ZILVER VOOR ADA Dick Langerhorst: een W&XSMmXfflSOSff. Nederlandse toerist Voetbaltoernooi zonder Zuidamerikanen Locomotief Tiemen Groen bereikte volslagen onbedreigd halve finale Frans Luitjes schaarde zich bij 's werelds snelste zestien Ksa AMERIKAANSE ONTNAM NEDERLANDSE OOK HET WERELDRECORD JAPAN WON BIJ HET HOCKEY VERRASSEND Van der Touw weer op vierde plaats Ghana plaatste zich verrassend Meest succesvolle zwemster in Tokio VERDELING DER MEDAILLES CONCURRENTEN PETER SNELL RAASDE OP LAATSTE 200 METER LANGS ALLE Tilly v. d. Zwaard in de finale ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Neen, het is geen goud geworden! Ook Ada Kok had in heel haar sterke lichaam geen macht genoeg om de Amerikaanse superioriteit, die al bijna een week lang het gehele Olympische zwemtoernooi be heerst, te doorbreken. Sharon Stouder, het tengere 15-jarige meis je uit het Calif or nische Altedena, winnares van de zilveren medaille op de vrije slag sprint achter Dawn Fraser, was in de eindstrijd op g de 100 meter vlinderslag te snel voor onze Amsterdam se Ada. Het blonde Amerikaantje, een peuter verge- leken bij haar Nederlandse rivale, won die schitterende finale vrijdagavond in 1.04.7 en zo raakte Ada Kok be halve een gouden illusie ook haar wereldrecord (1.05.1) kwijt. Heel de Nederlandse kolonie, die zich al een paar maal had laten horen met het H-o-l-l-a-n-d, probeerde Ada naar de eerste plaats te schreeuwen. Prin ses Beatrix was wel haar felste sup porter. Zij zat van spanning en en thousiasme te dansen op haar stoel. IVIaar Ada hoorde het allemaal niet. Zij was in het blauwe water van de imposante arena alleen met zich zelf. Zij wist wat zij kon en wist ook wat haar concurrentes konden. Zü gaf al les wat zij deze avond aan energie en techniek kon opbrengen, maar het was nu eenmaal niet genoeg om het allerhoogste te bereiken. De volgende Amerikaanse zege was een veelvoudige. De estafette ploeg, bestaande uit Thompson Mann (rugslag), Bill Craig (school slag), Fred Schmidt (vlinderslag) en Steve Clark (vrije slag), werd Olympisch kampioen, verbeterde het wereldrecord tot 3.58.4 en door brak daarmee dus als eerste de droomgrens van 4 minuten. Boven dien verbeterde Mann het wereld record op de rugslag met de tijd van 59,6, waarmee hij als eerste rugslagzwemmer ter wereld on der de minuut bleef. Sharon Stouder, die na een flitsende start dadelijk een voorsprong had, heeft de leiding niet meer afgestaan. Lichter en hoger over het water gaand trok zij met een zwiepende beenslag tussen de witte lijnen door met op een halve lengte achter haar op vrijwel een lijn Kathy Ellis, Ada Kok en Eila Pyrhonen. Gezamenlijk nam dit drietal het keer punt en toen kwamen de duizenden op de tribunes overeind om toch voor- al maar niets te missen van de strijd Het 1S in deze eerste Olympische om het zilver en brons. Want dat het vvee* al Paar, maai duidelijk ge- goud weer naar de Verenigde Staten worclen, dat bij de selectie van een zou gaan, was toen al zeker. i vertegenwoordigende ploeg voor be langrijke wedstrijden als Olympische Vrijdagmorgen bij de series 200 meter vlinderslag heren heeft Dick Langer horst ronduit schandalig slecht ge zwommen. Met zijn 2.22.5 was hij kansloos voor een plaats in de halve finales van zaterdag. Het is een schrale troost te weten, dat de Haag se zwemmer ook met zijn beste pres tatie, de Nederlandse recordtijd van 2.17.6, de laatste 16 niet zou hebben bereikt, maar het was