PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GROTERE BIJDRAGE VOOR ONTWIKKELINGSHULP Belasting niet vóór „Rusland zal N.A.V.O. -kernvloot nooit geheel kunnen vernietigen" Westduitsers geruild tegen boter en mest 1966 omlaag Tito boos op Soekarno Werkgeversverbond vergaderde in Vlissingen TWEEDE KAMER EIST IN MOTIE-SMALLENBR0EK: Conclusie na drie en een halve maand studie Twintig schepen zijn niet in het oog te houden Transactie met communisten Vrijaf op 5 mei met behoud van loon Geen bilaterale kernvloot DE MOTIES Ontvangst in Statenzaal te Middelburg 207e jaargang - no. 238 WAARItJ OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN velde. r. B. den Boei en W de faciei Hoofdredactie Leertouwer en Q Walst raat 58-60 tel 2355 (b g.g. red 3508 adv. 3847/3643) Middelburg Markt 51 rel 3841 it>.e «>ii i, ij j - Adv or 32 ct n mm Min o adv r tjiO Ingeo. med ®11 Zienkzee red tel 242S adra l Kok Aoonriemeiitspnjs 7b cent pei week. 9.75 per kw.. franco per poet 10.- p. kw. Lo I. 2078/3169. adv 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b g e. red. 7853. adv. 5213); OoMbure. o->.t bIxli- 8 regels) 32 ct. p. regel mtn 1.60). ..Brieven bur van dit b 15 Ct. Bureau»; VUwlnK'Ji. Terneuren: Araenaalstraat 2. tel. eer. Giro 3303CO P.Z.C.. Middelburg. Vrijdag 9 oktober 1964 Zierikzee stemt Pagina 2 De Sowjet-Unïe beschikt niet over de middelen om een N.A.V.O.- vloot van 20 oppervlakteschepen met Polarisraketten, zoals deze is voorgesteld, te vernietigen. Mili taire deskundigen uit Griekenland, Turkije, Italië, België, Nederland, West-Duitsland, de Verenigde Sta ten en Engeland zijn het er na een studie van drie en een halve maand over eens geworden dat de Sowjet-Unie deze schepen een voudig niet in de gaten kan hou den. Wanneer de N.A.V.O.-schepen over de bijna vier miljoen vierkante mijl van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee zwerven, kunnen zij gemakkelijk ontkomen aan pogingen van de Sowjet- Unie hen te vernietigen met lange- afstandsbommenwerpers, kernonderzee- ers en snelle schepen. Amerikaanse regeringskringen in Washington hebben dit gisteren bekend gemaakt. Zij zeiden dat deze conclusie van deskundigen een grote steun is voor de opvatting, dat een multilaterale N.A.V.O.-vloot in een oorlog zolang op de been kan blijven, dat de 2875 mijlen ver reikende Polarisraketten kunnen worden afgevuurd. Deze opvatting was tot dusver nogal omstreden. De Britse marine en de leider van de Britse La- bourpartij, Harold Wilson, hebben veel kritiek geuit op de voorgestelde vloot, en landen als België. Nederland en Ita lië staan er aarzelend tegenover. Kan selier Erhard van West-Duitsland is er echter een vurig voorstander van. Op een persconferentie, dinsdag in Berlijn, zei hij zelfs dat de Verenigde Staten en zijn regering samen een dergelijke vloot Het. Duitse vrachtschip „Maria Althof}", dat woensdag op de Noordzee door de bemanning werd verlaten, is donderdag met zware slagzij de Nieuwe Waterweg bin nengebracht en daarna in de Maas haven te Rotterdam afgemeerd. Het schip sal door twee bokken van Van der Taks Bergtngs Maatschappij recht getrokken worden. De „Afaria Althoffheeft weinig water ge maakt. De machinekamer en be- manningsverblijven zijn droog ge bleven. zouden vormen, als dat nodig zou blij ken. Het plan is, zoals gemeld, de vloot te doen samenstellen door de N.A.V.O.- landen en de schepen een gemengde be manning te geven. Zij zal bestaan uit 25 snelle schepen, waarvan er 20 voort durend op zee zijn en vijf in de haven liggen. Elk schip zou op een koopvaar der lijken en uitgerust worden met vijf raketten. Volgens de militaire deskundigen zou den er 230 tot 260 viermotorige Russi sche lange-afstandsbommemverpers van het type „Beer" nodig zyn om deze schepen voortdurend in het oog te kun nen houden bij Ideaal weer. Elk N.A.V.O.