N.V.V.-kader Tholen geconfronteerd met „sociaal-culturele ontwikkeling" Harold Wilson gereed met regeringsformatie „Wij moeten onze achterstand in Zeeland inhalen" AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN Labour heeft 23 zetels meer dan Conservatieven Onderzoek naar de achterstand in woninponderhoud ZUID-BEVELAND LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V. VLAARDINGEN FLINKE MNL. ARBEIDSKRACHTEN Experiment met televisie °p auto-snelwep Paus naar Bombay Bouwvakkers krijgen brief van minister MAANDAG 19 OKTOBER 1964 tSS&l ZeeUV/S-VldSHcfcrCn V/SSELBEVELANDENPROVZ KCIALB ZBBÜW8B OOVRAVT WISSEL SCHOUWEN Voorlichtingstournee van drs. KI. Laansma HET vakbondskader van het N.V.V. in de verschillende regionen wordt op achtereenvolgende zaterdagen met neus gedrukt op een stuk van Zeelands toekomst, dat nog maar al te vaak In al te veel kringen wordt onderschat: de sociaal culturele ontwikkeling. Drs. KI. Laansma, directeur van de „Stichting Zeeland", het provinciaal opbouworgaan, maakt als het ware een „tournee". Af gelopen zaterdag kreeg hij als eersten de voormannen van de N.V.V.-afdelin gen op het eiland Tholen tegenover rich. Hij deed er een paar krasse uit spraken in een glasheldere,- met aan dacht gevolgde causerie en maakte zo een discussie los, die een interessante wending kreeg. „We moeten niet alleen kijken naar arbeidsmogelijkheden en industrieën. We moeten onze provincie bouwen tot een streek, waar het prettig is te wonen, te werken en te verkeren. We moeten onze uitrusting op peil brengen, onze achterstand inhalen. Als de ontwikkeling zich voortzet in hetzelfde tempo als thans, hebben we in de komende tien jaar naar schatting toch wel 25 miljoen gulden nodig voor de meest actuele voor zieningen". Het was een zeer globale berekening, die deze Zeeuwse deskundige had ge maakt. Voor sportvelden, dorpshuizen, zwembaden, clubgebouwen, sporthallen, wijkcentra Een bescheiden plan. ..En dan moet het niet plotseling veel har der gaan met de ontwikkeling van Zee land. Want dan hebben we natuurlijk veel meer nodig Ik ben alleen bang dat wij in Zeeland wel grote belangstelling hebben voor de economische ontwikke ling. voor de recreatie, maar dat we nog te weinig oog hebben voor het so ciaal-culturele patroon. Maar laten we dat toch vooral niet vergeten. Anders kunnen we niet slagen". In rake lijnen had drs. Laansma tevo ren het karakter van Zeeland en van de Zeeuw geschetst. Hij maakte zijn ge hoor attent op het beeld dat ieder van de ander en van een bepaalde situatie heeft. „Wij geloven vaak niet in ontwikkeling. Zien die soms pas al al veel gebeurt Maar die ontwikkeling, wacht niet Zij zet door. Daar staat te genover dat we ons soms al aanpassen zonder dat we het beseffen. We worden beïnvloed door onze omgeving". Met deze algemeen menselijke eigenschaprien als uitgangspunt stelde de spreker vervolgens een feit vastZeeland heef! gekozen voor de industrialisatie. „Nu moeten we dus de consequenties aan vaarden We zijn probleemgebied ge- Vrijdagmiddag omstreeks halfdrie had op het hoekpunt Weststraat-Kerk- dreef te Axel een lichte aanrijding plaats tussen een autobus van de Z.V.T.M., bestuurd door de heer C. V. uit Axel en een personenauto be stuurd door de heer F. D. uit Axel. Beide voertuigen liepen lichte schade op. Raad Axel dinsdag bijeen RAAD KLOETINGE VANAVOND BIJEEN De gemeenteraad van Kloetinge is te gen vanavond half acht in het. gemeen tehuis in openbare vergadering bijeen geroepen. De 28 punten tellende agenda bevat o.m. voorstel tot vaststelling van de gemeentebegroting voor 1965. Zoals reeds eerder vermeld kon deze begro ting alleen sluitend worden gekregen door de verhoging van enkele gemeen telijke. belastingen, t.w. de rioolrechten van 25 tot 80 per perceel, de rei nigingsrechten van 12,50 tot j 15 per emmer en de hondenbelasting voor lu xe- en bedryfshonden van resp. 10 en 8 tot f 15 en 12. Ondanks deze voorgestelde verhoging blijft het tekort op de rioleringskosten 46 per aansluit- baar perceel, terwijl de reinigingsdienst nog een nadelig saldo vertoont van 2,20 per emmer. Burgemeester en wethouders achten de voorgestelde ver hogingen dan ook aanvaardbaar. Verder komt aan de orde het voorstel tot goedkeuring van de begroting van de Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg