GOLD STAR keus uit twee ZELANDICA LEZERS SCHRIJVEN EFFICIENCYBEURS AMSTERDAM Nederlaag voor K.V.L. en Stormvogels derde op ranglijst van Europa GOLD STAR GOLD STAR BIO-TEX „COMPUTERS OVER TIEN JAAR VOOR IEDEREEN BEREIKBAAR" MAAR WEINIG VOETBAL TE ZIEN bezit wérkelijk bijzondere eigenschappen Actie voor behoud van draadomroep WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRS. VAN DE KAMP ELKE TWEE JAAR wordt een zgn. Efficiency Beurs geor ganiseerd in het RAI-gebouw te Amsterdam. Van 20 tot en met 28 oktober is daar de derde tentoonstelling uit deze reeks te zien groter weer dan de vorige. Internationaal ge zien staat dit evenement als derde op de ranglijst van Europa. Her. bedrijfsleven vindt hier alle technische hulpmiddelen, die bij het administreren en beheren kunnen worden gehanteerd. Mv-t dit keer als overkoepelende tendens: de voortschrijden de elektronificatie en de vervaging van het onderscheid tus sen beide door combineren en koppelen van machines (wat soms zo gebeurt, dat het aan de buitenkant niet meer merk baar is). Niet alles overheersend, maar wel bijzonder spec taculair is de categorie van de hier getoonde „elektronische informatieverwerkende systemen" oftewel: computers. „Paneelbedieners" De „verre interland" tegen Albanië in Tirana houdt zondag voetballend Ne derland in zijn ban gevangen. In ver band daarmee is zowel voor het be taald als voor het amateurvoetbal slechts een beperkt programma sa mengesteld. In het betaalde voetbal zijn slechts drie wedstrijden te bele ven: RCHEDO voor de tweede divi sie A en LongaNOAD en Xerxes Limburgia voor de tweede divisie B. Voor het amateurvoetbal zijn de vol gende voor Zeeland belangrijke wedstrijden vastgestelde eerste klas E: HVV '24De Spechten; tweede klas B: Rood Wit W-RKWU; derde klas D: BSCRoosendaal en Meto Dosko; vierde klas H: Breskens RCS; reserve le klas: Internos 2 De Valk 2. Middelburg 2—TSC 2: re serve 2e klas C: MOC '17 2Zeeland Sport 2, Goes 2Sarto 2; reserve 3e klas C: Alliance 2Zeeland Sport 3. Winnende kolom (Van een onzer redacteuren) (Aver tien jaar zal de computer ook bereikbaar zijn voor het grote publiek. Niet dat men dan zo'n apparaat in huis heeft, net als nu de telefoon. Maar wel kan iedereen zich tegen die tijd op bepaalde servicemoge lijkheden abonneren. Het is ook heel wel denkbaar, dat een com puter gaat behoren tot de standaarduitrusting van elk nieuw gebouw even vanzelf sprekend als nu centrale ver warming". Dit zegt de voorzitter van de Effi- ciencybeurs drs. J. A. van de Kamp, directeur-generaal I.B.M. Nederland. Hij werkt deze gedachtengang ver der uit: ..Ik stel me voor, dat een ad vocaat straks toegang krijgt tot de juridische computer van zijn orde door een telefoonnummer te draaien. Hij kan het geheugen opdragen hem mee te delen waar en wanneer wel ke rechters uitspraak hebben gedaan in een soortgelijke zaak' als die waar voor zojuist zijn aandacht is ge vraagd. Voor de beantwoording zijn verschillende mogelijkheden te han teren: projectie van de diverse gege vens op een televisiescherm, een af schrift per post, of op ponsband ook zouden dergelijke feiten via die zelfde telefoonlijn als elektronische impulsen kunnen worden toever trouwd aan een soort van drukap- paraat, dat chemisch werkt en bij voorbeeld fotokopieën levert". „Om dit waar te kunnen maken straks moeten we nu al aan de boom schudden", zo meent drs. Van de Kamp. Hij is daar