P.Z.C. bij héérlijke California soep Neem vandaag nog een abonnement op de CADEAU? Ruimteraketten moeten plasmamotoren hebben ja, écht cadeau 5 10 G. J. Wilbrink M. v. d Kreeke 26,75 Fa. A. Joziasse Zn., BEZOEK AAN WESTERSCHOUWEN IN 1963: MET KWART OMHOOG Driekwart verkeersmisdrijven in Zeeland door alcohol voor l slechts vlaggetjes' De heer en mevrouw CORNELISSE- VAN OFFENBEEK geven met blijdschap ken nis van de geboorte van hun dochter JACOBA WILHELMINA CORNELIA. Nieuw- en Sint-Joosland, 15 oktober 1964. Oude Rijksweg 29. CORRY GOEDEGEBURE hebben het genoegen, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaatshebben op vrijdag 23 oktober 1964, om 2 uur. in het gemeentehuis te 's-H.- Arendslcerke. Nieuwdorp, okt. 1964. Havenweg 35, N.W. Kra,ay- ertseweg 9. Gelegenheid tot feliciteren van 4.45 uur6 uur in het verenigingsgebouw te Nieuwdorp. Toekomstig adres: N.W. Kraayertseweg Nieuwdorp. 16, Donderdag 22 oktober hopen onze gelief- ouders, behuwd-, groot- en overgroot ouders G. MAR ANUS en Z. MARANCS- BEVIMEL „Der Boede", Koude- j kerke, de dag te ge- j denken dat zij 55 jaar j geleden in het huwelijk traden. Wij hopen dat zij nog lang gespaard mogen blijven. Dit is de wens van de kinderen, be huwd-, klein- en ach- terkleinkinderen. Domburg, okt. 1964. Gelegenheid tot felici teren in het ver.ge bouw „Amicitia" te Aagtekerke van 16.00- 17.30 uur. Hiermede geven wij kennis, dat heden is overleden, na een lang durig, geduldig gedra gen lijden, mijn lieve wouw, onze moeder, behuwd- en grootmoe der, MARIA JANNA GOETHEER geboren Jeremiasse, in de ouderdom van 65 jaar en 10 maanden. W. Goetheer. J. W. Goetheer. S. Goetheer- Nieuwenhuyze. Wim. Ellewoutsdijk, 15 oktober 1964. Kapellestraat 2. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 17 oktober 1964 op de algemene begraaf plaats te Ellewoutsdijk om 12 uur. Tandarts Van der Veen zaterdag 17 oktober AFWEZIG. Heden overleed, na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, onze ge liefde vader, behuwd- en grootvader, JACOBUS BOONE, weduwnaar van Adriana van Noppen, in de ouderdom van 72 jaar. C. N. de Nooyer- Boone. F. de Nooyer. Frans. Addie. Ina. O.- en W.-Souburg, 15 oktober 1964. Middelburgsestraat 73. De teraardebestelling zal plaatshebben op zaterdag 17 oktober a.s. Vertrek 12.30 uur vanaf het sterfhuis. Vraag inlichtingen en demonstratie bij de OFFICIAL-DEALERS GOES Tel. 0 1100 6221 I Hartelijk dank, ook namens onze kinderen, voor de gro te belangstelling bij ons 40- jarig huwelijk. L. Maas. J. Maas- Schoonenboom Hierbij zegt ondergetekende hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij zijn 40-jarig jubileum ondervonden. In het bijzon der dank aan de fa. Oggel, die deze dag voor hem tot een onvergetelijke heeft gemaakt. I. Meesen Axel, fi oktober 1964. Van de Velde uw drukker °kt°ber. \lSi- Nieuwe Kerkstraat 47. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het plotseling overlijden van onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader JOOST VAN SPARRENTAK, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, J. G. van Sparrentak- Dronkers. Elegante rok met sportief accent; in modieuze kleuren. Nieuwe Burg 33-37 MIDDELBURG Schitterende, zware roestvrij stalen soeplepel met levenslange garantie Modern en sierlijk van vorm. Nü gratis, zonder één cent bijbetaling bij heerlijke California soep! Haal vandaag nog een spaarfolder bij uw winkelier. Er is een vlaggetje op alle California soepen en -bouillonproducten! UITSLUITEND OM ONZE CLIËNTEN TE GERIEVEN KUNT U OOK GESCHENKEN ONTVANGEN MET BIJBETALING. VRAAG HIERVOOR NADERE INLICHTINGEN BIJCALIFORNIA - HARDERWIJK, afd. CLIËNTENSERVICE. 