Heem KS m 0) 0 U 1 T punt uit! Volledig programma herdenking bevrijding Walcheren nu bekend Groot opzien in alle Europese hoofdsteden Reacties uit Den Kaag Jhr. mr. de Casembroot: „grote eer en vreugde zovele bevriiders te mogen bepjoeten" bezorger(ster) WALCHEREN AGENDA Feestavond voor N.S.-personeel VOORLOPIG GEEN NIEUW RA ADHUIS WESTER SCHOUWEN EDDIE CONSTANTINE TUSSEN DE SPIONNEN EN SCHONE VROUWEN VRIJDA OKTOBER 1064 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In een drietalig boekje dat is ge ïllustreerd met foto's uit de oor logsperiode en nu, maken het pro vinciaal bestuur van Zeeland en de gemeentebesturen van Walcheren het volledige programma bekend van de gebeurtenissen, die op 24 en 25 oktober zullen plaatsvinden in het kader van de herdenking van de bevTÏjding van Walcheren. In een voornoord schrijft Zeelands commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het volgende: „de slag om Walcheren was zonder twijfel een der belang rijkste voor de bevrijding van West-Europa. Ware zij niet snel en succesvol verlopen, dan was bij het offenisef in de Arden nen de zo belangrijke haven van Antwerpen niet open geweest. De betekenis hiervan voor de aanvoer van de geallieerde troepen in West-Eu ropa is zelfs voor een leek volkomen begrijpelijk. Immers de enige aanvoer- havens waren de noodhavens van Nor- mandië en enkele andere zeer hescha- digde havens in België en Frankrijk. Het was ook een van de moeilijkste veld slagen, geleverd onder zeer ongunstige weersomstandigheden in die gure herfst van 1944, in door de regen doorweekte en ten dele geïnundeerde gebieden. Het is dan ook voor hen, die in deze gevechts handelingen zijn bevrijd, in het bijzonder de bevolking van Walcheren een grote eer en vreugde om zo velen hunner be vrijders bij de 20-jarige herdenking van dit wapenfeit te mogen begroeten", al dus de commissaris der koningin in het voorwoord. Op vrijdag de 23ste zullen de oudstrij ders te ongeveer tien voor half vier in de middag in Oostende arriveren. Tegen vijf uur die middag worden de militai ren met H.M.'s „Carysfort" te Vlissin- gen aan de Handelskade van de Buiten haven verwacht. Tussen kwart over vijf en zeven uur komen de oud-strijders in Vlissingen aan op het plein Hogeweg- Bonedijkestraat. In Middelburg zullen ze op de markt arriveren. Tegen vijf uur in de middag zullen verder in Middelburg aankomen de militairen van het eerste bataljon Royal Highland Fusiliers uit Duitsland. Zij worden in de Generaal Majoor Berghuyskazerne ondergebracht. de Sint-Jacobskerk te Vlissingen. Muzi kale opluistering door de band van de R.H.F. 11.3011.45 uur: embarkatie van de mi litairen („Carysfort") te Vlissingen. Ligplaats aan de Handelskade (buiten haven 11.50 uur: vertrek te Vlissingen van oud strijders naar Oostende, 12.00 uur: vertrek H.M.'s „Carysfort" te Vlissingen. 15 uur: vertrek oud-strijders te Oosten de. Bevestiging en intrede kand. J. J. de Jonge Kandidaat J. J. de Jonge uit Apeldoorn zal woensdagavond 21 oktober a.s., na vooraf in diezelfde dienst te zijn beves tigd door zijn schoonvader, ds. L. S. den Boer uit Sassenheim, intrede doen als predikant van de christelijke gerefor meerde kerk van Noordscheschut. Jan Johannes de Jonge werd op 20 Ja nuari 1931 te KapelleBiezelinge op Zuid-Beveland geboren. Hij was eerst enige jaren werkzaam ln de tuinbouw in zijn geboorteplaats en daarna enige jaren bij een afdeling van het departe ment voor landbouw en visserij te s-Gra venhage. Naderhand studeerde hij nog aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Ne derland te Apeldoorn, waar hij op 30 ju ni van dit jaar zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer De Jonge een dag later door het college van curatoren van de theologische hogeschool te Apeldoorn was beroepbaar verklaard in de Chris telijke Gereformeerde Kerken in Neder land werd hij op 7 oktober 1.1. door de classis Hoogeveen peremptoir geëxami neerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sacra menten in genoemde kerken. In een der buitenwijken van Mid delburg wordt voor spoedige In diensttreding gevraagd een Zij die hiervoor in aanmerking willen komen, kunnen zich aan melden ten kantore van de Prov Zeeuwse Courant. Markt 51. Mid delburg. tussen 8 30 en 18 00 uur. Programma MIDDELBURG PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN De Nederlandse bond van plattelands vrouwen. afdeling Middelburg, hield haar maandelijkse