trouwens zelf ook vrijwel dagelijks mee bezig. In elk gesprek tekent deze bijzonder „be grijpelijk" over gecompliceerde za ken sprekende expert een boeiend perspectief zonder zich te buiten te gaan aan irreële fantasieën. risering, dan zegt hij: „Geen idee", want zo luidt zijn uitleg „dat hangt af van de informatiestromen, die er bij zijn betrokken: het aantal werknemers of de omzetsnelheid en dergelijke grootheden meer, hebben daar soms nauwelijks iets mee te maken. Wat de Nederlandse ondernemers betreft: „Die denken nog vaak, dat computers over mysterieuze tover krachten beschikken daardoor ontstaat een zekere schichtigheid aan de top, die meestal gelukkig wel weer wordt weggepraat door een goed geschoolde staf van medewer kers". De eerste computer in ons land werd medio 1957 door I.B.M. geïnstalleerd bij de Nederlandse Heide Maatschap pij. Sindsdien zijn er vele tientallen gevolgd. Het daarvoor benodigde personeel werd opgeleid bij duizen den tegelijk. Daaruit resulteerden vele „periodieke contacten", want er worden geregeld ook aanvullingscur sussen georganiseerd. dat deze mensen door hun werk in deze nog zo nieuwe bedrijvigheid nadelig werden beïn vloed". Positief neemt drs. Van de Kamp stelling tegen het uit Duits land afkomstig bericht, dat daar bij „paneelbedieners" na enkele jaren een afnemend reactievermogen is ge constateerd waarbij ook ftun produk- tiviteit terugliep. Een bedrijfarts zou hebben vastgesteld, dat jonge men sen met ogenschijnlijk eenvoudige ta ken sneller uitgeput raakten door een overspanning van het hart. De voortdurende vereiste waakzaamheid werd als oorzaak hiervoor gezien. „Volgens mij betreft het dan mensen, die boven hun kracht werken en dus de verantwoordelijkheid niet aan kunnen", 7.0 meent drs. Van de Kamp. „Wij hebben hier betere er varingen. Tottenham-Chelsea x Sheffield U-Arsenal X Everton-Blackburn R. Stoke C-Leicester X West Ham-Sheff. W. X Birmingh.-Blackp. Burnley-Leeds U. W. Bromw. A-Liverp. x Albanië-Nederland Hamb. S.V.-Kaisersl. X Stuttgart-Werder X F.C. Köln-Karlsruhe X H ertha-M eider ich Hannov.-Schalke '04 X Bor. Dortm.-Eintr. Fr. y S3 AMERICAN CIGARETTES GOLD STAR 25 'n klasse apart 25 PITTIGE SIGARETTEN VOOR f 1,25 GOLD STAR King Size 20 KING SIZE SIGARETTEN SLECHTS f 1,15 Korfbalcompetitie Wanneer hem wordt gevraagd wat vaak gebeurt hoe groot een bedrijf moet zijn om in aanmerking te komen voor compute- Gering aantal wedstrijden De aanhoudende regen van de vooraf gaande dagen is er oorzaak van ge- j weest, dat slechts enkele velden werden CpPV ttlpp" goedgekeurd. De achterstand in aantal lUcc gespeelde wedstrijden is daarom aan zienlijk Indien we dit gaan vergelijken met andere jaren. Toch gaven de wed strijden, die wel doorgingen, enkele ver rassingen te zien. Zo verloor Stormvo gels volgens de verwachtingen van Swlft 3, maar dat het een uitslag met dubbele cijfers zou worden, waartegenover de geen enkel doelpnnt konden stel len, valt tegen (011). In deze klas 2A is Atlas nu lijstaanvoerder, omdat het een ruime zege op TOP behaalde. Het i Ritthem 72, waardoor de At- lasploeg met 8 uit 4 stevig op kop gaat. Ook onderaan zal het wel gaan spannen. Atlas 4 4 0 0 8 27—16 Swift 3 4 3 0 1 6 28— 9 B.K.C. 1 4 2 0 2 4 19—13 TOP 3 1 0 2 2 7—18 Animo 3 1 0 0 1 0 45 Zuidwesters 2 2 0 0 2 0 515 Stormvogels 2 0 0 2 0 620 In 3B gingen alle vastgestelde wedstrij den door. K.V.L. verloor zijn eerste