BLIJFT Pruimen in Rilland-Bath worden duur betaald Raad Zoutelande besloot tot aankoop gronden Weinig mogelijkheden in begroting Oostkapelle Nell Koppen: viooltjes, reizen en een systeem V KANTONGERECHT TE MIDDELBURG Voorstel verhoging reinigingsrechten HOEDEKENSKERKE NEEMT NA KERST SCHOLEN IN GEBRUIK Oriëntatierit „Scheldegouwen' Demensen opvoeden in je kunst VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOOR 55-JARIGE UMS HET GEEN KWAJONGENSSTREEK „Aan een boom zo vol geladen kijkt men niet op een paar pruimen", moeten drie knapen uit Rillaml-Batli hebben gedacht toen ze op 27 juli na een fietstochtje de sappige vruchten zagen hangen liggen in de boomgaard van <J. C. M Rilland-Bath. Het drietal slaagde er niet in om de buik vol te eten want ze wer- recliter mr. J. Moolenburgh J. A. M. B. en L. C. M. B. twee broers waren. Alle drie gaven ze grif toe dat ze de boomgaard binnengedrongen. Het was naar zij met nadruk verkondte- „Of eerst flink geschud en toen ge zegd dat ze op de grond lagen", bracht de officier van justitie mr. A. W. Ro- singh naar voren. Het drietal bleef er echter, ondanks het feit dat in het poli tierapport ook over plukken werd ge sproken. bij dat zij alleen pruimen had den geraapt. Waarom ze de pruimen juist bij M. had den weggehaald terwijl de gebroeders B. thuis zelf twee pruimebomen in de tuin hebben, bleef voor de kantonrechter een raadsel. Dat het fruit duur betaald werd bleek even later. De officier vorderde van elk van de knapen een geldboete van 15. De jongens zetten een prui- memondje, maar dat bracht de kanton rechter niet van zijn stuk. Hij vonniste conform. Moeder B. die mee was ge komen kondigde aan, dat zij het zak geld van haar jongens zou inhouden, zo dat ze goed zouden kunnen voelen, dat ze fout gehandeld hadden. En dat kon mr. Moolenburgh alleen maar waarderen. Kwajongensstreek Zou men in dit eerste geval nog ge dacht hebben aan een kwajongens streek. anders wordt het wanneer eer 55-jarige man zich aan een dergelijk vergrijp schuldig maakt. Toch stond woensdag een man van die leeftijd voor de groene tafel, die zich voor een zelfde feit moest verantwoorden. Het gebeurde op dezelfde plaats, al leen enkele dagen later, op 2 augus tus. Toen kreeg A. L. uit Rilland- Bath trek in de vruchten. Hij nam er een plastic zakje voor mee, klom over de omheining van de boom gaard van M. en begon pruimen te rapen. Zeven verdwenen er naar hij verklaarde in het zakje. Volgens de politie waren het er echter tegen de veertig, zo hield de kantonrechter de man voor. Edelachtbare, dat kan niet. betoogde L. „Nou laten het er dan dertig of 25 zijn", reduceerde mr. Moolenburgh. „dan is het nog veel". De officier vond dit geval ernstiger dan het voorgaande, temeer daar de man het vergrijp minder groot liet voorkomen. Hij vroeg een geldboete van 25. ,,'t Is geen stijl", besloot de kantonrechter, die conform de eis vonniste. C. J. P. uit Geleen moest zich verant woorden voor het feit, dat hij rijdend in een personenauto op rijksweg 58 nabij 's-Heer-Arendskerke door niet voldoende afstand te houden een aanrijding^ met zijn voorganger had veroorzaakt. Reke ning houdend met de grote drukte op de dag dat het gebeurde, toen zich op de rijksweg kilometerslange files hadden gevormd, legde de kantonrechter de man een geldboete van 35 op, de eis luidde 50 boete. W. A. uit Wemeldinge hield 25 SIGARETTEN F 1.25 op 20 juli als bestuurder van een bestel auto bij het „nemen" van een kruising niet