bedroevend te zien, dat hij ook doodeenvoudig zijn best niet deed om er de best mogelij ke prestatie uit te halen. Nieuwe toerist De Amerikaan Carl Robie was met 2.10.0 de snelste voor de Australiër Kevin Berry, de huidige wereldre cordhouder (met 2.06.9), die nu zon der zich overigens geheel te geven 2.11.0 zwom. Een prachtige slag werd door de kleine Japanner Sato gede monstreerd. Sato zwom met een uit zonderlijk lange armslag, waarbij hij de armen tot aan de heup doorhaalde. Zijn 2.12.4 was de derde tijd van deze eerste ronde. rikaan Phil Riker. Op de eerste 100 meter ging de Nederlander, in een lijn met de Duitser Platzeck en de Rus Fotin nog goed mee, maar op de laatste banen viel hij terug zonder zich bijzonder in te De Duitse ploeg, bestaande uit Kup- pers (61.4), Henninger (1.7.7), Gre- gor (59.8) en Klein (52.7), leverde een prachtige prestatie door tweede te worden in 4.01.6. De Australiërs wer den derde in 4.02.3. Schandalig slecht De Nederlandse wereldkampioen Tiemen Groen in actie tegen de Engelsman Hugh Porter in de eer ste serie. Tiemen maakte een tijd van min. 57.48 sec. Teleurgesteld Spelen in de toekomst meer rekening zal moeten worden gehouden met de mentaliteit van de kandidaten. Tot zich kort na het keerpunt gewonnen geven, maar Kathy Ellis belaagde Ada om er bang van te worden. Maar Ada Kok bleef voor, hoewel het ver schil nauwelijks waarneembaar v Op precies een lengte achter Sharon Stouder haalde Ada de armen voor het laatst over het water om ze te gen de finishwand te smijten. Op dat ogenblik moest Kathy Ellis haar laat ste slag nog maken. Nederland had zilver! Het was duidelijk te zien. dat Ada teleurgesteld was. Waar zij zo op had gehoopt, waar zij zo hard voor had gewerkt en wat niet lang geleden volgens de ranglijsten ook inderdaad in de lijn der verwachtingen lag, i niet gebeurd. Bleek van inspanning omhelsde zij Sharon Stouder, Maar de Nederlanders aan de kant spron gen 'n gat in de lucht, want zij hadden gezien, dat Stouder onverslaanbaar was en zij hadden doodsangsten uitge staan, toen Kathy Ellis haar laatste aanval lanceerde. het Nederlandse team behoren enkele deelnemers, die voor de kostbare zending naar Tokio zijn aangewt zonder dat zij zich van hun verant woordelijkheid tegenover de Neder landse sport bewust zijn. TELEURGESTELDE RUSSIN Er loopt een teleurgestelde atlete rond in het Olympisch dorp. Het is de Russische speerwerpster Elene Gorchakova, die met haar eerste worp tijdens de kwalifica tie het wereldrecord met 62.40 meter omver wierp, maar in de middag moest toezien, hoe de Roemeense Michaela Penes de eerste plaats bereikte met 60.54 meter. De Hongaarse Antal Ru- das werd tweede met 58.27 me ter en Gorchakova derde met 57.06 meter. Overigens is het ty perend, dat de Russische dames niet verder kwamen dan een der de, een vierde en een vijfde plaats. spannen. De Nederlandse wijk in het Olympisch dorp kreeg er nieuwe toerist bij.... In de series 4 x 100 m. wisselslag da mes behoefde slechts één van de ne gen ploegen uit te vallen. Het werd het viertal van Australië, dat met het van origine Nederlandse meisje Mar guerite Ruygrok geheel uit vorm op de schoolslag en met een zwakke vlinderslag zo'n grote achterstand op liep dat zelfs Dawn Fraser haar team als laatste zwemster niet meer kon helpen. Nederland zwom in dezelfde serie met Korrie Winkel (rugslag), Klenie Bimolt (schoolslag), Adri Lasterie (vlinderslag) en Erica Terpstra (vrije