vi ia mol KROESJTSJEW IN JANUARI NAAR BONN Verzekeringsplicht W.A. van 1 januari '65 af Politieke beschouwingen Kamer Erhard zal eerst overleg plegen met presidenten van Frankrijk en de V.S. Roken is nu anders Assuradeurs in tijdnood FRANSE ACTIE TEGEN PETTEN NEDERLANDSE BOER ZIET TERUG OP BIJ UITSTEK GUNSTIG JAAR" Oostduits protest na tunnelvlucht Moties over ontwikkelingshulp Senaat aanvaardt nieuwe drankwet WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTDUITSE „EUROPESE" PLANNEN NOG NIET CONCREET De Westduitse kanselier, Ludwig Erhard, heeft op een persconfe rentie gezegd, dat het bezoek van de Russische leider Kroesjtsjew aan Bonn voorlopig is gesteld op eind januari van het volgend jaar. Bondskanselier Erhard zei. presi dent de Gaulle van Frankrijk mee gedeeld te hebben, dat het op den duur voor hem onmogelijk zou zijn geen samenkomst te hebben met de nieuwe Amerikaanse president na de verkiezingen. Op deze bij eenkomst zou voornamelijk ge sproken worden over de N.A.V.O. en het gemeenschappelijke defen siebeleid. Hij had president John son gezegd, dat de Europese sa menwerking veel gemakkelijker zou zijn als Frankrijk en de Ver enigde Staten hun geschillen regel den. Dr. Erhard hoopt de Ameri kaanse en Franse president te spreken voor zijn ontmoeting met Kroesjtsjew. Hij is er niet zeker van of hij ook de Britse premier zal spreken. Op de vraag of West-Duitsland en de Verenigde Staten alleen verder zullen gaan met de vorming van de voorge stelde multilaterale N.A.V.O.-kern- macht als andere landen weigeren deel te nemen, antwoordde professor Erhard dat er een begin gemaakt moet worden „Wij hopen, dat de deuren wijd open zullen blijven voor andere Europese landen". Nederland bereid.... Op vragen over zijn vorige week voerde besprekingen met premier Marijnen en minister Luns zei Twents nieuws per oude auto naar Binnenhof De E-8-Express. een automobiel uit 1929, bracht gisteren tegen het middaguur burgemeester W. Thomassen van Enschede naar het Binnenhof, waar hij de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, een stapel nieuwsbrieven overhandigde. Elke maand zal de E-8-Express op het Binnenhof komen tot in stanties en industrieën van Overijsel en Gelderland er he lemaal van verzekerd zijn, dat de nieuwe autosnelweg van Hoe velaken naar de Duitse grens bij Enschede, de E-8, in zijn geheel wordt aangelegd. Elke maand zal een nieuwsbrief de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal overtuigen, dat aanleg van de nieuwe E-8 hoogst noodzakelijk is. Die nood zaak wordt door iedereen er kend, in beginsel ook door de minister. Het oosten meent thans aan de beurt te zijn voor aanleg van de nieuwe E-8, ook omdat er minder rijkswegen zijn dan in het noorden en zui den van het land. Dat kunnen de Tweede-Kamer leden lezen in de nieuwsbrief, waarin voorts gewag wordt ge maakt van nieuwbouwplannen en miljoenenorders voor bedrij ven in Twente, dat het derde in dustriegebied van ons land is. Dat zal in elke nieuwsbrief staan te lezen, die het oude Fordje nog komt afleveren. Het oosten gaat er net zo lang mee door tot daadwerkelijk met de aanleg van de nieuwe E-8 wordt begonnen en misschien ook daarna, als dat nog nodig mocht blijken. En dat alles op dat de werkzaamheden voor de wegaanleg ten spoedigste, in een vlot tempo, t-n zonder on derbreking kunnen voortgaan. bondskanselier, dat de Nederlandse regering thans bereid schijnt met de Europese politieke unie van de zes E.E.G.