rechts genoeg. Een aanrijding met lichamelijke verwondingen was er het gevolg van. De officier vroeg in dit ge val een geldboete van 40. Mr. Moo lenburgh was het daarmee eens. P. O. uit Wemeldinge deed woensdag alsof hij de seinen bij de ingang van de buitenha ven van Wemeldinge verkeerd had be grepen. Hij stond voor het kantonge recht omdat hij met zijn schip de bui tenhaven was binnengevaren terwijl er een rode vlag stond en rode lichten brandden. „Op de nieuwe Waterweg omdat hij als gezagvoerder van'een sleepschip zonder toestemming het De berm in R. uit Nieuw- en Sint-Jonsland zou 18 juni op rijksweg 58 in de nabij heid van 's-Heer-Arendskerke bij het inhalen van een bestelauto eerder naar rechts zijn gegaan dan verantwoord was. Zijn snijdende manoeuvre had tot gevolg, dat de bestelauto in de berm werd ge drongen. Krachtig remmen kon een bot sing voorkomen. R. had kennelijk van de hele affaire niets gemerkt. De bestuur der van de bestelauto volgde de vracht auto tot deze op de Loskade in IVIiddel- burg stopte. P A Zeg het met oloemen enbestel tijdigl R. vond het maar een rare bedoening, dat het nummer van zijn auto was op- feschreven. „Wij zitten de hele dag op e weg én wij maken ook heel wat mee. Als wij alle nummers van die auto's zouden moeten noteren hadden we de he le dag werk", zo betoogde de man. ..Inhalen waarbij men onnodig risico's neemt komen helaas herhaaldelijk voor. Meestal zijn ze oorzaak van ernstige on gevallen. Hier is het gelukkig nog al meegevallen", aldus mr. Rosingn. die de ze naar hij zei ernstige verkeersfout nog niet bestraft wilde zien met een ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Wel vroeg de officier een fikse geldboete van 100 ,Tweede Bosweg' en ,kom noord-oost' Percelen in twee uitbreidingsplannen De raad van Zoutelande heeft tij dens de woensdavond in gebouw .Middendorp" gehouden vergade ring verscheidene besluiten tot grondaankoop genomen, treft hier grond in het uitbrei dingsplan „Tweede Bosweg" en in het uitbreidingsplan „kom noord oost". Van de heer H. Pleüte werd ongeveer 0.53.60 ha grond gekocht voor in to taal 22.000. De prijs voor de grond bedraagt 4,50 per vierkante meter voor de 4300 vierkante meter, die in het uitbreidingsplan liggen, en 2,50 per vierkante meter voor de 1060 vier kante meter, die buiten het uitbrei dingsplan vallen. DIENST 1965 SLUITEND, MAAR: het van hogerhand gevoerde bouwbe leid nog steeds een belemmering vormt t voor een redelijke bouwactiviteit. Op de verder nog benlannde wennen: j uitbreiding begraafplaats, bouw nieuw verenigingsgebouw, aanschaf fing verplaatsbare muziektent en noodzakeljjke verbetering woning hoofd o.l.s. willen b. en w. hier niet j dieper ingaan. Van de heer W. Riemens werd 0.52, 'ia grond in het uitbreidingsplan ...Tweede Bosweg" gekocht voor de prijs van 4,50 per vierkante meter of voor een totaal van 24.810. Van het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een School met de Bijbel werd 361 ca grond in het uitbreidingsplan „kom noord-oost" gekocht voor een prijs van 3760. Op dit bedrag zal 750 in mindering worden gebracht voor een ter compensatie aan te bieden ter- reintje van 60 vierkante meter. Van de weduwe M. Janse-Sturm werd 0.17.50 ha grond in het uitbreidings plan „kom noord-oost" gekocht voor de prijs van 8648,50. Besloten werd om met gesloten beurzen 72 vierkante meter grond over te dragen aan me juffrouw Lievense, waarvoor de ge meente dan 52 vierkante meter grond in het