100 KILOMETER PER SECONDE Geen science-fiction maar technische werkelijkheid De snelheid waarmee raketten zich door de lucht en de ruimte spoeden, hangt in eerste instan tie af van de uitstroomsnelheid van het expanderende gas aan de ach terzijde. Deze uitstroomsnelheid wordt op haar beurt bepaald door de temperatuur van de gassen in de verbrandingskamers. Bij raketten van het thans gebruikelijke type is de voortstuwingsstof van een che mische samenstelling: daardoor is de hitte van de chemische reactie in de verbrandingskamers hoewel zeer groot toch aan beperkingen gebon den en het is duidelijk dat hiervan een beperkte uitstroomsnelheid het gevolg is. Al van te voren laat zich dus bij ie der nieuw-ontworpen rakettype dat op conventionele brandstof werkt aanzien, dat de snelheid een zeker plafond heeft. Dit is dan ook de re den, dat men tot dusverre voor het overwinnen van de aantrekkings kracht van de aarde en dus voor het bereiken van een omloopsnelheid van acht kilometer per seconde steeds zijn toevlucht heeft moeten nemen tot twee- of drietrapsraket ten. De eerste trap is nagenoeg al leen al nodig om los te komen van de aarde en een zekere aanvangs- snelheid te behalen, waarna de ove rige trappen raketten op zich met hun stuwkracht op de eenmaal behaalde snelheid kunnen voortbou wen, echter bevrijd van de grote massa van de eerste trap en derhal ve in mindere mate door de aarde aangetrokken. De uitslroomsneiheid van raketmo toren, die op synthetische brandstof lopen, zal wel nooit boven de 4'i kilometer per seconde komen. Daar mee zijn ten enenmale de projecten voor de interplanetaire ruimtevaart niet te verwezenlijken. Daarvoor heeft men Immers snelheden nodig van tien tot honderd kilometer per seconde. terminologie van de natuurkunde verstaat men er een geïoniseerd gas onder Wanneer men bijvoorbeeld waterstof tot 5000 graden Celsius verhit, vallen de H-moleculen uiteen in atomen. Voert men de tempera tuur nog hoger op. dan komt men in het plasmastadium. Daarin botsen de atomen zo driftig op elkaar dat er elektronen uit geslingerd worden. Deze uitgeschoten elektronen „ioni seren" het gas, hechten zich namelijk aan de gasmoleculen. Het gas krijgt dan elektriciteitgeleidende eigen schappen. Dit is voor gebruik in raketten een zeer belangrijke eigenschap. Ook bij booglampen en elektrische lasappa raten werkt men al lang trou wens met dergelijke in plasma toestand gebrachte geleidende gas sen. Dit soort lichtbogen wil men nu ook in de verbrandingskamers van raketten als aandrijving gebruiken; men moet dan uiteraard de licht- boog wel eerst tot stand brengen. Dat kan, door normaal gebruik te maken van elektrische energie. Gastenstatistiek nu verschenen Onbegrensd lonenmotoren In het oog springt hierbij dat in te genstelling tot hetgeen bij de warm te van chemische reacties het geval is de hitte van een lichtboog theoretisch geen grens kent. Hoe hoger de stroom, des tc groter hitte. Men heeft al lichtbogen laten wer ken die het tot 50.000 graden C. brachten. Eigenlijk is het helemaal geen kunst dit soort lichtbogen over te planten op een raket. De kathode kan zo worden overgenomen. Men gebruikt er alleen niet grafiet voor, maar wolfraam. De anode de an dere pool van de boog dus moet de vorm van een straalpijp krijgen. Bij de experimentele modellen be stond deze uit koper, dat met water werd gekoeld. In Europa wordt aan dit soort proe ven onder meer gewerkt in Stutt gart, waar zich het Duitse Instituut voor Plasmadynamiek