TE VOET 525 KM Gigantische strijd op alle atletieknummers TOKYO Wandelen van Parijs naar Amsterdam Wielerseizoen wordt vandaag afgesloten OLYMPISCHE SPELEN IN TOKIO IEDERE NEDERLANDSE TRIOMF ZOV EEN VERRASSING ZIJN Springkracht Van alles kan Geluk Gedrang Strijd wereldtitel voetbal in Mexico \bw. Tijdschrijver tippelt op klompen Favorieten 0V: Springduels TV NOORDZEE kant breeches Competitie weer stimulans voor de wielersport ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TILLY VAN DER ZWAARD ....mist overtuiging.... 's Werelds grootste sportieve spec- takelstuk, de Olympische Spelen, begint vandaag en opnieuw zal vooral de atletiekstrijd de we reld in spanning houden. Acht Ne derlanders: Eef Kamerbeek, Cees Koch, Frans Luitjes, bij de heren en Gerda Kraan, Janny van Eyck- Vos, Tilly van der Zwaard, Lïa Hinten en Joke Bijleveld zullen de nationale kleuren verdedigen de machtsstrijd der giganten, waarin Russen en Amerikanen de boventoon voeren. Records zullen althans wanneer de weersomstandigheden meewer ken worden omgekegeld. En het zal ons niet verwonderen wanneer atletiekexperts na afloop hoofd schuddend de grenzen, die zij zwart op wit hebben neergepend, opnieuw moeten herzien. Duidelij ker dan ooit is dit jaar tot uiting gekomen, dat Nederland een be scheiden rol zal spelen. Een be scheiden rol, omdat in ons land at letiek wordt bedreven, onder om standigheden, die in het niets val len vergeleken bij die van andere landen. Er van uitgaande dat de huidige we reldranglijsten alleen maar een vorm- aanduiding zijn en geen definitieve rol van betekenis spelen, blyft. de mo gelijkheid dat onze landgenoten toch voor verrassingen zonden kunnen zorgen. Om met de heren te beginnen. Nerveuze Frans Luitjes, Nederlands sprinter van klasse zoals Tinus Osen- darp, Chris Berger en Theo Saat, om er maar enkele te noemen, heeft in Tokio niets te verliezen en alle' winnen. Want ofschoon hy niet ver der is gekomen dan 10.4 sec. versloeg hij atleten als de Fransman Bernard Laiilebeur, Seraphino Antao uit Ke nia en Ron Jones (G.B.). Hy mikt op een halve finale plaats en w neer dat zou gebeuren zullen \vy ze handen dicht knypen. tenrol in een veld werpers, waar er ze ker tien zijn die meer dan 60 meter wier pen. Maar ais de wind goed op die lin kerarm staat, dan zit er van alles in, dat bewees de Rotterdamse reus met zijn zil veren medailles tijdens de Europese kampioenschappen van Belgrado. men. Wanneer de Eindhovenaar over de 7800 punten zou komen betekent dat ze ker een goede klassering. is onze grootste, troef. Zij, die drie maal van de Francaise Maryvonne Dupereur verloor, heeft haar gehele sei zoen op die belangrijke 800 meter finale afgestemd. Herinneren wy ons Belgrado, twee jaar geleden, toen zij ook met een matige ty'd van 2.07.lang geen favo riete was en toch met een fenomenale 2 min. 02.8 sec. te voorschyn kwam. Janny van Eyck-Vos, die haar carrière als atlete als speerwerpster begon, toon de haar vooruitgang. zy weet zelf niet waar haar grenzen liggen, maar als zij de kans krijgt om gelanceerd te worden, zou haar sprintkracht van betekenis kun nen zijn en een finaleplaats tot de moge lijkheden behoren. Tilly van der Zwaard, dit jaar niet haar beste vorm met 54.8 sec., mist de over tuiging van Belgrado. Een beenblessure in het begin van dit jaar noopte haar de training te stoppen. Joke Bijleveld, heeft haar prognose van een jaar geleden toen zij niet verder kwam dan 5.85 meter: „Ik ga naar Tokio", waar weten te ma ken met vertesprongen van 6.27, 6,26 6,29 meter, maar internationaal is l._. gemiddelde 