Binnenvaartuig zonk in haveningang Terneuzen NEDERLANDSE COASTER OP STRAND BIJ GROEDE ALMANAK S AWE MA NV WONINGZOEKENDEN IN ZEELAND VEEL GEDULD NIEUW FOTOBOEK: MIDDELBURG RAIFFEISENBANK IN TH0LEN: VIJF MILJOEN AAN SPAARGELD BEVELANDSE GEREFORMEERDE JEUGD IN GOES OP APPEL AEG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 Bij laag water geheel op droge In de monding van de Schelde is vrij dagmorgen 0111 ongeveer zeven uur de 200 brt. nietende Nederlandse kustvaarder „Sont" na een machine- storing onder de Zeeuws-VIaamse wal aan de grond gelopen. Het scheepje, niet vermoedelijk vier op varenden, onder wie de kapitein- eigenaar, de heer K. de Vries, kwam vlak naast een paalhoofd hoog op één van de stranden in de gemeente Groede te zitten. Vanuit Breskens voer de reddingboot ..President Wiersma" uit, maar deze hoefde geen dienst te doen omdat de opvarenden geen enkel gevaar lie pen. Tegen hoogwater lagen vrijdag morgen de sleepboten „Temi II" en „Temi III" van de rederij T. Dijk huizen uit Vlïssingen en de „Scaldis" van de Union de Remoerquage et de Sauvetage voor de kust te wachten. Door de harde wind en de woelige zee konden de slepers echter niet vastmaken. Vrijdagmiddag lag het schip bij laag water geheel op het droge. De „Scal dis" was toen teruggekeerd naar Vlissingen omdat de rederij Dijkhui zen inmiddels een contract had afge sloten. De „Sont" was leeg op weg van Duinkerken naar Antwerpen. Het schip voer in charter voor de R.B. S.M. in Rotterdam. Vrijdagmorgen laat bij hoog water slaagde men er niet in het schip vlot te trekken. Op de foto; de „Sont" bij laag wa ter op het strand. (Foto P.Z.C.) Hond doodde hert in hertenkamp Terneuzen In het Terneuzense hertenpark is vrij dagmiddag een van de zes dam herten, die daar sinds enkele we ken hun domicilie hebben, dood aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat een kleine hond op tot nu toe onbekende wijze binnen de gaasomheining is we ten door te dringen en het hertje heeft aangevallen. Het dier is aan de beten overleden. Geen invochten geen natte persdoeken stoom A.fc\J strijkijzer Zeeuwse Schout Indertijd was er eens een schout- bij-nacht. Een gepekelde zeeman, opgeklommen door alle rangent, tot hij tegen het etnde van zijn carrière schout werd. Om zijn persoon was in de loop der jaren echter één klem raadsel ontstaan. Collega's hadden name lijk opgemerkt, dat hij na iedere bevordering ijlings in zijn hut ver dween, daar een klein ijzeren kistje uit de kast haaldehet opende en er even een blik in wierp. In de loop der jaren waren de meest spectaculaire gissingen om trent de inhoud van liet kistje ontstaan, maar de waarheid bleef verborgen. Tot de schout-bij- nacht met pensioen ging. Plech tig overhandigde hij aan zijn op volger de sleutel van het kistje en verliet voor het laatst het schip. Direct volgde ten ruii naar zijn hut. Met rode hoofden werd het kistje uil de kast gehaald en open gemaakt Er zat. alleen een pujiiertje in „Stuurboord is rechts", stond er op, „bakboord is links''. Advertentie Centrale verwarm inq Nederstraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 OPVARENDEN GERED Belemmering voor scheepvaartverkeer In de ingang van de Terneuzen se Oosthaven is vrijdagmiddag om vijf unr het 982 ton meten de Belgische motorschip „Fre- derik" gezonken. Het met kolen geladen schip naderde met zware slagzij en in zinkende toestand de haven van Terneu zen, waar het precies tussen de havenhoofden onder water ver dween. Schipper E. F. van Damme uit Merksem «1st bijna droogvoets over te stappen op de sleepboot „En Avant XV" van de rederij Muller uit Ter neuzen, die het Belgische bin nenvaartuig