bevindt. Men heeft daar gas van de kathode in de verbrandingskamer gevoerd. het daar onder hoge druk verhit en het vervolgens in de straalpijp gelegen heid gegeven te expanderen. Dat lukte. In 1963 werden er al demon straties mee gegeven. eenvoudig de weg van het geleiden de metaal nemen. Maar men is aan I het Duitse instituut thans zo ver, I dat men inderdaad een proefmodel aan het werk heeft. men in de ruimte aan de energie moet komen voor de verhit- tig van het uitstroomgas. Er is na tuurlijk wel een mogelijkheid, de zelfde die in satellieten wordt ge bruikt. Daar heeft men zonnebatte- rijen om elektrische energie te pro duceren. Maar het vermogen daar van ongeveer 10 kW is veel te klein om ruimteschepen voor inter planetaire reizen te bevoorraden. Een mogelijkheid: kleine kernreac toren. Maar deze moeten zo gecon strueerd worden, dat zij een uiterst gunstige verhouding tussen gewicht en elektrische produktie opleveren. Dit is een terrein, waarop tot dus ver nog onvoldoende research is ver richt. Er wordt echter ook in Stuttgart aan gewerkt. Momenteel laat men hier echter dit probleem maar even voor wat het is. Ten slotte zijn er ook elders in de wereld onderzoekingen met ionenmotoren aan de gang en ook daarbij in Rusland en in Ameri ka i3 al behoefte aan een hand zame kernreactor dringend geble ken. Men is in de eerste plaats doen de om de prestaties van de plasma aandrijving op te voeren. In Eindhoven is woensdagavond een begin gemaakt met een reeks experimentele kleurentolcvisicuit- zendingen. De foto toont een ora- roepster in een veelkleurig ge waad met op de achtergrond een kleurrijk bord. Versnelling De wetenschap heelt eerst theo retisch. maar geleidelijk ook al met proefmodellen aangetoond, dat dergelijke enorme snelheden «el te bereiken zijn. In de Verenigde Sta ten is al geruime tijd geschreven over zgn. „ionenmotoren", ook wel plasniamotoren" genoemd. Men heeft er zelfs al mee geëxperimen teerd, waarbij is gebleken dat zjj zeer bruikbaar zijn, tenminste wan- meer men er de ruimte mee heeft bereikt. Maar voor de start is nog altyd een trap denkbaar, die op conventionele wijze zou kunnen worden aangedre- Wat is „plasma" eigenlijk? In de Maar er zitten een paar addertjes onder het gras. Waterkoeling in een ruimteraket is ondenkbaar. Derhal ve werd bij een proefmodel in Stutt gart ook de straalpijpanode van wolfraam vervaardigd. Weliswaar is dat een uiterst kostbaar kunstje, maar het resultaat was bevredi gend: de anode bleek te kunnen werken met strallngskoeling. De hitte van de verbrandingskamers kon via de buitenkant van de motor in de ruimte worden afgegeven. Bijzonder moeilijk blijft het kathode en anode bevredigend van elkaar te isoleren, aangezien anders geen lichtboog optreedt de stroom zou Deskundigen hebben het gevoel, dat de mogelijkheden van dit soort voortstuwingsapparatuur nog lang niet uitgeput zijn. Om er maar een enkel aspect van aan te tippen: snel heden van 100 kilometer per secon de moeten binnen hel bereik liggen, wanneer men elektrische verhitting kan combineren met een langs elek tromagnetische weg te bewerkstel ligen versnelling van het plasma een methode die ietwat raakt aan het systeem van de cyclotrons. Het is een stuk techniek, dat metho den vereist en een taaltje heeft ge schapen, die tien jaar geleden nog nauwelijks te omvatten waren, zelfs voor deskundigen. Maar de tijd gaal snel en zal steeds sneller gaan. En zeggen de mensen die eraan werken wat is nu helemaal hon derd kilometer per seconde? Het licht gaat al sinds jaar en dag drie duizend maal zo