20 a 30 centimeter verbeterd en of zij in Tokio evenver als in Rome (7e) zal komen blijft een moeilijk te voorspellen zaak. Blijft over Lia Hinten, vechtjas en atlete met sterke mentaliteit die alles van de zonzijde beziet. Zij liep de 80 meter horden in 10.8 sec. en kan ruim 4600 punten op de vijfkamp beha len. De top ligt buiten haar bereik. Maar er kan gelukkig van alles gebeu ren. Gelukkig, omdat wij anders het goud-zilver- en brons eens in de vier jaar rond zouden kunnen sturen zonder Olympische Spelen te houden. Want één ding is zeker, ook grote fa vorieten als Valeri Brumel, wiens hoogtesprong op 2.28 meter staat, zijn vrouwelijke evenknie Yolanda Balas, kogelstoter Dallas Long e Press-zusters, waarvan Tamara kogel- en discus en Irina op de kamp tot de zekere medaille win naars behoren, kunnen falen. Men kan alleen maar spreken hoe situatie enigszins ligt en dan „als" „maar's" tussenvoegen en men diene daarbij te bedenken dat top-sport-men- sen hun off-day kunnen hebben. Want de vorm van de dag, het uur, ja zelfs de seconde is bepalend voor eremetaal of. niets. Eef Kamerbeek heeft ook het geluk een beetje aan zijn zijde gekregen. Hoe on verantwoord het ook van de internatio nale atletiekleiders is geweest om twee jaar geleden een nieuwe tienkamppun tentelling in het vooruitzicht te stelle en deze drie weken voor de spelen ir werking te laten treden, het feit blijf: dat alleen de huidige wereldrecordhóu der. de Chinees Yang Chuan Kwang. hierdoor getroffen wordt en dat Duit sers. Russen en Eef Kamerbeek wel een gunstiger uit de bus zouden kunnen ko YANG CHUAN KWANG ....nieutce telling.... Brit Lynn Davies moeten worden geten. Valeri Brumel, de kosmische springer uit Moskou, krijgt moeilijke te genstanders als de Pool Edward Czer- nik, de Amerikanen John Thomas en John Rambo, de Australiër Tony Sncaz- well en.zyn landgenoot Roberi Shavlakadze, Olympisch kampioen 1960, die clit jaar drie keer van Valeri Brumel Elf springers met de katapult fiber- stok over 5 meter, waarbij Fred Hansen de grote favoriet is en 17 speerwerpers over 80 meter geven enigszins een indruk wat er ons te wachten staat. Overigens speelt bij het speerwerpen de speer een grote rol. Terje Pedersen kwam tot zijn recordworp van 91.7e meter met een Held-speer en die mag in To kio niet worden gebruikt. Twee rivalen op discus zijn de Tsjech Ludvik Danek (64.55) en de Amerikaan Al Oerter (62.94) die na Melbourne en Rome voor de derde maal het Olympi sche goud wil veroveren. Dallas Long op kogels is veruit de sterkste terwijl de Russen Romuald Klim en Yri Bakarinow de Oostenrijker Heinrich Thun en de Amerikaan Harold Connolly bij het ko- elslingeren om eremetaal zullen strij den. De tienkamp is nu een volkomen strijd, tussen Yang Chuan Kwang, de Duitsers, Holdorf Walde en Beyer en de Russen Kuznetsow en Rein Aun. Met grote meerderheid van stemmen (56 stemmen tegen 32 bij zeven ont houdingen) is Mexico gekozen als land waar in 1970 de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal worden gehouden. De keuze van Mi xico wrerd ondersteund door de jonge Afrikaanse landen, Oost-Europa, de Verenigde Staten en een aantal West- europese landen, waarbij Nederland West-Duitsland en Oostenrijk. Enge land en de meeste Oost-Aziatische landen stemden voor Argentinië. Het FIFA-congres besloot onder voor zitterschap van de Brit Sir Stanley Rous tot schorsing van Zuid-Afrika om redenen van rassendiscriminatie. Tevens werd het voorstel aangeno men, dat elk van de bij de FIFA aan gesloten landen aan het wereldkam pioenschap of aan het