PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r MINISTER ANDRIESSEN VINDT STIJGING PRIJZEN TE HOOG Nederlands schip zonk in Napels Oosterscheldebrug met betonpoten halverwege Dit jaar 6 procent omhoog In Amsterdam ontslag voor 450 bouwvakkers GOUD VOOR NEDERLANDS WIELERKWARTET Bezinnimi DUIZEND EINDHOVEN AREN ZAGEN EERSTE KLEUREN-T.V. IN EUROPA Nobel-vredesprijs voor ds. King BOGEN AL TOT 1,5 KILOMETER TE BERIJDEN! 207e jaargang - no. 243 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN WaStraat SR^eo ,~i mm fh ÏiImTÏ? Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9.75 perkw. franco per port 10.— p. Jew. Losse n w^2U .'£m jfA Midde,£}«rg: 51- <«»- 3841 S- red. 2048/3169. adv 2375.: Goes. Gr Markt 2. tel. 6144 (b.g.z. red. 7453. adv. 5213). Oortbure: te! 2395; Teme-j/e 2911, Zlerizee red tel. 2425 adm. tel. 2094 0 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Ingez. med. 3 z tarief. Kleine adv 'max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. lj60:. „Brieven bur. van dit blad" 25 et meer. Giro 2: Bureaus Arienaalstraal »0 P.Z.C. Donderdag 15 okt. 1964 ONDANKS KLEINERE STIJGING DAN VERWACHT (Van onze parlementaire redacteur). Het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud is tot en met september met 5,7 procent gestegen. Verwacht wordt, dat aan het eind van dit jaar de stij ging tot rond 6 pet. zal zijn op gelopen. Minister Andriessen van economische zaken, die dit gisteren meedeelde in de open bare vergadering van de vaste commissie voor economische za ken uit de Tweede Kamer, zei enerzijds tevreden te zijn, omdat dit cijfer lager ligt dan werd ver wacht, maar anderzijds vond hij 6 pet. beslist te hoog (Het Cen traal Planbureau had een prijs stijging van 7 pet. geraamd). Over wat in 1965 moet gebeuren zei de minister, dat ook in 1965 een prijs beleid zal moeten worden gevoerd, maar het is onmogelijk alleen een prijsbeleid te voeren. Als de inko mensontwikkeling niet binnen redelij ke grenzen blijft, da is een prijsbe leid niet meer mogelijk. Hoe het met de lonen in 1965 zal gaan, kon de minister niet zeggen. Dit is allereerst een taak voor het bedrijfsleven. Percentage Een percentage waarmede de lonen zouden kunnen stijgen wilde de mi nister niet noemen, maar bij was van BEMANNING GERED Hoge zeeën hebben gisteren het 3002 ton nietende Nederlandse vrachtschip lopen. Het schip is in ondiep ivater ge zonken. De uit 40 koppen bestaande bemanning werd gered door Napoli- taanse reddingboten en door eenheden van de Amerikaanse marine. De gezagvoerder van de .Doris" verliet met zijn officieren op het allerlaatste ogenblik het zinkende schip, dat door eén groot gat in de achtersteven vol met water was gelopen. Zij maakten gebruik van een kabel, die tussen schip en kade was gespannen. De veertig ge redde bemanningsleden zijn onderge bracht in hotels in de stad Napels. Onder hen bevindt zich de 18-jarige H. van Houte uit Zuidzande. Pogingen van drie Italiaanse sleepboten om de „Doris" vlot te trekken liepen op niets uit omdat de zee te ruw was en vanwege het feit, dat de „Doris" te veel schade had opgelopen. Foto: Een van de officieren van de „Do ris", de heer Schaap, wordt aun land gebracht. MINISTER ANDRIESSEN mening, dat de regering zich in Troonrede en miljoenennota duidelijk heeft uitgesproken. Als we in het ko mende jaar een loonstijging zouden krijgen gelijk dit jaar het geval is geweest, dan zouden we in een be treurenswaardige situatie terecht ko men. Dan ontstaat er een echte infla tie, waardoor ook een prijsbeleid niet meer kan worden gevoerd. Consumentenbelangen Ten aanzien van de consumenten belangen deelde de minister zijn plannen mede met betrekking tot de instelling van een overleg- en adviesorgaan voor consumentenbe langen. De minister dacht aan een aantal van vijftien leden uit de kringen van middenstand, bedrijfs leven en consumenten. Voorzitter van