middagbijeenkomst in restaurant Wöhler. Na een wel komstwoord van de presidente, mevr. Bom-Huisman, werd eerst het huishou delijk deel van de bijeenkomst afge werkt. Mevr. Sanders bracht daarbij verslag uit over het bezoek aan de „Fe- mina" in Rotterdam. Als afgevaardig de naar de provinciale najaarsverga dering in Rilland-Bath op 22 oktober a.s. werd aangewezen zuster Bos. Voorts werd meegedeeld, dat vier leden aan de Zeeuwse Collecte deelnamen. Staande werd hierna mej. Dingemanse uit Nieuwland herdacht, die een dezer overleed. De presidente kenschetste haar als een trouw en actief lid. Mevrouw Huisman-Griep sprak vervol gens over het onderwerp ,JDe zes gro te godsdiensten der wereld", waarbij zij inging op het hindoeisme, het boed dhisme. de Chinese filosofie, de islam en de westerse godsdiensten. Mevr. Huis man wees er o.a. op. dat één-kwart van de wereldbevolking christen is. Zij be sloot haar boeiende lezing met het ge dicht: „Kinderen van één Vader". Mevrouw Bom dankte haar hartelijk voor het gebodene en deelde nog mee. dat de volgende bijeenkomst verzorgd zal worden door het Nederlands zuivél- bureau. GEVONDEN VOORWERPEN Het programma voor de twee volgende dagen is als volgt: Zaterdag 24 oktober 1964: 8.30 uur: vertrek bussen vanaf plein Hogeweg-hoek Bonedijkestraat te Vlis singen naar Middelburg. 9.00 uur: instructie in het „City-theater" te Middelburg. 10 uur: vertrek 4 Commando Brigade naar Westkapelle, 155 infanterie-briga- de naar Vlissingen, 4 commando-brigade naar Vlissingen, „Burnforce" naar Zuid- Beveland. 10.30 uur: kranslegging te Vlissingen, gevolgd door „Battlefield-tour" Muzika le opluistering door band 1ste bataljon Royal Highland Fusiliers. Kranslegging te Westkapelle. Ontvangst door het ge meentebestuur. Na lunch vervolg „Batt- lefield-tour". 14.30 uur: aankomst Veere deelne mers aan „Battlefield-tour" Zuid-Beve land. Ontvangst door gemeentebestuur. 15.00 uur: Aankomst Vrouwenpolder deelnemers aan „Battlefield-tour" Wal cheren. Ontvangst door het gemeentebe stuur. 16.30 uur. kranslegging te Middelburg (monument Groenmarkt). 16.40 uur: boomplanting te Middel burg. 17.00 uur: parade op de Markt te Mid delburg door de band van het 1ste ba- talion Roval Hichlnnd Fusiliers 18.00 uur- ontvangst door de commis saris der koninain in het stadhuis te Middelburg 19.30 uur- vertrek per bus naar Vlissin gen, vanaf Markt). 20 uur: eezamenlijko maaltijd in het „Seheldekwartier" aldaar. Muzikale od- luisfering door de band van de R H F 23 uur: vervoer van gasten, die buiten Vlissingen ztin gehuisvest naar inkwar- tierinesadressen Zondag, 25 oktober 1964. 8.15 uur- vertrek autobus van de Markt, te Middelburg voor rooms-katholieke kerkdienst te Vlissingen 8.45 uur- Heilige Mis in het militair te huis in de Hellehnrdierstraat. aldaar 9 15 uur- vertrek overige bnss°n van de Merkt te Middelburg 10 uur: Interkerkelijke bijeenkomst in Middelburg - Citylheater: Uilvoering Klei ne Stem. 20 uur Electro- Constaniljn de Grote. 19 30 uur. 14 laar Vlissingen - Alhambra: Jouw beurt scbatje. 8 uur. 14 laar Luxor' Jong en doortrapt 8 uur 18 laar Bergen op Zn.mi - Roxy De Sahijnse maag denroof. 8 uur 14 laar Luxor Zon-o wreker der partizanen. 8 uur 14 laar. Terneuten - Luxor- Het meisje van de zo! derkamer 8 uur. !8 Jaar Steenkumplaan 51: Opening leerlingententnnnstelUng Plet de Borti septem) oktobet 1964 als gevonden aangegeven voorwerpen t.w. verschillende hand schoenen, huis- en andere sleutels, por temonnees met en zonder inhoud, he renpolshorloge, paar bruine dames schoenen. boodschappennet. motorwant, rrjwielpomp, zilveren bedeltje, paar zwarte regenpijpen, vierkleurcnpotlood. nietmachine, zwarte hond, kïnderbril, moker, grijze herenregenjas, schooltas met boeken, snelbinder, blauwe cein tuur van regenjas, gouden speld, geblok te herendas, bankbiljet. bruine ceintuur, schildpad, blauwe parkiet, jonge hond, paar bruine slippers, fazant, zonnebril. 