BROMFIETS VERZEKERING j „POLITIEKE TOESTAND IN DE ANTILLEN IS BEDROEVEND" Commentaar premier Jonckheer Ziekenfondswet door de Senaat aanvaard Partijdigheid in de hand gewerkt ALGEMEENE ZEEUWSCHE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N.V. DE VEY MESTDAG!! Verklaringen sterk politiek beïnvloed" TIP-roken slaat in Minister zet S.E.R. tot sPoed non MASSAAL KORT GEDING TEGEN STAKENDE BOUWVAKARBEIDERS Voorbereiding Kennedy-ronde voortgezet WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT 3 N.K.V,BESTUURDER De sociaal-economische en de poli tieke verhoudingen in de Neder landse Antillen zijn niet veel beter als in vele andere landen van Zuid- Amerika. Dit heeft de \ice-voor zitter van het Nederlands Katho liek Vakverbond, de heer Jac. Al ders, gerapporteerd in het N.K.V.- blad Ruim Zicht na een reis door enkele Zuidamerikaanse landen. Hy heeft kritiek op de partijdige instel ling van de overheidsdienaren in de Ne derlandse Antillen en de politieke struc tuur, die de partijdigheid in hoge mate in de hand werkt. De regerende party, de Democratische Parljj, noemt zich de mocratisch socialistisch, maar de heer Alders is ervan overtuigd, dat, als de Nederlandse socialisten zien hoe die partij het democratisch socialisme in terpreteert, hen de haren te berge zou den rijzen. Met nadruk stelt de heer Al ders dan ook, dat de D.P. van de Ne derlandse Antillen in geen enkel opzicht geïdentificeerd mag worden met de Ne derlandse P.v.d.A., ook al bestaan er nogal wat persoonlijke relaties tussen leiders van de P.v.d.A. en van de Antil liaanse D.P. Geen meerderheid De Antilliaanse regering steunt op eer meerderheid in de staten, maar dit be tekent volgens de heer Alders geen meerderheid van het kiezerskorps. Het kiesstelsel is gericht op een gekwanti ficeerde vertegenwoordiging van alle Antilliaanse eilanden in het landsparle- ment. Maar dit stelsel heeft tot gevolg, dat Curagao voor een zetel veel meer stemmen moet „betalen" dan de andere eilanden. Tegen een totaal aantal stem men van de Democratische Party van 31.912 staat een totaal van de gezamen lijke oppositiepartijen van 37.263, waar door de D.P. in feite een minderheids regering vormt. Het kiesstelsel heeft volgens de heer Alders echter nog andere dwaze ge volgen. Het landsbudget wordt na melijk gefinancierd door de eilanden. Om haar meerderheidspositie op Aruba, Bonaire en de bovenwindse eilanden te handhaven, komt de re gering aan alle eisen en verlangens van Aruba en de andere eilanden te gemoet. Ze „koopt" daardoor de stemmen, om dat zij zwaarder wegen. Gezien de fi nanciële verhoudingen tussen de eilan den wordt de rekening daardoor betaald door de inwoners van Curagao, die in meerderheid voor de N.V.P. stemmen. Deze politiek heeft er onder meer toe geleid dat het aantal ambtenaren 3000 (toen de Antillen soevereiniteit kreeg) is gegroeid tot ruim 0000 op bevolking van 196.000 zielen. „Curagao betaalt wel", schrqft de heer Alders. E.E.G.-gelden Een ander voorbeeld van ergerlijke par- tijdightid noemt de heer Alders de ver deling van de gelden die het ontwikke lingsfonds van de E.E.G. voor de Antil len beschikbaar heeft gesteld. Van die gelden zijn 282 Antilliaanse guldens per hoofd van de bevolking beschikbaar ge komen aan Aruba en 42 gulden per hoofd aan Curagao. Het mes snijdt op deze wijze aan twee kanten, zo meent de heer Alders, want op haar eigen bol werk Aruba blijft de regering populair en het door de N.V.P. geregeerde Cura gao raakt in staat van faillissement, waardoor men dan de eilandsregering van de N.V.P. aansprakelijk stelt. „Het is om te gruwen", concludeert de heer Alders, die meent dat ook de wet wordt misbruikt. Gebleken is dat de in tellectuelen en geschoolde bevolking de onverantwoordelijke politiek van de re gering beu is. De regering heeft bij de jongste verkiezingen daarop wat gevon den. Kiezers moesten