instant LEXINGTON Trnln* Zware straf voor het uitschelden van politie Q Onderzoek concentratie woonwagens in regionale kampen noodzakelijk PUZZEL- rubriek DROSTE Botersmokkelaars voor maanden gevangenis in choCQ-tie Inwoner Kamperland een week de cel in LEXINGTON de beste... de eerstel Z.L.M.-expositie g 1 in juli '65 te Axel In Midden-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen voor wie! gezellig wil# frituren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 Politierechter Middelburg Het uitschelden van politiemensen wordt zwaar gestraft. Dat kwam donderdagmiddag in Middelburg tijdens de zitting van politierech ter mr. C. Coester vast te staan bij de behandeling van de zaak te gen A. K. uit Kamperland. Deze liad zich nogal druk gemaakt over het feit, dat de opperwachtmees ter der rijkspolitie L. M. de J. niet snel genoeg optrad tegen een ka baal schoppende Duitser, die de bewoners van de Nieuwstraat midden in een augustusnacht uit hun slaap had gehaald. „Je bent een flapdrol...", zou K. de politie man hebben toegevoegd. Verder zou hij hebben gezegd: „alle poli tiemensen op Noord-Beveland zijn datZe durven geen proces verbaal op te maken". Donderdag middag betoogde K. echter, dat hij deze woorden niet had gespro ken. De opperwachtmeester echter verklaarde, dat de man hem op die bewuste nacht wel degelijk had uitgescholden. De officier van justitie mr. A. W. Ro singh zag de uitlating ook als een bele digende uitdrukking van de opperwacht meester. Twee weken gevangenisstraf: zo luidde de eis van de officier. Dat vond raadsman mr. P. C. Adriaanse heel wat voor een dergelijke eenvoudige beledi ging. „Het is niet eens een minderwaar dige uitdrukking", zo sprak hij. „Mijn cliënten zeggen het tegen mij ook wel eens als ik een zaak verlies, maar daar ben ik nooit over gevallen", zo zei mr. Adriaanse, die zich verontwaardigd uit liet over het feit, dat er geen enkele po ging was aangewend om verdachte tt horen. Als motief had de verbalisant aange voerd: er valt met verdachte niet te praten. „In zo'n geval had een colle ga de man kunnen verhoren. Dit is in ieder geval geen juiste opvatting" 4 'n nieuw produkt '11 nieuw gebruik. gesuikerde oploscacao ECONOMISCHE POLITIERECHTER „Werken met rookbommen is levensgevaarlijk" ®?AAL BEREID#-, CACAOfOï- 1 SBOOG Br Drink'n met. DROSTE INSTANT aldus de raadsman, die geen termen aanwezig achtte om hier gevangenis straf op te leggen. In een weerwoord zei de offiicer de belediging van een politieman als een strafverzwarende omstandigheid te zien. Mr. Coester bepaalde ten slotte de celstraf op één week. Verdachte besloot tegen dit vonnis in appel te gaan. ZEVENTIG METER B. van B. uit Aardenburg, thans gedeti neerde in het Huis van Bewaring te Mid delburg, had zich niet gestoord aan dt ontzegging van de rijbevoegdheid, die hem kort geleden werd opgelegd. Van was naar hij zei, achter het stuur v een auto gekropen om zyn vader behulp zaam te zijn. Deze durfde het niet aan over een smalle dam te ryden. „Ik heb by elkaar misschien zeventig meter ge reden" betoogde de man. Mr. Rosingh: „U heeft zich onder alle omstandigheden aan de ontzegging te houden. U bent daar niet voor niets toe veroordeeld". De officier vond een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf van één week en drie maanden intrekking van het rijbewijs op zijn plaats. Daar was de Aardenburger het niet mee eens. Hij bracht dat dan ook in duidelijke taal ter kennis van de he ren aan de andere kant van het hekje. Mr. Coester beschouwde de overtreding als een ernstig feit. Hij vonniste conform de eis. De Vlissinger J. van H. drong in nacht van 11 augustus binnen bij vrouw met wie hij samen had gewoond. Hij kroop door het slaapkamerraam naar binnen en ramde een binnendeur. „Ik wou haar spreken", zo zette de man het doel van zijn bezoek uiteen. „Een onge bruikelijk tijdstip", vond mr. Rosingh. Van H. zag het allemaal niet zo zwaar. „Het is achteraf gepraat. Nou is alles weer zó", zei hij, daarbij zijn duim om hoog stekend. „Ik kom er nou weer da gelijks. Volgend jaar gaan we trouwen", kondigde de man trots aan. In zijn reoui- sitoir zei de officier van justitie het van Van H. gewoon te zijn, dat deze het later allemaal niet zo erg vindt en de hele kwestie alleen maar overdreven acht. „Uit de stukken blijkt wel wat anders", aldus mr. Rosingh. die twee weken zit ten eiste. Het werd ten slotte een week onvoorwaardelijk. Mevrouw B. de R.