Goes trefpunt van 300 Zeeuwse herv. vrouwen Toppartij in schaakduel Nederland-Engeland Nakaarten over NAVO-oefening „Teamwork" Moskou wil diplomaten uitwijzen Londen en Washington ontkennen spionage Cuba kampt met voedselschaarste PROBLEMEN ROND DE OLYMPISCHE ROEIWEDSTRIJDEN OP T0DABAAN Barendrecht verloor van Littlewood voor U een speciale matras! I Smaldeel V onder de loep I 4 I 4 i i i i i i i a L s: 5 WATERP0L0- TEAM IN GROEP MET ZUID-SLAVIË WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 /Advertentie) Protestnota's over en weer De Sowjet-Unie heeft gisteren één Britse en drie Amerikaanse mili taire attaché's beschuldigd van spionage in Siberië en gedreigd hen te zullen uitwijzen. Ameri kaanse en Britse diplomaten in Moskou hebben de Russische be schuldigingen reeds van de hand gewezen en er de aandacht op ge vestigd dat de Russen de kamers der attaché's hebben doorzocht en hun camera's, films, notitieboek jes en transistorradio's in beslag hebben genomen ondanks hun di plomatieke onschendbaarheid. In een dubbel protest beweert het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken dat de attaché's gedurende hun reis via de Transsiberische spoorweg 900 fo to's hebben genomen en 26 notieboekjes met „spionage gegevens" hebben verza meld. In het Russische protest worden de activiteiten der attaché's „onver enigbaar met hun diplomatieke status" genoemd, zo meldt het Russische pers bureau „Tass". Verder „houdt het Kremlin zich het recht voor terug te ko men op de mogelijkheid van een verder verblijf der betrokken diplomaten op een ambassade in de Sowjet-Unie", al dus de nota. den opgemaakt" dat de vier attaché's hebben gespioneerd. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Moskou heeft verklaard dat de V.S. „de waarde van de Russi sche spionage-aanklacht betwisten en het protest geen bevredigend antwoord inhoudt op de Amerikaanse protestnota 29 september. De Britse ambassade in de Russische hoofdstad heeft de Russische nota als „volledig onbevredigend" van de hand gewezen. Volgens „Tass" heeft de Rus sische regering de Amerikaanse en Britse protesten van 29 september „af gewezen". Volgens de Russische beschuldigingen werden de Amerikanen en de Engels man gegrepen nadat medepassagiers achterdocht tegen hen hadden gekregen. Gebleken zou zijn dat zij in het bijzon der strategisch belangrijke objecten fo tografeerden en deze op hun kaart en hun notitieboekjes aantekenden. De westelijke diplomaten bevonden zich in hun hotelkamer in de Russisch-Azia tisch stad Khabarowsk toen de Russen hun kamer binnenstormden en hun ba gage onderzochten. Tijdens het onder zoek werden zij gedwongen in bed te blijven. De beschuldigden De van spionage beschuldigde atta ché's zijn: de Amerikanen kol. George Aubrey (47 jaar oud), lt. kol. Karl R. Liewer (40 jaar oud) en de 41-jarige majoor James F. Smith. De Brit is It. cmdr. Nigel N. Lavilte van de Britse marine. De Russen hebben verklaard dat uit het inbeslaggenomen materiaal "kan wor- K.N.L.C. betreurt de melkexport naar Frankrijk Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomite heeft na afloop van een vergadering In Utrecht zijn standpunt over do melkexport naar Frankrijk bekend gemaakt. Het bestuur kan begrijpen dat minister Biesheuvel gezwicht is voor de dreige menten van Franse zijde inzake de aard appelexport en dat hij daarom de uit voer van melk mogelijk heeft gemaakt. Het KLN.L.C. betreurt het echter, dat er fabrieken zijn gevonden die van deze leveringsmogelijkheid gebruik meenden te moeten maken. VIANDA TREKT ONTSLAGEN IN Het maandag aan het gehele 60 man tellende personeel van de