PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSISCH RUIMTEVAARTSPEKTAKEL OP STAPEL Vandaag of morgen lancering van kosmisch vaartuig met passagiers Anti-westers einde van Cairo-conferentie Betogingen in Quebec bij bezoek koningin Plan voor Waarde en Rilland-Bath aanleg van nieuwe Deltadijk tussen VOLGENS AANHOUDENDE GERUCHTEN IN MOSKOU: Verkiezingswinst voor liberalen en socialisten Brandkastkraak bij V. D. - buit 50 mille Indonesië leed twee nederlagen ACTIE DER „POLITIEKE ACHTTIEN" VOOR ÉÉN „A.R.-C.H"-PARTIJ Geen vlaggen, maar gejouw „Breede Watering van Zuid-Beveland" Inpolderen van 55 ha schorren 207e jaargang - no. 240 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie t 9ai] ae veiae, P. B. den Boei en W de ragtei Hoorareaactie W Leertouwei Walstraat 58-60 tel. 235S (b.g.g. red. 3508 adv. 3647/3643) Middelburg Markt 51 tel 31 2911 Zler1k7.ee red tel 2426 adra tel. 2094 Adv or 32 et. o mm Min c adv r 4 811 In entspr)]s 75 cent p M 60). .Briever 3 ct. Bureau»Vltuingen Arsenaalitrsat 2. tel. PZ.C.. Middelburg. Maandag 12 oktober 1964 In Moskou is gisteren vernomen dat de Russen binnen enkele dagen het eerste passagiersruimte vaartuig uit de geschiedenis der mensheid zullen lanceren. Mogelijk zullen een of twee kosmische vaartuigen met meer dan één mens aan boord worden ge lanceerd. Het zal de vijfde spectaculaire gebeurtenis op ruimtevaartgebied zijn sinds Joeri Gagarin als eerste mens door de ruimte vloog (12 april 1961). Maar Gagarin en zijn vijf collega kosmonauten en de zes Amp- rikaanse astronauten maakten allen solovluchten. Thans willen de Russen echter ook passagiers mee laten vliegen. De identiteit van be manningsleden en passagiers is echter een zorgvuldig bewaard ge heim. Al bijna een jaar lang heeft de Russische pers laten doorsche meren dat de volgende ruimte- vlucht zal plaatsvinden onder lei ding van „kosmonaut no. 7", die alleen met de initiaal „K" werd aangeduid. Zanger „K" werd beschreven als een slanke, zacht sprekende man, die lid is van de partij van gitaarspelen houdt, volks liederen zingt en spotprenten van zyn collega-kosmonauten maakt. BELGIË STEMDE Uit gedeeltelijke uitslagen van de gis teren in België gehouden gemeente raadsverkiezingen blijkt dat de aan de regering zijnde Christen-Democratische Party (P.S.C.) verliezen heeft geleden en haar socialistische coalitiepartners en de in oppositie zijnde liberale party winsten hebben geboekt. De Christen-Democraten verloren stem men aan de militante Vlaamse Nationa listische Volksunie in Vlaanderen, welke in de gemeenteraad van Mechelen drie zetels verkreeg. In het Frans sprekende zuiden werden Bommige van de door de socialisten ge leden verliezen geweten aan overloperij in de linkervleugel naar de communis tische party. Honderden vogels werden gedood door parathion Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag stelt een onderzoek in naar een vogelvergiftigingszaak in Nieuwenliagen (L.). Op landerijen van een landbouwer uit deze plaats zijn tussen het wassende gerst tarwekorrels met parathion ge vonden. Ruim duizend vogels zijn als gevolg van het zware vergif reeds om gekomen. Her en der liggen dode vogels verspreid. De landbouwer ontkent dat hij de gif tige tarwe gestrooid heeft en wenst niet te voldoen aan het verzoek van de con troleur van de vogelwet, de heer H. de Boer uit Nieuwenliagen. zijn beide lan derijen om te ploegen om de massale vogelvernietiging tot staan te brengen. Intussen sterven ook veel roofvogels, die zich gevoed hebben