WASSERAMA-RETTE Kous voor vrouw met draaf-baari Carrière-vrouw' stelt hoge eisen aan haar kleding Lappewiol en oom ezel A Met de was de deur uit Zaterdag 10 oktober 1964 Lappewol, het kleine konijntje, had heel veel vrienden. Krentebol, de hond was er één van, Gerrit de Kraai ook, maar zijn grootste vriend was toch wel Oom Ezel, een grote grijze ezel met heel lange oren. Oom Ezel hield ook erg veel van zijn kleine konijne vriendje en er ging haast geen dag voorbij of ze zagen elkaar eventjes. Op een dag toen Lappewol bij Oom Ezel op bezoek ging, vond hij zijn grote vriend heel bedroefd voor zijn huis zitten. „Waarom ben je zo verdrietig. Oom Ezel?", vroeg Lappe wol. „Ja, Lappewol", zuchtte Oom Ezel, „mijn huis gaat stuk en ik kan het niet zelf maken, kijk maar eens binnen". Lappewol ging het huis binnen en ja hoor, het dak was helemaal stuk gegaan, het hing scheef en er zaten grote gaten in. „Tjonge-jonge", zei Lappewol, „dat ziet er niet mooi uit, zo kunt U er toch niet in wo nen. Als het gaat regenen wordt U helemaal nat. Weet U wat, komt U maar bij mij wo nen, dat kan best hoor". Oom Ezel begon hard te lachen. „Ach, jij domme Lappewol, hoe kan een ezel nu in een konijneholletje wonen, daat ben ik toch veel te groot voor! Wat ben je toch een dom lief konijntje". „Oh ja", zei Lappewol beteuterd, „dat is ook zo, daar heb ik niet aan gedacht, maar ik weet wel iets beters en dat is helemaal niet dom". „O nee", vroeg Oom Ezel, „wat is dat dan?" „Nee, dat wordt een verrassing, blijft U nu maar rustig hier zitten, straks kom ik terug". Meteen rende Lappewol weg. „Nou", dacht Oom Ezel, „ik ben benieuwd wat die nu weer gaat uitvoeren". Lappewol was intussen gauw het bos inge gaan. Daar had hij een geheim holletje, niet om in te wonen, nee, om allemaal dingen in te verstoppen die hij zo hier en daar gevon den had en tussen al zijn schatten was ook een mooi vierkant opgevouwen pakje, waar in een heel groot plastic tafellaken zat. Dat had Loppewol wel eens gevonden op een plek waar mensen in het bos hadden zitten picknicken. Misschien hadden ze het verge ten, misschien ook vonden die mensen het niet mooi genoeg meer, maar nu kwam het van pas. „Even denken", zei Lappewol. „O ja, de eekhoorntjes moeten me helpen". Hij klapte in zijn handen en riep ze. In een om mezientje waren er wel tien eekhoorntjes bij hem. Ze roetsjten nieuwsgierig uit de bomen en vroegen allemaal tegelijk: „Wat is er Lappewol, wat moeten we doen, wat zit er in dat pakje?" „Stil, stil, allemaal", zei Lap pewol. „Oom Ezel heeft allemaal gaten in het dak van zijn huis en ik heb hier een mooi groot plastic tafellaken. Snappen jullie nu wat ik wil?" „Ja hoor, we begrijpen het, we moeten je helpen om dat laken op het dak te leggen en dan moet het vastgemaakt worden en dan is Oom Ezel weer blij. Is het niet zo Lap pewol?", riepen de eekhoorntjes. „Juist, zo is het", zei Lappewol, „en hier heb ik nog een heleboel wasknijpers, daar kan het mooi mee vastgemaakt worden". „Hoe ra", riepen de eekhoorntjes die het een leuk werkje vonden. Met z'n allen gingen ze in optocht naar Oom Ezel. Die keek erg op toen daar die hele stoet aankwam. „Sssst", zei Lappewol, „niks zeggen. Oom Ezel, jij moet je ogen dichtdoen, je mag niet kijken voor ik 't zeg". ,,'t Is goed hoor", bromde Oom Ezel, ,,'t zal me wel wat moois zijn wat jullie gaan uit voeren". De eekhoorntjes wipten in de bo men en Lappewol klom ook heel