N.V. Vlees waren- en Conservenfabriek „Vian- da" te Leiden per 16 oktober aange zegde ontslag is gisteren weer inge trokken. Bij de ontslagaanzegging was reeds medegedeeld dat naar een op lossing van ernstige prodnktieproble- men werd gezocht en de mogelijkheid van intrekken der ontslagen bestond. De moeilijkheden bij de produktie wa ren ontstaan door de scherpere con currentie als gevolg van de geleide lijke verwezenlijking van de Euro- markt, waardoor o.m. de vleesprijzen sterk opliepen. De directie kon niet mededelen welke oplossing thans voor de problemen is gevonden, maar het bedrijf zal in plaats van gesloten te worden tot produktieverhoging over gaan, waardoor de kans bestaat dat er een personeelstekort optreedt. Toch een jaar voor joyvlieger Het Hoog Militair Gerechtshof In Den Haag heeft gisteren de 21-jarige vlieg- tnïgmaker-elektromonteur eerste klas Theo van E- veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek en ontsdlag uit de militiare dienst. Een maand geleden eiste de advocaat-fiscaal bij liet H.M.G. twee jaar gevangenisstraf en ontslag. De marineman van E. baarde op maart van dit jaar nogal wat opzien door een vliegtuig te kapen en daarmee van het eiland Malta naar Lybië te vliegen. De zeekrijgsraad had van E. op 3 juli veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. SOCIAAL-DEMOCRATEN VORMEN GROOTSTE PARTIJ IN FINLAND De overwinning van de Sociaal-De mocraten bij de gemeenteraads verkiezingen in Finland zal wel licht president Urho Kekonen noodzaken over te gaan tot parle- mentsontbinding. Naar schatting verkregen de Sociaal-Democraten 25 procent van de twee miljoen of meer uitgebrachte stemmen. Voor het eerst in de afgelopen tien jaar zijn zij daarmee de grootste partij in Finland geworden. In het algemeen hebben de centrum rechtse partijen verliezen geleden zijn de communisten zonder verlies of winst uit de strijd te voorschijn geko men. De voorzitter van de Sociaal-De mocratische Partij in Finland, Rafaël Paasio, verklaarde dat de onverwachte uitslag van de verkiezingen een waar borg inhoudt voor nieuwe verkiezingen in het gehele land. Het huidige parlement zou zitting heb ben tot de zomer van 1966. Paasio zei echter dat hij eventuele nieuwe verkie zingen niet in de hand heeft. Hij her riep eerder verklaringen dat de Sociaal- Democraten geen zitting willen nemen in het parlement. De Sociaal-Democraten zijn in de laat ste zeven jaren buiten het parlement gehouden, omdat zy volgens do Agra rische Partij de goede betrekkingen tus sen Finland en Rusland in gevaar bren gen. De juiste uitslag van de verkiezin gen is nog niet bekend, maar tot giste ren werden reeds 1.800.000 stemmen van de 2.000.000 stemmen geteld en dit wijst reeds uit dat de Sociaal-Democra tische de grootste partij In Finland is- geworden „Onbevredigend' COMMISSIE BUISARTSEN i THANS GEÏNSTALLEERD De. staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. II. Bartel», heeft gistermiddag in Den Haag de in Hitmen werking niet het ministerie van o. k. en w. ingestelde „commissie huls komst te ent achten taak van de huis artsen geïnstalleerd, die een ntudie zal maken van de huidige en de In de toe arts in ons land. Met nadruk stelde de staatssecretartt daarbij vast. dat specialist en huisarts Ongeveer 80 leden van „De Halve completair zijn: de specialist verdrijft Maen", de vereniging van Nederlan dehuisarts niel uit het centrum, maar zij iders en Amerikanen, die in de Ver helpen elkaar ieder op eigen terrein. AI- enlgde Staten van Noord-Amerika on- leen de huisarts overziet het hele ter- derwijs hebben genoten of gegeven, rein, aldus dr. Bartels. De diepste