met de gestorven diertjes. De vogelwetcontroleur is be vreesd dat de vogels die de vergiftiging te boven komen ongeschikt zijn voor de voortplanting of onvolwaardige dieren zullen voortbrengen De rykspolitie te Waubach die de zaak in onderzoek heeft, wilde in afwachting van de uitslag van het onderzoek van het gerechtelijk laboratorium geen ver- 'dere inlichtingen geven. „K." sprak onlangs via Radio Moskou over de prestatie van het Russische ruimtevaartprogram dat door zyn per soonlijke inspanning in de komende da gen een flinkse stimulans zou verkry- gen. Aan de nieuwe lancering zijn maanden van experimenten voorafgegaan. De laatste ruimtevlucht van het Russi sche programma werd in juni 1963 ge maakt door Valery Bykowski en Valen- tina Teresjkowa. Het totaal van 34 banen om de aarde die de vier Amerikaanse astronauten hebben gevlogen, verzinken in het niet van de 48 banen van de Russische kos- monaute. De stand De stand in de Amerikaanse ruimtevaart is: John H. Glenn 3 banen, 2 februari 1962 Scott Carpenter 3 banen, 24 mei 1962 Walter M. Shirra jr. 6 banen, 3 oktober 1962 Gordon Cooper 22 banen, 15 mei 1963. De stand in de Russische ruimtevaart: Gagarin een baan, 12 augustus 1961 Gherman Titow 17 banen, 67 au- ;tus 1961 Nikolajew 64 banen, —15 augustus 1962 Popovitjs 48 banen, 1215 augustus 1962 Valery Bikowski 81 banen, 1419 juni 1963 en Teresjkowa 48 banen 16—19 juni 1963. Vrijdagnacht is ingebroken in het wa renhuis van Vroom Dreesmann in Rotterdam-zuid. De inbrekers, die via een brandgang by het gebouw kwamen en daar de toegang forceerden, zijn erin geslaagd de brandkast open te snijden. z'j gingen er met een bedrag van 50.000 vandoor. De inbrekers blijken „zeer vakkundig" te werk te zijn gegaan. Daar er geen enkele vingerafdruk is aangetroffen, concludeert de politie dat de daders bij het openbranden van de brandkast handschoenen hebben gedragen. De inbrekers zijn via een brandgang bij het gebouw gekomen en door verbreking van een ruit in het magazijn. De inbraak werd zaterdag ontdekt bij de komst van het personeel. Het bovengenoemde bedrag bestond uit coupures van 10. 25 en ƒ100. Tot nu toe beschikt de politie nog over geen enkele aanwijzing. Nasser: „nieuwe brandstof..." Koningin Juliana wui/t ten afscheid op Schiphol bij liet vertrek van j prins Bernhard en prinses Beatrix j naar Tokio. De topconferentie der niet-gebon- den landen is zaterdagavond be ëindigd met de aanvaarding van een sterk anti-westerse verkla ring. De gematigde deelnemers aan de conferentie van 47 staats hoofden en andere regeringslei ders behaalden een overwinning met een resolutie waarin gezegd wordt dat de grenzen die bij het onafhankelijk worden van een land bestaan, dienen te worden ge respecteerd. Deze resolutie was vooral van belang voor Afrikaan se landen die grensgeschillen met elkaar hebben. Indonesië trachtte deze resolutie te doen schrappen wegens zijn talloze aanspra ken op Maleisië en slaagde er vrijdag in de politieke commissie in de resolutie in vager termen te laten opstellen. Maar zaterdag keerden de ministers van bui tenlandse zaken tot de oorspronkelijke tekst terug en keurden deze goed. De ministers hechtten ook hun goedkeu ring aan een resolutie, waartegen In donesië bezwaar had, nl. dat territoriale wijzigingen, welke met geweld tot stand zijn gebracht, niet erkend mogen wor den. De slotzitting eindigde zaterdag te middernacht nadat de delegatie-lei ders in alfabetische volgorde hun handtekening onder de verklaring hadden gezet. In totaal