Olympisch voet baltoernooi moet deelnemen. De Zwitser Wiederkehr, president van de UEFA, kwam ondersteund door de voetbalbonden van Nederland en Noorwegen met het voorstel de ver houding van de stemgerechtigde lan den te wijzigen. De FIFA telt nu 124 aangesloten landen met elk één stem. „Het is onzinnig", aldus Wiederkehr, „dat Europa en Amerika met 94 pro cent van alle voetballers ongeveer hetzelfde aantal stemmen zou bezit ten als de landen uit Azië en Afrika, die te zamen tot nauwelijks zes pro-l cent komen". Met 57 tegen 32 stem-, werd besloten een commissie in' het leven te roepen, die zich met deze zaak zal bezighouden. Amerikaanse ploeg estafette 4 x 200 meter fantastisch De Amerikaanse zwemleiding heeft de donderdagmorgen besteed voor het se lecteren van zwemmers op de 4 x 200 meter vrije slag. Er waren in de Ame rikaanse ploeg niet minder dan 12 kan didaten voor een plaats in de estafette ploeg. De enige, die zeker was van een plaats, is Don Schollander, wereldre cordhouder met een tijd van 1 min. 57,6 seconden. De overigen moesten er voor zwemmen. De Amerikanen hadden van de selectie ;en shownummer in grote stijl gemaakt. Beroemdheden als de Australiër Mur ray Rose stonden met de stopwatch in de hand en er was een complete jury van aankomst opgetrommeld. Uit de series plaatsten zich uitein delijk Roy Saarl (1.59.5), winnaar van de tweede serie, Steve Clark (2.00.1) en Gary liman (2.00.2). Deze twee laatste zwommen in de eerste serie. Alle drie de zwemmers verbeterden hun persoonlijke records. Gezien deze tijden moet de Amerikaan se estafetteploeg op de 4 x 200 meter vrije slag in staat zijn tot een tijd van ver onder de acht minuten. Het wereld record staat momenteel op 8 min. 1,8 sec. pn werd gevestigd door Bill Mett- ler, Mike Wall, David Lyons en Don Schollander. Van hen zal'alleen Schol lander op de Olympische Spelen uit komen. Advertentiej 16 DAGEN TOPSPORT REPORTAGES: zaterdag 10 oktober OFFICIËLE OPENING en verder dagelijkse uitzendingen t/m 25 oktober VOOR MENSEN Dlf-HfT GOED BEKIJKEN Kweker Herman Hekelaar te Haarlem is 52 jaar en grootvader. Hij is de oudste van een groep getrainde lange afstandslopers, die in een week tijds 525 km. van Parijs naar Amsterdam gaan wandelen. Komende nacht (1T okt.) zal om klokke 12 aan de voet van de Notre Dame de LAT-vlag (Lange Afstands Tippelaars) aan de mannen overhandigd worden. Ze zullen zich dan elk met 5 kleine reflectors Izgn. katten- ogen) aan armen en benen hebben getooid, teneinde in een verkeersdichtheid van 500 auto's per minuut ondanks hun ganzenfor- matie niet aangereden te worden. En wanneer de eerste stappen op de Rue Rivoli en de Boulevard Sebastopol klinken en men zal hen goed kunnen horen, want de 41-jarige Henk Doornekamp uit Amersfoort loopt op klompen zal de grootste marathonmars-in-groepsverband, ooit in Europa gehouden, stellig veel kijkers op de been brengen. FRANS LUITJES ....niets te verliezen.... ~>m met de sprintafstanden te beginnen :jn de Amerikanen Bob Hayes, de af- rijseiyke stijl lopende, maar uiterst nelle kleurling, op de 100 en Henry 'arr op de 200 meter, grote favorieten, schoon zij enkele malen werden ver- agen. Vergeten mogen wij zeker niet razendsnelle Venezolaan Horacia 'steves, Harry Jerome. Enrique Figue- ola en al die anderen die 10.of 10.1 •ver 100 op 20.4 of minder over 200 no- eerden. En wat te zeggen van de 30-ja- ige Amerikaanse ondeiSvijzer Mike Lar- abee over 400 meter met 44.9 achter jn naam en zijn landgenoten U1 is Wil- ;ams en Ollan Cassell, die slechts enke- e tienden van seconden achter