Krachtig pleidooi voor „nationaal havenbeleid van-onder-op" Rooftocht van jongelui eindigde in Vlissingen Zeeland kerngebied in het verbonden Europa NRKM in Goes: minister nodig voor middenstand ROTTERDAMSE WAARDERING VOOR SLOE EN OOSTERSCHELDEBRUG ALMANAK B. en w. Rotterdam naar Zeeland SERIE INBRAKEN EN J0Y-R1D1NG uitnodiging R.-k. middenstand in Goes 50 jaar 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 r.LJj - *4; M V BURGEMEESTER VAN WALSUM IN GOES Burgemeester Van Walsum van Rotterdam heeft na een bezoek aan Zeeland gistermiddag tijdens een persconfe rentie in hotel „De Korenbeurs" te Goes een krachtig plei dooi geleverd voor een nationaal havenbeleid, door de ha vens zelf aan te vatten. Hij achtte een dergelijk „beleid van onderop" verre te verkiezen boven een beleid door Den Haag voorgeschreven. De heer Van Walsum meende, dat een bezoek dat b. en w. van Rotterdam aan Zeeland brachten, mede gezien moest worden tegen deze achtergrond. Vandaar dat in een com muniqué over dit bezoek werd gesproken over „de moge lijkheid van coördinatie van het havenbeleid in nationaal verband". Het college van b. en w. bezocht op uitnodiging van G.S. onder meer het Sloeplan (Vlissingen-oost). „Ik ben onder de indruk gekomen van de manier, waarop in Zeeland de Oosterscheïdebrug en vooral ook het Sloeplan is opgezet", zo verklaarde de Rotterdamse burgemeester vervolgens. „In dit Sloegebied is iets tot stand gebracht dat een duide lijke conceptie heeft. De opzet moet eventuele gegadigden vertrouwen in de toekomst geven", aldus de burgemeester. Lange weg Burgemeester Van Walsum zette tij dens deze persconferentie helder en duidelijk het Rotterdamse standpunt rond het nationale havenbeleid uiteen. Naar zijn mening zal er tussen de havens in Nederland een samenwer king, of op zjjn minst een samenspre- king móeten komen. Zo kan althans een nationaal havenbeleid ontstaan, waarbij het accent op de havens komt te liggen. Het is een „beleid van on der op". Gevraagd welke functie een zeehavennota (door de regering toe gezegd) in dit opzicht zou kunnen hebben, verduidelijkte mr. Van Wal sum het Rotterdamse standpunt nog nader. Hy verklaarde dat veel afhangt van de inhoud van deze zeehaven- nota. Als het alleen een stuk met prognoses over het goederenver keer in de zeehavens wordt, dan zal men er in Rotterdam met be langstelling van kennis nemen. Maar als het beleid zelve en by- voorbeeld de taakverdeling van de Nederlandse havens er by zal worden betrokken, dan kan men interessante discussies verwach ten. Rotterdams burgemeester liet namelijk duideiyk blijken wei nig In zulk een beleidsnota te zien. Maar juist daarom achtte hij een nationaal zeehavenbeleid van on der op zo belangryk. „Dit kan een bijzonder interessant experiment worden", meende hy. Hy be schouwde het bezoek aan Zeeland als een beginfase van dit experi ment. Samenspreking tussen de Nederland se havens de burgemeester be klemtoonde het bij herhaling acht te de Rotterdamse magistraat drin gend nodig. Mr. Van Walsum wees er met klem op, dat de coördinatie tussen de verschillende zeehavens nu volstrekt onstelselmatig gebeurt. „Ie dere haven doet wat hem het beste uitkomt", aldus de burgemeester. Bewusteloos door kolendamp Maandagmiddag troffen buren de 81- jarige, alleenwonende weduwe mevr. L.C. te Kamperland bewusteloos op de vloer van haar woning aan. De arts, die kolendampvergiftiging constateerde, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Goes gewenst. Leeuwse Dreun Hoog op ee» Middelburgse zolder bracht