voor het dienstjaar 3965 De gewone dienst geeft een totaal aan inkomsten en uitgaven van 18.370.86 en de kapitaaldïenst f 2348. De post voor onvoorziene uitgaven is geraamd op 139.73. Het uitbreidingsplan in onderdelen met de bebouwingsvoorschriften willen bur gemeester en wethouders op enkele punten wijzigen. Zo wordt o.a. het wei land bij de rioolwaterzuiveringsinstal latie bestemd tot industrieterreintje. Voor het 100 ha grote gebied ten wes ten van de Stelleweg zal een besluit worden genomen tot het voorbereiden van een uitbreidingsplan. Dit besluit zal worden genomen op verzoek van het gemeentebestuur van Goes Eveneens op verzoek van dit gemeentebestuur wordt de raad voorgesteld om enkele havens en straten in het havenplan van de ge meente Goes van namen te voorzien een en ander voor zover gelegen op het territoir van Kloetinge. Een bedrag van 100.000 zal worden geleend van de N V Bank voor Ned Gemeenten te "s-Gravenhage tegen een rente van 5-vs pet per jaar teeen een koers van 100 pet en een loontHd van 25 jaren. Verder prijkt o.m. op de agenda het voorstel tot de verkoop van 2195 m2 bouwgrond voor de totaalprijs van 41.335. Conform het advies van de A.N.W.B. willen b. en w. het wegwer pen van afvnl strafbaar stellen door terzake een benaling on te nemen in de Algemene Politieverordening Deze ver ordening wil dit college ook nog aange vuld zien met een henaline waarhH het verVinden wordt honden zinder trplaide buiten openbare wecen en vootnadon los te laten lonen anders dan on nfceslo- ten erven van wonin«en en andere ge bouwen Hp»- ver-TOPlf van de voetbal- verenin-lnn- rfloeHne-o" om een subsidie van f 315 nis vergoeding voor de huur van sportvelden in Gin*" ,.,;u»r, h en w inwilligen Ann mei .T ReKnhoi'dt wil len burgemeester en wethouder* on als hoofdieidster oen do nn»ni">™ kleu terschool Ingeondo 1 ionueri 1965. Vllsslncen - Alhnmbra: Mondo sexy di notte Mldilrlluirq - Ci'v Manrr dokter 8 U.. a.l Terneiizen - Luxor: Jason en de duistere machten 8 uur. a.l. Oostiuirj? - Ledelthenter: De val van Rome 8 uur, 14 laar Sas van Gent - Olympia- Elvis op zijn best 7-45 uur. 14 Jaar. Hulst - Bioscoopeehouw: De val van Rome •triorpc Troutzaerte- expositie Gérard Das grosse Llebes- worden. Waarom? Wel omdat we te kampen hebben met heel wat moeilijk heden. die een ontwikkeling in de weg staan" Versnippering Om te beginnen signaleerde de inleider de versnippering van krachten in Zee land. „Hoe we het ook draaien of ke ren, tellen of overtellen: we hebben 287.000 mensen in deze provincie. Net zoveel als de stad Utrecht of de zuide lijke Maasoever van Rotterdam. Maar in Zeeland is die bevolking opgesplitst in 87 gemeenten met 195 kernen". Een van do hoofdmoeilykheden voor Zeeland achtte drs. Laansma der halve! het niet beschikken over ste den met moderne allure, met een pakket van voorzieningen. „En die hebben we nodig. De ontwikkeling van Zeeland zal er van afhangen of wij werknemers van elders kunnen aantrekken. Om dat te kunnen heb ben we maar te zorgen, dat die werk nemers het hier naar hun zin heb ben. Anders komen ze doodeenvoudig niet. En dan het platteland: we zien ef nog niet. de grote dynamiek, die nodig is om iets van de grond te la ten komen. Er liggen nog enorme taken. Tegelijk moeten we zorgen dat het platteland niet leeggezogen wordt". Drs Laansma pleitte later in zijn inlei ding voor regionale centra van voorzie ningen. „Men woont wel graag bulten tegenwoordig, maar dat moet dan toch ook weer niet te ver van de stad zijn". Over de recreatie zei hij nog dit: „Br is dit seizoen in Zeeland 45 miljoen aan verdiend. Maar laten we toch zor gen, dat de toeristen terugkomen...." Resumerend stelde de Inleider op deze kadervergadering: „Het is echt niet zo eenvoudig om in te spelen op een mo derne ontwikkeling. We moeten aan al le kanten onze maatstaven herzien. Het is nodig, dat er op allerlei terrein wordt gesaneerd". Hij betrok zijn verhaal ver volgens nog even duidelijk op de vak beweging. „We moeten ons dit alles goed bewust worden. Bereid zijn eraan mee te werken. Juist de vakbeweging kan voor een enorme invloed zorgen. Niet alleen als het gaat om lonen en prijzen, maar om de vraag of wij wat van Zeeland kunnen maken". Districtsbestuurder C. Hoek vatte het