met voorbedachten rade gepleegd was. Na één uur en drie kwartier beraad slaagd te hebben, kwam do jury in de rechtzaal terug en sprak het „onschul dig" uit. Geen onmacht In zijn requisitoir zei de officier te hebben geconcludeerd dat er geen sprake is geweest van onmacht maar van onwil. Naar zijn mening had dokter Van de Z. gemakkelijk door een ander vervangen kunnen wor den voor die ene dag. „Alle artsen hebben het druk, maar iedereen was er. Er is daarom geen enkele reden om voor dit geval een uitzondering te maken", aldus mr. Andreae, die er voorts de aandacht op vestigde dat de B.B. tot op zekere hoogte eigen tuchtmaatregelen kent. Hier is ech ter sprake van een strafbaar feit, van dienstweigering, waartegen con sequent moet worden opgetreden", aldus de officier. De raadsman betoogde, dat zijn cliënt de eerste zou zijn die klaar zou staan om de lijdende mens terzijde te staan. Van weerstand tegen het instituut der B.B. was naar hij meende geen sprake. Wel haalde mr. du Croo in dit verband aan. dat er over het algemeen wel enize •eerstand bestaat tégen de militaire Tjze van voortzetting van deze burger lijke instelling. Ook wees de raadsman op de drukke bezigheden van de arts, die nauwelijks de tijd zou hebben om zich aan zijn eigen gezin te wijden. Mr. Sieperda zei over de zaak; ..eerlijk ge zegd vind ik het maar een schande wat U gedaan hebt". Slechts aarzelend maakte hij van de gevraagde celstraf twee weken voorwaardelijk èn een geld boete van f 30O. De uitslag van de individuele wegwedstrijd wielrennen luidt: 1. Mario Zanin (It.) 4.39 51.63; 2. KJelI Rldiin (Denemarken) 4-39.51 65 3. Walter Godcfrool (België) 4.39.51.74 4. Raymond Bllney (Au stralië); 5. Jose Lopez Rodriguez (Spnn)e); 6 Wilfried Pfennïnger (Duitsland): 7. Gocsta Petersson (Zweden; 8. Delmo Delrnastro (Ar gentinië); 9. Roberto Breppe (Argentinië): 10. Laurence Bvers (Nieuw-ZeelnndII Erik Peltersson (Zweden): 12. Ruben Gomez Be- doya (Columbia); 13. Jan Kudra (Polen), 11. Michael Hollingsworth (Australië); 15. Oio Pedersen (Dc-nemarken i; 16. Hans Luethl (Zwitserland); 17. Richard Johnstone 'Nieuw- Zeeland): 18- Roger Swerl* (België): 19. Jobny Schleck (Luxemburg): 20. Bart Zoet (Nederland): 21. Fiemming Hansen (Dene marken); 22. Daniel Grac (Tsj-SI i; 23. Jose Lasa (Spanje): 24. Janos Juszko (Hongarije). 25. Colin Lewis (GE allen z.t. als Gode- frooi; 37. Gerben Karstens 4 39,51.74 40. Harry Steevcns 4.39.51.76; 42. Jan Picterse 4.3951.71. OVERVAL OP JUWELIER IN BERGEN OP Z00M- DADER SNEL GEPAKT In de nacht van woensdag op donder dag, omstreeks half drie, heeft een in breker zijn slag proberen te slaan bij de juwelier Ant. van Mil in de Womvse- straat te Bergen op Zoom. Omstreeks dit tijdstip werden de bewoners van deze straat opgeschrikt door een harde, slag, gevolgd door glasgerinkel en direct daarop hoorde men de alarmsirene van de winkel loeien. Het bleek dat een grote etalageruit van de wink-' was in geslagen. Op het geloei van sirene werd het gehele gezin van di uwelier, die boven de zaak woont, wakker en sprong uit bed. De heer Van Mil jr. keek snel na het alarm op de bovenver dieping uit een raam en zag in de duis ternis een man wegvluchten in de rich ting van het station. De heer Van Mil aarzelde geen ogenblik en belde de po litie op. Binnen de minuut „snuffelden" de be manningen van verschillende politiewa gens de Wouwestraat en omg. in de bin nenstad af op zoek naar de dader, die ernstig gewond moest zijn aan één van zijn handen. Het bleek dat de dader met een groot voorwerp de dikke etalageruit had ingeslagen, epn greep in de uitstal kast had gedaan, maar daarbij aan het glas zijn handen of arm flink moest hebben verwond Ongeveer een kwartier na het inslaan van de ruit, zag de bemanning van een politieauto op de Grote Markt een ver dachte man rondsluipen, die probeerde weg te kruipen toen de politiewagen aan kwam rrjden. Onmiddellijk sprongen de agenten uit de auto en wisten de man aan te houden. Het bleek de dader te zijn. Uit een van zijn zakken kwam een aantal horloges te voorschijn met de prijskaartjes er nog aan. Twintig minuten nadat hij zijn slag had geslagen zat de man, de 32-jarige G. v. d. B. uit Den Haag al in de cel. Hij had een volledige bekentenis afgelegd van het gepleegde misdrijf. De man zal aan de officier van Justitie te Breda worden voorgeleid. Heden overleed, zacht en kalm. in het zieken huis te Middelburg, on ze lieve behuwdzuster en tante, JANS DE KOK- STURM. in de ouderdom van 67 Heden overleed, na een zeer geduldig gedragen lijden, onze geliefde broer, zwager en oom. PIETER ROELSE Pzn. in de ouderdom van ruim 56 jaar. Uit aller naam: Fam, Roelse. Westkapelle. 20 oktober 1964. Markt 86. Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geliefde man. broeder, zwager en oom, MARTINI S PDETER MESSER. in de ouderdom van 73 jaar en 10 maanden. Namens de familie: Wed. Chr. Messcr- Hoogersteger. 's-Gravenpolder. 22 oktober 1964. De begrafenis zal plaatshebben D.V. op maandag 26 oktober a.s. des namiddags om 14 uur vanaf het ver enigingsgebouw. Geen bloemen. Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geliefde broeder, zwa ger en oom. MARTINI S PIETEK MESSER. in de ouderdom van 73 jaar en 10 maanden. Fam. Messer. Fam. Hoogereteger. 's-Gravenpolder, 22 oktober 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 15