Zierikzee stemt instrumenten voor feestconcert: opening muziekschool Axelaar na weigeren woning met gezin en boedel op straat gezet Elektriciteit voor super-onrendabele boerderijen WERKGEVERS VERGADERDEN IN VLISSINGEN Een enthousiaste directeur en 300 leerlingen ALMANAK Voor herdenking f 15.0(10 geraamd LERAAR BAKKER GEPROMOVEERD TOT DOCTOR IN DE THEOLOGIE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 Meer subsidie voor Zeeuwse Muziekschool G. S. stellen de Zeeuwse staten voor om de subsidie voor de Zeeuwse Muziek school met ingang van 1 januari 1964 le verhogen van f 35.000 tot f 39.300. Aan het begin van dit jaar zijn nameliik enkele maatregelen genomen niet betrek king tot de salarissen. De daaruit voort vloeiende verhogingen belopen, met in begrip van de verhoogde sociale lasten, rond 12 procent van de salarislast, die oorspronkelijk was geraamd op 249.740. G.S. stellen de Staten van Zeeland voor om een bedrag van 17.400 te voteren voor de aansluiting van 29 zogenaamde j super-onrendabele percelen op het elek triciteitsnet, hetgeen dus neerkomt op 600 per perceel, 10 procent van de aan sluitkosten voor de percelen, die onder het algemene aansluitingsplan vallen. Tijdens de decembervergadering van 1963 besloten de staten om voor de aan sluiting van 701 onrendabele percelen, die gelegen waren buiten de her- en ruil- verkavelingsgebieden en die gerang schikt konden worden onder het door de P.Z.E.M. opgestelde algemene plan, 10 procent bij te dragen. Slechts voor 29 super-onrendabele percelen moest nog een oplossing gevonden worden, omdat de kosten dermate hoog waren (circa 12.500) dat zij niet in het algemene plan opgenomen konden worden. Het zijn 25 boerderijen en 4 andere op stallen: 1 ervan is gelegen op Sint-Phi- lipsland, 9 op Zuid-Beveland en 19 in Zeeuwsch-Vlaanderen. De P.Z.E.M. hoeft voor de aansluiting van deze percelen de volgende kostenverdeling ontworpen: de P.Z.E.M. draagt 40 procent by van 6000 (de kosten per perceel in het algemene plan), de gemeenten, waarin de super- onrendabele percelen zijn gelegen, 20 procent, de provincie 10 procent en de belanghebbenden betalen de rest van de aansluitingskosten. In het gebouw van de rijksuniversi teit te Utrecht is gistermiddag de heer J. Bakker, leraar aan de ehr. hbs te Middelburg gepromoveerd op een proefschrift over John Smyth, de stichter van het Baptis- G.S. WILLEN WIJZIGING VAN LEGESVERORDENING G.S. van Zeeland stellen de Staten voc om de legesverordening te wyzigen, dit in verband met de loon- en prijsstijgin gen. Do herziening van de verordening zou inhouden dat de afgifte van een rij bewijs op 4,komt te. staan en dat de afgifte of verlenging van een pas poort of ander reisdocument f 2.50 gaat Kosten. Voorgesteld wordt het legalise ren van een handtekening op I,te stellen. Afschriften van of uittreksels uit de ter provinciale griffie berustende stukken zouden 2,voor de eerste en 1.50 voor elke volgende bladzijde moeten kosten. Volgens het voorstel zal er voor de afgifte van losse nummers van het provinciaal blad f 0,15 per blad betaald moeten worden met een mini mum van 0,50. Het jaarabonnement zal 20.bedragen. Voorstellen komen per bladzijde- op 0,20 met een minimum van 0,50. Voor de provinciewet moet 20.be taald worden, voor de provinciale wet met toelichting 12.50 en voor de pro vinciale rekening met verantwoording 10.Voor elk half uur dat er na sporingen in het archief nodig zijn om inlichtingen te kunnen geven in het per soonlijk belang van de aanvrager dient S,in rekening te worden gebracht, het aanvullen en of wijzigen van een paspoort of andere reisdocumenten moet 1.de afgifte van een collectieve lijst voor een gezelschapsreis naar het buitenland 5.