-landen verder te gaan. De Nederlandse voorwaarde was, dat de deur opengehouden wordt met het oog op een latere toetreding van En geland. Tot aan de besprekingen van vorige week in Bonn. had de Nederlandse re gering erop gestaan, dat Engeland van meet af aan zou meedoen aan de bespre kingen over een Europese politieke een making. Erhard zei verder, dat de Westduitse voorstellen voor een politie ke eenmaking, gegrondvest op vroegere Franse plannen en verrijkt met Duitse ervaring, nog niet concreet zijn. Tegen doodstraf Over een verlenging van de verjarings termijn voor Nazi-misdaden kan naar Erhard zei alleen de Westduitse Bonds dag een beslissing nemen. Erhard kant te zich tegen de wederinvoering van de doodstraf, maar hjj vond de eisen hier toe in verband met de moord op taxi- bestuurders en kinderen begrijpelijk. Hjj betwijfelt evenwel of de doodstraf een werkelijk afschrikwekkende uitwerking heeft. Tot de gezaghebbendste pleiters voor de doodstraf behoort oud-bonds kanselier en voorzitter van de Christen- Democratische Unie, Konrad Ade nauer. Advertentie Roken is opnieuw onderwerp van gesprek, nu Edgar TiP luchtig, licht roken mogelijk maakt door de speciale „tip", 't Is duidelijk dat dit gesoigneerde roken een succesvolle toekomst heeft. Edgar-TIP 5 stuks 85 ct. Edgar-TIP 10 stuks 170 ct. Sinds Ik licht rook, rook ik Edgar VIJF JAAR VOOR MOORD OP ECHTGENOTE I De rechtbank te Arnhem heeft ginter-1 1 morgen de 44-jarlge Ede*»e fabrleksar-1 heider C. E. II. B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbesehikklngstel- I ling van de regering. De officier van justitie had tegen de I Edenaar, die terecht stond omdat hij op 19 juli 1963 zijn echtgenote met mes-' I steken van het leven had beroofd, 8 jaar met aftrek en ter beschikkingstelling voorgaande jaren. De grasgroei was overvloedig en het hooi kon in het al gemeen in prima staat worden ge borgen. Voor de veehouder liggen voorts de prijzen van zuivel en vlees nog steeds op een bevredigend peil. Het zeer fraaie weer kan mogelijk de Niet alleen de vankantiegangeri"'"1'»»™ panen spelen voor «at de °i-«. financiële resultaten betreft. Of deze heeft van het fraaie weer van dit Olympisch Tokio is op het ogen blik een doorlopende internationale ontmoeting. Foto: De Nederlandse zwemsters Winnie van Weerdenburg en Truus Looys (v.l.n.r.) maken nader ken nis met een hockeyspeler uit Kenya. Bromfietsplaatje 15 maanden later Op verzoek van de verzekerings maatschappijen is de invoering van het „bromfietsplaatje", de „zichtbare kwitantie" voor betaal de W.A.-premie ingevolge de wet op de verplichte W.A.-verzekering, nog enige tijd opgeschort. Op het ministerie van verkeer en water staat is thans de algemene maat regel van bestuur in bewerking, die deze materie regelt. Van meet af aan was het de bedoe ling, voor bromfietsen een uiterlijk kenteken in te voeren, waaruit blijkt, dat de w.a.-premie betaald is, zoals ook in West-Duitsland het geval is en daar in de praktijk uitstekend werkt. Elke bromfiets krijgt daar een plaatje in een bepaalde kleur, en van een let ter- en nummercombinatie voorzien, waaruit onmiddellijk kan worden af gelezen, bij welke maatschappij de bromfiets is verzekerd. Alle verzeker de bromfietsen zijn in een centraal register ingeschreven. Dit register is in Duitsland dag en nacht ter beschik king van de politie zodat de identiteit van een bromfietseigenaar te allen tijde kan worden nagegaan. Het ligt in de bedoeling, ook in Nederland een dergelijk register aan te leggen. De bromfietsplaatjes zullen waarschijn lijk van plastic worden vervaardigd De Verenigde Staten willen vijf kunst kanen in verschillende banen om de aarde irengen om omvang, vorm en omwenteling»- variaties van onze planeet vast te leggen. Di ■erste wetenschappelijke kunstmaan gaat volgende maand de lucht in. De onderzoe kingen zullen ongeveer twee Jaren in beslag <l> vl/ \t/ d/_ nV \t/ *1/ U. O/ ^J/ vi. O/ O/ U/ yl/ yt/ Vfv 'Tv /fy -TV /TV -T- -Tv -Tv .fv /Tv 0s 'Tv -Tv O** ÏTV /Tv 'N /Tv o*" Bewaar uw jeugdige eharme Het succes van Vitamol is het beste bewijs voor de doelmatigheid van vitamine-huidverzorging. Door het ontbreken van vitaminen verslapt de huid; zij gaat schilferen en verwelkt. Vitamol crèmes, met