als het om sparen gaat NAAR: Frans net sorteert garnalen en platvissen Moet Brouwershavens STADHUIS nu nog lang „in het hemd" staan VOOR DE Gebouw kwijnt weg tussen stellages Nederlandse vissers konden het niet geloven Roofbouw niet langer onvermijdelijk KINDER BROEKEN MIDDELBURG DINSDAG 20 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht IEDER, DIE HET BEKIJKT VRAAGT ZICH AF: üe rijksdienst voor monumentenzorg. Om een antwoord te krijgen op de vraag: wat is er nog aan te doen? ACHTER de rug van „Vader" Cats staat op de Markt van Brouwershaven nu alweer drie jaar lang een stukje oude glorie van de Schouwse Smalstad weg te kwijnen: het artistieke stad huis in renaissance-stijl. Een kleinood uit het juwelenkistje van de historische architectuur. De speelse gevel heeft al heel wat klikkende fototoestellen te genover zich gevonden, heeft al heel wat schilderspenselen in beweging gebracht. Maar sinds de winter 19611962 staan er steigers rond het gebouw. Het gemeentebestuur trok eruit en vestigde zich tijdelijk! in Dreischor. Wat velen op grond van deze duidelijke aanwijzin gen verwachtten, gebeurde niet. Er kwam geen restauratie. In de ogen van vele Brouwersha venaars, van vele Schouwenaars en van misschien nog veel meer mensen met gevoel voor de waarde van oudstedenschoon, werd het stadhuis een vraagte ken. Vooral toen een paar weken terug het college van b. en w. het denk beeld opperde om de stellages om het stadhuis maar af te breken en de zaak te laten voor wat die was. Tot nu toe hadden de mannen van de rijksdienst voor monumentenzorg al leen nog maar een onderzoek naar een mogelyke restauratie ingesteld. Toch vergde dat „onderzoek" al der tigduizend gulden. Er werden muren voor afgebikt, balken voor blootge legd. Het monumentale stadhuis van Brouwershaven werd „in zyn hemd gezet". En zo staat het er nu nog. Het decor bij dat alles is een druk mozaïk van kleurige politieke be slissingen, die in de nieuwe gemeen te Brouwershaven na de herindeling zijn gevallen Het was een strijd om de vestiging van de zetel in één van de vier kernen van de nieuwe ge meente. Van belang daarbij is steeds geweest: het domicilie van de zitten de raadsleden. Men kent de historie. Een plan om het stadhuis van Brou wershaven te restaureren en een naastliggend pand aan te kopen om daarin het adminstratief apparaat onder te brengen „haalde" het niet. Toen was daar plotseling de beslis sing met een juist tegengestelde stemmenverhouding (65) om in Noordgouwe een modern raadhuis te bouwen, dat f400.000 op zijn minst zou moeten kosten. Maar dat voor nemen werd in Middelburg geblok keerd. eige regen. Het is er niet beter op gewor den in de drie jaar na het „onder zoek". Maar de hoop veerde op, dat er toch werkelijk een restauratie zal komen in het gebouw, waarin een flink brok van Brouwershavens „al lure" is gelegen. We schreven het al: in de ogen van velen werd het vroeger zo vriendelij ke, attractieve stadhuis een vraagte ken. Ze hebben de overtuiging, dat dit vraagteken beslist kan worden rechtgetrokken tot een uitroepteken! Een signaal van hamerende en bou wende restauratiewerkers, die zullen bewijzen met hun activiteit dat Brou wershaven als totale gemeente prijs stelt op een stuk kunsthistorisch be- SCHRIL ECHT WAAR- HET STAAT IN Biddende Britse gewichtsheffer draagt de kwatrijnen van Omar Khayam voor De broeken van Coco Chanel kosten f4000.