is véél gezelliger, want... margriet Sint-Annaland: dorp met hecht verenigingsleven BROMFIETS VERZEKERING HOOFDPIJN BON Instelling Dorpsgemeenschap Nieuwbouw en jachthaven drukt stempel op gemeente RESTAURATIE TOREN HERV. KERK WOLPHAARTSDIJK VEEL DUURDER EXAMENS DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ik zou zo graag... „Ik zou zo graag eens met een echte straaljager de lucht in wil len". schreef een huisvrouw aan Margriet. Haar wensdroom werd vervuld. Een wild avontuur om in Margriet méé te beleven! Kijk voor u koopt Gaat U zich dit seizoen iets. nieuws aanschaffen? Kijk dan eerst even in Margriet, want de mode-redaktie heeft de markt voor U verkend. Juist voor de grote maten is er veel nieuws! MARGRIET is méér dan een blad alleen. MARGRIET is een goede vriendin voor iedere vrouw. Een, die mee werkt en mee winkelt. Die deelt in zorg en vreugd. Han dig, vrolijk en... bij de tijd. Kijk maar waar ze volgende week i weer mee aankomt! Zo groeit de liefde Over de liefde, het grote raad sel en de grote rijkdom van het leven, spreekt Margriet beslist niet het laatste woord. Maar in dit bijzondere artikel spreekt zij wel over zaken die U raken! Helemaal jong! Rob de Nijs en The Lords lan ceren in Margriet de nieuwste maak-'t-zelf mode voor tieners en twens. Unieke pagina's voor het plakboek en... knippatronen om zo in weg te dansen. Yeah! Deze bon duidelijk velop met 7 ct post- zege'. opsturen nsar MARGRIET, postbus 245 Amsterdam. U ontvangt dan om gaand 't nieuwe num mer van MARGRIETI Dit zijn, zo maar gekozen, vier fijne verrassingen uit het vele dat MARGRIET U volgende week - en iedere week daarnal - te bieden heeft. Zet Uw naam op deze bon en ontdek zelf dat het waar is, wat U anderen zo vaak hoort zeggen: „Ik lees Margriet, want... MARGRIET IS VEEL GEZELLIGER!" Het stond in de krant. Vijfenvijftig verenigingen in Sint-Annaland. Een dorp met ruim 2700 inwoners. Vijfenvijftig verenigingen, die allemaal gebruik willen maken van het dorpshuis of het vereni gingsgebouw van de Nederlands Hervormde Kerk. Dat kan niet zomaar. Daarom is in Sint-Annaland een dorpsgemeenschap op gericht, die met behulp van een kaartsysteem die 55 verenigingen coördineert. Een commissie dus, die zegt: „nu kan jij een avond hebben en nu jij". Sint-Annaland heeft een bloeiend verenigings leven. Dat is iets, wat tegenwoordig niet veel meer voorkomt. De invloed van het beeldscherm heeft vele penningmeesters van verenigingen tot wanhoop gebracht. Maar zo niet in Sint-Anna land. We hebben ons er zelf van overtuigd. De lange bochtige weg voert door het weidse land naar Sint-Annaland. Weg gescholen tegen de dijk liggen daar de kleine, oude huisjes. Verderop, open, eerlijk, de nieuwe wijken. Veel glas, veel groen en bloemen. Sint- Annaland is een mooi dorp. Een dorp, zoals er meer zijn. Met een Nieuw- straat, een Voorstraat, een School straat. een West- en een Ooststraat, een Molendijk en een Julianastraat. In het midden het kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Kerk. Daaromheen de Ring. Deze kerk is de grootste. Verder is er nog de Ge reformeerde Gemeente en de Gere formeerde Gemeente in Nederland. En drie rooms-katholieke gezinnen. Dat kan iedereen in Sint-Annaland vertellen, want ze weten veel van el kaar. „Logisch", zeggen ze daar. „Er komen weinig nieuwelingen hier. Vrij wel iedereen is hier in Sint-Anna land geboren". Dit is misschien de grote kracht van het dorp, het ge heim van het bloeiende verenigings leven. „Die hechtheid en teamgeest heeft me gefrappeerd", zegt de bur gemeester van Sint-Annaland, de heer H. J. Smit. „Ik ben nog niet zo lang hier", zegt hij. „maar dat is me wel opgevallen". Het wordt door de men sen uit