ZIEKE KAMERBEEK GAF OP Duitser Willi Holdorf triomfator tienkamp Weer Franse desillusie: Dupureur verloor 800 m. Japanse turnhegemonie Finale voor Nederlandse kanoërs bereikbaar ISCHIAS STAK TE ERG... 999 Slachtoffer Grote fout AMERIKAANSE SCHUTTER NAM REVANCHE Goud. voor Britse Ann Packer 9£P VERDELING DER MEDAILLES HONGARIJE EN IN OLYMPISCHE Het nam in de 25ste TSJ.-SL0WAKIJE VOETBALFINALE Overweldigende belangstelling voor de spelen 999 Liefde stuwde Ann Packer naar goud NEDERLANDSE WIELRENNERS VOOR DE WEG TWAALF NIEUWE NUMMERS VOOR HET OLYMPISCH ZWEMT0ERN001 999 ANTON GEESINK NERVEUS Eerste successen schijn-triomfen 999 R9P WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Eef Kamerbeek is een teleurgesteld man. Hij die jaren serieus ge traind heeft om in Tokio tot een grote prestatie te komen op de tien kamp, is na een slechte eerste dag waarop al duidelijk bleek dat de ischïasontsteking hem parten speelde niet meer aan de start verschenen. Na een gesprek met de doktoren Willebrand en Mosterd, die hem nauwkeurig hebben onderzocht, wilde Eef Kamerbeek dins dag toch aan de tienkamp deelnemen, maar dat was echt niet moge lijk. In de vroege ochtenduren, toen hij onder het wakend oog van de Duitse trainer Gert Bode nog wat trainde, kon hij door de pijn zijn been eenvoudig niet hoog opheffen. „Het is verschrikkelijk", zei een timide Kamerbeek, la ter in de dag op de tribune zittend. „Moet je je voorstel- j len, dat ik onder normale omstandigheden de Duitsers en de Russen had kunnen bijhouden en zeker zou zijn geweest van ten minste 8000 punten. En nu hier te zitten, terwijl daar je rivalen vechten om een van de belangrijkste titels. Het is ver schrikkelijk". Jammer voor Kamerbeek (30). Jammer, omdat dit zijn laatste Olympische Spe len zijn. Evenals voor Cees Koch en Gerda Kraan, is nu het moment gekomen de internationale wedstrijdsport vaarwel te zeggen. Hij zelf wil nog wel door gaan, „in leuke wedstrüden", zoals hij het zelr noemt, maar het wordt nu be langrijker zich een goeue positie in de maatschappij te verschaffen en die ge dachte klinkt steeds weer in de gesprekken door. De Duitser Willi Holdorf is de grote triomfator van de tienkamp gewor den. Met 7887 punten zegevierde hij dinsdag na een uitputtende strijd, waarin hij de laatste reserves moest aanspreken om de jonge Kus Rein Aun en zijn landgenoot Hans Joa chim Walde, die hé nimet resp. 7842 en 7809 punten dicht op de hielen zaten, voor te blijven. De beslissing viel pas in de 1500 meter race, het laatste, slopende nummer voor de tienkampers. Het Duitse kamp is toen lang in spanning gehouden door de verbluffend snel lopende Rus Rein Aun, die in 4.22.3 achter de snelle Amerikaan Dick Emberger was geëindigd. Willi Holdorf, die zijn schema baseerde op een tijd die zo dicht mogelijk bij die van de Rus lag, heeft zich totaal leeg moe ten lopen om 4.34.3 te bereiken en daarmee, te zegevieren. Want de 127 pun ten voorsprong, die de Duitse student aan de sporthogeschool in Keulen na het speerwerpen had. smolt in die alles-of- niets-race van de jonge Rein Aun weg als sneeuw voor de zon en hij hield er ten slotte slechts 45 punten van over. Dodelijk vermoeid struikelde Holdorf over de finish. de 1500 meter niet verder dan 4.37. Walde kreeg daarmee het brons. Voor de Chinees Yang Chuan Kwang, de man die naar Tokio was geko men met het enorme