PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MILDE TAAL VAN DE RUSSISCHE LEIDER Mao roept op tot eenheid Meer vrijheid voor de industriële woningbouw Russische chef-staf Landbouw-saneringsfonds in Zeeland op gang Eenheid in het socialistisch kamp; veiligheid voor Europa Tiemen Groen WESTDUITSE LIBERALEN STEUNEN AANSPRAKEN SUDETEN-DUITSERS 0111 GORDON WALKER GAAT NAAR WASHINGTON i?* nsh;£rr assess s? Eerste „aanloop": 122 aanvragers Minister Bogaers vraagt „een schep er bovenop" Wereldexpositie met zo'n succes als was verwacht 207e jaargang - no. 217 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A de Kolt Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9.75 per kw. franco per post ƒ10.— p. kw Losse nui Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.e. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt. 51. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.st red. 7853. adv. 52I3>; Oostburv lel. 23! 2911; Zlerizee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 0 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Inger. med. 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1,60). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. i imer» 15 ct 0 Bureaus: Vllsslngen 5Temeuzen Aroenaalstraat 2. tel. leer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Dinsdag 20 oktober 1964 PARTIJLEIDER BREZNJEW: Leonid Breznjew, de nieuwe lei der van de Russische communis tische partij, heeft gisteren ge zegd, dat de Sowjet-Unie streeft naar doelmatige veiligheid voor Europa, beëindiging van de be wapeningswedloop en verster king van de Verenigde Naties voor de handhaving van de we reldvrede. Noordoostpolder 30.000 inwoners Gistermorgen iê in het gemeente huis te Emmeloord de 30.000ste inwoner van de Noordoostpolder ingeschreven. Het is Greetje van der Ploeg, vierde kind van de 37- jarige heer D. ran der Ploeg en de 36-jarige Bankje van der Ploeg-Hayma uif Emmeloord. Het meisje is zaterdag geboren. Frans-Westduits akkoord getekend ERHARD IS BEREID TOT GESPREK MET KOSYGIN De Westduitse bondskanselier, Ludvvig Erhard, heeft verklaard bereid te zyn de nieuwe Russische premier, Alexei Ko- i.vgin. te ontmoeten als deze een uit wisseling van gedachten „nuttig acht". De Franse minister i landsv erdedl- één zin in het bijzonder getroffen. Het is de uitlating van wielrenner ging Messnier en zyn Westduitse ambt- Tiemen Groen, waarmee h:j trachtte genoot Von Hansel, hebben gisteren tel te verklaren waarom het hem niet I'arils een overeenkomst getekend, die was gelukt een Olympische medaille voorziet P—W», Dt' re, do ging van liiehtdoelraketten, welke spe ciaal voor gebruik tegen laag vliegende vliegtuigen zijn bestemd. Deze raketten zuilen door de Franse! maatschapij „Nord Avition" en de Duit se firma Boikow worden gemaakt. De twee ministers hebben in hun overleg verder de basis gelegd voor toekomstige akkoorden voor de vervaardiging van elektronische uitrusting, het uitrusten van schepen en het verrichten van we tenschappelijk speurwerk. De Franse maatschappij .C.S.F." en de Duitse „Siemens"-maatachappij zullen een gezamenlijke produktie van radaruit rusting op touw gaan zetten. ONMENSELIJKE VERDRIJVING" Zelfbeschikking en eigen vaderland fyrttlijll MINISTER BOGAERS: De drie Russen die op 12 oktober met de Woschodeen ruimte- vlucht hebben gemaakt zijn maandag in Moskou ingehaald. Op de voorgrond met bloemen) v.l.n.r. Vladimir Komarow, Boris Jegorow en Konstantin Feoktis- tow. Zij worden gevolgd door v.l.n.r. president Mikoyan, par tijleider Breznjew en premier Kosygin. Breznjew, die op het Rode Plein in Mos kou de drie ruimtevaarders van de „Wo schod" verwelkomde, zei voorts in een toespraak tot een grote menigte dat de Cartjj de versterking van de eenheid in et. socialistische kamp en van de ge hele communistische beweging op basis van de conferentie van Moskou, steunt. Conferentie Richtlijn Zeeland, Noord-Brabant en Limburg: 2000 Om gelegenheid te openen voor een optimale woningproduktie door fabrieken heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid de geïndustrialiseerde wo ningbouw en de additionele wo-- ningbouw buiten de verdeling van het woningbouwprogramma