belang van deze vergadering als volgt samen: „Het gaat erom. dat het kader meedenkt. De vorige maal hebben we de economische ontwikkeling behandeld. Nu dus de sociaal-cuiturele ontwikke ling. En die is minstens zo belangrijk". Er was in het verenigingsgebouw aan de Brugstraat te Tholen een aar dige belangstelling voor deze ka dervergadering. Achtereenvolgens zal de heer Laansma zijn onderwerp nog aan de orde stellen in Middel burg, Goes. Schoondijke en Zierikzee. AXEL Lichte aanrijding eerstvolgende raadsvergadering Axel wordt gehouden op dinsdag 27 oktober om 7 uur 's avonds ten stadhuize. Plantsoenarbeider benoemd Tot plantsoenarbeider bij de gemeen te Axel is benoemd, ingaande 1 no vember 1964, de heer E. Maas te Axel. SCHOONDIJKE Collecten De Zeeuwse Collecte heeft in Schoon dijke het mooie bedrag van f 547,40 opgebracht. De reclasseringscolleote heeft daar 110,— opgeleverd. Raad Schoondijke vergadert De raad van Schoondijke is tegen maandag 26 oktober a.s des avonds half acht, in openbare vergadering bijeengeroepen. De agenda bevat o.m. de volgende punten: wijziging politie verordening, voorlopige vaststelling uitbreidingsplan in hoofdzaak, vast stelling gemeentebegroting 1965, wij ziging verordening begraafrechten, wijziging verordening rechten huis vuilophaaldienst, elektrificatie roton de met invalswegen richting Bres- kensOostburgIJzendijke, bosaan leg, en huurtoeslag bejaardenwonin- gen. NOORnjFFLAND Burgerlijke stand ZIERIKZEE Geboren: Jan A., z. v L Smalheer-Berre- y. Marino d. v. A. de Bilde-v d Maas: Jacoba P. d v. S. Schot-de Oude; Marinus v H. v. Noorden-Polderman. Getrouwd: C Berrevoets. 23 en J Ver- kaart, 21 J. Overleden: P Blok. 75 J. wedn. v. C Ver- NIEUWERKERK Gevonden voorwerpen Bij de politie te Nieuwerkerk werd als gevonden gedeponeerd een ponger- touw en een padvindersriem. Verlo ren: een niet ontwikkeld filmpje. ZIERIKZEE STAD EN LANDE" HOORDE OVER EN ZAG DF.N BRIEL Do vereniging „Stad en lande van Schouwen-Duiveland" heeft vrijdag avond een kykje genomen in Den Briel of Brielle. En wel door de bril van mr. H. Schaap, die voor een gezelschap van ongeveer 40 man in de foyer van de Zierikzeese Concertzaal een kleine voor dracht hield, zoals hij het zelf noemde. In een nogal academisch betoog haalde de heer Schaap allerlei bijzonderheden uit het verleden van de „1 april-stad" HU besteedde aandacht aan de gebeur tenissen in het befaamde jaar 1572 voor de poorten en in deze stad. hij hield een beschouwing rondom de naam van Den Brie) en vertelde verder nog wat we tenswaardigheden over de St.-Catharij- nenkerk. Jarenlang heeft de heer Schaap in Den Briel gewoond: hij is er in de geschiedenis gedoken en het re sultaat was. dat hij zijn verhandeling voor „Stad en lande" wist te kruiden met fragmenten uit standaardwerken in het oud-Nederlands, met gedichten stukken proza van binnenlandse vooral ook buitenlandse auteurs. De voordracht van mr dr Schaap kreeg op deze najaarsvergadering nog een vervolg in de vertoning van kleuren dia's en lichtbeelden van prentbriefkaar ten over de vroegere woonplaats van de inleider. Aan het begin van deze bijeen komst stelde de voorzitter van „Stad en lande", dr. J. J. Westendorp Boerma de leden in de gelegenheid suggesties te doen voor eventuele nieuwe activiteiten van de vereniging Daarvan werd een druk gebruik gemaakt. Overigens ging het in hoofdzaak over het opruimen van afvalongerechtigheden op verschillende ZUIDZANDE Raad Zuidzande vergadert De gemeenteraad van Zuidzande zal woensdagavond in openbare vergade ring zullen burgemeester en wethou- ring bijeenkomen. In deze vergade- ders de raad de gemeentebegroting r 1965 aanbieden. Voorts zijn er voorstellen van het college tot voor lopige vaststelling van de gemeente rekening over 1963; vaststelling van het bedrag per leerling der openbare lagere school dat over 1963 is uitgege ven. Burgemeester en wethouders stellen ten slotte de raad voor coord te gaan met de door Gedepu teerde Staten voorgestelde verhoging van de wethouderssalarissen per 1 januari 1964; de na-uitkering van 3V> van de maandwedde aan het gemeentepersoneel en het opnemen van een bepaling in de bezoldigings verordening inzake bepaling van het minimumloon. Zeeuwse Collecte De opbrengst van de Zeeuwse Collecte bedroeg in Zuidzande