grond hebben het afgelopen weekeinde een voor de gevoelens van een zeker onbe-1 bezoek aan Zeeland gebracht, hagen bij de huisartsen, is volgens de „De Halve Maen" bezoekt Zeeland staatssecretaris het feit. dat de mens n de samenleving de centrale positie •an de huisarts niet meer zo vanzelf sprekend acht. niet meer traditioneel zonder vraagteken aanvaardt. De oor zaak hiervan dient objectief te worden bestudeerd „om op grond daarvan op- iw onder woorden te brengen hoe de positie van de huisarts is, om verve 1- gens zijn positie te verstevigen waar dat nodig mocht zijn, te vernieuwen waar achterstand mocht blijken te zfln uit te breiden, waar terreinen braak lig gen, te verdiepen waar oppervlakkig heid dreigt, nieuwe verbindingen aan te leggen waar de communicatie met anderen niet automatisch verloopt, nieuwe gereedschappen uit te denken waar de oude niet mochten voldoen, andere hulpkrachten op te leiden waar de huisarts behoefte aan mocht hebben, na te gaan of wellicht de persoonlijke praktijkuitoefening tot teamwork moet uitgroeien en ten slotte desgewenst, de basis, de huisartsenopleiding zelf, te verbreden, te veranderen of aan te pas- PROVINCIALE BESTUREND AG Bezinning op het lid-zijn van de eigen kerk Rondom de vraag „waarom nog lid onze eigen kerk?" hebben de bestuurs leden van de Zeeuwse Hervormde Vrou- Groepen dinsdag een provinciale besturendag opgebouwd. Riet enkele honderden dames sterk waren zij naar „De Prins vn Oranje" in Goes geko men, bestuursleden van de Zeeuwse af delingen, om zich te bezinnen op het onderwerp, dat de H.V.G. dit jaar in heel Nederland centraal heeft gesteld. Er was een inleiding over van da. H. B. de Neeling uit Zuidzande, via lenspel werd de vraag daarna slotte deze zaak. De presidente van de Hervormde Vrouwen Groepen in Zeeland, me i-rouw M. Dijkmeijer-Van Dijk uit Colijnsplaat stipte in haar welkomst woord aan, waarom juist dit onder werp de aandacht kreeg: „Nu het ge sprek erover aan de gang is. moeten wij ons er ook mee bezighouden". En da. H. N. de Neeling gaf aan het slot van haar inleiding het antwoord op de vraag, waarom men nog lid moet zijn van de eigen kerk: „De kerk heeft niets aan mensen, die al leen in de toekomst leven en zich voor •de oecumene bij voorbaat van een kerkgenootschap losmaken. Zij staan langs de lijn en helpen niet bij de opbouw van de eenheid. Wie zich aan de zichtbare kerk onttrekt, verlaat ook de nog onzichtbare kerk", zo meende da. de Neeling. Voor zij deze conclusie uitsprak, de inleidster de dames erop gewezen, dat de communicatiemiddelen en bijvoor beeld oecumenische kampen vooral ook de jongeren de gelegenheid geven zich bij andere keilen aan te sluiten of er meer over aan de weet te komen dan voorheen. Met het oog daarop en in ver band met de toenemende onkerkelijk heid, meende da. de Neeling, dat de kerkkeuze meer bewust gebeurt dan vroeger; „allerlei bijkomende argumen ten - traditie bijvoorbeeld - gaan ver dwijnen". Zij wees voorts op een aantal naar haar mening onjuiste motieven voor de overgang naar een andere kerk. als het gemengde huwelijk, uit politiek oogpunt en uit teleurstelling in de eigen kerk. VOORBEREIDING Er zijn ook juiste motieven voor een overgang: „het hangt af van de voorbe reiding voor de belijdenis, het kan ook zijn dai je bij een kerk bent aangesloten en te weinig afweet van andere kerken, je kunt overgaan terwille van de waar heid". aldus da. de Neeling. Aan de andere kant noemde de inleidster ook de mogelijkheid met onjuiste motieven een kerkgenootschap te blijven: als men niets meer aan het geloof doet of als men de eigen kerk als de enige ware schouwt