-. Panorama-eremedaille in zilver voor een tachtigjarige dieren vriend. Sinds 1900 zijn er in Amerika 1797 negers door blanken ver moord! Triest record van één lynchpartij per 14 dagen. Een kijkje in de misskraam van de missdaad (met acht foto's van Nederlandse missjes!) Goldwater's alfabet: voor Pa norama's lezers de opvat tingen van de man ("die geen president zal worden van de Verenigde Staten) nauwkeu rig ontleed! De muiters, martelaars, beulen en gebeulden van de gezonken „Batavia" - een zeer bijzonder verhaal door een Australische duiker (copyright Panorama) PANORAMA Week aan week staat Panora ma van gekleurde voorplaat tot gekleurde achteromslag vol met de meest spannende, boeiende primeurs en exclusieve foto's in zwart en kleuren. Men ver zekert zich van de wekelijkse toezending van dit prachtige gezinsblad door naam en adres op een briefkaart te zenden aan PANORAMA POSTBUS 1 HAARLEM waarna men de eerstvolgende drie nummers gratis ontvangt. Panorama geeft véél meer kleur voor véél i - go|d! Nog steeds stond op de Markt van Brouwershaven het stadhuis in de re gen. Schril stak het in zijn armzalige staat af tegen de Grote Kerk uit de veertiende eeuw, die na jaren zwoe gen uit een minutieuze, keurige res tauratie tevoorschijn is gekomen. Er gingen maanden voorbij. Toen kwa men b. en w. met de mededeling, dat de rijksgoedkeuringsaanvraag als vervallen is verklaard. „Dan voor lopig maar in Dreischor blijven zit ten met het gemeentelijk apparaat", redeneerde de meerderheid van b. en w. „Brouwershaven kan de lasten van stadhuisrestauratie niet dragen. Laten we de steigers maar afbreken". De - steigers rond het al half ontta kelde stadhuis. De minderheid in het college van b. en w. bracht ook zijn standpunt naar voren: „Het stadhuis moet gerestaureerd, het naastliggen de pand meegekocht en daarin het administratieve apparaat onderge bracht". Het ging heet toe In de raadsverga dering, die erop volgde. Maar toch kwam men aan het slot dichter by elkaar. Het verschil tussen de min derheid en de meerderheid in het col- lege werd kleiner. Er werd een be drag als ultimatum voor restauratie van het stadhuis gesteld. Twee ton als bydrage van de gemeente aan het project. Hoe dan ook: er werd be sloten opnieuw contact te zoeken met zit, dat de gemeente er wat voor over heeft om zijn bestuursapparaat juist daarin comfortabel en represen tatief te huisvesten. Met voorbijzien aan alles wat voorafging. KANS Het stadhuis van Brouwershaven staat nóg „in zijn hemd". „Ieder vraagt zich af: wat is hier aan de hand?" zegt dokter W. Terpstra uit Brouwershaven. „Monumentenzorg heeft onze gemeente een kans van één op de duizend als op een presen teerblaadje aangeboden. Laten we nu toch alsnog deze kans grijpen. La ten we de oude rivaliteit vergeten. Het is ten slotte van vitaal belang voor onze toekomst in het toerisme. Voor onze plaats aan de Grevelingen als watersportcentrum. Europees denken moet beginnen in een ge meente, die vier kernen heeft". Niet alleen Brouwershaven denkt er zo over. Luister eens verder op Schouwen-Duiveland. De markante fevel en alles wat dit stadhuis ver- er nog aan historische waarde ver bergt, hoort bjj het patroon van het eiland. „Het is vijf voor twaalven om te bewaren wat je hebt", rea geert de heer C. Postma, secretaris van de Vereniging „Stad en Lande", de nieuwe stadsarchivaris van Zie- rikzee. „Je kunt natuurlijk ook een betonstad bouwen. Je kunt de hele bevolking van Brouwershaven ook onderbrengen in twee grote flatge bouwen. Maar het zijn de krullen in de cultuur, die 't hem doen. Die ver hogen het aanzien en het cachet van een gemeente. Als die krullen er zijn, moet er ook geld op tafel kunnen ko men om ze te onderhouden. Brou wershaven heeft mij al te veel van een „verlaten zondagmiddag". Het moet mogelijk zijn er weer een stra lende zondagmiddag van te maken". ERMEE WERKEN' Tien kilometer van