de commissie zou een econoom moeten zijn en de raad zou tevens een aantal technische deskundigen moeten aantrekken. Het allerbelangrijkste achtte de mi nister, dat de raad geen strijd-, maar een overlegorgaan zou zijn. Het or gaan zal moeten denken over de me thodiek van het vergelijkend warenon derzoek. Alleen de prijzen en niet de kwaliteit zou moeten worden onder zocht. OP STAANDE VOET OP STRAAT Directie N.V. weigert in te gaan op eisen Alle ongeveer 450 arbeiders van de Amsterdamse bouwmaatschap pij N.V. Texel, zijn gisterochtend op staande voet ontslagen. Dins dag hadden zij de directie doen weten dat zij hebben besloten voortaan hoogstens 40 uur per week te werken, dus geen over werk en ook geen werk op zater dag te verrichten. De thans be taalde Ionen zijn niet naar hun zin. voorschrijven. Bovendien, opnieuw beta len van hogere dan c.a.o.-Ionen zou mij de gevangenis brengen". N.V. Texel heeft namelijk onlangs daar voor een boete gehad. Dit vonnis van de politierechter heeft het aannemers onmogelijk gemaakt voort te gaan een systeem van extra beloningen als winst- delingsuitkeringen toe te passen. Het SOLDAAT DOOR KOGEL GEDOOD .Tijdens een les schietopleiding-geweer op het kazerneterrein van de Isabel- lakazerne in Den Bosch is gistermid dag de 20-jarige dienstplichtig sol daat A. K. van der Mark, door een schot getroffen en gedood. Ket slacht offer, dat ongehuwd was, woonde in Rijswijk en was leerling van de ka- derschool infanterie in Den Bosch. Na laden, ontladen en herladen met exercitiepatronen werd het richten beoefend, waarbij gebruik wordt ge maakt van een richtbord dat op en kele meters afstand door een mede leerling wordt vastgehouden. Tevo ren diénen de exercitiepatronen te worden verwijderd. Dit was echter verzuimd en bovendien bleek zich tussen de exercitiepatronen een scher pe patroon te bevinden waardoor sol daat Van der Mark, die het richtbord vasthield, dodelijk in het hoofd werd getroffen. De Kon. Marechaussee stelt een onderzoek in. heeft N.V. Texel, die zulk een uitkering, van 200 gulden per twee maanden deed, genoodzaakt daarmee te stoppen. Waarschuwing De laatste dagen hadden de arbei ders reeds enkele malen hun werk onderbroken voor besprekingen. Daaruit waren de eisen geresulteerd die zij dinsdagmiddag aan de direc tie hebben gesteld. Zij verlieten toen hun werk een half uur te vroeg. De directie had het personeel tijdig schriftelijk gewaarschuwd dat het eigenmachtig vaststellen van ar beidsvoorwaarden reden zou zijn tot ontslag op staande voet. KOMPLOT TEGEN JOHNSON ONTDEKT De sheriff van Corpus Christi in de Amerikaanse staat Texas heeft gisteren twee mannen gearresteerd die iets te maken hebben met een beraamde moordaanslag op liet leven van presi dent Johnson. Een derde man, die be dreigingen heeft geuit, is nog niet ge grepen. Hij is vermoedelijk een geestes zieke die vroeger in een inrichting is verpleegd. Volgens de laatste inlichtin gen zou hij zich in de buurt van de stad schuilhouden. Bij een inval ontdekte de politie een compleet arsenaal, waarbij zelfs mor tieren werden gevonden. Verder legde men beslag op een verzameling Nazi relikwieën, zoals vlaggen, helmen er Duitse uniformen uit de tweede we reldoorlog. Gearresteerd werden de 29-jarige lood gieter-wapenhandelaar Julius Schmidt en de 28-jarige Herry Bird. Hij hield zich ook met de wapenhandel bezig. Johnson is van plan Corpus Christie zondag te bezoeken tijdens zijn verkie zingstournee door Texas. Prijzenbeschikking brood ingetrokken De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben na overleg met de Nederlandse Bak kerijstichting besloten, de prijzenbe schikking brood 1964 in te trekken. Dit besluit is genomen, nadat is ge bleken, dat de beschikking in het ai- gemeen op juiste wijze wordt nage leefd en nadat het bestuur van de Ne derlandse Bakkerij stichting de minis ters heeft kunnen verzekeren, dat