Mr. T. Lebret: kritiek op gedrag van Belgische buschauffeurs Wissenkerke heeft een sluitende begroting 65 ZIT ALS GEGOTEN RAAD KEURDE BEROEP TEGEN B. EN W. OVER WONINGBOUW GOED VRUDAG 16 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zitting \antongerecht Middelburg JE RIJDEN SOm OP HET ONVERANTWOORDELIJKE AF" Mr. T. Lebret, officier van justitie te Middelburg, is niet erg te spreken over de gedragingen van Belgische bus chauffeurs. „De Nederlandse automo bilisten hebben er erg veel last van". Het lijkt af en toe wel of ze op een tijdschema rijden. Overal drukken ze doorheen. Ze rijden soms op het onver antwoordelijke af". Dit zei de officier bij de behandeling van do zaak tegen de niet op de zitting van het kantonge recht in Zeelands hoofdstad verschenen Belg M. A. van R. die in Middelburg op het Molenwater in de bocht bij de Generaal Majoor Berghuvskazerne te Middelburg niet voldoende rechts had gehouden. Daarbij kwam de bus vol jeugdige passagiers, die naar Miniatuur Walcheren wilden, in aanrijding met een militaire jeep. De gemachtigde van de Belg, mr. F. K. Adriaanse zette uiteen dat de jeep met de bus in aanraking kwam, toen deze a.1 was gestopt. Uit de getuigenverkla ringen van G. J. H. uit Middelburg en de vlissinger J. C. de R., kon kanton rechter mr. J. Moolenburgh afleiden, dat de buschauffeur meer haar rechts had gekund. Dat werd nóg eens duide lijk aangetoond met een foto van de aanrijding, die de R. vlak na het ge beurde op 28 mei had gemaakt. Daarop was te zien dat de touringcar een stuk over de witte streep stond. In een weerwoord op het commen taar van de officier betoogde mr. Adriaanse, dat de buschauffeur be slist niet met een onverantwoorde lijke snelheid door de bochten was gesuisd. „Op deze plaats moeten geen bussen komen", zo zei de ge machtigde. Ook de officier sprak van een „nare bocht". Rekening laste gelegde bewezen Conform de eis legde nij de Belg bij verstek een geldboete van 30,subs. 6 dagen op. Geheugenverlies Het leek er wel op of T. A. G. Helmond zich nagenoeg niets meer van het door hem veroorzaakte ongeval op rijksweg 58 bij 's-Heer-Arendskerke kon herinneren. Zijn lezing van het gebeurde kwam namelijk helemaal niet overeen met hetgeen de politie uit de mond van enkele getuigen had opgete kend. Volgens de tenlastelegging zou G., rijdend in een file, bij het inhalen van een voor hem rijdende auto een te genligger hebben gehinderd. geschieden want hij sneed daarbij van dc vele achterop komende auto's. Een botsing was het gevolg. Mr. Moo lenburgh vond het onbegrijpelijk en on verantwoordelijk dat G. was ingegaan op een gebaar van een voor hém rij dende aütomobilist, dat hij wel door kon komen. „Het is waanzin om onder dergelijke omstandigheden als het rij den in een file te gaan inhalen", zo zei mr. Lebret ervan. „Eigenlijk zou ik het rijbewijs moeten intrekken" vervolg de de officier van justitie, die voor elk van de feiten een geldboete eiste. In het ene geval een van f 150,en in het andere geval een van 100,Mr. Moolenburgh maakte er respectievelijk 100,subs. 20 dagen en 60, subs. 15 dagen van. Op de zitting van woensdagmiddag kwam niet helemaal duidelijk uit de verf hoe groot de schuld was van L. J. L. uit Kloetinge, die als bestuur der van een personenauto op 9 iuli onder 's-Heer-Arendskerke bij net oprijden van rijksweg 58 geen voor rang zou hebben verleend aan een bestelauto. Voor nader onderzoek werd de behandeling van deze zaak geschorst tot 28 oktober. Conform ae eis werd de vrachtautochauffeur F. G. M. B. uit Noorddorp veroor deeld tot een geldboete van 75. omdat hij op 24 juni van dit jaar op rijksweg 