ZILVER VOOR ZWEMKWARTET Beslissingen wielerjury wekken veel onbehagen Italiaan verstoorde wreed droom van Tiemen Groen: geen medaille Ook bij atletiek grote overheersing van de Amerikanen Amerikaanse meisjes veroverden het goud VAN LAATSTE NAAR le PLAATS OPGERUKT BEZOEK DE Vier laatsten in voetbalstrijd Italiaan weigerde doping-onderzoek VERDELING DER MEDAILLES I Amerika steeds verder voor TIP-roken slaat in 00K OP 5000 METER AMERIKAANS WONDERLOPER SNELLER DAN ALLE RIVALEN Russen beleven fikse inzinking Zelfs het brons onbereikbaar MAANDAG 19 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t Ada werd nu 1.05.0 genoteerd, Sharon Stouder 1.6.1 en de Russische Tatiana Deviatova moest 4.3 sec. de Amsterdamse zwemster prijsge ven. Met ruimer verschil dan de Nederlandse kolonie had durven dromen heeft de wisselslag-estafetteploeg de zilveren medailles in de wacht gesleept bij de Olympische zwemwedstrijden. Het stond al lang vast, dat het kwartet van de Verenigde Staten met Cathy Ferguson, Cyn thia Goyette, Sharon Stouder en Kathy Ellis onverslaanbaar zou zijn. Maar in het Russische viertal zag men een gevaarlijke concurrent en Japan beschouwde men als tweede ernstige rivaal voor de tweede plaats. Een eenvoudige berekening had geleerd, dat de serietijd van Nederland, die boven de 4.44 lag, met Ada Kok op de vlinderslag in plaats van Adri Lasterie met 6 seconden omlaag kon worden ge- bracht. Maar niemand kon na de series zeggen of Rus- [gmggl 'an(* en Japan ook niet met veel snellere meisjes zou- den verschijnen en zo ja hoeveel sneller die dan zouden zijn. Het begon allesbehalve geweldig. Kor- rie Winkel kon zelfs haar tijd uit de de persoonlijke rugslag niet herhalen. Zij tikte in 1.12.2 als laatste van het veld aan om Klenie Bimolt aan haar schoolslagbanen te laten beginnen. Op dat moment had Amerika al een rui me voorsprong op Japan (Tanaka 1.09.5) en Rusland (Savelieva 1.11.1). De Groningse schoolslagzwemster begon met haar sterke slag iets van de achterstand weg te werken. Zü passeerde Marion Lay van Ca nada en Stella Mitchel van Groot- Brittannië en toen Ada Kok scherp overnam en voor de vlinderslag vertrok lag Nederland al weer veel gunstiger in de baan. Maar nog steeds was de situatie precair, want de Russinnen van wie Svetla- na Babanina de schoolslag in 1.15.3 had gezwomen, waren zelfs de Amerikaantjes voorbij gegaan. Ada Kok, nu veel minder nerveus dan in haar finale van vrijdag, zwom geweldig. Zij liep op alle andere zwemsters zienderogen in, ook op de Olympische kampioene Sharon Stouder. Nu kwam de spaning er pas goed in en prinses Beatrix, die als getrouwe suportster van de Nederlandse zwem ploeg naturlijk weer aanwezig was, kon nauwelijks blijven zitten. Voor Advertentie SÉ3 IN HET CONCERTGEBOUW VLISSINGEN OP 27, 28 EN 29 OKTOBER Bij de laatste vier in het Olympisch voetbaltoernooi bevinden zich drie lan den van achter het ijzeren gordijn: (Oost) Duitsland, Tsjechoslownkye er Hongarije. Egypte maakt door een ge makkelijke 51 zege op Ghana het kwartet vol. Dinsdag komt Duitsland uit tegen Tsjecho-Slowakije, Hongarije tegen Egypte. De uitslagen van de zondag gespeelde kwartfinales in het Olympisch voetbal toernooi luiden: HongarijeRoemenië 20 (10); EgypteGhana 51 (1 1); Tsjecho-SlowakijeJapan 40 (1 0); Duitsland—Zuid-Slavië 1—0 (1—0). Slechts 2.7 sec. achter Amerika start ten Erica Terpstra en Natalia Usti- nova precies gelijk voor de laatste 100 meter. Toen wisten we, dat het zilver voor Nederland klaar kon v den gelegd want