's etui, bedelarmband je, bril met __jbele glazen, hamer. groene trui, stemvork, broodmes, blauwe plastic re- fen jas, groene regenbroek, gouden ring, ruïne bal, groene kinderjas, mapje met twee rijbewijzen, witte plastic schort, padvindersriem, regenbroek, ge kleurde hoofddoek, mapje met passer enz., grijze bril. gevlamde zwart lederen jack, schrijfhaak. Indien voorwerpen bij particulieren worden afgehaald gelieve men daar van kennis te geven aan het bureau van politie te Middelburg. VLISSINGEN Bijzondere kerkdienst in Vlissingen Zondagavond om zeven uu. zal in de Johanneskerk te Vlissingen een bijzon dere kerkdienst worden gehouden voor wijk drie van de hervormde gemeen te. Het is namelijk een kerkdienst, die in het teken van „misdaad, straf en reclassering" zal staan. Voorgangers zijn de heer J. Suurmond, reclasse- ringsambtenaar, die zal spreken over „eens gestolen" en ds. A. Th. Roth- fusz die zal spreken over „altijd een dief". Na de kerkdienst, die een uur zal duren is er gelegenheid om het on derwerp te bespreken. RITTHEM Raad vergadert De gemeenteraad van Ritthem zal op maandag 19 oktober, 's avonds om half acht, in openbare vergadering bijeenko men. De raad zal onder meer moeten be slissen over de opheffing van het Bur gerlijk Armbestuur en het bedrag per leerling voor de bijzondere lagere school. Voorts komt er een voorstel ter tafel betreffende de wethouderssalarissen en een voorstel voor een garantielening met de N.V. Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten. Z OUTELANDE Collecte De Zeeuwse Collecte heeft ln Zoute- lande 250,— opgebracht. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND N.C.V.B. Nieuw- en Sint-Joosland De N.C.V.B., afdeling Nieuw- en St.- Joosland, kwam in vergadering bijeen in het verenigingsgebouw in de Veer- straat onder leiding van mevrouw Dingemanse-de Dreu. Spreekster was majoor Francken met als onderwerp „Achterbuurtwerk in de grote stad" In de plaats van de aftredende be stuursleden de dames van Haarlem, Dingemanse en Van Zweden werden gekozen de dames Kwekkeboom- Tramper, Zweistra-Beukers en Reijn- oudt-J asperse. De opkomst was goed te noemen. De jaarvergadering werd vastgesteld op 3 november a.s. Troiitzneri, Exp«-i Westdorpe Grassère Goes Grand Juin* üeurl se 14 jaar Prins van Oranje gereformeerd jeugdverband 19 30 Scheepuaartberichten Vlissingen aangekomen op 14 okt.: Kastanje singel van Hamburg; Sarek van Gent., 15-10: Rien-Teekmnn van Antwerpen: Split van Terneuzen-Sloehaven. Vlissingen vertrokken op 14-10: Arralz naar Rotten: Algol naar Raalie: Pllsa naar Car diff: Kastanjesingel naar Benghasi; Sarek naar Narvik. 15-10: Rien-Teekman naar Trondheim Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 14-10: l'ollendam van Rotterdam-Gent; Pyg malion van Lelxoes; Vore van Gefle. Mario van Amsterdam- Leuvebaven van Rotterdam- Helleon van Porl au Pnncc; Helicon van Boston-Gent. Zephyr van Rotterdam. 15-10; Lekhaven van Rotterdam. Energie van Rot- terdom, Appingedam van Dover. Trlca van Shoreham. Coriiclis-Broere van Leningrad. Bosco van Liverpool; Hulst van Oporto. Schiekerk van Marseille; Huybergen van Liverpool-Hansweert; Themis van Pernis; Sirius van Londen-Sas van Gent,, Coela van zee-Terneuzen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 14- 10: Aaglekork naar Rotterdam; Keizersveer naar Muil Oberon naar Amsterdam: Stanls- Dulnkcrken. Kazan naar Youhill- Van onze adverteerders Leerzame avond over wintersport in Vlissingen „Kies deze winter een plaats in de zon" was woensdagavond de titel van een avond over de wintersport, die in het Vlissingse „Britannia" werd gehou den. Het was de bedoeling de mensen kennis te laten maken met de mogeliik- heden van de wintersportvakantie De zaai was goed gevuld, belangstelling was er dus genoeg voor dit onderwerp. De avond werd verzorgd door Hotel- Slan Internationale Reisorganisatie '.V., Reis en Passagebureau John P. Best en Co. en Sporthuis Roovers uit Vlissingen. Zowel van het hotelplan als van sport huis Roovers kon men achter in de zaal b(j kleine stands zien, wat men te bieden had. Het programma zelf be gon met enkele kleurenfilms. Er was een film over het Salzburger land, die de toeschouwers in kleuren meevoerde door de bergtoppen en langs de Oosten rijkse huizen. Ook Zwitserland, een wintersportiand bij uitstek kwam aan bod met een film over het landschap rond de Matterhorn. Wat zakelijk, maar zeker niet minder mooi en boeiend was de film „Feriem im Winter". Deze film gaf wat informaties over de reis naar en van het land met alle eventualitei- Voor een gedeelte van het Zeeuwse spoorwegpersoneel was het donderdag avond feest. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Nederlandse Spoorwegen werd In het Schuttershof te Goes een spoorwegjubileumfeestavond gegeven voor de Zeeuwse sponrmensen met hun introducés. Niet alle beambten konden uiteraard deze avond bijwonen, daar vanzelfsprekend ook de dienstrege ling doorgang moest vinden. Daarom organiseerde de directie in de lande een 80-tal van dergelijke avonden, waarvan twee in Goes. Op donderdag 22 oktober zal namelijk het andere gedeelte van het Zeeuwse personeel in de gelegenheid worden gesteld de feestavond te bezoe ken. Reeds bij de intrede van de schouwburg kregen de bezoekers een feestelijk tint je van de spoorwegen aangeboden. Voor de dames waren er namelijk jubileum lepeltjes terwijl de heren naast een ro kertje ook een sierlijke doos lucifers aangeboden kregen. Nadat de heer J. H Berghof, stationschef te Goes, de talrijke aanwezigen (de zaal was geheel bezet), namens de directie een hartelijk welkom had toegeroepen, werd het woord en de daad gegeven aan het gezelschap Roland Wagter. Onder het motto „Achter klaarlachen maar", werd een gevarieerd en aantrek kelijk cabaretprogramma over het voet licht gebracht, een programma met een reeks van artiesten van naam. Nadat Roland Wagter zijn mede-artiesten via het motto „Naar de treinen" had voor gesteld. kregen de jubilerende spoor wegmensen een keur van voor elk wat wils. Fred Kaps. wereldkampioen goochelen, liet zien tot welke verbluffende staaltjes hij in staat is: de Melton Brothers brach ten leven en lachen in de brouwerij met een reeks van komische acrobatiek: voor de liefhebbers van zang zorgden Willeke Alberti, Gabij en Martin Heels- bereen en de drie Spotlights. The Crock- sons toonde in een programma van kracht lenigheid, ijver en aanleg hun acrobatische gaven in een modern va riéténummer Roland Wagter sr. en jr. verzorgden de conférence! Voor de mu zikale begeleiding was er het trio Enri- Neckheim (piano), John Möller en Bob Brand (drums). Het ge heel maakte een verzorgde indruk. Nu er in verschillende Schouwse ge meenten weer eens over nieuwe of te verhouwen raadhuizen wordt gepraat, heeft Westerschouwen dat onderwerp donderdagavond in de raad ook maar aangesneden. Het blijkt, dat er voor deze nieuwe gemeente in de Westhoek eerste jaren noe geen rijksgoed- VRAAGSTUK REGIONALE WOONWAGENKAMPEN OOK IN ZEELAND AAN DE ORDE Ook Zeeland gaat de mogeiykheden be studeren om te komen tot de Inrichting van regionale woonwagenkampen. In een nota van het ministerie van maat schappelijk werk (waarop ujj nader te rug zullen komen) wordt gewezen op de noodzaak van een concentratie van kampen. Men denkt aan de realisering van twee kampen, een in Midden-Zee land en een In Zeeuw »eli-Vlaanderen. De kampen zullen plaats kunnen bieden aan 30 wagens. Omdat het vraagstuk van de regionale woonwagenkampen in eerste instantie een zaak is van de gemeentebesturen, heeft het provinciaal bestuur van Zee land genteend om, in overleg met het ministerie van maatschappelijk werk, de gemeentebesturen omtrent de nieuwe wet en het vraagstuk van de regionale kampen voor te lichten. Bij aeze voorlichting zal het accent niet alleen worden gelegd op de financiële kant van de zaak, er zal ook aandacht worden geschonken aan de maatschap pelijke begeleiding van de woonwagen bevolking. De hierboven bedoelde voorlichting op woensdag 21 oktober om 14.00 uur in het gemeentehuis van Hulst plaats vinden. Daarbij zal vanwege het minis terie van maatschappelijk werk worden zorggedragen voor een rijdende ten- toonr"-*"- - kers gen. Het programma voor deze bijeenkomst is, behoudens wijzigingen, als volgt: na de opening en inleiding door de heer A. J. Kaland. lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland zal door de volgende spre kers een korte beschouwing worden ge geven over de nieuwe wet in net al gemeen en het vraagstuk van de regio nale kampen in het bijzonder. Mr. N. X. M. M. Vos de Waal, hoofd van de afdeling maatschappelijk op bouwwerk van het ministerie van maat schappelijk werk: de heer C- v. d. Bosch, inspecteur voor het lager onderwijs voor woonwagen werk; de heer P. H. J. M. Janssen, directeur landelijk bureau voor het r.-k. woonwagenwerk in Nederland. Hierna volgt een pauze, waarin de rij dende tentoonstelling zal kunnen wor den bezichtigd en onderlinge discussie kan plaatsvinden. Na de pauze zal een forum worden sa mengesteld onder voorzitterschap van drs. K. Laansma, directeur stichüng Zeeland, zodat gelegenheid wordt gebo den vragen te stellen. GEMEENTERAAD GOES IN BEROEP BIJ KROON OVER L.O.