Eerste paal voor Zuidbevelandse ratiobouw ging vlot de grond in Saneringsfonds voor landbouw op gang Zeeuws protest tegen weggeld BILT „Wilhelminaschool" Goes voor radio BINNEN 3 JAAR 620 WONINGEN MIDDELBURGS ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD ALMANAK Gondelverkeer op Grevelingenbaan drie dagen „vast" KUNSTGEBIT BURGEMEESTER J. D. JANSEN IN K0RTENH0EF GEÏNSTALLEERD I St. Anna op t.v. Opnieuw inbraken in Groede en Breskens verwacht:.. PR0VIN01ALB ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 1964 Ir. L. Huisman aan heimachine De „W'iUiolminaschool" in Goes, de g school voor buitengewoon lager g onderwjjs, heeft donderdagmorgen g vijf november aanstaande een Ne- 5 derlandse „radioprimeur": de jong- 5 ste groep leerlingen van de school 5 komt dan namelijk in het kinder- g ir elf tot elf uur zijn de kinde- j ren te horen in het proglamma „Kleutertje Kuister". Het initiatief voor deze uitzending is genomen door de onderwijzeres van deze groep, mevrouw J. C. Mol-Evers. Zij heeft maandenlang 2 met de zestien jongens en meisjes 2 van haar klas liedjes verzameld. I die zij zelf van een melodie voor- zag. Zo ontstond er een program- 2 I ma van ongeveer 15 liedjes. Her- 2 j man Broekhuizen, de bekende pre- 2 sentator van „Kleutertje Luister", 2 zag na het beluisteren van een 2 bandopname wel wat in een radio- 2 uitzending van de groep. Vandaar, dat op 29 oktober een opname team naar de Wilhelminaschool in Goes komt voor het programma van 5 november. iïiimiiiiiiiiiimiimmiiiniiiiiinmin „We draaien". Burgemeester H. G. van Snijlekom uit Kapelle kon het maandagmiddag in Goes tevreden constateren: de gezamenlijke ratiobouw van elf gemeenten in Oost-Zuid-Beve land is van start. Op een dras sig bouwterrein in plan „Zuid" te Goes hanteerde de hoofdin genieur-directeur van de pro vinciale directie van volkshuis vesting en bouwnijverheid in Zeeland ir. L. D. Huisman de heimachine om er een „eerste paal" mee te slaan. De eerste paal, die de bouw van 620 wo ningen inzette. In een onafge broken stroom zullen ze de ko mende drie jaar van de grond komen. In Goes, 's Gravenpol der, Yerseke, Kapelle-Biezelin- ge, Kattendijke, Kloetinge, Krabbend ijke, Kruiningen, Ril- land-Bath, Waarde, Wemeldin- ge. Goes Is het eerst aanbod. Tachtig woningen zullen er in de eerste periode van deze Bevelandse samen werking worden neergezet. Vandaar, dat er maandagmiddag vele geïnte resseerden in plan „Zuid" rondom heibaas F. Lakerveld van het heibe- drijf Leeflang uit Gouda en ir. L. D. Huisman stonden. Onder hen waren de burgemeesters van de elf deelne mende gemeenten, de drie in dit pro ject samenwerkende architecten M. J. Ie Clerq te Kruiningen CJ. Klap te Waarde en H. Weertman te Goes, vertegenwoordigers van de aanne mer èn de N.V. Bouwmaatschappij Schrijver en Zonen uit Goes, het bouwteam, dat deze ratiobouwplan- nen voor de gemeenten heeft uitge werkt. In hotel „De Korenbeurs" stond het gezelschap bij deze start stil. toen de met bloemen versierde paal in de grond zat. Burgemeester H. G. van Suijlekom releveerde er als voorzit ter van het bouwteam, hoe de samen werking binnen een jaar tot dit re sultaat had geleid. Vooral dank zij de medewerking van de provinciale directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid. Gedeputeerde Staten van Zeeland in de persoon van de heer A. J. Kaland én uiteraard de tien Bevelandse gemeenten, die met het initiatief begonnen zijn, alsmede Goes, dat in de combinatie nodig was om het aantal woningen op te voe- het werk voor de eigen aannemers?" Burgemeester Van Suijlekom maak te maandag duidelijk, dat de 29 plaatselijke aannemers uit Oost Zuid- Beveland op verzoek van het bouw team rond de tafel hebben gezeten om te trachten via samenwerking een dergelijke bouwstroom te produ ceren. „Ze hebben elkaar niet kunnen vinden", verklaarde de heer Van Suijlekom. Vandaar, dat men