wed strijd, omdat het thuis de zege aan Vedo 2 moest laten, al was het dan met het kleinst mogelijke verschil (45). Het schijnt hier nu een zaak te worden, die uitgevochten zal worden tussen de re- serveploegen van Vedo en Ondo. Ook de laatste ploeg won weer, nu werd het tegen B.K.C. 2 een ruime zege (3Si. Valkeni3se kon het tegen Swift 4, een ploeg met enkele oudere routiniers, niet bolwerken en ging met j.51 ten on der. De stand luidt hier: BROMFIETSLAWAAI IN MIDDELBURG Het is thans wel duidelijk dat de enige maanden geleden in Middelburg van kracht geworden politieverordening in zake bromfietslawaai in de binnenstad niet het verwachte effect heeft gehad, integendeel het mens-or.terende lawaai heeft er een triomfantelijk ooventoontje pen frite-zakjes, wild slingerend door het publiek, een baan naar een onbe stemd doel van enige honderden meters verder, om dan weer zinloos terug te knetteren, naar de een ieder bekende verzamelplaatsen Markt, Pottenmarkt enz. Men staat daar dan enige tijd „stil" om met liederlijke taal. de gieren de brommers te overschreeuwen, ten de trimente van de bewoonbaarheid van de binnenstad, en dit iedere avond van 7 uur tot 12 uur. Wanneer het laatste geraas om middernacht wegsterft ademt menig burger van de stad Middelburg op took als hij reeds in bed ligt!) en be- deukt somber dat het zeker is dat dit helse spektakel zich morgen, overmor gen en verder steeds zal herhalen, on-j geacht de goed bedoelde maar zeker, niet volledig '„'•'respecteerde politie-1 verordening Daar er bij le burgerij begrip bestaat voor de veel omvattende taak van het, politiekorps en redelijkerwijze controle op de naleving van de bedoelde verorde-1 ning niet uitvoerbaar geacht mag wor den. bljjft er maar één mogelijkheid nl. om in navolging van vele andere ge meenten (ook op Walcheren) het berij den van een bruimotor van 7 tot 12 uur 's avonds in de binnenstad geheel te verbieden. De niet te onderdrukken energie van 30 4 40 knalpothelden kan wellicht nuttig aangewend worden tot het reini gen der straten, waarmede twee van de grootste misstanden onzer huidige sa menleving zouden zijn bestreden. Het leefklimaat van de binnenstad zou ongekend gunstiger worden. U beleefd dankend voor het plaatsen van deze „cri de coeur" teken ik gaarne, Middelburg P. v. d. Veen ZANDBAKKEN IN VLISSINGEN Bij de Hercules Segherslaan te Vlissin- gen staat een grote zandbak, gemaakt voor de jeugd. Maar het woord zandbak moet de naam hebben van modderbak, ofwel kattenbak, daar de honden en katten er hun behoefte kwijt raken. Er is een brief destijds naar het gemeente bestuur gezonden, met handtekeningen van de bewoners. Het resultaat was. dat er heren kwamen kijken, er zand werd uitgehaald, en verder gebeurde er niets. Kan er nu iets gebeuren, dat ze dit stinkend ding weg halen ofwel vol stor ten op dat de kinderen die daar spelen voor modder en kapotte kleding worden behoed. Mogelijk zijn er meer "van deze bakken, want dit is geen gemak maar een ^root ongemak. Vlissingen Een nuisvrouw Ondo 2 3 3 0 0 6 35— 8 Vedo 2 3 3 0 0 6 19— 8 K.V.L. 4 3 0 1 6 27—12 Swift 4 3 1 0 2 2 22—23 Valkenisse 2 0 0 2 0 322 Stormvogels 2 2 0 0 2 0 222 B.K.C. 2~ 3 0 0 3 0 8—21 De uitslagen van de Z.K.B.-competitie z(jn: 2A: AtlasTOP 72, Stormvogels 1 Swift 3 011. 3A: Swift 4Valkenisse 15—1, K.V.L.