PLOTSELING GEPLAATSTE NEDERLANDSE HANDTEKENING ZAAIT PANIEK IN E.B.U. „Laatste woord" van hoofdstad aan Kamer Diplomatieke zet voor C.A.S. Joh. de Heer GEORGANISEERD OVERLEG NIET HETZELFDE ALS ONDERHANDELEN' Progressief plan als laatste troef WIE „MENSEN VAN MORGEN" ZIET GENEERT ZICH „Amsterdam" door de ogen van Van der Horst DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 STRIJD OM DRAAD-T.V. SPITST ZICH TOE Advertentie) (Van onze radio-t.v.-redacteur) Met een onverhoeds geplaatste handtekening onder een uit 1960 da terende Raad van Europa-conventie inzake de bescherming van t.v.- uitzendingen, heeft Nederland zich de ergernis op de hals gehaald van de leden van de gezamenlijke Europese omroepen verenigd in de Europese Radio Unie (E.B.U.). Het zijn de eerste schermutselingen in de strijd rond de draad-t.v. die de Nederlandse regering op haar program heeft staan. E.B.U.-functionarissen gaven ons als hun mening, dat deze plotse linge belangstelling van Nederland voor de zolang veronachtzaamde conventie, geen ander resultaat beoogde dan te voorkomen dat een aanvullend protocol van kracht kan worden waarin wordt bepaald dat bij verspreiding van t.v. per draad 50 procent van bui tenlandse t.v.-programma's be scherming zal genieten. Deze E.B.U.-functionarissen verklaarden echter dat als deze manoeuvre van de Nederlandse regering een aankondiging vormt tot onwil van de Ned. P.T.T. om te betalen voor via de draad verspreide bui tenlandse programma's de rechter dan maar zal moéten uitmaken of buiten landse omroepen, filmmaatschappijen, artiesten, schrijvers en producers niet in hun recht staan als zij schadeclaims ii dienen. de PTT over de kwestie van de rechten die voor per draad doorgegeven buiten landse tv-programma's moeten worden betaald. Volgens de PTT zou dat een vrij blijvend gesprek zijn. EBU-zegslieden verklaren dat de PTT zich echter tot onderhandelingen bereid zou hebben ver klaard. De vraag is of het verder leiden per draad van buitenlandse tv-programma's auteurs-rechtelijke aansprakelijkheid met zich meebrengt. De beslissing over die vraag kan het staan of vallen van het door de regering voorgestane centraal antennesysteem (CAS) betekenen. De PTT beantwoordt haar ontkenned. De EBU en andere belanghebb-enden ne men daar fel stelling tegen. Grote Ame rikaanse omroepmaatschappijen als de NBC eveneens. „Wij hebben een man in Londen die i speciaal tot taak heeft onze produk- ties aan Europese omroepen te verko pen. Als Nederland zomaar in Zee land overneemt wat we in Engeland hebben verkocht, kunnen we in Ne derland wel inpakken", was het com mentaar van een Amerikaan. De hoop van de in de EBU verenig de omroepen was uiteraard geves tigd op een begin van dit jaar uit de juridische commissie van de Raad van Europa voorgekomen en op de tafel van de ministers terecht geko men aanvullend protocol op Straatburgse conventie van 1960. Van de 17 leden van de Raad van Euro pa hadden dat er slechts vier gedaan: Engeland en de drie Scandinavische lan den. Dat hield volgens Insiders de mo gelijkheid in dat die vier landen het voorgestelde protocol wél zouden aan vaarden en het gevolg daarvan zou weer zjjn dat landen die zich daarna alsnog bij de conventie zouden aansluiten met een ook nog die 50 procent clausule zouden moeten slikken. Door de onver hoedse Nederlandse handtekening onder de conventie is nu echter de weg van de aanvaarding van dit 50 procent-proto col zonder Nederlandse goedkeuring ge blokkeerd. Opschudding En dat de Nederlandse goedkeuring als nog zal worden gegeven is niet erg waar schijnlijk. Dat verklaart de enorme op schudding en verbitterdheid in EBU- kringen over deze onverhoedse Haagse manoeuvre. De verontwaardiging is nog groter omdat men de overtuiging heeft dat Nederland, zijn handtekening in Straatsburg plaatsend bovendien nog voorbehoud heeft gemaakt tegen het ar tikel in de conventie zelf waarin erken ning van bescherming tegen versprei ding van