Deze verschillende mogelijkheden werden later verduidelijkt In do vorm van een rollenspel. Zoals gezegd: aan de hand van vragen werd de vraag „Waarom nog lid van onze eigen kerk" vervolgens in verschillende groepen - en later gezamenlijk - sproken. r werden in de loop van de besturen dag ook nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan. De dames konden kennisma ken met twee nieuwe bestuursleden: mevrouw S. A. Altena-Prijs, uit Koude- kerke, die de plaats inneemt van me vrouw Ooshoek uit Westkapelle en me vrouw H. J. Houderstein-Köhler, die mevrouw Van Dalen uit Oostburg ver lat de bezoeksters van de Zeeuwse besturendag het landelijk onderwerp ge hoord en besproken hadden, volgde er een ontspanningsprogramma. Dat be stond uit de vertoning van een aantal films. De dames zagen onder meer „Glas" van Bert Haanstra, een rolprent over de Keukenhof en enkele films over reizen - naar Mexico bijvoorbeeld - van koningin Juliana en prins Bernhard. In haar welkomstwoord aan het begin van de vergadering kon mevrouw Dijkmeijer- Van Dijk ook de echtgenote van Goes Burgemeester, mevrouw Huber-Schnei- der begroeten. In de afgelopen weken Is in de Cu baanse hoofdstad het voedselrantsoen verminderd. De rantsoenen voor reuzel en stookolie zijn gehalveerd, aardap pels zijn niet te koop en groenten zjjn slechts uiterst schaars verkrijgbaar. De dure restaurants, die prijzen reke- hoorlijke voorraden doch men weet niet of dit nog lang zal duren. Toch was het afgelopen half jaar de voedselsituatie verbeterd ten opzichte van vorig jaar doordat de regering over de middelen beschikte om voedingswa ren, waaronder aardappelen, vlees en rijst in te voeren. Doch doordat op de wereld-suikermarkt de prijzen zijn ge daald is Cuba wat buitenlandse valuta betreft in een moeilijke situatie geko men. Fidel Castro bevestigde dit vorige week in een openbare redevoering, toen hij zei dat de Cubanen een jaar te wachten staat van uiterste beperking, tijdens hetwelk maar weinig van de vorig jaar geïmporteerde goederen beschikbaar zullen zijn. Het ziet er dus naar uit dat de Cubanen een zwaar jaar tegemoet gaan. Appingedam 'kreeg plotseling puur aardgas in huis Gistermiddag is in de gaslevering aan de gemeente Appingedam een storing ontstaan. Door ecu fout in een water- slot was gas uit het hogedruknet in het lagedruknet terechtgekomen. Gas kachels, geysers, gasfornuizen ver toonden een grote geelkleurige vlam. De druk die normaal honderd be droeg, liep op tot 250. Met een geluidwagen is de bevolking dadelijk gewaarschuwd de kranen half dicht te draaien. Technici van het gasbedrijf slaagden er in gisteravond omstreeks kwart over zeven de oorzaak van deze sto ring op te sporen. Het bleek dat in een zogenaamd waterslot in het centrum van Appingedam, het water was over geheveld. Daardoor kon gas uit de hogedrukleiding overstromen in het lagedrukgedeelte van het net. Door dat zich gisteravond nog puur aard gas in de leidingen bevond, zou het nog tot vanmorgen kunnen duren, voor de gaslevering weer normaal zou zijn. Zaterdagmorgen om half elf vertrok het gezelschap van Motel Breda. Over Rijsbergen. Zundert, Rucphen, Roo sendaal, Wouwsehe Plantage, Huy- bergen, Hoogerheide, Rilland, Krab- bendijke en Kruiningen ging het naar, Goes. Daar werden onder leiding van mejuffrouw Silvia Pascaud Oud-Goes en de 15e eeuwse Grote Kerk bezich tigd. Van Goes ging het naar Middel burg, waar het stadhuis werd bezich tigd. Vervolgens ging men naar Vee- re. Daar werd onder leiding van bur gemeester jhr. I. F. den Beer Poor- tugael een wandeling door de stad gemaakt. Tijdens de wandeling speel de het carillon