met de fa. Schrijver in zee is gegaan, die er varing heeft in de ratiobouw. Wat het gezamenlijke initiatief betreft zei burgemeester Van Suijlekom: „Deze zaken lukken alleen als we de handen in elkaar slaan en als ze in elkaar blijven". Hij was er dan ook verheugd over, dat de gemeenten het samen willen opvangen, als de laat ste woningen duurder worden dan de eerste. Ir. L. D. Huisman feliciteerde de architecten, de aannemer en de ge meenten met deze vorm van samen werking. Hij vond een bouwstroom. zoals die nu in Oost Zuid-Beveland van start gaat vooral ook van belang vanwege cfe continuïteit In de bouw. Dat nu zag hij als een middel om meer woningen af te leveren. In dit verband haalde hij ook de wo- ningbouwcijfers voor Zeeland van 1963 aan. Er kwamen toen 1357 wo ningen gereed, 2200 waren er in uit voering, aan 800 huizen werd niet gebouwd. Met 3000 stuks ging, men dus 1964 in. Ir. Huisman verwacht dat er in dit jaar 1800 klaar komen. Overigens toonde hij zich optimis tisch over de bouw in Zeeland: „de aannemers beginnen in te zien, dat het geld kost als de produktie niet regelmatig doorzet, betoogde hjj. Naar zijn mening zal hiervan in 1964 nog niet veel te merken z(jn, maar Maandag is in Goes de eerste paal geheid voor de gezamenlijke ratio bouw; van elf gemeenten in oost- Zuid-Beveland. De H.IJ). van de provinciale directie voor volkshuis vesting en bouwnijverheid, ir. L. D. Huisman, verrichtte het karwei, ge assisteerd door heibaas F. Laker veld, met rondom zich een dichte rij belangstellenden. (Foto P.Z.C.) voor 1965 verwachtte de heer Huis man, dat er een groot contingent wo ningen gereed komt. Volgorde De 620 woningen, die in Oost Zuid- Beveland volgens de „bouwstroom" worden neergezet, zijn in hoeveelheid en tijd zó verdeeld: Goes 80; 's Gra venpolder 20; Kloetinge 20; Kapelle- Biezelinge 40; Kruiningen 40; Krab- bendijke 60; Rilland 20; Waarde 20; Yerseke 40; Wemeldinge 20; Wilhel- minadorp 20: Goes 160; Kapelle 40: Hansweert 20; 's Gravenpolder 20. Zoals gezegd; zij zullen in de periode van 1964, 1965 1966, 1967 worden ge bouwd. Het hele plan bestaat uit 31 eenheden van 20 woningen. Als de mannen van het aanne mersbedrijf Schrijver en de onder aannemers „op gang" zijn na ongeveer 30 weken kan er ge middeld elke dag een woning wor den opgeleverd. Het produktie- schema voorziet ln 1964 in de bouw van 100 woningen, in 1965 en 1966 ieder jaar 200 en eindigt in 1967 met 120 woningen. Niet gevonden Waar burgemeester Van Suijlekom niet name op attendeerde, was de kritiek, die van plaatselijke aanne mers kwam. Men weet net: in ver schillende raadsvergaderingen van de deelnemende gemeenten Ontdekt door buren VERMOEDELIJK BEDWELMD VÓÓR NAAR BED GAAN In hun woning aan de Leliestraat te Middelburg is gistermorgen het echt paar C. Hamelink omstreeks 9 uur dood aangetroffen; beiden bleken te zijn overleden aan kolendampvergif tiging. De heer Hamelink, die oud- brigadier van gemeentepolitie was, bereikte de leeftijd van 72 jaar, me vrouw Hamelink was 69 jaar oud. wel boven als onder afgesloten. Met dergelijk windstil weer heeft men ech ter de meeste kans op vorming van kolendamp. Na zijn pensionering als politieman heeft de heer Hamelink zich geheel aan de verzorging van zijn vrouw ge wijd. Hij is o.a. ouderling van de ge reformeerde kerk geweest en was één der oprichters van de afdeling Mid delburg van de politiebond. Omwonenden ontdekten gistermorgen vroeg de heer en mevrouw Hamelink levenloos in hun woning, nadat zij waren gewaarschuwd door een melk handelaar, die op zijn bellen geen ge hoor kreeg. Een buurman, die het reeds vreemd vond, dat de overgor- gesteld „Hoe zit het nu met dijnen van de voorramen nog niet weggeschoven waren, ging op onder zoek uit en deed aan de achterzijde het huis de noodlottige ontdek king. De buurman waarschuwde de poli tie, die met de gemeente-genees heer, dokter