hem ble zen. Grote troeven voor Europa: de Pool Vndresz Badenskl en de Brit Bobby •rightwell. Jok op de midden- en lange afstanden len wij vele Amerikanen aun de top, naar nog steeds tasten wij in het 'uister of de Nieuwzeelan'der Peter 'nell, die zo verrassend Roger Moens n de pakkende Rome-finale versloeg, in "okio zowel de 1500 als de 800 meter zal open. •er 5000 en 10.000 meter zijn de Amerikanen Bob Schuil en Gerry Lindgren, de Rus Pjotr Bolotnikow, le Australiër Ron Clarke en de Nieuw- '.eelander Murray Halberg grote kans hebbers, terwijl Gaston Roelants ten minste wanneer zijn blessure bijtijds ge nezen is een klasse apart kan zijn over 3000 meter steeple. Op de hordenummers zijn de Amerika nen altijd extra-klasse geweest, of schoon men over 400 meter rekening dient te houden met de Italianen Slava- tore Morale en Roberto Frinolli. Grote springduels zijn er bij het ver springen te verwachten tussen Ralph Boston (V.S.) en de Rus Igor-Ter Ova- nesian, waarbij enkele atleten als de van jewelste, waarbij Eva Klubu- kowska de laatste weken verbluf fende sprinttijden liet afdrukken. J Australische meisjes, als Joyce Bennett, Marylin Black, Margarit Eurvill. dei Amerikaanse Edith Mcquire en de Cu-| baanse Miguelina Cobian zijn eveneens zeer sterk. Maria Itkina, Betty Cuth- bert, Ann Packe, Joy Grieveson be strijden elkaar de 400 meter titel. U< Russinnen Zoya Skobtseva, Tamara Di- mitrieva, de Francaise Maryvonne Du pereur. de Australische Dixie Willis en onze Gerda Kraan zijn kandidaten op de 800 meter, terwijl op de 80 meter horden de Duitse Karin Balzer. de Australische Pemela Kilbom. de Russsiche Irina Press en de Zuidslavische Draga Sta- mejeie allen 10.5 sec. liepen. Het verspringen gaat tussen wereldre- eordhoudster Tatjana Schelkanova, de Amerikaanse Willy en de Britse Mary Rand. Terwijl wij op hoog geen andere kandidate zouden weten dan Yolanda Balas, de langbenige Roemeense. De werpnummers worden een aangele genheid tussen Russische, Duitse, en Hongaarse atlete als Tamara Press, Elvira Osoling, Ingrid Lotz en Anne- lies Gerhards. Op de viifkamp staan Irina Press, Gali- na Bijstrova, Mary Peters, en Mary Rand, twee Russische en twee Engelse meisjes, tegenover elkaar. f Weekblad I Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem nok eert abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden Een groep van de Parijs-Amster dam-lopers tijdens de onlangs te Amsterdam gehouden vergculering om het avontuur inleidend te be spreken. In het midden „verzor gingsmoeder" tante Stien (mevr. E. C. Krug) met links naast haar de 20-jarige A. Sinnema (de jong ste deelnemer, afkomstig uit Leeu warden) en met kaal hoofd) de 52-jarige Herman Hekelaar uit Haarlem, die de oudste is. (Advertentie! elegant en praktisch, past als een tweede huid, warm in de winter, koel in de zomerge maakt van zeer snel drogende 100 HELANCA kantstof 9 De Amerikaanse marine heeft meegedeeld 7lj de ligging heeft vastgesteld van een gedeelte van het wrak van de Amerikaanse kernenergie-onderzeeboot „Thresher", die op 10 april 1964 ter hoogte van de Amerikaanse Atlantische kust is gezonken, hetgeen het le- t heeft gekost aan alle 129 opvarenden. In SJiraz. in het zuiden van Perzlè. zi)n stamhoofden door een vuurpeloton te rechtgesteld wegens opstand tegen de rege ring en het saboteren van het landhervor mingsprogramma LAATSTE RACE IN GROEDE beeld de tiende plaats met Inzet van alle krachten gestreden werd. Bo vendien bleef er onder de topren- ners altijd het streven om René Pij nen te kloppen. Ook de adspiranten streden