58 bij het afslaan naar links nabij Rilland-Bath de door gang naast zich niet had vrijgelaten voor een personenauto. De Goese chauffeur A. K., had bij een controle geen werkmap kunnen tonen. De overtreding van de rijtijdenwet kost te hem 7,50 subs. 2 dagen. De offi cier had een geldboete van 10, subs. 2 dagen gevorderd. De in Goes verblijvende Duitser C. W. 1. moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij op 8 juli te Kloetinge zekere P., met zijn wagen had laten rijden, terwijl deze rijtechnisch in niet voldoende staat van onderhoud verkeerde. Levensgevaarlijk Zowel <le rechterachter- als de linker- voorband waren glad afgesleten. „Le vensgevaarlijk is dat", vónd mr. Moo lenburgh. „Daar kunnen de grootste schuif-, glüd-, en andere manoeuvres uit voortvloeien. Mr. Lebret kwam tot een vordering van 100,subs. 20 dagen, f 50.voor elke band. De kan tonrechter bepaalde de boete op 75, subs. 15 dagen. H. K. uit Waarde, die op een motor reed waarvan de uitlaat niet deugde, kreeg een geldboete van 25,De eis luidde 80,subs. 6 dagen. Doordat de vrachtwagencheuf- feur J. W. uit Kapelle op 13 juli te Ka- pelle niet behoorlijk naar rechts uit week ontstond er een aanrijding met een tegenligger. Dat kostte de man woensdag conform de eis een geldboete van 40,subs. 8 dagen. D. K. uit Wolphaartsdijk zou op 14 juli in Goes een bromfietser hebben gehin derd. Op de zitting van de kantonrech ter verklaarde hij echter, dat het de bromfietser was, die niet uit zijn dop pen had gekeken. „Ik zag hem aan komen. Hij zat helemaal voorover over zijn stuur gebogen. Ik stond stil om hem de gelegenheid te geven me te om zeilen, maar hij zag me helemaal niet', zo luidde de lezing van K. Om ook an dere getuigen eens het hunne over de kwestie te kunnen laten zeggen werd de behandeling van de zaak geschorst tot 28 oktober. Woensdagmorgen werd de behande ling voortgezet van dc zaak tegen C. L. uit Zoutelande, die zich moest verantwoorden voor het feit, dat hij zonder vergunning van het gemeen tebestuur als eigenaar van een bij gebouw dit gebouw als woonruimte of slaapplaats had gebezigd of doen bezigen. Al eerder namelijk begin september was deze zaak behandeld. Naar aanleiding van de uitlating van L., dat het in dit geval geen bijgebouw maar een vleugel van zijn bedrijf betrof werd de behandeling uitgesteld. Op vrijdag 18 september namen mr. Moolenburgh en officier van justitie mr. K. P. Doedens een kijkje ter plaat se. Als getuige deskundige was woens dag bovendien nog ter zitting aanwe zig de heer J. D. P. de S. Deze noemde het bouwsel Inderdaad een bijgebouw. Voorts zette hij uiteen dat er een leem te in de wet zit. „Twee woningen ach ter elkaar bouwen mag niet. Daarom vraagt men vergunning voor- de bouw van een schuur of een kippenhok, maar iedereen kan zien dat er Duitse „kip pen" in zullen komen", aldus de heer ae S. L. had de gemeente geen toestem ming gevraagd omdat hij niet wist. dat dit noodzakelijk was. „U bent anders voldoende van te voren gewaarschuwd. U had beter het zekere voor het onze kere kunnen nemen door te informe ren", zo hield de officier van justitie mr. J. L. Andreae hem voor. „Geen voordeel" „Ik heb er anders geen enkel finan cieel voordeel van gehad" verkondig de de man. „Nee, U was bang voor fi nancieel nadeel", 7.0 kaatste de officier terug. Mr. Andreae zei even later in zijn requisitoir te hebben geconcludeerd dat hier wel degelijk sprake is van een bijgebouw. Over de vraag om onthef fing zei mr. Andreae dat L. dit willens en wetens heeft nagelaten onder het motto: wat niet weet, wat niet deert, om toch vooral niet het risico van af wijzing