de onmisbare „leven" gevende vitaminen, dringen snel en diep in de huid door, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid jong en gezond. nJ/ DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratcmtc, een wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig Crème Cellulaire, doet 's nachts haar werk als een goede fee Vitamol - vitamine-huidverzorging - tuben cn flacons 4.75 tot 6.75 Na 1 januari strafbaar Aangezien echter meer dan de helft van de ruim een miljoen bromfietsen in Nederland niet te gen w.a. is verzekerd, spelen de assuradeurs het niet klaar op 1 januari 1965, wanneer de wet op de verplichte w.a.-verzekering van kracht wordt, ook reeds voor de bromfietsplaatjes te zorgen. Wel zullen wij zo snel mogelijk het re gister aanleggen. Zij hebben der halve de minister verzocht, dit on derdeel van de regeling nog niet direct in te voeren. Het uitstel is verleend tot 1 maart 1966. Met grote nadruk wordt er echter zo wel door assuradeuren als door het:Deze opsomming Frankrijk heeft gisteren in de minis terraad van de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie een aan zienlijke korting voorgesteld op de fondsen, die zijn uitgetrokken voor het gemeenschappelijke onderzoekpro gramma dat in het centrum in Petten wordt verricht. De Franse delegatie kreeg echter slechts de gedeeltelijke steun van de Duitse bondsrepubliek en vond behal ve Nederland ook België, Italië en Luxemburg tegenover zich. De Fran se aanval op het onderzoekcentrum in Nederland werd gedaan tijdens een debat over een voorstel van de Eura- tomcommissie om de begroting voor het thans lopende vijfjarenprogram- ma van de gemeenschap met 38 mil joen dollar te verhogen. Reeds voor de vakantie was het vooral door de Franse oppositie tegen dit voorstel onmogelijk tot een besluit te komen. Deze bleek niet te zijn veranderd. Aangezien er bovendien van de zes Euratomlanden slechts één België door een minister was vertegen woordigd werd besloten de bespreking op 29 oktober voort ie zetten. Vier bezwaren voerde de Franse per manente vertegenwoordiger bij de ge meenschappen in Brussel, Boegner, namens zijn regering tegen de huidige gang van zaken in het Nederlandse centrum aan. Hij noemde het aantal personeelsleden van 350 te hoog, het aantal gebouwen te groot, de vergoe ding, die Euratom van Nederland voor het gebruik van Euratomappa- ratuur krijgt te klein en het program ma van het onderzoek verkeerd ge richt. jaar geprofiteerd, de Nederlandse boer ondervindt er eveneens de gunstige gevolgen van, zozeer zelfs, dat de centrale bankinstel ling van de Nederlandse land bouw, de Coöperatieve Centrale jöve^toèdV". Zowel de appels als de Raiffeisenbank. in een overzicht l>eren leveren een aanmerkelijk gro- spreekt van een bij „Uitstek gun- I*1» opbrenusl dan het vorige Jaar sig jaar", dat 1964 zowel voor de akkerbouw als voor de veehoude- ministerie op gewezen, dat de verze keringsplicht ook voor bromfietsen per 1 januari 1965 van kracht wordt dat zij na die datum strafbaar zijn, wanneer zij zich niet tegen w.a.-ver- zekerd hebben. De wet op de ver plichte w.a.-verzekering kent voor het niet voldoen aan de verzekeringsplicht als straffen een hechtenis van maxi maal 3 maanden of een geldboete van 1000 en bovendien, als bijko mende maatregel ontzegging van de rijbevoegdheid voor 1 jaar (bij reci dive 5 jaar). verd echter in de wandelgangen van het congrespaleis in Brussel gezien als een dekmantel voor de ware Franse bedoelingen: het einde van Petten als één van de twee centra in de gemeenschap met een al gemeen programma voordat de op bouw te ver is gevorderd. Aanleiding daartoe is de overweging, dat het on derzoek in Petten Frankrijk met zijn anders gericht programma niet inte resseert. OVERZICHT RAIFFEISENBANK Voor tuinbouw was het weer echter „té goed*' resultaat voor de tuinbouw zo