in totaal 225,75. TERNEUZEN Voorlichtin gsa vond gezinsweek In gebouw De Schakel te Terneuzen wordt vandaag maandag 19 oktober een voorlichtingsavond georganiseerd in het kader van de gezinsweek 1964. De voor lichtingsavond gaat uit van de Commis- Bijzonder Kerkewerk Oost van de Ned. Herv. Kerk, de raad van de Ger. Kerk te Terneuzen en de Protestantse Stichting ter bevordering van verant woorde gezinsvorming voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer K. J. Hoving, arts te Terneuzen. zal hier spreken over „Verantwoorde gezinsvorming" Na de pauze zal de Engelse film „The Young and the Guilty" vertoond worden. OPENING TENTOONSTELLING PIETER DE BODT In het leslokaal aan de Steenkamp- laan te Terneuzen, heeft burgemees ter mr. H. Rijpstra vrijdagavond de tentoonstelling van werken van leer lingen van kunstschilder Pieter de Bodt officieel geopend. Burgemeester Rijpstra noemde de heer De Bodt een belangrijke figuur, die in het sociaal- culturele patroon van Terneuzen een zeer belangrijke rol vervult. In een hieraan voorafgaand wel komstwoord van de heer De Bodt tot burgemeester Rijpstra en mevrouw Rijpstra-Knook, zei de heer De Bodt onder meer het een voldoening te vin den het werk van zijn leerlingen te mogen stimuleren. Bevestiging en intrede ds. Lingen te Middelburg In het hervormd kerkgebouw aan 't Zand te Middelburg, Is zondagmorgen als nieuwe predikant bevestigd ds. L. Lingen. Hij was tien Jaar geleden vicaris in dezelfde gemeente. De bevestiging geschiedde door ds. E. Durkstra, oud- predikant van de gemeente, die ds. Lin gen kent van dc tijd dat deze in Middel burg vicaris was. De bevestiger sprak naar aanleiding van de tekst uit Matth. 4 vers 19: „En Jezus zeide, kom achter Mij en ik zal U vissers van mensen ma ken". De bevestiging vond plaats In een volle kerk. De belangstelling was ook zondagavond zeer groot toen ds. Lin gen intrede In zjjn derde gemeente deed. Hij preekte naar aanleiding van Matth 13 vers 4750 (De gelijkenis van het visnet). Aan het eind van de dienst zong de gemeente de nieuwe predikant gezang 136. de verzen 1, 3 en 5 toe. Op verzoek van ds Lingen werden er geen toespra ken gehouden. Na beide diensten was er een gezellig samenzijn in de hal van de Ontmoetingskerk. welke gelegenheid door velen werd aangegrepen om nader kennis te maken met de nieuwe predi kant. Aan de. dienst van zondagavond werd meegewerkt door het kerkkoor on der leiding van A. de Vries. Zowel zon dagmorgen als zondagavond waren ver tegenwoordigers van andere kerken aan wezig. VOORSTEL TOT VERLAGING BELASTINGTARIEVEN FILMVOORSTELLINGEN Het Middelburgse bioscoopbedrijf heeft bij de gemeente herhaaldelijk aange drongen op verlaging van belastingta rieven op de filmvoorstellingen, dit in verband met de ongunstige uitkomsten voor het bedrijf als gevolg van het steeds dalende bioscoopbezoek en de stijgende exploitatiekosten. Vele ge meenten hebben reeds besloten tot ta riefsverlaging Middelburg wil niet ach terblijven in deze rij. B. cd w. leggen de raad thans een voorstel voor om over te gaan tot verlaging van het ta rief met vijf procent. Voor het verto nen van andere dan culturele en Ne derlandse films wordt gevraagd de ver makelijkheidsbelasting "van 25 procent te brengen op 20. Voor de vertoning van culturele of Nederlandse films wordt een belastingverlaging van 20 op 15 procent gevraagd Bij verlaging van de vermakelijkheidsbelasting moet de gemeente Middleburg op een inkom stenvermindering van 3000 rekenen. P. P. Geers overleden Relay-uitzendingen Olympische Spelen worden gestaakt De Europese televisie-organisaties, en dus ook de NTS, zullen van 19 tot 24 oktober geen relay-programma's van de Olympische Spelen meer kunnen uitzen den. Van de Europese Radio Unie te Genève is namelijk bericht ontvangen, dat de satelliet „Relay 1" gedurende ge noemde dagen niet meer beschikbaar is voor de overdracht van beelden van Amerika naar Europa. De relay-programma's, bevattende een gedeelte van de zgn. syncomprogram- ma's, werden door de NTS tot dusver in de vooravond uitgezonden. Het bovenstaande heeft niet tot gevolg, dat het eerste Olympische programma nu ook later begint. Het aanvangstijd- stip blijft 18.15 uur. Treinramp Ceylon - veertig doden By een treinongeluk op Ceylon zijn za terdag 40 personen