uitbreidingsplan „kom noord oost" terug zal krijgen. Voor het door trekken van het voetpad in de Bellink werd van de heer K. Adriaanse 26 vierkante meter grond gekocht voor de prijs van 78. In verband met het doortrekken van dit trottoir werd be sloten met de heer K. Stroo ongeveer 12 vierkante meter grond te ruilen, waarvoor de heer Stroo dan weer een stukje van 2\2 vierkante meter terug krijgt. De gemeente zal op deze trans actie 101,50 bijbetalen. De verordening op de heffing en invordering van rechten voor het ophalen van huisvuil werd gewij zigd. De rechten werden verhoogd van 12 tot 14,50 voor de eerste emmer, van 7,50 tot 9,50 voor elke volgende emmer en van 9 tot 11 voor elke emmer op de kam peerterreinen. De raad besloot voor het doortrekken van het trottoir in de Bellink een kre diet te verlenen van 5000. de mede dat er een post onvoorzien is van nog geen 2000. „En dan zijn er geen nieuwe kapitaaluitgaven ge raamd", aldus de burgemeester. De raad besloot twee woningen te bouwen in het uitbreidingsplan „kom noord-oost". Van deze „middenstands woningen" is er een bestemd voor de gemeente-ambtenaar, terwijl de ande re voor de verkoop is bestemd. Bij de mededelingen kwam nog Het be- de orde- dat b- en w- ingevolge een; rechterlijk besluit een vergunning in-; gevolge de woonruimtewet heeft moe-! ten verlenen aan de eigenaar van een schuurtje in Zoutelande, dat deze als zomerwoning in gebruik wilde nemen. „Nu wil de eigenaar het schuurtje verkopen. Tegen aspirant kopers doet hij het voorkomen alsof hij vergunning heeft om er in te wo nen. Maar ten eerste gold de" ver gunning - volgens - de - woonruim tewet slechts tot 1 oktober jl. en ten tweede heeft hij op grond van de woningwet en de bouwverorde ning geen bewoningsvergunning gekregen", aldus de burgemeester. Tijdens deze vergadering nam de raad afscheid van de heer K. Hooger- heide, eerste ambtenaar ter secreta rie, die met ingang van 1 oktober is benoemd tot commies-A op de afde ling financiën van de gemeente Mid delburg. De burgemeester sprak hem in loven de bewoordingen toe en overhandigde hem een geschenk. Voorts richtte de heer K. de Wolf (s.g.) het woord tot hem. De heer Hoogerheide sprak tot slot enkele woorden van dank. De begroting voor 1965 van Oostkapelle biedt weinig ruimte voor het ramen van nieuwe uitgaven of het verhogen van uitgaven, waarvoor reeds een bedrag op de begoting voorkwam. Aldus delen b. en w. van Oostkapelle mee aan de raad in hun begeleidingsbrief by deze begro ting, die sluitend is gemaakt met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 979.329,04, met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 2133,25. De kapi- taaldienst sluit met de volgende cijfers: inkomsten f 3.488.079.52. uitgaven f 3.700.493,32, aldus een nadelig slot van f252.413,80. B. en w noemen enkele onzekere fac toren. die in de loop van het begro tingsjaar hun invloed kunnen doen gel den, o.a. de nog steeds voortdurende stij ging van lonen en prijzen (waarbij het college nog niet weet in hoever de ge volgen van verdere salarismaatregelen kunnen worden opgevangen door aan passing van de uitkeringen uit het ge meentefonds). de inwerkingtreding van de algemene bijstandswet waarbij de fi nanciële consequenties voor de gemeen te bij benadering niet zijn te voorspel len), het feit, dat de vaststelling van de kosten voor sociale zorg factor in de berekening van de algemene uitkering uit het gemeentefonds nog slechts voor 1960 