voor het jaar 1965 gehouden. In 1965 zullen gemeenten of groepen van samenwerkende gemeenten, die door behoefte of structuur daarvoor in aan merking komen, industriële woningen kunnen bouwen of gebruik kunnen ma ken van additionele bouwcapaciteit bui ten het woningcontingent. om, dat hun door Gedeputeerde Staten zal worden toegewezen. Minister Bogaers heeft dit aan de ge meentebesturen medegedeeld. De voor 1964 gevolgde methode, waar bij aan een aantal gemeenten de ver plichting is opgelegd tot het afnemen van gefixeerde aantallen geïndustriali seerde woningen, heeft in de praktijk niet geheel bevredigend gewerkt OVEREEG MET RUSK Voorwaarden Plannen voor industriële en additionele woningbouw buiten bezwaar van liet toe gewezen contingent zullen door het mi nisterie slechts in overweging worden genomen, indien zij aan het volgende voorwaarden voldoen; de plannen moe ten jiassen in het algemeen planologisch beleid en de stedebouwkiindige voor schriften; de plannen moeten passen in een redelijk spreidingspatroon, zowel ten aanzien van de behoefte als ten aanzien van de overige, woningontwik-1 Ming, a- uivoering op korte termijn njelnve Britse minister van bui- van de plannen moet verzekerd zijn (be- schikbaarheid van bouwgrond, tijdig tenlandse zaken, Gordon walker, bouwrijp maken van terreinen, ^aanleg j za] volgende week maandag en De Russische communistische partij meent dat een conferentie van alle com munistische partijen zou kunnen en zou moeter. leideil tot versterking en één- hoofdredacteur tan de ..Prawda making van de communistische wereld- Satjoekow, heeft gisteren tegengespro- beweging. ,,De partij was vastbesloten gen da.t hij ontslagen zou zijn. Vorige de Leninistische koers te volgen in col- leetief leiderschap", aldus Brlanjew, die «,,rd femeat behalve de hoofd- zijn eerste toespraak in het openbaar redacteur van de „Izvvestia", Adzoebei, hield sedert hij donderdag de leiding van en (le (iirecteUr van de Russische radio de partij van Kroesjtsiew overnam. Als andere landen verlangen naar vrede to-jen televisie, Charlamow, ook Satjoekow nen en als de soevereine rechten van alle de laan uitgestuurd was. naties worden geëerbiedigd, „dan zullen J vrede en vooruitgang gewaarborgd zijn".„U heeft uw reputatie geschaad door zo zei hij. zoiets te berichten", las hij westelijke Eenheid vers,aBKevers de 'es tijdens een receptie op het Kremlin, „De Russische communistische par tij zal ijveren voor de eenheid van alle socialistische landen op basis van Ëroletarisch internationalisme", e nieuwe partijleider zei voorts dat de Russische communistische partij zou trachten de „moeilijkheden te overwinnen" en de communistische betrekkingen op een hechte basis van Marxisme-Leninisme te versterken. Bijeenkomsten van communistische tijen zouden ertoe bjjdrag iff enen voor een conferent ..Ik kon er niet tegen, dat ze in Nederland al vlak na de wereld kampioenschappen zeiden dat ik de enige zekere gouden medaille-win naar was; het heeft me de laatste weken steeds achtervolgd en daar ben ik aan kapot gegaan". Een drama in zakformaat. Een dra ma ook, typerend voor deze tijd. In Huizinga's meesterlijke boek „Ho mo ludens" wordt er op gewezen, dat de sport een activiteit ts. die men zich weliswaar bewust is als „spel", maar die tevens tot zulk een graad van technische organisatie, materiele uitrusting en wetenschappelijke door dachtheid is opgevoerd, dat in haar (vooral publieke) uitoefening de eigenlijke stemming vax. het spel ver loren dreigt te gaan. Dat merkt men in deze dagen vooral bij de Olympische Spelenhet spelele- 'ment is onderge schikt gemaakt aan het oogmerk „win nen". En daarby is dat „winnen" ook ai weer geladen met allerlei emoties, die niets of althans heel weinig met het spel hebben te maken. We denken in dit verband aan „nationale trots" („wat hebben ónze meisjes en jon- Bit gebeurde na «-n bf-jprefdnsgens gudaan?") m op hetzelfde vla* de tenting der liberale Bond»dasfract,e Ideologieën. Immer,. De Westduitse liberale partij, de Duitsers op zelfbeschikkingsrecht strijdige en onmenselijke verdrijving der J* r'rnf"" nok «"""mau. te- Sudeten-Duitsers als onveranderlijk, bil- lijk