snel Met motor geslipt Mevrouw M. te Borssele kwam met haar motor op het gladde wegdek te vallen, waardoor ze een arm brak en enkele an dere verwondingen opliep. Een ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Burgerlijk armbestuur van Meliskerke zal na 100 jaar verdwijnen In de raadsvergadering van de gemeen te Meliskerke op dinsdag 20 oktober 's middags om half drie komt een voor stel van b. en w. aan de orde tot ophef fing van liet burgerlijk armbestuur. Het bestuur van deze instelling, die da teert vgn 26 augustus 1801, schrijft in een brief aan de gemeenteraad van Me liskerke, dat een verder voortbestaan van het burgerlijk armbestuur na 1 ja nuari 1965 geen zin meer heeft. Men is tot deze concluisle gekomen, omdat alle taken, die het burgerlijk armbestuur vervult, na 1 januari 1965 binnen de competentie van het gemeen tebestuur vallen. B. en w, schrijven in hun toelichting, dat de burgerlijke in stellingen door de ontwikkeling der overdracht van woningwetwoningen sociale zorg enerzijds en het financieel afhankelijk zijn van de gemeente an derzijds in de tegenwoordige tijd niet meer de betekenis van voorheen heb- ceeltje grond in het uitbreidingspl verkoop van grond aan de Cornells Jas persestraat en verhuur en verpachting van gemeentegrond. Ook stellen b. en w. voor een nieuwe verordening op de begraafrechten vast te stellen en een nieuwe kampeerverordening. Ten slotte komt nog een voorstel aan de orde tot aan de christelijke woningstichting te Oost- en West-Souburg en een voorstel tot het samenstellen van een ontwerp- Iijst van beschermende monumenten in de gemeente Meliskerke. Toename uit Duitsland het grootst Westerschouwen heeft zijn gemeentelij ke gastenstatistiek over 1963 binnen. Er blijkt uit, dat er in het vakantieseizoen van vorig jaar voor 25 procent meer „ge boekt" is dan in 1962. De cijfers: er wer den in 1963 41.000 gasten geregistreerd en bijna 466.000 overnachtingen. Voor 1962 lagen deze aantallen op respectie velijk 32.000 en 371.000. Deze cijfers ge ven niet de „netto-winst" aan bezoekers aan. De gastenstatistiek wijst erop, dat de belangstelling voor de Sehouvvse Westhoek niet werkelijk toegenomen is met 25 procent, maar voor een klein deel ook is toe te schrijven aan het feit, dat de statistiekformulieren meer volledig worden ingezonden. „Zonder twijfel is de vakantierecrea tie van buitenlanders te Westerschou wen relatief sterker dan die van de Nederlanders toegenomen. Dat heeft in de totale toeristische belangstel ling voor de gemeente een verschui ving ten gunste van de buitenlanders tot gevolg gehad", aldus de statistiek. Lagen de percentages Nederlandse en buitenlandse overnachtingen in 1962 respectievelijke op 81 en 10 procent van het totaal, in 1963 waren ze 77 en 23. En dat beteken:, rlat het aantal Nederlandse overnachtingen is geste gen met 19 procent, het aantal bui tenlandse daarentegen met 53 pro cent. Van hot aantal buitenlanders kwam één procent niet uit Duitsland. De gastenstatistiek toont ook een onder verdeling van de gasten per iogicsvorm, In 1962 was de verdeling van de 371.156 gasten in procenten uitgedrukt zo: hotels 2; pensions 2; gemeubileerd 8: zomerwo ningen 13; kamperen 10; huisjesterrei nen 57; vakantieoorden 8. Voor 1963 la gen de verschillende logiesvormen van de 466.000 gasten als volgt (wee in pro centen uitgedrukt): hotels 4; pensions 2: gemeubileerd 10; zomerwoningen 8: kamperen 13; huisjesterreinen 59; va kantieoorden 4. Er blijkt uit, dat per centsgewijs de hotels de grootste stijging boekten: een verdubbeling. Met name voor de