hun identiteit be wijzen door een afdruk van hun duim te laten maken. Motief: er zijn nog steeds veel analfabeten, die zich niet door een handtekening kunnen identificeren. Deze maatregel was natuurlijk een aanslag op de waardigheid en het zelfrespect van de geschoolde kie zers, zo meent de heer Alders, en men kon verwachten dat veel van hen zouden weigeren aan de verkie zingen mee te doen. „Maar daar was het de regering juist om te doen". Sociale dwangmaatregelen zijn een liefkoosd wapen van de regering, rapporteert de heer Alders voorts. worden geen ambtenaren aangesteld die niet tot de D.P. behoren. De allang aangestelde ambtenaren die niet tot de D.P. behoren, komen niet voor promotie in aanmerking. Ontslagen 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000^ Nog „ergere" dingen signaleert de heer Alders. Tjjdens zqn bezoek aan de An tillen zou hjj door tientallen eenvoudige arbeiders, vaders van grote gezinnen, zjjn aangeklampt, die uit overheids dienst waren ontslagen omdat men moedde dat zq niet op de D.P. hadden gestemd. „Onvoorstelbare toestanden' noemt de heer Alders deze korte opsom ming van de wjjze waarop de D.P. In de Antillen „democratie" bedrjjft. Hjj zou er nog kolommen over kunnen vol schrijven. De Antilliaanse ministers C. D. Kroon van sociale en economische zaken, E. O. Petronia van financiën en welvaarts- zorg en gevolmachtigde minister W. F. m. Lampe vinden het jammer, dat een zo vooraanstaande vakbondsleider, die van plan is geweest na zijn reis te gaan -■-"-liceren, niet de ethiek heeft gehad mening te peilen van diegenen die meende te moeten gaan Detichten. Voor wat betreft de verdelging van de 'ien uit het meerjarenplan en de E. wordt vermeld, dat zowel de heer Alders als zijn zegsman van een geheel verkeerd standpunt zijn uitgegaan. Deze gelden worden niet verleend per hoofd van de bevolking, maar per ingediend en goedgekeurd project, aldus deelde een zegsman van het Antillenhuis in Den Haag namens de ministers mede. Het W.A.-risico van uw bromfiets zal met ingang van 1 januari a.s. krachtens de wet verplicht verzekerd moeten zijn. Indien U nog geen voorziening hiervoor hebt getrof fen, adviseren wij U reeds thans een verzekering af te sluiten. U ontvangt dan een GRATIS W.A.-dek king tot 1 januari a.s. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door onze vertegenwoor digers en te onzen kantore. MIDDELBURG - Telefoon 3443 ZIERIKZEE - Telefoon 2162 Inspecties: Middelburg, tel. 3723: Goes, tel. 6860; Oostburg, tel. 2181; Zierikzee, tel. 2136; Dubbeldam, teL 21076. Het Wereldgebeuren Herfstkoorts Ieder najaar, wanneer de bladeren val len en de eerste herfststormen de na derende winter aankondigen, komt er leven in de Cubaanse ballingen, die in de oostelijke staten van Noord-Amerl- ka een toevluchtsoord hebben gevonden, 'waar zh dromen van de terugkeer naar hun geboortegrond. De dalende tempe ratuur die hen koude rillingen bezorgt doet hen nog sterker dan anders naar Cuba verlangen en inspireert hen tot het uitgeven van oorlogszuchtige bulle tins. De rebellie tegen Castro kent typisch genoeg zekere invloeden van de kcizo-- nen. zelfs in het subtropische Florida is dat merkbaar. Daar neemt de activiteit weliswaar niet Juist In de herfst toe, maar toch is er cop zekere cyclus waar te nemen, waarbinnen de politieke eb en vloed gepaard gaat aan eenzelfde soort beweging op de arbeidsmarkt. Want zo dra er sprake Is van nieuwe acties te gen het regime van Fidel Caslro. dan nemen de Cubaanse schilders, timmer lieden en kelner» massaal hun ontslag o om zich naar min of meer geheime 5 I plaatsen in het Middenamerikaan*e ge- S Oied te spoeden waar ztj zich bekwamen in het hanteren der wapenen of zich ïn- 5 I schepen op snelle, zwaarbewapende bo- Oudheid komt opnieuw tot leven. Libelle van deze week schenkt in een groots opgezette fotoreportage (pag. 122 