PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TSOMBE IS BOOS OP NASSER Resolutie in Cairo Soekarno verdeelt de wereld in twee delen Provinciale begroting 1965: tekort drie ton Canadezen in de slag KHANH DREIGT CHINA TE BOMBARDEREN SiDoedig Chinese A-bom IN LEERSUM EN GELDERMALSEN VROUWELIJKE BURGEMEESTERS Jonge naties en oude gevestigde landen gescheiden Bloedplasma voor de wegenwacht Bijdragen wegenplan havenschappen en dubbeldeks- boten Geil. Slaten en havenpolitiek Kunstwerk „Weggeld?, Neen" zegt de K.N.A.C. Meyerink veilt bedriifsgebouwen 207e jaargang - no. 239 Zaterdag 10 oktober 1964 Kernachtige WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN zakeninCoes Walstraai 58-60 tel e fagtei HoolQ redactie Aoonnenientspnjf 15 C 5 per in»., franco pet p 1425 siim te' 1094 «fifl tneea med 1 x tarief Kleine adv (max. 8 regel») 33 ct. p. regel min f ISO). .Brieven bar i Bureau». Vluaingen -nAraenaaUtraat X tel. Giro 3MOOO p.Z.C.. Middelburg. KONGOLESE PRESIDENT BESCHULDIGT - TIJDENS OPONTHOUD IN PARIJS -DE V.A.R. VAN COMPLOT li» ■g lil' Will üllW „Canadezen in de slag" is J| een reportage in het P.Z.C.- 1 zaterdagnummer, een repor tage in de serie rond de her denking van Zeelands bevrij ding. twintig jaar geleden. Op pagina 13. Voorts op: Pag. 2: Imposant gemaal „Vrije van Sluis" te Cadzand in gebruik en „Mammoet" onderwerp Z.L.M.- leerkrachtendag; Pag. 3: Drs. Roemers spreekt voor werkgevers: Pag. 4: Provinciale begroting; Pag. 5: Raad Souburg en Kerk diensten: Pag. 7: Goes en Bevelanden, let op uw industrie-saeck! zaterdagnummer Pag. 14: Letterkundige kroniek, „Corinne filmde Pierre Kemp" en „Rogier van der Weyden": Pag. 15: „De ctrlcel is gesloten", de derde pagina in een serie re portages over Turkije Pag. 17: „Een finale in Albion een beschouwing over de komende verkiezingen in Engeland: Pag. 19: Pagina voor de vrouw, met een bezoek aan een wasse rette, mode en de kinderkrant; Pag. 2i: „De kerken en de maat schappij" met o.m. „Strijders voor het geloof", een reportage over de kweekschool van het Leger des Heils, „Kerk en Vrede 40 jaar" en „Stemmen uit de Kerken"; Pag. 23: „Zeven dagen televisie, wet „In het teken van de Olym piade" en „Hilversum Europees schakelcentrum voor het nieuws uit Tokio De premier van Kongo, Tsjombe is gisteren in Cairo vrijgelaten en naar Parijs gereisd. Op de luchthaven las hij de pers een verklaring voor. Tsjombe zei niet alleen naar Cairo te zijn ge gaan om deel te nemen aan de conferentie van niet-verbonden landen, maar ook om met de Egyptische autoriteiten te trach ten een oplossing te vinden voor het Kongolese goud, dat op on wettige wijze door de V.A.R. in beslag is genomen. Ook zou hij nog niet opgeloste handelsvraag stukken hebben willen bespreken. „Sedert ik aan de macht ben komen heb ik Nassers invloed op allerlei gebied, zoals onderwijs, economie, rechterlijke macht het Belgisch-Kongolese geschil, te niet gedaan. Ik kan niet toestaan dat wie dan ook enige invloed op de ontwikkeling van ons land uit oefent", aldus Tsjombe. Tsjombe deelde vervolgens mee dat de V.A.R. een val voor hem had opgesteld. Er waren zeven Kongolese opstandelin gen in Cairo, zo zei hij. De Verenigde Arabische Republiek wachtte slechts op één ding dat ik de diplomatieke be trekkingen zou verbreken opdat presi dent Nasser een Kongolese rebelienre- gering zou kunnen erkennen, maar zo naief ben ik niet, zo zei de Kongolese eerste-minlster. Hjj noemde de houding van de Egypti sche regering ongehoord in de geschie denis van de moderne diplomatie. Ge vraagd of hij dacht dat het incident in Cairo zijn invloed had verminderd, ant woordde Tsjombe: „Integendeel, de