al enige tijd bege leidde. Zijn knecht, G. Robbe- recht uit Kruibeke, bevond zich reeds aan boord van de sleep boot, omdat hij op ongeveer 1 kilometer van Terneuzen over boord was geslagen en slechts op het nippertje kon worden ge red door de opvarenden van de „En Avant XV". Het gezonken binnenvaartuig, waar van alleen de mast en het dak van de kajuit boven water uitsteken, ver spert bijna geheel de haveningang. De provinciale boot Terneuzen-Hoe- dekenskerke kon gistermiddag niet meer uitvaren van Terneuzen, Bij rustig weer blijft het echter moge lijk langs het wrak te manoeuvreren. Gisteravond zijn ter waarschuwing nog lichten op het gezonken vaartuig geplaatst. Het zinken van het binnenvaartuig is een gevolg van het feit, dat de schipper had verzuimd dekkleden over de luiken aan te brengen. Door) de harde slagregens en door het| overkomende water op de woelige i Schelde maakte de „Frederik" steeds I meer water, waardoor zware slagzij j ontstond. Schipper Van Damme riep daarom de hulp in van de toevallig passe rende „En Avant XV", die het bin nenschip daarna naar Terneuzen be geleidde, maar niet kon voorkomen, dat het in het zicht van de haven toch nog onder water verdween. Ook de sleepboot „Holland", eveneens van Muller, die nog ter assistentie toe schoot, kon de „Frederik" niet van de ondergang redden. Vandaag zal naar de toestand van het gezonken schip een onderzoek worden ingesteld. De lading kolen zal vermoedelijk met behulp van krachtige waterstralen uit de rui men worden gespoten, waarna de „Frederik" zo spoedig mogelijk zal worden gelicht. Vrijdagmiddag is mejuffrouw A. Rottier, leidster aan de openbare kleuterschool ,J)e Woelwaters" te Vlissingen in 'iet huwelijk getre den met de heer Sundquest uit Ter neuzen. De kleuters van de school vormden een haag voor het stad huis. Toen het bruidspaar het VUs- singse stadhuis verliet, lieten de- kleuters met confetti gevulde balon- nen klappen. Op de foto: het bruidspaar bij het verlaten van het stadhuis. Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1) hen die „van buiten komen", om dat ze over onderlinge contacten kunnen beschikken. De heer Bastiaanse: „dat verlicht de taak van het huivesting.sbureau enig- zins. Er z(jn echter nog genoeg ver lammende factoren, die het uitzicht op een hui» voor velen nog lange tijd tot een illusie maakt". Als de ge meente er honderd woningen bij krijgt, wil dat nog niet zeggen dat de woningvoorraad toeneemt. Van on der wordt er weer afgeknabbeld door de sanering. Ook het slijtageproces spreekt een aardig woordje mee. Bo vendien valt er een uitdunning van de gezinnen te constateren", zo ver duidelijkt de heer Bastiaanse. „Men trouwt tegenwoordig op veel jongere leeftijd. Verder wordt er in het kader van de woningruil tevens gestreefd naar verbetering van de woonruimte, wat remmend werkt op de te bereiken resultaten. Volgend jaar krijgt de gemeente Middelburg weer zo'n honderd woningen. Maar daarmee lost de nood zich niet op. Nee, in Middelburg is het maar droe vig gesteld. Maar zit Zeelands hoofd stad alleen met die huisvestingsmoei lijkheden? De heer Bastiaanse is van mening dat dit probleem in Vlissin gen anders ligt. omdat hjj uit de aan vragen en de in behandeling zijnde gevallen had geconcludeerd, dat men Middelburg over het algemeen als woonstad boven Vlissingen prefe reert. Ook beroerd" „Ik wou dat het waar was. Bij. ons is het ook beroerd", zo ver klaarde ons de heer J. Adriaanse van het gemeentelijk huisvestings bureau in Vlissingen. Binnen nu en mei volgend jaar komen er weer zo'n zeventig woningen ge reed, maar wat hebben we hier nu aan. met een lijst van ongeveer 1250 