slag). De ploegleiding had het risi co moeten nemen Ada Kok voor haar persoonlijke finale van dezelfde avond te sparen en Adri Lasterie op de vlin derslag in te zetten. Vooral Klenie Bimolt en Erica Terpstra hebben er voor gezorgd, dat men geen spijt van dit besluit heeft gekregen. De 4.44,1 waren ruim voldoende voor kwalifi catie. Voor uitslagen zie pagina 9. In groep B van 't Olympisch hockey- toernooi, waarin ook Nederland is in gedeeld. werden geen wedstrijden ge speeld, maar de hockeyers in Tokio in groep A hebben voor enkele opmer kelijke resultaten gezorgd. De grote verrassing was wel de 2-0-overwin- ning van Japan op Kenia, dat een dag tevoren het machtige Australië had OPVOLGSTER VAN WILMA RUDOLPH opvolgster van haar landgenote YVilma Rudolph, het Amerikaanse negerin netje Wyoming Tyut, is een sympathiek, mooi en vrolijk moes je. Wyomina behaalde met dezelf de superioriteit, waarmee Wilma Rudolph gouden plakken placht te melen, de Olympische titel op de 100 meter. >lijkc aard, houdt van rontact en gaat het cn oen waardige opvolgster van haar beroemde voorgangster Wil ma Rudolph. De nieuwe ..zwarte gazelle" woont in G riff in in de staat Georgia, waar zij op 29 aug. 1945 werd geboren. In de kwartfi nales evenaarde zij het wereldre cord van Wilma Rudolph. GROOTSTE VERRASSINGVAN LOO UITGESCHAKELD De lange, forse en blonde Hage naar Piet van der Touw heeft het weer net niet gehaald. De 23-jari- ge Nederlandse sprintkampioen eindigde voor de tweede achter eenvolgende maal op het Olym pisch nummer één kilometer met staande start op de vierde plaats en bleef daarmee net buiten de prijzen. In Tokio waren de Belg Patrick Sercu, oud wereldkampi- oen sprint, de Italiaan Giovanni Pettenella en de huidige wereld- 1.09-59, waardoor Van (1.10.68), die evenals Pettenaila (1.10.09) voor de laatste ronde Iets te veel krachten lia<l verspeeld, derde plaats verhuisde. Touw I I tin. omdat de Duitser Claesges met een tijd van 1.10.88 Inmiddels al had teleur gesteld. Gespannen volgde de Neder landse kolonie op het middenveld de tijd van 5.07.22 niet een» by de laatste acht rijden. Coach Oscar Daemers weerde het excuus van Van Loo, dat hij „adem te kort" was gekomen af. „Dat in een smoesje. Hij heeft gewoon slecht De anderen van Parijs kon- „De oorzaak ligt ergens anders: Van Loo was al op 17-jarige leeftijd een groot renner en heeft die weelde niet kunnen verdragen. Als de andere Belgen hier in Hachioil gingen rusten moest mijnheer per se net dorp in om te winke len. Hij dacht, dat hij er zo wel kon ko men. Als Sk me niet vergis zal Van Loo ,a„ niet lang meer coureur zijn", aldus de de in Europa volkomen onbekende Ro- $oach ger Gibbon uit Trinidad, de eerste niet- Opvallend was het goede rijden van de Europeaan. Deen Preben Lsaksson. de Brit Hugh Porter en de Italiaan Giorgio Ursi. die bij de wereldkampioenschappen te lang haam waren geweest in de kwalificatie- Aten, maar nu een grote rol speelden. Fransman tijdens diens rit. Nog voordat de officiële tijd op het scorebord kwam, wisten Van der Touw en zijn makkers echter al dat het weer was mislukt: Trentin was met 1.10.42 nog net naar het brons „Parijse" vorm verslagen. De kleine en vinnige ja- kampioen op de sprint, de Frans- panners. die langzamerhand tot deman Pierre Trentin sneller. Vier internationale top moeten worden ge-i rekend, waren de gehele wedstrijd -1 geleden waren dat de ,.gOU- sterker. jden" Italiaan Santé Gaiardoni, de Australië