voorzichtig met het laken naar het dak. Daar spreidde hij het uit en de eekhoorntjes maakten het met de knijpers overal goed vast. „Ziezo", zei Lappewol. „Nu nog even van binnen het dak wat op knappen, ga maar mee jongens". Binnen in Oom Ezels huis knaagden de eekhoorntjes alle losse stukken van het dak af, zodat het er glad en netjes uitzag en toen „Kom maar binnen, Oom Ezel", riep Lappe wol, „en kijk maar eens goed". „Hé, wat is dat nou", riep Oom Ezel ver baasd uit, wat is dat voor een mooi nieuw dak, het is veel mooier dan het oude, er schijnt ook nog licht doorheen. Wat prach tig, tjonge-jonge, hoe hebben jullie dat voor elkaar gekregen". Hij was heel erg blij met zijn nieuwe dak en ging het meteen van bui ten bekijken. Toen hij alles goed gezien had zei hij: „Nu, allemaal heel erg bedankt en nu gaan jullie allemaal zitten met je ogen dicht". De eekhoorntjes en Lappewol gingen in een kring zitten en toen Oom Ezel zei dat ze weer mochten kijken stond er voor ieder een groot glas limonade en een bordjes met noot jes. Wat een feest werd dat! Ze waren alle maal zo blij dat ze tot slot gingen zingen van „Lang zal Oom Ezel leven" en „Hiep hiep hoera" hoewel er toch niemand jarig m GEWAPEND MET EEN vuile deken begaven we ons deze week, met een wat schichtige stap naar een van de zelfwasserijen die Zeeland rijk is en die, afhankelijk van de fantasie van de eigenaar, zijn toegerust met namen als was serette, wasserama of wassalon Het voorwerp onder de arm ge kneld, nieuwsgierig, afwachtend en ook wat wantrouwig, kortom met de uitdrukking die elke vrouw ver toont als zij haar vuile wasje bui ten de deur brengt. De eigenaar van de wassalon, inziend dat hij niet met 'n routinier te maken had riep joviaal: „Hebt U een wolle tje? Wilt U daar vannacht nog onder slapen? Geef maar op". Men zal begrijpen dat het ijs daar mee aardig was gebroken en onze schroom viel met een zacht plofje in de zachte najaarstemperatuur op de stoep. De temperatuur in de salon is hoog, maar het bezoekers aantal laag. „Het is nog steeds veel te mooi weer. Het moet zo koud zijn dat de was zeer doet aan je handen. En dan nog een lekker buitje regen, dat drijft de vrouwen naar hier", grinnikt de wasbaas. We verkeren even in de veronderstel ling dat onze deken om zijn kwaliteit wordt geprezen als hy voor zuiver wol wordt uitgekreten, maar het slaat slechts op de behandeling. „Als hij half katoen zou zijn kun je wel aan het drogen blijven, dat is zo gek. Wol droogt meteen". Tien machientjes staan hongerig met open muilen te wachten, 2 exem plaren werden in gebruik genomen en toen bleven er, zoals in het liedje van de tien kleine nikkertjes, nog acht over. Vijf kleine bordjes: vijfmaal de ge bruiksaanwijzing. Per machine kan vier kilo wasgoed worden gewassen. Bij de ingang wacht een weegapparaat waar de was soms te zwaar wordt bevonden. Dan dienen twee of meer wasautomaten tegelijk te worden gebruikt. Elke ma chine is voorzien van een gleufje voor een penning en wat knoppen, die op witte of bonte was kunnen wor den ingesteld. Eigenlijk kan een kind de was doen, nadat hc-t wasgoed droog in de machine is gestopt komt het er, na een paar eenvoudige handgrepen, een half uurtje later weer bijna droog uit, en, wat belangrijker is, ook hele maal schoon. In die tussentijd kan men een tijdschrift lezen, een sigaretje ro ken of een kopje koffie drinken. Of Pietje kan naar school gebracht wor den en