123) aandacht aan onze Deense plastieken. Naast de in origi nele kleuren gedrukte reprodukties schrijft „Libelle": „Het lijkt een onmogelijkheid een kunstwerk te maken dat de mensheid eeuwen en eeu wen later nog in verrukking brengt. Maar de kunstenaars uit de oudheid bewijzen dat dit wel degelijk kan. Wij moderne mensen zijn nog lang niet uitgekeken op hun werk. en de reprodukties waar mee Denemarken ons is komen verrassen zullen In heel wat kamers graag geziene decora ties worden. De plastieken zijn gegoten van gemalen marmer. Samenwerking met de musea garandeert een treffend lijken de reproduktie". De in de Libelle afgebeelde model len kunt U in werkelijkheid bewon deren in onze kunsthandel. Alleenverkoop voor Walcheren kunsthandel Bellamvpark 45-58, Vlissingen Naar aanleiding van het artikel van vice-voorzitter Jac. Alders van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft de correspon dent van het A.N.P. in Willem stad gistermorgen een onder houd gehad met de minister president van de Nederlandse Antillen, E. Jonckheer. Minister-president Jonckheer had de indruk dat de verklaringen van de heer Alders sterk politiek beïnvloed zijn. Hij vond het jammer, dat iemand met een positie als de heer Alders, die commentaren wil leveren op bepaalde politieke verhoudingen en zich als deskundige wil opwer pen, niet met iedereen, die daarvoor in aanmerking komt, contact heeft opgenomen. Nu is hij eenzijdig inge licht. Indien hij objectief had willen zijn had hij zich ervan moeten ver gewissen hoe anderen denken, aldus de minister-president. Hq voegde daaraan toe: „Mijn deur staat altijd voor iedereen open, die de Antillen bezoekt. Ik ben bereid iedere inlich ting te geven en niet alleen prettige". Minister-president Jonckheer was verder van oordeel, dat de mening van de heer Alders sterk afsteekt te genover de verklaringen van de Ne derlandse parlementariërs, die on langs de Antillen nog bezochten en van wie sommigen al enkele malen hier zqn geweest. Amerika er maar één land is, waar de ambtenaar een rechtspositie heeft, die verankerd is in het ambtenaren gerecht, namelqk de Nederlandse Antillen. Hij wees erop dat in zqn tot nu toe tien jarige bestuursperio de een tamelijk klein aantal zaken voor het ambtenarengerecht Is ge bracht en dat de regering niet zo heel dikwyis in het ongelijk is ge steld. Wat betreft de opmerking dat het landsbudget gefinancierd zou worden door de eilanden, merkte de heer Jonckheer op, dat de opbrengst van de belastingen en de verdeling daar van over de eilanden is vastgelegd in de eilandenregeling, die destijds met tweederde meerderheid is aan vaard en welke beslissing ook tot stand is gekomen met medewerking van de oppositie. Men kan de lands regering moeilijk verwijten maken wanneer deze zich aan de wet houdt. De taak van land en eilanden zijn ook in de eilandenregeling vastge legd. centralisatie verminderd, ofschoon de overheid na de autonomie meer ta ken heeft gekregen in verband met koninkrjjks aangelegenheden. De mi nister-president achtte het niet zjjn taak in de gaan op de toestanden by de eilandgebieden ten dien aan zien. Aldus besloot minister-presi dent Jonckheer zijn uiteenzetting te genover de correspondent van A.N.P. Ambtenaren Wat betreft de toename van het amb tenarenkorps: het aantal ambtenaren van de centrale overheid is na de de- Rechtspositie Met betrekking tot de opmerking over het ontslaan van ambtenaren wees minister-president Jonckheer erop, dat in geheel Midden- en Zuid- Het TIP-roken blijkt bij de rokers een geheel nieuwe ervaring te zijn. Door de speciale „tip" is het roken nu luchtig en licht geworden. De Edgar Sigarenfabrieken spannen alle krachten in om de vraag bq te houden. Edgar-TIP 5 stuks 85 ct. Edgar-TIP 10 stuks 170 ct. Sinds ik licht rook, rook ik Edgar (Van onze Haagse redactie). De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aanvaard