de man, die zich als elek tricien had aangediend, juist en kele gecompliceerde verbindingen tot stand, toen het zoontje van zijn opdrachtgever, een vlugge kleuter, die zich reeds enige tijd. met de handjes op de rug, aan de voet van de .adder ophield, een dwingend probleem opriep. ,JZou jij een Beatle willen wezen vroeg hij en omdat de toon een zekere ernst bevatte, Het de man zich op een sport neer om het vraagstuk nog eens in alle rust te overdenken. „Ik wél" moedigde het ventje aan. „ik zou dréun willen wezen". „Zo" zei de man, die het nog niet érg zag. „Als ik later groot ben word ik ook Bcatle. Da's tcuk hoor". „Zo-zo" hernam de man. die zich langzaam losmaakte van zijn schakelingen en moeizaam de kleuter begon te volgen. „Zo-zo dus jij wordt een Beatlt. Èn (rijgt jouw moeder dan alle centjesf" „Het kóst centjeszei het ventje vermanend, „want je hebt drie gitaren en een dreunstel nodig Maar ik weet nog niet wat ik word Ik zou wel gitaar willen worden, maar dat ts erg moeilijk Ik geloof dat ik maar dreun icord. dan hel, je alleen maar te slaan". Commissie probleemgebieden bij G.S. Zeeland te gast Een tiental leden van de interdeparte mentale commissie voor de probleem gebieden is gisteren aan een twee daags bezoek aan Zeeland begonnen. Vanuit Goes trok het gezelschap langs het zwembad in aanbouw en de natte industrieterreinen naar de Ooster- scheldebrugwerken. Ter provinciale griffie te Middelburg volgde een be spreking met het college van Gedepu teerde Staten. Drs. KI. Laansma van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk zorgde voor boeiende gesprekstof na zijn inleiding over de problematiek van de provin- Zeeland. Bij de besprekingen kwam de wens naar voren om de verdeelsleutel, die thans geldt voor de verdeling van de gelden over diverse probleemgebieden ten gunste van de provincie Zeeland te herzien. Bij de besprekingen wer den de verschillende motieven aange haald. Voor vandaag staat er onder meer een gesprek met de streekver- beteringscommissie Zak van Zuid- Beveland op het programma. De be spreking ran voornamelijk platte landsproblemen vindt plaats in het dorpshuis te Nisse. Via de Sloehaven gaat het gezelschap vanmiddag naar Terneuzen. Daar volgt een nader con tact met het gemeentebestuur en be zichtiging van de kanaalwerken. Kleuterleidsters en gymnastiekonderwij s In de aula van de christelijke kweek school te Middelburg heeft mej. C. den Hollander uit Den Haag voor de leden van de vereniging van kleuterleidsters n Zeeland een deskundige uiteenzetting regeven over de veranderde vorm van .ileuter gymnastiekonderwijs. De bijeen komst die ook werd bijgewoond door de twee hoogste klassen van de opleidings school, stond onder leiding van C. Mas sa uit Kapelle. Uit het betoog van mej. Den Hollander viel af te leiden, dat het initiatief bij het gymnastiekonderwijs steeds meer moet uitgaan van de kleu ters De kinderen komen dus zelf meer op de voorgrond. Deze methode zou psychologisch en pedagogisch gezien be tere resultaten afwerpen. Na de uiteen zetting volgde een praktijkles. Vervol gens bestond er gelegenheid tot het stel len van vragen Bij de belangstellenden kwam duidelijk de wens voor een cen trale opleiding voor de akte kleutergym- nastiek naar voren Na afloop van de bijeenkomst Volgde een onderlinge be spreking met de hoofdleidsters van de oefenscholen Bij die gelegenheid werd de praktische opleiding van kleuter leidsters aan een nadere beschouwing onderworpen. EXAMENS De heer F. van Iren te Vlisstngen is ge slaagd voor het kandidaatsexamen