te lopen". Aan deze zomerwoningenkwestie moet streng de hand worden gehouden", al dus de officier van justitie, die een geldboete eiste van 500.subs. 50 dagen. Mr. Moolenburgh maakte het oordeel var. de getuige-deskundige tot het zijne. Hij wilde L. over één kam scheren met de andere Zoutelanders, die zich reeds voor een dergelijk feit hebben moeten verantwoorden. Daa om bepaalde hij de boete op 50,- subs. 10 dagen. is, dat dit werk in 1965 zal kunnen wor den uitgevoerd. Voorts bestaan plannen voor het ruimer maken van de bocht Veerweg—Korte Nieuwstraat te Kam perland en het maken van een nieuwe oprit vanuit de Weststraat naar de Dorpsdijk te Wissenkerke, in de rich ting van de begraafplaats. Ook ligt het in de bedoeling in het uit breidingsplan van de kom Wissenkerke, de Beatrixstraat door te trekken naar de Dorpsweg. De uitgaaf hiervoor ls nog niet geraamd, aangezien alle cijfers hiervan nog niet bekend zijn, terwijl dit overigens ook geen gevolgen heeft voor de gewone dienst van de begroting. Voorgesteld wordt om enige subsidies te verhogen, nl. aan de muziekgezel schappen, aan het Economisch Techn. Instituut voor Zeeland en aan de Ver eniging Het Groene Kruis te Wissenker ke, terwijl een subsidie van 100,per jaar voor de judovereniging Noord-Be- veland voor het eerst is geraamd. De post voor aanschaf van brandweer materiaal is verdubbeld en daarmee ge- I bracht op 2000,ter verkrijging van Wat de woningbouw betreft, 12 woning- een grotere lengte aan bruikbare brand- wetwoningen zijn opgeleverd, terwijl met slangen. de bouw van nog 6 van deze woningen I Evenals in naburige gemeenten, wordt een aanvangis jgemaakt. Voorts zijn ook hier voorgesteld om de reinigings- „j ,i_ HÉf rechten te verhogen, waardoor de op brengst zal kunnen worden verhoogd van 8000,— tot 10.000.—. De werkzaamheden aar, de Greve- lingedatm tussen Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee komen nu goed op dreej. Bij Bruinisse lean men dagelijks vele volle gondels heen en weer zien gaan langs de ka belbaan. Iedere gondel betekent weer een lading steen, die samen een dijk tussen de twee eilanden gaan vormen. Hogere reinigingsrechten Uitbreidingsplan kom Kamperland in voorbereiding B. en w. van Wissenkerke hebben de raad voor 1965 een sluitende begroting aangeboden, met een post voor onvoor ziene uitgaven van 14.456,33. De ge wone dienst geeft in ontvangsten en uitgaven een totaalbedrag van L 1.315.712,27 aan. De kapitaaldienst it in ontvangsten een bedrag zien van 2.985.934,46 en aan uitgaven 3.273.766,47, dus een nadelig slot van 287.832,0L In de begeleidingsbrief geven b. en w. een globaal overzicht van de uitgevoer de werken in het afgelopen jaar. Het sportveld te Kamperland is vol tooid. Een kleedlokaal op het sportter rein te Wissenkerke is in gebruik geno men, terwijl het kleedlokaal op het sportveld te Kamperland zijn voltooiing nadert. De ambtswoning voor de burge meester is thans bewoond. De rioolwa terzuiveringsinstallatie voor de kom Wissenkerke is in gebruik genomen. met medewerking" van de gemeente "8 premiewoningen in aanbouw. Korte tijd geleden zijn rijksgoedkeuringen verkre gen voor 3 z.g. Bogaerswoningen. Ook werd rijksgoedkeuring verkregen voor een ingrijpende uitbreiding van het ho tel „Kamperduin". Hoewel omtrent de woningbouw een licht optimisme ge- - rechtvaardigd is zou deze bouw in eentum- z.'Jn enige nieuwe sneller tempo moeten kunnen geschie-1 waarbij rekening is _F -j. fp t Hnt Ha U-naton t Karei Janssen. Zakenman. Hij zal vandaag 1.200 km reizen, op houden met roken, 17 telefoontjes krijgen, 25 brieven dicteren, toch weer gaan roken, de