so lidariteit rond de Kongolese regering en haar eerste-minlster is er door ver sterkt. Zwart Afrika beseft thans het gevaar, dat president Nasser vertegen woordigt in zijn verlangen om het Afri kaanse continent te overheersen". Resolutie Intussen nam de politieke commissie van de conferentie der niet-gebonden staten te Cairo gisteren een resolutie aan waarin wordt aangedrongen een gezamenlijke poging in het werk te stellen alle landen te bevrijden die nog afhankelijk zijn van het voortbe staan van het kolonialisme. Volgens ingewijden zou de resolutie on dermeer instemmen met het feit dat ge koloniseerde volkeren gewapenderhand voor hun vrijheid vechten. De resolutie zou een veroordeling inhouden van Por tugal dat nog geen onafhankelijkheid aan zijn kolonieën in Afrika en elders heeft geschonken. Voorts zou de resolutie er bij alle deel nemende landen op aandringen de di plomatieke betrekkingen met Portugal te verbreken en de „vrijheidsstrijders" die het Portugese gebied pogen te be vrijden met. wapens te steunen. Een lachende premier Tsjombe, om geven door bewonderaars kwam donderdagochtend op het vliegveld van Cairo aan om terug naar Leo- poldstad te reizen. De resolutie veroordeelt tevens de poli tiek van wat wordt genoemd „de racis tische minderheid in Zuid-Rhodesië". Er wordt bij alle niet-gebonden landen op aangedrongen een eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid Zuid-Rhodesië niet te erkennen. De laatste spreker gisteren u-as Holden Roberto, de leider van de „Angolese re gering in ballingschap". Roberto wees er op dat de situatie In zijn land niet zal kunnen worden „verbeterd" zolang Portugal daar de baas is. De Zuidvietnamese premier, gene- raal-majoor Ngoejen Khanh, heeft gedreigd communistisch China en Noord-Vietnam te bombarderen indien deze landen voortgaan met'! steun te verlenen aan de commu nistische rebellen in zijn land. Khanh verklaarde dat een dergelijke be slissing „te geladen is met diplomatieke en politieke" factoren om haastig geno men te worden. Maar hij waarschuwde dat vergeldingsaanvallen „op de juiste plaats en tijd" ondernomen zullen wor den. „De kwestie is dat wij het moeten doen op de juiste plaats en op het juiste tijdstip", zo voegde hij eraan toe, „het is in ieder geval een zeer belangrijke beslissing waarmee zowel op het inter nationale als op het binnenlandse vlak complicaties zijn betrokken". „Wij zijn in staat bommen van een, twee of drie ton te vervoeren naar militaire en industriëële installaties in Noord- Vietnam of China", zei Khanh, sprekend op een persconferentie in Saigon. Khanh uitte zijn dreigement nadat een verslag gever gevraagd had of hij repressailles zou nemen tegenover de toegenomen in filtraties van communistische soldaten uit Noord-Vietnam. Khanh antwoordde bevestigend. Communistische China heeft aan neutrale regeringen in Afrika en Azië laten doorschemeren dat zij van plan is binnen enkele weken een kernwapen tot ontploffing te brengen, aldus is in diplomatieke kringen vernomen. Volgens deze kringen is dit nieuws mee gedeeld via diplomatieke kanalen aan de regeringen van Indonesië. Guinee en en kele andere landen. De tjjd werd vaag gehouden en verschilt volgens de verschillende rapporten. Vol gens enkele rapporten is het eind okto ber, volgens andere over een maand tot zes weken. Brabantse gemeente niet langer een unicum Drie vrouwelijke burgemeesters telt Nederland binnenkort door de gistermiddag afgekomen benoeming met ingang van 16 ok tober van mevrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie tot burge meester van Leersum en van mevrouw M. van der Wall-Duyven- dak tot burgemeester van