— en de afeifte van toe- ristenkaart-B moet 1.50 gaan kos ten. Slot van pag. 1 wees dat de expulsie van de Zeeuwse jeugd langzamerhand een halt wordt toegeroepen. Ontwikkeling Met nadruk stelde jhr. De Casembroot: „Zeeland is een provincie die in bewe ging is en die een stormachtige ontwik keling doormaakt. Ik ben altijd zeer ver heugd als er nieuwe industrieën naar Zeeland komen. Zij kunnen ervan ver zekerd zijn dat zij de volle medewerking krijgen van het provinciaal bestuur Veel dank zei de commissaris der ko ningin ook verschuldigd te zijn aan het ministerie van economische zaken dat „de stoot heeft gegeven tot een verdere industrialisatie in Zeeland". Overigens had dr commissaris nog wel enige wen sen. Met name noemde hij het regionale industrialisatiebeleid. Hij was benieuwd hoe de Staten-Generaal zouden reageren op de nota inzake de kemaanwijzing van staatssecretaris Bakker. Recreatie Zeeuwse F.y.V.'s mensen op centraal punt een Itmes Tijdens een vergadering van V.V.V.-ad- minislrateurs en secretarissen uit de provincie Zeeland is donderdag de wens naar voren gekomen om ten behoeve van de toeristen op een centraal punt in Zeeland een informatiedienst op te richten, die a Ia minute kan meedelen hoe het staat met de bezetting van ho tels. [tensions en campings. Ook bjj de provinciale V.V.V. loopt men al enlrc tiid met nlannen in deze richting rond. Men weet evenwel nog niet on welke I wijze de plannen gestalte moeten krij gen. |On deze ..praatmiddag" in hotel Pax te Middelburg, die onder voorzitterschap stond van de directeur van de Provin ciale V.V.V., de heer J. P de Regt snrn- ken de vertegenwoordigers van de plaat selijke verenigingen hun tevredenheid uit over het goede verloop van het sei zoen. waarin men praktisch geen klach- |ton kreeg. Op de bijeenkomst werd i voorts onder meer nog het onderwerp jvakantiespreiding aangeroerd. Het was iadiunct-directpTir drs C H. L Smits van de A N.V.V.. speciaal belast met binnenlandse zaken, die in een toe spraak wees on het grote belang van de uniformiteit in het werk van de V.V.V 's Mel. M J. J Houbaer. het hoofd van de centrale documentaire van het A.N.V.V. zette de werkwijze van deze dienst uit een. Er werd een beroep op de Zeeuwse V.V V 's gedaan om er mede voor te zorgen dat de documentatiedienst vooral over Zeeland steeds volledig ingelicht zal blijven, Benoemingen bij waterschappen Bij K.B zijn benoemd met ingang van 25 oktober 1964, tot dijkgraaf van de polder Koningin Emma, C. A. M. Ferket te Clinge: met ingang van 1 november 1964; tot lid van het bestuur der water kering van het calamiteuze waterschap Walzoorden A J. van Waterschoot te Kloosterzande (gemeente Hontenisse). De voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers, de heer De Koster, zei in een vriendelijk antwoord dat het beeld van de provincie Zeeland sedert de laat ste tien jaar met name in maatschappe lijk opzicht sterk is gewijzigd. Vooral had hem getroffen de wederopbouw van Vlissingen. die „onze verwachtingen heeft overtroffen." Hjj verklaarde dat Zeeland sinds de aanwijzing tot pro bleemgebied veertig nieuwe industrieën heeft aangetrokken, hetgeen hij een res pectabel aantal noemde. Overigens was hij van mening dat als Zeeland nog meer industrieën wil, met name verbe tering van de wegen aandacht verdient. „Maar", zo zei de voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers, „ver geet daarbij niet de recreatie te bevorde ren. want