gunstig zullen zijn, zal nog moeten worden af gewacht, zo zegt de bank in haar overzicht. De groei van verschillende tuinbouwprodukten is namelijk wel haast te overvloedig geweest, waar door de markt werd overvoerd. Ook in de fruitteelt is er „een hoorn des Het Wereldgebeuren Nationalisten We weten het natuurlijk niet zeker, rnaar vermoedelijk hebben vele tieners, die de Beatles aanhangen zich deze weck een beetje teleurgesteld gevoeld. Maar er Ib niets aan te doen: de vier Li verpool»© Jongelui hebben hun kans op het ridderschap verspeeld en dat ni>-t door eigen falen, maar door de slordig heid van een collega-Idool, die onder de fraaie naam „Screaming Lord Sutch iets te maken heeft met een financieel gestrande piratenzender en met de door gaans op het politieke leven weinig in vloed hebbende hitparade. Lord Sutch, een nogal luidruchtige Jon geman, die in Engeland een zekere po pulariteit geniet onder dat deel van de jeugd, dat van lichte muziek houdt, had een partijtje opgericht met een wat uit zonderlijk programma. Hij wilde namelijk koninklijke onder scheidingen voor de Beatles vergaren en verklaarde zich voorstander van jus- tlële actlea tegen een ieder die h'-t waagde maatregelen te nemen tegen jongelui met lange haren, "-'-n rage in Engeland, waardoor ni<-t alleen scholie ren maar ook postbode» en buscondue- teurs het al met de oudere generatie aan de stok hebben gekregen. Nu zag het er niet naar uit dat „Lord Sutch" een ernstige bedreiging vormde voor de „serieuze" partijen en Labour- leider Harold Wilson zal er waarschijn lijk niet over wakker hebben gelegen toen Lord Sutch zich in diens eigen kiesdistrict kandidaat stelde. Immers de excentrieke liedjeszanger kon vrijwel uitsluitend rekenen op de tiener» en die hebben zelfs Sn Engeland met zijn bijzondere parlementaire tra dities nog geen stemrecht Wellicht zag Lord Sutch dat ook wel in en heeft hij, om zijn gezicht bij voorbaat te redden, een beetje getreuzeld met het inleveren van de benodigde papie ren, zodat hij ten slotte te laat kwam om als kandidaat te worden ingeachre- rij belooft te worden. Begunstigd door fraai oogstweer, zo zegt deze bankinstelling, heeft de boer reeds een groot deel van de resulta ten van een jaar noeste arbeid kunnen binnenhalen. Het oogstrisico is dit jaar bepaald gunstig uitgevallen. De verrichte investeringen in machines, gebouwen, zaaizaad en poot goed, kunstmest, arbeidsloon enz. leveren een bevredigend rendement. Doordat de weersomstandigheden voor de groei en de oogst in het algemeen vrij wel ideaal waren, zijn niet alleen hoge opbrengsten verkregen, doch is de kwaliteit van de geoogste produkten eveneens uitstekend. Vooral de granen leverden een recordopbrengst, die on der gunstige weersomstandigheden kon worden geoogst. De oogst van tar we is zo groot, dat een gedeelte zal moeten worden geëxporteerd of in de veevoedersector worden gespuid. zal vermoedelijk de recordop brengst van 1961 niet worden over troffen doordat het areaal produktieve aanplant thans veel kleiner is. Maar toch staat Lord Sutch niet aileen in Engeland, wanneer hij zich niet thuis voelt bij de traditionele partijen als de socialisten en de conservatieven of bij I de nog Jonge liberalen Er zijn er meer I PIlPPl MirbPTlS zoals "Q. die een partijtje hebben ge- i ci/cci vumciio |8ticht soms aiieen uit een algemeen ge voel van onbehagen, soms ook omdat zij nadrukkelijk één enkel extreem doel na streven. dat niet op het programma van de overige partijen staat. Overigens is de toestand voor het ge mengde bedrijf nog steeds minder flo rissant. In verband met de varkens vloedgolf. die de komende winter dreigt te komen opzetten, zal wellicht een van de voornaamste bronnen voor de rentabiliteit van het gemengde be drijf worden aangetast. Ook de situa tie in de pluimveehouderij andere belangrijke inkomstenbron