Geldermalsen. De eerste en tot nu toe enige vrouwelijke burgemeester in ons land was mevrouw G. C. Th. M. Smulders-Belien, die al sedert vele jaren aan het hoofd staat van de Noordbrabantse gemeente Oost-, West- en Middel- beers. „IHijn grootste hobby" „Mijn grootste hobby is altijd geweest nog eens een gemeente te mogen besturen en dan vanzelfsprekend in een harmonische samenwerking met de leden van de raad", zei ons gistermiddag de 52-jarlge mevrouw s'Jacob- des Bouvrie, kort nadat zij telefonisch had vernomen te zijn benoemd tot burgemeester van de ruim 4200 zielen tellende gemeente Leersum. Mevrouw s'Jacob-des Bouvrie, aangesloten bij de Nederlandse Protestanten Bond, oud-wethouder, thans raadslid voor de V.V.D. van Wassenaar, ver heugt zich bijzonder op haar komende taak. Het was voor haar geen vraag hoe haar echtgenoot, mr. F. B. a'Jacob, directeur van enkele bedrij ven in Rotterdam tegenover de verhuizing staat: „die verhuist mee". Ook in Geldermalsen Mevrouw M. van der Wall-Dnyvendak (42) had gesolliciteerd naar het ambt van burgemeester „op instigatie van mensen uit mijn omgeving, die vonden dat ik er geschikt voor was het denkbeeld trok mijzelf trou wens ook bijzonder aan". Sinds 1959 Is mevrouw Van der WallDuyven dak directrice van een stichting voor maatschappelijk werk in Haarlem. „Ik heb dat werk altijd met veel plezier gedaan maar het leek me toch niet gek eens verder te kijken. Voor mevrouw Van der WallDuyvendak is het besturen van een gemeen te niet totaal vreemd. Zij heeft jarenlang voor de P.v.d.A. deel uitgemaakt van de gemeenteraad in Haarlem. Haar overleden man is daar ook wet houder geweest. „Ik ken het klappen van de zweep wel zo'n beetje dus", zei ze gisteren. T.v.-interview in Cairo President Soekarno van Indonesië heeft gisteravond in een interview in het televisieprogramma „Brandpunt" verteld, dat hij het volgend jaar een conferentie bij een zal roepen van de „new emer ging forces", de jonge ontluikende naties. De president geïnter viewd tijdens zijn verblijf in Cairo waar de niet-gebonden landen in vergadering bijeen zijn vertelde dat ook de progressieve krachten uit kapitalistische landen hiertoe behoren. Mijn wereldbeschouwing is geëvolueerd, aldus de president. Hij denkt thans niet meer in drie blokken te weten het Sowjetblok. het Amerikaanse en de niet gebonden landen hij onderkent nog slechts twee stromingen in de wereld: de ..old established forces", de krachten die de oude toestand willen handhaven, en de ..new emerging forces". Bij die laatste groep rekent hij de landen in Azië. Zuid-Amerika. Afrika, de socialis tische landen in Europa en progressieve groepen in Europa o.a. in Nederland en Amerika. Het Nederlandsche Roode Kruis zal de A.N.W.B.-wegenwacht bloedplas- ma ter beschikking stellen voor snel le hulp aan ernstig gewonde ver keersslachtoffers Alle wegenwachtstations „Pauw molen" by Delft, „Houten" bij het verkeersplein Oudenrijn, „Burger-j veen" langs de weg Den Haag-Am sterdam en ,,'t Harde" langs de Zui derzeestraatweg op de Veluwe zul len daartoe van twee eenheden bloed-1 plasma worden voorzien. De wegenwacht zal door zijn mobilo-| foonverbindingen met wegenwachtsta-1 tions snel het bloedplasma ter be- schikking van artsen kunnen stellen. POLITIEKE ONTVOERING IN VENEZUELA Kolonel Michael Smolen, plaatsvervan gend hoofd van de vertegenwoordiging van de Amerikaanse luchtmacht in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, is bg zgn woning ontvoerd, vermoedelijk door de Castrogezindc „Nationale Bevrg- dingsstrijdkrachten" (F.A.L.N.), die al verscheidene spectaculaire ontvoeringen op hun naam hebben. Zo zijn onder meer de beroemde