een zwemster als Erica Terpstra zal als het er zo op aankomt nooit falen. Erica, in alle opzichten de kern van de gehele Ne derlandse dameszwemploeg, faalde ook niet. Zij zwom zich onmiddellijk los van de Russische en met haar prachtige 61.3 séconden kreeg Kathy Ellis slechts de gelegenheid 0.4 se cond e uit te lopen. Met ruim een lengte voorsprong (4.37 en 4 39.2) werd Nederland tweede achter Amerika, dat met 4.33.9 nieuw wereldrecord op de lijsten bracht, maar vóór Rusland. De 4.37.0 van het dolgelukkige Oranje- viertal is een nieuw Europees record. Duitsland en Hongarije werden gedis kwalificeerd. Martina Grunert had te vroeg van Heike Hustede overgeno men en de Hongaarse vrije-slagzwem ster Csilla Dobai de vroegere Ma- darasz had het keerpunt genomen zonder het met de hand aan te raken. Erg dramatisch waren deze jury-be slissingen niet, want zowel de Duitse als de Hongaarse ploeg speelden in het eindspel om de drie ereplaatsen geen rol meer. Derksen protesteerde met succes In het Olympische wielerkamp heerst een gevoel van onbehagen over de beslissingen van de juryleden, partijdigheid wordt verweten. Al tij dens de series van de sprint deden zich enkele gebeurtenissen voor, die twijfel deden ryzen aan de sportie ve oprechtheid van de maunen, die liet hier voor het zeggen hebben. Zondagochtend, toen de indelingen van de kwartfinales be- BfS^SV kend werden gemaakt het programma werd KJEÉSJH overigens wegens regen in zijn geheel naar maandag verschoven is het tot een uitbarsting gekomen. De Belgische baancoach Oscar Dacmers liet scherpe woorden van protest ho-, ren, omdat men oud-wereldkampioen Patrick Sercu had ingedeeld tegen de sterke Italiaan Giovanni Pette- nella, terwijl volgens hem Sercu het recht had om tegen een zwakkere tegenstander uit te komen. Het pro test werd door de heren echter zon der meer terzijde geschoven. Ook Jan Derksen, die achteraf toch niet is ingegaan op het verzoek te helpen "bij het indelen, had klachten. Voor de tandemseries had men het Neder landse koppel De Graaf-Van der Touw ingedeeld in een rit tegen Amerika en Groot-Brittannië. „Wie heeft daar nu ooit van gehoord, een rit trois voor tandems", tande- knarste de Amsterdammer, die on middellijk op hoge benen naar de ju ry stapte. Zijn betoog vond wel gehoor, maar, n de mening van de Nederlanders, al leen, omdat hij voorstelde de Olym pische titelhouder Italië in de series een walk over te geven. Toen was de jury, die bestaat uit een Fransman, een Italiaan en een met hen ja-knik kende Zwitser, direct bereid om aan de wensen van Derksen tegemoet te komen. Nederland kreeg nu alleen de Amerikanen als tegenstanders. Dat de juryleden (van wie de Italiaan, nota bene niet offcieel door de U.C.I. is aangewezen voor Tokio maar, ge vraagd werd zitting te nemen in dit belangrijke college omdat hij toeval lig aanwezig was en die bovendien in Italië deel uitmaakt van de be- roepsrennersbond) probeert zo snel mogelijk gevaarlijke concurrenten van landgenoten uit de weg te rui men ls wel heel duidelijk geworden door het indelen in een rit van de tandemparen van Rusland en Tsje cho-Slowakije, beiden potentiële kanshebbers op een medaille. Een merkwaardige geschiedenis is het ook geworden met het onderzoek naar eventuele doping, waartoe op een vergadering van alle delegaties was besloten. Toen de Japanse art sen na de tijdrit over 1000 meter de winnaar van het zilver, Giovanni Pet- tenella, wilden onderzoeken, weigerde de Italiaan pertinent zjjn medewer king te