voor het gemengde bedrijf geeft nog steeds reden tot bezorgdheid. Aardappelen Oostduitse regering heeft het iVestberlijnse stadsbestuur gisteren Van het ingekrompen aardappel- gewaarschuwd dat de dood van een areaal (in de laatste 5 jaren is de grenswacht bij de tunnel waardoor 57 oppervlakte ^eicon«impiieaard- mensen naar het westen zijn gevlucht de Berlijnse passenregeling in gevaar 1 brengt. appelen met ongeveer 30 pet en die van de zandaardappelen zelfs met bijna vijftig procent geslonken) zal als resultaat van de hoge hectare opbrengst dit jaar nog zoveel wor den geoogst, dat er een flink kwan tum voor export beschikbaar zal zijn. Bij een normale opbrengst zal overigens de huidige opervlakte nauwelijks toereikend zijn voor de voorziening van de binnenlandse markt. Peulvruchten leveren eveneens een hoger rendement op en ook voor de suikerbieten ziet het er alleszins gun stig uit. Het geheel overziende meent de bank. dat er reden is om van dankbaarheid te spreken. Bij een redelijk prijspeil, zo zegt zij, zal de bedrijfsvoering in de akkerbouw eindelijk weer eens tot een zo noodzakelijk bevredigend resultaat kunnen leiden. Veehouderij Ook voor de veehouderij belooft 1964 belangrijk gunstiger te worden dan Slot van pag. 1 deze niet in de sfeer der directe belas tingen zijn gelegen. Toch wordt de to tale lastendruk op de particuliere sec tor aldus maar weer even met 200 mil joen verhoogd. Wat het voorgenomen wegenfonds betreft hebben wij waarde ring voor de grote lijn van de inhoud van het beleid, dat nu wordt uitgestip peld. Wat de voorgestelde wijze van fi nanciering betreft, daarover willen wij nu nog geen uitspraak doen. Wij willen alle nieuwe voorgestelde lasten mede bezien in het licht van het standpunt dat de regering zal innemen ten aan zien van ons pleidooi voor de data 1 januari en desnoods 1 juli 1965 voor een deel van de verlaging van loon- en in komstenbelasting. Industrialisatie geen uitspraak te moeten doen over de toelaatbare loonontwikkeling. Graag wilde hij weten, wat de regering in ge dachten heeft. Het bedrijfsleven heeft er recht op dit nu reeds te weten. Geen belastingverlaging dus op 1 ja nuari 1965 en in 1965 vrijwel geen ruim te voor loonsverhoging. Toch wilde mr. Geertsema de mogelijkheid niet uitslui ten. dat de situatie zich zodanig ont wikkelt, dat op 1 juli 1965 wel ruimte ontstaat voor de eerste tranche van de belastingverlaging. Prijzen Nu er weinig speelruimte zal zijn voor loonsverhogingen zal men ook de prijzen niet ae vrije loop kunnen laten. De V.V.D. is geen voorstander van een gedetailleerd en stringent prijsbeleid, maar een soepel prijsbe leid behoort alleen bij een vrijer loonbeleid. Niet gelukkig was mr. Geertsema met de afschaffing van de individuele verticale prijsbinding. Hij betreurde, dat minister Bogaers niet is durven komen met een grotere mate De recente nota inzake de regionale industrialisatie was voor de heer Schmelzer een tegenvaller. Het is niet voldoende bij dit beleid alleen aan regionale spreiding in kernen en .o lirefc ccll glULC1 stimuleringsgebieden te denken.van vrijheid bij de woningbouw. Men Evenveel aandacht zal men in een zou bunnen denken aan het vrijlaten van de woningbouw in bepaalde stre ken. Speciaal dacht de heer Geertsema hierby aan het noorden en Zeeland. Men zou ook kunnen denken aan een extra vry contingent van bijvoorbeeld vijf woningen voor alle Nederlandse ge meenten. Vooral voor de kleine gemeen ten zou dat belangrijk zijn. De totale woningproduktie zou met 5000 worden opgevoerd zonder verdere overspanning van de bouwmarkt. tqd van snelle ontwikkeling moeten schenken aan de omstandigheden waarin menige oude tak van het be drijf verkeert en aan de verbetering van de kwalitatieve structuur van de industrie, ook al blqft de primaire verantwoordelijkheid uiteraard bij het bedrijfsleven zelf