bio logie aan de rijksuniversiteit te Leiden Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer J Bierens te Tholen voor het kandidaatsexamen tweede gedeelte tandheelkunde. Tussen de theoretische opstelling en de praktische uitvoering van een der gelijk zeehavenbeleid ligt echter vol gens de burgemeester een lange weg. Men moet zich derhalve van het over leg tussen de zeehavens geen onmid dellijke spectaculaire resultaten voor stellen; het kan alleen maar geleide lijk groeien. Hij waarschuwde er voor dit overleg als een té simpele zaak te zien. Het is integendeel een uiterst ingewikkelde aangelegenheid, die veel tijd en overleg zal vergen alvo rens een verantwoorde opzet bereikt Het zou daarbij volgens mr. Van Walsum van een verkeerd inzicht ge tuigen wanneer men zou trachten in te grijpen in de bestaande verhou dingen tussen de zeehavens. Bepaal de feitelijke situaties kan men niet ontkennen, niet tussen Rotterdam en Amsterdam om een voorbeeld te noemen. Zo kan men evenmin de omstandigheid negeren, dat de gron den in het Zuidsloegebied veel goed koper zijn dan die in Rotterdam en Amsterdam. Met dit feitelijke uit gangspunt moet men rekening hou den. In de praktische relatie tussen Rot terdam en het Sloe achtte mr. Van Walsum het belangrijk, dat met de nieuwe Sloehaven een coördinatie beter tot stand te brengen is, om dat men er nog niet gebonden is aan gegroeide praktijken. In dit ge val kan men elkaar van dienst zijn: Van Rotterdamse zijde kan erva ring geboden worden, terwijl het voorts volgens mr. Van Walsum voor de hand ligt, dat bedrijven op het Sloegebiéa attent gemaakt worden wanneer zij zich wél in Rotterdam melden, maar er niet ontvangen kunnen worden. Nieuwe plannen Belangrijk waren voorts de opmer kingen van mr. Van Walsum over wat hij als „nationaal havenbeleid" van onder af zag en de verhouding tot nieuwe havenplannen. „De planologen tekenen makkelijk, maar het gaat er ten slotte om piannen uit te voeren. En juist daarbij zal men rekening moeten houden met bestaande be langen. Men maakt nu reeds plannen voor bijvoorbeeld havens in het Balg- zand by Den Helder, maar als de re gering „om haar anioverende reden" ons tegelijkertijd niet toestaat onze plannen voor de Maasvlakte uit te voeren, dan gaat het niet aan om elders te besluiten wél grote plannen in uitvoering te nemen. Ook dit is een zaak van „nationale havenbe leid", aldus mr. Van Walsum. Des gevraagd verklaarde hij een soortge- lyk standpunt ook in te nemen ten aanzien van het Reimerswaalplan, al vroeg hij zich in dit opzicht af of hier wel sprake is van een „zeehaven- plan". Een haven voor kustvaartui gen achtte hij namelijk daaronder niet te behoren. Tijdens de persconferentie werd een communiqué verstrekt waarin enke le feitelijke bijzonderheden over het bezoek. De slotzin luidde, dat bij een bespreking „met name de mogelijk heid van coördinatie van het haven beleid in nationaal verband" aan de orde was gekomen. Deze zin kreeg dank zij de uiteenzetting van Rotter dams burgemeester nader reliëf: be doeld werd, zo bleek dus, een vrijwil lig samenwerking, die tot een natio naal beleid kan leiden „van onder op" en niet gedirigeerd vanuit Den Haag. „Dat zou een stuk centralisatie zijn zoals in ons land nog niet te zien is geweest" meende de heer Van Wal sum, die overigens erkende dat de huidige beleidslijn (nationaal ge zien) niet betrekking tot de zeeha vens niet. gehandhaafd kan blijven. Het kan de regering op een gegeven moment noodzaken om in te grypen. Om dót te voorkomen, moeten de