verlenen. De president van de IT.C.L werd er bij geroepen maar tot ieders verbazing stelde hij zyn landgenoot in het gelijk. Hij, Adria- no Rodoni, nam er de verantwoorde lijkheid voor dat Pettenella geen do ping had gebruikt.... een bewering, waarover in het wielerkamp smalend wordt gelachen. Ook werd vermoed, dat de Italiaan Giorgio Ursi voor zijn rit tegen de Nederlander Tiemen Groen doping had gebruikt. Een aantal doktoren. Japanners, maar ook de Fransman Dumas, wilden de Italiaan onderzoe ken. Maar ook deze Italiaan weigerde en opnieuw stelde de U.C.I.-president een renner in het gelijk: hij weigerde zijn landgenoot Ursi te laten onder zoeken Voor tourarts Duma, onder wiens lei ding de Japanse doktoren het onder zoek uitvoerden, is deze zaak aanlei ding geworden om voor de vrijwillige taak te bedanken. „Ik zal hierover een ernstig rapport voor de medische commissie opstellen" zei de veront waardigde Fransman. 5 Medailleverdeling na de Olym- 3 pische wedstrijden van zondag Z S Respectievelijk, goud, zilver er S 2 brons: Z Verenigde Staten Rusland Hongarije Australiè Japan Groot-Brittannië Polen Duitsland Italië Bulgarije Tsjecho-Slowakije Finland België Roemenië Nederland Turkije Canada Denemarken Nieuw Zeeland Frankrijk Cuba Zuid-Korea Tunesië Zuid-Slavië Iran Zweden Kenya Zwitserland Trinidad 13 10 17 S iininiimimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimmiu de spelen meer dan halverwege zyn hebben de Verenigde Staten een over- ■eldlgende voorsprong genomen In het officieuze puntenklassement, zoals dat wordt opgemaakt met zeven punten voor een eerste plaats, rijf punten voor een tweede, vier punten voor een derde enz-, een punt voor een zesde plaats De ze rangschikking ziet er na zondag als volgt uit: Verenigde Staten 446, Rusland 262, Duitsland 140, Groot-Brittannië 86, Hon garije 84. Japan 80, Australië 75. Italië Polen 62, Nederland 49. Frankrijk 45. Tsjecho-Slowakije 29. Bulgarije 32. Roemenië 31. Turkije 29. Canada 27. Zweden 19. Iran 17. België 14. Zwitser land 13. Denemarken 13. Korea 11. Nieuw-Zeeland 10, Cuba 7. Zuid-Slavië 7, Finland 7. Tunesië 5. Kenia 4, Trini dad 4. Brazilië 3. Ethiopië 3. Jamaica 3, Portugal 3. Mexico 3, Nigeria 3. India 3, Afghanistan 2, Ivoorkust 1, Oostenrijk 1, Chili 1. Spanje 1, Peru 1, Egypte 1. De finish van de 5000 meter kio heeft een sensationeel verloop gehad. De Amerikaan Bob Schul, die zich aldoor achter in het pelo ton had opgehouden en die de Fransman Michel Jazy het zware werk aan de kop had laten doen. kicam tegen het einde onweerstaan baar opzetten om het goud te ivin nen. Jazy werd slechts vierde. Foto: Schul gaat hier door het tape voor de Duitser Norpoth (209), die het zilver behaalde en zijn landge noot BUI Dellinger, die het brons veroverde (no. 717). Achter Schul is Jazy zichtbaar. ONTGOOCHELING IN WIELERKAMP I Geen eoud voor Tiemen Groen. In de halve finale van het achtervol- ^Vaj?t het werd ai spocdur duidelijk dat I gingstoernooi leed de 18-jarige Fries voor het eerst sinds het mo- re' an ere- °- nge" Het TIP-roken blijkt bij de rokers een geheel nieuwe ervaring te zijn. Door de speciale „tip" is het roken nu luchtig en licht geworden. De Edgar Sigarenfabrieken spannen alle krachten in om de vraag bij te houden. Edgar-TIP 5 stuks 85 ct. Edgar-TIP 10 stuks 170 ct. Sinds ik licht rook, rook ik Edgar ment dat hij enkele maanden geleden op de stadïonbaan in Amster dam met de wereldtijd van 4.56.3 verraste een nederlaag. Onder de ogen van prinses Beatrix, die tevoren een