tv-programma's per draad-tv is vervat. Staartje Door deze snelle ondertekeningsproce dure heeft Den Haag volgens EBU- opvattingen willen voorkomen dat in processen die tegen de PTT zouden wor den aangespannen wegens doorzenden van buitenlandse tv-progranima's de Straatsburgse conventie tegen de PTT zou kunnen worden gehanteerd. Als dat inderdaad is bereikt kan dit muisje nog wel een staart hebben in de Staten-Ge- neraal want het is wel zeker dat de EBU waarvan de Nederlandse omroepvereni gingen uiteraard lid zijn. tegen deze hindernis storm zuilen gaan lopen. HAMMOND HUISORGEL r éérst horen, zien en zélf bespelen! Vraag folder. Prijs v.a. 3450.- MINISTER TOXOPEUS IN NOTA: Aparte delegatie Aanvulling Volgens dit protocol zou 50 procent van per draad doorgegeven buitenlandse tv- programma's bescherming genieten. Dat sloot aan bij een bepaling in de conven tie zelf waarin gezegd werd dat er wel recht op bescherming tegen versprei ding per draad moet zijn. Tegen de aan neming van dit protocol maakte Neder land in Straatsburg bezwaar. Maar Ne derland had de conventie waaraan dit protocol gehecht moc-st worden niet eens ondertekend. als adviesorgaan De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus geeft in een uitvoerige nota zyn visie op een wijziging van het georganiseerd overleg ambtenarenzaken. In zijn conclusies zegt hij, dat voor het voeren van een verantwoord personeels beleid by de overheid ruime inspraak van de ambtenarcnorganisaties over het gehele terrein van dit beleid onontbeer lijk is. Het streven van de regering zal erop gericht zijn het ot-erleg met de ambte- narenorganisaties harerzijds zoveel mo gelijk inhoud en betekenis te geven bin nen de grenzen van haar staatsrechte lijke verantwoordelijkheid enerzijds en de daaruit voortvloeiende eigen status van de ambtenaar anderzijds. Gelet op de bijzondere rechtsverhouding tussen overheid en ambtenaren dient z.i. het in de ambtenarenwet 1929 ver vatte beginsel n.l. dat het vaststellen van de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel niet een zaak is van het sluiten van een overeenkomst tussen twee partijen, gehandhaafd te worden. Niet kan echter worden ontkend, dat de formulering van dit beginsel niet ii overeenstemming is met de ontwikkeling die het georganiseerd overleg heeft ori dèrgaan. ja zelfs die ontwikkeling, waa: zij nog niet heeft plaatsgehad, in de weg kan staan. Hij wilde de redactie van het desbetreffende artikel te gelegenertijd wijzigen. Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te, bestrijden. Jenny Arean als Mariette Forperon en Bernhard droop als de schilder Pierre Cahors in een scène van „De kus van de ballerina"een musical ran Willy van Hemert, die zater dag a.s. onder diens regie door de N.C.R.V.-televisie op Nederland l zal uorden uitgezonden. De mu ziek is ran Harry de Groot, die ook de muzikale leiding heeft. echter van doeltreffender samenstel ling, ook wat de vertegenwoordiging der lagere openbare lichamen betreft. De instelling van een „voorberei dingscommissie" ter bevordering van een vlotte afdoening van zaken ver dient aanbeveling. Aan de wens, het georganiseerd overleg toe te rusten met een zelfstandig secre tariaat, kan in zoverre worden tegemoet gekomen, dat het secretariaat wordt los gemaakt van de departementale beleids afdeling en een secretaris wordt be noemd. Deze zal weliswaar administra tief verbonden zijn aan het ministerie van binnenlandse zaken, doch overigens onder leiding van de voorzitter ter be schikking staan zowel van de regerings vertegenwoordiging als van de perso neelsvertegenwoordiging. PACIFICATIECOMMISSIE KOMT MET ADVIES Verwachting: reclame op tweede net (Van onze Haagse redactie). De pacificatifcommissie, die vandaag in I D«>n Haag bijeenkomt, zal tijdens deze vergadering naar mag worden aange- nomen gereedkomen niet haar interim advies aan minister Bot (o., k. en w.) over de reclame in de televisie. In het rapport zal de