tot rege ling van de ziekenfondsverzeke ring (ziekenfondswet). De nieuwe wet heeft ten doel de ver vanging van het nog steeds geldende bezettingsrecht op het terrein van de ziekenfondsverzekering. Ten tweede be oogt de wet de codificatie en unificatie en daarmede vereenvoudiging van de thans over verschillende wetten verdeel de ziekenfondswetgeving. En ten slotte brengt de wet in tal van opzichten een vernieuwing van het ziekenfondsrecht tot stand. Minister Veldkamp was het niet eens met de opvatting, dat de openbare be handeling in de Tweede Kamer hem een nederlaag zou hebben opgeleverd. „Ik hecht er aan om legendevorming te voorkomen dit mijnerzijds duidelqk tot uitdrukking te brengen" Aan de beide eerste doelstellingen is volledig voldaan en wat de vernieuwing betreft was de minister van oordeel, dat heel duideiyk het publiekrechtelijke karakter der ver zekering in zijn volle omvang veilig is gesteld. Ook was de bewindsman van mening, /lat zij die stellen, dat de minister op het stuk van de ziekenfondsraad zijn zin niet heeft gekregen, niet door de dingen heen ziet. Het ging de minister om scheiding van be heer en toezicht en om een zuivere procedure voor de contracten en dat is bereikt Ten aanzien van het moei- lgke punt van de regeling van de vrijwillige verzekering hoopte de minister, dat de ziekenfondsraad spoedig een advies zal uitbrengen omtrent de financiering van deze vrijwillige verzekering. De kwestie van de z.g. lichte risico's kwam eveneens ter sprake. De socia lly eerst het desbetreffende advies wilde afwachten voor hy zijn standpunt de finitief zou bepalen. Minister Veldkamp wilde deze kwestie niet zo zwart-wit stellen als prof. Querido had gedaan. In dit verband wees de bewindsman erop, dat ruim 8 miljoen verzekerden of 95 pet. van het totaal een aanvullen de verzekering hebben gesloten. Brief aan S.E.R. Minister Veldkamp deelde voorts mee gisteren een brief te hebben geschreven aan de Sociaal Picon oniische Raad, waarin hy vraagt spoed te betrachten met de opstelling van een advies betref fende een verzekering tegen zware ge neeskundige risico's, waarom de minis ter al circa twee jaar geleden een aan vraag had ingediend. De antirevolutionaire prof. dr. W. F. de Gaay Fortman leverde ernstige kritiek op het feit, dat nu al twee jaar op dit advies wordt gewacht. „Dit is onaan vaardbaar", vond de senator. Hy meen de, dat de minister aan de S.E.R. een termyn moest stellen. Kinderhoek 1964 De commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek heeft ter gelegenheid van de komende kinderboekenweek (31/107/11) als kinderboek 1964 gekozen „Niku de koe rier" van W. F. H. Visser, uit Was senaar. in deze bekroning is ook betrok ken het eerder verschenen boek „Niku de zigeunerjongen". De jury bestond uit mevr. H. Laurey en mej. C. J. H. van Reenen en de heren A. Lensen drs. Th. Vesseur. Levensonderhoud één punt duurder Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders is van medio augustus tot medio september met één punt gestegen, nl. van 116 tot 117. Het indexcijfer voor de sector voeding steeg van 115 naar 116. Binnen deze sector steeg het indexcijfer voor aard appelen en voor groenten, terwijl het indexcijfer voor fruit een daling ver toonde. Voorts werden prijsstygingen geregistreerd voor suiker, koffie, melk en eieren. Vlees gaf een lichte daling te zien. Het indexcijfer voor kleding steeg van 110 tot 112. Deze stijging Irwam vrij wel geheel voor rekening van de win- terkleding, die een prijsstijging te zien gaf ten opzichte van het vorige pakket winterkleding. Het indexcijfer inclusief verplichte so ciale verzekeringen en loonbelasting steeg van 114 medio augustus tot 115 medio september. VOOR RECHTBANK AMSTERDAM „C.a.o. verkeerd geïnterpreteerd" Voor de behandeling van het kort ge ding tegen een kleine honderd sta kende Amsterdamse bouwvakarbei