om het leven ge komen en werden 200 reizigers gewond, Het ongeluk gebeurde toen een trein, af komstig uit het noorden van Ceylon, on geveer 45 kilometer van de hoofdstad Colombo ontspoorde en totaal werd ver nield. Canadese Lagerhuis brengt hulde aan koningin Elisabeth Het Canadese Lagerhuis heeft een stemmig een motie van „grootste trouw, genegenheid en eerbied" je gens koningin Elizabeth aangenomen, De afgevaardigden stonden hierna op om gezamenlijk het „God save the queen" te zingen. Het optreden van het Canadese La gerhuis, dat zijn veerga in de ge schiedenis van het land niet heeft, was ingegeven om de koele ontvangst goed te maken die de vorstin zater dag van de vorige week van de zijde van Franse separisten in Quebec-stad is ten deel gevallen. Een tweede unieke verschijnsel in het Canadese Lagerhuis in verband met deze kwestie, was dat de motie werd ingediend door premier Lester Pear son, en onderschreven door zijn poli tieke aartsvijand John Diefenbaker van de oppositie. Deze laatste heeft verleden week de suggestie gedaan om het Canadese volk zijn aanhanke- Spoedig maatregelen verwacht was een zeer geziene figuur, die na zijn vestiging te Vlissingen In korte tijd al daar volkomen was ingeburgerd. Zeer velen hebben contact met hem gehad. Ook om op hem een beroep te doén het _ij|>waar hij Uit het zakenleven NIEUW BENZINESTATION SLUISKIL GEOPEND Burgemeester mr. H. Rijnstra van Ter neuzen heeft zaterdagmiddag met het hijsen van een vlag het benzinepompsta tion van het echtnaar De Krijger aan de Uitvalsweg bij Sluiskil geopend. Burge meester Rijpstra zei. dit met bijzonder genoegen te doen. omdat dit het eerste tastbare resultaat is van de nieuwe ac tiviteiten van het door de kanaalverbre- dingswerken zwaar gedupeerde Sluiskil. De heer De Kriiger hééft hiermee dus een primeur. Burgemeester Rijpstra zei gro te bewondering te hebben voor de moed en het aanpassingsvermogen van de heer De Krijger, die in het „oude" Sluiskil een café heeft gedreven De heer F. Broerman, manager voor het district Zuid van de B.P.. wees in een korte toe spraak op het belang van goede service stations aan goede wegen. Hij stak een pluim op de hoed van het Terneuzense gemeentebestuur, dat door het aanleg gen van ruime invalswegen en het snél vergunning verlenen tot het plaatsen van service-stations, de verkeersveilig heid verhoogt. Tijdens een gezellig samenzijn ten huize van het echtpaar De Krijger dankte de heer De Krijger allen, die hem hebben geholpen brj het beginnen van een nieu we zaak. „_n, lijkheid aan de Britse koningin te la- ÏÏ?d/"h«? p°p g;,Lereu"en'gezien het "ciden'fa drijfsleider van V. D^ Vlissingen. Hij Het landelijk verbond van huurdersv enigingen gaat een onderzoek instellen naar de achterstand in woning- en be- drijfspandenonderhoud in Nederland. Reeds geruime tijd staat voor het bond vast, dat ontelbare huurders van woningen, winkels en andere bedrijfs ruimten ernstige klachten hebben over gebreken aan de panden die zij bewo nen of uit hoofde van beroep of bedrijf in gebruik hebben. Ondanks de tot nu toe doorgevoerd huurverhogingen, is het onderhoud van huurwoningen en „be drijfsruimten veelvuldig veronacht zaamd en in talrijke gevallen zelfs ver waarloosd, zo zegt het verbond. Bovendien acht het verbond het i. tasting van de waarde van ons nationaal woningbezit. indien het onderhoud daar van niet behartigd wordt. De eigenaren, resp exploitanten kunnen er, op de duui zelf ook de dupe van worden. Daaren boven valt te vrezen, dat bij het voort duren van deze toestand het aantal krot ten en onbruikbare bedrijfspanden in Nederland straks schrikbarend zal toe nemen. Het verband acht het dan ook dringend gewenst, dat thans de gege vens worden verzameld die een inzicht kunnen geven in de achterstand in het onderhoud van huurwoningen en „be drijfspanden. Het heeft daartoe een „enquêtecommissie achterstand woning- onderhoud" opgericht, die gevestigd is aan de Nassau kaude 164 te Amsterdam. WEMELDINGE Demonstratie voor plattelandsvrouwen Woensdag vergaderde di afdeling We- meldinge van de Bond van Platte landsvrouwen onder leiding van haar presidente, mevrouw Eckhardt-Domi- nicus. Nadat de presidente een wei- komstwoord had uitgesproken, werd aandachtig geluisterd en gekeken naar een demonstratie van