meerderheid zich, zo is algemeen de verwachting, uitspreken vóór een tijdelijke vorm van reclame- uitzendingen op het tweede net in af wachting van een definitieve regeling. De exploitatie zou in handen komen van de Nederlandse pers, torwyl de uitvoe ring door de N.T.S. dient te worden ge regeld. Een raad voor televisiereclame, j waarin onder meer vertegenwoordigers van de overheid, de omroepen en de dag bladen zitting hebben, zal belast worden met het toezicht. De meerderheid van de commissie zal waarschijnlijk wel bereidheid tonen te gemoet te komen aan het verlangen van het bedrijfsleven om de reclame enigszins te spreiden over het dagpro gramma tijdens de logische onderbre kingen in de programma's, zoals de pau zes. Deze wens is inmiddels tot uitdruk king gebracht door de vereniging van erkende advertentiebureaus (V.E.A.) in een memorandum aan de commissie. Hoewel vroeger de gedachten uitgingen naar een bundeling van de reclame in bijvoorbeeld twee blokken vóór en na het programma (het Beierse sy steem), blijkt deze methode toch wel na delen op te leveren. Niet alleen wordt op deze wijze de reclamezendtijd be perkt, maar bovendien wordt het moei lijk differentiatie in de tarieven aan te brengen, zodat de kleinere adverteerders als het midden- en kleinbedrijf door de hoge tarieven grotendeels buiten spel worden gezet. Verwacht mag worden dat in het meerderheidsrapport ook re-1 haven Schietpartij op jacht: weer twee arrestaties P1ERPR1JS PROCUREUR-GENERAAL HANDELDE OP EIGEN GEZAG i (Van onze parlementaire redacteur) i Minister Andriessen heeft gisteren in Na de schietpartij op een jacht in de an Muiden hebben leden van kening zal worden gehouden met de be- de Amsterdamse onderwereld hun zwaren van de N.C.R.V. tegen reclame- erecode uitzendingen op zondag. zasen v; aangifte gedaan tegen tegenstanders. gedeeld, dat de procureur-generaal Dinsdagmiddag arresteerde de dis- van de Hoge Raad op eigen gezag districtsrecherche van de rijkspolitie cassatie „in het belang van de wet" 'weer twee mannen: de 22-jarige kei- heeft aangevraagd, tegen het arrest ner-nortier I W S en de t'-iariire VaD het HaaKse gerechtshof, waarbij de prijzenbeschikking inzake de pier- sportschoolhouder J. C. B. prijs onverbindend werd verklaard. Jongetje van vier jaar verdronken •ierjarige Ricardo Botter, zoontje van de kapitein van de sleep boot „Tractie", is gistermiddag door nog onbekende oorzaak in de tweede Eemhaven in Rotterdam te water ge raakt en verdronken. De rivierpolitie boord van het jacht van de dancing- - heeft het stoffelijk overschot opge- eigenaar M. J. de V. gouden sieraden nerfnl dre&d- te hebben gestolen. Zij worden ervan verdacht, met de eerder als dader van de schietpartij aangehouden kelner Max V. (27), aan Belangengroepen Splitsing van het overleg naar grote be langengroepen acht de minister niet aan to bevelen. Evenmin wil hy een afzon derlijke behandeling van de belangen der hogere ambtenaren. Wijziging in de mate van inspraak der lagere organen in hef kader van het rijksoverleg acht linister Toxopeus niet mogelijk. Geen onderhandelen Hoezeer er ook naar gestreefd dient te worden de mogelijkheden van het overleg te verruimen en het klimaat te verbeteren, een overleg in de van onderhandelen, zoals het in het bedrijfsleven tussen twee gelijkwaar dige partijen wordt gevoerd, kan in het georganiseerd overleg niet plaats vinden, aldus de minister. Het geven van ruime onderhandelings bevoegdheid aan de regeringsdelegatie is hem niet mogelijk gebleken. De in 1954 gekozen constructie, die van een derge lijke bevoegdheid uitging, moest daar om tot teleurstelling leiden en dientenge volge tot moeilijkheden aanleiding ven. De enige mogelijkheid om uit de impasse te geraken acht de minister hierin ge legen. dat het overleg in den vervolge van regeringszijde wordt gevoerd door de minister van binnenlandse zaken, ter zijde gestaan door enige in overeenstem- 'ng met de raad van ministers