ders, gisteren voor de president van de rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, bestond buitengewoon veel be langstelling van de zijde der bouw vakarbeiders. Een paar honderd bouwvakkers van verschillende ob jecten in de stad waren om uiting te geven aan hun protest tegen dit ge ding voor het gebouw bijeengekomen. Ook in de gangen van het extra door achtmeesters der rijkspolitie, waakte rechtsgebouw stonden de be langstelenden te zamen met de ge daagde bouwvakarbeiders. Tegen de pui van het paleis van justitie was een spandoek bevestigd met de leuze handen af van het jtakingsrecht". N.V. van der Vorm's Aannemingsbe- dryf te Rotterdam, dat drie torenflats in een van de westelijke tuinsteden bouwt in Amsterdam, had de sedert 21 september in wilde staking zijnde bouwvakarbeiders gedagvaard. Uiterste Mr. Van Anken zei dat zijn cliënt Van der Vorm het uiterste betaalt dat de a.o. toelaat. De arbeiders hebben de situatie gereageerd met de ilde staking. Volgens pleiter wil een vrij groot aantal arbeiders wel werken maar zij ajn bevreesd voor de represailles van de raddraaiers. De raadsman deelde mede dat het geding in overleg met de samenwer kende patroonsverenigingen, de offi- van justitie en de looncontrole- Din.sdagochtend heeft de Nederland se. minister van buitenlandse zaken, mr. J. Af. A. H. Luns, die een be zoek aan Zweden brengt, een be spreking gehad met zijn Zweedse collega Torsten Nilsson in het Zweedse ministerie van buitenland se zaken. De foto geeft hiervan een beeld. dienst is aangespannen. De staking heeft naar zijn mening tot doel: het afdwingen van een loon dat in strijd is met de wettelijke voorschriften. De raadsman van een groep der sta kers, mr. A. D. Proper uit Haar lem, stelde dat de oorzaak van het conflict tussen de arbeiders en Van der Vorm gelegen is in de weige ring der directie van dit aanne mersbedrijf om loon te betalen over een bepaald deel van de ver richte arbeid alsmede om de ta- riefsvoorwaarden aan de arbeiders bekend te maken. De handelingen van de bouwvakarbeiders zijn noch nietig noch onrechtmatig. De vor dering tot werkhervatting is vol gens mr. Proper in strijd met. de vrijwillige arbeidsovereenkomst. Mr. Proper hield vervolgens een be toog over het stakingsrecht, daarbij opmerkende dat Nederland het Euro pees-sociaal handvest heeft onderte kend, waarin het stakingsrecht met name erkend wordt. Problemen rond E.M.S.-woningen in Dordrecht In de Merwedepolder te Dordrecht staan flatwoningen leeg, die voor rekening van de Exploitatiemaat schappij Scheveningen zijn ge bouwd. Deze woningen zeven blokken van 21 flats, waaraan er tot dusver 42 zijn uitgegeven heeft de E.M.S. aan het vastgoedbeleggingsfonds Immofund ver kocht. De nieuwe eigenaresse wil met de Dordtse werkgeverskring een ander contract sluiten dan de E.M.S. aanvan kelijk met de kring was overeengeko men. De flatwoningen zijn bestemd voor employés van een aantal grote Dordtse bedrijven. Met de E.M.S. waren deze bedrijven overeengekomen dat de woningen onder de vastgestelde huurprijs verhuurd zou den worden en dat de bediljven het ver schil zouden bijpassen. Een definitief contract was nog niet ge sloten, maar de onderhandelingen had den er al toe geleid dat een aantal wo ningen op die voorwaarde werd uitge geven. Zonder dat de in de werkgeverskring verenigde bedrijven het wisten verwis selden de woningen van eigenaresse. Im mofund hervatte de onderhandeling en waarbq meningsverschillen ontstonden. De werkgeverskring heeft zich van rechtskundige bijstand verzekerd ter oplossing van het gerezen conflict, voor namelijk omdat Immofund eerst een contract aan de bedrijven zond dat werd geaccepteerd en ondertekertti en later een nieuw contract stuurde met bepa lingen, die voor de bedrijven onaan vaardbaar waren. Regelmatig worden van die tochten vanuit Miami ondernomen, ondanks het door