W. W. Stevens, onmid dellijk een onderzoek instelde. Zeer waarschijnlijk zijn de heer en me vrouw Hamelink reeds zondag avond tussen 10 en 11 uur overle den Zeeuwse Plaat Bij het verschijnen van het foto boek Middelburgbracht mpn ons een spontane reactie in herin nering van een Goese dame op het eerder verschenen fotoboek „Ont worsteld land", eveneens voor het leeuwedeel van de eminente foto graaf Wim Riem ens, Willem voor z'n vrienden. In Ontworsteld land" komt een foto voor van een Westkappelaar, zo uit het leven gegrepen, een be grip dat wij nooit geheel hebben begrepen, maar het karakter van de foto aardig weergeeft, omdat men de man, vóór de opname dui delijk niet meer de tijd heeft ge gund ons vanuit het resultaat als een gepolijste jongen tegemoet te treden. Toen de dame, waarvan in de aan hef sprake is, het boek had door genomen. recenseerde zij: .M001- oor, erg mooi. Mae der staet één plaet in, die vent at z'n ei ge eerst wel-es moge schere." Vast geen Philipsscheerder. maar ook geen water en zeepjakkeraai gewoon een ongeschoren West kappelaar. Verondersteld wordt, dat het echt paar, dat beneden in de achterka- Juist nu het Delta-experiment met de kabelbaan boven het Grevelin- gengat „gesmeerd" begon te lopen heeft een bedrijfsongeval men het zou kunnen nomen voor een dag of drie stagnatie gezorgd. Eind vorige week namelijk liet een gondel een lading brokken stort- steen uit een net vallen op een plaats, waar dat beslist heel onge legen kwam: op de staalconstruc tie in het binnenste van de toren, die midden in het water op het caissoneilandje staat. De staalverhanden werden zwa schadigd. Ontzet en op verschillende plaatsen gebroken hingen ze onder de gondel en boven de voortijdig geloste stortsteen. Onmiddellijk begonnen con structeurs met het herstel van dit onge val. Toch zal het nog wel tot vanavond (dinsdag) duren eer het kabelbaanbe- drijf weer kan gaan draaien. Alle gondelverkeer door het bovenpor- taal van de middelste kabelbaanpyloon werd gestremd, toen de lading was mis- gelost. De oorzaak ervan moet worden gezocht in een verkeerde manoeuvre van een van de bemanningsleden en een onjuiste reactie daarop van de instal latie. die bij het hijsen, vieren, openen en sluiten van de stenenbuidel onder de gondel wordt gebruikt. Drie dagen is de kabelbaan dus nu bui ten bedrijf. De directie van het werk had de transporten wel doorgang kun nen doen vinden, maar men wenste vei ligheid voor alles. Overigens loopt het momenteel goed met de kabelbaanaf sluiting van het laatste sluitgat in de Grevelingendam. Zoals men vorige week op een foto in de P.Z.C. heeft kunnen zien reiken de stenen van de onder wa ter opgeworpen dam nu ook bij vloed al boven de waterspiegel. Aanrijdingen te Bergen op Zoom Zaterdag had te Bergen op Zoom op de kruising Minderbroederstraat Noordsingel van Overstratenlaan een aanrijding plaats tussen een auto, be stuurd door A. G. uit Tholen en een auto bestuurd door W. B. uit Rot terdam, die beiden over de Noord singel reden. Plotseling moest G. uit Tholen zijn auto afremmen voor een bestelauto, bestuurd door C. B. uit Bergen op Zoom. die vanaf de Min derbroederstraat de kruising opreed en voorrang had moeten verlenen aan G. Omdat B. uit Rotterdam niet vol doende afstand bewaarde, botste hij met zijn auto tegen de voor hem rij dende G. De wagens van G. en B. werden zwaar beschadigd. Tegen B. werd proces-verbaal opgemaakt. In de van Dedemstraat had een aanrij ding plaats tussen een auto, bestuurd door P. K. uit Oudenbosch en de voet gangster J. G. uit Tholen. De aanrijding ontstond door onvoorzichtigheid van G. die de weg overstak juist op het moment dat de auto van K.' naderde. Zij werd aangereden en bleef op de rijbaan liggen Zij werd per ambulance naar het zieken huis vervoerd. Tegen haar werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Wanneer de vorm van het mondweefsel Of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENJtUlMTIN, veroorzaak» door schrompelen van het tandvlees Alleen de tandarts Is in slaat het gebit weer passend te moken. Trodit dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de wiizigen «n 1" Ju sondweefsels kunnen aan- Indien U zich niet onmiddellijk tot de tondorts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX Ie gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het sdioonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de ploot. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vostzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, proten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Slot van pag. 1 muieren en die landbouwers zelf. Wie ervoor in aanmerking wil ko men, moet de leeftijd van 55 jaar hebben bereikt. Het fiscaal inko men over de laatste 3 jaren waar voor een definitieve aanslag van de inkomstenbelasting is opgelegd mag gemiddeld niet hoger zijn dan f 6500,En de helft daarvan moet dan afkomstig zijn uit het land bouwbedrijf. De grond, die deze economisch zwakke bedrijven ach terlaten moet gevoegd worden bij „gezonde" bedrijven of een zo genaamde niet-agrarische bestem ming krijgen. Het is dus beslist niet de bedoeling dat de grond wordt verkocht aan iemand, die daarop opnieuw een zelfstandig be drijfje begint. Voldoet de aanvra ger aan al deze „voorwaarden" en heeft de provinciale commissie gunstig advies uitgebracht en het stichtingsbestuur positief beslist, dan krijgt de landbouwer-exit een maandelijkse, waardevaste uitke ring. Als hij 55 jaar oud is groot 215 per maand, als hij 56 jaren telt f 230, bij 57 jaar f 255, bij 58 jaar f 285 en bij 59 jaar f 330. Bij de 65-jarige leeftijd wordt de uitkering rekening houden met de A.O.W.- voorziening omgezet in een bedrag van 80 per maand. Zeer reële vergoedingen dus. In ieder geval een complete voorziening voor „de oude dag" Vraagstukken Als burgemeester drie gemeenten Veel Zeeuwen bij installatie Op hartelijke wijze is maandagmiddag de nieuw benoemde burgemeester van de Noordhollandse gemeenten 's Grave- land, Kortenhoef en Ankeveen, de heer J. D. Jansen, tot voor kort burgemees ter van Gravenpolder, Nisse en's-Heer- Abtskerke, door de drie gemeenteraden in een gemeenschappelijke vergadering in hotel „Amsterdam" te 's Graveland geïnstalleerd. Van Zeeuwse zflde waren bij deze in stallatie aanwezig de college's van b. en w. van de drie Bevelandse gemeenten, waar de heer Jansen vele jaren burge meester is geweest, alsmede een aantal ambtenaren en gemeentewerklieden uit deze gemeenten. Namens de collega's van de gemeenten in de Zak van Zuid- Beveland gaf burgemeester N. W. Eisen Heinkeuszand acte de présence. Opnieuw is burgemeester Jansen be noemd tot burgemeester van drie ge meenten, maar in vergelijking met zijn Bevelandse periode is er dit verschil, dat 's Graveland. Ankeveen en Kortenhoef binnenkort tot één gemeente zullen wor den samengevoegd. De drie gemeenten toonden reeds gistermiddag hun eens gezindheid door een gezamenlijke raads- adering te beleggen, die bijzonder dat vele andere zaken, zoals riolering, uitbreidingsplannen, woningbouw, we- Een enz. de aandacht zullen vragen, laama volgden vele goede wensen, o.a. van de burgemeester van Hilversum, de heer A. Boot namens de buurgemeen ten. Ook de vertegenwoordigers van 's Gra venpolder, Nisse en 's-Heer Abtskerke richtten zich in een toespraakje tot bur gemeester Jansen, namelijk wethouder A. Hoogesteger van 's Gravenpol wethouder A. M. Jansen van 's-H Abtskerke en wethouder M. van Llere van Nisse. Zij feliciteerden de burge meester met z\jn benoeming en wensten hem in zijn nieuwe gemeenten een e goede tijd toe als hy in Beveland heeft gehad. Voorts werd gesproken door bur gemeester Eisen namens de burgemees ters uit de Zak van Zuid-Beveland. De burgemeester van Kapello aan de IJsel, de heer