de uniforme broodprijzen, zoals die mo menteel gelden, redelijk moeten wor den geacht, zodat er geen aanleiding is van deze prijzen af te wijken. De thans geldende prijzen zijn in de grote steden voor waterwitbrood 55 cent, voor volkswitbrood 53 cent en voor volksbruinbrood 52 cent. In een aantal provincieplaatsen zijn deze prijzen resp. 56, 54 en 53 cent. In de rest van het land resp. 57, 55 en 54 cent. alles per achthonderd gram. Voor het eerst sinds 191/8 heeft gebeurde in een „vertrouwde sfeer" die onverslaanbaar werden geacht Nederland op de Olympische zo- want er viel veel regen en er stond en die ondanks het zilver er dan merspelen weer een gouden me- een fiks windje. Op de foto staan ook wat ontgoocheld bijstaan, en daille veroverd. Zelfs vier ineens: de Nederlanders v.l.n.r. Jan Pie- rechts de Zweden, duidelijk wel te- een Nederlands wielerkwartet won terse, Bart Zoet, Eef Dolman en vreden met het brons. Voor versla de ploegentijdrit op de weg. Het Gerben Karstens op de hoogste gen zie pagina 11. trede. Links van hen, de Italianen, ftaHtlijH Gisteren was het de dag van bezin ning op het verkeer. Wat wilde wijlen prinses Wilhelmina toen zij een aantal jaren geleden aandrong op het Instellen van die bezinningsdag? Zij wilde, dat de Nederlanders op die dag de verkeersslachtoffers zouden geden ken en dat zij tot gewetensonderzoek zouden komen. Gewetensonderzoek waarbij zij aan zichzelf de vraag moesten voorleggen of zij de eigen verantwoordelijkheid voor het moor dend karakter van ons moderne ver keer beseften en alles wilden doen om het leven van de medemens en van zichzelf te beveiligen. Helaas geldt voor duizenden Neder landers ook nu nog, dat ze niet met de nodige ernst deelnemen aan het verkeer, dat ze het eigen leven en dat van hun medemensen al te ge makkelijk in de waagschaal stellen en dat ze door een combinatie van on kunde en lichtzinnigheia de droeve cijfers van het aantal verkeersdoden en gewonden helpen opvoeren. Voor dit jaar weten we al dat er 22 pet meer gewonden en 30 pet meer doden zullen zijn dan het vorig jaar. Indien zich ergens op de wereld een ramp voordoet, waarbij drie duizend mensen omkomen, dan is ieder diep getroffen, maar als zich in een landje als Ne derland jaarlijks zo'n verkeersramp herhaalt, dan schuift men deze droe ve zaak van zich af met een zichzelf- beariegende lichtzinnigheid- Op fa talistische wijze aanvaarden velen zelfs het feit. dat bij de toeneming van het verkeer, het aantal doden en gewonden nog zal stijgen. Ze re kenen er al op voor de toekomst. Dit fatalisme moet bestreden worden en daartoe kan een dag van bezinning meehelpen. Wanneer we ons een ogenblik bepa len bij de mens zelf en niet bij de technische oorzaken van verkeers ongelukken, dan zijn er twee grote oorzaken van verkeersongelukken: onkunde op het gebied van verkeer en lichtzinnigheid bij het overtreden van de verkeersvoorschriften. Veel wordt nu al gedaan om de onkunde weg te nemen. Het verkeersonderricht en de 'oorlichting worden gestadig uitge breid. Wij moeten aannemen dat daardoor het aantal ongelukken reeds aanmerkelijk wordt ..afgeremd". Maar de resultaten zijn toch nog niet goed genoeg. Er zal nog veel op dit gebied gedaan moeten worden. Wat de Lchtzinnigheid betreft, blijkt helaas, dat net toezichthoudend apparaat van de overheid te klein is voor een effectieve bestrijding. De controle moet beduidend geïntensi veerd worden en de bestraffing moet zodanig zijn, dat de lichtzinnigheid wordt uitgebannen. In de achterlig gende jaren is reeds gebleken, dat men dit soort lichtzinnigheid met door erkeer sop voeding alleen kan weg kerken. Het moet óók gebeuren rr.et de harde corrigerende hand. Daaruit volgt, dat een sterke uitbreiding van het controleapparaat nodig is, opdat dit apparaat duidelijke verkeersvoor schriften streng kan handhaven. EXPERIMENT VAN PHILIPS Beeld maakt indruk scherper te zijn Een duizendtal Neder landers heeft gister avond tussen half acht en half negen de eerste echte kleurentelevisie uitzending op het Eu ropese continent aan schouwd. De kijkers waren honderd Pliilips- employés uit Eindhoven niet hun gezinsleden en eventuele nieuwsgierige huren en kennissen, een groep P.T.T.