ook dat is een belangrijke zaak". In het Scheidekwartier te Vlis singen zaten de leden later op de avond aan tijdens een diner waaraan nog het woord voerde de minister van economi-. sche zaken, prof. dr. Andriessen. Hjj deelde daarbij mede, dat de secretaris van het Verbond, dr. P. Delfos, was be noemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau, een onderscheiding waarin ook het vijfenzestigjarig jubileum van het Verbond tot uitdrukking kwam. EXAMENS Aan de universiteit van Leiden slaagde de heer M. W. Kunst, vroeger te Mid delburg, voor het propadeutisch examen geneeskunde, en niet zoals wij eerder meldden voor het le deel van het artsexamen. Voor het eerste gedeelte van het pro- paedeutisch examen scheikundig in genieur slaagde aan de technische hogeschool te Delft de heer P. C. Traas uit Heinkenszand. VERWACHT... KRIMPENDE WIND Opklaringen, maar ook plaatselijk enke le buien. Matige, naar zuideijjke rich tingen krimpende wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als donderdag. ZON EN MAAN 10 oktober Zon op 06.56 onder 17.57 Maan op 12.06 onder 20.18 Veel belangstelling uit Zeeland Onder enorme belangstelling vond donderdagmiddag aan de rijksuniver siteit te Utrecht de promotie plaats tot doctor in de theologie van de heer J. Bakker, leraar aan de christelijke hbs te Middelburg. De heer Bakker promoveerde op een dissertatie geti teld: „Johan Smyth, stichter van het Baptisme" bij prof. dr. H. P. van It- terzon. De belangstelling was van dien aard dat de grote aula in gebruik moest worden genomen. Meer dan 200 leerlingen waren per autobus uit de Zeeuwse hoofdstad gekomen om van deze promotie getuige te zijn. Bij de plechtigheid werd de oppositie ge voerd allereerst door de promotor, prof. Van Itterzon, en vervolgens door de hoogleraren dr. S. van der Linde, dr. J. W. Doeve en dr. J. de Graaf. Na het beraad van de senaat verrichtte prof. Van Itterzon de pro motie. Veel werk De hoogleraar memoreerde, dat de promovendus na zijn doctoraal exa men zijn weg niet op rozen heeft zien gaan. Er moest veel materiaal uit Engeland worden bewerkt en nauw keurig bestudeerd. Het is te prijzen, dat dr. Bakker heeft volgehouden. Hij is de Zeeuwen een Zeeuw geworden. Hij heeft de wapenspreuk verstaan: „Luctor et Emergo". Dat het onder werp belangstelling trok leidde de promotor af uit het feit dat aanwezig waren zowel rooms-kathoiieken als doopsgezinden, baptisten en gerefor meerden. Na de promotie is niet alleen een mijl paal bereikt maar ook een startschot gegeven voor nieuwe studie. In Mid delburg, waar zo%reel historie ligt op gestapeld, is nog handen vol werk. Nadat de rector magnificus, prof. mr. L. J. Hijmans, de gelukwensen van de senaat had overgebracht hielden doc tor en mevrouw Bakker met hun kin deren een zeer druk bezochte receptie. Daarop verschenen onder meer het bijkans voltallig ministerie van her vormde predikanten van Middelburg, de Middelburgse gereformeerde pre dikanten en de kapelaans Roosenberg en Van den Hemel, drs. J. Reiling, adviseur van het Nederlands baptis tencentrum ,,De Vinkenhof" te Huis ter Heide, drs. H. Stegeman, direc teur van de christelijke hbs te Middel burg, het bestuur en de commissie van toezicht van deze school, drs. H. J. van Alphen, directeur van het christelijk lyceum te Dordrecht en oud-directeur van de christelijke hbs te Middelburg, tal van predikanten van Walcheren en veel belangstellen den uit de Zeeuwse hoofdstad. Leerlingen De leerlingenvereniging „Schim" van de christelijke hbs te Middelburg bood bij monde van mejuffrouw J. Kroon te Vlissingen