wereldrecord van 8088 punten (nieuwe telling, 9121 pnt volgens de oude) eindigde de strijd op een teleurstellende vijfde Ctts, zelfs nog achter de Amerl- n Paul Herman en dat was even eens te wijten aan een matige 1500 meter in 4.48.4. Overigens heeft het de zieke Yang niet meegezeten. Reeds de eerste dag stond hij met prestaties, die beneden zijn niveau lagen, op de negende plaats en al rukte hij dan via een zesde in de morgenuren op naar een vierde plaats na het werpen (hij sprong 4,60 meter po en wierp ae speer 68,15 meter) iedereen was het toen al duidelijk dat hij geen rol van betekenis meer zou kunnen spelen. Hans Joachim Walde is het slachtoffer geworden van de prachtige tijd van de Rus, want hij, die na negen nummers nog de tweede plaats bezette, kwam op merken en deze tienkamp door de nieu we puntentelling de zaken weer recht getrokken, moet het ons va hart, dat de I.A.A.F. een grote fout heeft gemaakt. Want wie deze puntentelling nauwkeurig nt tot de slotsom dat een "8, zoals het polsstokhoog springen, het speerwerpen en het hoog springen minder worden gewaardeerd, terwijl een aantal andere^ nummers ho- te roepen, maar het feit bljjft dat atle ten, die jaren op uitgekiende schema's hebben getraind en zich zoveel mogelijk fespeclaliseerd hebben op de nummers ie de meeste punten opleverden, nu in eens moesten omschakelen, hetgeen drie weken voor de spelen natuurlijk onmo gelijk was. Het ls min of meer een schan daal. dat de I.A.A.F., die het besluit tot wijziging van de puntentelling reeds t jaar geleden in Belgrado nam. met uitwerking hiervan wachtte tot vlak voor de 18e Olympische Spelen in Tokio. GERDA KRAAN ZEVENDE Eerste luitenant Lones William Wig- ger heeft revanche genomen. De 27- jarige Ameriakan, die bij het liggend schieten klein kaliber geweer het goud aan de Hongaar Laszlo Hammerl moest laten, heeft op magistrale wyze schieten in drie posities: liggend, knielend en staand gezegevierd. Hij werd Olympisch kampioen met een totaal van 1164 punten, hetgeen niet alleen een nieuw Olympisch, maar ook een nieuw wereldrecord betekent. Het oude Olympische record stond met 1149 sinds Rome 1960 op naam van de Rus Shamburkir., terwijl het oude we reldrecord met 1157 in bezit was van de Amerikaan Gary Anderson, die in Asaka de Olympische titel pistoolschie ten heeft gewonnen. De Hongaar Laszlo Hammerl, die bij het schie'.'en over vijftig meter op klein kaliber geweer met hetzelfde aantal won door een betere laatste serie, moest thans met een derde plaats ge noegen nemen. Hij werd niet alleen door Wïgger ruimschoots zelfs overtroffen, maar ook door de Bulgaar Velitchko Hristov, die met 1152 punten het zilver behaalde. Het totaal van Hammerl was 1151. Joop van Domselaar heeft geen rol van betekenis kunnen spelen in de Olym pische strijd geweerschieten drie posi ties. Hij werd in eerste instantie uitge zonden voor het liggend schieten kléin kaliber, een nummer waarop hij als veertiende eindigde. In het schieten drie houdingen moest hij genoegen nemen met de 40ste plaats in een veld van 5-1 deelnemers met een achterstand van 66 punten op de winnaar. De Koreanen Kim 1) en Suh (G) slagen er niet in. een daverende smash van de Nederlander Frank C'onstanse tegen te houden, tijdens de volleybalwedstrijd Korea-Neder- land. Onze landgenoten wonnen de ontmoeting met .1-1. De 800 meter dames heeft een verrassende