-teeh- nici en een gezelschap van ongeveer veertig journalisten. Voor het eerst is een experimentele life-stu- dio-uïtzending de lucht ingegaan die gewoon in dé huiskamers kon worden ontvangen, waarmee men de wer kelijkheid van straks zoveel mogelijk heeft benaderd. Een werke lijkheid van straks, want het zal nog lang duren voordat wij bij ons thuis een kleuren- ontvanger zullen in schakelen. Vooral de kostenfactor staal de invoer voor ge bruik van alledag van kleuren-t.v. voorlopig flink in de weg. Bij de huidige stand van za ken zullen bijvoorbeeld de aanschaffingskosten van een kleurenontvan- ger ongeveer driemaal zo hoog zijn als die voor de aankoop van een zwart-wit ontvan ger. Daarnaast stellen ook studiouitrusting en aankleding van het programma bij kleur- uitzendingen hogere len kostbaarder) eisen. Intussen blijkt een t.v.- nitzending in kleuren een boeiend schouw spel. Niet alleen omdat de beelden de werke lijkheid meer benade ren, (en tegelijkertijd omdat kleuren soms een nieuwe andere wer kelijkheid kunnen scheppen), maar ook doordat het kleuren beeld meer details laat zien dan een beeld, dat is opgebouwd uit zwart en wit en alle tinten grijs daar tussen in. Populair gezegdhet kleuren-t.v.-beeld maakt de indruk scher per te zijn. Het gisteravond uitge zonden programma werd geregisseerd door Eric de Vries, dezelfde die al voor de oorlog de eerste experimentele zwart-wit uitzendingen van Philips heeft gere gisseerd. De Nobelprjjs-1964 voor de vrede is toegekend aan de Amerikaanse neger leider dominee Martin Luther King, zo is gisteren officieel in Oslo bekend- Aan de prijs, die dominee King zal wor den uitgereikt op 10 december, de sterf dag van Alfred Nobel, is een bedrag van 273.000 Zweedse kronen (ruim 195.000 gulden) verbonden. De prijs wordt, naar bekend, toegekend door een commissie uit het Noorse parlement. In de toelichting zegt de Noorse Nobel prijscommissie: „een bijzonder aspect van Martin Luther Kings activiteit is. dat hij voortdurend ijvert voor het be ginsel van geweldloosheid". De commissie herinnert er verder aan. aan ds. King in 1955 de boycot door de negers van autobussen te Montgome ry, in de staat Alabama, leidde en sindsdien optrad als leider in de strijd voor gelijke burgerrechten, dat hij eer der dit jaar een eredoctoraat van de Yale-universiteit ontving en de John F. Kennedyprijs kreeg van de katholie ke raad voor samenwerking tussen ras sen in Chicago. Martin Luther King zei op een perscon ferentie te Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia, dat hij het geld, dat hij1 als Nobelprijswinnaar zal krijgen, zal i gebruiken ter intensivering van de cam-l pagne voor de burgerrechten in de V.S. EUROPEES TOPGESPREK IN ROME De top van de internationale Europe se beweging is gisteren bjj een politiek beraad in Rome vrij eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat de zes E.E.G-regeringen op korte termijn de groene tafel zullen moeten gaan zitten om de een of andere vorm an politieke samenwerking op te zet ten. De deelnemers aan dit overleg, een honderdtal vooraanstaande personen uit het politieke leven in een twaalf tal Europese landen, schaarden zich in het algemeen achter denkbeelden, die de 3elgische premier Theo Le- fèvre (die het gesprek inleidde) ont vouwde denkbeelden die overeen kwamen met het plan-Spaak. Volgens Lefèvre moest men dit plan overi gens niet zien als een ontwerp verdrag doch als een serie suggesties om de stagnatie der Europese eenwording te doorbreken en althans een klein stap je vooruit te doen in de hoop dat dan andere