zeehavens niet afwachten, maar met elkaar in gesprek zien te komen" aldus de Rotterdamse burgemeester. Op uitnodiging van G.S. van Zeeland bracht het gemeentebe stuur van Rotterdam gisteren een bezoek aan Zeeland, waarbij met name de Sloehaven en de Oosterscheïdebrug in het mid delpunt van de belangstelling stonden. Het was een tegenbe zoek van de Rotterdammers, die begin juni de gastheren wa ren van de Zeeuwse gedeputeer den, toen die een bezoek aan het Rotterdamse havengebied brachten. Met de veerboot „Prinses Ire ne" bezocht het gezelschap van uit de Vlissingse haven de begin september door de koningin ge opende Sloehaven ten oosten van Vlissingen. In de middag werd over Veere en de Veerse Gat- dam naar de in aanbouw zijnde Oosterscheïdebrug, die begin 1966 klaar moet komen, gere den. Aan het bezoek aan Sloehaven en brug was in de morgen een bespreking in het provinciehuis voorafgegaan over verschillen de problemen, die in het kader van de ontwikkeling van zuid west Nederland de gezamenlijke aandacht hebben. Goed speurwerk Van rijkspolitie om eem geheel zonder ver- pllchtlng ONZE GEVARIEERDE I COLLECTIE te komen bezichtigen. Kom rustig kijken en passen: -ook al koopt i Koop in een speciaalzaak! Betrouwbare service Vol- ledige garantie Credietservice J mogelijk Eigen atelier, ook voor J veranderingen en reparaties i Prijzen die binnen uw bereik lig- gen Gespecialiseerd in grote j en kleine maten. i Bontmantels in elke prijsklasse. i Grote sortering bontstola's tegen ir aantrekkelijke prijzen. Nieuwe Binnenweg 1*70 n Rotterdam 110\j (bij 's-Gravendijkwal) Tel. 34577 Slot van pag. 1 taris de roep: „Sluit de gelederen, la ten wij eendrachtig optrekken naar de toekomst." Het speet dr. De Meijer dat Zeeuwsch Vlaanderen, zijn eigen geboortegrond, bij het verkeersmatige „sluit de gele deren", door Deltaplan en Ooster scheïdebrug nog niet nauwer is be trokken. Hij vond het wenselijk dat ook daaraan wordt gewerkt, en her haalde daarom zijn gedachten van weleer: „Maak een ferry verbinding, ook voor het spoor, van Kruiningen naar Perkpolder, en graaf een tun nel onder de Schelde verder ooste lijk". Met voorbeelden als Sloehaven, ka naalwerkzaamheden. in ontwikkeling zijnde industriegebieden enzovoort, schetste de staatssecretaris de hui dige vooruitgang in Zeeland. Maar het belangrijkste van alles vond hij dat Zeeland en het Zeeuwse volk ge tuigen van vertrouwen in de toe komst. Perspectieven De groeiende samenwerking: in Euro pa houdt z.i. wijde perspectieven in voor deze provincie. Rondom Zeeland, in de noordwesthoek van Europa, is een geweldig agglomeraat aan het groeien. Nu reeds wonen er 50 mil joen mensen en binnen afzienbare tijd zullen het er vele miljoenen meer zijn. In een visie mag ook rekening wor den gehouden met de tunnel onder het Kanaal naar Engeland. Mettertijd zal het gebied Groot-Londen zich binnen het verkeersareaal en de mogelijkhe den van Zeeland voegen. Om voor Zeeland de volle vruchten te plukken van deze ontwikkelingen, zul len voorzieningen door eigen hand en samen met anderen moeten worden getroffen. Taak middenstand De staatssecretaris wees er zijn ge hoor op deze middenstandsdag op, dat ook de middenstand een taak heeft te vervullen om de leefbaar- Bij de beantwoording van de vraag wat Zeeland kan verwachten van deze centrale positie, voorzag de staatsse cretaris, dat het zich verdere indus trialiserende Europa een groeiende uitvoer naar overzee zal kennen. Ook zal er een toenemend reizigersvervoer voor zaken en recreatie ontstaan. Dit betekent