elektri sche huishoudelijke voorwerpen. Na de demonstratie namen enkele dames deel aan een wedstrijd, die door mej P. A. Snoep werd gewonnen. Zij kreeg als beloning een elektrisch strijkijzer. Radiotoespraak De predikant van de vrij evangelische gemeente te Wemeldinge. ds. G. van Bruggen, zal donderdag, 22 oktober; a.s. in het programma van de A.V.R.O. de morgenwijding verzor- De jongste leerlinge van de kunst-'gen. Tn het kader van de gezinsweek schilder, Sary Rouw, bood mevrouw!zal zijn onderwerp zijn: „Van de Rijpstra bloemen aan. moederschoot af". vraagt voor algemeen fabriekswerk. onze arbeidsvoorwaarden zijn zeer goed een vérgaande tegemoetkoming in de pensioenkosten vindt plaats reisgeld wordt éénmaal per week vergoed. Gen vertegenwoordiger van het bedrijf zal zitting houden op woensdag 21 oktober a.s., des avonds tussen 6.30 en 7.30 uur, op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Hulst, Steenstraat 7. ken of er stappen op deze terreinen zijn te ondernemen. Sngelands minister-president. Ha- -old Wilson, heeft gisteren de for- ■natie van zijn linkse regering vol tooid. Zaterdag benoemde hij reeds de personen die de 23 mi nisteriële functies zullen bekleden en gisteren is hij bezig geweest om voor de lagere regeringsfunc ties de geschikte personen te zoe- Foot. 59 jaar, ken. Een van deze functies zal bekleed worden door het tweede vrouwelijke lid van de nieuwe Engelse regering, Margaret Herbison, 57 jaar, als mi nister van pensioenen en nationale verzekering. Op Downing Street 16 heeft Wilson gisteren bovendien nog geconfereerd met Engelands eerste staatssecretaris George Brown, de minister van finan ciën James Callagham en de minister van handel Douglas Jay. De laatste uitslag van de verkiezin gen kwam zaterdagavond binnen. Het resultaat is nu, dat Labour 317 zetels in het nieuwe Lagerhuis heeft, de Conservatieve Partij 304 en de Liberale Partij 9. De andere partijen die aan de verkiezingen hebben deel genomen, hebben geen zetel kunnen veroveren. De nieuwe regering ziet zichzelf ge confronteerd met een toenemende economische crisis, gedeeltelijk door de slechte positie van de betalings- w_' dje sneUg actie noodzakelijk Ray Gunter; Schotse zaken: William Ross; energie: Fred Lee; transport: Tom Eraser; landbouw: Fred Peart; voorzitter van het Hogerhuis (House of Lords): lord Longford. De volgende personen noemde Wilson gisteren voor de bezetting van de lagere regeringsfuncties: mej. Mar- garett Herbison. 57 jaar, minister van pensioenen en nationale verzekering; Sir Hugh Foot. 57 jaar. minister van staat voor buitenlandse aangelegen heden en permanent vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties; Charles PanneJI, 62 jaar, minister van open bare werken; Roy Jenkins, 43 Jaar, minister voor luchtvaart: Kenneth Robinson. 53 jaar. minister van open- bare gezondheid; Elwyn Jones, 55 jaar, procureur-generaal: Dinglc advocaat-generaal. Vrouw gedood bij schietpartij onder zigeuners Bij een twist in het wagen kamp maakt. Maatregelen In Engeland worden maatregelen verwacht die de positie van het pond sterling moeten verbeteren, zoals een nieuwe lening bij het In ternationale Monetair Fonds (I.M. F.), vermindering van de niet-es- sentiële invoer en scherpe beper kingen van de uitvoer van Brits kapitaal. Zegslieden verklaarden dat de nie regering waarschijnlijk deze week reeds tot een beslissing zal komen over de te nemen economische maat regelen en verwachten dat Wilson dit dan tijdens een televisie-uitzending kenbaar zal maken aan het Engelse volk. Benoemingen Zaterdag werd de benoeming van de volgende ministers in het kabinet Wilson bekend: minister van techno logie: Frank Cousins; voor de be trekkingen met het gemenebest: Ar thur Bottomley; binnenlandse zaken: sir Frank Soskice; overzeese ontwik keling: Barbara Castle; koloniale za ken: partijvoorzitter Anthony Green wood; onderwijs en wetenschappen: Michael Steward; handel: Douglas Jay; woningbouw en gemeentelijke zaken: Richard Crossmann; arbeid: Vragen over Duitse activiteiten op vliegveld Teriet De Tweede-Kamerleden Van der Goes van Naters (p.v.d.a.) en Nederhorst (idem) hebben de ministers van justi tie en van binnenlandse zaken schrif telijke vragen gesteld over de demon stratie met de lancering van kleine raketten, die