bezoek aan het wielerdorp had gebracht, werd Tiemen Groen zaterdag kansloos verslagen door de Italiaan Ursi, die de nieuwe Olympische recordtijd van 4.56.64 liet afdrukken. Voor Tiemen Groen bleven de klokken staan op 5.01.36. Heel flauwtjes klonken uit de verte de tonen van het Tsjechische volkslied door tot de kamer van Tiemen Groen, maar er was op het smalle gelaat van de Friese wielerreus geen enkel spoor van emotie te bekennen. Toch moest er op dat moment heel wat in de achttienjarige huisschilder omgaan, want nu immers stond de Tsjech Jiri Daler als de eerste Olympische kampioen van het zware achtervolgingsnummer op de plaats waar hij. Tiemen Groen, vol- gens de normale kansberekening had moeten vertoeven. Geen goud, geen zilver, zelfs geen brons had de moreel geknakte Ne- derlandse kampioen kunnen veroveren. Stil. heel stil. lag hij op Zijn bed. grote kans van slagen had. Terwijl de Italiaan door de bochten gleed schok schouderde Tiemen Groen tevergeefs te gen de steeds groter wordende achter stand. De aanmoedigingen van de Ne derlanders, waarbij prinses Beatrix haar stemgeluid voegde, drongen slechts vaag tot de zwoegende coureur door. Het ging er ernstig uitzien toen de man in het zijden oranjeshirt na vier ronden al twintig meter had moeten prijsgeven. Van strijd tussen de atletiek- grootniachten Rusland en Ame rika is geen sprake meer. Dat is nu al duidelijk op de vijfde dag van de atletiekwedstrijden. Want terwijl de Amerikanen de ene medaille na de andere be halen en zij bovendien ook in de Olympische hoofdtak zwemmen superieur zijn, wordt het steeds meer duidelijk dat Rusland hier maakt, die moeilijk zal zijn in Tokio een inzinking door maakt, die moeilijk zal zijn goed te maken. Immers, waar bleef een snelwandelaar als Vedia- kow. de favoriet die nu in de achterhoede eindigde in de race over 50 km. Op de 5000 meter, eens het domein van Vladimir Kuts, was er geen enkele Rus die iets groots presteerde. Een nieuwe generatie atleten, af- komsitg uit vele landen, is opge staan. Jonge atleten, die zich tel kens opnieuw als enkeling tussen de routiniers schuiven en bewijzen dat persoonlijke inzet, moed en doorzettingsvermogen het talentvoller verder brengen dan een schablone-training, zoals die van de sportlieden in de oostelijke staten. Wat te zeggen van een vertesprong van 8.07 meter van de Brit Lvnn Davis, die onder de bar slechte weersomstandigheden zichzelf bleef en goud won. terwijl het springwonder de Amerikaan Ralph Boston en de Rus Igor ter Ovane- sian, die beiden jarenlang om het wereldrecord hebben gestreden, nu met zilver en brons genoegen moesten nemen. En is het niet frappant dat de Amerikanen, die op de langere afstanden nooit krachten van formaat hebben voortgebracht, nu opeens op de 10.000 meter (Billy Mills) en zon dag op de 5 km verrasten met een eerste plaats van Bob Schuil en een derde van Bill Dellinger. De Duitser Harald Norpoth plaatste zich als tweede. By het snelwan delen trok de Italiaan Abdon Pa- mich zich niets aan van de reputa tie die de Russen dit jaar hadden opgebouwd. Hij triomfeerde over de Brit Nihill en de Zweed Petter- Hoogtepunt Het hoogtepunt van zondag was natuurlijk de 5000 meter. Een 5000 meter, waarop de Australiër Kon Clarke, die met grote plannen naar Japan was gekomen, wel zou laten zien dat zijn nederlaag op 10.000 meter een vergissing was geweest. En inderdaad heeft hij, nadat de Noor Heiland van de leiding was verdrongen, een bijzonder grote rol gespeeld in dit elite gezelschap. Want