aange- ;on ambtenaren of andere daarvoor in aanmerking komende personen dan rel namens die ministers door een uit die ambtenaren of andere personen aan gewezen plaatsvervanger, op overeen komstige wijze als de minister van bin nenlandse zaken terzijde gestaan. Adviesorgaan De regering zal naar inzicht van nister Toxopeus behoefte blijven ge voelen aan een adviesorgaan op het gebied van de overheidspersoneels- aangelegenheden. Deze thans door de regeringsdelegaties vervulde functie zal dienen te worden opgedragen aan een college als de bestaande delegatie A\! Oud-verzetsman bedreigd De districtsrecherche te Amsterd: stelt een onderzoek in naar aanleiding van een klacht van de heer L. Schuu ring te Monnikendam dat hij door on bekenden zou worden bedreigd. In de nacht van zondag op maandag werd een trottoirtegel door een raam van zijn woning gegooid. De steen was aan de ene kant rood geschilderd en de andere kant was een hakenkruis gekalkt. De heer Schuuring, die in de oorlog actief deelnam aan het verzet in Stompetoren en omgeving, is de af gelopen maanden naar zijn zeggen tweemaal door de telefoon bedreigd. De eerste keer werd hij uitgemaakt voor jodenvriend en de tweede keer werd hem verboden deel te nemen aan de jaarlijkse herdenkingsdienst van de z.g. slag bij Rustenburg, een moordpartij door de Duitsers in de omgeving van Stompetoren. De herdenkingsdienst werd zaterdag j.l. gehouden. De heer Schuuring heeft de dienst, evenals voorgaande jaren, bijgewoond. „Geef ons maar Bijlmermeer" (Van onze Amsterdamse redacteur) „Wie dagelijks wordt geconfron- teerd via hemeltergende brieven hal? met onze nog altijd omvangrijke hoog de secondaire verbindingen voor woningnood reageert nog wel StaS'JSSS eens fel als het er om gaat de em- ge oplossing daarvoor te moeten verdedigen". Dit zei Amsterdams burgemeester ter toelichting van een door het gemeentebestuur van de hoofdstad rondgezonden me morandum aan de leden der Twee de Kamer. de I Onderwerp van „Laatste woord": Bijlmermeer. Volgens het aanhangige wetsvoorstel zou daar een aparte ge-l meente moeten worden gesticht. Am- „Al enige honderden jaren sterdam is daar inderdaad fel tegen. verweten, dat "Ve hadden op 1 juli jl. al moeten ginnen met ae planning voor dit bied. Elke maand vertraging kost woningen. „Zo stelde de wethouder voor I mermeer niet wórdt toegewezen volkshuisvesting mr. Th. C. M. A. El- Amsterdam", zo besloot burgemeester senburg. Van Hall. Dit sluit op zichzelf niet uit. dat er ook over gesproken is", zo vulde de minister zijn verklaring aan. De bewindsman gaf te kennen, dat hij bij het uitvaardigen van de prijs- besehikking „natuurlijk" eraan heeft gedacht, dat deze beschikking door een tweede minister moest worden ondertekend. Er is echter geen minis ter voor het toerisme, maar wel wordt het toerisme door de minister van economische zaken behartigd. Minis ter Andriessen had daarom gedacht, dat met zijn handtekening kon wor den volstaan. In dit verband wees de minister erop. dat tal van economische wetten en besluiten door één minister zijn onder tekend. Op zichzelf was de minister blij, dat cassatie in het belang van de wet is aangevraagd. Zou de Hoge Raad twee handtekeningen nodig ach ten. dan zou dit betekenen dat tal, van economische wetten fout zijn. j Schilderij wordt per oorlogsschip overgebracht Het schilderij „de liefdesbrief" van Ver meer, dat geëxposeerd zal worden op de expositie „the orange and the rose" in het Victoria and .Albert Museum te London, zal zondag door de torpedoboot- jager „.Amsterdam" naar de Britse hoofdstad worden overgebracht. Als vlagvertoon ter gelegenheid van de ze expositie zal de torpedobootjager en kele dagen bij de Tower ligplaats kie zen en de organisatoren der expositie hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om dit kostbare doek uit het rijksmuseum te Amsterdam met dit schip te doen overbrengen. Reeds eer der z(jn schilderijen. o.a. „de anato mische les" van