-WET ten. die zich daarbij kunnen voordoen, keurine in het verschiet lirt Ook is Kirs MSS'Ï; T h -het Best en Co. spraken" daarna over de overeenstemmine over het bouwplan wintersport. De aanwezigen maakten ÏPOT raadhuis op de Ring van dankbaar gebruik van de gelegenheid "aamstede. De nieuwe burgemeester, tot het stellen van vragen. Aan het slot "e heer H P. Everwijn heeft donder- van de avond toonden mannequ..._ sporthuis Roovers de mogelijkheden bjj de wintersportuitrusting, waarbij niet alleen het accent gelegd werd op win- tersportkleding, maar ook op schoenen en laarsjes. Ook kon men verschillen de vormen van after-skikleding bewon deren. Al met al voor de liefhebbers van de wintersport, maar ook voor de genen. die naar „Britannia" gekomen waren om met de wintersport kennis te maken, een leerzame en boeiende avond. Officiële publikatie MIDDELBURG. WONINGWET Het hoofd van het gemeentebestuur van Middelburg brengt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37. 4e lid der woningwet openbare kennis, dat bij beschikking van 29 september 1964 nr. 1431/282. 3e afdeling, door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedegekeurd het raadshesluit van 20 januari 1964, houdende vaststelling van het partieel uitbreidingsplan in onderdelen Nassaulaan, welk plan omvat een herziening van het uit breidingsplan in onderdelen, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 juli 1959. met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften. Middelburg. 16 oktober 1964. Het hoofd van het gemeentebestuur voorn., mr. J. DRIJBER. Vrachtauto „strooide" grint Maandagmorgen reed op de weg Axel- Kijkuil een vrachtauto geladen met grind. Doordat vermoedeiyk een der zij platen is verschoven, kwam het grint op de rijweg terecht Op dat moment nader de de heer J. de K. uit Hulst met een personenauto uit de tegenovergestelde richting. Door het vallende grint werden de koplampen en de voorruit van de per sonenauto vernield. Verder liep de per sonenauto lakschadc op. Auto's botsten te Axel Donderdagmiddag om twaalf uur deed zich in de Noordstraat te Axel een lichte aanriiding voor tussen twee personen auto's. De personenauto, bestuurd door E. B. uit Axel week naar links en raak te de tegemoetkomende personenauto, bestuurd door de heer A. van H. uit Waalwijk. Er onstond aan beide voertui gen materiële schade. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Lichte aanrijding dagavond namelijk ronduit gezegd dat hü het niet met dat plan eens is „Maar," zo stelde hij de raad on middellijk daarna gerust, „voor de rijksgoedkeuring is ai aan de bel ge trokken en miin visie op het pian heeft op het afkomen van die ver gunning geen nadelige invloed. Het was de heer J. 'J. Hendrikse (pv.d.a.) die het raadhuisdebatje opende. Kij wilde wel eens weten hoe het met de plannen stond. De burge meester kon hem niet veel wijzer ma ken. Hij vertelde, dat nij een gesprek heeft gehad met de W I.D voor de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland. „Eer wij een eerste steen voor een nieuw gemeentehuis kunnen leggen, zjjn we beslist enkele jaren ouder dan nu," zo gaf hij te verstaan. Voor de heer Hendrikse kennelijk een grote teleurstelling. .,In andere ge meenten zijn ze wel aan realisering toe," stelde hij vast. „Middenschou wen bijvoorbeeld Burgemeester Everwijn: „Maar weet u ook, hoe ze daar voorstaan in een houten barak." Wethouder Van de Klooster haalde vervolgens het voorbeeld van de gemeente Duiveland aan. waar de aanbesteding van de verbou wing in Nieuwerkerk achter de rug heeft. Droogjes reageerde de burge meester daarop: „We hebben in onze eigen gemeente al problemen genoeg. Ik hoop het bouwplan snel opnieuw in het college aan de orde te kunnen stellen. Persoonlijk kan ik er niet zon der meer ja op zeggen Toch kunt u ervan verzekerd zijn, dat er spoed achter deze zaak gezet zal worden." Zoals men weet behelst het raadhuis plan van Westerschouwen nieuwbouw op de plaats, waar nu het gemeente lijk apparaat aan de Ring van Haam stede zetelt Er zouden twee panden naast het huidige gebouw bijgetrok ken moeten worden Minister wil gegevens herindeling Walcheren nauwgezet bestaderen Tijdens de vergadering van de vaste commisrie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer heeft minister Toxopeus meegedeeld, dat hij kort seleden .