overwinning opge leverd voor de 22-jarige Engel se onderwijzeres Ann Packer. De Britse versloeg in een ener verende eindsprint, de favoriet geachte Francaise Maryvonne Dupureur. Gerda Kraan werd in het elitegezelsehap zevende. Triomfantelijk stond de kleine, knappe Ann Packer op het erepodium. Zij had zich gewroken voor de nederlaag, die haar verloofde Bobbie Brightwell in de finale van de 400 meter had ge leden cn nog meer eigenlijk op Mary Rand. Want dagenlang heeft Mary Rand het goud van het verspringen en het zil ver van de vijf kamp voor de ogen van Aim Packer gehouden en haar gewe zen op het zilver, dat Ann Packer gewonnen had op de 400 m. en dat nu een beetje verloren op de kapta fel stond. Ann Packer had op de 400 meter op meer dan zilvèr gerekend. dan de triomf. Met een opgetogen gelaat luis- 'erde zij naar het Britse volkslied, dat nu voor de vierde maal tijdens het atle- tiekprogramma werd gespeeld. Met een warm gebaar greep zij de hand van de Nieuwzeelandse Marise Chamberlain, die in tranen uitbarstte toen deze brons kreeg omgehangen. Met een vastberaden gezicht was zij de arena binnengestapt, naast de grote favoriete, de Francaise Maryvonne Dupureur, de Duitse Antje Gleich- feld, de Hongaarse Szabo. Laine Erik uit Rusland, Chamberlain, haar land genote Ann Smith, en onze eigen Gerda Kraan, die allang niet meer in eigen kansen geloofde, omdat het flit sende uit haaf eindsprint verdwenen was. In een hoog tempo liep Ann Packer de eerste 100 meter in de buiten baan en direct lag zij op de vierde plaats, achter de Hongaarse Zsusz Szabo. die er nu eenmaal van houdt onmiddellijk de kop te nemen. Mary vonne Dupureur en Gerda Kraan, die meeging in het gevecht. Nadat de eerste 400 meter in 58.6 sec. was af gelegd, de snelste tussentijd ooit in een 800-meter race voor dames gelo pen, verhoogde Maryvonne Dupureur het tempo en nam vier meter voor sprong. De strijd scheen gestreden. Gerda Kraan strekte op 150 meter voor de eind streep de wapenen en verdween naar de zevende plaats, maar Ann Packer en Marise Chamberlain begonnen aan een enerverende tegenaanval. Met iedere pas, vechtend als een kleine terrier, liep de Britse op Dupureur toe en passeerde haar. Dupureur kon in de eindfase ten slotte nog net het zilver bemachtigen, wat voor de zo veelste maal tijdens deze spelen een Franse desillusie betekende. Verloofde Bobble Brightwell stond Ann Packer bij de finish op te wachten en kuste haar onstuimig. Blozend en gelukkig maakte zij nog een kleine ereronde langs de uitgelaten Britten die niet ophielden met de Union Jack te zwaaien. Het was weer een dag voor Engeland, dat tijdens Olympi sche Spelen telkens weer tot verras sende prestaties komt, maar vooral een dag voor Ann Packer, die op sportieve wijze revanche nam op al len, die haar in de afgelopen dagen hadden geplaagd. Parade-paardjes De Press-zusters, Irina en Tamara, zijn de paradepaardjes van de Russische dames geworden. Irina won de vijf- kamp met een nieuw wereldrecord en Tamara behaalde tweemaal goud: met de discus, zij het pas in haar laatste worp, en met de kogel. Tusen al die gewichtige vrouwen zrjn de koningin, zij het niet meer zo oppermachtig want zowel num mer twee, drie als vier kwamen evenals de Russische ruim over de XI meter. Vanaf de eerste worp heeft Tamara de leiding gehad met 17.51 meter en later na haar tweede poging met 