-schip zou in de gaten gehou den moeten worden door twee Russi sche kernonderzeeërs met gewone onderzeeërs gaat het niet. Die z(jn veel te langzaam. Bonn bevestigt geruchten: West-Duitsland heeft de afgelopen maanden van Oost-Duitsland de vrijlating verkregen van onge veer achthonderd politieke ge vangenen in ruil voor verbrui ks- artikelen ter waarde van „vele miljoenen marken" en hoopt nu op een tweede soortgelijke transactie, zo deelde een woord voerder van het Westduitse mi nisterie voor zaken, geheel Duitsland betreffende gisteren AMERIKANEN SCHOTEN OP ZUID-VIETNAMEZEN Een officieel onderzoek bevolen door liet hoofdkwartier van de Amerikaanse troe pen in Zuid-Vietnam naar berichten dat de bemanning van een Amerikaanse he- likopler per vergissing 25 soldaten van de Zuid Vietnamese regeringstroepen ge dood en 27 gewond heeft, heeft uitgewe zen dut inderdaad een dergelijk Incident heeft plaatsgehad, maar dat het aantal slachtoffers kleiner is. Hoge Amerikaanse militaire autoritei ten in Saigon verklaarden dat het hoofdkwartier het onderzoek bevolen had, nadat een Vietnamees officier met het bericht kwam dat schietende heli kopters verantwoordelijk waren voor het grootste deel van de verliezen die zijn eenheid in een gebied dat ongeveer 20 kilometer ten westen van Saigon ligt. feleden had en officier van net Amerikaanse leger in Zuid-Vietnam heeft het onderzoek geleid en meldde de staf op het hoofd- ftvyartici dat de helikopters misschien drie bevriende militairen gedood heeft en versoheidenen anderen verwond heeft, doch in ieder geval niet zoveel als de Vietnamese officier gemeld heeft. in Bonn mee naar aanleiding van een desbetreffend bericht in het Deense dagblad „Politi- ken". Men hoopt dat nu een regeling kan worden getroffen, waarbij Oostduitse kinderen zich by hun naar het westen gevluchte ouders zullen kunnen voe gen en nog meer politieke gevange nen zullen worden vrijgelaten. De Oostduitsers hadden laten doorsche meren, dat zij hiertoe wel bereid zou den zijn. Het ruilakkoord was tot stand gekomen via een Westberlijns advocatenkantoor in samenwerking met het eerder genoemde Westduitse ministerie. Dit advocatenkantoor onderhield goede relaties met een soortgelijk bureau in Oost-Berlijn. De Westduitse minister voor zaken, ge heel Duitsland betreffende, dr. Erich Mende, had enkele maanden geleden in West-Berlijn een vertegenwoordi ger van het Oostberlijnse advocaten kantoor ontmoet. Bij die gelegenheid had de Oostduitser tot grote verras sing van dr. Mende zeer concrete voorstellen gedaan inzake de vrijla ting van politieke gevangenen mits daar door West-Duitsland op econo misch gebied wat tegenover zou worden gesteld. Nadat Mende inet zijn collega's had beraadslaagd werd overeengekomen, dat Oost-Duitsland verbruiksartikelen als boter en kunstmest zou ontvangen. De Stichting van de Arbeid heeft <le regering meegedeeld ermee te kunnen instemmen dat op 5 mei 1965, de lustrumviering van de i nationale bevrijdingsdag. vrijaf t wordt gegeven met behoud van loon, voorzover de werkomstan- digheden dit niet zullen belem- 6 Evenals in I960 dient een en an- der geregeld te worden in een al- gemene vergunning van het col- c lege van rijks bem i d (le 1aars HALF DECEMBER BEGINT PROCES-RAJAKOWITSCH r. Erich Rajakowitsch, een der naaste medewerkers van Adolf Eich- mann, zal half december voor de Weense provinciale rechtbank terecht staan op beschuldiging van mede plichtigheid aan de uitroeiing van 110.000 Nederlandse joden, zo hebben zegslieden van deze rechtbank ver klaard. De