na 2200 meter ging de Aus traliër er met een dergelijke sprint tussen uit dat de Engelsman Mi chael Wiggs, die in de tweede ron de door een val achterop was ge raakt en vijftien meter goed moest maken om zich weer bij het pelo ton te voegen, opnieuw moest los sen. Na iedere ronde probeerde Ron Clarke door een snelle tussensprint over 200 meter het veld uiteen te scheuren, maar tot zijn verbazing verscheen telkens weer, als hij in hield, het donkerblonde hoofd van Michael Jazy, die niet van wijken wist. Ook de Nieuw-Zeelander Bill Baillie, de man uit Kenia Keino. de Rus Dutow, die later terugvielen toen de werkelijke strijd om de medailles begon, bleven nog pre sent en zo ontstond er 400 meter voor de streep een situatie, waarin Michael Jazy onder oorverdoven de kreten van de Fransen een spurt inzette, waarmee hij vijf me ter voorsprong nam. De beslissing leek gevallen, doch er waren nog 200 meter te lopen, toen Bob Schuil in hoog tempo op Jazy afstevende, direct gevolgd door de smalle Duit ser Harald Norpoth. Beiden gin gen, twintig meter voor de finish, de Fransman voorbij, die ver schrikt zijn hoofd omdraaide om te kijken wie er nog meer zou ko men. Bij deze manoeuvre week hij van de rechte lijn af en als een bliksemflits 3choot de tweede Amerikaan Bill Dellinger in de bin nenbaan langs hem heen en graai de het brons voor zijn neus weg. Voor beiden werd 13 minuten 49.8 seconden afgedrukt. Clarke eindig de als negende. De Russen Nicolav Dutow en Baidiuk waren al bij voorbaat geslagen in de eindsprint. Hoogvlieger ..Hoogvlieger" Fred Hansen, de 23-jarige Amerikaanse student in de tandheelkunde heeft zaterdag na een gruwelijk gevecht, dat tien uur duurde, het polsstokhoogsprin gen gewonnen. Precies om tien uur in de avond bemachtigde hij na een Olympische recordsprong van 5.10 meter het goud, terwijl tot grote verbazing van de insiders de Duitsers Wolfgang Reinhardt en Klaus Lehnertz met 5.05 meter en 5.meter het zilver en brons voor zich opeisten. Het polsstokhoogspringen-gevecht is een dramatisch duel geworden. Liefst 19 deelnemers hadden zich geplaatst voor de laatste ronde (de kwalificatie was donderdag 4.60 m) en de finalestrijd werd een uithou- dingsproef zonder weerga. In een tiidsvak van 10 uur springen on der steeds veranderende weersom standigheden van zonnig weer tot bewolking, van daglicht tot gro te bundels kunstlicht uit duizenden lampen van warmte tot de huive ring van de late avond. Het duel bereikte zijn hoogtepunt toen wereldrecordhouder Fred Hansen en de jonge Duitser Wolf gang Reinhardt beiden over 5.05 meter kwamen en grote atleten als Manfred Pressger, Gennady Blitz- netsov en de Tsjech Rudolf Toma- sek werden geëlimineerd, omdat zij deze hoogte niet konden bereiken. Fred Hansen en Reinhardt beslo ten tot 5.10 meter welke hoogte door de Amerikaan ten slotte in zijn derde en laatste poging werd gehaald. In zijn eerste poging raakte hij met zijn benen de lat en in de tweede toucheerde hij de lat met zijn borst. Reinhardt raak te driemaal de lat, die bij de twee de poging even trillend bleef lig gen, maar toch naar beneden kwam. Wolfgang Reinhardt was de eerste die Fred Hansen met een warme handdruk feliciteerde na het titanengevecht, zoals de ruim 60.000 toeschouwers, die urenlang niet van hun zitplaatsen waren ge komen, nooit tevoren op een tech nisch nummer hadden beleefd. Zij beloonden de atleten met een ova tie. Afschrikken „Ik wilde in de series een nieuw wereldrecord lopen om de anderen af te schrikken en