-D. uit Koudekerke moest zich verantwoorden voor het feit, dat zij in december vorig jaar en in de maand mei van dit jaar uit winkels te Middelburg en Vlissingen kinderkleren op zicht meenam, na achterlating van een valse naam en adres. Rekening houdend met gezins omstandigheden vroeg de officier van justitie een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassseringsvereniging. Voorts eiste hij een geldboete van 50,Er werd conform de eis ge vonnist. In Zoutelande liep L. C. V. tegen de lamp nadat hij geprobeerd had op het post- uit de zuiverste CIGARETTES AMERICA'S BEST T08ACCQ5 Ij tabakken kantoor op een vervalste postwissel bedrag van 250,te innen, terwijl hij in feite recht had op 150,Mr. Ro singh eiste in dit geval zes weken ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De politierechter bepaalde de celstraf op vier weken, waarvan twee voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. WONDER W. V. uit Westkapelle was niet versche nen. Hy moest donderdag terechtstaan voor het feit, dat hy op de Noordweg te Sint-Laurens onder invloed van drank een auto had bestuurd. „Dat er geen on gelukken zyn gebeurd mag een wonder heten", zo zei de officier van justitie in zijn requisitoir. „Hy reed rakelings langs een tegenligger". Mr. Rosingh eiste twee weken onvoorwaardelijk en een jaar niet ryden. Mr. Coester maakte van de cel straf een week. Hy bepaalde de tijd dat V. niet mag ryden op een jaar met af trek van de tijd dat het rybewijs inge trokken is geweest. De economische politierechter mr. P. van Empel heeft donderdag de 64-jarige Belg J. R. S. wegens bo tersmokkel veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Bij de behandeling van de zaak draaide het voornamelijk om de wijze waarop S. zich aan het strafbare feit had schuldig gemaakt. Op 21 september werd zijn auto door de douane aangehouden. De wagen kon staande worden gehouden na dat S. de banden van het voertuig op een mesversperring had lek ge reden. Een ontvluchtingspoging had daarna geen succes. Bij onderzoek bleek de wagen valse Bel gische kentekenplaten te hebben. Voorts werden er twee rookbommen gevonden. „Een bijzonder criminele manier van smokkelen", merkte officier van justi- nr. T. Lebret van deze zaak op. Hy wees daarbij op de levensgevaarlijke, handelwijze van smokkelaars, die de rookbommen In de regel in een bocht plegen te ontsteken". Drie maanden cel straf met aftrek", zo luidde de eis van Lebret. DRAMA was tot zijn daad gekomen omdat hij moeilijkheden zat met zaken. Hij wou het smokkelen ook eens proberen. Raads man mr. de Rechter betoogde dat men hier te maken had met een eendagsvlieg en niet met een routinier. Voorts voerde hij aan dat zijn cliënt de rookbommen niet had benut. In verband met de gees telijke gesteldheid van S. achtte de raadsman gevangenisstraf niet gewenst. Mr. van Erhpel wilde bij het vonnis twee maanden van de eis afdoen omdat het hier een eendagsvlieg betrof. De kwestie de rookbommen maakte het geval zijn mening toch weer dermate erg, dat hij er weer een maand bijdeed: twee maanden celstraf dus. „Het slot van het drama gaat ko men. Zekere F., de hoofdschuldige is gepakt". Dat zei mr. P. C. Adriaanse bij de behandeling van de zaak tegen G. J. G. D. uit Zuiddorpe, een van de velen uit een smokkelbende. Hij werd bij confrontatie herkend. Toen op 16 juni het gerechtelijk onderzoek een aanvang nam, week D. uit naar de Noordoostpolder. Op 9 september liep hij echter tegen de lamp. De of ficier van justitie zag D. niet als een van de grote „brains", maar schetste hem als een ijverig meedoener. Hij eiste acht weken met aftrek van voorarrest. Deze