ex-S.S. „Hauptsturmführer" die in september 1941 door de chef van de Duitse „Sicherheitsdienst", Hey- drich, naar Nederland werd gezon den om hier een zogenaamde ,.Zen- tralstelle fiir Judische Auswande- rung" op Ie richten, dook na de oor log in Milaan op, waar hij onder de schuilnaam Enrico Raja woonde. Rajakowitsch, die in zijn functie in Nederland de deportatie van alle hier woonachtige joden administratief heeft voorbereid, is nu 59. De voorgestelde multilaterale kernvloot van de N'.A.V.O. zal geen bilaterale Amerikaans-Duitse aangelegenheid wor den, aldus is in Bonn bekendgemaakt. In een communiqué, uitgegeven nadat de [Westduitse ambassadeur bij de N.A.V.O. Wilhelm Grewe verslag had uitgebracht I over besprekingen die hij over dit on derwerp heeft gevoerd met Amerikaan se autoriteiten, werd gezegd dat met Washington „volledige overeenstem ming" is bereikt over het multilaterale karakter van de kernvloot. Amsterdam zoekt naar ruimte (Van onze Amsterdamse redacteur). In de IJselmeerpolders Zuidelijk Flevo land en Markerwaard zullen woonste den worden opgetrokken voor hen, die straks geen huisvesting meer kunnen krijgen in de overvolle havendelta van Amsterdam en het Noordzeekanaalge- bied. Deze planologische oplossing is te vinden in een nota, gepubliceerd door het gemeentebestuur van de hoofdstad. Wethouder drs. J. M. den Uyl noemde het stuk een „proeve tot ruimtelijke or dening" voor dit hele district dat naar zijn mening wel praktisch vol zou zjjn omstreeks het jaar 2000. Met gebruikmaking van het Araster dam toegewezen contingent aan wo-1 ningwetwoningen zal voorts nog dit! jaar begonnen worden met de bouw I van de eerste van 350 woningen in Monnikendam en 100 in Purmerend. Van deze woningen zal 75 procent wor-j den toegewezen door het Centraal Bu-[ reau Huisvesting van Amsterdam. Opj het ogenblik zijn nog onderhandelingen! gaande over de bouw van woningen op deze basis in Edam en Volendam. De Tweede Kamer is het giste ren op twee punten niet eens kunnen worden met de rege- ringspolitiek. Deze punten zijn: het tijdstip van invoering van de belastingverlaging en de grootte van de Nederlandse bijdrage voor ontwikkelingshulp. De meningsverschillen over dit laatste punt de Kamer wil meer geld voor ontwikkelings hulp uittrekken leidden tot het indienen van twee moties. De eerste, afkomstig van de heer Vondeling (p.v.d.a.). vond on voldoende steun in de Kamer. De heer Smallenbroek (a.r.) diende vervolgens een motie in, die de voorstellen van Vondeling enigs zins verzachtte, waardoor ze ook voor de andere partijen aan vaardbaar werd. Premier Marijnen had daarvóór verklaard, dat hij de door de re gering vastgestelde bijdrage vol doende achtte. De motie-Vonde ling ontraadde hij. Bij aanvaar ding van de motie-Smallenbroek beloofde hij te bezien wat binnen de afweging der prioriteiten voor de jaren 1966 en 1967 gedaan kon warden. Tegen deze uitlating rezen pro testen in de Kamer Dat is een goed beleid riep mi nister Marijnen met nadruk. Er zullen altijd prioriteiten tegen el kaar moeten worden afgewogen. De Kamer verwierp de motie- Vondeling met 45 tegen 78 stem men (voor P.v.d.A. en P.S.P.) en nam de motie-Smallenbroek bij zitten en opstaan aan (tegen: P.v.d.A., P.S.P., S.G.P. en B.P Ten aanzien van het tijdstip van op verwezenlijking per 1 juli 1965, dit nadat de minister-president eerder op de dag in zijn antwoord op de beschouwingen van woens dag had gezegd, dat invoering van de verlaging vóór 1 januari 1966 j niet mogelijk was. De motie-Vondeling- niet betrekking tot de ontwikkelingshulp was bestreden door de heren Schmelzer (k.v.p.) en Geertsema (v.v.d.). Eerstgenoemde wasl evenals de heer Vondeling overtuigd, I dat meer gedaan