en definitief wordt erkend". Deze erkenning is „niet verenigbaar met het onvervreemdbare recht der mensen op een eigen vaderland". De F. D. P. kondigde aan zich voor dit y onvervreemdbare recht en voor het hier- uit voortvloeiende recht op zelfbeschik- ]V4 een g'gantische opgave king voor de Sudeten-Duitsers en alle 1V1 voor een jongen van achttien andere bevolkingsgroepen te zullen in- jaar- "1J v* ordl plotseling bejuDeld, zetten. Ook meent de F.D.P.. dat de ™e.n *aat ziC" ron.d zlJn prestaties te kwestie der Sudeten-Duitsers in een vre- buiten aan alierlei profetieën en het desverdrag geregeld dient te worden. volle, zeer scherpe licht van de pu bliciteit wordt in alle hevigheid op hem gericht. Tiemen gaat naar Tokio. Waarom? Om in een sfeer van ont- en op het recht op een eigen vader land te steunen. Hoofdredacteur „Prawda" is niet ontslagen r is Tiemen Groen ook enigermate te recht gekomen. Vrij onverwacht dook hij op als de man die op zijn gebied tot grote prestaties in staat was en haast onvermijdelijk werd hij er naar toe „geschreven" en „gepraat". Dit werd „onze" troefkaart voor Tokio. Nederland heeft in het Olym pisch hockey toernooi met 2-1 ran India verloren. Naast de morele steun van zeker honderd landgenotenonder wie prinses Beatrix op de tribune, had het Nederlandse elftal alle ongeluk die een ploeg maar kan hebben Foto: prinses Beatrix slaat de handen voor het gezicht na een teleurstellend spelmoment, tVoor verslag zie pag. 9). i het pa<l lijkheden te overwinnen. Dez.e uitlatin gen van Breznjew werden gezien als een nieuwe poging om de betrekkingen met China te verbeteren. De drie Russische ruimtevaarders van de „Woschod". Vladimir Komarow. Kon- stanti Feoktistow en Boris Jegorow, hebben de onderscheiding „held van de I Sowjet-Unie" gekregen. Het besluit van het presidium van ae opperste Sowjet i werd hun op het Rode Plein meegedeeld door partijleider Breznjew. Voorts wer den ze benoemd tot „piloot-kosmonaut van de Sowjet-Unie". Oproep van Mao het Gesubsidieerd Er zal voorts gestreefd moeten worden naar een zodanige verdeling over de drie wonmgbouwcategorieën. dat het grootste deel wordt gerealiseerd in de gesubsidieerde sectoren. Omdat niet alle (Zie slot pag. 3 kol. 6) Bij vliegramp werden 18 mensen gedood De chef-staf der Russische strijd krachten, de 60-jarige maarschalk Sergei Birjoezov, is gisteren met zeven andere Russische opperof- ficieren om het leven gekomen, toen een Russisch transportvlieg tuig van het type „Iljoesjin 18" C.H.U.: LAATSTE WOORD NOG NIET GEZEGD OVER REGERINGSPROGRAM Jlir. mr. L. E. de Geer van Ouaegein. voorzitter van de unieraad van de Chris telijke Historische Unie en lid van de Eerste Kamer, sprak voor de C.H.U. in de zendtijd der politieke partijen „met opgewektheid en vertrouwen zijn wij het tweede politieke jaar van het kabinet Marijnen ingegaan", aldus spreker, „maar over enige voornemens van de regering is het laatste woord nog niet gezegd". Het overleg met de beide Ka mers" kan nog wel wat wijziging in de regeringsplannen brengen. Jhr. mr. De Geer van Oudegein noemde speciaal de regionale industrialisatie en het weg geld. De C.H.U. is geniegd de bezwaren te erkennen tegen de nota inzake het regio nale industrialisatiebeleid. Wat het weg geld betreft zei spreker dat deze spe ciale Heffing wel bijzonder onaantrekke lijk en zeer verwerpelijk is. Als de rege ring aannemelijk kan maken dat de al- emene middelen onvoldoende zijn tegc-n do in dichte mist gehulde!alle wegcnbouwplannen dan geeft jhr berg Avala in Zuid-Slavië vloog. mr' van voorkeur a. van de motor- liet toestel raakte een boom en kwam branden-.', neer op een piek, ongeveer 200 ui onder de top van de omstreeks 600 m hoge borg, die ongeveer twin tig km van Belgrado is gelegen. To taal waren er 18 inzittenden aan boord, die geen van allen de ramp hebben over leefd. De delegatie was op weg naar Belgra do. waar zij de feestelijkheden ter ge- Dp 25-jarige prins Michael !S2SÜLv"n k-yrukinff van de k„„,„nd Griekse prins doet afstand van rechten op troon bevrijding van de Zuldslavische hoofd stad zou meemaken Deze festiviteiten zijn int.usen in verband met de ramp afgelast. Van rie