wat boodschappen kunnen wor den afgewerkt. Want dat is het grote voordeel van zo'n wassalon, je kunt er bij weglopen. Een willekeurige huisvrouw aanschie tend die net een stapeltje wasgoed in een machine heeft laten verdwijnen in formeren we nieuwsgierig hoe haar be vindingen zijn. Mevrouw L. P. Petiet- Kasteleyn uit Middelburg heeft de sa lon een kleine 10 keer bezocht. fijn op je gemakje zitten wachten". Mevrouw Petiet noemt als verdere voor delen dat het heel wat minder tijd kost, dat het wasgoed, zonder buiten te heb ben gehangen, lekker zacht is en boven dien hagelwit, meer nog dan thuis ge wassen witgoed. „Alleen slijt het vol gens mij wat sneller. Ik had bijvoorbeeld een paar badhanddoeken met kleine gaatjes die onmiddellijk verder sleten. Maar er staat weer tegenover dat kno pen en linten en al die dingen, niet meer losraken. Met mijn eigen wasmachine had ik dat voortdurend". De financiële kant blijkt een twist appel. Mevrouw Petiet haalt een Amsterdamse kennis aan die zelf een volautomatische wasmachine heeft en slechts vierendertig cent per keer kwijt is. De dialoog tussen haar en de eige naar van de wassalon is vermakelijk. „Wilt U dat nog eens zeggen? Wat kost die machine wel?" „Tweeduizend gulden, zoiets". „Als het vierendertig cent kostte zou de rest dus winst voor mij zijn. Die vrouw heeft het gewoon verkeerd be rekend. Alleen waspoeder is al twee kwartjes. En dan stroom, water enzo voorts". zeer optimistische kant is en dat de eigenaar niet alleen door liefdadigheids overwegingen wordt gedreven. Het ge mak dat de huisvrouw door hem onder vindt, mag echter best wat centjes kos ten. De wasmachines snorren heel zacht jes verder, hun glas, dat wat op een televisiebeeld lijkt, schuimbekt tevreden, af en toe warrelt knipogend een stukje wasgoed voorbij. Een beetje veront waardigd vervolgt de wasbaas: „Huis vrouwen vragen geen uurloon. Maar neem nu alleen eens de voorbereiding, thuis. Dat is zeker anderhalf uur. Neem daarbij de was- en spoeltfjd, de ellende van buiten hangen, buitje regen, bin- nenhalen en weer buiten hangen. Hoe- nieuwsgieri| DE MANNEQUIN op deze foto demonstreert een nieuwe stcunnyion van Nederlands fabri kaat, speciaal ontworpen voor vrouwen met een draaf-baan" zoals de fabrikant het formuleert. Tot deze categorie re kent hij dun niet alleen de twee miljoen huis vrouwen tussen de twin tig en de vijftig jaar van wie bovendien bijna een derde deel ook nog een baan buitenshuis heeftmaar ook de vete jonge vrouwen en meis jes die uif hoofde van haar beroep veel moeten lopen verpleegstersen staan verkoopsters De bijzonderheid van de ze naadloze stcunnyion de eerste die in Ne derland wordt gelanceerd is, dat de kous QUO uiterlijk niet te onder scheiden is van ccn wan- del-nylonkous. Ingewerk te elastische steuncirkcls geven de kous rondom een gelijkmatige steun. De kous lie- sinds enkele weken in de handel is, wordt gebracht in een lichte en in een donkere kleur en in de maten S'/j tot en met 11 waarbij elke maat in twee bcen- lengtcn te koop is. De prijs van deze naad loze stcunkous ligt dicht bij de zeventien gulden. c 7" dat eens door een werkster doen. Nou, dat kost ook een centje. Ik heb onder mijn klanten dan ook veel winkeliers, die vroeger een dienstmeisje lieten was sen. Nu kunnen ze het veel economi scher doen". Mevrouw Petiet bedoelde haar 'opmer king wel enigszins als plagerijtje. Ze is een warm voorstandster van de