goederen-, reizigersvervoer en toeristenverkeer over de grenzen heen, deels door Zeeland. Daarom kan naar de mening van dr. De Meijer, Zeeland vestigingen van zware en veredelende industrie in de zeehavengebieden verwachten. Wij zien reeds de spreidingsdrang vanuit de randstad en Brabant van middel grote bedrijven naar Zeeland. Als ooit het Reimerswaalplan tot stand zal komen, zal ook daar een industriële ontwikkeling van kleine en middelgro te bedrijven te zien zijn. Er is vanuit Amerika en Engeland en andere niet tot de E.E.G. behorende landen, een drang om filialen te stichten op het Europese continent. Zeeland ligt daar toe gunstig, zo stelde dr. De Meijer. Ook mag er volgens hem rekening mee worden gehouden, dat de toene mende omvang van de schepen de vaart op de Schelde moeilijker zal maken. Er zal daardoor nieuwe vraag ontstaan naar bavenaccommodatie an de Scheldemond. Naar analogie an de ontwikkeling van Elbe, Weser en Rijnmond, kan z.i. wellicht ook ge rekend worden op een pipelinetermi- nal en een massagoederen op- en overslagplaats aan de Schelde. De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond ziet als het beste middel om het middenstandsbeleid in het algemene beleid te integre ren: een minister en een ministerie voor de middenstand. De voorzitter van deze bond, de heer J. B. A. Hurkmans uit Breda, heeft het woensdag op de Katholieke Zeeuw se Middenstandsdag in Goes onom wonden naar voren gebracht. „Zon der een gezonde middenstand is een gezonde samenleving niet mo gelijk. Voortdurend zullen daarom bij elke maatregel, bij elk beleid, de gevolgen ervan voor de midden stand moeten worden bezien en ernstig in de overwegingen moeten worden betrokken". In een uitgebreide toespraak stelde de heer Hurkmans de positie van de middenstand in de Nederlandse samenleving aan de orde. „Een maatschappelijk belangrijke groep, als men alleen maar afgaat op het getal. Te weinig is in Nederland nog bekend, dat al die midden standsondernemers bij elkaar een groep vormen van tussen de 350.000 en 400.000 mensen. Dat zij, met de werknemers in het middenstands- bedrijf het miljoen ruimschoots overschrijden. Als men het over het midden- en kleinbedrijf heeft, spreekt men dus over een kwart van de beroepsbevolking." De N.R.K.M.-voorzitter zei er namens zijn bond dan ook van overtuigd te zijn, dat hier tekort gedaan wordt aan de rechten van een belangrijke groep van de Nederlandse samen leving. Volgens hem ligt het stand punt van de katholieke bond min of meer tussen de visies van de chris telijke middenstandsbond „wij moeten van het ministerie van eco nomische zaken af!en die van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond „tegen een minis terie van de middenstand". De N.R.K.M. stelt zich op het stand- Infrastructuur punt, dat het algemene regerings beleid zodanig moet worden opge steld en uitgevoerd, dat rekening wordt gehouden met het verschil lend effect voor de diverse geledin gen van de bevolking. Ook meent de bond, dat de persoon van de man, minister of staatssecretaris, die met het middenstandsbeleid is belast, in belangrijke mate mede bepalend is voor een juiste of niet juiste beoordeling van het midden- standsbelang in het geheel van een beleid, dat op het algemeen belang gericht moet zijn. De N.R.K.M. deelt overigens de mening van de christelijke bond, dat de huidige si tuatie niet langer aanvaardbaar is met een staatssecretaris op het de partement van economische zaken. De heer Hurkmans wees op de ei gen kenmerken van het, midden- en