woningzoekenden, waarvan er bij elkaar toch wel 600 direct voor een andere woning in aanmerking komen. In een normaal geval moet men toch wel op een wachttijd van twee jaar rekenen. Het grote Vlissingse probleem is het Havendorp. Daar is hot voor velen niet verantwoord meer. om er nog langer te blijven wonen. Dat zijn bij ons dan ook de meest urgente ge vallen", zo lichtte de heer Adriaanse toe. Thans moeten nog 54 gezinnen uit het Havendorp aan een huis ge holpen worden. Het aantal woningzoekenden in Goes wordt op ongeveer 500 geschat- En dan is er nog geen rekening gehou-1 den met wat er nodig is voor de ver- vanging van oude woningen. Ook Goes zit met de afbraak van nood woningen, ook Goes heeft sanerings plannen. Bovendien zal er straks heel wat woonruimte moeten zijn voor het personeel van een viertal nieuwe in dustrievestigingen. Momenteel is men in de Ganzestad bezig met een en quête over de te verwachten woning behoefte ln de bestaande bedrijven. Evenals Goes zit men ook in andere plaatsen met de moeilijkheid, dat de meest urgente gevallen veelal niet met nieuwbouw zyn te helpen. Niet alleen is voor velen de overgang te groot. Ook zijn er bezwaren over d<" financiële kant van de verhuizing naar elders. Die kan een verhoging van de huurprijs van ongeveer f 9. naar f 22.per week met zich mee brengen. En dat is voor velen een beetje te veel gevraagd. Van het alom gepro pageerde doorschulfsysteem komt weinig terecht. Een lichtpuntje zit we! in voor de woningzoekenden in Goes. Er wordt wel degelijk rekening gehouden met mensen die gaan trou wen. Ook zy krijgen dus een kans. Door de gunstige bouwerij In Goes is de gemiddelde wachttijd van drie jaar zelfs weer teruggelopen tot twee jaar In Terneuzen waren gisteren geen cijfers over het aantal woningzoe kenden verkrijgbaar. Naar schat ting zouden er dik 400 zijn gere gistreerd. Van de zijde van het huisvestingsbureau, dat de lopen de aanvragen behandelt, werd meegedeeld, dat het voor de wo ningzoekenden momenteel niet zo'n beste tijd is, omdat veel vrijgeko men woningen worden gereser veerd voor personeel van indus trievestigingen. Op de wachtlijst in Terneuzen staan zelfs nog men sen. die hun aanvraag reeds in 1960 hebben ingediend. Men verwacht in Terneuzen dat ei dank zij de prontobouw wel spoe dig enige verbetering in de situatie zal komen. Kort geleden is men in plan Zuid Polder begonnen met de bouw van een complex van 696 woningen. By de Baandijk wordt verder een complex van 282 wonin gen opgetrokken. Ter geruststel ling van al die woningzoekenden, waarvan er tijdelijk onderdak heb ben gezocht in zomerhuisje in de Braakman; de woningbouw heeft de hoogste prioriteit in het beleid van het gemeentebestuur van Ter- De Thoolse coöperatieve raiffeisen- hank heeft (leze week voor de vijfde keer een miljoen gulden aan spaar geld bjjgeboekt. Het bereiken van de vjjf miljoen (spaar)guldens was donderdagavond de aanleiding voor een feestelijk getint plechtigheidje. Het bestuur van de raiffeisenbank in het stadje aan de Eendracht ont ving in het pas verbouwde kantoor de spaarder, die deze „ronde" som had volgemaakt, mevrouw J. Geluk. Het was een bijeenkomst, waaropI mevrouw Geluk de felicitaties van j het bestuur in ontvangst mocht ne-j men en een enveloppe met inhoud.' De bank had bij deze feestelijke ge-; legenheid ook een attentie voor haar. zieke echtgenoot in de vorm van een mand met fruit. „Eigenlijk hadden, we gehoopt, de vijf miljoen iets eer-; der te halen", bekende voorzitter I. C. Hage. .We hadden het graag ge lijktijdig gehad met de heropening' van het verbouwde kantoor", ver- j klaarde hij. In zijn toespraakje I bracht de