17.72 meter. Bijna werd zij over troffen door de Duitse P.enate Culm- bergerGarisch (17.61 m.). een meisje dat het in omvang van Ta mara Press wint en daarom was mara Press er zo gebeten op om nog verder te komen. Haar laatste worp was een juweeltje van techniek en snelheid. De kogel kwam na een vlucht van 18.14 meter in het gras terecht. Renate werd tweede met 17.61 meter en de Russische Galina Zybina derde met 17.36 meter. Zij werd op haar beurt overigens nog bedreigd door de zeer „vrouwelijke Valerie Young (17.26 meter). De zwaarste vrouw van dit omvangrijke gezelschap, de 120 kg. wegende" Ear- lene Brown, was toen allang verdwe nen. Na de tiende dag van de Olym pische Spelen is de verdeling van de medailles per land als volgt (goud, zilver, brons): Verenigde Staten 32 21 19 Sowjet-Unie 17 17 23 Hongarije 8 6 3 Japan 9 15 Italië 5 6 2 Australië 5 2 8 Duitsland 4 14 33 Groot-B rittannië 4 9 0 i Bulgarije 3 5 1 Polen 3 4 5 Finland 3 0 0 Turkije 2 3 1 Tsjecho-Slowakije 2 2 3 Roemenië 2 2 3 België Nederland Zuid-Sla vië Canada Denemarken N ieuw-Zeeland Frankrijk Zweden Trinidad Zwitserland Argentinië Cuba Zuid-Korea Iran Kenia 1 Oostiaitse voetballers met tien man ten onder Hongarije, de Olympisch kampioen 1952 en derde in Rome, komt in de finale van het voetbaltoernooi uit tegen Tsjecho-Slowakije, dat vier jaar geleden niet kon doordringen tot de laatste zestien. Tsjecho- Slowakije stuitte dinsdag voor 22.000 toeschouwers de successen- reeks van het Duitse Olympische team (21), terwijl Hongarije in het geheel geen moeite had met Egypte: 60. In de strijd om de bronzen medaille komen Duitsland en Egypte nu te gen elkaar uit. Het Duitse team geheel bestaande uit Oostduitse spelers speelde tegen de Tsje chen een ongelukkige wedstrijd. I' minuut de leiding door een doelpunt van Noel- bSbSs» der. Maar moest nadat Fraessdorf nog een maal tegen de paal had geschoten met tien man verder spelen, toen aanvoerder Urbanczyk geblesseerd raakte en met een ernstige knie- verwonding naar het ziekenhuis werd overgebracht. Nog eenmaal hadden de Duitsers kans op een veilig lijkende 20- voorsprong, maar Noelder schoot tegen de lat. Na de hervatting scoorde Lichtnegel reeds na zestig: seconden de gelijkmaker en één minuut voor tijd viel het beslissen de doelpunt, waardoor de Tsjechen op gelukkige wijze de finale bereik ten. De meeste indruk maakte de Duitse linkervleugel Stoecker- Noelder, van wie laatstgenoemde Westduitse waarnemers herinnerde aan de grote dagen van Fritz Wal ter. Hongarije, dat voor deze spelen een schitterend ingespeeld, jong elftal heeft opgekweekt, was tegen Egyp te veruit in de meerderheid. De spelers van president Nasser, die toch onder meer Brazilië hadden uitgeschakeld, waren totaal kans loos en opereerden zonder enig sys teem. Bij rust leidden de Hongaren al met 30. Daarna legden ze zich watj Overweldigend is de belangstelling, die de Japanner voor de Olympische Spelen heeft. Hij wordt er dan ook van 's morgens vroeg tot 's avonds laat mee geconfronteerd. De televisie brengt bij het ontbijt reeds de eerste flitsen een overzicht van de belang rijkste gebeurtenissen van de voor- gaande dag en wanneer vele Ja- beperkingen op, al voerden ze spe- panners zich reeds te ruste hebben lenderwijs de score op tot 6—0. Het begeven, komen op het scherm, soms Hongaarse team spaarde zich ken- zelfs in