kleinbedrijf. „De gelijke kansen zijn in het overheidsbeleid wellicht in theorie aanwezig, maar wan neer de overheid geen rekening houdt met het verschillend effect van een en dezelfde maatregel op verschillende bedrijfstypen, dan komt er in de praktijk niets van te recht. Wij vragen geen omvangrij ke steun voor de middenstand. Wat wij wel vragen en wat wij naar onze mening onvoldoende krijgen is de kans om onszelf te hel pen." Na de in de aanvang geschetste maat regelen in verband met de ontwik kelingen te hebben opgesomd, stond dr. De Meijer ook nog stil bij enkele vormen van infrastructuur, die moe ten worden ontwikkeld om te kunnen profiteren van de toekomstmogelijk heden. Om de harmonie tussen woon- en werkmillieu te creëren, pleitte hij voor bouw van landelijke woon plaatsen en het niet onbeperkt la ten uitgroeien van de werkplaatsen. Ook moeten tijdig recreatieve voor zieningen worden getroffen. De mid denstand moet tijdig de toekomstmo gelijkheden onderzoeken en de voor bereidingen ter realisering daarvan treffen. Nieuwe distributie- en recrea tiemethodes zullen ook Zeeland berei ken. Voorts zal de geestelijke infra structuur versterkt moeten worden. De bevolking zal mentaal voorbereid moeten worden op de Europese toe komst, De jeugd moet in toenemende mate leren denken over de grenzen heen.Het middelbaar onderwijs, het vakonderwijs en zelfs hei hoger on derwijs moeten de aandacht hebben. De gelijkstelling der Belgische diplo ma's zal voor Zeeuwsch-Vlaanderen nieuwe mogelijkheden bieden. Over de grens heen, zal men ook met de Belgische buren contact moe ten hebben, zo merkte de staatssecre taris verder onder meer nog op. Wel licht ook on bestuurlijk gebied en eventueel moet men gezamenlijk maatregelen kunnen treffen. Een voorbeeld daarvan is het recente Ne derlands-Belgische onderzoek naar de arbeidsmarktsituatie in de kanaalzo ne Gent-Terneuzen. VERLANGEN Uit de algemene politieke beschou- vingen in de Tweede Kamer De Rooms-Katholieke Middenstands vereniging in Goes bestaat vijftig jaar. Woensdagavond werd het jubi leum gevierd. Voorzitter J. H. Roose jubileerde méé: hij hanteert 25 jaar lang de voorzittershamer van de ver eniging. In zijn welkomstwoord tot de bezoekers van de Katholieke Zeeuwse Middenstandsdag in „De Korenbeurs" te Goes schonk de heer Roose aan dacht aan dit jubileum. Hij nam daarbij ook de positie van de middenstand onder de loep en consta- met name van de kant van K.V.P.! lee";de, dat de middtnstand is aehter- vooriltter drs. W. K. N. Schmelicr gebleven bij de algemene welvaart. had hij begrepen, dat er een dni- de beer Roose zag een ach- dclük verlangen merkbaar is om terstond. HU vroeg zich af „Heeft de verandering te brengen In de bui- maatschappij een duidelijk oog voor dige onbevredigende situatie. „Het de middenstand Is er voldoende aan gaat niet alleen om een aantal!?S.cJÏ.X°?T.d5.?ïïH: va" de 0"ldd?n-. maatregelen. De middenstand Vier dagen en nachten speurwerk van de rijkspolitie van Hardinx- veld-Giessendam op een spoor, dat uiteindelijk in Vlissingen terecht kwam, leidde eind vorige week tot de aanhouding van twee jeugdige onverlaten, voor wie dat het einde betekende van een week lang let terlijk „rovend en plunderend rondtrekken", waarbij zij vanuit Rotterdam een serie inbraken pleegden en voor hun vervoer ach ter elkaar auto's en bromfietsen stalen. benen namen. Ze troffen echeter nog wel een onbeheerde en onafgesloten automo-| biel op hun weg. waarmee zij naar Rot terdam reden. De volgende dag reden zij met de auto naar