werden 47 handtekeningen onder het document geplaatst, o.m. die van de delegatie leider van de Angolese rebellenre- gering. In zijn slotrede zei president Nasser van de V.A.R., dat de conferentie de bevrijdingsbewegingen „nieuwe brandstof voor een overwinning op het imperialisme en militaire en psy chologische intimidatie heeft gege ven. Resolutie De verklaring bevat de volgende pun- Zaterdarj zijn de Olympische Spelen indrukwekkend geopend. De keizer lijke familie van Japan neemt plaats in de ereloge van het na tionale stadion in Tokio voor het openingsceremonieel van de zomer spelen. GEDEELTELIJKE BEKENTENIS IN JUWELENZAAK De hoofdverdachte van de geruchtma kende gewapende roofoverval op een ju welierszaak in Amsterdam, de 35-jarige Dominas, heeft na veertien dagen hard nekkig ontkennen thans toegegeven daar wel in enig opzicht bij betrokken Ie zijn geweest. Deze bekentenis deed hij tij dens het hem vrijdagmiddag afgenomen zoveelste scherpe verhoor. Hij heeft nu bekend op de hoogte te zijn geweest van het plan tot de overval en van het tydstip waarop dit zou wor den uitgevoerd. Dat hij er aan deelgeno men heeft blijft hij ontkennen. Dat de 30-jarige H. B. en de 41-jarige P. C. het plan zouden volvoeren wist hij. Later in de middag van dit zaterdag zou hij hen ontmoeten in de camping in het Amsterdamse Bos. Toegegeven heeft hij ook die middag van taxi's gebruik te hebben gemaakt en o.a. in die camping te zyn geweest. De Amsterdamse recherche hoopt dat de chauffeurs van deze taxi's zich bij haar zullen melden. Mogelijk kunnen hun verklaringen er toe bijdragen een beeld te krijgen van de bewegingen van de rovers na de overval en enige aanwij zing geven in de richting van de plaat sen waar de buit kan zijn verborgen. Daarover heeft de recherche P. D. nog niets kunnen ontlokken Vier oovarenden van Brits iacht verdronken om te buigen in progressieve richting. De leden van het centrum zullen oppo sitie gaan voeren tegen de heer Beer- nink, die behalve fractievoorzitter ook fungeert als voorzitter van de Unieraad en van het dagelyks bestuur van de C.H.U. Naast het progressieve centrum, dat uitsluitend in eigen C.H.-kring zal wer ken, bestaan er concrete plannen om te komen tot een groepering van progres sief denkende C.H.-leden en antirevolu tionairen, die los van beide partijen wil gaan yveren voor de vervanging van de twee protestantse partyen door één moderne prot.-christelijke politieke partij. Deze groepering van achttien actieve C.H.- en A.R.-leden zal zich naar analogie van het kerkelijk begrip, de „politieke achttien" gaan noemen. Vol gens de heer D. Houwaart kan de op richting van de achttien, waarvan enke- Ie zeer vooraanstaande partijleden zul- Algemene en volledige ontwapeningCowan. len deel uitmaken, binnen twee a drie met een verbod op kernwapens, in- Miss Mitchell heeft na omslaan van het I maanden verwacht worden, stelling van atoomvrye zones en incht zich 22 uur drijvend weten te hou- verhindering van de verspreiding I den in de wilde zee en werd ten slotte van nucleaire wapens. j op de noordkust van Jersey aan land ge- Veroordeling van militaire verdra- j ?P°e'd- gen en terugroeping van troepen van "et meis)e verklaarde dat zy zich tij- buitenlandse bases. dens ruw weer Sn de kajuit van het jacht i bevond, toen zy bemerkte dat dit om- Toevoeging van een amendement: „inpor 7i1 ...isf ppn natrtt<5nonrt in te aan het handvest der Verenigde Na- p_Z2. zVe te snrmeen Sate'TanS?, T/0' Eenmaal aan de oppervlakte Eekomen. tionale