van het stadhuis. In de Campveerse Toren werd het diner gebruikt, waaraan ook burgemeester en mevrouw Den Beer Poortugael aanzaten. Om negen uur 's avonds ontving de burgemeester het gezel schap in het stadhuis. Hierbij leidde hij de bezoekers rond door het met kaarsen verlichte gebouw. Zondag morgen vertrok het gezelschap, waar van een deel de nacht had doorge bracht in Middelburg en het andere deel in Veere, naar Noord-Bevel and. Over Serooskerke, Vrouwenpolder, de Veerse-Gatdam en Wissenkerke ging het naar Colijnsplaat. In hotel ,.De Patrijs" werd de koffie gebruikt, waarna een bezoek werd gebracht aan het voorlichtingscentrum van de Oosterscheldbrug. Burgemeester A. A. Schuit vertelde daar iets van de bouw van de Oosterscheldebrug. Te vens werd Bert Haanstra's kleuren film „Delta eerste fase" vertoond. Des middags werd geluncht in „De Patrijs". Tot slot werd onder leiding van burgemeester Schuit een bezoek gebracht aan de Oosterscheldebrug. Opera-werknemers verliezen weer een kort geding >e Nederlandse beroepsvereniging oor muziekdramatische kunst waarvan bijna alle werknemers van de Nederlandse Opera lid zijn heeft ook in hoger beroep haar geding te gen het bestuur der thans in liquidatie zijnde stichting De Nederlandse Ope ra verloren. Gevraagd was een verbod tot ontbin ding der opera zolang de arbeidscon tracten niet wettelijk zijn afgewikkeld, De president van de Amsterdamse rechtbank weigerde in zijn in mei ge wezen vonnis in het kort geding de door de vereniging gevraagde voor ziening het reeds genoemde verbod te verlenen. De civiele kamer van het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermiddag in zijn in hoger beroep gedane uitspraak het vonnis van de president van de rechtbank bekrach tigd. Het hof overwoog dat een onmiddel lijke voorziening niet is vereist om dat de rechtspositie van de geënga- geerden niet onmiddellijk wordt be dreigd. Deze overweging was geba seerd op de toezeggingen van de over heid dat de aangegane verplichtingen ten aanzien van de geëngageerden zullen worden nagekomen. De vereni ging werd verwezen naar de gewone wijze van rechtspleging en veroor deeld tot de kosten (730 gld.). Het hof is niet ingegaan op de vraag over de al dan niet rechtmatigheid van het liquidatiebesluit. In zijn over wegingen heeft het hof ook betrokken hetgeen na het uitbrengen der dag vaarding is geschied. O.a werd ge memoreerd de brief van de staats secretaris van o., k. en w. aan b w. van Amsterdam waarin de be windsman mededeelde tot de conclu sie te zijn gekomen dat ontbinding noodzakelijk is. 0 Volgens twee Brazilianen die belast zijn de hulp aan Indianen worden In een re- aat in de Braziliaanse staat Matto Grosso de daar wonende Indianen uitgeroeid door stropers die jacht maken op tijgerkatten. Om zich van lastige getuigen te ontdoen schieten de stropers de Indianen neer zoals zij met het wild doen aldus een rapport dat bij de minister van binnenlandse zaken Is inge diend. Er wonen in het reservaat ongeveer 2000 Indianen De minister is er zelf heenge gaan om de zaak te onderzoeken. De Nederlandse kampioensploeg D.W.S, is dinsdagochtend met een chartervliegtuig vanaf Schiphol naar Turkije vertrokken. Heden avond speelt D.W.S. zijn tweede ioedstrijd tegen Fenerbahce, na de eerste ontmoeting in het Olympisch Stadion te Amsterdam met 31 te hebben gewonnen. De foto toont de voltallige ploeg met officials en supporters op Schiphol. FIETSER VERDRONKEN IN DELFTSE GRACHT Maandagnacht is in de Delftse binnen stad de negentienjarige kantoorbediende W. Bommeljé, die aan het Oosteinde wandelaar de drenkeling heeft gezien en gemeend heeft