herstelde zich;Duitser Dieter Gieseler en de Rus Kenia' ra versteeg'^" Rene Vargashkin. Het pikante van ..eeuwige" tegensian- de zaak is dat van der Touws der Nieuw Zeeland met tijd in Rome nu zelfs voldoendeJ minuten, zou zijn geweest voor een gouden plak Kwartfinales Geheel volgens de verwachtingen is we-1 reldkampioen Tiemen Groen ook in het Olympische achtervolgingstoernooi alsl Daler 'T.jecho-slowaWi.i s 00.55: 1 BS. <&J2SLRft.. PSS den ra oi in var viif mfnuten kneden de grens stanlslav Moakvin (Rusland) 5.05.67. 2-1. De ..Aussies" hadden het niet ge makkelijk tegen de Nieuwzeelanders. die tot ver in de tweede helft stand hielden. De rust was ingegaan met gelijke stand: 1-1. Pakistan won ge makkelijk met 6-0 van Rhodesia. Dei Pakistani bleven daarmee de enigen •zonder verliespunten in het Olympisch Afrikanen toernooi. De kwartfinales van het Olympisch voetbaltoernooi zijn compleet. Bij de •laatste acht bevinden zich geen Zuid- I amerikanen, echter wel twee Afrikaan se elftallen. Zondag worden (le volgen- I de kwartfinales gespeeld: Duitsland— Zuid-Slavië. HongarijeRoemenië, Tsje- i eho-SlüwakijeJapan en GhanaEgyp- te. Zeer verrassend was het feit dat Ghana zich door een 32 (11) zege op het organiserende Japan voor de, kwartfinales plaatste. Daarmee teken- den de Brazilianen den de Ghanezen tevens het „doodvon- nis" over Argentinië, dat door een 11- Korea te verslaan, I moesten ook zoveel mogelijk doel-in punten maken Daarin slaagden zij Iue stana volkomen- Zij vochten om elke bal, Pakistan schoten uit alle standen en hadden j Australië het geluk dat hun rechtsbuiten Rlad Kenia ongrijpbaar was. Niet minder dan I Japan zesmaal scoorde Riad en Mohammed, Nieuw Zeeland Elfanagili, Etman en Hassan zorg- Qr -Brittannië den voor de overige produktie. 'Zuid-Rhodesië Op een van de andere velden voltrok i zich het drama-Brazilië. De Zuidameri-| kanen trachtten tevergeefs een gelijk- spel genoeg voor kwalificatie te behalen. Met een versterkte dekking groep A luidt: 5 2 12 5 4 2 0 2 4 4 10 3 2 4 10 3 2 4 0 13 1 enkele spelers „terug" scheen het lange detijd te lukken. Vijf kw; keld. werd uitgescha- ïn De finale van Ut Tokio is Amerikaanse Tyus. Foto - de 100 meter dames gewonnen door het negermeisje Wyomia het meinjr Tuns in z,cn naast Tsjecho-Slo- E|FϮϮ1 wakije ook Egypte. De monsterzege op Korea (100) van de Egypte- naren werd beloond met een plaats bij de laatste acht. Welis waar eindigden de Brazilianen met een gelijk puntentotaal maar de betere doel- cijfers zouden de doorslag geven. Daar bij was het besluit, het verschil in doel punten te laten tellen en niet het doel- gemiddelde, doorslaggevend. Brazilië verspeelde zijn laatste kans door een 01-nederlaag tegen Tsjecho-Slowakije. Egypte was het niet alleen te doen het slecht dekkende en verdedigende •artier lang kon- ie Tsjechische stormlopen pareren. In de 77ste minuut viel de beslissing door een treffer van Masny. Het amateurteam uit het land van de wereldkampioen was uitgescha keld. Japan kon het zich veroorloven van Ghana te verliezen. Tweemaal na men de Aziaten evenwel toch een voor sprong, maar twee keer ook maakten de Ghanezen gelijk. Tien minuten voor tijd zorgde Aggrey er zelfs voor dat Afrika een tweede vertegenwoordiger in de Olympische kwartfinales heeft. De kwartfinales zullen bij gelijke stand 30 minuten verlengd worden, daarna be slist het lot. De halve finales worden gespeeld op 20 oktober en wel als volgt: j! winnaar