dc Amerikaanse regering uitge vaardigde verbod. Een enkele keer wordt een boot aangehouden nog voor dat het vaartuig de haven van Miami heeft kunnen verlaten, maar dan was het doei van de êxpeditie ook wat al te opvallend. Over het algemeen worden *-* tot Slten die epeldeprlkken toebrengen té hechte kustverdediging van het Cu- Ih9gn«> retrimp hington heeft geprotesteerd omdat een Cubaanse ballihgenvloot een .Spaanse koopvaarder In brokken schoot, een re presaille-actie omdat Spanje handel drijft met Cuba. Daar de Verenigde Staten duideiyk te kennen hebben gegeven niet voor een actie tegen Cuba te voelen en de economische blokkade is opgeheven ter wijl de Amerikaanse handelsboycot wei nig uithaalt zolang andere landen van het Westen doorgaan Cuba te bevoorra den, hebben de Cubaanse rebellen het er vooral op gemunt de zeeen rond het eiland zo onveilig mogelijk te maken. In het kader van deze actie heeft de door de herfst tot daden gedreven pa triottische beweging „Vrij Cuba" in New York het afgelopen weekeinde de Caribische Zee tot oorlogszone ver klaard. Dit is officieel meegedeeld door de voorlichtingsafdeling van „Vrij Cuba", nadat op een congres van deze bewe ging in New York een anti-C astro-re so lutie van acht punten was aangenomen. Hoewel de beweging zegt de steun te hebben van ballingen in Amerika. Span je, Frankrijk en Puerto Rico, te samen zo n 3200 leden, en de formulering van de oorlogsverklaring byzonder indruk wekkend is. wordt veel van het afschrik wekkende effect teniet gedaan door een er aan toegevoegde oproep tot de Ame rikaanse regering, waarin gevraagd wordt de geldelijke steun aan bepaalde bevoorrechte balllngenorganlaaties te Hieruit biykt dat de beweging „Vry Cu ba". hoewel zij zich er op Iaat voorstaan de overkoepelende organisatie van alle verzet bewegingen te zijn, toch niet die steun van naar voor Castro gevluchte landgenoten bezit, welke zij graag zou willen hebben. En dit illustreert tevens dat er van een goed georganiseerd ver zet, waarvan Fidel Castro eigenlijk angstdromen zou moeten hebben, in de praktijk weinig terecht komt. Er zqn teveel elkaar in het Caribische vaarwater zittende partijen, organisaties en clubjes; in Miami alleen werden er enige tijd geleden zelfs niet minder dan iftig geteld. In grootte variëren deze Tenclubs van bewegingen met enke vijftig geteld. In grootte variëren deze rebellenclubs van bewegingen met enke le duizenden, goed getrainde leden tot fa milieclans van enkele ooms en neven, wel eens graag met Castro zouden v len afrekenen. Interpretatie Mr. Th. Ph. van Raalte pleitte voor twee timmerlieden die bij de firma Van der Vorm in dienst zijn. Hy weer sprak de stelling van zijn tegenpleiter mr. Van Anken, dat de gedaagde werknemers zich zouden willen ont trekken aan de loonbepalingen in de sinds 1 maart 1964 van kracht zijnde bouw-c.a.o. „Integendeel", aldus mr. Van Raalte, „mijn cliënten zijn het slachtoffer geworden van een ver keerde interpretatie der c.a.o. door de werkgever. De c.a.o. bepaalt we liswaar dat er per groep maximaal 35 pet boven het basisloon mag wor den uitgekeerd, maar dat inpliceert nog niet dat per individu niet mee dan 35 pet mag worden uitbetaald. Als iemand een prestatie levert van b.v. 160 pet, heeft hij ook recht op een beloning voor de gehele prestatie. Nu krijgen we de situatie dat iemand midden in de week al gekomen is tot een prestatie van 135 pet, zodat hy de rest van de week- voor niets werkt". De president doet dinsdag 20 oktober uitspraak in dit geding. Goed idee bij Hoogovens: zes mille beloning Twee walsers bij de Hoogoxens hebben gistermiddag ieder drie duizend gulden ontxangen voor een nieuxv idee. De som gelds xverd hun overhandigd door direc teur W. Bakker. Het xxns de hoog ste beloning voor een idee ooit by Hoogovens verstrekt. Het idee betrof een verbetering van de afvoer van hel v.alsoxyde