dat gelukte me niet. Ja ik had toen zelfs de groot ste moeite met de Rus Alexeiu- nas. Zaterdag wilde ik alleen maar goud winnen en dat is me ge lukt". dat zei na afloop van de 3000 meter steeple chase de Belg Gas ton Roelants, een klein licht man neke met een olijk gezicht. Hij heeft woord gehouden, want nadat de helft van de race erop zat heb ben zijn tegenstanders alleen nog maar zijn rug gezien. Feilloos nam hij alle horden, zeer snel bij de waterbarrière en zijn 8 min. 30.8 seconde betekende evenals de 8.32.4 van de Brit Mau rice Herriott, die zelfs de insiders verbaasde en de 8.33.8 van de Rus Ivan Beliaew dat hij onder het Olympisch record was gebleven. Natuurlijk waren Haye:, Jones en zijn met een hoge koorts aan de start gekomen landgenoot Blaine Lindgren een klasse apart op de 110 m horden, de zwaar gebouw de Rus Anatole Michailow eindigde op dit nummer op de derde plaats. Alleen bij het kogelslingeren had den de Russen succes door de ve teraan Romuald Klim, een man die met zijn 32 jaren al lang aan de top staat en in het Olympisch jaar langzaam maar zeker naar Tokio toewerkte. Hij greep onver stoorbaar het zo hegeerde kleinood vóór de pas van een zware opera tie herstelde Hongaar Gyula Zavot- sky en de Duitser Uwe Beyer. Falen deed ook de Duitse Jutte Heine. Zij maakte evenals haar landgenote Erika Jollmann op de 100 meter, twee keer een valse start op de 200 meter en zo ver dween de Duitse miljonairsdoch ter. die overigens zeer veel moeite heeft gehad om naar Tokio te ko men, van het Olympisch toneel. De Amerikaanse atlete Edith Mc- Guire, zilveren medaillewinnares op de 100 meter was zonder twijfel de sterkste op de 200 meter (23 4 sec.). En dan te bedenken, dat er grote plassen op de sintelbaan stonden. Drie grote kerels stonden in het reeds donker wordende stadion te luisteren naar het Amerikaanse volkslied, dat voor de zoveelste maal op deze spelen gespeeld werd, nu voor Dallas Long, de sterkste aller kogelstoters. De tandarts bereikte ditmaal een af stand van 20.33 meter. Naast hem stond de 19-jarige Randv Matson, een jongeling van 2 meter met een gewicht van 125 kg. die tot nog grotere daden is voorbestemd. In Tokio, bij zijn eerste Olympische spelen kwam hij „slechts" tot 20.20 meter. De muziek werd nu nog alleen voor Long gespeeld. Maar straks in Mexico City Een beetje afwezig stond aan de andere kant de Hongaar Vilmos Varju, in 1962 Europees kampioen, nu winnaar van het brons. Met een laatste worp van 19.39 eindigde hij 19 centimeter vóór de derde Ame rikaan Perry O'Brien. En dat moest een enorme genoegdoening voor de slager uit Boedapest zyn geweest. Veeg teken Er kwam een korte opleving halver wege de race. Heel langzaam begon Groen terug te komen tot de winst van Ursi na zeven ronden nog slechts acht meter bedroeg. Toen brak de tegenstand van de Fries. Hij ging naar zijn tegenstander aan de over kant kijken, een veeg teken, want een coureur die goed draait heeft dat niet nodig, de komende nederlaag, de grootste verrassing van het wieier- toernooi. begon zich scherp af te te kenen. Ursi won zienderogen terrein en finishte met een voorsprong van zeker 45 meter in de nieuwe Olym pische recordtijd van 4.56.54. Voor het eerst sinds zijn wereldpresta tie van 4.56.3 in de voorritten van het Nederlands kampioenschap op de Am sterdamse stadionbaan had Tiemen Groen een wedstrijd verloren. Voor het eerst ook stapte hij uitgeput van de fiets en zeeg hij ontmoedigd in het ren nerskamp op een rustbank neer. Zijn tijd verscheen