berusten. „Afremmen' Geertsema. voorzitter van de frac tie van de V.V.D., constateerde, dat de hoop, dat de loonexplosie zou leiden tot vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt voorshands jjdel is geble ken. Onder deze omstandigheden achtte hij het duidelijk dat de regering alles in het werk stelt om te komen tot een af remming van de bestedingen. Evenzeer is het duidelijk dat in een dergelijk be leid een grote hestedingsimpuls ten ge- olge van belastingverlaging niet past. Als de regering tot de conclusie moet komen gezien de situatie dat zij op dit moment niet aan invoering van be lastingverlaging kan denken, dan heb ben ij ons daarbij neer te leggen, aldus de heer Geertsema. >an aanvaardt hij ook de doorbreking an de gelijktijdigheid van premieverho ging voor de A.O.W. en de A.W.W. en de belastingverlaging, van welke gelijk- tqdigheid de heer Geertsema zich altijd een warm voorstander heeft getoond. Hij doet dat, omdat hy er begrip voor heeft, zo zei hij, dat de regering er alles aan gelegen Is inflatie te voorkomen. Hierby past de waarschuwing aan de regering, dat de loonstijging in het ko mende jaar binnen nauwe grenzen zal moeten blijven. De heer Geertsema be treurde, dat de S.E.R. gemeend heeft nog Goed beleid Het vertrouwen, dat de C.H.-fractie in het kabinet stelde is niet be schaamd Het kabinet heeft een goed beleid gevoerd". Tot deze conclusie kwam de heer Beernink (c.h.u.) Hy voegde aan deze stelling toe, dat aan het beleid ook zwakke kanten zaten, maar „dat is niets bijzonders". Sprekend over het akkoord van Wasse naar" merkte de heer Beernink o.m. op, dat zJ. wel eens te veel uit het oog wordt verloren, dat dit akkoord bedoeld is voor een periode van vier jaren. „Het heeft bepaald nooit in de bedoeling ge legen, alles wat in het akkoord staat, al in 1964 tot stand te brengen" zo zei hy. De C.H.-woordvoerder, die opmerkte dat de hulpverlening aan de ontwikke lingslanden steeds urgenter wordt, zei het toe te juichen, dat aan het bilaterale element in de hulpverlening enige uit breiding- zal worden gegeven. De strijd tegen de inflatie moet ons ernst zyn. aldus de heer Beernink. Eni ge loonstijging zal het volgend jaar niet uit kunnen blijven, maar deze dient „bin nen redelijke grenzen" te worden gehou den. Sprekend over de recente belastingvoor stellen merkte de heer Beernink o.m. op, de voorkeur te geven aan een doorvoe ring (althans gedeeltelijk) van de be lastingverlaging op zijn laatst per 1 ju li van het volgende jaar. Hij wees er op, dat wanneer dit zou gebeuren voor de periode van 1 januari tot 1 iuli 1965 zich het geval voordoet dat de zelf standigen. die geen enkele compensatie ontvangen voor het betalen van de ver hoogde premies a.o.w. en a.w.w., zowel in de fiscale sfeer als in de sfeer van de premieheffing te zwaar worden belast. De heer Beernink deed de suggestie de zelfstandigen voor de periode van 1 ja nuari van het komend jaar tot het tijd stip van invoering van de belastingver laging tegemoet te komen door het be drag van de premies niet voor honderd vereent, maar voor b.v. 150 percent van tun onzuivere inkomen te laten aftrek ken. Daarnaast zou naar de mening van de heer Beernink. de grens, beneden welke jeen premies worden ingevorderd, ten >ehoeve van de kleine zelfstandigen die- len te worden verhoogd. De fractie zal nauwgezet onderzoeken of er nog iets meer dan nu is voorgesteld, kan wor den gedaan voor de ongehuwden. Impasse Ingaande op de „ernstige ongerust heid" over het in het afgelopen jaar door de regering gevoerde sociaal- economische beleid merkte de heer Beernink o.m. op, dat z.i. het overleg met de centrale middenstandsorgani saties in een impasse is geraakt. Hij stelde de vraag, of het prijsbeleid „niet wat te zeer aan de teugel wordt gehouden om de gevolgen van het óp hol geslagen, maar nochtans ge accepteerde