dat het een student was, die, zoals wel meer gebeurt, een nachtelijk had in het grachtwater nam. De wandelaar, die aan het Vrouw Jut- tenland woont, was een luchtje gaan scheppen. Toen hij buiten kwam vieT het hem op, dat de eenden in de gracht zo te keer gingen. Het bleek hem. dat er iemand in het water dreef. Denkende met een student te doen te hebben, riep hij hem toe naar de kant te komen. Toen daarop echter geen reactie kwam, ging de man zijn woning binnen om de politie te bellen en een stok te halen. Weer buiten gekomen bemerkte hij dat de drenkeling waa verdwenen. De politie dregde later het stoffelijk overschot Gebleken is, dat de jongeman met fiets in de gracht is gereden. De remmen van de fiets werkten niet. Grote boeiüerschillen Mogelijk slechts vier van de zes hanen in gebruik iweest de Olympische roeiwed strijden toch op het ververwijderde Sagami- meer, waar de kanoërs strijd zullen gaan leveren, te houden. De mogelijkheid is lang niet uitge- I sloten dat zondag, als de series worden verwerkt, niet op zes banen zal worden geroeid, doch - ten ein de kansen gelijker te maken maar op vier of misschien op vijf. Die beslissing zal zaterdag in de morgen na overleg met de natio- nale bonden en de coaches worden genomen. Zullen de eerste grote roeiwedstrij- den in het Verre Oosten de Olym pische regatta van Toda een spor-, tieve mislukking worden? De tijd kan alleen het antwoord geven op die -raag. Vast staat echter wel dat het bestuur van de F.I.S.A. (de interna-( tionale roeifederatie) voor grote! moeilijkheden geplaatst;- Steeds IQ e gevoigen Z1jn verstrekkend want duidelijker wordt het dat bu de b»-jals beslot, wordt op vier of vijf b>- aonder grate boe.verschiljen of ,df|„„ „^jen rollen i de series halve Todabaan slechts bij uitzonderlijk goede weersomstandigheden „eerlij- wedstrijden mogelijk zijn. Thomas Keiler, de jeugdige, doortas tende Zwitser, president van de F.I.S.A., mocht dan bij de loting veel belovende woorden richten tot het Ja panse organisatiecomité, in feite heb ben de Japanners gefaald toen zij de Todabaan in het vlakke land aanleg den. De vraag kan zelfs gesteld wor den o fhet niet verstandiger was ge- finales moeten volgen. Slechts indien alle zes banen kunnen worden ge bruikt zijn de winnaars van de series direct zeker van een plaats in de eind strijd. OFFER VAN ENGELSMAN (red. drs. M. C. Verburg) Twee weken geleden verloor Ne derland in Vlissingen vrij smade lijk en onverwacht van Engeland. Nederland miste weliswaar Euwe en Donner, maar het Engelse kop pel Penrose en Alexander dat ook ontbrak is niet minder sterk. In de tweede ronde verloor oud-Zeeuw en hoogleraar in de psychologie J. Barendrecht met zwart van J. E. Littlewood fn een koningsindiër. 1. d4, d6: 2. c4. g€: 3. Pf3, Lg7; Pc3, Lg4; 5. e3, Pc6; 6. Le2. e5; 7. de5. deö; 8. Db3, Lg4 leek geen sterke zet. Het beste ware nu Dd7, waarop Db7 faalt opTb8 en Pb4. daarvan profiteren. Advertentie matrassen vlieg- ven op de vraag: „waar zijn we ge slaagd en waar hebben we gefaald? Smaldeel V. bestaande uit het kampschip Karei Doorman derzeebootjagers Amsterdam. Dren the en Rotterdam, kreeg bij de ma noeuvres de moeilijke taak een kon vooi koopvaardijschepen te bescher men tegen vijandelijke onderzeeboot-Het hoogtepunt van „Teamwork" speelde - izich van 20 september tot 3.oktober Hoogtepunt Nederlandse taak: konvooibescherming (Van onze Haagse redactie) In alle vroegte is vanochtend com mandeur jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. commandant van smaldeel V van het marinevlieg kamp Valkenburg naar Enge land vertrokken. In de BritseHet blyft haven Portsmouth wacht hem analyse, vandaag aan boord van 's we relds grootste kruiser, de Ame rikaanse „Newport News", een langdurige bespreking over de rol van de Nederlandse marine schepen tijdens de N.A.V.O.