amateurs onlangs te Teriet hebben gegeven op initiatief van de Duitse „Hermann Oberth Ge- sellschaft", aan wie dit in Duitsland zelf op grond van het aanwezige ge vaar is verboden. De kamerleden willen weten, of de, ministers menen, dat dergelijke de monstraties in Nederland, mede ge zien de draagkracht van de vuurwa- penwet 1919 en andere met het oog op de openbare veiligheid uitgevaar digde bepalingen, wel toelaatbaar zijn. Ziet de regering, zo vragen de kamerleden, in het karakter van de thans dus in Nederland actieve Her mann Oberth Gesellschaft voort zetting van de vroegere „Deutsche Raketen Gesellschaft" en in het optreden in Nederland met name in Oldenzaal van de gewezen advi seur van Hitier voor het beruchte V2-wapen prof. Hermann Oberth niet een onwenselijke activiteit van vreem delingen in Nederland en tot welke maatregelen geeft een en ander de minister aanleiding? Het korps rijkspolitie gaat binnenkort in nauwe samenwerking met Philips WOLPHAARTSDIJK N.C.V.B. Wolphaartsdijk bijeen Dinsdagavond hield de afdeling vVol- phaartsdijk van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbona haar maan delijkse vergadering onder leiding van mevrouw E. C. L. Goethals- Sneep. De heer H. Don. hoofd christe lijke ulo te Krabbendijke, hield een le zing over ,,Het Rode Kruis" Daarna gaf mevrouw Goethals een verslag van de presidentenconferentie te Goes, terwijl mevrouw J. Remijnse- op 't Hof een verslag gaf van de voor lichtingsmiddag betreffende de ver houding Algemene Bijstandwet tot het Magdalenafonds en het Dr. Al- bronda van der Nagelfonds. Op de volgende vergadering op 19 november zal de heer J. P. Balkenende uit Ka- pelle spreken over „Mensen uit één |stuk". HOEDEKENSKERKE Raad Hoedekenskerke woensdag bijeen Woensdag 21 oktober a.s., des avonds 8 uur, komt de raad van Hoedekens kerke in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van o.m. de volgende punten: wijziging uitbreidingsplan het verkeer op een autosnelweg.' aldus 5 de met medewerking van staat een proef nemen met zaterdagnacht de 55-jarige Maria i lie Westhlner door een verdwaalde re volverkogel getroffen en op slag gedood. De politie van Beverwijk heeft in ver band hiermee drie personen aangehou den, de ca. 25-jarige P. en vader en zoon W.. reap. 50 en ca. 23 jaar. De twist, waarbij is geschoten, is vol gens de politie veroorzaakt doordat P., die in het woonwagenkamp in Monni kendam verbleef, met een aantal kor nuiten naar het woonwagenkamp in Be verwijk wa3 gekomen om één van de twee kinderen op te halen van de vrouw, met wie hij al enige tijd heeft samen geleefd. De politie heeft geen wapens gevonden. Volgens haar ia met drie pistolen luk raak geschoten. Het slachtoffer is gehuwd geweest met de zigeunerkoning Fernando West'nlner. die ongeveer een half jaar geleden is overleden en in Sliedrecht werd begra ven. Ook zij zal daar worden begraven. Ten tijde van de twist vertoefde ook zigeunerkoning Koka Petaio ln het kamp, doch de politie heeft geen reden gevonden om hem aan te houden. De drie arrestanten zullen binnen enkele dagen aan de officier van Justitie in Haarlem, mr. Bredius worden voorge leid. Vrouw en zoontje dood gevonden in woonwagen Een 28-jarige vrouw, Maria Witte-Pfei- fer en haar elfjarig zoontje Arie. zijn zondagmiddag door de rijkspolitie ln Maarssen levenloos aangetroffen in hun woonwagen. De vader van het gezin, de 36-jarige J. Witte is In bewusteloze toestand naar het beademingscentrum van het academisch ziekenhuis in Utrecht gebracht, Hy verkeerde gister avond buiten levensgevaar. De politie werd om één uur gistermid dag gealarmeerd door een bewoner van het woonwagenkamp, die het vreemd vond. dat hij de hele zondagochtend niemand van het gezin Witte buiten had gezien. Toen hij door een raampje van de woonwagen keek, zag hij de drie mensen liggen en waarschuwde de politie. De politie stelt nog een onderzoek ln naar de oorzaak van het ongeluk. Het is niet onwaarschijnlijk dat er sprake is van kolendamp- of voedselvergiftiging. De anathoom-patholoog dr. J. Zelden- rust zal vandaag sectie verrichten op de twee stoffelijke overschotten. Paus Paulus heeft gisteren bekendge maakt in november naar Bombay te zul len gaan, ter bijwoning van het Interna tionaal eucharistisch congrea. De paus maakte zijn