plaatsgevonden heeft, ter wijl uit de vaststelling van de uitke ring voor het lager onderwijs 1960 pas binnengekomen blijkt, dat aan het verzoek van Oostkapelle om het 3e lokaal van de openbare school en het 4e lokaal van de chr. school mede voor de bepaling van de uitkering in aanmer king te nemen, (nog) geen gevolg werd gegeven. Bovendien hebben b. en w. nog geen beslissing ontvangen op hun ver zoek om de onderwijsuitkering voor de school van het zeehospitium Zonneveld in verband met het veranderd karak ter daarvan te verhogen. Garantie-uitkering Intussen komt, zo vervolgen b. en w. Intussen komt, zo vervolgen b. en w„ het tijdstip steeds nader, dat het col lege rekening moet houden met de geleidelijke afloop van de garantie uitkering uit het gemeentefonds. In 1965 zal deze uitkering (f45.642,24) voor het laatst volledig worden ont vangen, daarna zal tot 1970 elk Jaar ruim f 9000 op de uitkering gekort worden. B. en w. hopen, dat er een weg wordt gevonden, opdat Oostka pelle de nodige financiële armslag zal verkrijgen om zijn taken naar beho ren te vervullen. Verhoging Voorts komen b. en w. met een voor stel om de reinigingsrechten te verho gen. Zij wijzen er hierbij op. dat de kos ten voor de ophaaldienst van huisvuil in het afgelopen jaar belangrijk zijn toegenomen. Uitgaande vun de huidige tarieven zou aan de centrale dienst f8252,68 moeten worden betaald, terwijl de opbrengst van rechten f 7050 zou be dragen, een nadelig saldo dus van ruim f 1200. sent, dat Hoewel het colleg< hanldicnst ge«-n grote winsten hoeft 'te IT maken, stelt het de raad toch v Hoewel b. en w. onder deze omstandig-j (|e tarieven te herzien en voor de eerste heden niet kunnen komen met een be- emmer te brengen van fll op 112,50, groting vol nieuwe projecten, willen zy voor de tweede emmer van 1 7 op f 11 n niettemin enkele punten aanstippen, dieJ *??r vo,gen*le emmer van f 6 op 11 f 10. De zo verkregen opbrengst van ■olgend jaar de aandacht moeten |f8goo zal wellicht voldoende zijn om de krygen. Zij noemen de riolering op j stijgingen In de eerstvolgende jaren op „Burgvliet" (die de eigenaar wellicht te vangen, menen b. en w zelf kan aanleggen, nu G.S. niet ak koord gingen met een by begrotings wijziging uitgetrokken krediet er voor), erbetering bestrating Dorpsstraat en ontmanteling Ned. herv. kerk. Gaarne hadden b. en w. voorts gezien, dat de vaststelling van de uitbreidings plannen even vlot verloop had gehad als de aankopen van grond voor de re alisering van de uitbreidingen in de kuststrook. Het college wijst er op, dat Met betrekking tot de subsidiëring van de muziekvereniging Crescendo achten b. en w. een bedrag van f 1000 (exclu sief de in J.965 nog toe te kennen diri gentencursus f150) verantwoord. De door de samenwerkende federaties van muziekverenigingen aangegeven norm van f2000 is hiermee lang niet bereikt. maar een redelijke verhoging in het kader van de mogelijkheden van de be groting 1965 is toch verkregen. Op an dere subsidieverzoeken willen b. en w. niet ingaan. 