stappen zouden volgen. Van Nederlandse zijde is bij dit over leg van gisteren echter met nadruk als voorwaarde gesteld, dat geen der ceelnemers aan een nieuwe vorm van politieke samenwerking der zes ge meen schapslanden een recht van ve to mag hebben over de toetreding van nieuwe leden. BETONVERENIGING KWAM OP VEELZEGGEND MOMENT... DE Oosterscheldebrug reikt op het ogenblik met zijn holle po ten van beton tot op de helft tussen Schouwen en Noord-Be veland! Een stuk van het smal ste deel van de zeearm is thans met zestien bogen van beton overspannen. Zestien maal 95 meter: dit betekent dus, dat de brug al tot anderhalve kilome ter uit de zuidelijke oever te be rijden is voor het „werkver keer". Wie er met het veer van Zierikzee naar Kats langs vaart kan de auto's op het eind van die bogenreeks hoog boven de Oosterschehle zien staan. Met de poten, die de pijlers voor de ze overspanningen moeten dragen, is de bok „Ir. J. G. Snip" dus al een kilometer verder. En elke drie we ken zyn opnieuw twee bogen aan de vorige klaargebreid. Het tempo ligt hoog bij de ongeveer zeshonderd man personeel, die aan het brughe- drijf werken. Sedert de bouwvakan- tie heeft het allemaal erg „mee" ge zeten. Er voer gistermiddag een gezelschap langs en onder de Oosterscheldebrug dat dit stoute waterbouwstukje ze ker als het beste etalagemateriaal van zijn „branche" kan beschouwen. De Nederlandse Betonvereniging had het Zeeuwse object als doel van een excursie uitgekozen. En met 175 man sterk was men opgekomen om van alles en nog wat te horen over de opzet, het ontwerpen en de construc tie van deze langste brug van Euro pa. om bovendien dat gedurfde kar wei eens van nabij te bekijken. De Betonvereniging, die zich tot taak stelt de ontwikkeling en toepassing van goed beton en gewapend beton zoveel mogelijk te bevorderen. Tus sen Schouwen en Beveland ligt voor deze vereniging een evenement te be zichtigen. dat alle excursiewensen eigenlijk volstort. De deelnemers uit alle hoeken van het land kwamen ook op een even veelzeggend als ty perend moment. Ze zagen Deton tot halverwege de Oosterschelde. ze za gen ook dat aannemer en opdracht gever echt geen behoefte hebben om daarbij stil te staan. Nee, het enige waar het de bouwers om gaat is: zo snel mogelijk verder. De' winter staat voor de deur en alles wat dit najaar nog geeft aan gunstig werk- •.veer is meegenomen. 75 in een reeks In juli van het vorige jaar ging de eerste pijlerpoot de bodem van de Oosterschelde in. Een jaar en drie maanden later zijn er 75 in een Lange reeks geplaatst en bovendien nog 12 stuks bij elkaar op het punt waar vlak voor Zierikzee de kelders voor de basculebrug worden gebouwd. Ne- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Radio-uitzendingen over de Engelse verkiezingen Vandaag de dag van de Lager huisverkiezingen in Engeland, blijft Hilversum II niet het pro gramma van de A.V.R.O. tot één uur 's nachts in de lucht. De ra- dionieuwdienst zal van twaalf uur tot een uur zoveel mogelijk beschikbare uitslagen bekend maken. De A.V.R.O. zal de commentaren en reportages verzorgen. Morgen tvrijdag) komt Hilversum II (dan met hei V AR A-program ma i 's ochtends om zes uur weer in de lucht. De radionieuwsdieast opent de uitzending met uitvoerig verkiezingsnieuws. de VARA ver zorgt tot half zeven reportages, commentaren en eventueel lichte muziek. Om half zeven begint de aange kondigde uitzending over de Olympische Spelen. De nieuwsuitzending van vrijdag ochtend elf uur. die anders alleen over Hilversum II zou worden uitgezonden, wordt in verband met het laatste nieuws over de verkiezingen in Engeland deze dag ook opgenomen in het NC. R.V.-p ■programma Hilversum Voorts komen er ingelaste uitzen dingen van de radionieuwsdienst, zodra tussentijds sterk sprekend nieuws over de verkiezingen in Engeland te melden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1