gemeubileerde verblijven in Re- nesse neemt de gastenstatistiek aan, dat het voordelige verschil t.o.v. het over- nachtingscijfer 1962 een gevolg is van betere registratie. De toeneming van het aantal gasten voor kampeerterreinen, huisjesterreinen en pensions zijn groten deels op rekening te schrijven van reëel gestegen belangstelling Voor zomerwo ningen en vakantieverblijven in 1963 dus minder overnachtingen dan het jaar er voor. De statistiek toont ook aan. dat de gas ten gemiddeld iets korter zijn gebleven dan in het vorige jaar. Deze geringe te ruggang is uitsluitend het gevolg van een in vergelijking korter verblijf van twee nachten van de Duitse gasten. De Nederlandse bezoekers zijn ten opzichte van 1962 even lang gebleven. De spreiding over het seizoen was vrij wel gelijk aan die van het vorig jaar: er was alleen een wat sterkere concentratie van vakantiegangers in de maand juli, zowel van Nederlandse als buitenlandse gasten. Wat de buitenlanders aangaat, is er een verschuiving van augustus naar juli te constateren. Volgens de uitkomsten van de gastensta tistiek over de jaren 1961-1963 blijkt Renesse zich als vakantiegebied sterker te ontwikkelen dan Burgh en Haamste de. Vooral in internationaal opzicht maakt Renesse een krachtige ontwikke ling door. Het maatschappelijk patroon van het bezoek is ten opzichte van 1962 praktisch niet veranderd: drie vijfde deel van de toeristische bedrijvigheid wordt veroorzaakt door recreanten uit de kringen van arbeiders en lagere em ployés. In toenemende mate wordt, pa rallel aan het groeiend autobezit, ge bruik gemaakt van de personenauto bij naar Westerschouwen. Eerste paal voor ratiobouw in ■Zuid-Beveland Maandag aanstaande gaat de eerste paal de grond in als startsein voor de gezamenlijke woningbouw van elf ge meenten in Oost Zuid-Beveland. Het is bekend: deze groep gemeen ten wil proberen om door geza menlijke ralioliouw meer woningen te produceren dan op een andere ma nier mogelijk is. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, ir. L. D. Huisman zal voor dit doel de heimachine hanteren, die de aannemer, het N.V. bouwbedrijf J. M. J. Schrijver Zoon uit Goes op het terrein bij de chr. uloschool in aanbouw in bouwplan-zuid te Goes heeft neergezet. Want Goes is de eer ste gemeente, waar de fimderingen voor het gezamenlijke ratiobouwplan worden gelegd: in eerste instantie zal er in de Ganzeslad een complex van 80 woningen worden gebouwd. Latei- volgen er in Goes nog 240. In totaal worden in 1964, 1965, 1966 en 1967 in de deelnemende gemeenten 620 wo ningen in ratiobouw neergezet. Het officiële begin van de bouw is gesteld op 2 uur 's middags. HET ALCOHOLAAM DEEL( in VAN ONHÉRRÖEPËL'-JKE VER- OORDELINGEN IN 1952 WEGENS MISDR'JVËN VOLLENS DE WEGENVERKEERSWET 57 Landelijk' gemiddelde Uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, getiteld „Toepassing der Wegenverkeerswet 1962" is gebleken, dat Zeeland op Overijsel na de provincie is met pro centueel de meeste verkeersmisdrij ven ten gevolge van alcohol. Het is gebleken, dat in Zeeland 71,6 procent van het aantal onherroepe lijke veroordelingen wegens verkeers misdrijven het gevolg zijn van het ge bruik van alcohol. Het hoogste per centage had Overijsel in 1962 met 73,5 procent, het laagste Noord-Holland met 54,9 procent. Het landelijk gemid delde is met 0,1 procent gedaald tot 65 procent in 1962. Ondanks de vele waarschuwingen en propaganda-ac- ties blijkt dus, dat ruim tweederde der ongelukken door of mede door alcohol veroorzaakt wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4