kleuren, nog directe reporta- nelijk voor de finale van vrijdag, ges van de sporten die tot Iaat in de Vier van de zes doelpunten werden avond doorgaan, zoals worstelen en gescoord door koningschutter' Bene, de overige twee door Komo- ra. Door een beter aoelgemiddelde is Zuid-Slavië als vijfde geëindigd in het voetbaltoernooi vóór Roemenië. De liefde is de voornaamste kracht geweest, die Ann Pac ker, de Brite atlete naar een overwinning op de 800 meter heeft gedreven. „Gisteren had ik bij mijzelf besloten te lopen tot ik er bij neer zou vallen. Ik moest en zou goud winnen voor Robbie", vertelde de slanke Britse, nog hijgend van inspan ning. „Hij was zo teleurgesteld na de 400-meterfinale. waarin hij alles had gegeven, dat ik dacht: morgen moet je weer kunnen lachen. „Nu, dat deed Robbie Brightwell. verloofde van Ann Packer. Hijzelf had zijn favorietenrol niet gestand kunnen doen, maar het Olym pisch goud was tenminste in de familie gebleven, of tenminste nagenoeg, want Robbie en Ann gaan in december trouwen. Ann Packer behoort samen met haar landgenote Mary Rand tot I de aardigste en meest aantrek- kelijke atletes in Tokio. Ze kwam uit in de finale van de 400 meter, waarin ze de tweede plaats veroverde. Niemand gaf haar ook maar een schijn op de dubbele afstand. Zelf had ze eraan getwijfeld of ze ooit de fi nale zou halen. Haar persoonlij ke recordtijd stond op 2.5.3, maar gedreven door de liefde, veroverde ze niet alleen het Olympisch goud, maar verbe terde zij tegelijkertijd het we reldrecord: 2.01.1, meer dan vijf seconden beter dan haar persoonlijke oeste prestatie. Evenals de Franchise Dupureur heeft Ann Packer in Tokio af scheid genomen van de wed strijdsport. In december gaat Robbie al haar aandacht op eisen. Na langdurige besprekingen is de Ne derlandse ploeg, die donderdag in de individuele wegwedstrijd start, gefor meerd uit Gerben Karstens, Bart Zoet, Harry Steevens en Jan Pieterse. De keuze van Karstens, Steevens en Zoet stond al lang vast. Het ging dus om één plaats, waarvoor Pieterse, Evert Dolman en Henk Comelisse de kandidaten waren. Comelisse viel af omdat hij de afgelopen week met de achtervolgingsploeg uitsluitend op de baan heeft getraind en daardoor niet voldoende kilometers in de benen heeft. De moeilijkheid was nu dat zo wel Pieterse als Dolman in een uitste kende vorm verkeren. Dat ten slotte Pieterse de voorkeur kreeg geschiedde met volledige in stemming van Dolman, die moest toegeven dat zijn concurrent meer recht op de plaats had. Al meer dan een jaar geleden immers heeft Pieterse op verzoek van de K.N.W. U. zijn plannen om prof te worden uitgesteld tot na de spelen. Het Olympische wielerprogramma op de baan dreigt in het honderd te lo pen. Het betreft de ploegachtervol ging en het. tandemnummer, die dins dag aan de beurt zouden komen, maar door de regen moest het pro gramma naar woensdag worden ver schoven. Dan zal men trachten alle resterende ritten achter elkaar af te werken. Mocht het echter woensdag wéér regenen, dan zal men genood zaakt zijn donderdag tegelijk met de wegwedstrijd de baanwedstrijden te houden, omdat vrijdag reeds een groot aantal delegaties naar huis gaat. boksen. Ook de radio heeft voortdurend aandacht voor de grootste sport gebeurtenis, ooit in Ja pan gehouden, en waar men ook komt of waar men zit, in een restaurant of in een taxi, altijd wordt het oog of het oor wel getrokken naar de Olympische wedstrijdbanen. Ja pan, en vooral Tokio, staat geheel in het teken van het sportgebeuren. In de stad zijn de straten met nationale vlaggetjes gepavoiseerd en hangen Olympische ballonnetjes of wordt men op andere wijze aan het feest van de 18e Olympische Spelen van de moder ne tijd herinnerd. In de finale t.