Brouwershaven werkt een gemeente met een over vloed aan monumenten: Zierikzee. Niemand zal daar ontkennen dat de ze een enorme aanslag plegen op het budget. Ieder jaar weer. Maar men „weet ermee te werken", daar. Ook met het stadhuis. „Het treft iedere bezoeker, die by ons komt", stelt de burgemeester van die stad, mr. F. Th. Dyckmeester vast. Zoals het stadhuis van Brouwersha ven daar aan de Markt staat, is bur gemeester Dyckmeester er jaloers op. „En", zegt hij uit eigen Zierikzee- se ervaring, „wanneer een monu ment gebruikt wordt, heeft het niet alleen representatief zo'n grote waarde, maar is het onderhoud ook zo goed gewaarborgd". Een man, die met meer dan gewone belangstelling tegen alles wat cul tuurhistorie draagt aankijkt, de heer P. van Beveren uit Zierkizee, vindt het van Brouwershaven maar een onbegrijpelijke zaak. En vooral ook pijnlijk ten opzichte van de rijks dienst van monumentenzorg, die Brouwershaven in alles terwille is geweest. „Als het stadhuis zou moe ten verdwijnen, dan gaat Brouwers haven achteruit. Die Grote Kerk en dat 3tadhuis ze horen er bij elk aar. Monumentenzorg wil er iets goeds, iets bruikbaars van maken. Iedere dag dat het gebouw blijft staan zoals het er nu bij staat gaat het dubbel achteruit". Restaureren kost geld. Veel geld. Er was destijds voor de restaura tie van het stadhuis en de aan koop en inrichting van het naast liggende pand, Noorddijkstraat 1, een raming van twee ton. Een ra ming, meer niet. Voor het nieuw- bouwplan van Brouwershaven in de kern Noordgouwe werd ook een raming gemaakt: vier ton. Een raming, meer niet. Misschien dat het verschil tussen die twee constant blijft. Het nieuwbouw- plan zal niet kunnen doorgaan. Voor dè restauratie van het stad huis staat op het ogenblik alleen dit vast: hoe langer gewacht, hoe duurder die wordt! Deze foto dateert van ongeveer zestig jaar terug. Het stadhuis van Brouwershaven. Nog in volle glorie. En met „buurpanden", die erbij pasten. Rechts staat op het ogenblik een confectiewoning een twintig jaar terug. Dat pand zou bij het stadhuis getrokken kunnen worden. En monumentenzorg zou er veel voor voelen dat in oude stijl naast het stadhuis te zetten. Bij het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek te IJmuiden heeft men sinds 26 augustus de beschikking over een garnalen- kuil, die tijdens het vissen de gar nalen scheidt van de platvissen, kwallen en ander gedierte, die de ondermaatse platvis en puf- garnalen (ondermaatse garna len) laat ontsnappen en de con sumptiegarnalen en bovenmaatse platvissen vasthoudt, zoals ge zegd: van elkaar gescheiden. Toen we een paar vissers dit meedeelden was hun reactie: „dat kan niet!". Maar het kan wel. We hebben in IJmuiden het net ge zien en kunnen constateren, dat het van een geniale constructie is, al zal het nog aan de Nederlandse behoeften moeten worden aange past. Het is namelijk een Frans net, uitgevonden nota bene in de omgeving van Boulogne, waar nauwelijks sprake is van garna lenvisserij. Door toepassing van een ketting pees van speciale constructie, al even eenvoudig als ingenieus, wordt de grondpees op korte afstand bo ven de zeebodem gehouden, waar door ongerechtigheden op de zee bodem, zoals houtjes, vecnkorrels, schelpen en dergelijke niet in het net komen. De Franse ketting sleept namelijk achter de grondpees en niet, zoals bij de Nederlandse visse- rijnetten er vóór. Voorzover de vissers de zware klos- senpezen bezigen (de meeste gar- nalenvissers op de Waddenzee) blijkt de Franse kettingpees even eens de oplossing. Hiermee geen ge graaf in de bodem, waardoor het garnalenvissen een zware opgaaf voor schip en