aangeleeenheden. zag zij drie van haar metgezellen, die, Grotere samenwerking voor econo- i later in de golven verdwenen, mische ontwikkeling. Miss Mitchell wist volgens haar zeggen I Verhoogde samenwerking op het ge-leen stuk wrakhout te bemachtigen en del bied van onderwijs, wetenschappen kust te bereiken. Daar sleepte zij zich naar een boerderij toe kolonialisme en Veroordeling van het gebruik van geweld tegen het zelfbeschikkings- De enige overlevende van het Britse Veroordeling van rassendiscrimina-1 jacht „Maricelia" dat dit weekeinde in tie en apartheid. I Het Kanaal is vergaan, heeft gisteren Vreedzame coëxistentie. I ff ™"'I\ De overlevende, de 20 jaar oude Jane Eerbiediging van de soevereiniteitAlison Mitchell, was één van de vijf per van staten en territoriale integriteit sonen aan boord van bet jacht. De an- van verdeelde naties. deren waren de eigenaar.'James Mac- Vreedzame regeling van geschillen. Jenz,e Fraaer u,t jersey, diens 00 [hun zoon en diens vriend. Micheal Mc- OPPOSITIE TEGEN MR. BEERNINK Progressief Centrum in oprichting (Van onze Haagse redactie) Binnen de Christelijk Historische Unie is verzet gerezen tegen de huidige poli tieke koers van de partij, zoals deze wordt gevoerd door de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beer- nink. Binnenkort zal op initiatief van twee redacteuren van het ehristelijk- historische weekblad, de heren D. Hou waart en B. Buddingh. een „progressief hoog de strijd in feite is opgelaaid. In centrum" worden geformeerd, dat bin-- - - nen de partij pogingen zal aanwenden de huidige politieke koers, die als „libe raal conservatief' wordt bestempeld, EDDIE CANTOR OVERLEDEN In Hollywood Is zaterdag op 72-Jarige leeftijd de Amerikaanse komiek Eddie Cantor overleden. AJ sedert 1958 trad by niet meer op nadat hy was her steld van een hartaanval. Sedert die tyd schreef h(j enige boeken en hield zich bezig met de selectie van Jonge talen ten. Cantor werd in 1892 in New York gebo ren als Izzy Isklwltsj. Zijn beide ouders stierven voor zijn tweede Jaar en hij werd door zijn grootmoeder opgevoed. Op 16-jarige leeftijd bertrad hij de we reld van de showbusiness nadat hij op een concours voor amateurs een prijs vijf dollar had gewonnen. Met Jim my Durante trad hij daarna o.a. op als zingende kelner op Coney Island. Wyien Gus Edwars ontdekte Cantor ia- ter en lanceerde hem daarna in het „Kid Cabaret", waarin hij met zwartgemaakt gezicht als komiek optrad samen met o.a. Eddie Buzzell en George Price. In de loop der jaren verwierf Cantor zich via radio en films een enorme popu lariteit zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten. Later kwam daar de televi sie nog bij. Hoewel hy het grootste gedeelte van zijn loopbaan de komiek is gebleven, heeft hij in het begin van de jaren 50 ver scheidene Berieuze rollen in diverse tele visieshows gespeeld. Een van zijn handelsmerken was de ma nier waarop hij over het toneel huppel de en sprong wanneer hij optrad. Vol gens zijn zeggen een overblijfsel uit de tijd dat een zanger een regen van rijp fruit moest ontwijken wanneer het hoog geëerd publiek het niet helemaal eens was met hetgeen vertoond werd. dingh (redacteur) gelegenheid te ge ven hun standpunt in artikelen uit een te zetten. Naar wij vernemen is de controverse tussen beide partyen thans zo hoog op gelopen, dat de kwestie op 1" oktober in de vergadering van de C H U.