-an de 800 meter dames is Gerda Kraan met een tijd van 2.0A niet verder gekomen dan de zevende plaats. De strijd werd ge- xoonnen door de Engelse Ann Pac ker in de nieuwe wereld- en Olym pische recordtijd van 2.01.1. Foto: de acht finalisten onderweg in de laatste bocht. Van rechts naar links de Franse Maryvonne Dupu reur, die tweede zou worden in 2.01.0. De Hongaarse Szabo vierde met 2.03.5), Gerda Kraan, Antje Gleichfeld, Did., (5de. met 2.03.9 Ann Packer, de Nicuw-Zeelandse Mary se Chamberlain (3c met 2.02.8 de Russische Laine Erik (Ge met 2.05.1) en de Britse Ann Smith 8ste met 2.05.8). Tienduizenden richten elke dag hun schreden naar de kampplaatsen. Al ver voor de wedstrijden beginnen, komt de schooljeugd georganiseerd naar de stadions, de tas met proviand op de rug gebonden over het „zwarte pak", dat de jongens dragen, of over de witte blouse met de overgooier, de officiële kleding van de schoolmeisjes. Zij stellen zich per klas op en wande len onder leiding van de onderwijzers in groepsverband naar de stadions. Men komt de schooljeugd overal te gen, in het zwemstadion, in het Olym pisch stadion, maar ook bij volleybal en hockey. En wanneer het regent, zo als vandaag, gaan allen schuil onder een paraplu. Van boven af gezien moet men de mensen zoeken Voorstel internationale zwemlederalie Voor het eerst in Mexico Tijdens een zitting van de internationale zwemfederatie (FINA) Is een voorstel ingediend om op de volgende Olympische Zomerspelen van Mexico in 1968 het be staande zwemprograrama met twaalf nieuwe nummers uit te breiden. Het voorstel zal aan het internationale Olympische Comité ter nadere bestude- ~'ng worden voorgelegd. Verder werd ter zitting overeengeko men dat voortaan bij zwemwedstrij den op de vrijeslag de zwemmer niet meer verplicht is het keerpunt met de hand aan te tikken. Dit aantikken zou met elk ander deel van het li chaam mogen geschieden. De nieuwe voorzitter van de FINA. de Australiër W. Berge Phillips, die de Amerikaan Max Ritter als president opgevolgd, verklaarde tegenover ver slaggevers: hoewel het IÓC tracht de omvang van de spelen te verminderen ls het echter geenszins onze bedoeling het aantal deelnemers te vermeerderen. Wij zijn er slechts od uit het aantal wedstrijdonderde len uit te breiden. Als het mogelijk is zullen wij evenals dat het geval ls bij de atletiek, limieten voor deelneming aan de spelen gaan instellen. En bo vendien kunnen we nog het aantal deel nemers per land beperken. De twaalf nieuwe nummers zijn: Heren: 200 m vrije slag, 800 m. vrije slag, 100 m. schoolslag. 100 m. vlin derslag. 110 m. rugslag en 200 m wisselslag. Dames: 200 m. vrije slag, 800 m. vrije slag, 200 m. ruslag. 