—Vedo 2 4—5, B.K.C. 2— Ondo 2 38. Adsp. C: Vedo BAnimo C 04, John Glenn jr. wordt directeur van Crown Cola De Royal Crown Cola Company van Columbus in Georgia heeft op een di rectievergadering in New York, de eerste Amerikaanse astronaut die om de aarde cirkelde, de lt.-kolonel John H. Glenn jr., gekozen tot een der di recteuren. Vanuit het hoofdkwartier van de fir ma werd erop gewezen dat Glenn niet zal worden gebruikt voor reclame of public relations, maar dat hij als eer ste taak zal hebben ontwikkeling en expansie van de internationale ope raties van Crown Cola. President-directeur van de firma is Wilbur H. Glenn, geen familie van de astronaut. Sartre wil geen Nobelprijs De Franse auteur, Jean Paul Sartre, heeft volgens een in Stockholm ver schijnend blad, verklaard geen prijs te s 1 "Hen op de Nobelprijs voor litera tuur. Dagens Nyheter berichtte van zijn correspondent in Parijs vernomen te hebben dat de Franse schrijver beslo ten had de Nobelprijs literatuur van de hand te wijzen indien deze hem dit jaar zou worden toegewezen. Hij zou de Zweedse academie van letteren van een en ander reeds op de hoogte hebben gesteld. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERKEN. Beroepen te Hulst: B. J. Blaauwendraad, kand. te Utrecht. Beroepen te Hars kamp: B. Haverkamp te Groenekan. Aangenomen naar Kolder- en Dinxter- veen: A. de Leeuw, kand. te Utrecht, die bedankte voor Beusiehem en voor Uit wijk. Bedankt voor Klazinaveen: B. W. Vermaat te St.-Nikolaasga. Bedankt voor Oudeschoot-Oranjewoud: A. ter Stege te Burem. Bedankt voor Mijdrecht: W. F. van der Staat te Zevenhuizen (Z.-H.). Bedankt voor Sint-Annaland H. N. van Slooten te Voorthuizen. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Nieuw Weerdinge: J. A. Kwast te Ruinerwold-Koeckange. Examen Aan de V.U. slaagde voor het kand.- examen theologie: de heer C. J. Streef kerk te Veere. CHRIST. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Eindhoven: W. Steen bergen te Meppel. Bedankt voor Klun- dert: B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te Eenrum: M. C. Schepman te Arnhem, die dit beroep heeft aange nomen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Bedankt voor Leeuwarden: A. J. Buur man te 's-Gravenhage. zegt het keuringsinstituut van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen (zie onderstaand artikel uit DENKEN en DOEN van juni 1964, pagina 16) „Na een veelomvattend onderzoek, verricht door het Wasserij-instituut T.N.O. en een serie praktijkproeven van I.V.H.A. kon ons goedkeurings- merk verleend worden aan het was middel Bio-tex, dat een geheel eigen plaats inneemt tussen de vele was- en reinigingsmiddelen op de Nederlandse markt. Bio-tex bezit werkelijk bijzon dere eigenschappen, die de toepassing ervan dubbel en dwars de moeite waard maken. Dit produkt, op zich zelf een goed synthetisch wasmiddel, zonder bleekmiddel en zonder op tische blauwmiddelen, bevat nl. en zymen, die de eigenschap hebben eiwitten af te breken en zodoende gemakkelijk uitwasbaar te maken. Iedere huisvrouw weet, dat juist de eiwithoudende vlekken: bloed, melk, ei, jus enz. de meeste moeilijkheden veroorzaken bij de wasbehandeling. Wasgoed dat dergelijke vlekken heeft, mag vooral nooit direct in heet sop gedaan worden, daar de vlekken dan zg. „inbranden" en niet meer te ver wijderen zijn. Langdurig weken was meestal nodig en oude vlekken waren dikwijls in het geheel niet meer te verwijderen. Met behulp van Bio-tex is het nu veel eenvoudiger geworden deze