in competi tieverband. De jongste rennertjes vormden in Zeeland lange tijd „een vergeten groep". Twee seizoenen ge leden waren er voor J -J2 De wielrenners sluiten vandaagi (zaterdag) het wedstri jdsei-1 zoen in Zeeland af met een wed strijd voor nieuwelingen in G roede. Dat betekent dan tege lijkertijd de afsluiting van de Zeeuwse wielercompetitle, die'HefZeeuwse totaalbeeld van de meier, dit seizoen voor de tweede maal sport was dit jaar beslist gunstig: hoogstens drie a vier wedstrij den per jaar. Er zijn er nu veel meer, maar het blijft jammer, dat enkele comités deze aantrekkeiyke wed- stryden nog niet in het voorpro gramma hebben opgenomen. Niette min heeft ook de groep adspiranten Zeeland een grote toeloop gekre- werd gehouden en die opnieuw bijzonder geslaagd is. Deze competitie is een enorme stimu lans gebleken voor de wieler sport in Zeeland. Het oorspron kelijke doel van deze competi tie was: meer wedstrijden met name voor de nieuwelingen en meer toeschouwers. Dat lukte dus uitstekend. Maar het logisch gevolg was ook, dat er veel meer nieuwelingen dan voorheen op het strijdtoneel verschenen en dat ook de kwali teit met sprongen vooruit ging. Er was hier immers een gezon de rivaliteit tussen de Zeeuwse toprenners, die elkaar bijzonderEen stimulans graag wat puntjes ontfutsel-' den. De toprenners konden het zich nu niet permitteren in een wedstrijd rustig aan te doen, want bij een slechte klassering zouden zij te veel punten in de competitie (een totaal klasse ment over alle wedstrijden) verliezen. Aanvankelyk leek de spanning bij de nieuwelingen verloren te gaan. om dat René Pijnen al na enkele wed- Natuurlijk: alles wordt in het werk ge- strijden een flinke puntenvoorsprong steld om de Zeeuwse Wielercompe- had veroverd. Maar het bleek de title, die financieel gesteund wordt spanning toch niet te breken, omdat door de P.Z.C., ook volgend seizoen zelfs voor de bezetting van byvoor- weer te houden. •erden dit seizoen ruim zestig wed strijden in Zeeland verreden. De be roepsrenners kwamen slechts drie maal aan de start: in Kruiningen. Sint-Jansteen en Eede. Er waren tien amateurwedstrijden te zien. Maar het meeste „werk" was er voor de nieuwelingen: meer dan dertig wedstrijden. De adspiranten hadden het niet slecht met 16 koersen. Topwedstrijden waren ongetwijfeld het kampioenschap van Zeeland en Bra bant in Kapelle en de Omloop door Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeeland zag twee van zijn amateurs overgaan naar de profs: Ko Tolhoek en Jan Grim. Daarentegen kregen de ama teurs weer versterking door het over komen van vele nieuwelingen bij wie Wim du Bois. Wim de Wilde, Ka- mie! de Wolf en Willie de Feber. Vol gend jaar gaan als nieuweling debu teren clubkampioen van „Theo Mid delkamp" Daaf Lindenbergh, Bertus Franse en Kieviet- de ontwikkeling van de wielersport was ook de nieu we koers voor nieuwelingen van de ren- en toerclub „Theo Middelkamp", dank zij het initiatief van de heren I Jan van Stee en Adriaan de Schip- per. Het voortvarende comité van de Zeeuwse wielercompctitie, be staande uit. de heren Theo de Vrie-i ze, Ralf Overweel en Wim Hendriks, werd uitgebreid met een lid uit Zeeuwsch-Vlaanderen, het jurylid Jo Burni uit Westdorpe. Vooral cnmpeti- tieleïder Theo de Vrieze, die geen wedstrijd oversloeg, verzette veel werk. Adjudant-onderofficier A. D. Tref fers. magazijnmeester in Amers foort, is met zyn 50 jaren op een na de oudste. Verder zijn er nog :wee grootvaders, nl. de 45-jarige Harry Kooy en de 47-jarige G. J. J. Sol, resp. in dienst bij gemeen tewerken