een bureaulamp en een grammofoonplaat aan. De oud-leerlin genvereniging vertolkte haar gevoe lens bij monde van de voorzitter, de heer J. K. van Dongen te Amsterdam onder aanbieding van een bloemstuk. JUWEEL VAN BEHUIZING NOG WORDT ER gerepeteerd in Zierikzee voor het feestcon cert bij de opening van het nieu we gebouw voor de Zeeuwse Muziekschool, maar „de gene rale" komt steeds dichterbij. Een maandje en dan is het zo ver. Dan zal Zierikzee voor het muziekonderwijs op het eiland een juweel van een behuizing hebben. Het gemeentebestuur heeft er diep voor in de buidel getast. Het geweldige succes van de afdeling onder de bezie lende leiding van adjunct-direc teur Jac. M. Luykenaar was daarvoor eigenlijk doorslagge vend. En nu de ontsluiting van het royale, handig en met smaak verbouwde pand aan de Post- straat aanstaande beraadt een speciaal comité zich over de ma nier, waarop men op dit alles het best de aandacht zal vesti gen. Vanavond (vrijdag) ko men de initiatiefnemers in het stadhuis van Zierikzee bij elkaar. Aan dit „bijzondere muziekstuk" van Zierikzee wordt op het ogen blik de laatste hand gelegd. Schil ders zijn hier en daar in het ge bouw nog aan het werk. Verwar mingsradiatoren staan nog mid denin de leslokalen. Het meubilair moet nog arriveren. Een klein jaar terug hanteerde adjunct-directeur Luykenaar van de Stichting Zeeuw se Muziekschool achter een toen haveloze, maar door monumenten zorg op de been gehouden gevel een zilveren troffeltje. Hij legde toen een speciale, geglazuurde steen op een muurtje dat tot zijn schouder reikte. Het is de achterwand geworden van de grote zaal voor het jeugd orkest en de klassen voor alge meen vormend muziekonderwijs. Toen al klonk het geluid van trof fel op steen de enthousiaste musi cus van Zierikzee als muziek in de oren. Stap nu eens met hem op die wat excentrieke eerste steen in een oud gebouw af. Zijn gezicht ver raadt het: in gedachten hoort hij het jeugdorkest al spelen. Hij klapt in zijn handen. „Wat een akoestiek, hé! Geweldig. Een plafond van (Advertentie) dat kén wanneer het haar 's mor gens met ViCREM wordt gekamd. Overdag kammen kan dan achter wege blijven. Het haar zit 's avonds nog precies zo goed als 's morgens. Per pot f 2.15. Per tube 1.50. Uw drogist of kapper verkoopt graag: ViCREM. -eeuwse hardplaat. En wat een ruimte. Ze ker voor zestig leerlingen. Kijk op drie plaatsen aan de muur is er plaats voor borden. Handig om onze orkestleden te laten improvi seren. We krijgen nog een speciale verlichting. En daar een grote nis: voor de vleugel en het instrumen tarium." De heer Luykenaar is er al helemaal in. Ook al heeft hij alleen nog maar enkele verbaasd toekijkende schilders onder zijn ge hoor. Er valt een vrolijk najaarszonnetje door de bijna geheel glazen achter wand van deze grote zaal. De Zie- rikzeese muziekschool aan de Post- straat kijkt van achteren uit op het gebouw van het Professor Zeeman lyceum. Daar geeft de heer Luyke naar ook muziekles. Totnogtoe in de aula. Maar straks zullen de ly- ceïsten bij hem „aan huis" komen. Ze hoeven er dan alleen nog maar het schoolplein voor over te steken. Het overblijflokaal van het lyceum grenst al aan de muziekschool. Weer allure De historisch waardevolle gevel van het muziekschoolpand, waar voor het gemeentebestuur zo onge veer een ton heeft uitgetrokken, is op dit moment praktisch kant en klaar. De verf zit er op. Alleen de letters „Zeeuwse Muziekschool" moeten er nog naast de deur ko men. Het eens zo vervallen front in het gevelpatroon van de Post- straat heeft weer allure gekregen. Er