loonbeleid in te halen". Hy drong aan op het nemen van maat regelen tot verbetering en versterking van de structurele positie van het micL den- en kleinbedrijf en vroeg naar de kansen om de kredietmogelijkheden voor de middenstand te verruimen. De heer Beernink uitte overwegende be zwaren tegen de ombuiging van het tot dusver gevoerde regionale industrialisa tiebeleid. Hij zei zich „alle rechten te willen voorbehouden" inzake de instel ling van een wegenfonds. De heer Bakker (c.p.n.) zei, dat de pij lers. waarop de huidige regeringscoali tie rust, steeds meer scheuren vertonen. Over de miljoenen-nota zei hij dat deze slechts met één doel geschreven schynt te zijn: „om ons een bestedmgsbeper- aan te praten". .ieer Bakker toonde zich een voor stander van het regeringsvoornemen om over te gaan tot de heffing van weggel den. Geen waardering van deze politieke overtui- Zij deed dit in een mondeling protest bij een Westberlijnse functionaris. Volgens dit protest hadden westelijke „agenten" de Oostberlijnse grens ge schonden en de 21-jarige grenswacht, Egon Schultz, doodgeschoten. Oost- Duitsland eiste dat de schuldigen zou den worden gestraft of uitgeleverd. ..Dergelijke grensschendingen en moorden hebben ernstige gevolgen en brengen de tenuitvoerlegging van de passenregeling in gevaar", zo werd gezegd. ACHT JONGEREN GAAN NAAR MIDDEN-OOSTEN Acht Nederlandse jongeren-vrijwilligers zijn gisteren aan hun~opleiding begon nen voor hun werk in een aantal op leidingscentra voor Palestijnse vluchte lingen in Libanon. Jordanië en Svrië. De groep bestaat uit acht mannelijke leerkrachten van 21 tot 33 jaar. Vijf van hen zijn sportleraren en de andere drie zullen les geven in wis- en natuur kunde aan technische scholen. Het on derwijs aan de vluchtelingen wordt door de U.N.R.W.A. (de hulporganisatie voor de Palestijnse vluchtelingen van de Ver enigde Naties) verzorgd in samenwer king met de Unesco (de economische en sociale raad van de volkerenorgani satie. Van de vrijwilligers die in de on derwijscentra werken, wordt verwacht dat zij naast het geven van onderwijs, ook de organisatie en leiding van acti viteit buiten de schooltijden op zich zul len nemen. Sinds ruim een jaar zyn er Britse en Amerikaanse vrijwilligers in de opleidingscentra van de LT.N.R.\V.A. werkzaam. Het is de bedoeling dat deze vijfde groep van het jongeren-vrijwilligersprogram- ma de opleiding begin december zal afsluiten en half december naar het Midden-Oosten vertrekt. ging denng (Van onze parlementaire redacteur) In de redevoering die de socia listische fractievoorzitter dr. ir. Vondeling gisteren ter opening van de algemene politieke be schouwingen over de rijksbegro ting voor 1965 in de Tweede Ka mer heeft gehouden, pleitte hij weer voor verruiming van de hulp aan de onderontwikkelde landen. Hij wenste een uitspraak van de Kamer over de ontwik kelingshulp. zei hii en voegde er aan toe. dat de fractie van de P.v.d.A. hiervoor al haar maat regelen heeft getroffen. Met an dere woorden: er is een motie van de P.v.d.A. te verwachten. Drs. Schmelzer, de fractievoor zitter van de K.V.P., kondigde een motie aan. waarin gevraagd zal worden om meer subsidies voor organisaties die zich met de ontwikkelingshulp bezighou den. reikt dan de landen van het Atlantisch bondgenootschap en stelde de vraag, of het kabinet m.b.t. de samenwerking in het kader van de Verenigde Naties geen beleid voert. Hij uitte kritiek op de ..geen of slechts geringe" nieuwe loons verhoging („ondanks een bij voorbaat vaststaande verdere prijsverhoging"), op de voorgenomen verhoging van de colle gegelden en van het kleuterschoolgeld („hetgeen lijnrecht ingaat tegen de noodzaak het onderwijs te democratise ren") en op o.m. de invoering van een weggeld. Vandaag zullen de algemene en fi nanciële beschouwingen worden voort gezet, waarna morgen de regering