DuitslandZuid-Slavië tegen winnaar Tsjecho-SlowakijeJapan en winnaar HongarijeRoemenië tegen winnaar GhanaEgypte. De eindstrijd wordt op 23 oktober in het nationale stadion gespeeld. Sharon Stouder, de Olympische kampioene op de 100 meter vlin derslag, is hard op weg de meest succesvolle zwemster van de spe len van Tokio te worden. Het vijf tienjarige Californi8che meisje over drie weken wordt ze zes tien pakte in de Japanse hoofd stad in de finale van de 100 me ter vrije slag het zilver achter Dawn Fraser en bleef met 59.9 sec. als tweede zwemster ter we reld onder de minuut. Vervolgens hielp zij de Amerikaanse esta fetteploeg op de 4x100 meter vrije slag aan goud, werd Olympisch kampioene op de vlinderslag in de nieuwe wereldrecordtijd van 1.04.7 en hoopt in de wisselslag estafette haar derde gouden plak te halen. otmb Van fier Touw heeft bfWÏ door zijn prestatie ovc- ripens blijk gegeven weer de juiste vorm te pakken te hebben. En dat Is een verheugend verschijnsel na zjjn zeer teleurstellend rijden tijdens de 132 1 wereldkampioenschappen in Parijs vorï- O ge maand. Temeer, omdat Van der sq Touw nogmaals en met een redelijke kans op succes de Nederlandse kleu- 5 ren moet verdedigen: in het tandem- nummer, samen met de Rotterdammer 413Aad de Graaf. 1—13; De overwinning van Sercu kwam niet als een verrassing. De Belg, naar To kio gekomen om twee gouden medailles tc behalen cn daarmee tc bewijzen dat hij een van de grootste amateurwielren ners van deze tijd is. heeft het eerste deel van zijn taak volbracht De windkracht heeft op dit gevoelige nummer een belangrijke rol gespeeld. Piet van der Touw. die na een paar on betekenende knapen als eerste kansheb- ber moest vertrekken, trof het slecht dat de wind net opstak. Ook Pettenella reed drie minuten later nog tijdens een stevi ge bries. Maar Sercu en Trentin werden de boffers, Tijdens hun ritten namelijk was er juist een van die weinige perio den van windstilte. Verbitterd Sercu, verbitterd door de papieren ne- derlaag bij het wereldkampioenschap in i Parjjs waar lijj door een onjuiste beslis- I sing van de jury d'appêl zijn wereldtitel I kwijtraakte perste gedurende de hele1 laatste ronde alle kracht uit zijn ge- I spierde benen. En hij had sueecs. want als enige bleef de Belg beneden do 1.10,1 zij het op het nippertje. Zijn tijd was j Maar slechts voor Groen, Daler, L'rsi en De grootste verrassing van de eerste lsaksson kreeg het toernooi nog een dag was het falen van de Belg Her- vervolg. Want in de kwartfinale*, later man Van Loo. die in het wereld- op de dag gereden schakelde Tiemen Groen zonder enige moeite de Rus uit, deed Daler hetzelfde met de Pool Lucjan Jozefowicz, l.'rsi met de Duitser Lothar elberg en had alleen lsaksson wer- •(jd te leveren tegen Porter. In de buitenlandse v.ielerkolonle werd mismoedig met het hoofd geschud: „Te lgen deze locomotief ia geen kruid gc- Iwassen'1 zei een Deen en sommigen gin gen zover de Nederlanders al bij voor baat te feliciteren met de r1- nlng zekere gouden plak. Na de wedstrijden van vrijdag is de medaille-verdeling bij de 18e Olympische Spelen als volgt: (resp. goud, zilver en brons). hun me- Ver. Staten Rusland Japan Hongarije Polen Duitsland Gr. Brittannië Australië Bulgarije Roemenië Turkije Nederland Tsj. Slowakije Canada Denemarken Finland België Nieuw Zeeland Frankrijk Italië Cuba Korea Tunesië Iran Kenia Zweden Zwitserland 19 11 1 Frans Luitjes, die op zo'n on gelukkige