op het scorebord 5.01.36, voor ieder ander een behoorlijke presta tie, voor het onttroonde wielerfenomeen uit Follega echter een teleurstellend re- „Zacht eitje".... Langzaam vertelde hy wat de oor zaak moest zijn geweest van zyn fa len: „ik kon er niet tegen dat ze in Nederland al vlak na de wereldkam pioenschappen zeiden dat ik de enige zekere gouden-medaillewinnaar w Het heeft me de laatste weken steeds achtervolgd en daar ben ik s pot gegaan". Jan Derksen, die zyn teleurstelling na de nederlaag Tiemen in de halve finale tegen degiVnaat""' Italiaan Giorgio Ursi nauwelijks had kunnen verbergen, trachtte de fries ZeVen pOnd UchteT te troosten: „je hebt nog zo'n lange wielerloopbaan voor je met tal van w^g het een wonder, dat de Fries er gelegenheden om je kunnen te bewij-1 een uur later tegen de Deen Isakson zelfs niet in slaagde de bronzen medail le te veroveren? Uiterlijk onbewogen .vas Groen in de piste teruggekeerd, I maar zijn pogingen om de bronzen me- 'daille binnen te halen misten alle over- De bedoeling van de woorden wan goed. maar ze waren op het verkeerde mo-Voor Groentegen de Deen. die al ver ment uitgesproken. „Dat kan wel waar voor de eindstreep juichend recht over zij n maar zo'n kans als vandaag krijg eind °P cle kon ?aan ritten, ik nooit meer. Bij de volgende Olvm- dro"ü1 .Groen. om binnen vijf weken tijd de twee hoogste lauweren pische spelen zal ik er wel met meer by ;n dp amateurwf-reld ti- oogsten, was zyn", antwoordde Groen grimmig. wreed verstoord. Met gebogen hoofd ver- Zijn gedachten dwaalden terug naardeljjjj'ae" ereldSudtw gebeurtenissen van deze fatale sater- L" d d he, schavotje was geki- dag. Hoe hij, de grote favoriet, nog volweinJge minuten later de geluk- zelfvertrouwen aan de start was geko- k-?sie d zjjn ,even de hoogste men voor de rit tegen Ursi, de man, 7 /.prpm0nie nrotocolnire vier- d.e in Parijs n,et door de kwalificatie. dp riidende Tsiech. die in ronde was gekomen en d e normaal ge- d halve finale Isak.son had uitgeaeha- sproken een ..zacht eitje' «orde we- Md vmw, de elnd.triid „Italiaaf °P de eerste dag was 7iIvpr Ti,.m(.n r.rc-n heeft deze a po rt*iwSl m.en^n he» OKun ,h,>os" V1*n hp« aehf-rvolgingstoernooi de 4.57.48. waarmee Tiemen he* Olym- ht pische record op dit nummer van de *cnt*r n,et meegemaakt, spelen, naar men dacht, zeer scherp Hoezeer de gebeurtenissen van zaterdag had gesteld. Tiemen Groen hebben aangegrepen bleek zondagochtend toen de Fries na een on- i )nr"1ïQf i rustige nacht op de weegschaal ging Uol (staan. Hij bleek in 24 uur bijna zeven Toen klonk het startschot en zette dejP°nd 4311 gewicht te hebben verloren... wereldkampioen aan. Maar het was als- of hij aan de startstreep vastkleefde. I ifelrtöPTl Met moeite kwamen de pedalen op gang liaiu5c'1 en daarvan maakte Ursi gebruik om al De uitslagen van de halve finales waren: meteen een voorsprong te nemen. „Hij eerste rit1. Giorgio Ursi i Italië) 4.55.64 probeert „de moraal" van Tiemen te breken. Die heeft nog nooit tegen een achterstand opgekeken". meende KNWU-wegcoach Joop Middelink. Het was een dappere poging om de met |elke afgelegde meter groeiende onrust i in het Nederlandse kamp te stillen. Tiemen Groen (Nederland) 5.01.36. Tweede rit 1. Jiri Daler i Tsjecho-Slo- vakije) 4.59.97 2. Preben Isaksson (De nemarken) 5.02.23. De strijd om de der de en vierde plaats: l Isaksson 5.01.90; 2. Groen 5.04.21. De tijden in de finale waren: Daler 5.04.75; Ursi 5.05.96.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3