-vereni- ging „Koningin en Vaderland" (uitgeef ster van het weekblad) aan de orde zal worden gesteld. Daar zal waarschijn lijk de beslissing vallen welke van beide partyen uit de redactie zal moeten ver dwijnen. Vrij opzienbarend was zaterdag een in gezonden brief in „Het Vrije Volk" van de heer Houwaart. waaruit bleek, hoe hoog de strijd in feite is opgelaaid. In zijn brief valt hij de heer Van Gelder aan, die in het C.H.-weekblad had ge- i schreven dat het socialistische dagblad „veel liegt van horen zeggen", omdat De directeur van het hydrologische in- het had beweerd dat er binnen de C.H.U. I *tiluu' d.e Humbult-ui.lv.rsiteit in discussies aan de gang waren over de Oost-Berlyn. Horst Andrae, zal van zyn houding van mr. Beernink. reU naar «wt-Dullriand "let "«ar Oost- Deze beschuldiging ontlokte de scherpe reactie van Houwaart tegen zijn hoofd-kpn bekendgemaakt, redacteur mr. Van Gelder, die hy ver- Dr. Andrae. die op 4 oktober in Oost- wijt onjuist geïnformeerd te zijn over Berlyn terug moest zijn. geldt ais voor- hetgeen binnen de unie gaande is. I aanstaand geleerde op zyn gebied. OOSTDUITSE CELEERDE KIEST DE VRIJHEID Geen publikatie Politie slaags met demonstranten Fr; i de huidige provincie Quebec op de en cultuur. ER staat op het ogenblik een nieuwe Westerseheldedijk tus sen Waarde en Rilland-Bath op papier: het waterschap „De breede Watering van Zuid-Be veland" heeft in overleg met provinciale- en rijkswaterstaat, Gedeputeerde Staten van Zee land en „Den Haag" een plan gestuurd, dat de mogelijkheid in beeld brengt om op de schor ren voor de Emmanuelpolder ten oosten van Waarde een dijk aan te leggen. Het gaat om een stuk zeewering van drie kilome ter. Als het plan wordt uitgevoerd, levert het een landwinst op: dan kan er ongeveer 55 hectare schorren worden ingepolderd en in cultuur gebracht. Het Zuid- Bevelandse waterschap heeft deze mogelijkheid gelanceerd bij de uitvoering van een onder deel van het Deltaplan, dat min der opvallend zijn beslag krijgt dan de aanleg van bruggen en het afsluiten van zeearmen, maar dat ook een miljoenen project is: het op Deltahoogte brengen van de dijken langs de Westerschelde. Men weet het: langs de Westerschel de worden alle dykvakken opgehoogd en verbreed. Dat gebeurt in etappes. Het hele karwei moet in 1978 klaar zyn. Van de 54 kilometer zeewering, die in opdracht van de „Breede Wa tering van Zuid-Beveland" in behan deling komt. is op het moment 15 kilometer gereed: de dijkvakken, die voor de periode 1958-1963 op het Er waren bij aankomst 2600 man aan v».i militairen en politie op de been om te Het verzet binnen de C.H.U. is tot waken voor de veiligheid van de Britse dusver nauwelijks aan de oppervlak- koningin, tegen wier komst vrijdag nog te gekomen, omdat de opposanten Onder zeer strenge bewaking, doch zeer fe| was geprotesteerd door aanhangers weinig of geen gelegenheid hebben geringe belangstelling van de zijde der van Rationale Onafhankelijkheiris- gekregen hun stem te laten horen in bevolking is het koninklijke jacht „Bri- .beweging", die afscheiding van Quebec het blad van de partij, het Chrïste- 'annia" met aan boord koningin Eliza- van de rest van canada voorstaan lyk-Historisch Weekblad. De hoofd- heth en Pri"s Ph'l'P zaterdagmorgen in Aan de galg met Elizabeth was een redacteur, mr. J. W. van Gelder, de haven van Quebec gearriveerd. Het der leuzen, die daarbij werd uitge- Tweede Kamerlid en secretaris van jiiclit meerde aan vrijwel dezelfde plaats, j schreeuwt!, liet dagelijks bestuur van de C.H.U., «aar in 175.9 de Britse generaal James] sohrllle tegenstelling tot de heeft geweigerd z(Jn medewerken l™,e J1™"™n rij.. troepen enthou«ia«te ontvangst, die de Britse Houwaart i eindredacteur I en Bud- aan «al retle .oor rijn .eroienng voreU„ ln j, afgeloPea Charlotte Town was bereid en ook I tot die, welke haar in 1959 by haar bezoek aan Quebec ten deel viel. ont brak zaterdag in Quebec elk vreug debetoon. Er werd vrijwel nergens gevlagd en slechts in enkele winkel etalages viel een portret van de ko ningin te bespeuren. 