Hardinxveld-Gie- sendam. waar de benzine opraakte en zij de auto achterlieten, 's Nachts bra ken zij in bij een garage aldaar, haalden er 125 uit de kassa en vonden verder een draagbare radio en een bromfiets van hun gading. En terug ging het weer naar Rotterdam. Op 29 september gingen ze weer nu met de bus naar Hardinxveld om de auto op te halen. Het was ech ter nogal een eind lopen om benzine te krijgen, zodat ze maar een brom fiets stalen. Deze bleek echter niet zo best te voldoen, ze gooiden hem dus in Sliedrecht langs de dijk om op een snellere hun weg te vervol gen. Op 30 september was Alblasser- *dam het werkterrein In een boek handel waar zij ingebroken hadden stalen zij vulpennen, passerdozen en ander schrijfgerei. Op 1 oktober vertrokken zij op de beide brommers vanuit Rotterdam naar Vlis- Aan het einde van die week waren sjngen. ze braaf als classificeerders aan liet Daar het nogal koud was, lieten werk in de Sloehaven. toen zij vrij- zjj onderweg één van beide vervoermid- dag 2 oktober 's middags by liet delen staan om elkaar aan het stuur weggaan opgewacht werden door de Van het andere te kunnen aflossen Dit wachtmeester le klas T. van Leeu- bleek nog niet zo plezierig en in Wouw wen van de rijkspolitie uit Hardinx- kwamen zij tot conclusie, dat een auto veld-Glesscndam, die hen aanhield en de voorkeur verdiende. Het werd een meevoerde naar deze plaats, waar na volkswagenbusje, want daarin konden langdurige verhoren heel liun was-1 zjj de brommer ook meenemen. X a/dS^e^fetS'S'S; TT tieier van jp.tltle te Dordrecht. XïïflcSrttr H~n" De strooptocht van de twee begon op rust duurde niet lang, want daags daar- 25 september in Haastrecht, de woon- na arriveerde de politie op dat adres, plaats van één van hen, de 19-jarige A. Bij het doorzoeken van hun kamer L. R. Samen met de 18-jarige F. E. M. werd in een kast de draagbare radio uit Rotterdam brak hij daar in bij een gevonden en wisten de ojisporingsamh- winkelier. Uit de kaslade ontvreemdden1 tenaren, dat zij op het goede spoor wa- zlj twintig gulden, bovendien namen zij ren. In een rijwielstalling op het terrein wat gereedschappen mee. Ook in een van de Sloehaven werd ook de in Slie- andere winkel probeerden zij nog in te «irecht gestolen bromfiets aangetroffen breker Zij hadden daartoe al een raam en nr> korte tijd verschenen <le heide uiterst vakkundig ingesmeerd met groe- elassïf1 ~«rdcrs, voor wie liet spel toen ne zeep. toen zij gestoord werden en de i uit was Afscheidsbijeenkomst in drie gemeenten 1 burgemeester Jansen Burgemeester J. D. Jansen van 's-Gra- venpolder, Nisse en 's-Heer-Abtskerke zal begin volgende week afscheid nemen zyn huidige gemeenten in verband met zyn benoeming tot burgemeester au Kortenhoef, 's-Graveland en Anke- 'een in het Gooi. Maandagmiddag om twee uur belegt de gemeenteraad van 's-Heer-Abtskerke hiervoor een afscheidsbijeenkomst in het ;ingsgebouw „Irene" in dit dorp. Dinsdagmiddag om twee uur volgt Nisse met een raadsvergadering in het dorps huis en woensdagmiddag om half drie 's-Gravenpolders gemeenteraad in de raadzaal. j-Gravenpolder is 's avonds om acht uur in het verenigingsgebouw een af scheidsbijeenkomst. bestemd voor de ver enigingen en de inwoners van de ge meente 's-Gravenpolöer. Deskundigen voor Raad van Beroep De minister van justitie heeft, besloten te benoemen tot vaste deskundigen by de raad van beroep te Rotterdam de volgende Zeeuwse artsen: C. A. van Gel der, internist te Terneuzen, dr. J. J. Ok- ker, chirurg te Middelburg, I. P. B. Pfaeltzer, neuroloog te