wijze in de series van de 100 meter gesneuveld was, revancheerde zich op de 200 meter. De frêle Hagenaar be haalde in de sterke vijfde serie, waarin o.a. ook de wereldre cordhouder op de 100 meter, de Canadees Harry Jerome startte een dubbel succes. Hij kwalifi ceerde zich niet alleen voor de kwartfinales maar evenaarde tevens een van de oudste Ne derlandse records, dat op naam staat van Chris Berger en T'i- nus Osendarp, twee van Neder lands top-sprinters uit de der- tiger jaren, met 21.1. Overigens liep Luitjes in de serie waar twee van de snelste tijden wer den gemaakt: Jerome (20.9) en Je- gathesan (20,9) in de laatste dertig meter deed Luitjes nog een verwoede aanval om Genevay te passeren. De Fransman ving de aanval echter op. Alle favorieten be- I reikten gemakkelijk de kwartfinales. Hen ry Carr. de grote I kanshebber voor het goud nam in de ze vende serie genoegen met de tweede plaats achter de Duitser Schumann. Livio Berruti, de Olympische kam- pioen 1960, zegevierde in de achtste en laatste serie in dezelfde tijd als Frans Luitjes had laten afdrukken. In de kwartfinale liet Frans Luitjes zich niet imponeren door de grote mannen, die by hem in de kwart finale startten. Edwin Roberts en Marian Foik waren te snel voor de Hagenaar. Paul Genevay, de Franse sprinter, die Luitjes voor de tweede maal in nauwelijks enkele uren te genover zich kreeg, moest in de laat ste meters hard vechten om onze langenoot achter zich te houden. Frans schakelde geroutineerde sprin ters als Peter Radford, Edwin Ozo- lin en Bob Lay echter uit. Een schit terende prestatie van Luitjes, die zich bij 's werelds snelste 16 plaat ste. Hoogtepunt In het weer totaal uitverkochte gro te Olympische atletiekstadion beleef de de kleine Nederlandse atletiek afvaardiging in de middaguren nog een hoogtepunt. Tilly van dei- Zwaard. de nerveuze Aalsmeerse, die donderdag al blijk had gegeven haar oude vorm teruggevonden ce hen- ben, plaatste zich dank zij een schit terende derde plaats in de finale van de 400 meter. Tilly liep haar race bijzonder verstandig. Zij liet de snel vertrokken Australische Judith Amoore en de oud-wereldrecord- houdster Maria Itkina gaan en kon zich zonder te forceren de derde plaats bemachtigen. Haar tijd was alweer aanzienlyk scherper dan de dag te voren: 54.1 tegen 54.7. Van daag (zaterdag) is de finale. reldrecord na het andere verbeterde, toonde zich in Tokio wederom de sterkste. In een 800-meterfïnale, ge laden met spanning, heeft men lang moeten wachten, voordat Snell ant woord gaf op de vraag, wanneer h(j nu eindelijk zou gaan. Want voor hem hadden Wilson Kip- rugut uit Kenia, de Canadees Bill Crothers en George Kerr al het mo gelijke gedaan om het tempo zo hoog mogelijk op te voeren. De aanval kwam op 200 meter voor de streep in een sprint, die niemand voor mo gelijk had gehouden. Met zijn rauwe, sterke stijl verplet terde hij in hoog tempo al zijn te genstanders en liep in 1 min. 45.1 sec. naar een subliem nieuw Olym pisch record. Het zilver was voor de Canadees Bill Crothers en het brons voor Wil Son Kiprugut, die. gehinderd door George Kerr. zijn aanvalskracht niet ten volle kon ont plooien en buiten om moest om de derde plaats te veroveren. Voor George Kerr was er de bittere te leurstelling van een vierde plaats, waarover hij nadat hfl met een smak tegen de sintels sloeg nog lang zal nadenken. Opvolgsters Natuurlijk waren er ook weer gou den medailles voor Amerika, Wyo mia