«evens over de eemeenft- SSZygLjSST" 6" E,g" AndmoI>- Jijke herindeling Donderdag 22 oktober zal voor de afde ling geschillen van bestuur van de Raad van State het beroep dienen van de ge meenteraad van Goes over een princi piële vraag, nameljjk of de normen aan het geven van gewoon lager onderwijs worden overschreden, als de gemeente medewerking verleent bij de aanschaf van een schryf- en stencilmachine. De gemeenteraad had een dergelijke ring in de Russische politiek Hij duidde hierbij op de „persoonlijke keus" van Kroesjtsjew. Willy Brandt, burgemeester van West- Berlijn, verklaarde: „Kroesjtsjew was geen groot vriend van het Duitse voik, maar hij trachtte ten minste de vrede te bewaren. Wij weten te weinig over de gebeur tenissen achter de muren van het Kremlin, maar Ik ben ervan over tuigd dat de twee nieuwe leiders tenminste evenveel belang hebben bij het bewaren van de vrede". Het grote nieuws van Kroesjtsjews verdwijning heeft in alle Europese hoofdsteden groot opzien gewekt. Kr waren tientallen reacties, te be ginnen met de beurzen De eer ste geruchten reeds brachten een golf van aankopen teweeg op de goederenmarkten. Op de Newyork- sc effectenbeurs trad een scherpe koersdaling in, die echter later weer herstelde. Het opvallende in de politieke com mentaren was echter dat zij een sfeer van onzekerheid toonden rond het aftreden van de Russische staatsman. De reacties liepen uit een van: „scherpe wijziging ver wacht" tot „e- zal niets verande ren". Over het algemeen waren vooral de politici zéér gematigd in hun! woordkeus. In kringen van de Ver-! enigde Naties acht men b.v. het Te Buffalo in de staat New Vork aftreden van Kroesjtsjew een ver- wordt een man voor verhoor vastge- andering van personen, maar niet houden, die in een gebouw langs de van bewind. Amerikaanse zegslie- route, welke president Johnson heeft den duidden op het feit dat Leonid gevolgd bij zijn bezoek aan die stad. Breznjew door Kroesjtsjew op zijn "n een gebouw is ontdekt in het bezit MAN MET GEWEER GEPAKT LANGS ROUTE JOHNSON huidige functie als partijleider was voorbereid. De meerderheid van de gedelegeerden verklaarde door het nieuws verrast te zijn. Som mige vertegenwoordigers verklaar den dat het waarschijnlijk beter voor de toestand in de wereld zou zijn geweest als Kroesjtsjew was Amerikaanse regeringsautoriteiten in Washington verklaarden geen on middellijke verandering in de bui tenlandse politiek van de Sowjet- Unie te verwachten als gevolg van de vervanging van premier Kroesj tsjew. Zij waarschuwden echter dat de gevolgen groot kunner. zijn van wege de thans bestaande wanorde in het communistische kamp. wezen erop dat Kroesjtsjew voor zijn opvolgers een titanische strijd met China aan de vooravond van de intrede van dat land in het kern tijdperk achterlaat. Verder zijn binnen Rusland zelf economische problemen en groeit de rusteloos heid binnen het Oosteuropese blok. Deze explosieve kwesties maken het zeer gevaarlijk voorspellingen te doen, aldus deze autoriteiten. Het is heel moeilijk te voorzien welke lijn het Kremlin op de duur zal moeten aannemen om deze groei ende problemen het hoofd te bie den. een geladen geweer. Autoriteiten zeiden dat de man één van degenen was, die in het oog wer den gehouden als een mogelijke drei ging voor het leven van de president. Men voegde hieraan toe, dat eventue le verdere inlichtingen over deze zaak uit Washington zouden moeten komen. Marktberichten De Noorse premier, Einar Gerhard- sen, verklaarde niet te geloven dat het aftreden van Kroesjtsjew „be slissende veranderingen" in Rus sische politiek teweeg zal brengen. Hij baseerde dit op het feit dat Breznjew en Kosygin beiden door Kroesjtsjew zelf zijn uitgekozen voor hun hoge functies. P»-- - i - '.'-ov w—IU-IJ «P». w-iw J groi v, aanvraag van de onder de stKhting r.-k.Qok Per Haekkerup, de Deense mi- Ln Saint Remy i 90-sc 70-80 17. 2 80-9O schoolbestuur te G<>cs i^sorterende ulo- r.ister van buitenlandse zaken, - *>-80 i~—is. co-ie ï<5:s 3 grof 9--;. schooi afwezen, doch Gedeputeerde voorziet drastische verande- 3 W" ï-ji Gieser wiujcman eo-ro 46 y-6o Staten van Zeeland hadden gemeend, ,32-33. D 11-21. grof 23 Zwijadr. Wijnpeer dat de gevraagde medewerking diende 15_;6 ,s 8 grof 8 tesee de Paris 1 75-SO 15. 70-75 14. 65-70 1 3. 60-65 10. Totale aanvoer hard fruit 12.400 kisten. veiling goes. 15 oktober. Export- en industrlevelhng ap pel»Cox Orange Pippin 1 80-85 4112. 75-80 38—11. 70-75 31—10. 65-70 27—35. 60-65 2124. 55-60 12—16. 2 75-80 36—35. 70-75 29—32. 65-70 23—26, 60-65 13—19. 2D 6. 3 grof 12—17. fijn 6. Goudreinet 1 90-95 29. 85-90 27. 80-35 25—27. 75-80 20—22. 70-75 16—17. 65-70 12. 2 85-90 20. 80-85 19. 75-80 16. 70-75 14. 65-7012. 3 grof !2. 