verjaardag van zijn vrouw vergeten, z'n zaak f 2.000.000 besparen, te gehaast eten, last van zijn maag krijgen, naar Parijs vliegen, en, oh ja, zijn vrouw bloemen sturen. Morgen zal hij weer hetzelfde shirt dragen, schoon en glad. Want zijn vrouw vraagt altijd uitdrukkelijk Want alleen Belofastpoplin is volledig zelfstrijkend. Altijd(l), hoe ze het ook wast en droogt Het etiket is haar garantie! Belofast is het handelsmerk Van de Deering Millihen Research Corporation üoor zelfstrijkende stoffen. U.S. pat. nr. 2.985.501. Belofasl poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licentiehouder J. F. Schollen Zn. N.V. te Enschede. Nederland. Mosselcultuur in Zeeland herstelt zich den i thans het geval is, gezien de woningbehoefte onder andere tengevol ge van de in de gemeente aanwezige krotten. Tuindorp werd gerioleerd en geasfal teerd. Een gedeelte van het haventerrein werd bestraat. Een grote teleurstelling was, dat aan de gemeente Wissenkerke geen subsidie voor een jachthaven werd toegekend. Getracht wordt in 1965 hier voor subsidie te krijgen. De lagere school en de kleuterschool te Geersdijk konden met medewerking in gevolge artikel 72 der lageronderwijs- wet 1920 en artikel 50 van de kleuter onderwijswet, belangrijk worden verbe terd. Een uitbreidingsplan voor de kom Kam- nerland is in voorbereiding. Een uitbrei- lingsplan-in-onderdelen voor de Schots- man-Ruiterplaat zal binnen enkele we ken ter inzage kunnen worden gelegd. Voorts merken b. en w. nog op dat de 'ensteiger in de haven te Kamper- in een behoefte voorziet. De vraag een aanlegplaats is groter dan de capaciteit. De inkomsten zullen in 1964 Hor ,lrlï„ f 1500.— bedragen, gelijk aan het er geraamde bedrag. In verband met het in werking treden van de Algemene Bijstandswet per 1 januari 1965 en de opheffing van het Burgerlijk Armbestuur op dezelfde da- ---- -- ;ten "-eraamd Dezer dagen hield de vissersverem- y 6.^aden°met het „Yerseke" een ledenvergadering feit, dat de kosten van de sociale zorg in hotel Nolet. In zijn openingswoord nog enigszins zullen stijgen. j herdacht de voorzitter, de heer C. Pe- A1 het voorgaande in aanmerking geno-jkaar, met enkele gevoelvolle woorden men, kon voor het dienstjaar 1965 toch een tweetal voor de Yersekse vissers een sluitende begroting worden ontwor pen met een post voor onvoorziene uit gaven, groot 14.456,33. Hiermede dienen wij U de ontwerp-be- groting voor het dienstjaar 1965 ZEEUWSE POLDEREN WATESCHAPSBO. De algemene vergadering van Zeeuwse Polder en Waterschaps- bond zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 31 oktober a.s. in het Hollandhuis te Scher- penisse. Als sprekers zullen optreden dr. Th. F. J. A. Dolk, directeur Plannen Voor het jaar 1965 bestaan o.a. de vol gende plannen. Opnieuw is geraamd een nieuwe riolering voor de kom Geersdijk, hoewel ook thans nog niet geheel zeker wetenschapsbonden, met het onderwerp ,,Het financieel bestel der waterschappen" en ir. W. de Beijl, met het onderwerp „De toe komstige verkeersvoorzieningen Zeeland". zeer bekende personen, namelijk wij len de heer J. C. Lindenberg, die vele jaren deel uitmaakte van het bestuur van de vissersvereniging en wijlen de heer M. S. van Hekke. oud-hoofdop ziener bij het bestuur der visserijen op de Zeeuwse Stromen. Met een m" nuut stilte werden beiden herdacht. Vervolgens gaf de heer Pekaar een overzicht van de aanvoer van mosse len tot nog toe in dit seizoen. Hieruit bleek dat er ten opzichte van dezelfde datum van het vorige seizoen een ach terstand was van 36.000 tonnen. Nu was de aanvoer 320.000 tonnen tegen 356.000 tonnen vorig jaar. Uit Zeeland werden