delegatie maakte ook deel uit maarschalk Jadov. in oktober 1944 com mandant der Russische troepen, die deel- Grie- de ljjn van opvol ging voor de Griekse troon heeft af stand gedaan van zijn troonopvolgings- reclit om met de dochter van een Griek se industrieel te kunnen trouwen. Ko ning Konstantin beeft een desbetref- De leider van communistisch-China. Mao Tse Toeng, heeft in een speciale bood schap, die gisteren in het Russische blad de „Prawda" gepubliceerd is, opgeroepen tot eenheid met de Russische communis tische partij. dinsdag een bezoek aan Washing ton brengen op uitnodiging van I „Mogen de communistische partij van zijn Amerikaanse ambtgenootj China en de communistische partij van Dean Rusk. de Sowjet-Unie op basis van het Mar- Een woordvoerder v.n het ministerie «i'M»eh-Eeninl.n.e en het firoletarioche van buitenlandse zaken in I.onden internationalisme tot eenheid komen", deelde mee. dat Gordon Walker niet aldus Mao Tse Toeng in zijn felicitatie- linister Rusk kwesties van gemeen- boodschap aan de nieuwe oommunisti- ■i,.,„„»i.,ir- K-i""" sehe leider Breznjew. erleg. Naar verwachting zal ook het Ameri kaanse voorstel betreffende een mul tilaterale kernvloot ter sprake ko men. De Labour-partij is tegen de vorming van een dergelijke kern macht gekant. Wellicht zal ook de Brits-Amerikaanse overeenkomst van Nas» „Friheten", het blad van de Noorse com munistische partij, heeft de Russische partii er van beschuldigd de „vrije ukken" te weigeren. Het blad de Russische leiders logen toen zij ver klaarden dat Kroesjtsjew zich om ge zondheidsredenen had teruggetrokken. In een artikel onder de kop „niet onfeii- -prek baar" wordt gezegd, dal Kroesjtsjew vormen. De Britse socialisten hebben thans de schuld krijgt van misstanden, tijdens de verkiezingscampagne la- die de Russische leiders reeds lang be ten weten, nieuwe onderhandelingen j kend waren en die zij niet hadden Kun- hierover te wensen. nen opheffen. WAARDEVASTE UITKERING UITGANGSPUNT namen aan de bevrijding van Belgrado, fond verzoek van de prins ingewilligd. HET fenomeen van het onrendabe le boerenbedrijfje is in de Neder landse landbouw niet van vandaag of gisteren. Vaak al heeft men te gen deze „ploeteraars" gezegd: ..Houd er toch mee op!" Wat was dan vroeger hun reactie: „Waar moeten we naar toe?" En daarmee raakte het gesprek op dood spoor. Dat hoeft vandaag niet meer. Nu in de landbouw de zaken zich steeds meer toespitsen op mecha nisatie. op specialisatie, op over schakeling naar intensieve teelten, heeft men voor het probleem van het onrendabele bedrijf een deug delijke oplossing gecreëerd: het ontwikkclings- en saneringsfonds. Boeren, die 55 jaar of ouder zijn en die een fiscaal zuiver inkomen hebben van minder dan f 6500 per jaar wordt de helpende hand toe gestoken. Zij worden in de gelegen heid gesteld om hun bedrijf te be ëindigen en komen dan in aanmer king voor een waardevaste uitke ring. een soort lijfrente. Er bestaat in Zeeland een stevige belangstel ling voor. Eind vorige maand wa ren al 122 aanvragen ingediend, tot een totale oppervlakte van 620 hectaren. Het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw slaat aan. Maar tegelijk moet worden vastge steld: het moet nog op gang ko men. Vooral voor iedereen, die er mee moet werken is het een kwes tie van inspelen. Voor het onrendabele landbouwbe drijf. dat in deze veeleisende mo derne tijd met veel kunst- en vlieg werk op de been wordt gehouden is de beèindigingsregeling eigenlijk uniek. De minister van landbouw heeft voor een novum gezorgd. Instanties, voor de uitvoering ge formeerd. kunnen of nog geen enkel stukje ervaring terugvallen. ..Er zijn heel wat vragen, die nog nooit zijn beantwoord", zegt men bij de provinciale Zeeuwse advies commissie. Maar het kardinale punt is dit: de vraag, waarop vroeger de proble men in dit moeilijkste hoekje van de landbouw stuk liepen, heeft thans een antwoord gekregen. Al klinkt dat antwoord misschien voor velen nog hard Ai kost het de man. die het nu niet meer te ex ploiteren bedrijfje heeft opge bouwd. heel wat moeite de radica le beslissing te nemen: ik houd er mee op. Al is er heel wat drempel vrees te overwinnen. In