lieer Hage ook nog even j de dienende taak van een bankin stelling naar voren. En uiteraard: er volgden ook een aantal cijfers, die de groei van de, het totaal aan ingelegde spaargel den de één miljoen gulden Zeven j jaar moest men wachten om dit be-i drag te verdubbelen: dat gebeurde in I 1957. De drie miljoen gespaarde gul dens haalde de Thoolse raiffeisen-1 bank in 1960 binnen en in 1962 volg-' de het vierde miljoen. Op de foto: een beeld van de feeste- MIDDELBURG, een fotoboek van G. A. de Kok en Win» Riemens. l'itgave: G. W. den Boer. Middelburg. je dat hij met de fotograaf Kie- samenstelde. „Middelburg, stad op een grens. Grens tussen gisteren en vandaag, tussen oud en nieuw". Men kan de stelling uitbouwen: ligt Middelburg op de grens tussen toen en nu. dan mag men Vlissingen, ver der van de grens, geheel in het he den situeren. Veere daarentegen vol ledig in het rijk van gisteren. Men kan in de these van De Kok tal loze steden betrekken: Zierikzee bij voorbeeld en Hulst en oostelijk van de Kreekrakdam onder andere Alk maar, Gouda. Schoonhoven, Zaltbom- mel wie weet. Harderwijk. Maar vooruit, Middelburg op een grens; de rust van toen en de beweging van Al bladerend in dit fotoboek heeft de „driftige dynamiek" van het heden mij minder getroffen dan het oude, vertrouwde in het Middelburgse stadsbeeld. Wim Riemens laat het ons zelfs met nieuwe ogen zien: de lantaarn van de Oostkerk, half schuil gaande achter het voorjaars groen op het Bolwerk; de bietencam pagne aan de Loskade; op de Balans een beuk. zijn contouren scherp ge tekend tegen het zonlicht dat van hoog boven de Bogardstraat komt; de ringrijder die wordt gejopt en de dorre blaren voor de Korenbeurs. Levendige foto's, met smaak gestof feerd: originele opnamen, voorzien van eenvoudige, heldere teksten, ner gens pathetisch, soms dichterlijk. Bladerend, alsmaar bladerend in dit De gereformeerde Jeugd van Noord- en Zuid-Beveland was vrij dagavond massaal opgekomen naar Goes voor het Jcugdappel- 1964. De start van het werk van de verenigingen en clubs in een nieuw seizoen. In de volbezette zaal van de ..Prins van Oranje" heeft men elkaar geïnspireerd, heeft men als het ware gezamen lijk geopend wat er voor ieder af zonderlijk in het jeugdwerk weer te doen was. De bijeenkomst was bedoeld als een getuigenis. In het bijzonder kwam dat naar voren bij twee programmapunten: de opening onder het motief ..Eerlijk voor God" van de G.J.V. te Ver- >eke en de toespraak van ds. J. C. /an Egmond uit Tholen. Jit drie streekverbanden van de Gereformeerde Jeugd Organisatie (G.J.O.) waren ze gekomen om het nu al weer enkele jaren ge bruikelijke jeugdappel mee te ma ken. „Laat je niet bij de neus ne men". was de titel van de toe spraak. die ds. v^an Egmond hield. Hij stelde het jeugdig gehoor in de zaal tegenover de bijbelfiguur van Absolom, de koningszoon die het zonder God wilde doen in zijn leven en die zijn leven zag mis lukken. „Absolom was een van die mensen." zei de predikant, „die de verkeerde streep volgde en die in de sloot terechtkwam. Hij had veel mee In uiterlijk in verschijning, in kansen en gaven, maar hij luis terde naar influisteringen, die hem van de goede richting afhielden." Ds. Van Egmond trok do lijn uit de tekst van zijn toespraak 2 Sa muel 18 vers 17 door naar het he den. ..Net als Absolom hebben wij allemaal kansen en gaven gekre gen. De grootste kans: God zelf. Laten we ons aan het begin van een nieuw seizoen met jeugdwerk goed afvragen, of wt al niet bezig zijn om ook de verkeerde streep te volgen. Laat de figuur van Abso lom voor ons een waarschuwing zijn. Laat je Inpassen in Gods plan. wees ook nu weer een instru