in de blokwalsery. Walsoxvde ontstaat bij het xx-alsen x-an stalen blokken. Dank zq dit idee worden belangrqke produktïestoringen voorkomen. Hoogovens stelde de beloning op f6000. De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft in Brussel besloten de voorberei dingen voor de internationale on- Al'^-ze'groepen? c. tuurliik geen goed gedaan. Er zijn niet zoveel Amerikanen meer die 3l deze clubs nog serieus nemen. Daarbq komt dat zij Hun onderlinge geschillen niet verzwijgen, zoals ..Vrij Cuba" dit keer weer de \-erdeeldheid benadrukt door een beroep te doen op de regering in Wash ington. Van de vele actiegroepen die thans van uit de Verenigde Staten opereren zijn er slechts vier noe e-!'■-1 de ogen van plaats is dat de Kevoiutionaire Junta van Manuel Ray Rivero, een 39-jarige civiele operaties tegen Batista leidde, vervol ingenieur. die aanvankelqk sabotage- fens minister van openbare werken on er Castro xvas en zich ten slotte tégen de laatste keerde en naar de Veren ie Staten vluchtte. Rav wil niet alle r. C- lutionalre denkbeelden verwerpen, maar wel het „Fidelisme" uitbannen, hetgeen hem stempelt tot een linkse rebel, on- aan\-aardbaar derhalve voor de rebellen, die het Batista-tqdperk hersteld willen Dan is er nog een militante groepering die bestaat uit verschillende bexvegingen zoals het „Tweede Nationale Front van Escambraye" bergguerrilla's i„Alpha 66". een maritieme groep, en de rechts 'georiënteerde politieke organisatie M.R. P. Deze alliantie staal onder leiding van majoor Eloy Gutierrez Menoyo. een fi- I guur die in de eerste jaren va'n het Cas- tro-regime de nachtclub „Chez Eloy", in Hax-anna exploiteerde, maar dat niet lang heeft volgehouden. De derde groep is de M.M.R. van kapi tein Manuel Artime Buesa, de man van de invasie in de Varkensbaai en dezelfde die door Castro lange tijd werd vastge houden en later dank zij Amerikaanse bemiddeling xrrljgelaten Artime zou door de Amerikaanse inlichtingendienst wor den betaald. Of dat xx-aar is heeft natuur- lqk niemand kunnen bewijzen Vast staat echter dat hij door vele Amerikaanse functionarissen wordt beschouwd als de man die Cuba zou kunnen redden, al thans wanneer er ooit een reddingspo ging zou xvorden gedaan. Ten slotte is er een „xvar board" van vijf man, dat zich beschouwd als de Cubaan- ering in ballingschap, maar dat slechts enkele groepen als zo- zich c. xx'eer lente xx-ordt. groepen organiseren \-an tijd tot tegen Castro. Het resultaat is pox-er en velen hebben de hoop al opge- van de douanetarieven de Ken- eever- Toch komt er iedere herfst wéér wat leven in de brouwerij, totdat het nedyronde voort te zetten. De zes E.E.G -landen besloten hiertoe na kennis te hebben genomen van een dooi de Amerikaanse ambassadeur bij de Europese Gemeenschappen in Brussel. John W. Tuthill. aan de E.E.G.-commis- sie gegeven verzekering dat de Ame- kaanse regering verder overleg wenst en dat net afbreken door de Ameriknari se onderhandelaars van de voorberei dende besprekingen in Genève vorige week vrijdag „niet als een mislukking. I maar als een tegenslag" moet worden beschouwd. De Amerikaanse delegatie wenste de vorige week het gesprek met afge vaardigden van de Europese commissie niet voort te zetten, omdat deze naar Amerikaanse mening in een werkdocu ment. het eerste na een serie zeer be sloten x-ergaderingen. terugkxvam'. n >p 1 eerder gedane mondelinge toezeggingen op het gebied van de internationale han del in landbouxvprodukten. De Ameri kaanse onderhandelaar was zo ver bolgen. dat hq niet alleen xveigerde ver der te onderhandelen, maar de vertrou welijke documenten op grote schaal on der de vertegenwoordigers van de bij de G.A.T.T. (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel) aangesloten landen liet verspreiden. FIDEL CASTRO bestand tegen speldeprikken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3