achter zal straks het muzikale esprit van Schouwen-Dulveland zijn klankbord vinden. Adjunct-directeur Luykenaar troont zijn bezoeker graag mee door de nu nog kale vertrekken van het muziekschoolgebouw om hem te laten zien, hoe en wat het wor den zal. Achter de vorstelijk brede ingang een ruime, gedistingeerde hal: de entree naar het Mekka van het muziekonderwijs aan thans drie honderd leerlingen op het eiland. De voorkant van het gebouw, dat in de loop der jaren al heel wat bestemmingen heeft gehad, is in Adjunct-directeur Jac. M. Luykenuai van afdeling Zierikzee van de Zeeuw se Muziekschool voor het „vorstelij ke" pand, waarin straks het muziek onderwijs van het eiland wordt ge huisvest. historische stijl gehouden. Plafonds met zware eikenhouten balken en kinderbinten: een oude schouw, die niet meer functioneren zal. Links van de ingang komt een kamer voor directeur Luykenaar, die via een binnengangetje toegang geeft naar het eerste muziekzaaltje voor de gevorderde praktijkleerlingen. Daarachter een zaaltje, dat het evenbeeld is. Drie bij vijf meter. Licht en fris geschilderd Een so bere entourage voor geconcen-1 treerd musiceren. Aan de rechter kant van de ingang een leskamer met oude betimmering: daar kun nen kleine groepjes terecht, bij voorbeeld vioolleerlingen. Achter dit zaaltje een ruime garderobe, een kast voor de ketel van de cen trale verwarming en toiletten. Voor de directeur is er op de bovenver diepingen een riante woning met een eigen studeerkamer. Na jaren van behelpen in het inmiddels af gebroken „Engelse huis" aan het Havenplein een weldaad. Op het ogenblik huist de heer Luy kenaar met zijn muziekschoolafde ling nog in het hervormd vereni gingsgebouw aan 't Vrije. Zoals bli praktisch ieder bouwwerk heeft het ook bij deze muziekschool aan de Poststraat -egengezeten. Men had gerekend op een start in het nieuwe gebouw aan het begin van het cursusjaar. Het mocht niet luk ken. Inmiddels heeft de Coöpera tieve Raiffeisenbank. eigenaresse! van het voormalige muziekschool- pand aan het Havenplein, het dak boven het hoofd van het muziekon derwijs afgebroken. Maar nu zit er weer muziek in. De instrumenten voor het feest concert kunen worden gestemd: Zierikzee heeft de muziekschool een magnifiek onderdak gebo den. VLISSINGSE HUISARTS DR. DETMAR OVERLEDEN Op 6 oktober is in Vlissingen op 78- jarige leeftijd overleden dr. II. C. A. Detmar, die van 1920 tot 1960 huis arts is geweest in Vlissingen. Dokter Detmar, die in Middelburg was ge boren, studeerde in 1913 aan de uni versiteit in Utrecht af als arts. Van september 1913 tot aan het ein de van de eerste wereldoorlog was hij als arts in dienst bij de Koninklij ke Marine, welke tijd hij voor het grootste deel in Nederlands Indië doorbracht. Op 27 mei 1919 promo veerde de heer Detmar tot doctor in de geneeskunde aan de universiteit van Utrecht. In 1920 vestigde dr. Det mar zich als huisarts in Vlissingen, waar hij dè praktijk overnam van dokter A. P. Smit. Bovendien was dr. Detmar van 1930 tot 1960 scheeps arts. In 1960, toen hij 40 jaar huis arts was in Vlissingen, legde dr. Det mar zijn praktijk neer. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau en Chevalier de l'ordre de la santé publique. De begrafenis heeft Inmiddels in alle stilte plaatsgevon den. J. en M. ziet ballet van Rotterdamse dansacademie Tijdens de tweede avond van het sei zoen dinsdag a.s. om 8 uur in het Ci ty-theater van de afdeling Middel burg van Jeugd en Muziek zal de bal letgroep van de Rotterdamse dansaca demie onder leiding van Nel Roos in een programma van klassieke en moderne dansen optreden. Voor de pauze zal de balletgroep be staande uit leerlingen van de 2e en 3e klas van de academie-opleiding, enkele demonstraties geven. Begonnen wordt met klassieke ballettechniek, gevolgd door de moderne Amerikaanse techniek en een nationale demonstratie. Na de pauze volgen enkele dansen, met als begin rituele dansen met begeleiding van slagwerk, waarvoor de chor geschreven is door Ineke Sluiter, jaar in Amerika studeerde. Dan volgen twee dansen uit de Capriol-suite Peter Warlock met choreografie Michael Holms, de balletmeester van het voormalige Amsterdams Ballet. Be sloten worden met twee Russische dan sen op volksmuziek. De choreografie hiervoor werd gemaakt door Dorle Hoff man, die o.a. bij Kurt Jooss in Essen studeerde. Nel Roos verbleef o.a. tien jaar in Ame rika, waar zij 5 jaar deel uitmaakte van de Johob Pillowgroep en een balletcur- j. lenclenne, de Rot terdamse dansacademie. Commissie probleemgebieden in Zak van Zuid-Beveiand De leden van de interdepartementale commissie voor de probleemgebieden hebben gisteren voor het eerst kennis gemaakt met een streekcommissie. Het gebeurde in het d< rpshuis van de gemeente Nisse, waar locoburgemees ter A. M. Jansen het gezelschap wel kom heette. Het was een kennisma king met de streekcommissie Zak van Zuid-Beveland onder voorzitterschap van burgemeester Lodder. In het ge sprek kreeg de interdepartementale commissie een indruk van de typische plattelandsmoeilijkheden waar de Zak van Zuid-Beveland mee te kampen heeft. Bij de bespreking, die voor de commissieleden een boeiende ervaring werd was aanwezig gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van de adviescommissie van de sociaal-cul turele infrastructuur. Na de bijeenkomst in Nisse trok het gezelschap langs het Sloe naar Ter- neuzen. In hotel „Rotterdam" werd de lunch gebruikt. In het gemeente huis gaf burgemeester mr. H. Rijp- stra een uiteenzetting over de ontwik keling van Terneuzen als industrie gemeente. Daarbij werden voorts vraagstukken op souaal en cultureel gebied aangeroerd. Hierna volgde een rondrit langs het nieuwe zwembad, de Deltadijk en door de nieuwe woonwij ken. Ook nam men nog even een kijk je op het terrein van de D.O.W. Via de Braakman werd de reis terug aan vaard- Met het bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen was een eind gekomen aan het tweedaags bezoek aan Zee land van de interdepartementale com missie. Spelen Intussen zal het iedereen duidelijk zijn, dat er binnenkort Olympische Spelen worden gehouden, waar van, zoals wij in een oude jaar gang van ,flet Leven" lazen, een verbroederende werking uitgaat. Vroeger werden tot de spelen uit sluitend de vrije Hellenen toege laten, een stuk discriminatie, waaraan Pierre de Coubertin, grondlegger jan de moderne spe len, een eind heeft gemaakt. Aan hem wordt het devies toegeschre ven ,fiet deelnemen is belangrij ker dan het winnen", wat nu ook weer niet betekent, dat men er heengaat om vliegen te vangen. Maar wat dat betreft is er mets nieuws onder de zon. de vrije Hel lenen, die wilden deelnemen, werd als voorwaarde gesteld dat zij ten minste tien maandenonder lei ding van een trainer, in een Grieks gymnasium hadden geoe fend. Aldus de Winkler Prins, die bo vendien vermeldt, dat de overwin naars te Athene „levenslang in het Prytaneion v;erden gespij zigd", wat ons ook geen lolletje lijkt. In Sparta mochten zij vech ten naast de koning, maar een naar ons voorkomt prettiger privi lege was, dat zij werden vrijge steld van belasting. Niet vrijgesteld van belasting wordt onze