vlekken spoorloos te doen ver dwijnen. Gedurende 20 minuten voor- weken met dit middel bij een tempe ratuur van ca. 50CC. is dikwijls reeds voldoende. Past men een lagere tem peratuur toe, dan moet een langere inweektijd aangehouden worden, tot maximaal twee uur. Het is niet raad zaam een veel langere weektijd toe te passen, daar de kans bestaat, dat het vuil dan weer op het goed neer slaat. Tn ieder geval mag nooit een hogere temperatuur dan 60°C. toe gepast worden, daar hierdoor de en zymen onwerkzaam gemaakt worden. Bio-tex kan ook als voorwasmiddel toegepast worden bij automatische wasmachines, mits de voorwastijd lang genoeg is. Bij sterk met eiwithoudende vlekken bevuild goed is het aan te bevelen (als dit bij de machine mogelijk is) inplaats van de voorwas de machine in te stellen op „bonte was" en dit als voorwas te beschouwen, waarbij Bio- tex als wasmiddel gebruikt wordt. Daarna dus inschakelen op witte was, waarbij de voorwas wordt overgesla gen, en het normale wasmiddel ge bruiken, waarvan dan echter een kleine dosis genomen kan worden. Bio-tex is ook een ideaal middel om vuile overhemden in te weken. Dik wijls zal dit weken al voldoende zijn om niet al te vuil gedragen over hemden te reinigen. Een pakje Bio-tex, produkt van Kort man Schulte N.V., Rotterdam, kost f0,47. De prijs van dit weekmiddel wordt voor een deel goed gemaakt doordat men bij het wassen met min der wasmiddel kan volstaan dan nor maal. Daar het produkt geen bleek middel bevat en niet sterk alkalisch is, kan het voor alle stoffen, die wit of wasecht geverfd zijn, toegepast worden. Voor wol en zijde bij niet hogere temperatuur dan 40 °C." Vader en zoon Van Baurscheit gaan in de kunst geschiedenis reap, door voor beeldhouwer en architect. Hoewel de zoon voornamelijk als archi tect is bekend geworden, ia hij evenzeer de beeld houwkunst getrouw gebleven. Beeldhouwkunst en architectuur waren nauw verweven, maar behalve het maken van beeldhouwwerken, heeft het atelier Van Baurscheit de jonge leiding gegeven aan de ondernemingen (stads- en buitenhuizen/, van zijn cliënten, die uit de vermogendste krin gen van Antwerpen, Zeeland en Holland afkom stig waren. Welke bouwwerken J. P. van Baurscheit de Jonge op Walcheren heeft tot stand gebracht, heeft mej. Herma M. van den Berg beschreven in een belangwekkend artikel in „Opus muulvum". het boek wat we in de vorige Zelandica hebben genoemd. Wfl zien dan dat het Van Dishoeckhuis (1733) het oude gemeentehuis van Vlis singen en het oorspronkelijk er tegenover gelegen huis Van Wes- terwijk, thans verplaatst naar de Hendrikstraat (Beeldenhuis) tot de vroege architectonische werken van Van Baurscheit gerekend worden. Verder komen op zijn naam te staan het Beeldenhuis Der Boede, het huis van den Brande te Middelburg, (tot 1940 in gebruik als Provinciale Bibliotheek) en de Hof te Domburg en het huis St.- Jan ten Heere onder Domburg. Kon het huis Der Boede, als een blokvormig huis opgetrokken, even goed in de stad hebben gestaan, de opdracht van J. P. van den Brande voor St.