moet worden, maar hy! achtte de zaak van het particulier ini tiatief Ie veel ondergeschoven. Boven dien wil de K.V.P. voor 1965 niet meer vragen dan een eerste aanzet voor ver- dere praktische hulp. Dit betekent (lat niet onmiddellijk miljoenen beschikbaar gesteld dienen te worden, want men moet rekening houden met het absorp- Zie slot pag. 3 kol. 6) De tekst van de twee bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer ingediende moties is als volgt: MOTIE-VONDELING: De Kamer, herinneren aan haar vrijwel unanieme uitspraak van 11 april 1963, waarin werd ge steld. dat de omvang van de Ne derlandse hulp aan de ontwikke lingslanden reeds op de begroting van 1964 belangrijk diende te worden uitgebreid: Van mening, dat het totaalbedrag voor ontwikkelingshulp op de rijksbegroting voor 1965 opnieuw aanzienlijk achterblijft bij hetgeen de Kamer in april 1963 noodzake lijk achtte: Geeft de regering in overweging een zodanig beleid te voeren, dat in 1965 en daaropvolgende jaren de ontwikkelingshulp belangrijk kan worden uitgebreid, welke uit breiding tevens ten goede kan ko men aan particuliere activiteiten, voor zover die activiteiten naar het oordeel van de regering van de deelnemende landen passen in hun ontwikkelingsplannen; Nodigt de regering uit in een aan vullend begrotingsvoorstel de ontwikkelingshulp belangrijk te vergroten en dit voorstel op een zodanige termijn bij de Kamer in te dienen, dat het nog te zamen met het begrotingshoofdstuk 1965 van buitenlandse zaken kan worden behandeld. MOTIE-SMALLENBROEK: De Kamer, gelet op haar uit spraak van 11 april 1963 inzake de omvang van de Nederlandse hulp aan de ontwikkelingslanden; Van mening, dat de ontwikke lingshulp in de jaren 1965 tot en met 1967 belangrijk dient te wor den uitgebreid, welke uitbreiding tevens ten goede dient te komen aan de ontwikkelingsarbeid van particuliere activiteiten, voor zo ver deze naar het oordeel van de regering van de deelnemende lan den past in hun ontwikkelings plannen; Nodigt de regering uit ter zake het nodige te verrichten en daar toe een aanvullend begrotings voorstel in te dienen op een zoda nig tijdstip, dat met de extra hulp nog in 1965 een aanvang kan worden gemaakt. We(j vol zorqen Opmerkelijk hoe ons leven sinds Hi roshima is verstrengeld met de atoombom. Sommigen willen dat ontkennen en zy denken het gevaar te kunnen bezweren door er eenvoudig niet over te praten: een soortgelijke houding als van diegenen, die in deze tijd het woord „kanker" niet durven te gebrui ken. Deze mensen nemen hun toevlucht tot soms omzichtige benamingen alsof zij geloven door het noemen van het woord zelf een moderne verdoeming uit te spreken. Nu de B.B. In ons land be zwaren heeft gemaakt tegen een bepaald filmfragment in een t.v.-reportage - - er mocht geen kaartje van Nederland wor den vertoond, waarop de uitwerking van een 20-megatonbom was aangegeven vraagt men zich af of óók de departe mentale B.B.-ambtenaren zijn aangesto ken door deze bezwerende struisvogel houding. Het zal overigens wel niet de bedoeling zijn geweest, dat de door de B.B. gestelde voorwaarde naar bulten zou komen, maar zoals in negenenne gentig van de honderd dergelijke geval len gebeurde dat wel. Vanzelfsprekend was de P.S.P. er als de kippen bij om er vragen over te stellen, vanzelfsprekend: als deze partij dit niet zou hebben ge daan, zou zij haar eigen politiek niet ernstig nemen. Ondertussen heeft daar door ons land een atoomconflictje in een I minimale notedop, zoals er al zoveel zijn 1 geweest. Men denke slechts aan de vreemde gang van zaken rond de keu- ring van de film „Dr. Strangelove", een film waarin vrijmoe dig wordt omgespron gen met oorzaak en gevolg