droge, zakelijke taal heeft het departement zijn regeling aan het parlement aangeboden. Dat heeft enthousiast zijn medewerking ge geven. Maar daarna begon het ei genlijk allemaal pas. De inhoud van het grootscheeps opgezette ontwikkelings- en saneringsfonds moest in de belangstelling van de betrokkenen worden gebracht. Landelijk werd een bestuurlijke stichting in het leven geroepen. In iedere provincie een adviescom missie, die ook voor Zeeland in juli werd geïnstalleerd. De drie land bouworganisaties namen de taak op zich de mogelijkheden van het fonds bekendheid te geven. Ze wierpen zich op ais adviseurs. Vraagbaken voor de oudere boer. die ziet dat hij het met zijn bedrijf met ianger rooien kan en die be reid is door zijn beslissing een bij drage te leveren aan de structurele verbetering van de landbouw. Kans En ze zijn gekomen: de landbou wers met de bedrijfjes van enkele hectaren, die het niet langer meer kunnen bolwerken. Ze hadden nu een kans om hun moeilijkheden naar voren te brengen op een plaats, waar men een bescheiden pakket van voorzieningen ernaast kan leggen. Dit zijn de regels van het samenspel tussen de overheid die het vertrek van oudere boeren met een onrendabel bedrijf wil sti- (Zie slot pag. 2 kol. 6) spannen spel te laten zien dat hij zijn mannetje staat of liever zijn man netje fietst? Geen sprake van. Hij is bij voorbaat al uitgekreten als een van de weinigen, die goud mee naar Nederland, dat kleine landje temid den van de groten, zal kunnen mee brengen. Tiemen wordt nieuws, hij wordt als een raspaard bekeken en zelfs zijn gewicht gaat een rol spelen s in de publikaties over zijn optreden, Achttien jaar ls deze jongen en hij jging naar Tokio, beladen met de we tenschap dat hij terug moest komen |met goud. Welk een extra-handicap zal dat voor hem hebben betekend, welk een hoge eisen heeft dat gesteld aan zijn mentaliteit. Op het beslis- sende moment faalde l4j. hem als een soort „nationale plicht" was opgedragen in opmerkin gen van officials, in krantebeschou wingen en -verslagen, omdat deze last hem te zwaar was: „Ik ben er kapot aan gegaan". Dat is voor de betrok ken man een drama: hij heeft niet voldaan aan hooggespannen (natio nale) verwachtingen. Maar het is te vens een drama zoals wij hierbo ven schreven dat typerend is voor onze tijd. Men botst hier op de fictie ve wereld, waarover de Amerikaan Boorstin heeft geschreven: een we reld met kwasi-gebeurtenissen, met teen mythologie waarin sportmensen de plaats van helden innemen. Het is de wereld ook die te veel van zijn helden vraagt („ik ben er kapot aan gegaan") en die hen van het voetstuk stoot zodra zij falen. Eigenlijk zou men Tiemen Groen bij zijn terug- komst met meer tam-tam (of beter: |met meer hartelijkheid) moeten ont- vangen dan in het geval hij een gou- Iden plak zou hebben gekregen. Want jhij is het mede-slachtoffer van een beeldvorming geworden. Ongeveer 400.000 personen, die werk zaam zijn in het bouwbedrijf zullen zoals gemeld een persoonlijke brief van minister Bogaers ontvangen. De minister schrijft daarin, dat er op het ogenblik ongekend veel woningen ..bijna klaar" zijn. Met wat extra krachtsinspanning moet het mogelijk jzijn in de komende maanden een groot aantal daarvan helemaal klaar te krijgen, daardoor zouden nog vóór IKerstmis 1964 enige duizenden gezin nen extra, van de ITO.000 die thans nog geen thuis hebben, \-ervroegd uit de ellende van de woningnood kunnen worden verlost. Ik doe daarom een beroep op U per soonlijk, zo schrijft de minister, om vooral als U bij de afbouw van wo ningen bent betrokken in de komen- ,cie maanden „een schep er bovenop" te doen. Door een gezamenlijke krachtsinspanning van allen in de bouwnijverheid zal uw arbeid worden tot een monument van verbondenheid met de velen, die als gevolg van de woningnood „er onder door dreigen te gaan". De wereldtentoonstelling in New York is zondag tot 21 april 1965 gesloten. De organisators van de tentoonstelling zijn niet tevreden zij denken dat de winsten in de twee seizoenen slechts 30.000.000 dollar. 60 procent van de 53.000.000 dollar die men hoopte te in nen, zullen bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1