Sint-Annaland beaamt. „Ze ker hangen we sterk aan elkaar. sen. die jaren geleden uit Sint-Anna land zijn vertrokken, na hun pensio nering weer terugkwamen. Ze had den hun dorp niét vergeten. „On danks het feit. dat het eiland Tholen als geheel een tijdlang leeg dreigde te lopen, heeft Sint-Annaland daar geen last van gehad", zegt burge meester Smit. „De cijfers tonen dat aan. In 1940 had Sint-Annaland 2689 inwoners, nu zijn het er 2720. Vrijwel geen wijziging dus". Sport Het nieuwe industrieterrein. Voor een confeclie-atelier, een aardappelver- pakbedrijf, een constructiewerkplaats en een landsproeibedrijf. Sint-Anna- lad heeft al twee uienverwerkende industrieën. De meeste mensen wer ken echter in de landbouw. Antennes In Sint-Annaland wijst men vol trots op het gloednieuwe sportterrein met de moderne kleedkamers. „Binnen kort krygen we een tweede veld", zegt de heer J. Soeters, voorzitter van de voetbalvereniging „W.H.S.". „We kunnen iedere dub uit het land met trots op ons terrein ontvangen. Het beantwoordt aan de internationa le eisen". Weliswaar speelt W H.S. nog in een onderafdeling, maar volgend jaar hoopt de vereniging toch uit te ko men in de vierde klas K.N.V B zater- dagvoetbal. „We hebben nu vier elf tallen, dus materiaal hebben we ge noeg". zegt de heer Soeters. De bur gemeester voegt daar nog aan toe. „Men zegt zo vaak. dat sport op Tho len taboe is. Ik hoop. dat dit het te gendeel bewijst, want het gemeente bestuur van Sint-Annaland zal niets nalaten om de sport in de gemeente te bevorderen. Vandaar de grote voet balvereniging en de niet minder grote gymnastiekvereniging en dan natuur lijk de watersport" Tja de water sport. De middenstanders op Sint-An naland hielden hun adem in. toen het gedurfde plan voor de aan'^g van een jachthaven van ruim vie> ton in de gemeenteraadsvergadering ter tafel kwam Maar hij komt er nu. „Van 1956 tot 1959 is men in Sint- Annaland bezig geweest met de aan leg van een grote haven", zegt de burgemeester Smit. „Een prachtig plan Maar wat is er in de praktijk van terecht gekomen' Niets, want er komen haast geen schepen meer Het is een haven van 400 meter leng te en 140 meter breedte Er kunnen schepen komen tot 1400 ton. maar die komen er haast niet Men had gerekend op veel schepen zodat er zelfs wacht.steigers werden gebouwd Maar wat is de realiteit In hpt twee de halfjaar van 1959 kwamen er 16? schenen, in I960 het hele jaar 177 in 1961. 172 en in 1962. 114 Dat be tekent één schip in de drie dagen Daarom dachten we aan een lacht haven. Een jachthaven voor de men sen hier, maar ook uit de rest var Nederland Er kunnen 142 jachten ligen en ze zullen er komen" De hurgemeester voerl ons langs d diik De zon schittert op het water We horen enthousiaste verhalen ovei de mogelijkheden, de nieuwste tech nische snufjes Achter ons horen we het geratel van een bulldozer, het aan- en af rijden van vrachtwagens Overdag wordt er in Sint-Annaland hard gewerkt. Maar 's avonds. Wat doen de mensen dan Er zijn in ieder geval weinig televisie-antennes. Een van de oorzaken van het drukke ver enigingsleven Wie zai het zeggen. „Iedereen is lid van een vereniging", zegt de heer A. J. Scherpenïsse, sec retaris van de dorpsgemeenschap en bestuurslid van nog vele andere ver enigingen beslist. De heer Scherpe- nisse weet in ieder geval niemand te noemen, die geen lid is. Of het zou een heel oud iemand zijn, maar zo op dit moment kan ik dat niet zeggen", vertelt hij. Hij heeft in ieder geval een hele boekhouding aan die dorpsgemeenschap. „Het plan werd enkele jaren geleden geboren", vertelt hij. „De mensen klaagden er over, dat er zoveel tegelijk te doen was. Dan was er weer een kerkdienst, waar men heen wilde, maar op