- oefening „Teamwork". aanvallen. In deze eerste nabeschou wing. waaraan een tiental geallieerde commandanten deelneemt, zal moeten blijken of de Atlantische vlooteenhe- den hun opdracht hebben vervuld er op welke wijze eventuele tekortko niingen in de toekomst kunnen wor den opgevangen. venwel bij een voorlopig want er zullen ten minst enige maanden overheen gaan voor dat de gehele oefening, waaraan 12 sreallieerde schepen deelnamen, volle dig ontrafeld zal zrjn. Uiteindelijk ko men alle informaties terecht bij he' geallieerde opperbevel voor het noor •lelijk deel van de Atlantische Oceaan (Sealant) in de Amerikaanse marine haven Norfolk, waar rekenmachines af in een gebied dat zich uitstrekte van de Noordelijke IJszee tot dc Colf van Biscaje. Uitgangspunt was de op dracht aan de geallieerde vlooteenhe- den de aanvoerroutes van Amerika naar Europa in oorlogstijd te bescher men tegen Russische onderzeeboten, lie vanuit de Noordelijke IJszee de Vtlantische Oceaan zullen binnenval- 'en. De vijandelijke rol werd gespeeld loor een twintigtal N.A.V.O.-onder zeeërs. De eerste taak van de N.A.i T.O.-„striktng fleet" was het afscher men van het zeegebied tussen IJsland •n Noorwegen, terwijl bommenwer pers van het vliegkampschip „Inde pendence" stormaanvallen moest"" uitvoeren op landdoelen. het (geheime) antwoord moeten ge-Inmiddels begonnen in Het Kanaal en op de Noordzee uitgebreide mijnen- leg- en veegoefeningen en voeren van de Zuidengelse havens 21 door de N.A.V.O. gecharterde koopvaardij schepen uit, die tot een konvooi wer den gevormd en opstoomden naar de Ierse kust. De Nederlandse jager „Holland' kreeg de leiding van de schepen, terwijl smaldeel V met de bescherming werd belast tegen de in de omgeving opererende onderzeeërs, waartoe ook de „Dolfijn" behoorde. Ir de laatste fase van de oefening ver plaatste de „striking fleet" zich van uit het noorden naar de Golf van Bis caje, vanwaar opnieuw luchtaanval len op de Westeuropese kustlanden werden uitgevoerd. totaal hebben 30.000 opvarenden deel genomen aan „Teamwork", waaron der ruim 2000 Nederlanders. Tot de 21 koopvaardijschepen, die het kon vooi vormden, behoorden de bulkcar rier „Meerdrecht" van Phs. van Om meren N.V. en de „Solon" van de K.N.S-M. Loting De loting had het volgende resultaat: Vier met stuurman: Tweede serie: 1. Egypte, 2. Italië, 3. Nederland (Laga-Njord), 4. Nieuw- Zeeland, 5. Noord-K or ea, 6 Noorwe gen. Twee zonder stuurman: Eerste serie: 1. Australië, 2. Zwitser land, 3. Japan, 4. Nederland (Blaisee- Veenemans)5. Amerika. Skif: Eerste serie: 1. Australië, 2. Neder land (Groen). 3. Tsj.-Slowakije, 4. Duitsland, 5. Mexico. Twee met stuurman Eerste serie: 1. Oostenrijk, 2. Ameri ka. 3. Nederland (Rouwe-Hartsul- ker), 4. Tsj.-Slowakije, 5. Zwitser land, 6. Duitsland. Vier zonder stuurman: Tweede serie: 1. Argentinië. 2. Enge land, 3. Amerika, 4. Nederland (Ne- reus-Willem 3-eomb.), 5. Italië. Dubbel twee: Tweede serie: 1. Australië, 2. Neder land (Alwin/bots), 3. Japan, 4. Me 5. Rusland. 8b6; 9. c5. Verminkt de zwarte vleugel. Op beo volgt altijd herovering van deze pion. 9Le6; 10. Da4. Pge"; 11. 0-0, 0-0; 12. Tdl, Ld713. Da3, Wit staat beter. De zwarte stukken vertonen weinig samenhang. 13De8; 14. Ld2. h6; 15. Tacl. f5; Zwarts enige tegenkans. Let op hoe wit zijn lichte stukken gaat groeperen met een tactische dreiging die hij op de 18e zet verwerkelijk*.. 