aangevoerd 180.000 tonnen te gen vorig jaar op dezelfde datum 142.000 tonnen en van de Waddenzee 140.000 tonnen tegen vorig jaar 214.000 tonnen. Intussen een bewijs van het herstel van de mosselcultuur in Zee land. Hierna werd de mosselregeling aan de orde gesteld en wel in het bijzonder de inhoud van de brief van de minis ter van landbouw en visserij met de opdracht tot beëindiging van deze re geling. De voorzitter ging uitvoerig in op de besprekingen over dit onder werp in de vergadering van de mos seladviescommissie. Hij riep de leden op tot eensgezindheid om te trachten de rampzalige gevolgen van dit be sluit voor de gehele mosselcultuur te bezweren en de minister op zijn be sluit te doen terugkomen. De voorzit ter kreeg van de vergadering vol macht zijn medewerking te verlenen aan de opstelling van een „verweer schrift" door de gezamenlijke mossel kwekers. Vervolgens werd in verband met het aftreden van de heer B. Zuijd- weg tot nieuw bestuurslid gekozen de heer T. Vogelaar. Nadat in de rondvraag nog een aan tal zaken aan de orde waren gesteld, B. en w. Oostkapelle weigerde Soepele uitgifte dansvergunningen PROVINCIALE VIJFKAMP VOOR SENIORVERKENNERS UIT HEEL ZEELAND Zaterdag 17 en zondag 18 oktober zal er in net Hulsterse gemeentesport park een vijfkamp georganiseerd wor- Voor een jubileumgeschenk wegend het ?fier\ JJZT,?,Ueu senior-verkenners (15- twintigjarig bestaan van de Z.V.U. vo- aar) Ult heel zeeland. Er zullen teerde de raad een bedrag van f 18,14, lV)J* sportnummers afgewerkt worden ofwel een cent per inwoner. Len wel 100 meter en 1500 meter hard lopen, verspringen, hoogspringen en Teneinde een vluggere afwerking te lie- kogelstoten. spoedigen bij de aanvraag op de premies'Het technische gedeelte van dit sport- voor woningverbetering eh dergelijke'weekeind, de wedstrijden zelf, staat machtigde de raad b. en w. deze toe te onder leiding van de heer J. Eve- kennen tot een bedrag op de begroting raerd, sportleraar te Huls*., terwijl het vastgesteld. Voor de komende be vrij- geheel onder leiding zal staan van de djngs-herdenldngsdagen in verschillende 1 heer O. Vosveld, commissaris voor plaatsen op Walcheren stelde de raad f 100.— beschikbaar. De leden van de commissie woonruimte- wet 1947 werden allen herbenoemd. Op voorstel van de minister van binnenland se zaken werd de salarisverordening zo danig gewijzigd, dat het minimuminko men f 434,20 zal bedragen voor werk nemers van 24 jaar en ouder. Bij de rondvraag informeerde de heer oudere verkenners in Zeeland. Dit al les wordt georganiseerd in het kader van de vernieuwing, die momenteel gaande is in de r.-k. verkennersbe weging. Zo zijn er in de laatste jaren in ons land diverse groepen geweest die hun manier van werken reeds aangepast hebben aan deze nieuwe situatie en de moderne aanpak voor de knaap Het enige punt, waarover de gemeente raad van Oostkapelle dinsdagavond uit voerig discussieerde betrof het beroep van de heer J. de Lange tegen het be sluit van het college van b. en w. ran Oostkapelle hem een vergunning te wei geren tot de bouw van een woonhuis op een perceel grond aan de Brouwerijweg. Dit woonhuis zou daar moeten komen ten behoeve van een fruitteeltbedrijf. B. en w. motiveerden hun weigering op grond van artikel 11 van de voorschrif ten uitbreidingsplan 1959, waarin is be paald, dat de oppervlakte van het be drijf voor fruitteelt minstens een hec tare moet bedragen. De heren C. den Hollander (g.b.) en A. Don (p.v.d.a.) pleitten evenwel voor het soepel toepassen van de voorschriften. Bij de uiteindelijk ge houden stemming bleek alleen de heer A. Coppoolse (a.r.) het standpunt