Rembrandt, beeldhouw erken. tekeningen, prenten, zilverwerk, ceramiek, en wetenschappelijke instru ct" centrale overheid menlen- afkomstig uit Nederlandse mu- cao r. n rvat-rirtnl tui- tiiot- T Hij liet zien, dat puur technisch ge sproken het bebouwen van de om streden polder eigenlijk alleen ade quaat kan worden uitgevoerd door Amsterdam. Er was zelfs een ma quette aanwezig van het revolutio naire plan dat daarvoor werd ont wikkeld met drie verschillende wegenstelsels op diverse niveaus. keergarages. Dan tenslotte gelijkvloers de fietspaden en troittoirs, plus enkele bedieningswegen. Door deze scheidingen wordt een ander bouwwijze mogelijk van hoge flats in honingraatfiguren, met daartussen veel groen. Een nieuwe gemeente kan een zo ge compliceerde onderneming niet aan en zeker niet in het daarbij vereiste tempo. Hiervoor zijn goed ingespeelde diensten nodig. Gevaren Het Wereldgebeuren Unicum in Afrika Deze maand, om precies te zijn op de vierentwintigste, zet het uitecn- j vallende Britse wereldrijk een nieuwe jonge staat op eigen benen: Noord- Rhodesië dat al direct van naam zal veranderen. Alle herinneringen uit bannend aan Rhodes, de man die in 1839 het gebied onder zi;n bestuur plaatste en het daarmee binnen de Britse invloedssfeer bracht, zal Noord-Rhodesie zich Zambia noemen naar de rivier de Zambesi, de grote [levensader van dit tropische land. i Anders dan de meeste kortelings zelf standig geworden gebieden in Afrika is Noord-Rhodesië of Zambia in staat .zich economisch aardig te behelpen. In de eerste plaats beschikt het land over rijke natuurlijke hulpbronnen en in de tweede plaats zijn er geen poli tieke moeilijkheden tussen de neger meerderheid en de blanke minder heid. De blanke pioniers zijn gebleven, het land komt dus geen leiding te kort en er wordt van hoger hand geen politie ke pressie op hen uitgeoefend. De blanke inwoners van Zambia kunnen zich politiek vnj bewegen, te meer omdat de huidige regering geen be zwaren heeft tegen een legale opposi tie. In de meeste jonge Afrikaanse landen worden geen oppositiepartijen geduld, maar in Zambia ligt de situa tie vrij gunstig. Men weet natuurlijk niet hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen, maar voorlopig is er geen vuiltje aan de lucht. De politieke rust wordt uiteraard bevorderd door ihet voor Afrika vrij hoge welvaarts peil. De kopermijnen verzekeren het land een bron van inkomsten, die een zekere onafhankelijkheid waarborgt. Wanneer er moeilijkheden komen dan zal dat waarschijnlijk zijn onder in vloed van buitenaf, door de afgunst der buurlanden mogelijk, iln heel Afrika is immers sprake van een anti-westerse tendens, die door lieden als Egyptes president Nasser bij gelegenheden als de onlangs in Cai ro gehouden topconferentie van Afri kaanse staten, geducht wordt aange wakkerd. Mocht deze stemming ster ker worden dan zal het jonge Zambia, dat op goede voet staat met de Brit ten. het niet gemakkelijk krijgen. De president van Zambia, Kenneth Kaunda, heeft verstrekkende vol machten. Behalve staatshoofd is hij voorzitter van de regering, terwijl de vice-president voorzitter is van de Na tionale Vergadering. De Nationale Vergadering en de president worden bij algemene verkiezingen gekozen. De president heeft veel macht, want hij benoemt niet alleen de vice-presi dent maar ook de veertien ministers, die hij ook weer kan ontslaan wanneer hij dat noodzakelijk acht. De volksvertegenwoordiging bestaat uit 75 gekozen leden: 65 Afrikanen en 10 blanken. De blanke leden hebben gereserveerde zetels, hetgeen wil zeg gen dat zij voorlopig gedurende de eerste jaren van de onafhankelijkheid niet uit de volksvertegenwoordiging kunnen verdwijnen. Wat daarna ge beurt weet men nog niet. Mogelijk blijven tien zetels voor blanken gere serveerd, anderzijds is het niet on waarschijnlijk dat het stelsel van ge reserveerde zetels overboord wordt gezet. Behalve een Nationale Vergade ring kent Zambia ook nog een