16. Pb5, Dc8; Een dolende dame, waarvoor geen goede plaats te vinden is. 17. Lc3, a6; 18. Pd6!, cd6; Na Db8 volgt Pc4 en tot grote schade moet e4 volgen. 19. cd6, Te8; Op zijn beurt kan nu het zwarte paard niet weg. 20. de7, Te7; Wit staat nu beter door zijn stukken- oDstelling en b.v. de oppositie Tcl- Dc3. Met zijn volgend offer gaat hij de Verenigde Staten en Brazilië. L p| xiüi wk MO 1 gg 21. Pe5!, Te5; Op Pe5 volgt Le5 met pionwinst en vervolgens Tc7; op 21Leo; 22. Le5, Te5; 23. Dd6 en wit wint Ld7 ol TV, - via Tc6 de zwarte toren. Dit komt,'8-50: Zuid-Slavw op pionwinst met aanvalstelling c> de torens. Maandag 12 oktober: Het Nederlands waterpolozevental is bij de groepsindeling, die door het F.I.N.A.-bestuur bij loting is vastge steld, terechtgekomen in een poule van 4 landen te zamen met Zuid-Sla- Een voorstel om de dertien deelne- 1 mende landen In te delen in twee groepen van 7 en 6 ploegen werd ver worpen. Besloten werd de reglemen ten te handhaven en de ploegen van Italië, Rusland, Zuid-Slavië en Hon garije als groeps,,aanvoerders" over de 4 poules te verdelen. Daarna kwamen de groepen als volgt uit de bus: groep a: Italië. Roemenië en Japan; groep b: Rusland, Australië en Duits land; groep c: Zuid-Sla vië. Verenigde Sta ten. Brazilië en Nederland, groep d: Hongarije, België en Egypte. Het programma van het Olympische waterpolotoernooi werd als volgt vastgesteld: Zondag 11 oktober: 10 uur: NederlandBrazilië (groep c); 11.10: ItaliëRoemenië (groep a); 16.30: RuslandAustralië (groep b) 17.40: EgypteBelgië (groep d); - - •- -Ver. Staten (groep Le5, Le5; 23. Db3t, Kg7; 24. Dd5, Ook langs deze weg wordt hetzelfde doel bereikt. Wit heeft ver doorgere kend. Ta"25. Tc6, Lh2+: 26. Kh2, Lc6; 27. De5t, Kh7; 28. Td6. Materieel heeft zwart evenwicht be reikt, no aar wit heeft aanvaL 28b5; 29. f4. Le8; Zwart heeft weinig keus. Op Td7 volgt De6 en wint 30. Lf3, Lf7; 31. Dd4, Dreigt Td8 en Dh8 mat en valt tevens Ta7 aan. Dc7; 32. Td8, g5; Op Lg8 volgt b ging Td7. 33. Df6. De"; 34. Th8 Lc6 met de drei- De stichting van de vo'.kswagenfabriek ln Wolfsburg, die zich bevordering van het wetenschappelijk onderzoek ten doel stelt, heeft 36 miljoen mark toegewezen voor de v van twee radio-telescopen waarmede t-Duitsland mogelijkheden zal krijgen als men reeds lang m het Britse ob servatorium van Jodrell Bank en het Ame rikaanse van Green Bank beschikt. Tu»en de Sowjet-Unie en Cuba !s een overeenkomst getekend voor samenwerking op het gebied van de radio en de televisie. 10.00: RuslandDuitsland (groep b); 16.30: HongarijeBelgië (groep d); 17.40: Zuid-SlaviëNederland (groep c)18.50: Vér. StatenBrazilië (groep c.). Dinsdag 13 oktober: 10.00: Zuid-SlaviëBrazilië (groep c); 3110: RoemeniëJapan (groep a); 16.30: AustraliëDuitsland (groep b); 17.40: EgypteBelgië) (groep d); 18.50: Ver. StatenNederland (groep c). Het Nederlandse team, dat dagelijks hard traint en in goede conditie lijkt te zijn, bijt zondagmorgen om 10 uur dus de spits af met de wedstrijd te gen Brazilië, die onder leiding zal staan van de Rus Semienov. De Itali aan Costa is (voorlopig) aangewezen om de strijd tegen de Zuidslaviërs te leiden en de Oostenrijker Dirnweber krijgt de wedstrijd NederlandVer enigde Staten. De Nederlandse scheidsrechter Henk de Kok is aangewezen voor de ont moeting RoemeniëJapan. De nummers 1 en 2 van elke groep gaan over naar twee nieuwe groepen van vier voor de halve finales, waar bij de reeds gespeelde wedstrijden blijven meetellen voor de stand, ver volgens gaan de twee hoogste teams var. elke groep over naar de finale poule, waarvoor dezelfde regel eeidt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7