te Schiedam en gemeen tereiniging te Amsterdam. Er zijn er nog een paar in deze leeftijds klasse en nog wat „jongebroekjes" van omstreeks 40. al wil dit niet zeggen, dat de nog lagere regio nen niet vertegenwoordigd zijn. In tegendeel - van de 22 gehuwde en 10 ongehuwde mannen is het grootste deel jeugdiger. De jong ste is de 20-jarige kaaspakhuis knecht A. Sinnema uit Leeuwar den. Tot nog toe gold de in 57 georgani seerde voettocht Den Haag-Brus sel visa versa - die Inclusief de rust over een afstand van 350 km 72 uur vroeg - als de meest in drukwekkende Europese tippel prestatie. Van de 4 deelnemers kwamen er toen 2 aan. 7 stel ondergoed Geen mens kan voorspellen, hoe het nu gaan zal. Tenslotte is het herfst en de meegenomen plastic- jassen zyn voor zo'n tocht ook niet alles. Zelfs het voorgeschreven 7-vou- dige stel ondergoed niet: evenmin als de warme en de twee paar goed ingelopen schoenen plus plakzolen en gummihakken. (Ove rigens: er rijdt een grote verzor gingswagen mee met bagage en proviand). Ook de avond-voetin- spectie - nodig of niet - zal het pechduiveltje op deze monster- tocht geen beslissend halt kunnen toeroepen. Maar de mannen, gewapend met verduurzaamd brood, ee zak plus 2 lakens - slaapt men niet slechts in kleine hotelletjes, maar ook in een ka zerne. een jeugdherberg en een natuurvriendentehuis - zyn vastbe sloten, de tanden op elkaar te zet ten. De tocht leidt door de Franse mijnstreek, langs vele kleine dorp jes, heuvels en dalen - en men hoopt uit de schoonheid van stre ken. welks namen de gemiddelde Nederlander volkomen onbekend aandoen, voldoende kracht te put ten om vol te houden. De afstanden zijn verdeeld in 103, 67. 78, 75, 81, 76 en 45 km. Over nacht wordt in Parys. Montdidier. Gambrai, Ronze. Belselo, Breda en Utrecht. Er kan gemiddeld 7 uur geslapen worden, maar tweemaal slechts 6 uur. Men zal over fiets paden lopen, die men by ons rui terpaden zou noemen, over zand wegen, asfalt en de beruchte Ant werpse keien. Het verkeer zal op hoofdwegen vaak dwingen, achter elkaar te blijven, terwyl de kan jers van vrachtwngcns in Gent nog een extra-psychologisehe druk gaan uitoefenen. Het eerste stuk vanaf Parijs tot Senlis (40 km) belooft ook een verkeersheksenketei. zodat de gan- zemarsformatie strikt gehand haafd moet blijven. Eerst veel la ter kan men stukken met z'n tweeën lopen. en slaap- tenslotte Vergadering der 32 In het Tolhuis aan de overzyde van het LJ ln Amsterdam heb ben de 32 lopers enkele dagen vóór het grote avontuur verga derd. De pittige Jan Vos uit Pur- merend - niet slechts voorzitter van de L.A.T.. maar ook van de N.L.A.WB. (Ned Lange Af stands Wandel Bond) - zei toen. „Op de eerste vraag, of het moge lijk was, Parijs-Amsterdam te lo pen, heb ik ja gezegd. Maar thans zou ik zeggen- ik weet het niet. Want er zit organisatorisch enorm veel aan vast". Destijds ging er een circulaire uit naar alle lange afstandslopers, waardoor 80 liefhebbers gevonden werden, waaruit tenslotte - ge deeltelijk met behulp van een lo tingssysteem - de huidige groep voortkwam. Allen moesten als training inleidend op 26 en 27 augustus jl. Amsterdam-Leeuwar den (150 km) lopen en op 26 en 27 september Brussel-Amsterdam (250 km). De meesten hebben voorts een veelvoud van vierdaag- ses op hun naam staan. Natuur lijk zyn de grondige medische keuringen niet vergeten, maar hoewel alle problemen vooraf op gelost zijn (ln sommige plaatsen, zoals Rouati. was b v geen over nachting te vinden) zei de heer Vos: „Of we willen of niet - we zullen soms byna dictatoriaal moeten gaan