van een atoom conflict. Ook hier leek het er op. dat in Ne derland het begrip atoombom niet hele maal in de belangstelling mag komen. En v/elk een deining is er niet ontstaan rond het herderlijk schrijven van de Her vormde Kerk rond de kernwapens. Ieder een in ons land. die bij zijn pogingen om met de bom te leren leven een al dan niet duidelijk ..nee" laat horen, staat bij menigeen al bij voorbaat in de verdachte hoek. Ons leven ook In Nederland is echter, of we willen of niet. verstren geld met de bom, tot in het absurde toe. De absurditeit van dit „leven met de bom" wordt soms op een onverwach te manier duidelijk. Bijvoorbeeld bij het kijken naar de uitzending, waar over dan nu moeilijkheden zijn ontstaan. Men drinkt wat. er wordt iets bij gege ten. kortom er heerat de sfeer van het ..avondje-t.v.-kijken". heel gezellig. Ter wijl de thee wordt rondgediend ziet men de ene kernontploffing na de andere op het scherm en voelt men als het ware de gapende afgrond, waarlangs de we reldbevolking zich beweegt, naast zijn stoel. Is er wel een absurder tegenstel ling mogelijk? „Jan, moet je nog een kopje thee"" Dreunend verheft zich de atoomwolk op het scharm. „Goed moe der. maar zonder suiker deze keer". De paddestoelwolk met zijn dodelijke stra ling wordt zichtbaar. D&t Ls echter men vergete het niet tevens de reali teit van het leven van vandaag. Want leven-met-de-bom blijft altijd Ieven-op- de-vulkaan. Maar wanneer wordt gepro beerd de consequenties daarvan te door gronden. staat ér wel ergens een autori teit op. die bezwerend de hand opheft en sussend verzekert, dat het in werke lijkheid heus niet zo erg zal zijn. En daarom moet een kaartje van Nederland van het t.v.-scherm Een van de eer- „NAAST INDUSTRIALISATIE AANDACHT SCHENKEN AAN DERECREATIE Zeelands commissaris der konin gin, jhr. mr, A. F. C. de Casem- broot heeft donderdagmiddag tij dens de ontvangst van meer dan vierhonderd leden van het Ver bond van Nederlandse Werkge vers in de Statenzaal te Middel burg de gelegenheid aangegrepen de aandacht te vestigen op de mo gelijkheid van industrievestiging in Zeeland. „Deze provincie maakt momenteel een stormachtige ont wikkeling door", zei jhr. De Ca- sembroot, die verklaarde dat het provinciaal bestuur van Zeeland de hier zich vestigende industrieën in alle opzichten zal steunen. „Wij zijn zeer verheugd met deze toezegging", zo beantwoordde de voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, de heer II. J. de Koster 'le rede van de com missaris, „maar vergeet in elk ge val de recreatie niet", voegde hij eraan toe. „Daar kunt li van ver- Na tien jaar m andere provincies van ons land te zijn samengekomen hield het Verbond van Nederlandse Werk gevers donderdagmiddag in het Schel- dekwartier te Vlissingen de jaarver gadering. waarop de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen het woord voerde. De vergadering in het Scheldekwar- tier te Vlissingen werd o.a. bijge woond door de commissaris der ko ningin en de gedeputeerden A. J. Ka- land en J van den Bos. alsmede de burgemeesters van Vlissingen Goes. resn. mr B. Kolff en mr. F. A. Huber. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte vertrok hel gezelschap naar Middelburg waar het. in de statenzaal door het provinciaal bestuur werd ontvangen. Hier werd het woord ge voerd door jhr. De Casembroot die zich bijzonder verheugd toonde dat dit grote gezelschap industriëlen zijn jaarvergadering in Zeeland hield. Hij wees er op dat Zeeland dank zij de bemoeiingen van het ministerie van economische zaken een probleemge bied is. Dit heeft tot gevolg gehad dat de in dustrialisatie zich hier in zekere mate heeft kunnen ontwikkelen. Tussen 1960 en 1963 is het