eis viel de raadsman nogal tegen. Hij voerde in zijn pleidooi aan, dat zijn cliënt nooit eerder voor smokkel was veroordeeld, wat in deze streek van Zeeuwsch-Vlaanderen yolgens hem toch wel Iets bijzonder was. Over de bezwaren van mr. Adriaanse tegen de eis zei mr. Van Empel even later: „Als alle eisen mee zouden vallen, kon de officier wel naar huis gaan". De economische politierechter bepaalde de gevangenisstraf op vijf weken met af trek. De Vlissinger C. J. D., die voor een bepaalde branche geen vergunning had en tot drie keer toe opnieuw het verko pen van bepaalde artikelen was over gegaan, werd conform de eis veroor deeld tot een geldboete van f 150. subs. 30 dagen. Op een verzoek van raadsman mr. J. J. van der Weel om de resultaten van de studie van D. nog even af te wachten, werd niet ingegaan. De officier van jus titie mr. J. D. Andreae kondigde zelfs aan bij een volgende gelegenheid de in beslagname van de hele voorraad te zullen eisen. imiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiimiiy S De „Z.L.M.-Land- en Tuinbouw- 5 tentoonstelling 1965" zal in ge- S meerite Axel worden gehouden op 2 S 1, 2 en 3 juli 1965. Het tentoon- 2 stellingsbestuur van de kring Axel S 5 </er Z.L.M. is met de organisatie 2 5 van dit voor het agrarisch Zuid- 2 5 Westen van ons land zo belangrij- 3 3 ke gebeuren belast. De voorberei- 3 3 dingen zijn reeds in volle gang. 5 Het bestuur heeft voor deze expo- 2 2 si tie gunstig gelegen terreinen tot 3 3 een oppervlakte van ruim 8 ha. ter 3 3 beschikking. mimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiiiiii NOTA MINISTERIE VAN MAATSCHAPPELIJK WERK In navolging op het werk in ande re provincies gaat zoals in het kort gemeld ook Zeeland nu de mogelijkheid bestuderen om voor de groepering der woonwagenbe woners bepaalde voorzieningen te treffen. Het streven is er naar ge richt om te komen tot de planning van regionale woonwagenkampen in Midden Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen. De gegevens ten be hoeve van de uitrusting van regio nale kampen, die zijn verkregen uit een aantal pubükaties, ge- 11 riode 19o8-1962 de volgende woonwagens, sprekken met personen en instan- C]je Zeeland tenminste een keer bezoch- ties, alsmede uit de beschikbarejten. In 1958: 139; in 1959: 145; in 1960 gegevens van het ministerie van!l65' 19^:„„184; 1962:.16®l,?P 1 0 november 1963 werden er in Midden- maatschappelljk werk zijn vastge-jZeeland ep Zeeuwsch-Vlaanderen 73 legd in een nota, die zal kunnenwoonwagens geregistreerd. Hiervan ston- kamp kan worden voldaan, heeft Zee land nog geen regionale voorzieningen getroffen. Om meer dan een reden is het echter noodzakelyk, deze kwestie nader te onderzoeken. Do toestand van de meeste standplaatsen is zeer slecht. Met de uitrusting van de diverse standplaat sen in Zeeland, zoals verharding, ver lichting en de aanwezigheid van een kampgebouw is het veelal niet zo best gesteld. Bovendien is er een toename van het aantal wagens dat Zeeland be zoekt, waar te nemen. Het gevaar dreigt, dat deze toename ontstaat door een negatieve selectie in Noord-Brabant onder de woonwagenbe woners. Er is in Noord-Brabant een ten dens onder de woonwagenbewoners die niet op regionale kampen willen staan, om eendeels het westen anderdeels Noord-Limburg op te zoeken. Om het effect van de bestaande regionale kam pen en de beïnvloeding die daarvan uit gaat niet verloren te laten gaan, acht men het gewenst dat het uitwijken naar niet regionale kampen zo gering moge lijk wordt. De politieposten registreerden in de pe- tot een der belangrijkste factoren, die de integratie kunnen stimuleren. Uit verzameld cijfermateriaal kon worden afgeleid dat er in een regionaal kamp in Zeeland zeker mogelijkheden zijn voor een eenklassige dependance van een lagere school. Tevens zou het ge wenst zijn voorzieningen voor de kleu ters te treffen. Volgens de nota zou het aanbeveling verdienen om wanneer tot oprichting -dt overgc- schappelyk werk van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. In