Spaanse voetballer Alfredo di Stefano en de Amerikaanse kolonel James C'henault enige tijd door de F.A.L.N". vastgehouden. ftuKtlijl In het Kurhau.s in Scheveningen heeft koningin Juliana een bijeen komst bijgewoond ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren. FotoH.M. met rechts mevrouw B. de Boer-Geerligs en prof dr. S. Hofstra. voorzitter van de S'.V.B.D. Familietwist Zoon van Bormann vermist in Kongo Martin Bormann, de zoon van de ver dwenen plaatsvervanger van Adolf Hitler, wordt te zatnen met 39 andere missionarissen vermist in Kongo, zo is gisteren vernomen. Sedert augustus hebben wij niets meet gehoord van de 20 mannen en 20 vrou wen die in het gebied van Stanleystad voor de missie werken, verklaarde de abt van het Heilig Hart van Jezus klooster te Eichstaett. Hij zei dat Bor- manns zoon tijdens de laatste drie jaar in Kongo had gewerkt aan de versprei ding van het evangelie. Het geschil Moskou-Peking ziet hij slechts als een familieruzie, een twist tussen broeders, zoals die in elke familie wel eens voorkomt. Hij zei te menen dat dit ideologische geschil geen gevolgen zal hebben voor de eenheid ln de wereld, die hij voor staat. De coëxistentie tussen oost en west groeit, maar een naast elkaar leven van kolonisators en gekoloniseerden zal nim mer worden bereikt. Tussen hen is geen coëxistentie mogelijk, aldus Soekarno, die voorts Maleisië een duidelijk voor beeld van nieuw-kolonialisme noemde Naar Nederland De president heeft enige malen gezegd dat hij graag naar Nederland komt, wanneer hij daartoe een uitnodiging krjjgt. Het geraamde tekort op de pro vinciale begroting voor 1965 bedraagt 300.000, aldus blijkt uit de beschrijvingsbrief, die Ged. Staten bij deze begroting hebben gezonden aan de Zeeuw se staten. Op deze begroting zijn voor het eerst bijdragen geraamd, die betrekking heb ben op: I: Een 60 miljoen-guldenplan voor Zeeuwse wegen, uit te voeren in de periode 1965- 1969. II: Het deelnemen in: a: het publiekrechtelijke lichaam „Het Veerse Meer"; b: het havenschap VJissingen-Oost in oprichting; en c: het ha venschap Terneuzen-Kanaal- zone in oprichting; III: Versterkte storting iii het provinciaal ontwikke lingsfonds; IV: Het bouwen van dubbel deksschepen voor d e veren over de Westerschelde. Ondanks een toeneming van de uit kering uit het provinciefonds met ruim 750.000 en het sterk drukken van de uitgaven konden G.S. de be groting niet sluitend krijgen. De ver ontrusting. waarvoor G.S. reeds bij dc begroting 1964 spraken, is niet weggenomen.' Vooral de vooruitzich ten op wat langere termijn zeker niet gunstig zijn te noemen. Het col lége wijst er op, dat ook nu weer de personeelskosten belangrijk gestegen zijn, ten opzichte van vorig jaar met 385.000 Van de post onvoorziene uitgaven, geraamd op ruim 4 ton. is 150.000 nodig voor de in september aangekondigde salarisverhoging, en 100.000 voor AOW- en AwW-maat regelen. nen de eerste tgd ook niet worden verwacht. G.S. wijzen er voorts op, dat de voor gestelde vermindering van de inkom stenbelasting een geringe uitkering uit het gemeentefonds tot gevolg zal hebben. Nu er momenteel geen ruime financiële armslag is (voor de nieu we taken) moet Zeeland thans reeds zijn voor andere doeleinden gevormde reserves aanspreken. G.S. betreuren een dergelijke gang ran zaken. Kanaalzone Havenschappen Voor het opvangen van de ver plichtingen, die uit de deelneming aan de havenschappen knnnen ontstaan, is eveneens f 100.000 ge raamd. Gespecificeerde begrotin gen hebben G.S. nog niet en kun- Volgend jaar vraagt haast de ha ven Vlissingen-Oost de kanaalzo ne in Zeeuwsch-Vlaanderen in versterkte mate de aandacht van het