dat zelfde moment ook een vergadering van de boerenleenbank, of een uit voering van de muziekvereniging „Accelerando". En dan moesten de mensen kiezen, terwijl ze liever naar werd werkelijkheid. Er werd een vereniging de 56e in het leven geroepen, die er voor zorgt, dat de avonden gespreid worden. Het be stuur van een vereniging vult een kaartje in en levert dat in bij de sec retaris van de dorpsgemeenschap. Op dat kaartje staat de avond, waarop men in vergadering bijeen wil komen, of een feestavond wordt gehouden. Die avond wordt dan in het boek ge schreven. Wie het eerst komt, het eerst maalt. „Er zijn nu 22 vereni gingen lid van de dorpsgemeen schap", vertelt de heer Scherpenisse. „Dat kost ze vijf gulden per jaar voor de administratiekosten. De an dere verenigingen maken al wel ge bruik van onze diensten, maar ze zijn nog geen lid. Maar we hopen, dat dat niet lang meer zal duren. In Het oudere gedeelte van Sint-Anna- land. De Voorstraat met op de ach tergrond de Nederlands hervormde kerk. (Foto P.Z.C.) november sturen we weer een cir culaire rond". Het feit, dat niet alle verenigingen lid zijn, is volgens de heer Scherpe nisse te wijten aan een misverstand. „De christelijke verenigingen dachten, dat we het gebruik van het dorps huis wilden propageren. We hebben zelf een mooi verenigingsgebouw, zei den ze. Terecht. Maar we waren he lemaal niet van plan het dorpshuis te exploiteren of zoiets. Dat misver stand is nu gelukkig uit de weg ge ruimd. Wij coördineren alleen. Een enkele keer organiseren we zelf ook wel een avond, maar alleen als een vereniging, of meerdere verenigingen dat vragen. Zoals de landbouworgani saties. Die dachten aan een gezamen lijke avond met lezingen. Dat rege len wij voor ze en zij betalen dan gezamenlijk de kosten". Gezamenlijk Gezamenlijk. De sfeer van Sint-An naland. Als ze daar iets doen, dan doen ze het goed. Een modern kleed lokaal. Een dorpshuis, waar iedereen trots op is. De Boerenleenbank gaf ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan lichtdichte gordijnen aan het dorpshuis voor de filmvoorstellingen. „De beste manier om ons jubileum te vieren", zei men toen. En dan de Wezenzorg. „Niet alleen, dat er voor de wezen gezorgd wordt", zegt de burgemeester, „maar die zorg strekt zich ook uit tot de studie van die kinderen. Als ze naar een universiteit willen, dan gaan ze er ook heen" Het Fonds voor Wezen en Armen heeft er ook voor gezorgd, dat er in Sint-Annaland ettelijke be jaardenwoningen staan. Ook hier weer: geen halve maatregelen. De huizen zjjn riant gebouwd. Heel wat rianter dan de kleine huisjes in de binnenstad. Die gaan allemaal tegen de grond, als er maar genoeg rijks- goedkeuringen binnenkomen voor de nieuwbouw. Maar voorlopig bewaart Sint-Ajinaland nog zijn eigen accent. De oude kerk, de oude huizen, de Ring met de hobbelige stenen. „Godt heeft den vrome lyef tot allen tyden... Nochtans oefent hij haer doer druyeken Ude.... Daerom lanckmoedigh toeest uraet U geschiet.... Wreek nimmermeer U selven nyet De wracke compt God toe bovenop syn leere.... Ick salt vergelden spreek de Heere De letters op de oude gevel zjjn ver weerd. „Dit is de oudste gevel van Sint-Annaland". zegt de heer Dek ker. „Na een brand van een paar eeuwen geleden, was dit het enigste huis, dat nog bleef staan". Hij heeft een boek geschreven over de geschie denis van Sint-Annaland. „Verlucht met foto's", vertelt hij. Het boek cir culeert door heel Sint-Annaland. „Als een soort leesportefeuille". Heel Sint- Annaland wil mee genieten van de verhalen, die in dat boek staan en de heer Dekker weet dan ook veel van de geschiedenis van Sint-Anna land. „Het dorp werd voor het eerst rond 1490 genoemd", vertelt hij „Sommige mensen denken, dat het genoemd is naar een heilige, maar dat is niet waar. Het is genoemd naar Anna van Bourgondië, de stichteres van het klooster hier vlak bij in de buurt". Veel van de historie van Sint- Annaland is verloren gegaan bij bran den, vooral in de laatste oorlog. „Het is een fel bewogen geschiedenis ge- Gemeente betaalt Zeventienduizend gulden meer per hiertoe in verband met de uitbrei- jding van het industrieterrein. De raad herbenoemde als lid van de ladviescommissie ingevolge de woon- ruimtewet de heren J. Kakebeeke, A. Nijsse, D. Sandee en D. Vleugel jr.. De restauratie van de toren van de terwijl in de plaats van de heer P. A. Nederlands hervormde kerk van Wol- Hoek van Dijke. die heeft bedankt, phaartsdijk gaat belangrijk meer kos- de heer A. Eggebeen werd benoemd, ten dan aanvankelijk was geraamd. De raad verleende financiële mede- Dinsdagmiddag heeft de gemeente- werking voor de aansluiting op het raad van Wolphaartsdijk besloten in elektriciteitsnet van net onrendabel samenwerking met de Nederlands perceel van de heer K. P. Knjnse. De hervormde kerkvoogdij 14.000 van reinigingsrechten werden in navi Igl.ng de 17.000, die de restauratie meer van andere gemeenten, die bij de gaat kosten dan de raming, voor re-,huisvuilophaaldienct zijn aange aten kening van de gemeente te doen ko- opgetrokken van 10 tot 12,50 per men. Oorspronkelijk dacht men. dat jaar voor de eerste emmer. Het ver- de restauratie 30.000 zou kosten, schil tussen de eerste en de volgen- Door de loonstijging en door tegenval lers bij het werk zal dit nu oplopen tot 47.000. de emmers werd verminderd. De heer J. C. reeuwen werd aangesteld tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Oud-Sab- bmge. Burgemeester H. J. Smit van Sint- Annaland is bijzonder trots op zijn dorp. Hier staat hij voor het fraaie gemeentehuis. (Foto P.Z.C.) weest", verzekert de heer Dekker. Hij blijft nog speuren naar nieuwe feiten, nieuwe verhalen, die hem soms ook wel verteld worden door de oude inwoners. Zo heeft iedereen In Sint-Annaland zijn werk, zijn liefhebberijen, 's Avonds wordt het drukker in het dorp. Dan gaan de mensen naar de diverse verenigingen. De leden van „Accelerando" met de muziekinstru menten onder de arm. Ergens klinkt de droefgeestige toon van een hoorn. De bestuursleden voorop, zoals ze een tijdje geleden ook voorop zijn gegaan met dé uienteelt ten behoeve van de verenigingskas. Halfwas noemen ze dat. De vereniging kreeg een stuk land en zaaizaad voor uien. De helft van de opbrengst was voor de eigenaar van het land. de andere helft voor „Accelerando". De bestuursleden kro pen 's morgens om half vier over het land. Voor de kas. voor hun vereni ging. Komende winter gaan de leden van de muziek naar een cursus van de Zeeuwse Muziekschool, want de nu 83-jarige vereniging zit in de ere- afdeling. maar men wil naar de vaan- del-afdeling. De jongeren gaan naar de gymnas tiekvereniging! Honderd leden en meer dan driehonderd donateurs. An deren gaan naar de film. Zomers één keer in de twee weken, 's winters één keer in de maand „De schoten vielen" in Sint-Annaland. Vreemd contrast met het overigens zo rusti ge dorp. Op de bulldozers en de vele vrachtwagens na. Het dorpshuis is avond aan avond vol. het Vereni gingsgebouw ook. De heer Scherpe nisse. secretaris van de dorpsgemeen schap en de heer J. C. J. Bobt. voor zitter. voeren het traditionele ge sprek. ..Wie gaat er nu heen. Jij of ik „Want een van de twee gaat naai de vergaderingen en de belangrijke feestavonden. „Dat moeten we wel", vinden ze zelf. „Wjj vertegenwoordi gen dan het dorp. Het is overigens wel gemakkelijk, want bij officiële gebeurtenissen hoeft niet een verte genwoordiger