soort Raad van State, die het Huis van de Stamhoofden wordt genoemd. Een zekere garantie voor het hand haven van de mensenrechten ligt in de overeenkomst dat wanneer mini- maar zeven leden van de Nationale Vergadering de voorzitter een daar toe strekkend verzoek overhandigen, een tribunaal van rechters uit het Hooggerechtshof of van gepensioneer de rechters zal worden samengesteld om na te gaan of een of andere wet wel conform de rechten van de mens is opgesteld. Het is dus niet zo, dat Zambia een staat is met slechts één partij. Naast de Verenigde Nationale Onaf hankelijkheidspartij (55 zetels) en de Partij van de Nationale Vooruitgang (tien zetels) is er ook nog een Natio naal Afrikaans Congres dat eveneens tien zetels heeft en de oppositie uit maakt. Harry Nkumbula is er de voorzitter van. De huidige president Kaunda is ooit nog een volgeling van deze oppositieleider geweest. Kaunda heeft verklaard, dat hij een voorstander is van het bestaan van een oppositie en dat hij Nkumbula erkentelijk is voor zijn bijdrage tot het bereiken van de onafhankelijk heid. In Londen heerst de mening, dat Zambia zich de handen mag dicht knijpen met deze president. De poli tieke rijpheid en de stabiliteit van een jong Afrikaans land hangen zo stelt men er in hoge mate af van zijn leider. Men heeft de indruk, dat Zambia het in dit opzicht veelbelo vend heeft getroffen. ik kan daar r alléer gebracht. DERTIEN JONGEREN DOOR CAMERA BEGLUURD Openhartigheid die schokt (Van een onzer redacteuren) De nieuwe Nederlandse film „Men sen van morgen", die vandaag in 22 steden in première gaat, wordt een sensatie. Daar is geen twijfel aan. Dertien jonge Nederlanders tussen de negen tien en 27 vertellen iedereen die daar een bioscoopkaartje voor over heeft hoe ze denken over hun ouders, over liefde, over geluk, over de dood, over alleen zijn. Ze doen het zonder terug houdendheid. Ze kleden zich geestelijk uit. Ze staan te kijk als op een kermis. „Mensen van morgen" wordt door Sap phire Filmproduktie N.V. van Ru dy Meyer aangekondigd ais „een psvehot montage, samengesteld uit fragmenten van gesprekken van Kees Brusse met een aantal jonge Nederlanders. Twee jonge psycho logen. mevrouw Eva Smit Beek en de heer K. T. Thio, zijn twee maanden op zoek geweest naar een aantal doorsnee jonge Ne derlanders, die bereid zouden zijn aan de film mee te werken. werden 45 gesprekken gevoerd in steden en op het platteland. Bij gezonde jonge mensen als het boerenmeisje Linda, by geest kneusjes. bij begaafden zwakdenkenden. Bij serïeuzen „Iaat maar waaiers". We spraken met allerlei lagen van de bevolking", al dus de heer Thio. En mevrouw Smit zegt: ze deden dikwijls heel markan te uitspraken. Je komt op die manier wel heel onomwonden te weten, wat er allemaal leeft en omgaat in deze jonge mensen, waaraan de film gewijd". 45 handjes Kees Brusse kreeg 45 bandjes met op namen van de gesprekken en koos dertien van de betrokkenen voor zijn film. De dertien kwamen op afzon derlijke dagen voor een hele dag naar de Cirietone-filmstudïo in Dui- vendrecht Daar stond midden in de grote studiohal. te midden van came ra's en schijnwerpers een stoel. Kees Brusse stelde vragen. Wat denk je tussen het verkeer onder de mensen. Hoe denk je over óod enz. De medewerkers aan de film wisten dat wat ze zouden gaan zeggen in de bio scoop zou komen. Maar ze wisten niet hoe het in de bioscoop zou ko men. Ze weten het ook nu nog niet, want ze hebben de film niet in een voorvertoning te zien gekregen. En voor de officiële première in Am sterdam zijn ze niet uitgenodigd. Dit laatste om hun anonimiteit te~ bewa ren. Linde e.s. is in een klein land als Ne derland betrekkelijk. Men kan zeg gen: „maar ze hébben toch geweten wat er met hun uitspraken zou gaan gebeuren". Inderdaad. Maar beseffen ze er ook de draagwijdte van. Linda giechelt aan het eind van de film „wat zal dominee hier wel van zeg gen". Dat is typerend. En dan weet Linda, die leuke, gezonde