visser is, doch een glijden over de grond. Sprekend is wel, dat het Franse net een bor- dennet werd ontworpen voor een scheepje van slechts twintig paar- dekrachten Het geheim van het gepatenteerde Franse net is, dat de kuil over een dubbele staart beschikt. In de bo venste staart komen de garnalen, in de onderste de platvissen en andere zeedieren. In de kuil loopt namelijk van het punt, waar de boven elkaar liggende staarten bijeen komen, een stuk tussenwant men kan het een „plafond" of een „hemel" noemen dat de kuil in een beneden- en een bovenhelft verdeelt en dat aan de bovenzijde van de kuil is beves tigd. Platvis (tong, schol en schar) stuit tegen dat met loodkoorden ver zwaarde plafond en wordt naar be neden gedrongen, waar ze door een vrij nauwe spleet in de onderste staart terecht komen. De mazen van het plafond zijn echter wijd genoeg voor de garnalen om er doorheen te glippen en naar hun afdeling te worden gedirigeerd, want vanzelf sprekend zijn de mazen van de kuil zelf daarop nauw genoeg ingesteld. Ontsnappen De mazen van het Franse net zijn in de staarten zodanig, dat de on dermaatse garnalen er doorheen kunnen komen. Hetzelfde geldt voor de scholletjes, tong en schar. De ontsnapte dieren krijgen dus de kans groot te worden. Dit nu zou wel eens van by zonder groot be lang kunnen blijken te zijn, want er gaat bij de garnalenvisserij, zo als die hier te lande wordt bedre ven, een schrikwekkende hoeveel heid platvis verloren. („Noem het maar gerust moord", zo zei ons de visser Jac. Boersen te Den Oever, die met het Franse net heeft gevist en toen de verschillen zag). Dr. R. Boddeke van het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek, die ons het Franse net toonde, deelde ons mee, dat hij aan een rapport werkt voor de minister, teneinde deze een inzicht te geven in de verliezen aan vis door de wijze, waarop hier de garnalenvisserij wordt uitgeoefend. Exacte cijfers kon hij derhalve nog niet geven, doch over enkele maan den kan het rapport tegemoet wor den gezien erï dan zouden velen wel eens kunnen schrikken, want het heeft er de schijn van, dat de kip van de gouden eieren wordt ge slacht. Het zou dan ook raadzaam zijn, dat de vissers wegen zouden zoeken verbetering in deze situatie te brengen. Het lijkt waarschijnlijk, dat het Franse net in dat opzicht een aan zienlijke bijdrage zou kunnen leve ren, al zal er nog heel wat mee moeten worden geëxperimenteerd. Niet alleen wat maaswijdte betreft, doch ook omdat een bordermet (door middel van borden wordt het net onder het varen opengetrokken) de Nederlandse vissers over het al gemeen niet ligt voor deze visserij. De garnalenvisserij vindt hier na melijk het meest toepassing met boomkorren en het bordennet moet dus worden veranderd in een boom- net. Het principe van het Franse net is stellig ook daarvoor geschikt. Werkbesparing Nog twee netten zijn door „Visserij- onderzoek" in Frankrijk besteld. Ze zullen worden veranderd in boom- bovtn pses netten met het eerste was dat al geïmproviseerd gebeurd en even eens door visser Boersen op zijn „Wieringen 171" worden beproefd. Hij zal er veertien dagen mee gaan vissen tussen de andere vissers. Daarna kunnen de uitkomsten van hem en anderen beter worden ver geleken, dan nu het geval is ge weest. De heer Boersen vond het Franse net wat klein en de op brengsten van de trekken waren daarmee in overeenstemming. Een uitermate belangrijk voordeel acht te hij de besparing aan werk aan boord bij gebruik van het Franse net. Het scheelt tachtig procent, vond hij. Anders moest de hele vangst worden gezeefd en gesor teerd. Met het Franse net komt al les al min of meer