3 fijn 6, val 6. Jonathan 1 85-90 25. 80-85 22—24 75-80 25—28. 70-75 21—26. 65-70 23—25. eo-es 18. 2D 6, 2 75-80 16. 70-75 43-14. «5-70 13. 60-65 12. 3 grof 6. 3 fijn 6. ongesorteerd 8.10. Golden DeUdous 1 90-95 53. 86-80 42— 64. 80-85 30—56. 75-80 19—61. 70-75 20—58. 65- 70 18. 60-65 13. 2 80-85 26—28. 75-30 21—25 70- 75 19—32. 63-70 12. 60 65 6. 3 grof 13—32. Glo rie van Holland 1 35-90 17. 80-85 18. 75-80 !3— 19. 70-75 18. 65-70 14. «0-65 6. 2D 6. 3 grof 8. Sterappel 1 70-75 39. 63-70 30. 60-85 20. 55-60 16. 70-75 30. 65-70 25. 80-65 14. 55-60 12. 3 grof 612 I-ornbartji Calville 2 80-ss 612, 75-80 6. 70-73 6. 65-70 6- Diverse appels kroet 6. val C Peren: Conference 2 70-75 34 65-70 32—33, 60- 65 31—32. 55-60 23—26. 2D 19. 3 grof 20, fijn 13—15. Doyenne du Comice 1 80-85 63, 75-80 71, 70-75 73. 65-70 67. D 60-65 52. 2D 27—31. 2 85-90 54—55. 80-85 57—58. 75-60 57—64. 70-75 60—62, 65-70 52—56. 3 grof 23—53. 3 fijn 18— 3L Beurre Alex Lucas 1 90-95 20. 85-90 24. 80-85 33. 75-80 39. 70-75 41. 65-70 36. D 60-65 3—10. 2D 9. 2 90-95 20. 85-90 22. 80-85 24—29. "5-80 25—35. 70-75 34. 65-70 28. 3 grof 7—9. vorden verleend. Het schoolbestuur had de gemeenteraad gevraagd gelden beschikhaar te stellen voor de aanschaf van de beide machines op grond van art 72 der Lager Onderwijswet 1920. De bei de machines zouden worden gebruikt voor de vakken aardrijkskunde, geschie denis menskunde en Nederlandse taal en voor het gereedmaken van proefwerken en het vermenigvuldigen van circulaires. De raad oordeelde een dergelijke appa ratuur niet noodzakelijk voor een ulo school. Daarom meende men. dat de aan loop de normale eisen aan het geven •an lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden. De aankoop van de schrijfmachine wilde de gemeente raad niet los zien van de aanschaf van de stencilmachine. Indien bezwaren zou den bestaan tegen het beschikbaar stel len van gelden voor een stencilmachine, dan zou de schrijfmachine ook van wei nig nut zijn- Het schoolbestuur ging hierop In beroep bij Gedeputeerde Staten, welk beroep door dit college gegrond werd verklaard. Tevens werd bepaald, dat geacht werd, dat de gemeenteraad van Goes alsnog de gevraagde medewerking zou hebben verleend voor de beschikbaarstelling \*an de gelden voor de aanschaf van de beide machines. Gedeputeerde Staten overwo gen daarbij, dat de aanschaf van het ge vraagde niet gezien kan worden in het licht van de vervanging van versleten materiaal. Daarbij gold ook. dat de ge meenteraad reeds eerder medewerking had verleend bij de aanschaf van een kleine schrijfmachine. In het beroep op de kroon blijft het ge meentebestuur van mening, dat het ge vraagde niet kan worden verleend op grond van art. 72 der l.o.-wet. Eiervelllng S B E Aanvoer 426.000 stuks, handel redelijk. Eieren van 37—13 gr. 4,60—5. 52—63 gr. 8.82 —13,25. 63-72 gr. 13.35—14.41; eendeëleren: aanvoer 7435 stuks. Prijzen: 57—62 gr. 7.61— 356. 64—63 gr. 9.36—10.01. de gebeurtenissen in de Sowjet- Unie gezegd dat gezien uitla tingen van de heer Kroesjtsjew in ide afgelopen tijd het bericht over diens aftreden niet hele maal een verrassing kan zijn. FILMS IN ZEELAND Nachtleven in Europa, een bloemlezing Lemmy Caution wordt weer eens naar waarde geschat; in „Jouw beurt schat- je". Grand (Goes) en Alhambra (Vlis singen) heeft de F.B.I. hem dringend no dig voor het oplossen van een zeer ge compliceerde spionagezaak. De ontduikers van de wet zijn schurken niets of niemand terugdeinzen derhalve zeer begrijpelijk dat een beroep wordt gedaan op de keiharde speurder, die we in al zovele gevaarlijke avonturen verwikkeld zagen. Het spionagewerk in dezè film is gesne den koek voor Lemmy Caution-vTertol- ker Eddie Constantinê Hij krijgt volop de gelegenheid zijn kunnen te tonen, zo wel wanneer het op vechten aankomt als in de bar temidden van gerenom meerde schoonheden als Gaia Germani, Walcheren heeft weM- ontvangen van G.S van Zeeland. De minister zal deze gegevens bestuderen crard Gcr.' «iimperdijk naa. Rotterdam sonsheek J i„f^n en zich Jan moeten heraden of wijzi- c. nSEUS?» "T plaatf KeLeen auSbns ta J1""" d' vTd Ham'1'ui jSluurd door R. van W. uit KloosterzMde aangebracht. De minister wenst r if™!! J f A .erdeen bpt.-i. n 0I1 een inhalend Belgis, h busje, dat daar- deze zaak nauwgezet te bestuderen: ,ucr, 'P W|cn eoeki. na..: we. Steven naarna doorgereden is. Niemand liep enig desnoods moet de definitieve regeling Mondragon eruadering ..Staa I Boulogne Pjgrnaii-:. "lam Helen I letsel op De autobus werd aan de iin- dan nog maar wat langer wachten. 