deze raad kan de opzet worden bezien van het werk, de uitvoering daarvan, alsmede de eventueel in het leven te roepen pro vinciale contact-commissie tusen de te stichten regionale kampen, waar- In overheid en particulier initiatief zitting hebben. AMBTSJUBILEUM OOSTERHOUTS BURGEMEESTER De burgemeester van Ovezande, de heer N. W. M. Mooyman, heeft donderdag morgen vergezeld van zyn eerste wet houder, luister bijgezet aan het 25-jarig ambtsjubileum van de burgemeester van Oosterhout, mr. A. J. M. Eikhuizen. Zo als bekend is mr. Eikhuizen geruime tyd eerste burger geweest van Ovezan de, zijn eerste gemeente, die hij later verwisselde voor Halsteren en Ooster hout. Burgemeester Mooymans hield ter gele genheid van dit ambtsjubileum een bij zonder geestige toespraak, waarin hij blijk gaf een kundig orator te zijn. Schertsend sprak hij over de lage bezol diging van de burgemeester in 1939, die toen 1450 gulden per jaar bedroeg. Ver der zei hij er trots op te zijn, dat de carriëre van mr. Eikhuizen in Ovezan de is begonnen en dat het als het ware de leerschool is geweest voor zijn ver dere leven. Even ontstonden er moeilijkheden toen burgemeester Mooyman het geschenk van de gemeente Ovezande wilde laten binnen brengen en dit aanvankelijk „technisch" niet mogelijk bleek. Het ge schenk kwam toch en bestond uit een kist fruit uit Ovezande, die door burge meester Eikhuizen zeer werd geappri- ceerd. In zijn dankwoord herinnerde mr. Eikhuizen aan het slot van de bijeen komst in het kasteelraadhuis nog aan zijn „Zeeuwse tijd": „De mooie ge meente Ovezande en de nijvere hard wer kende Zeeuwen, van wie men op aan kon". een nader te ontwerpen gedetail leerd beleidsprogramma indien men zal overgaan tot de planning van regionale kampen in Zeeland. De kosten voor de realisering van een regionaal kamp worden totaal op 400.000,geschat. Daarvan komt 265.000 voor rekening van de streek. Een regionaal kamp is een kamp dat qua ligging, ruimte, outillage en de daar geboden verzorging een functie vervult als een centraal kamp in een gebied, dat gevormd wordt door meer dere gemeenten, die ter zake een ge meenschappelijke regeling treffen. Inde nota wordt gesproken over twee catego rieën woonwagenbewoners, die perma nent of wisselend verblijven op een ge meentelijke standplaats voor woonwa gens en per woonwagen van de ene ge meente naar de andere trekken. Tot deze groep woonwagenbewoners beho ren allereerst de zigeuners, een bevol kingsgroep, die van oudsher in wagens leefde en door geheel Europa trok. Het is een aparte gemeenschap met eigen normen, instituties en ceremo- niëen. Er komen in Zeeland zo nu er dan slechts enkele van dergelijke fa milies voor. Dan is er de groep rei zigers, oorspronkelijk ontstaan in de destijds zwakke en onderontwikkelde gebieden. De groep der reizigers heeft eveneens een eigen levensstijl, die vaak gekenmerkt wordt door achter hoede-verschijnselen tengevolge van hun isolement in de samenleving. Het zijn de reizigers, die verreweg in de meerderheid zijn. Slechte toestanden Omdat er niet aan de nste 50 wagens v< r ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM ber 1963 was dat 81. De verspreiding was respectievelijk 54 en 27 woonw gens. Op de laatst bekende datum, juli 1964 werden er 53 woonwagens ge registreerd, waarve-n er 23 in Zeeuwsch- Vlaanderen stonden en 30 in Midden- Zeeland. Om meer dan een reden is de plaats van het regionale kamp van belang. De on derlinge afstand mag niet te groot zijn. De grootte, van de gemeente spreekt een woordje mee en ook moet er reke ning worden gehouden met de voorkeur van de woonwagenbewoners zelf in ver band met de trek naar bepaalde plaat- handelsoogmerken. Een centrum heid geopend kampen op te richten met een minimumcapaciteit van 30 wagens. Gezien het geringe aantal wagens dat MiddenZeeland en Zeeuwsch-Vlaande ren bezoekt zouden twee tot drie kam pen voldoende zijn. De voorkeur zou voorlopig kunnen uitgaan naar twee kampen, een in Midden-Zeeland en een in Zeeuwsch Vlaanderen. Om de lasten