gesorteerd aan boord. We kunnen nog meedelen, dat het Franse net 572 frank heeft gekost. Het kwam, invoerrechten inbegre pen, „Visserijonderzoek" op 380, te staan. Een koopje, vond dr. Bod deke. De nabestelde netten kwamen zelfs een tientje goedkoper. Elke visser kan deze netten voor deze prijs krijgen. Vanzelfsprekend geeft dr. Boddeke er graag inlichtingen over aan belangstellende vissers. Een nettenfabrikant kwam, tegelijk met ons, ook een kijkje nemen. Hij was hogelijk geïnteresseerd en zag direct de voordelen. Hij noemde het net „fantastisch", in de goede zin van het woord. Roofbouw zeebeden Deze levelling geeft schematisch in dwarsdoorsnede van opzij gezien, het principe weer van het Franse nel. dat tijdens cle vangst garnalen en platvissen van elkander scheidt. De van de bodem opgeschrikte garnalen wippen omhoog, komen door de mazen van het „plafond" in de bovenste afdeling en worden naar de on derste helft van de dubbele staart gevoerd. De platvissen (tong, schol en schar) kunnen niet door de mazen van het plafond en worden gedwongen de weg omlaag te volgen. Zij worden opgevangen in de onderste helft, van de dubbele staart. Het plafond sluit aan de bovenzijde van het net aan. De bovenste afdeling is als het ware dus een „gesloten kamer", met mazen uiteraard. Het plafond is verzwaard met lood bevatten de koorden, teneide het omlaag te doen hangen. Opvallend is ook de aan de grondpees hangende ketiing- pees, die er achter over de bodem sleept, zonder hierin te „graven". Het ei van Columbus wordt gevormd door de vrij grote ringen om de grondpees. De ketting is door „opstandjes" (korte kettinkjes) verbonden met de ringen. Tijdens het trekken wordt de grondpees iets van de bodem opgelicht. De ketting houdt echter contact met de bodem. Het is wel duidelijk geworden, dat er momenteel roofbouw op de vis stand wordt gepleegd. Met de thans gebezigde garnalennetten worden vele honderden miljoenen kilo's on dermaatse platvis vernietigd, voor al in de paaigebieden. De aange richte schade zou veel groter zijn. dan de opbrengsten van de garna len. Een cijfer, dat dr. Boaue^e om gaf was bij een gemiddelde vangsi van byvoorbeeid vijf tongetjes po; kilo een jaarlijks verlies van zesti; miljoen stuks kleine tongetjes. Als driehonderd kotters acnt ure. per dag varen en er bij één trek 5UU0 tot 10.UU0 stuks tongetjes vei loren gaan, zoals wel gebeurt, dar. komt men tot haast onwezenlijke cijfers. De heer Boersen deelde mee dat hij met een garnalentrekje var een uur soms zo'n 300 tot 5000 kg ondermaatse tong vangt. Wie twin tig tongetjes per kilo schat, is zelfs nog aan de lage kant. Ze krijgen letsel bij het zeven aan boord; er wordt doorheen gelopen. Ze zijn in de netten op elkaar geperst ge- NIEUWE COLLECTIE DE WEEFSTOEL LANGEVIELE 3 weest en liggen in hopen aan boom. Teruggegooid in zee leeft er niet veel meer van. Dit geldt niet alleen voor de vis, doch ook voor de garnalen. Er wordt ongeveer anderhalf maal zo veel pul gevangen als consumptie garnalen, in kilo's gerekend. Er zijn jiigeveei drie maal zoveel kleintjes ils grote. Omgerekena blijkt, aat J5 pet. van de gevangen gama.en jnder de maat is. Die puigarna:en .ormen vier pet. in de financiële ipbrengst van de garnalenvisserij, :o heeft dr. Boddeke verleden jaar gesteld. Hij schreef toen, dat men ..tegenwoordig beter garnalen met cip kan voeren, dan kippen met on dermaatse garnalen!". Het is duide lijk, dat ook de pufgarnalen meer levenskansen geboden zouden moe ten worden. Niet uit medelijden met de arme garnalen, maar om de kip met de gouden eieren aan de leg te houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7