-Jan ten Heere bood de architect de gelegenheid een buitenplaats te laten aanleggen naar de modernste ideeën „Deze maakte zich los van det traditonele blokvorm, al of niet van pavil joens voorzien, of door risalieten (naar voren springende gedeelten) geleed, en gaf een aan de opkomende rococostijl aangepaste versie van het gelijktijdig in uitvoering zijnde plan van Marot voor de uit breiding van het Huis ten Bosch..." Het centrale punt in het gehele plan van dit huis is de grote zaal, die in een reisverhaal uit 1832 wel 60 voet hoog wordt genoemd. Deze grote zaal liep uit in een wit gestucadoorde fraai bewerkte koepel, die een „heerlijke omgang met vergulde balustrade" had benevens acht ramen. Van zijn werken te Middelburg kunnen we nog de Koepoort (1735) noemen, de hoge vierschaar en het hek ervoor en plannen voor werken in en aan het stadhuis. In 1737 en 1738 levert van Baur scheit nog een stenen poort met hekken aan de heer Lantsheer. ver moedelijk voor het buiten Steenvoorde. Voor Vrouwe Cau-Lonque maakt hij in de kerk te Oosterland een grafmonument. Ten slotte kunnen we nog het huis Van de Perre noemen te Middelburg, waar thans de zetel is van de Arrondissementsrechtbank. Een brief van 1763 vermeldt de „tekeningen van de platte grondt van het huys met den hof en den stal". Mej. Van den Berg besluit haar studie met de opmerking dat onder de gelijktijdig te Middelburg ontstane huizen door plaatselijke bouw meesters, van wie Jan de Munck nog de sterkste was, er geen met het werk van Van Baurscheit is te vergelijken. De samenwerking met Marot, zijn contacten met Noord-Frankrijk en zijn niet gering talent, verheffen zijn scheppingen boven wat elders in de provincie gemaakt is. n Maarn is zaterdag opgericht het landelijk comité-draadomroep. Het stelt zich ten doei actie te voeren - tot be houd van de draadomroep, die, zoals in de troonrede is aangekondigd, met op heffing wordt bedreigd. Tot voorzitter is gekozen de heer J. F. van der Aa, uit Amsterdam. Secreta resse is mevrouw Bouman, penning meester de heer A. Couprie uit Rijswijk, en technisch adviseur de heer P. C. Cos- see uit Scheveningen. Via onder het landelijk comité ressorterende plaatselij ke comités en correspondenten wil men allereerst adhesiebetuigingen verzame len. Er zijn inmiddels al plaatselijke co mités opgericht in Den Haag. Rotter dam en Amsterdam. EUROCONTROL IN BEEK bewindslieden nit de ortegenwoordigd door de staatssecreta ris van verkeer en waterstaat de heer M. J. Kevzer, die vergezeld was door de staatssecretaris van defensie de heer \V. den Toom. Anneke Grönloh en Blue Diamonds naar Djakarta Anneke Grönloh en de Blue Diamonds zullen op 18 deeemher naar Djakarta vliegen om gedurende twee weken in hotel Indonesia, voorstellingen te geven. De populaire sterren maken de reis op verzoek van de directie van dit hotel, die de K.L.M.-vertegenwoordiger te Dja karta. heeft gevraagd zijn bemiddeling voor dit optreden te verlenen. Eenvoudig was het niet om het drietal voor deze periode vrij te maken want hun pro gramma's .waren reeds geheel volge boekt. Voor de drie zangsterren betekent deze reis meer dan een commercieel interes sant toernee het wordt ook een weer zien me: het land waar zij de eerste ja- hun leven doorbrachten. In zijn zitting heeft de raad zich thans met algemene stemmen uitgesproken voor het door staatssecretaris Keyzer fedane voorstel tot het vestigen van een :urocontrol verkeersleiding centrum te Beek bij Maastricht, en wel op een ter rein dat het eigendom is van het mini sterie van defensie. De op Nederlands voorstel genomen be- I slissing dit centrum op Nederlands ge bied te vestigen had enige maanden ge leden plaatsgevonden. I De ideale voeding voor uw hond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7