120 x zo lang 37 x zo zacht 13 x zo blank als deze krant. niet duurder geworden en in verhouding dus goedkoper. Krediet voor inrichting Medewerking aan plan 's-Gravenpolder tot aanleg strandje De gemeenteraad van Hoedekensker- ke besloot woensdagavond een krediet van 20.760,beschikbaar te stellen de inrichting van de in dit dorp nieuw gebouwde lagere school. Zoals bekend, zal in deze school zowel het openbaar als het protestants-christe lijk lager onderwijs huisvesting kry- dat er nog een prijsverhoging kunnen komen als gevolg van het in exploitatie nemen van het tweede ge deelte van de Scheldestraat, werd be sloten de grondprijs voor deze twee kopers te verhogen tot 11,25. Aan gezien men van mening is dat men door het realiseren van een wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen te Kwadendamme en de uitvoering van het rioleringsplan, toch tot een geleidelijke optrekking van grondprij zen moet komen, werd tevens beslo ten, de prijs van bouwrijpe grond in beide uitbreidingsplannen te verhogen tot 13,25 de vierkante meter. Het gen. Voor aanschaf van meubilair,uitbreidingsplan te Kwadendamme stoffering, verlichting en vloerbedek- j werd gewijzigd in die zin, dat er ten' king zijn de kosten voor het openbaar I oosten van de Rozenstraat een moge- lager onderwijs begroot op 7930,I lijkheid zal zijn tot laagbouw. Voorts Voor het protestants-christelijk onder- is in dit uitbreidingsplan de mogelijk- wijs zullen de kosten 12.830.bedra-jheid opgenomen tot industrievesti- gen. I ging. Volgens de burgemeester zijn er D, raad ging er 00* mee aidcoord zowel voor deze school als voor de' van een elektrische tel- en rekenma- VCUi CCIl ddLLilAC kleuterschool een post voor beplanting chül „aarmede na inruil van oude uit te .rekken Met de aanleg van ga-,macMnes uitgaat gemoeid ra', rons wordt hiervoor een post van 2ijn van f ,500 fes!oo,6de raad tot ruim ƒ4000,geraamd. Met de bouw van de lagere school worden goede vorderingen gemaakt. Het complex is thans glas- en waterdicht. Gehoopt wordt, dat na de kerstvakantie de lo kalen in gebruik kunnen worden ge nomen. Raadslid J. Bogert (c.h.) zei dat het hem opgevallen was, dat er zoveel water bij de school staat. Bur gemeester mr. M. Somers kon echter de geruststellende mededeling doen, dat er gedraineerd zal worden. De burgemeester was overigens wel van mening, dat het een drassig terrein is. De raadsbesluiten van 21 mei jl. om langs de Scheldestraat gronden te verkopen aan de heren J. Wirtz en J. Zweedijk voor 9,75 de vierkante me ter, hebben niet de goedkeuring van G.S. gekregen. Dit college acht het ge wenst de uitgifteprijs aan te passen aan de huidige marktwaarde. Hun voorstel was dan ook de prijs met 1,50 te verhogen. Aangezien er met de adspirantkopers destijds is onder handeld op basis van de oude grond prijs, waarbij him was medegedeeld. begrotingswijziging over te gaan. Aan het comité Z.V.U.-jubileum zal een subsidie gegeven worden van 16, ofwel 1 cent per inwoner. Geen beden kingen had de raad tegen het verzoek van het E.T.I.-Zeelana om de subsidie van 7 cent per inwoner te verhogen tot 12 cent. Zeer belangrijk acht het college van b. en w. dat deze stichting zich beijverd in en het rapporteren aangaande een vaste verbinding over de Westerschelde. Akkoord ging de raad ook met het voorstel de wethou- dersjaarwedden met 180,te ver hogen tot 1440, Medegedeeld werd nog, dat b. en w. in principe hebben besloten, medewer king te verlenen aan de plannen van 's-Gravenpolder om op de schorren van de Biezelingse Ham, gelegen op grondgebied van Iloedekenskerke een strandje aan te leggen. In welke vorm deze medewerking dient te worden gegeven, is nog niet bekend, omdat er over de plannen nog geen nadere be richten zijn ontvangen het beste en vriendelijkste zachtste nieuws uit Zweden. is 500„pagina's" dik! In wit, rose, geel en groen verkrijgbaar PAS OP, DAT ]E GEEN WOORD ZEGT Ontvangi M.A.C. „Scheldegouwen" hield