jongste leerling-jour nalist, die zich sinds kort wat mag oefenen tn het samenstellen van foto-onderschriften. Het is een onafhankelijkgeest, een voorstander van de vrije bewer king, die wat gelaten aan de toe lichting op de zoveelste foto uit Tokio begon. Men zag hierop een Japanse at leet, ingespannen bezig met het transport van het Olympisch vuur, waarbij hij aantekende Storing in het lichtnet van To kio. In het elektriciteitsnet van Tokio trad een dusdanige storing op, dat de straten van Tokio met fakkels moesten worden verlicht." Onder het toeziend oog van twee deurwaarders en een agent van de rijkspolitie hebben vier mannen donderdagmiddag de inboelel op straat gezet van de loonwerker M. van Ham in het gehucht Steen ovens (gemeente Axel). Het gezin van de loonwerker, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen heeft tijdelijk onderdak gevonden in een vlakbij gelegen woning van de moeder van de heer Van Ham. Hij wenste namelijk geen gebruik te maken van het aanbod van het ge meentebestuur van Axel om tijdelijk gebruik te maken van het pand Nierwstraat 47. Ook wees hij het voor stel af om zijn inboedel naar genoem de woning te doen overbrengen. Met behulp van familieleden en buren dek te hij de huisraad af met een zeil en liet alles buiten staan. Naar wij reeds eerder ebben gemeld, werd het huis met schuur, bergplaats en bijbehoren de grond gerechtelijk verkocht na het faillissement van de heer Van Ham. De nieuwe eigenaresse, een fir ma in landbouwwerktuigen wil in het pand een filiaal stichten. Blijkens een wijziging van de provincia le begroting voor 1964 die G.S. ter goedkeuring aan de provinciale staten voorleggen willen G.S. een krediet van f 15.000 uittrekken voor de herden king van het feit, dat Walcheren 20 jaar geleden bevrijd werd. Deze herdenking zal zoals hekend plaatsvinden op zaterdag 24 en zondag 25 oktober a.s. In eerste Instantie zullen alle aan de herdenktngsplechtigheden verbonden koa ten door de provincie worden geflnan- cleerd, maar als resultaat van bespre kingen met vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen verwacht het college, dat de ze gemeenten bereid zuilen zyn om ie der voor een kwart in de kosten deel te nemen, zodat dan 7500 ten laste tfan de provincie blijft. Bevel Eerst een tiental dagen geleden toen de heer Van Ham bevel had ge kregen zijn woning te ontruimen wendde hij zich tot de gemeente Axel, waar men evenwel niet zo vlug een passende woning had klaar staan. Als noodoplossing bood men hem de wo ning Nieuwstraat 47 aan, eigendom van het Rode Kruis. Betrokkene weigerde de woning te be trekken, omdat hij die niet passend voor zijn gezin vond. De deurwaar ders De Graaf en Van Dam me uit Hulst hebben donderdagmiddag nog getracht Van Ham tot andere gedach ten te brengen, maar hij bleef weige ren met zijn gezin naar Axel te ver-i huizen Daarna werd hem de verdere toegang tot zijn woning ontzegd. Bui ten bleef hij toezien hoe alles uit zijn huis, schuur en bergplaats op last van de deurwaarders in de berm van de weg werd gedeponeerd. Toen bijna de gehele inboedel op straat stond, ver huisde mevrouw Van Ham, die aan vankelijk hardnekkig had geweigerd de woning te verlaten, met haar vier kinderen naar het verder opstaand huisje van haar schoonmoeder. In de loop van donderdagavond heeft het gemeentebestuur van Axel een vracht wagen naar Steenovens gezonden om eventueel de gehele inboedel over te brengen. Maar opnieuw sloeg de heer Van Ham dit aanbod af. (Foto P.Z.C.) Van christelijke h.b.s. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2