van iedere vereniging te spreken. Van dat gezaag zijn we nu af, want we doen het zelf". Zo regelen ze dat in Sint-Annaland. Veel verenigingen en een dorps gemeenschap, met een bestuur, waar elke vereniging een man in heeft zitten. Een groot bestuur dus, maar dat geeft niet, want ze houden daar wel van in Sint- Annaland. Ze zijn per slot van re kening allemaal lid van een ver eniging. .Alleen de gemeenteraads vergadering wordt erg slecht be zocht" verzekerde men ons. Die komt dan ook niet in het boek van de dorpsgemeenschap voor. Vooral de jongeren trekt zo'n ver gadering niet Over het algemeen trekt het verenigingsleven de jon geren minder dan de ouderen. Men kan zich daar bezorgd over ma ken. maar het feit ligt er. De jeugd van Sint-Annaland gaat vooral zaterdagavond liever op felgekleurde brommers naar Ber gen op Zoom en laten de vereni gingen dan voor wat het is. Het verenigingsleven zal óók in Sint- Annaland niet altijd bloeiend blij ven. Dat beseft men. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het kandidaats examen rechten: de heer G. W. Smal- legange te Wolphaartsdijk. Voor 't propaedeutisch examen schei kundig ingenieur slaagde aan de tech-' nische hogeschool te Delft de heer C. L. Ringoot te St. Jansteen. In het Julianaziekenhuis te Terneuzen. slaagden voor het diploma ziekenver pleging A de dames C. G. Buyze le Axel, E. M. L. van de Donck Gent. B. Moerdijk te Nieuwdorp, E. Ollebek te Terneuzen en A. Poissonnier te Wa terlandkerkje. De rijksgedelegeerden waren mevrouw E. Vermaas-van Ko nijnenburg en mevrouw W. W. Stevens beiden uit Middelburg. KERKNIEUWS Meer dan twee miljoen voor „Antwoord '64" Bij tonnen komen op het centrale bu reau van de kerkbouwactie Ant woord '64" de toezeggingen en giro stortingen binnen. Dinsdag werd aan de Haagse Javastraat 361.012,60 ge noteerd. waarmee de negen samen werkende kerken het tweede miljoen ruim overschreden. (Advertentie) neem xASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. Kerkelijke mutaties NEDERL. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee: G. Boer te Huizen (Nrd. Holl.); Te Ermelo: A. J. de Jong te Scheveningen; Te Rotter dam-centrum: dr. G. Hartdorff te Am sterdam. CHRISTELIJK GEREF. KERK 'Tweetal te Leeuwarden: W. Steenber gen te Meppel: dr. W. H. Velema te Leiden. Ol'D GEREF. GEM. EN NEDERLAND. Bedankt voor Rijssen- M. A. Mieras te Krimpen aan de LIseL 2 ASPRO'5 K&nCtOeek fit.' LEZERS SCHRIJVEN NOGMAALS „CORRIDA" Met boze woorden en sarcasme tracht de heer M. Tilroe de twee schrijvers der door hem saam verhaspelde ingezonden stukjes, ir. H. Ehrlich en A.B. (ondergetekende) belachelijk te maken. Dat is geen repliek! leder begrijpt wel, dat er geen bloed vloeide! Maar hij zal toch wel kun nen begrijpen, dat m een land, waar de dierenbescherming hoog staat aan geschreven. zeer velen geen waarde ring kunnen vinden voor de vertoning van een, al is het quasi, stierenge vecht. Menigeen gaf mij dan ook ongevraagd spontaan zijn verontwaardiging er over te kennen. Middelburg, Mr. Anne Bolle Het W.A.-risico van uw bromfiets zal met ingang van 1 januari a.s. krachtens de wet verplicht verzekerd moeten zijn. Indien U nog geen voorziening hiervoor hebt getrof fen/ adviseren wij U reeds thans een verzekering af te sluiten. U ontvangt dan een GRATIS W.A.-dek king tot 1 januari a.s. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door onze vertegenwoor digers en te onzen kantore. Al GEMENE 7FFIJWSCUE ¥CP7EKER3M$ MAATSCHAPPIJ N V. MIDDELBURG - Telefoon 3443 ZIERIKZEE - Telefoon 2162 Inspecties: Middelburg, tel. 37^3; Goes, tel. 6860; Oostburg, tel. 2181; Zierikzee, tel. 2136; Dubbeldam, tel. 21076.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9