dezer dagen een oriëntatierit, waaraan 19 automobilisten deelnamen. Op één na, zijn alle auto's aangekomen. De uit slag voor de eerste 10 was: 1. J. Geldof, Driewegen 63 str.pnt Z.B.; 2. C. Cappon, Goes 104 S.; 3. H. Geldof, Serooskerke 110 Z.; 4. J. Cap pon, Goes 121 S.; 5. T. Uil. Middel burg 154 S.; 6. W. Bos, Vlissingen 156 Z.; 7. Chr. Janse, Souburg 156 S.; 8. J. v. d. Kreeke, Middelburg 159 S.; 9. Mevr. v. Boven, Lewedorp 160 S.; 10. P. de Ruijter, Middelburg 162 S. Z.B. Zingende Bougie; Z. de Zeeuwen; S. Scheldegouwen. Nell Koppen praat, beweegt zich precies zoals men zich haar voorstelt. Dat wil zeggen: zij is in het „gewone leven" zoals men haar op de planken ziet. Iets bijzonders, want vaak komt het voor, dat men zich een heel an dere voorstelling van een ac teur of actrice maakt. Nell Koppen zagen we woens dagavond in „Pas op, dat je geen woord zegt" van Dimitri Frenkel Frank, gebracht door toneelgroep „Studio" in Goes. Ze speelde daar een graag-pra- tende vrouw, die door haar bruisende manier van doen ie dereen imponeert. Dat bruisen de, dat graag-praten bemerkten we ook tijdens een gesprek, dat we met haar hadden". „Ik speel dolgraag toneel", vertelt ze. „maar niet zoveel reizen. Als je wat ouder wordt, krijg je daar een hekel aan. Dan kan je daar ook niet meer tegen. Als je piepjong bent, kan je dat De bebouwingsvoorschriften behoren- aan, maar later toch niet meer. Ik ae bij het „herzien uitbreidingsplan in heb nu twee jaar bij toneelgroep ..Stu- onderdelen voor de gemeente Zoute-; dio" gezeten en ik kan niet anders lande (kom) 1959" werden gewijzigd.;zeggen, dan dat het heerlijk was. Het De minister van onderwijs, kunsten en is een fijne groep, met fantastische wetenschappen had op de ontwerp- spelers. Het doet me denken aan de lijst van beschermende monumenten toneelgroep van Cor Ruvs, daar heer geplaatst: de Nederlands hervormdere ook zo'n fijne sfeer."Maar ja, wat kerk, de korenmolen, het woonhuis lik al zei: dat reizen. Studio reist erg Boomweg 13, de boerderij St.-Jansker-: veel. Daarom ben ik overgestapt naar ke 1, de boerderij St.-Janskerke 8 en -• het woonhuis Werendijke 12. Besloten werd de minister te verzoeken alleen er Aan de lieer J. Jobse werd met in gang van 31 december a.s. eervol ont slag verleend als gemeenteontvanger. De raad ging in principe akkoord met de benoeming van de heer P. A. Lank- haar te Cothen in Utrecht tot gemeen teontvanger. Verzocht zal worden om intrekking van het Koninklijk Besluit van 5 december 1939, waarbij de ge meenten Zoutelande en Biggekerke werden aangewezen als gemeenten waar de bediening van ontvanger door dezelfde persoon wordt bekleed. Zoutelande zal dan een eigen ontvan ger hebben. de Nederlands hervormde kerk en de korenmolen op de lijst te handhaven, omdat er aan de woonhuizen en boer derijen na de inundatie zodanige ver anderingen en vernieuwingen zijn aan gebracht, dat de bijzondere waarde ervan gedeeltelijk verloren is gegaan. De begroting voor 1964 werd gewij zigd. De begroting voor 1964 werd ge wijzigd. De raad kreeg voorts de be groting voor 1965 symbolisch aange boden. Burgemeester J. de Pree deel de Nederlandse Comedie. Nu kan men natuurlijk vragen: wat doe je dan nogIdit stuk. Een heerlijk stuk, vindt U bij „Studio", maar dat kwam alslniet. Het is verbazingwekkend, dat volgt. Ik zou per 1 september naar de'een Nederlands auteur zo'n blijspel liefhebbers heeft of niet. „Het zijn al lemaal kunstkringen of dergelijke