optreden" Ondertussen hebben we ons oor eens te luisteren gelegd bij een aantal van deze verwoede wande laars. Herman Hekelaar, de oudste, die een beschouwing \an de voorzitter over consumpties in kleine café's langs de route wegwimpelde met de opmerking: „Dan nemen we wel Franse cognac", zei ons: „Ik heb een zwaar vak met veel buk- werk en ben van 's morgens vroeg tot 's avonds laat In de weer. Naast een kwekery heb ik ook een bloemenwinkel, maar dat alles heeft me niet belet, de voorge- schreveen nachtmarsen goed uit te draaien. Ik geloof, dat ik door mijn werk iets voor heb op men sen, die altyd op een stoel zitten". Magazijnmeester A. D. Treffers: „Ik heb dit jaar al 1800 km ge lopen. Dat is nog geen top. want we hebben er hier bijvoorbeeld eentje uit Hilversum, die vorig C 3300 km getippeld heeft. Ik mijn vrouw omstreeks 1930 ook in de wandelsport ontmoet, maar die kan er nu niet meer aan doen. De 4-daagse heb Ik 18 maal gelopen'.! Henk Doornekarnp (tydschryver b(j Philips)„Ik heb speciale toe stemming om op klompen te lo pen, want ik zou niet anders meer kunnen. Ik weet wel, dat het voor anderen wel eens een minder leuk gehoor kan z(jn. De oudste klom penmaker van ScherpenzeeL een zekere Boon, maakt voor my zoge naamde wilgentrippers met een riempje, die 4,50 p. paar kosten. Ik neem er 3 a 4 paar mee, die ik allemaal eerst Ingelopen heb, hoe wel ik 500 km op één paar klom pen kan lopen. Die zyn dan nog niet versleten, maar wel helemaal scheef". lijk voor getraind. Ik begon al op mijn 15de jaar te lopen. Toen deed ik een toer van 70 km om de Westeinderplassen. Als het je een- al te pakker Verzorgingsmoeder Tijdens de vergadering bleek ons. dat velen allerminst niet-roker waren en zich ook gaarne een biertje lieten eerveren. We zagen vele verweerde magere gezichten, terwijl niemand - hoe zou het an ders kunnen? - ook maar een lood vet teveel aan het lichaam had. Tante Stlen. alias mevrouw E. C. Krug (ex-kapster), die als „verzorgingsmoeder" samen met twee meisjes op de vrachtwagen brood en worsten (en wat al niet meer) bewaakt, zei ons: „Ze heb ben niet slechts lichamelijke by- stand. maar ook geestelijke steun nodig. Ik begin altyd met te zeg gen: wat zou je dat hele eind lo- Ken...? Stap op de auto en maak et je makkelijk. In eik geval moet je de kunst verstaan. Iemand moed in te spreken, .als hij op z'n tandvlees loopt". En dit schijnt tante Stien heel goed te kunnen, want ze heeft tijdens Amsterdam-Leeuwarden dit jaar tot ieders tevredenheid haar talen ten kunnen ontplooien. Ook klom penloper Doornekarnp. die voor de 9de maal genoemd traject liep (hij heeft ook rijf maal Brussel-Rotter dam op zijn naam staan en noemt de vierdaagse „een blokje om") had ook veel lof voor haar. Jan Vos liet tijdens de vergade ring de waarschuwing horen, dat aan alle voorschriften strikt de hand zal worden gehouden. Dit houdt b.v. in, dat transistorradio's verboden zijn, maar mondorgels niet. Verder zal men er rekening mee moeten houden, dat in Fran krijk en België veel publieke be langstelling verwacht kan worden. Niet in alle plaatsen treft de poli tie voorzieningen, zodat waak zaamheid geboden blijft. Alvorens de wandelaars zaterdag middag 17 oktober met de politië- kapel en vlaggen op grootscheepse wijze worden ingehaald („het is te hopen, dat er meer dan drie aan komen". aldus Jan Vos. „anders Is het geen vertoning...") zal er een speciale stop in Breukelen zijn. Deze wordt gearrangeerd op par ticulier initiatief en kon moeilijk geweigerd worden. Jaap Stigter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9