1Ó0 m. school slag. 200 m. vlinderslag en 200 m. wisselslag. De Japanse turnploeg is Olympisch kampioen geworden, voor Rusland er Duitsland. In de individuele rangschikking eindigde de Japanner Y'ukio Endo als eerste en kreeg de gouden medaille. Drie turners eindigden op de tweede plaats cn kregen zilver: De Russen Schaklïn en Lisitzki en de Ja panner Tsuruni. Het brons werd niet uitgereikt. De uitslag van de individuele wedstrijden bestaande uit zes verplichte en zes vrije oefeningen luidt: 1 Yokio Endo (Japan) 2. Shuji Tsurumi (Japan) 3. Boris Shaklïn (Rusland) 4. Victor Lisitsky (Rusland) 5. Franco Menichelli (Italië) 6. Haruhiro Yamashito (Japan) 7. Morislav Cerar (Zuid-Slavië) 8. Tukuji Hayata 'Japan) 9. Takashi Mitsukuri (Japan) 10. Victor Leontyev (Rusland) 11. Takashi Ono (Japan) 12. Yri Tsapenko (Rusland) 13. Yuri Titov (Rusland) 14. Sergey Diomodov (Rusland) 15. Siegfried Fulle (Duitsland) Waterpolo verplicht vrij totaal 58.30 57.65 115.95 57.80 57.60 115.40 57.60 57.80 115.40 57.65 57.75 115.40 57.30 57.85 115.15 57.40 57.40 115.10 57.30 57.75 115.05 57.20 57.70 114.90 57.40 57.40 114.80 57.15 57.35 114.50 57.60 56.80 114.40 57.10 57.30 114.40 57.50 56.85 114.35 57.25 56.95 114.20 56.85 57.25 114.10 De vele voorstellen tot wijziging van de waterpolospelregeis zullen eerst" door de waterpoloboard, 't wetgevende lichaam van de FINA, worden bestudeerd. Wel werd reeds vastgesteld, dat de tijdsduur op 4x5 mm. zuiver spel blijft gehand haafd. Vrljeworpen binnen het twee-me- tergebied zullen vanaf de twee-meterlijn worden genomen en voor strafworpen zal door de aanvoerder elke willekeurïee veldspeler kunnen worden aangewezen. Onze landgenoot Jan de Vries, die tot voorzitter van de waterpoloboard werd benoemd, zal in het FINA-bestuur als „oud-president" zitting hebben. Het eerste het beste onderdeel van de dinsdag begonnen Judowedstrijden De welgeteld vijf Nederlandse toeschouwers konden tevreden zijn: alle drie nationale boten hebben zich op de eerste dag van de Olympische kanowed strijden in de halve finales kun nen plaatsen. Toch was er dins- dagmidag geen juichstem ming in het Nederlandse kamp. De over-ijverige pupillen van trainer Karei Muys zijn er de mannen niet naar om in feest stemming te komen door schijn- triomfen De wedstrijden van I de eerste dag waren I immers weinig meer I dan een loterij, waarin de „nieten"' uiterst zeldzaam waren. Dertien series en herkansingen werden er op het door nevelsluiers versom berde Samagimeer in de k 1-, k 2- en k 4-klasse verwerkt om van de 43 deelnemers in de voor Neder land belangrijke klassen er vier uit te schakelen. Aanvankelijk was Anton Geurts er niet in geslaagd zich rechtstreeks te plaatsen voor de eindstrijd in de k 1-klasse. Hij was in de eerste se rie niet bij machte de kopgroep, bestaande uit de Deen Erik Han sen, de Hongaar Mihalv Hesz en de Zweed Rolf Peterson, te volgen en moest genoegen nemen met de %'ierde positie De Deense wereld kampioen Erik Hansen, in Rome winnaar van de gouden medaille op dit nummer, stelde ook nu zijn kandidatuur door met een tijd van 4 min 00.58 sec. als snelste uit dc series te komen. Bij de herkansingen die in de mid daguren volgden werd dan ooi: nauwelijks gestreden. De ploegen die zich gesteund wisten door de slimste reglementenkenners, be paalden zich er uitsluitend toe om die positie in te nemen die de gun stigste halve finale zou gaan ople veren. „Geurts gaat vanmiddag tweede worden' stelde bijvoor beeld Karei Muys al %'ast lang voordat de herkansing van de k 1- vaarders verwerkt was, „dat geeft hem de beste halve eindstrijd." Twee uur later maakte de Eindho- venaar de woorden van zijn trainer waar. Hij beperkte zich er toe om