van b. en w. te delen, zodat het be roep door de raad gegrond werd ver klaard met vier tegen drie stemmen. Een bezwaarschrift van de heer J. van der Eijk uit Vlissingen tegen de aanslag van de woonforensenbelasting 1964 kon evenwel geen genade vinden en werd unaniem afgewezen. De wethouderssalarissen werden naar HW aanleiding van een schrijven van G.S. Inet Ls mede onze taak voor de gelegen- geen Howanafdeling bestaat ier zijn vastgesteld op f 1440 per jaar. heid daartoe zorg te dragen", aldus de,?r wel diverse hard aan het werk om heer Den Hollander. De heer J. de Vis- de vereiste vaardigheid hiervoor te ser (s.g.p.) distaneïeerde zich hiervan en verkrijgen) meent de Zeeuwse leiding zou het bjjzonder op prijs stellen, dat;dat het voor de knapen beslist een sti- hier een zeer gereserveerde houding te-|mulans zal ^1° deze weg te blijven genover zou staan. „Het is niet onze taak volgen, als men ervaart, hoe plezierig als gemeentebestuur de gelegenheid tot'net is te werken met jongens van C. den Hollander of bij de aanvraag van deze leeftijd (15-18) ter hand hebben dansvergunningen een soepele toewij- genomen. zing plaatsvindt. „Ik ben blij", aldus bur- Hierdoor oieek het noodzakelijk een gemeester F. G. Sprenger". dat IJ deze nieuwe tak in de verkennersbeweging vraag stelt. Ik ben van mening, dat we in het leven te roepen: de Rowans, het niet bepaald moeten aanmoedigen. Deze Rowans, waarvan de eerste doch ook weer niet door een starre hou-.groep ongeveer vijf jaar geleden werd ding de jeugd, die hiervoor Interesse'geïnstalleerd, krijgen in hun afdeiin- heeft, dwingen dit vermaak elders tegen een programma af te werken, wat zoeken. Ik meen, dat de huidige regeling jhen als oudere knapen meer trekt dan tot IwreWpid stemt De heer Den het werk in de groenen met jongere Hollander zette uiteen geen kntieb te j0ngen hehben op de afgifte van vergunningen. |Een belangrijk onderdeel van het pro- doch hu meende namens de jeugd oor g-amma van deze Rowans is de sport. °tt° toewijzing te moeten pleiten". Hoewel er in Zeeland nog officieel sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de aanwezigen voor hun op komst en de wijze waarop de ver schillende onderwerpen, welke zeergaT)S(.n scheppen, doelf allereerst ligt eigen "leeftijd, ingrijpend voor het mosselbednji -!:un-;hïer een taak voor de ouders die moe-Dit is dan ook de reden dat voorge nen worden genoemd, werden bespro-iten zorgen, dat hun kinderen niet op de noemd SDortweekend bij de Zeeu> ken. 1 - - dansvloer komen". New Belt Jong en oud modern gekleed met de New Belt pantalon dank zij de dubbel-elas- tische band. Geen omkrullen, geen opkruipende overhemden. Met New Belt i correct gekleed. senior-verkenners (die zo blijven he ten tot ze als Rowan geïnstalleerd zijn) grote belangstelling bestaat. De winnaar van cieze vijfkamp, „Vfj- kasero-1964" zal een fraaie wisselbe- ker ontvangen, terwijl de eerste vijf een herinneringsvaantje zullen krij gen. Zaterdagavond zullen de deelne mers op het builencentrum 't Jagertje kunnen genieten van 'n ontspannings avond, terwijl zondag naast de sport een van de hoogtepunten zal zijn de gezamenlijke viering van de H. Mis, die eveneens in een van de lokalen van het buitencentrum zal worden op gedragen. Publieke verkoping Ir. P. W. Meylink, notaris te Middel burg heeft woensdagmiddag te Nieuw en Sint-Joosland publiek verkocht: het huis en tuin Mnlendijk 10 en het huis en tuin Achter de Kerk 30 beide te Nieuw- en Sint-Joosland. Koper werd B. Markusse te 's-Heer- Abtskerke respectievelijk voor f 4444,— en 5555.—.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7