J. C. Vogelaar, oud-burgemees ter van Baarland en Oudelande, ver welkomde zijn collega, de lieer Jansen namens de Zeeuwse burgemeesters, die naar Holland zijn vertrokken. Umiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil 2 Het televisieprogramma „Open- baar Kunstbezit" was gisteravond druk" was "bezocht. DÓ leiding van de gewijd aan Sint-Anna ter Muiden vergadering was in handen van de loco- 2 Jv een fdmische impressie van burgemeester van 's Graveland. Achter eenvolgens voerden de drie loco-burge meesters het woord. De loco-burgemees ter van Kortenhoef hing als oudste van de wethouders burgemeester Jansen de ambtsketen om, waarna de loco-burge meester van 's Graveland hem de zittershamer aanbood. van s het verstilde dorpje bij Sluis gaf 3 drs. C. J. A. C. Peeters uitleg, 3 hoe het komt dat een heel dorp 2l op de lijst van Monumentenzorg is geplaatst. Het tien minuten du rende filmpje kreeg derhalve de Maar zo eenvoudig en globaal als de werkwijze van het ontwikke- lings- en saneringsfonds hier is ge schetst. zo gecompliceerd liggen soms de vraagstukken, die in de praktijk voorkomen. De eerste vergaderingen hebben de provin ciale adviescommissie dat ge leerd. Om een paar voorbeelden te noemen. Men krijgt te maken met pachtvraagstukken, in Zeeuwsch-Vlaanderen met pacht overeenkomsten waarbij Belgische verpachters aan het woord zijn. Men moet een bestemming zien te vinden voor de vrijkomende be drijfsgebouwen. De boer mag na melijk, is hij in het genot van de uitkering, wel op zijn oude bedrijf je blijven wonen, maar de schuur en de stallen niet meer voor hun aanvankelijke bestemming gebrui ken. Maar al die vraagstukken zijn er om opgelost te worden. Voldoet een aanvrager voor het fonds aan de principiële voorwaarden dan zullen de adviseurs van de standsorgani saties en de provinciale commis sies alles doen om hem verder te helpen. Zijn geval wordt uit alle gezichtshoeken bekeken. En iedere beslissing of afwijzing is een nieuw stuk praktijkervaring. Het ontwikkelings- en sanerings fonds „werkt" voor zover het over het tweede deel van zijn naam gaat sedert 1 mei. Zeeland telt heel wat aspirant-aanvragers. Dat is wel duidelijk voor ieder, die de landbouwondernemingen in dit ge west kent. Dat is gebleken uit het aantal van 122 aanmeldingen tot de laatste dag van die eerste maand. Op de Zeeuwse eilanden zijn 4824 landbouwbedrijven boven de hec tare geregistreerd. Bijna 1600 daar van meten 5 hectaren grond of minder. Nu wil dat beslist niet zeg gen, dat al deze 1600 landbouwbe drijven economisch zwak zouden zijn. Voor de goede ondernemer is er een stevige boterham in te ver dienen. Maar dan moet men op drie belangrijke pijlers de nadruk leggen. Hoe is de kwaliteit van de grond? Hoe is de opzet van het be drijf? Heeft men oog voor de om schakeling naar intensieve teelten of naar een andere specialisatie? Luidt het antwoord in alle drie ge vallen „goed", dan kan de land bouwer wel vertrouwen hebben in de toekomst. In het andere geval komen vroeg of laat de moeilijk heden, of zijn deze er al lang. Het zwaarst wegen de problemen bij de onrendabele bedrijven zonder op volger. Daar nemen de moeilijkhe den van de moderne aanpak hand over hand toe. Installatierede i§ In zijn installatierede toonde burge-j; meester Jansen zich dankbaar over L de wijze, waarop de meiisen ln zijn I nieuwe gemeente hem tegemoet wa-ii ren getreden. Hij sprak de verwach- i ting uit, dat hij tot een goede samen werking met de verschillende colle ges en raden zou kunnen komen. Hoewel burgemeester Jansen zich nog geen oordeel had gevormd over de mees te zaken in zijn nieuwe gemeenten, had hij toch al een lijstje opgesteld van de zaken, waarmee hij zich zou gaan bezig houden. Hij noemde o.m. de vorming van een cultureel centrum en de stich ting van een instructiebad in 's Grave land. Ook was hij zich er van bewust, Korporaal-schrijver en 1000 