aantal personen werk zaam in de nijverheidssector met bij na drieduizend gestegen, terwijl daar tegenover de landbouw een daling vertoonde van een even groot aantal, aldus Zeelands commissaris. Bij de dienstensector was een stijging te constateren van rond duizend per sonen. „Wij zijn met deze stijging in het algemeen bijzonder tevreden", al dus Zeelands commissaris', die er op Zie slot pag. 2 kol. 7 De president van Joego-Slavië, Jo- sip Broz Tito, is, volgens welinge lichte kringen, in een „slechte stemming" door president Soekar-jste atoomonderzoekers, die het gevaar no van Indonesië, die volgens Tito >nza§r van de atoombom <-n zelfs in de zich niet houdt aan de TJH met-gebondenheid op de topconfe- tenschappeljjke rentie van de niet-gehonden staten £a^*«?^I(?,n,st'se dr' SziIa.rrJ- h"";t r m 1939 ook naar een scherm zitten kij- in Lairo. ken: het scherm, waarop de resultaten Zo was Tito niet aanwezig op de mid- van een laboratoriumoroef zouden zijn dagzitting van dinsdag en op het sta-j te zien. Wanneer lichttekens zouden tie-banket dat de president van Egypte,verschijnen, dan zou dat inhouden dat Gamal Abdel Nasser, die avond had la-!bij de splitsing van uranium neutronen ten aanrichten, aldus de zegslieden. I werden uitgestoten. Dat zou tevens be- Het misnoegen van Tito over Soekarno, j tekenen, dat de vrijmaking van atoom- die met hem en president Nasser de ini- energie mogelijk zou worden. Dr. Szilard tiatiefnemer van de met-gebonden con-[heeft er aldus'van verteld: „We drukten is-schijnt begonnen te zijn op de knop. we zagen de lichttekens. We met de openingstoespraak van Soekar- sloegen ze ongeveer tien minuten lan- 5SSlSh:-oTdatch,e"die «w*"" SSS* wïï vo! HS ^StavSte blad „Politlka" ze, gisteren in een bericht uit Cairo: „Het is waar dat president Soekarno over vrede 17 en weg vol zorgen. Het andere uiterste vrijheid, samenwerking en andere gro- 11. vinden we in het communistische te idealen sprak, maar omdat hij. naar China; daar wordt de bom verheer- het scheen, het belangrijk vond om de I ïykt. Zo af en toe waait »r iets over verdeling van alles in „oude machten [naar het westen, bijvoorbeeld gedichten die domineren en nieuwe nationalisti- waarin de bom wordt bejubeld en ais de sche machten die groeien" te verdedi- toegangspoort wordt gezien naar een gen. Hij heeft, naai de mening van eni- nieuwe maatschapDij "op deze wereld ge waarnemers, bij de delegaties de ge- Het is meer dan griezelig vooral in aan- van oe de bittere ernst van het leven op deze I wereld nog weer scherper aantoont, nog I weer duidelijker onderstreept. Maar te gelijkertijd wordt China door een deel van de westerse wereld niet erkend: er kan dus niet mee worden gesproken. Wat zal er verder gebeuren? Gesteld dat China over enige jaren over een kern- arsenaal beschikt en dat zal doorgeven aan die landen, die in zijn invloedssfeer I liggen. Dergelijke landen ziin gek op statussymbolen en de atoombom is in dit opzicht een top. Wat gebeurt er als ook daar een kernarsenaa! komt?. De Duitse atoomgeleerde Von Weizsacker [heeft eens geschreven over de ..Gnadens- i frist" die de wereld nog is geschonken, een termijn van genade, die benut móet worden om de veiligheid van de wereld zeker te stellen. We zijn al een eind ge vorderd met die termijn, maar het ziet er nog niet naar uit dat de wereld deze [realiteit al duidelijk voor ogen staat. De leden van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers werden ook ontvangen door het provinciaal be stuur: van links naar rechts de ge deputeerden A. J. Kaland en J. v. d. Bos, minister Andriessen, Jhr. de Casembrood en V.N.W.-voorzitter De Koster. Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1