meid, niet eens dat haar eerlijke naïviteit is ge bruikt als lachsucces. Want dat is het grote bezwaar. „Mensen van morgen" is geen poging tot objectief registreren van wat de jeugd van Nederland denkt en doet. maar een amusementsprodukt. Men krijgt de medewerkenden niet achter elkaar te zien. De uitspraken zijn in stukjes uit elkaar geknipt en vervolgens dwars door elkaar gemonteerd. Dat verlegt het accent van de uitspraken en geeft er suggesties aan. die niet in de uitspraken zelf worden be doeld. Tóch misbruik Vraagtekens „Mensen van morgen" is een kopie van de Franse film „Hitier... connais pas" (Hitier? I)ie ken ik niet) van A. Michelin en Bernard Blier jr. De i's lieten registre- zulien in Frankrijk wel altijd blyven. De anonimiteit van Men mag Kees Brusse niet verwijten dat hij als een Mondo Cane-regisseur te werk is gegaan. Er was 35.000 me ter film. Daarvan is ongeveer 2700 nieter gebruikt. Wat al te pijnlijk was voor de betrokkenen is onder de montagetafel terechtgekomen. Kees Brusse heeft zeker geen misbruik gemaakt van de exhibities, waartoe dertien jonge Nederlanders bereid bleken. Maar wel gebruik door in eerste instantie te kiezen wat spec taculair was, binnen de grenzen van het fatsoen, en door „wat ik in die mensen zag" te ordenen in een han deling. een verhaal, dat nergens een bewijs levert. Dat is dan weer wel een vorm van misbruik. De film wekt géne op. In het voorprogramma van de film „mensen van morgen" loopt ceh nieuwe documentaire van Herman van der Horst, „Amsterdam". Het is een film die historie heeft ge maakt nog voor hij klaar was. Hy leek namelijk nooit klaar te komen. Herman van der Horst kreeg de opdracht van de gemeente Am sterdam zeven jaar geleden. In tussen verschenen zijn grote Su- rinamefilm „Faja Lobbi" en zijn natuurimpressie „Pan". Het is moeilijk werken met Herman van der Horst. Maar de filmer, die zrjn eigen scenarioschrijver, draaiboek schrijver, cameraman, montage technicus en geluidstechnicus is. wil alleen het perfecte. Elke ko pie die van zijn films getrokken wordt gaat door zijn hand. Het liefst zou hij bij elke voorstelling van elk der kopieën van zijn films aanwezig zijn om de knoppen van de geluidsinstallatie te bedienen. Wanneer men weet van die zeven jaar valt het resultaat tegen. „Am sterdam" staat niet op het niveau van de internationaal zo vaak be kroonde documentaires als ,."t Schot is te boord", „Prijs de zee" en de twee eerder genoemde. Maar Amsterdam is dan ook een afgegraasd onderwerp. Herman van der Horst heeft daar geen nieuwe accenten in kunnen leggen. Hij heeft wel zijn eigen visie op Amsterdam. Dus begint en eindigt hij met zyn onvermijdelijke meeu wen. Het Amsterdam van Herman van der Horst is ook een luide stad. De kerkklokken, carillons en draai orgels dreunen de bioscoopzaal in. KENNETH KAUNDA de slechtste nog niet Stroper schoot man neer Na voor de officier van justitie te Breda te zijn geleid is ingesloten in het huis van bewaring te Breda de 21-jarige J. D. uit Zundert. die ervan verdacht wordt in de nacht van 19 op 20 augustus in Zundert met een jacht geweer te hebben geschoten op de 47- jarige J. Brosens uit Zundert. Bro- sens werd door een schot hagel in het bovenbeen getroffen, maar niet ernstig gewond. Drie stropers waren in de bewuste nacht met de lichtbak konijnen aan het schieten in het jachtterrein van Brosens. Deze ging met een zaklan taarn het veld in om de stropers weg te jagen. Plotseling werd de licht bak op hem gericht en viel het schot. De stropers zagen kans te vluchten. De rijkspolitie heeft wekenlang inten sief gespeurd en kon ten slotte ach terhalen wie de stropers waren ge weest. Twee van hen werden aange houden. Bij het technisch onderzoek in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag kwam vast te staan dat het schot was gelost met het geweer van D.. die dit na aanvankelijk te heb ben ontkend, heeft toegegeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3