provinciaal bestuur Het stre ven van G.S. blijft gericht op een vaste verbinding van dit gebied met Midden-Zeeland, waarbij zij het van grote waarde achten, dat de regering dit project in studie genomen heeft. Voorshands zijn de activiteiten van het college ge richt op de dringend noodzakelijke verbetering van de accommodatie bij het veer KruiningenPerkpol- der. „Gelét op de omvang der werkzaamheden zullen wij nog een aantal jaren met grote moei lijkheden te kampen hebben", be togen G.S. laatste jaren sterker stijgt dan in (le rest van Nederland. Voor 1965 staan dan ook bij de P.Z.E.M. weer belang rijke investeringen op het program ma, waarvan de kosten in de tiental len miljoenen guldens lopen. Ook op het terrein van de watervoorziening en de gasdistributie zullen binnen kort belangrijke beslissingen geno men moeten Morden. Het beëindigen van daarvoor in aan merking komende subsidies, dan wel het overhevelen daarvan naar de ge meenten. vraagt een voorzichtig be leid. waarover G.S. reeds hebben overlegd met de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse ge meenten. Deze aangelegenheid vormt ook een punt van bespreking in ïn- ter-provinciaal overleg. Sectoren §ei Stroomafgifte De ontuikkeling met betrekking tot de industrieën gaat. hoewel schoksge wijs, goed. Dit blijkt o.a. uit liet feit. dat de stroomafgifte in Zeeland de igroting is zestien pagina's groot is onderverdeeld in verschillen de sectoren: financiële positie, (o.a. de wegenfinanciering i. ont wikkeling (o.a. kernenbeleid. ha- ven- en industriegebieden. Rei- mersM-aalplan en Schelde-Rijnver- binding. verbetering infrastruc tuur. recreatie-toerisme. arbeids markt), voorlichting, woningbouw, cultuur beroepsmuziek en to neel, beeldende kunst, amateuris tische kunstbeoefening, musea), onderwijs, lichamelijke opvoeding en sport, maatschappelijk en so ciaal werk. visserij, nutsvoorzie ningen. stoombootdiensten en per soneel In de (ook ditmaal weer overzichte lijke) begeleidingsbrief bij de provin ciale begroting is een paragraaf ge wijd aan het Reimerswaalplan. G.S. de len daarin mee, dat zij zo spoedig mo gelijk hun zienswijze over dit plan aan de statenleden zullen voorleggen, maar zij voegen er aan toe „dat de minister van verkeer en waterstaat van oordeel 'is, dat de verdere voorbereiding en uit werking van het plan een aangelegen heid U voor de provinciale besturen van Noord-Brabant en Zeeland, waarbij door de rijkswaterstaat medewerking zal wor den verleend". Een interessante medede ling. Weliswaar niet helemaal nieuw, maar voor het eerst nu nadrukkelijk ge formuleerd in een stuk van de provincie. In feite wordt hier gesteld, dat het Rei merswaalplan een aangelegenheid is van twee provincies en niet van het rijk. De medewerking van het rijk is hier bepc-rkt tot die van rijkswaterstaat. Dat is e n heel andere benadering dan bijvoorbeeld destijds bij het Sloeplan. De eerste me dedeling in definitieve zin van het ri)k over dit project stond ln de zesde indus trialisatienota en daarin werden de „plannen met betrekking tot de Nieuwe Waterweg en de kop van Roozenburg alsmede een „havencomplex in het Sloe" onder één noemer gebracht. En het Sloe is tot dusver in de praktijk fin financie ring en uitvoering) voortdurend een rijkszaak geweest. Vraag: betekent deze mededeling van G.S. over de opvatting van de minister van verkeer en water staat. dat óók de financiering van het Reimerswaalplan in eerste aanleg een zaak van twee provincies word* Indien dit zo zou zijn. dan kan men het plan wel opbergen. Er zijn daarmee bedragen gemoeid, die voor de provinciale bestu ren wel heel moeilijk zullen zijn op te brengen. Er