was salon. „Uiteindelijk haai je het er echt wel uit hoor. Niet per week, maar be kijk het eens over een heel jaar. Als ik weer jong was en ging trouwen, zou ik beslist geen wasmachine meer kopen. De mensen moesten dit veel meer doen". Een beetje spijt van de aanschaf van haar eigen wasmachine, hoewel dat al een tijdje geleden is, heeft ze dan ook wel. Af en toe wast ze nog wel enkele dingetjes thuis, maar voor het grootste gedeelte laat ze de automaten liever aan het werk. Er verschijnen meer dames. Met bun deltjes onder de arm, achterop de fiets of in auto's. Ze maken onderling een praatje, maken gebruik van de gratis centrifuge of vouwen het dro ge wasgoed op aan de lange tafel. Men is niet meer gebonden aan een bepaald tijdstip of een bepaalde dag. Merkwaar dig is wel de ingewortelde gewoonte om de maandag als wasdag te beschouwen, want ofschoon het al een beetje aan het verschuiven is, is deze dag toch nog steeds een van de drukste. „Ik waste vroeger als ik er zin in had. en nu ook, als het nodig is. Vanmiddag dacht ik: ik ga maar weer eens". Wat is vier kilo wasgoed. Dat biykt mee te vallen. Mevrouw Petiet heeft in één machine wat lakens, badhanddoe ken, een tafelkleed, ondergoed, onder jurken, washandjes en nog wat kleinig heidjes. We hebben het netjes gevraagd. Nadrukkelijk in iemands wasmand gaan neuzen is nu eenmaal een weinig prij zenswaardig gedragspatroon. Misschien is dat een van de redenen die sommige vrouwen ervan weerhoudt de was „bui ten de deur" te doen. Men vindt het idee een beetje gênant. Ter geruststelling moge worden gezegd dat niemand een nieuwsgierige blik werpt op uw was goed. Ten slotte komt iedereen met een eigen vuil pakketje. De was wordt met waszak en al gewogen en voor de rest komt alleen de huisvrouw zelf er aan. Wit goed wordt, na vijf minuten week- tijd in koud water, gewassen in water van rond de negentig graden. Het goed wordt echt schoon. Mevrouw Petiet toont het boord van een overhemd dat brandschoon uit de automaat komt. „'t Was echt vuil hoor. Ik heb het nooit meegemaakt dat iets niet helemaal schoon uit de machine kwam". Ook dekens kunnen veilig worden ge wassen. Dit gebeurt in koud water, ver kleuringsverschijnselen kunnen zich niet en zelfs slaapzakken en meer- kleurige plaids komen ongeschonden weer tevoorschijn. De eigenaar zegt: „Met 4e grootste was kun je hier in één uur klaar zijn. door dat meerdere machines tegelijk kunnen worden gebruikt. Dat klaar je thuis Na afloop moet je de hele keuken doen". Inmiddels zijn diverse machines stilge vallen en het wasgoed komt er, wel enigszins in elkaar gedraaid, uit. Me vrouw Petiet vindt het gemis van een elektrische mangel een nadeel. „Mijn moeder had zo'n ouderwetse. Nou, er kan geen strijkijzer tegenop, 't Zou makkelijk zijn, dan kon je lakens en dergelijke thuis meteen in de kast leg gen". „Oude mensen hé, zouden hier ook hun wasje moeten komen doen. Wat zou ze dat een werk besparen. Maar U weet hoe die zijn. Ze denken dat dat moderne niet goed kan zijn. Een half uur voor je hele was. Dat moest vroeger Maar volgens mij hoeft dat beslist niet". „Het kreuken valt veel mee. Desnoods hang je thuis bepaalde stukjes nog even buiten voor je ze opstrijkt". Mevrouw Petiet heeft een was van vier personen. Soms gaat ze een paar maal per week naar de wassalon. Soms, als ze logés heeft gehad bijvoorbeeld, gebruikt ze tegelijkertijd meerdere machines. Ze ziet niet tegen