reis bekend tij dens een plechtigheid in de Sint-Pieter, waarin 22 negermartelaren uit Oegan da, die om der wille van hun geloof tussen 1885 en 1887 door de koning van Oeganda werden gedood, heilig werden verklaard. Het congres in Bombay wordt van 20 tot 26 november gehouden, na afloop van de huidige zitting van het algemene concilie. Het zal de tweede buitenlandse reis zijn, die paus Paulus sinds zijn kroning on derneemt. Begin januari van dit jaar maakte hij een pelgrimreis naar het Heilige land. ^miiiiinimimmminiimiiinnni De minister van volkshuisvesting, drs. P. Bogaers, gaat een persoon lijke brief schryven aan ongeveer 250.000 bouwvakarbeiders. Wij menen te weten dat de minister daarin de bouwvakarbeiders zal rijkswater- u ae de toepsft- «Pwekken tot een extra krachts- Kwadendamme, onderwijs, verkoop prijs gronden en subsidies. KRUININGEN Lezing voor Bond van Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Kruiningen en omstreken hield in „Ons Dorpshuis" de maandelijkse vergadering Beslo ten werd op 20 oktober a.s. een ex cursie te houden naar de Deltawerken bij Bruinisse. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door dokter A. J. Boom, zenuwarts te Vlis singen, die een lezing hield over ..Angst". Na de pauze was er gelegen heid tot het stellen van vragen De presidente mevrouw Baarens-van Aalst dankte de spreker voor deze interessante uiteenzetting. Verhoging wethouderssalarissen B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor aan Ged. Staten mede te d dat men zich kan verenigen met voorgestelde wijziging van de wethou derssalarissen met" ingang van 1 januari sing van televisie ter observering van 5 inspanning ten einde voor het ein- hat dit jaar zoveel mogelijk deelt het ministerie van justitie mee. 2 woningen Deze proef wordt genomen op rijksweg 2 te krijgen. 12 ter hoogte van Linschoten. waar het 2 - wegdek wordt vernieuwd, en het ver- 5 keer uit beide richtingen over een af-12 stand van drie kilometer over één rij- 2 baan moet worden geleid Als hulpmid- g del bij de verkeersgeleiding zal nu t. bewoning gereed Daarbij wil minister Bogaers alle aandacht concentreren op de wo ningen die reeds bijna klaar zijn. maar dit jaar wellicht niet kun nen worden opgeleverd omdat mogelijk zal maken op een centrale i post onmiddellijk waar te nemen of zich files gaan vormer, en te beoordelen of 2 de mankracht beschikbaar ia Een rol heeft daarbij gespeeld ook de maatregelen moeten worden getroffen". 5 lïPJTegiDS dat do,°f de zeer gun" bijvoorbeeld in verband met kettingbot- 2 stlge zomer vergeleken met voor- singen. Op de punten waar het verkeer op een!2 rijbaan wordt geleid, zoals thans nabij!2 liet viaduct Linschoten en bij kilometer- 2 paal 43.8 zullen aan masten van 15 m 2 hoogte drie t.v-camera's worden opge- .T!"6, steid. Aan de mast bi; kiiometerpaal desgevraagd dat de 43.8 komen twee camera's die de weg beide richtingen aftasten. Bij deze proef fungeert als centrale post 2 het mobiele bureau van de rijkspolitie. S dat bij het benzinestation te Linschoten geplaatst is en ook gebruikt wordt als centrale post voor de experimentelf meldzuilen langs rijksweg 12. In dit bu reau worden vier monitoren opgesteld, 2 gaande jaren een aanzienlijk gro ter aantal woningen voor afwer king gereed is. De persdienst van het ministerie van volkshuisvesting bevestigde minister 2 voornemens is zijn persoonlijke 2 brief volgende week aan een it groot aantal bouwvakarbeiders te sturen. Over de inhoud wenste de 2 persdienst geen mededelingen te doen. „Dat krijgt U wel te horen a,s het zover is", luidde het com- -■ mentaar. In een koortsachtig I •aarvan drie de beelden van de came-2 tempo is de laatste dagen aan ra's weergeven. De vierde monitor is be-:2 het voorbereiden van de uitge- stemd voor het weergeven van beelden breide correspondentie gewerkt. 2 voor aan Ged. Staten mede te delen, die met een videorecorder zijn vastge- Er moest daarvoor zelfs geduren- 2 dat men zich kan verenigen met de legd. Dit maakt het mogelijk bijzondere de het weekeinde worden doorge- 3 >u- verkeerssituaties op te nemen en nader- werkt ari hand af te draaien. Het experiment zal 5 I hoogstens twee maanden duren. 'HlllllIllllllIlIlUIIllllliniIIllllllIIIIIIII

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13