per deelnemende gemeente niet te groot te laten worden, zal het zaak zijn dat alle gemeenten zich zoveel mogelijk aan sluiten bij de te treffen gemeenschappe lijke regeling. De spreiding van het aantal wagens is in Midden-Zeeland niet groot. Slechts de drie grote gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen worden re gelmatig bezocht. Daarom wordt het wenselijk geacht het kamp bij een van deze gemeenten te projecteren. De spreiding is in Zeeuwsch-Vlaande ren per gemeente groter. In dertien gemeenten werden in de periode van 1958 tot en met 1962 woonwagens ge registreerd. De gemeenten Hulst en Sas van Gent zijn de voornaamste trekpleisters. Meestal komen de woonwagenbewoners via Bergen op Zoom en Goes naar Vlissingen, van waar men verder „uitwaaiert". Beperking kosten Teneinde de kosten te kunnen beperken zullen in Zeeland waar thans 30 regio nale kampen van dertig wagens moge lijk zyn, een aantal voorzieningen die verband houden met de uitrusting van een dergelijk kamp moeten worden ge combineerd. De algemene eisen zijn. oppervlakteverharding, redelijke sanitai re voorzieningen, goede verlichting, be reikbaarheid vanaf de openbare weg, brandbestrijdingsvoorzieningen en geen exentrische ligging. Om een juiste func- tionel werking in eigen sfeer te kun nen bevorderen dient in de kampen het terrein zo mogelijk te worden gesplitst sen woon-, cultureel gedeelte en In gedeelte voor de handel. Voor een kamp van 30 wagens wordt een terrein van maximum een hectare voldoende geacht. In de nota wordt met nadruk gewezen op het belang van een kampgebouw, dat een kernfunctie ver vult en dat eventueel kan worden benut het treffen van voorzieningen in de sedentaire samenleving. Vanuit dit gebouw kan ook maatschappelijk werk worden bedreven. Naast het. maatschap pelijke werk behoort het onderwijs ook Horizontaal: 1. Nederl. omroepver., afk.; 4. Europeaan; 6. schildvl. insekt •gas: kleur- en reukloos gas; 12. man; 16. bestemming; 17. polit. rich ting in Ned., afk.; 18. muzieknoot; 19. Raad van Arbeid, afk.; 20. Milit. Politie, afk.; 21. sajet; 23. overwin ning; 25. persoonlijk voornaamwoord; 26. hij geeft de richting aan; 27. per ceel van te verdelen grond; 29. in wa- levend dier; 30. Zijne Majesteit, afk.; 32. gehakt varkensvlees! 33. uitroep van afkeer; 34. vlaktemaat; 36. A'dams Peil, afk.; 38. riviertje in Friesland; 39. draaibare kap v. schoorsteen; 41. omsluiting; 42. vrou- wenfig. op porselein; 44. heilige, afk.; 45. gewicht v. diamanten, alk.; 46. bedompt; 48. muznoot, opbergruimte; straf die opgelegd kan worden; 51. zie 44 horizontaal; 53. sprekende vo gel; 54. rondeel, muz. compositie; ïs; 57. inhoudsmaat, afk.; 58. ple zier, pret; 60. niet hoge; 62. hoge ak ker; 64. deel v. h. hoofd; 66. Chin, afstandsmaat; 67. elem. Selenium, afk.; 68. eer; 69. het opnemen v. d. diepte; 72. verzoekschrift; 74. snij- werktuig; 75. overtrek v. matrassen, enz.; 76. tante Pos, afk. Verticaal: 1. kropduif; 2. bedorven; uitgeput; 4. voorzetsel; 5. Duitse munteenheid, afk.; 6. vorm van (ho ger) onderwijs; 7. ijzerhoudende grond; 8. herziening; 9 ongeveer, afk.; 10. bloeiwijze; 11. rijstbrande wijn; 13. tevergeefs! 14. bij voortdu ring; 15. recht stuk (over water); 21. pagina, afk.; 22. getemd; 23. het ver schuiven v. e. schaakstuk; 24. Adams wederhelft!; 28. te gronde gegaan; 31. menigte, groot aantal; 33. conser veringsmiddel voor hout; 34. slagvor- mige vis; 35. Aurora; 37. zaadkorrel v. e. vrucht; 38. ieder; 39. Gem. Ge- neesk. Dienst, afk.; 40. twist; 43. -: ze bloeien op bevroren ruiten! 47. erg, het meest verwijderd; 48. plezier, aardigheid; 49. platvis; 50. Neder lands, afk.; 52. te dien einde, afk.; 54. paard; 55. vruchlb. plek in de woestijn; 57. sluiting; 59. priester van Silo; 61. krankzinnige; 63. stel bijeen- behorende dingen; 65. meisjesnaam; 68. eet door! 70. de lezer heil, afk.; 71. Greenwichtijd, afk.; 72. geloofs overtuiging, afk.; 73. winterpeil, afk. De oplossing van de vorige puzzel luidt:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4