verdwenen Een korporaal-schrijver uit de Wilhel- minakazerne te Bergen op Zoom, de 20-jarige W. J. M. van S. uit Tilburg is sinds zondag jongstleden daar ver dwenen. De marechaussee kreeg hier van aangifte, en bij een onderzoek naar de reden van zijn desertie bleek, dat uit een geldkist van het bureau waar hy werkte, een bedrag van om streeks duizend gulden was ont vreemd. Vermoedelijk heeft hij de wijk genomen naar België. -|2 titel mee ,Hen dorp werd monu- ment". s Bij de beelden van huisjes, kerk, 2 toren en dorpspleintje vertelde 5 drs. Peeters hoe Sint-Anna een 3 plaats was, die nog geen twee 3 eeuwen bloeide; hoe Sint-Anna ter 2 Muiden, destijds Muden, in de 2 middeleeuwen de voorhaven van 3 Brugge was, aan het Zwin, De vraagstelling Hoe het komt" 2 kwam pas aan het eind, vrij sum- 2 mier uit de verf: één enkel huisje 5| te conserveren zou geen zin heb- 3 ben gehad, daarvoor zijn ze te 3 bescheiden. Desniettemin een aardige impres- 2 sie van Sint-Anna, waar men 3 meer dan de klok heeft horen lui- 3 den, ondanks de gebrekkige aan- 3 kondiging van gisteravond om- 2 roeper Joop Smits sprak over 2 Sint-Anna ter Luiden. niiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH De beroepsiroederenvervoerders IDe chr- vervoerders houden zaterdag a.s. I transport houden een dergelijke Ziïll in het eeweer eekomen tegen Rotterdam en Leeuwarden protest- testvergadering in Amsterdam, w WijfieVa' bijeenkomsten om op passende en dut- Op de foto: voorzitter Boon bevestigt het plan „u. minister Van Aart- mum te reven aan mm de plakkaten op een van zijn nieuwe sen tot instelling van een weggeld- mer sliep, zich nog niet naar bed had begeven. Beiden lagen namelijk voor over op de grond in de voorkamer, de heer Hamelink gedeeltelijk ont kleedt. Men vermoedt dan ook, dat zij op het punt hebben gestaan naar bed tc gaan: de heer Hamelink had schoe nen en sokken reeds uitgedaan. Ver- r oed wordt, dat hij bij het uitttrek- ken daarvan plotseling onwel gewor den is kolendamp hangt altijd het laagste deel van een vertrek daarna voorovergevallen is. Mevrouw Hamelink, die invalide was en bijna geheel afhankelijk van haar echtgenoot, die voor het huishouden zorgde enz. heeft haar man wellicht nog willen helpen. Misschien is ze daarbij gestruikeld of eveneens onwel 'geworden. Omwonenden hebben geen hulpgeroep gehoord. Het echtpaar had de kachel, die reeds heffing, die voor vrachtauto's op f 75. per auto gesteld zou moeten worden. Zowel het NOB-wegtrans- port, als het PCB-wegvervoer heb ben hun leden affiches gezonden om op hun voertuigen te plakken en aldus te reageren tegen deze weggeldhef f i n g. De affiche van het NOB-wegtransport luidt: „Wegenfonds ja. weggeld neen", en die van de prot. chr. bond heeft als opschrift: „Wegenfonds nationaal belang, zwaardere lasten nationaal onrecht". De heer L. F. Boon uit Sint-Laurens, de voorzitter van het district Zeeland van het NOB-wegtransport, was één van de eersten, die de affiche op zijn vrachtauto plakte. „Het ls de druppel, die de emmer voor ons, vervoerders, doet overlopen", verklaarrip ons de heer Boon. Hij wees er op, dat de vervoer ders reeds verschillende heffingen heb ben moeten betalen, die alle een tijdelijk karakter kregen, maar spoedig defini tief zijn geworden. Ook deze heffing zou tijdelijk zijn, maar wie zegt, zo vroeg de heer Boon zich af. of aat zo blijft. en De heer H. P. I. de Jonge, de secretaris van het PCB-wegvervoer in het district Zeeland, verzekerde, dat de chr. ver voerders met klem elke verdere lasten verzwaring op het wegvervoer afwijzen. gevoelens. De leden van het NOB-weg-1 voertuigen. Het is een ernstige grief, dat de rege ring het gereedschap van de transport ondernemer dat reeds onevenredig belast is opnieuw als belas tingobject uitkiest. Evenals het NOB- wegtransport is de prot. chr. oond vóór het onverkort uitvoeren van de plannen enkele weken