Middelburg, dr. M. Schreuder. oogarts te Vlissingen, S P. Rietema, keel-, neus- en oorarts te Middelburg, W. K. Schuling, longarts te Middelburg, «Ir. B. J. ter Bals, reuma- oloog te Middelburg. H. H. Merkelijn, ■rouwenarts te Vlissingen en T. F. Vis ser. huidarts te Middelburg. noet kunnen meespelen in het in tegratiebeleid. Wat daarvan tot nu toe terechtgekomen is moet teleur stellend worden genoemd. Ik ben blij, dat deze zaken meer aandacht krijgen." De heer Hurkmans vond dat de hele gang van zaken rond de tot standkoming van de Zeeuwse ka tholieke middenstandsfederalie nog weer eens accentueert hoe waarde vol datgene is, wat men „stadsor- ganisatie" noemt. In de eenheid, die nu in de katholieke midden stand in Zeeland is bereikt zag de heer Hurkmans een betere moge lijkheid om kansen te grijpen. Kan sen, die men ook wel in rook ziet opgaan, zoals de wijziging van het regionaal industrialisatiebeleid dat staatssecretaris drs. Bakker zich voorstelt. Een argument meer voor de N.R.K.M.-voorzitter om op een ministerie voor de mid denstand te tamboeren." voorzitter van de commissie''" de avonduren w stand?" De voorzitter van de jubile-' rende vereniging meende, dat de mid denstandsdag geslaagd zou zijn als ze aanleiding zou geven, dat deze vragen wat dieper bestudeerd worden dan tot nu toe het geval is geweest. Naar de mening van de heer Roose wordt de middenstander nog teveel gezien „als ouderwetse krcnteteller, die 's avonds de kas opmaakt." Hij was er van overtuigd, dat de midden stand te weinig zelfkritiek, vertrou wen. zelfkennis heeft en te weinig strijdvaardig en ondernemend is. Maar aan de andere kant was de heer Roose zich ervan bewust, dat de mensen, die aan deze eisen zouden voldoen „wondermensen zouden moe ten zijn". In zijn toespraakje wees de voorzitter van de Goese R.-K. Middenstandsver eniging ook op de samenwerking, die er in de Goese middenstand al gerui me tijd is via de G.M.C., de Goese Middenstands Centrale. in hotel „De Zuid-West-Nederland N.R.K.M., drs. W. Lockefeer, legde in een toespraak de nadruk op de noodzaak dat de middenstand zich op haar plaats moet bezinnen tegen de zich ongevraagd opdringende verschijnselen, Hij gaf een alge meen beeld van Zeelands Deltaont wikkeling en de plicht om de ge volgen ervan te volgen. Door de middenstandsbril bekeek drs. Lockefeer problemen en mogelijk heden: onderhouds- en toeleve ringsbedrijven voor de ambachte lijke middenstand bij industrieves tiging, horecakansen bij toerisme en bedrijfsactiviteiten, veranderin gen en aanpassing van het distribu tiesysteem, meepraten in het be leid van de overheid. Korenbeurs" een feestavond voor de leden met hun dames. Leo Nelissen zorgde er voor de stemming met wat vlotte conferences en „The Orphe- ans" leverden op hun eigen manier een bijdrage aan een gezellige sfeer: met dansmuziek. De Katholieke Zeeuwse Midden standsdag was bedoeld als i reveil. En als een gelegenheid om zich te presenteren. Zo al- t thans stelde de voorzitter van t NU EN DAN BUIEN »fu en dan buien, waarvan sommige net hagel of onweer, afgewisseld door - enkele opklaringen. Matige tot krach- i tige wind tussen zuidwest en west. de Zeeuwse federatie, de heer Dezelfde middagtemperaturen als W. Remijn het aan het begin, gisteren of iets lagere. „We vertonen ons vandaag als een bundeling van krachten. We ZON EN' MAAN" kondigen nu al stappen aan. die .9 oktober de hele Zeeuwse middenstand Zon op 06.54 onder 18.00 zullen raken." I Maan op 10.58 onder 19.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2