is al eens een bedrag van ruim anderhalf miljard genoemd. Een tweede vraag In dit verband: als het pleidooi van burgemeester Van Walsum (Rotterdam) voor een „na tionale havenpolitiek door de havens zelf" gehoor vindt, betekent dat dan te vens dat Zeelands provinciaal bestuur (medebeheerder van Vlissingen-oost) zich naar deze gezamenlijke politiek zal richten? Ook in dat geval ziet het er voor het Reimerswaalplan maar matig uit. Burgemeester Van Walsum heeft immers opnieuw te kennen gegeven, dat Rotterdam er bevreesd voor is. dat teveel nieuwe havenplannen Ineens worden op gezet. In de afgelo pen jaren heeft hij dit thema voortdurend herhaald, maar op dit ogenblik is het voor de ontwikkeling van Rotterdam zeer actueel: er moet drin gend worden begonnen aan de plannen voor de Maasvlakte, maar de regering wil er nog niet aan. Geen wonder, dat men in Rotterdam bevreesd voor ver snippering bij investeringen is. men vreest namelijk dat prioriteiten verkeerd (naar Rotterdamse inzichten althans) zullen worden gelegd. Indien het over leg tussen de Nederlandse havens ien vooral dat tussen Rotterdam en Vlissln- gen-oost) inderdaad resultaat zal afwer pen. dan kan dat in de praktijk er toe leiden dat het Reimerswaalplan op de lange baan gaat. De beide mededelingen van Ged. Staten in de begrotingsbrief (zo spoedig mogelijk hun standpunt inzake het Reimerswaalplan bekendmaken, de mi nister legt het accent voor dit plan op de provincies) nopen tot de volgende opmerkingen: Meer dan ooit staat nu vast dat het Reimerswaalplan in eerste aan leg géén nationale, maar een regio nale. d.w.z. een Zeeuwse zaak is en een Zeeuwse beslissing vereist. Ten einde inzicht in de eventuele noodzakelijkheid en de mogelijk heid van het plan te krijgen, zaJ het rapport over het Kreekrakplan van de daartoe ingestelde werk groep gepubliceerd moeten worden. Zonder kennis van dit rapport zal het standpunt van G.S. evenmin met vrucht kunnen worden bestu deerd. Het overleg tussen Zeeland en Rot terdam is voor het Reimerswaal plan mede beslissend. Het ziet er naar uit. dat te zijner tijd de staten van Zeeland voor belangrijke be sluiten komen te staan. De ambtelijke stilisten van de provin ciale griffie hebben in de begrotings brief weer menig kunstwerk gepro duceerd op het gebied van ambtelijke stijl. Ziehier een heel fraaie zin: „Voorts besloten wjj tot invoering van een. op de rijksregeling tot sub sidiëring van aankopen van beelden de kunst door particulieren aanslui tende. aanvullende subsidieregeling, voor zover het betreft aankopen van werk van Zeeuwse beeldende kunste naars. welke tevens onder de desbe treffende rijksregeling vallen". I Eerst ademhalen, dan lezen. lïe Koninklijke Nederlandse Automo biel Club (K.N.A.C.) wekt haar leden op te protesteren tegen de heffing van weggeld ten behoeve van een uegen- fonds. In „De Auto", het officieel or gaan van de K.N.A.C. zullen de leden op 13 oktober een pagina vinden, die op de auto kun worden bevestigd en Maarop staat: Weg-geld? neen!. Hoe sterk dé K.N.A.C. ook geporteerd is voor de instelling van een wegenfonds, om de continuïteit in de wegenbouw te verzekeren, de wijze waarop de regering voorstelt dit wegenfonds te financieren acht de automobielciub onaanvaard- baar. De N.V. Nederlandse textielbedrijven J. W. Meijerink en Co te Winterswijk zal van 9 tot 19 november op een open bare veiling haar gehouwen, woningen, machines en goederen van de onderne ming in Winterswijk ter verkoop aan- bieden. De mogelijkheid dat het bedrijf onders hands wordt verkocht kan dientenge volge uitgesloten worden geacht. zo werd ons meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1