brandde, de betreffendevoor versnelde wegenbouw, maar dan zondag, toen het vrij zonnig was, zo-lvia het rijks wegenfonds. OUDE BEKENDE? In West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in de loop van zondagavond opnieuw een aan tal inbraken gepleegd. De eerste vond omstreeks acht uur plaats In de manu facturenwinkel van de weduwe Van de Vijver te Breskens, waar de indringer evenwel werd gestoord door de bewoon ster die juist thuiskwam. De inbreker zag kans te ontsnappen zonder evenwel iets mee te nemen. In de Dorpsstraat te Breskens werd hjj opnieuw door thuis komende bewoners betrapt, toen hij door de achterdeur de woning van de heer A. L. wilde binnendringen. Hier was eerst een ruitje ingedrukt. Het feit, dat hij tweemaal op heterdaad werd betrapt, belette hem niet in Groede een nieuwe poging te wagen ditmaal met meer succes in de manufacturen- thuis en ontdekte toen dat een aanzien lijk bedrag aan geld was ontvreemd. Ge zien de werkwijze, die de inbreker heeft past, wordt aangenomen dat het jde is. die reeds eerder in Oostburg en Aardenburg zijn slag heeft geslagen. De weduwe Van de Vijver te Breskens. die even weg was geweest, zag bij thuis komst een man, die zich vlug uit de voe ten maakte door gebruik te maken van een openstaand raam. Vermoedelijk heeft hij zich ook door dat raam toegang tot de woning verschaft. Na onderzoek bleek, dat er niets was ontvreemd. Mejuffrouw CQsOUW uit Groede was af wezig geweest van zondagsmiddags twee tot 's avonds elf uur. Zij zag bij thuis komst dat een ruit in de voordeur was ingeslagen. Uit een kast in haar slaap kamer bleek een geldkistje met inhoud verdwenen. Voorts miste z(| het kasre gister met alles wat zich daarin bevond, ;erwjjl in haar bureaulade eveneens geld jlt een doos werd vermist. Hoe groot de totale som is, kon men ons niet meede len, maar het is wel een aanzienlijk be drag. Voorts moet de inbreker nog hebben ge zocht naar sieraden. Hij is door de nog openstaande achterdeur weer vertrok ken. I11 Zeeland vorige maand 6 faillissementen uitgesproken Volgens een faillissementstatistiek be droeg het aantal in de maand septem ber uitgesproken faillissementen in Zeeland zes tegen tegen twee in s tember 1963. Er werden geen voor lopige surséances van betaling ver leend in Zeeland in dezelfde periode. Ook waren er geen definitief verleen de surséances van betaling. „Aanloop" Een overzicht van de aanvragers landelijk gezien zet Zeeland op de tweede plaats van onder af. Fries land meldde zich met 747 gegadig den. Dat heëft velen verbaasd, om dat men de grootste moeilijkheden in de bedrijfjes op de zandgronden had verwacht. Het grote aantal uit deze noordelijke provincie tekent evenwel duidelijk de situatie in de melkveehouderij. Gelderland kwam met 534 aanvragen, Drente met 524 cn Noord-Brabant met 331, om er nog enkele te noemen. Regionaal gezien kwam de groot ste „aanloop" van aanvragen in Zeeland uit Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, Zuid-Beveland kwam op de tweede plaats en de rest van de aanvragers was verspreid over de andere streken. Het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de land bouw is een duidelijke peiling van de landbouw zelf omtrent zijn standpunt ten opzichte van de da lende lijn van de laatste jaren bin nen die bedrijfstak. Het fonds dat beslist geen „koude sanering" voorstaat, heeft een sympathiek onthaal gekregen. „Het is nu nog een kwestie van schroom overwin nen", zeggen de mannen uit de praktijk van deze beëindigings regeling. ,,Er zijn nog heel wat landbouwers, die als ze het met zichzelf eens waren van de regeling gebruik zouden moe ten maken RED BAND ROOSENDAAL ZWAKKE WIND. Overwegend droog weer met opklarin gen, maar ook plaatselijk mist. Zwakke wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren, of iets lagere. 21 oktober Zon Maan ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2