de onkosten op. Maar roogtromrael kost een kwartje per keer. Alles by elkaar komt het dus op twee tot twee en een kwart gulden (met voorweekmiddel) per vier kilogram. Dat blijft toch wel een vrij groot be drag voor de huismoeder met veel kin deren. die toch al zoveel grotere on kosten heeft, ook al redeneert men, zo als mevrouw Petiet: „Hoeveel kwartjes worden er niet aan frites, Ijs en snoep weggegooid". (Advertentie) spaar plezierigmet met gratis •waardezegels van. 15 en 25 ct. vraag vooral om d e DUET-spaar kaart Jn Engeland en Amerika typeerl men met enkele lettergrepen een catego rie vrouwen waarvoor we in Holland een hele rij woorden nodig hebben. Aan de andere kant van Noordzee en oceaan spreekt men over de „career girl", in Nederland over „de werkende vrouw die zich een goede en vaak re presentatieve werkkring heeft weten op te bouwen". Of er althans druk mee bezig is. foor die „carrière-vrouw" zoals we haar gemakshalve maar zullen noe men (misschien vindt het woord ooit in gang in deze tyd van werkende vrou wen!) is het uiterlgk, meer dan voor elke andere vrouw, een zaak van groot belang en vooral van uiterst goede smaak. Ze moet „opvallen", maar voor al niet in de letteriyke zin des woords... Niet door extravagante of hypermo- dieuze kleding, en evenmin door een nadrukkeiyk accent op haar eventuele aanwezige uiterlijke bekoorlijkheden. Wél door een discrete make-up, een altijd verzorgd kapsel en door kleding die „van deze tyd" en (vooral!) van uitstekende kwaliteit is. Het is een opgave die hoge eisen stelt aan de goede smaak, aan het mode instinct én (vaak) aan de portemonnee van de werkende vrouw. Vooral die laatste factor maakt voor haar een „miskoop" tot een dubbele strop! (Advertentie) jtïtUHstnv.- De nieuwste 5 kg wasautomaat die ook al klaar is voor de toekomst 'antel en kostuum zyn twee onmis bare bouwstenen van de represen tatieve garderobe. Een klassieke camel- jas (op het ogenblik weer hoogmode) kan een goede aankoop zyn voor de werkende vrouw die veel reist. Temeer daar de werkelijke mooie cameljas van uitstekende kwaliteit eigenlijk nooit uit de modieuze gratie raakt... Een donkere effen pullover met hoge rolkraag geeft Een goede mantel en een met dubbele knoopslui- voor het jonge meisje attractief kostuum i-or- ting, gemaakt u\t Schot- dat een representatieve men de ..brede basis" van se tweed «n de kleur ri- baan heeft: het jasje de representatieve gar- flegreen, een naar het heeft een diepe U-vormi- derobe. Op de foto links blauw neigende groene ge uitsnijding waarin een voorbeeld van En- tint. Rechts, eveneens een zwarte jumper met gelse bodem: een mantel Engels, een t-ioeedpakje hoge col wordt, gedragen. de cameljas een sportief cachet bij min der officiële gelegenheden. Mooie tweedjassen zullen meestal hun geld ook dubbel en dwars opbrengen; ze zyn er tegenwoordig in prachtige kleur stellingen en passen zich verbazend goed aan zowel bij formele als bij min der formele kleding en accessoires. TTet mantelkostuum voor de werken- *1 de vrouw is allang niet meer het strenggetailleerde kamgaren pak met z'n wat mannelqk uiterlijk! In gebreide stoffen en in mooie luchtige tweeda zijn er tientallen attractieve kostuums te koop waarin men „van tien tot tien uur" kan verschijnen zonder zich in ..werk-uniform" te voelen. Kostuums die bovendien uiterst comfortabel in het dragen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19