Tyus, Edith McGuire en Marylin White, drie opvolgsters van Wilma Rudolph. Wie zou winnares worden op de 100 nieter dames? Had Edith McGuire niet tijdens de wedstryd tegen Rus land in Los Angeles getoond de snel ste te zijn Boekte Wyomia Tyus geen excellente resultaten in de se ries en de halve finales van de 100 meter in Tokio met een evenaring van het wereldrecord in 11.2 sec? En had Marylin White niet eveneens de aandacht op zich gevestigd? nen. Dat was heel wat anders dan de drievoudige zege van de Ameri kanen vier jaar geleden. splinter v i seconde was haar landgenoten 1 Edith McGuire. die naast haar lie pen. Maar Wyomia Tyus lag voor en gaf deze voorsprong niet prijs. 11.4 voor Wyomia Tyus, 116 sec. voor Edith McGuire, voor Eva Klo- buskowska, die derde werd en voor Marylin White. Verrassing Boventoon De Amerikaan Rex Cawley is de op volger van zijn landgenoot Glenn Da- vis geworden. De 23-jarige bankbe diende won de race op de 400 meter horden, waarin de Europeanen lang de boventoon hadden gevoerd. Want het was dadelijk na de start de Ita liaan Roberto Frinolli, die in hoog tempo voor al de anderen uitjoeg. Dat moest hij ook in de vijfde baan lopend, en daarvan werden o.a. de Amerikaan Jayr LTck. de Belg Wil Geeroms en dé Rus Vladimir Anis- mow het slachtoffer. Alleen Cawley. wereldrecordhouder in 49.1 sec. bleef volgen en kwam naast de dodelijk vermoeide Italiaan op de voorlaatste horde, terwijl ook Luck en Knoke hem voorbijgingen. Alleen ging Caw ley door en finishte in 49.6 sec., als enige beneden de 50.- sec., terwijl de Britse onderwijzer John Cooper voor een verrassing zorgde door op de laatste horde de overigen te ver slaan. Luck struikelde, behield zijn evenwicht nog wel. maar was kans loos. Salvatore Morale kon ook de rush van de Brit niet weerstaan. Een Amerikaan op de hoogste trede, maar vlak naast hem twee EuroDea- Het hinkstapspringen was eigenlijk een verrassing, omdat Josef Schmidt door ziekte hét gehele jaar niets had laten zien. In zijn zesde en laatste poging kwam hij echter tot een nieuw Olympisch record van 16.85. Verrassend was ook de zege van de Roemeense Michaela Penes hij het speerwerpen, waarmee zij de Russi sche danies versloeg, onder wie Ele na Gorchakova, die in de kwalifica tie tot de nieuwe wereldrecordworp van 62.40 meter was gekomen. In de finale moest zij echter genoegen nemen met de derde plaats. Lia Hinten, die goed was oegonnen op de 80 meter horden (11.3), heeft het op de eerste dag van de vjjfkamp niet ver gebracht. Met een kogel stoot van 10.72 meter en een hoog- tesprong van 1.45 meter stond zij na drie nummers op de 17e plaats van de in totaal 21 deelnemende atleten. Op de eerste plaats staat Irina Press met 3245 punten, gevolgd door Ga- lina Bystrova met 3055 pnt.. Mary Peters (G.B.) met 3004 pnt.. en Mary Rand, die door een hoogtesprong van 1.72 nu de vierde plaats bezet met 2917 punten. In de series van de 5000 meter be leefde men een triest afscheid van de Nieuwzeelanders en de Austra liërs, over wie tevoren zo hoog was opgegeven, Murray Halberg, John Cook, Neville Scott en Alby Thomas werden geëlimineerd zoals meer grootheden. Beide landen hebben nog één atlaet in de strijd, respec tievelijk Ron Clarke en Bill Baillie. Ook Eugène Allonsius werd uitge schakeld Voor uitslagen zie pagina 9. I De Nieuwzeelandse a Snell, die op de SOO i den medaille veroverde I we Olympische -eeordtt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7