ment". Voordat de Thoolse predikant aan het woord kwam had de G.J.V. uit Yerseke een aantal motieven in moderne stijl naar voren ge bracht, waarin steeds dit naar vo ren kwam: „Zo gy dit aan een van mijn minste broeders hebt ge daan. hebt gij het aan Mij gedaan, zegt Jezus" De president vnri het streekver- band Zuid-Beveland oost, Dimph Backer, begroette het massale pu bliek, dat voor deze avond was op gekomen en dat later aan het pro gramma bijdroeg met een pittige samenzang onder leiding van de heer P. van der Wiele. Het onderdeel ontspanning van di: jeugdappel bestond uit een klein- kunstprogramma verzorgd door de groep „De Hoepel" uit Terneuzen. Een vlot gebracht stukje cabaret van eigen bodem onder de titel Huwelijksvoltrekking beter geslaagd dan rij-examen De 38-jarige administrateur Th. Hendrikx uit Oostburg. die vrij dagmiddag om drie uur in het Oostburgse gemeentehuis in het huwelijk" trad met mejuffrouw E. Neumann uit Middelburg, moest kort na deze huwelijks plechtigheid rijexamen doen. Op de Tol stapte de in zijn gelegen- heldskledy gestoken bruidegom na eerst per plaatse onder het toeziend oog van enkel*' belang stellenden door zijn bruid succes toegewenst te zijn. in de aulo naast de examinator, de heer G. Bostelaar uit Vlissingen om voor dat met de feestviering kon wor den begonnen de rijproef af te leggen. Helaas voor de bruidegom en bruid kon het behalen van het rijbewijs en het huwelijksfeest niet wórden gecombineerd, omdat de kandidaat" werd afgewezen. Of de zenuwen de bruidegom parten hebben gespeeld, is niet bekend, maar wel dat de feestvreugde van het bruidspaar met hun gasten er niet onder geleden heeft biirg een markante, een boeiende stad is. ja, dat vooral: een stad. Achterin is een duidelijke platte grond opgenomen van het stadsdeel binnen de vesten. De teksten werden naar aanwijzingen van Joh. H. Bui sing gezet uit de Futura; de luchtfo to op pagina 78 is van de camera van T. Slagboom. Al met al: een uitstekend verzorgd cn smaakvol fotoboek. L. W. de B. Vissersboot liep op zandplaat Het vissersvaartuig „Breskens 40" heeft vrijdag vastgezeten op een zandplaat in de Westersehelde tussen Hoofdplaat en Nummer Eén. Het vaartuig kreeg 's morgens een net in de schroef, kon daardoor niet meer manoeuvreren en liep op de zandbank. Des avonds trok de reddingboot uit Breskens, de „Presi dent Wierdama" het scheepje los en bracht het vaartuig met de drie opva renden naar Breskens. MIDDELBURGSE STUDENTE NA VERKEERSONGEVAL IN AMSTERDAM OVERLEDEN Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf is de 23-jarige studente in de oude talen Ineke Sanderse uit Middel burg ten gevolge van een verkeersonge val in Amsterdam overleden. Het onge luk gebeurde toen de vijfdejaars studen te aan de Vrije Universiteit na een col lege naar het studentenhuis fietste om te gaan eten. Op de Sarphatistraat wilde z(j linksaf slaan en bemerkte niet, dat een vrachtwagen, die haar juist was gepasseerd, een aanhangwagen had. Zij botste daar tegen aan en overleed korte tijd later. De overledene was verloofd. „Copa Copanca". De landelijk voorzitter van de gereformeerde jeugdorganisatie, dr. J. L. P. Brants uit Goes sloot deze avond af met een opdracht „Ga nu aan het werk." f Advertentie) WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 MINDER WIND Opklaringen maar ook nog een enkele bui. Overwegend matige wind tusseii noordwest en west. Dezelfde of iels hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 18 oktober Zon op 07.09 onder 17.40 Maan op 17.13 onder 03.11 19 oktober Zon op 07,11 onder 17 30 Maan op 17.30 onder 04.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2