'kervoorzijde beschadigd. betoogde de bewindsman. Wie zich een blik wil gunnen in de grote en kleine nachtclubs van Euro pa. maar daarvoor toch weer niet te ver van huis kan gaan. krijgt in Alhamhra (Vlissingen) een bloemle zing van uitgelezen amusement voor gezet onder de veelbelovende titel „Mondo Sexy di Notte" Het is voor namelijk een vorm van amusement marktbericht barneveld. 15 Oktober 1964. j Coöperatieve Veluwse eiervelllng. Een woordvoerder van het Ne- Aanvoer 348 747 stuks, handel Vlot- Prijzen derlandse ministerie van buiten- euiden per 100 stuks: eierer. van 44-53 g.-. landse zaken in Den Haag heeft 97S-!i«' 63-n donderdagavond in antwoord op een vraag als eerste reactie op veiling kapelle-biezelinge. 15 oktober. Industrie- en exportveiling. Pe ren. Saint Remy 2 80 17. 70 18. 60 16. 2D II. 3 grof 14. 3 fijn 9>.ó. Beurre Alex Lucas l 85 24 80 32. 75 37 70 37 65 28 2 80 30. 75 34 70 65 27. 2D 60 8, 3 grof 10—11. 3 fijn 6. Doyenne du Comice I 85 58. 80 63, 75 70. 65 0 43—49. 75 59, 70 63. 65 54. 2D 60 36, 3 grof 34. 3 fijn 9'i—13. Doyenne du Comice rijp 2 80 59 'Vijnpeer 1 65 18 60 17. 55 15. 50 954. 2 6 noemcl worden als opvolgers -5 44. 50 94 2D doordraai 3 grof :0 Confe- van de heer Kroesjtsjew als mi- 'enc* 2 33. 60 2?. 55 2;. 2D fu-8. nister-nresident en nlc grof :0 it. 3 f.;i 6-4 11. Legipont 2 75 nisier president en ais eerste 70 3. - go 20. 55 e. 3 grof 17, 3 t-. n partijsecretaris en de fnneties comtesse de Paris 1 -5 13. 70 14. 65 12. die dezen tot dusver bekleedden, 'f 11- 55 2 75 3 70 9 65 ":=- 60 e 55 doordraai. 2D doordraai. 3 grof 8*4. 3 fijn ge\en geen aanleiding \OOr- doordraai. Nouveau Poifeau 1 75 9U. 65 3, hands wijziging te verwachten 35 doordraai. 3 grof 6*4 3 fijn doordraai in dp knprc Appelen: Goudreinet 1 85 26. 80 24 70—25.10, S' 15 21 10-21.50. 70 16 30-1670. 65 12.50. 2 85 18. 30 19 75 15—16. 70 1 3—14. 65 7. 2D 6. 3 grof 8 80—12. Jonathan ex. 80 27, 75 32. 70 23. 85 23. 1 80 22. 75 25, 70 26 65 24. 60 17. 2 75 13. 70 17. 65 12. 60 12. 3 grof 6. Cox Orange Pip pin 1 80 37 75 35. 70 31. 65 26. 60 19. 55 1 2. 2 75 3132. 70 2629 65 Jp60 17. 55 6, 2D 6. 3 grof 12 Cox Orange Pippin geel 1 75 43. 70 37 65 29. 60 21. 55 12 3 grof IS Glorie van Holland 1 85 16. 80 16. 75 15. 65 14. 2 85 !4. 80 14 75 13 70 12. 65 6 J grof 6 Laxlon Supertie 1 70 14 65 12. 2 80 6. 75 6. 70 6. •'•5 81;. 60 644- Golden Delicious ex. 85 56. 80 55 1 85 51. 80 54. 75 49 70 40. 65 31. Sterappel 1 65 26. 2 70 24—33. 65 15—24. 60 13—18. 55 12— waaraan veel vrouwelijk schoon minimum aan textiel te pas komt. als muzikale attracties wordt men dan nog geconfronteerd met Apache dansen uit Parijs, de Madison, een gezelschapsdans die het in Ameri kaanse societykringen goed doet of althans heeft gedaan <we leven zo snel), en met de Latijnsamerikaanse zingende cowboys Los Machucambos Een verrukkelijke komedie die we gaar- na aanbeveling, omdat we er zelf zo bij gelachen hebben is Maarrr dokter"-, een kleurenfilm van Britse makelij met in de hoofdrollen Dirk Bogarde. Sa- mantha Eggar en James Robertson Jus- tice. de laatste als een chirurg, die het op twee manieren mor-ililk heeft hij is verliefd en hij is te dik Beide zaken brengen hun complicaties mee Deze ver makelijke film is te zien ln City (Mid delburg i ln Luxor Vlissingen staat een rolprent op het programma, die de minder fraaie aspecten van het dagelijkse leven in een wereldstad als New York belicht; „Jong en doortrapt" met Alan Ladd en Rod Steiger Voorts in dezelfde bioscoop een spannende western: „Om het goud van Nevada" Deze laatste film wordt speciaal voor de jeugd in de zondagmatinee vertoond. „Constantijn de Grote" bespraken we reeds eerder. De belevenissen van deze heer uit een ver verleden opgehaald door Cornel Wilde en Belinda Lee zijn te aanschouwen in Electro (Middel burg). Heden overleed zacht en kalm in het zieken huis .Bergzicht" te Goes na een geduldig gedragen lijnen onze zoon en broer GOMMEKT MARINES ZOFTKWEM. op de leertijd van 22 jaar en 6 maanden. Kruiningen L. Zoetcwelj. A ZoeiewetJ-Traas. M. G Zoeteweij. Krabbendtjke: D. A. E de VejJ. Kruiningen, 15 oktober 1964. Kanaalweg 59. zal op zater dag 17 oktober a.s. op de begraafplaats te Schore. Vertrek van het verenigingsgebouw te Schore ie 11 45 uur. Condoleantieadres: Kanaalweg 59 te Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5