de Japanner Hideo Higashiyama, die de zege als het ware kreeg aan geboden, op korte afstand te vol gen. De trotse Ilidco kende even later zijn vreugde niet. Een plaats in de halve finales had hij natuur lijk niet kunnen missen, maar een overwinning, wie had dat gedacht. Voor een werkelijk sterke race zorgden Anton Geurts en Pau; Hoekstra in de morgenuren tijdens de series van de k 2-k3asse. Roe menie. Rusland. Zweden en Dene marken waren de grote favorieten Een derde plaats, juist voldoende voor de halve eindstrijden, scheen theoretisch voor het Nederlandse duo onbereikbaar. Dicht bleven de Nederlanders het leidende trio - Roemenië, Rusland en Zweden - volgen Kort voordat de 500-meter- lijn gepasseerd werd kwamen Geurts en Hoekstra zelfs in derde positie. Qe Denen deden een wan hopige poging om tenminste die derde plaats veilig te stellen, maar de Nederlanders gaven zich niet gewonnen. Op een kleine 250 meter voor de finish kwam de Oranje- ploeg plotseling naar voren Zwe den werd het eerste slachtoffer en een boord-aan-boordgevecht met de Roemenen leek ook al in een Nederlandse triomf te gaan eindi gen. Eén decimeter maar kwam de Nederlandse coalitie te kort. De prestatie was er niet minder om. De Nederlandse k 4 had het 's mid dags aanvankelijk heel zwaar. Bij het 500-metermerkteken lagen de Nederlanders met geringe voor sprong op Japan en Engeland op de tweede plaats achter het leiden de Italië. Het Nederlandse viertal verhoogde op de laatste 500 meter echter het tempo. Met nauwelijks vast te stellen verschil naderden Italië en Nederland de finish. De Oranjeploeg won ten slotte met amper 2 decimeter verschil waar door zij overgaat naar de mees runstige halve finale. De voorpostenge vechter, zijn nt. voorbij en de werkelijke strijd kan woensdag beginnen. Gemakkelijk zullen de mannen van trainer Muys het niet krijgen. De voorbereiding van de Nederlandse kanovaarders is echter bijzonder gedegen ge weest en de conditie van het va derlandse zestal laat niets te wen sen over. De overmacht zal groot zijn. maar de wedstrijden van dins dag hebben aangetoond dat finale plaatsen voor één of meer Neder landers beslist bereikbaar zijn. Eric Haenni te verslaan. Haenni legde beslag op het zilver. De Russen Oleg Stepanov en Aron Bogolubov behaal den elk een bronzen medaille. In het Hollandse Judo kamp is alles nog rus- tig. Met argusogen 1 hebben Anton Geesink, de gebroeders Jan en 1 Peter Snijders en Joop Gouweleeuw op de tribune toegekeken. Anton Geesink vond de mat wat glad, maar dat geldt voor de tegenstander ook. Woensdag zullen Jan en Peter Snij ders in de strijd om de middenge- wichttitel de Tatami's betreden. De grootste aandacht ga3t voor Nederland en voor Japan natuur lijk uit naar de ..vaste" finale van Anton Geesink en Akio Kaminaga, Anton Geesink, die zich sterk op deze wedstrijden reeks concen treert. is nerveus en zou liever vandaag dan morgen beginnen. „Wij krijgen de gekste brieven uit Nederland, waarin ons moed wordt ingesproken. In totaal hebben wij meer dan 800 kaarten ontvangen. Een fijne brief kreeg ik van de ze venvoudige Europese kampioen, de Fransman Jacqnes de Herd, die mij nu al gelukwenste met de Olympische titel. Al die mensen ge loven in mij en dat is een zwaar te dragen last, want denk erom die Japanners zijn niet voor de poes".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9