in stellingen", zegt ze. „De mensen be talen aan het begin van het seizoen en dus moeten ze wel komen". Daar om ziet ze ook geen verschil Ln op komst bij blijspelen of dramatische stukken. „Toch geloof ik, als het to- neelbezoek vrij zou zijn, zoals in de grote stad, de mensen meer naar blij spelen zouden gaan dan naar die dra matische bedoeningen", zegt ze. Succes Nederlandse Comedie gaan, maar toen hoorde ik, dat het in de bedoeling lag. dat ik „Viooltjes" dat ook in Middelburg komt volgende maand zou spelen. En daar had ik zo'n zin in. Daarom vroeg ik aan Guus Oster, de directeur van de Nederlandse Come die, of ik per 1 januari naar de Ne derlandse Comedie zou mogen gaan. Dat vond hij goed. Daarom heb ik tussendoor nog deze rol gekregen in heeft kunen schrijven. Het doet bijna on-Nederlands aan, vind ik". Nell Koppen, ze zei het reeds, heeft een hekel gekregen aan het reizen. „Het beïnvloedt je speelprestat.ies. Bovendien is het slecht voor je ge zinsleven", zegt ze. „Neem deze week eens. Eerst naar Antwerpen, dan naar Goes, Vlissingen en Middelburg. Mijn man en kinderen zien me niet meer en daar heb ik geen zin in". Volgens Nell Koppen zou het ideale systeem zijn („misschien praat ik wel nonsens, hoor"), dat de gezelschappen een vaste standplaats krijgen in en kele centra. „De mensen van buiten, die graag naar toneel willen, kunnen daar dan met de bus heen. Zij hoeven maar één keer te reizen en wij nu elke keer. De echte toneelliefhebbers ko men dan toch wel. Verder zou je toch nog de reizende gezelschappen hou den". Toneelliefhebbers. Nell Koppen kan niet goed zien, of ze in een zaal toneel- Dat uitzonderingen de regel bevesti gen is volgens haar het geval bij het stuk „Wie is bang voor Virginia Woolf", dat de Nederlandse Comedie met veel succes brengt, hoewel het toch een „zwaar" stuk is. „Dat heeft een andere oorzaak. De mensen praten er met elkaar over en dan moet je wel kijken om er over mee te kunnen praten. Maar vooral bij dit stuk zie je vaak, dat de mensen zeggen: „hoe kan dat nou. Zulke men sen bestaan toch helemaal niet." Dat komt volgens mij, omdat zij een pret tig gezinsleven hebben en zich niet kunnen verplaatsen in een andere sfeer. Dat kunnen wij wel, maar ja, i daar zijn wij nu eenmaal acteurs] voor". Nell Koppen heeft een rijke carrière) achter zich. „Ik begon in 1933 bij „Het] Masker" met Arnoldi, Musch en Maus", vertelt ze. „Dat was fijn spe len. Toen ben ik een tijd ziek gewor den. Toen ik weer beter werd, kon ik geen engagement krijgen midden in het seizoen en daarom ben ik b:i een revue gegaan. Dat was verschrikke lijk. Ik heb er veel opgestoken, dat wel. Flair en routine, maar voor de; rest. Het is net een fabriek. Dat is fnuikend voor een serieus werkend kunstenaar. Daarna heb ik bij he; volkstoneei van Bouber gezeten. Da; was leuk. Het is natuurlijk iets heel, anders, maar Bouber was een groot acteur, of beter gezegd een groot ar tiest. En dan nie; te vergeten Cor Ruys, waar ik jarenlang heb ge speeld. Die man was een bijzonder man. Als het gezelschap nog had be staan, had Lk er waarschijnlijk bij ge bleven. Zo'n heerlijke sfeer was daar. Je speelde wel veel blijspelen en kluchten, dat wel. Dat is nu een beetje veranderd. Door het moderne reper toire veranderen de mensen, want dat is een taak van de toneelspelers. De mensen opvoeden in de kunst". Edet King Size kost slechts 58 ct. "N Zacht en héééél veel papier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13