'Ongeveer een uur na het afmeren van het jacht, verliet koningin Elizabeth het 'schip voor de rit naar het provinciale parlementsgebouw. Bij aankomst aldaar [deed zich een incident voor. toen een i groep van tussen dertig en veertig jeug- 'dige demonstranten onhet het zwaaien j van vlaggetjes de hoge gasten leuzen voor onafhankelijkheid toeriepen. De I politie greep onmiddellijk in en hield betogers aan. Langs de 3 kilometer lange route, die de autostoet van de haven naar het par lementsgebouw volgde, hadden zich hooguit tienduizend mensen geschaard en slechts hier en daar klonk een zwak geiuich op. Kentekenend voor de koele ontvangst waren verder de slechts twee vlaggen, die op deze route vielen waar te nemen programma stonden, op het stuk Hoedekenskerke-West, van de veer haven tot de gemeentehaven, na Nu zijn de plannen voor de periode 1963-1968 ingezonden of in voorbe reiding. De algemene vergadering heeft het waterschapsbestuur ge machtigd de stappen ertoe te nemen. Een van de dykvakken. die in deze periode volgens de plannen aan ver zwaring toe zijn, is dat voor de Em- manuelpolder tot aan de grens met de Zimmermanpolder. Het water schap kon daarbij een keus maken uit twee manieren: men kon het karwei uitvoeren via het verzwaren van de dijk, zoals dat tot nu toe bij praktisch alle dykvakken is gebeurd. Men heeft echter gekozen voor een andere mogelijkheid: de aanleg van een nieuwe dijk op de schorren, vóór de bestaande zeewering. Dijkgraaf P. J. J. Dekker en de waterbouwkun dige van het waterschap, die de lei ding heeft bij de Deltaverzwaringen van het waterschap, maakten ons de motieven voor dit plan duidelijk: o de aanleg van een drie kilometer lange nieuwe dijk is financieel voor deliger dan het verzwaren van de aanzienlijk 'langere dijk, die er nu ligt. het waterschap heeft de „route" van een nieuwe dijk in eigen hand. Men kan scherpe bochten in het tra cé zoals die in de huidige zee wering voorkomen vermijden, er kan 55 hectare schorren inge polderd en in cultuur worden ge bracht- Zij zijn in handen van vier eigenaren. De tegenwoordige dijk, die de Em manuelpolder beschermt tegen het Westerscheldewater is 5.70 meter hoog. De zeewering zou meer dan 2.50 meter moeten „groeien", vóór de kruin de Deltahoogte van 8.25 zou hebben bereikt. Er komt bij. dat het dijklichaam aanzienlijk „corpu lenter" zou moeten worden dan op het moment. Bovendien is deze dijk veel langer dan het nieuwe tracé over de schorren. (Zie slot pag. 2 kol. 4) Rede m het Frans In een der zalen van het Hogerhuis van Quebec sprak koningin Elizabeth een korte rede uit. voornamelijk gewijd aan de problemen der Canadese confe deratie. Op een enkele passage na be diende de vorstin zich in haar toespraak van de Franse taal. O.m. zei zij. dat het geen verbazing behoeft te wekken, dat een protocol dat honderd jaar geleden wer dopgesteld. niet voldoet voor alle vraagstukken van vandaag, en voorts dat waarachtige vaderlandsliefde geen begrip voor de vaderlandsliefde van anderen behoeft uit te sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1