zal Zo zijn er wel zo'n vijftien partijen in Engeland, waarvan we in normale tijden (de verkiezingstijd is dat niet) zelden of nooit iets horen, of het moest van de neo-Nazi's of de commu nisten zijn, die zo nu en dan nog wel een» naar buiten willen optreden. De Britten vormen namelqk een natie van mannen en vrouwen, die bijzonder veel waarde hechten aan hun vrijheid pn onafhankelijkheid, ook in hun dagelijks leven, zodat men kan verwachten dat zy het niet altyd met een politieke grootst gemene veelvoud of grootste gemene deler eens zijn. Er leven bovendien in dit wereldrijken bouwende en weer afbrekende volk nationalistische gevoelens die men wellicht niet zou hebben verwacht. En het is juist in de verkiezingstijd, dat deze gevoelens het luidst plegen te spreken. De belangrijkste minderheidsgroep zijn dit jaar de communisten. Voor hen staat niet zo zeer het behalen van een zetel op het spel (daar zqn ze na 1945 niet meer in geslaagd) als wel het verzamelen van voldoende stemmen om te voorkomen dat de cautie van 150 pond, die door iedere kandidaat moet worden gestort, automatisch aan de staat vervalt. Dat gebeurt wanneer zij minder dan een achtste van de in hun kiesdistrict uitgebrachte stemmen beha len. De nationalistische partijen worden veelal niet serieus genomen, omdat de grootspraak in hun programma's, waar in ze regionale parlementen eisen, en tionalisten van Schotland en Wales bi| de vorige verkiezingen, in 1959. 8 a 10 procent van de stemmen behaald, en dat de Ierse „Sinn Fein" in 1959 ineen stortte had de partij voomameiyk te wijten aan de terroristische methodes, die ertoe leidden dat de plaatselijke rooms-katholieke hiërarchie de partij niet langer steunde. De best georganiseerde en meest zelf verzekerde partij is ongetwijfeld de „Plaid Cymru" (nationalistische partij van Wales), die ditmaal uitkomt met 23 kandidaten in 36 kiesdistricten. De inwoners van Wales spreken graag over hun vaderland als ..de laatste kolonie van het Britse imperium", en zqn tege moetkomend tegen de Afrikaanse en Aziatische landen die ..zijn voorafge gaan op de weg naar onafhankeiyk- heid". Zy staan vijandig tegenover de conservatieven en zijn in directe stryd gewikkeld met de liberalen, die er ster ker zijn dan voorheen, en de Labour- partij. De partij meent gerechtvaardigde grieven te hebben tegen Whitehall, dat volgens hen de economische ontwikke ling van Wales heeft verwaarloosd. Min of meer zwqgend gesteund door de Me thodische Kerk van Wales, aarzelen zij met een gematigd terrorisme te bedrij ven tegen de vestigingen van de grote Engelse industrie ih hun groene dalen. Zq hebben acht clandestiene radiozen ders. die ieder nacht naar een ander dorp worden vervoerd. De Schotse Nationalistische Party, die meedingt naar 15 zetels tegen 5 bij de vorige verkiezingen, hééft meer in te brengen maar treedt niet zo over tuigd op. Zij is republikeins getint, maar meer gericht op het verleden, dat haar talloze grieven teger. Engeland heeft opgeleverd, die al eeuwen lang met zorg gekoesterd worden. Het huzaren stuk van de partij was het roven van de ..kroningssteen" uit de Westminstcr- abdq vijftien jaar geleden door Schotse nationalisten, maar zij blijven roman tisch en oproerig. Zo nu en dan komen zij met hun clandestiene radio's op de golflengte van de staatstelevisie en on derbreken zij de programma's met de kreet „Hier Radio Vry Schotland". De aanhangers van de „Sinn Fein" in Noord-Ierland zullen waarschiinlijk slechts de stemmen van fanatici krijgen. Zij zijn de enigen die officieel de Engel se koninklqke familie tot hun doelwit hebben gemaakt. De resterende kandidaten zijn over zeer vele partijties verdeeld, partytjes zoals dat van de schreeuwende Lord Sutch", die de ..teenagers" wilde vertegenwoor digen maar te laat kwam. Onder de uiterst rechtse groeperingen zal dit jaar de ..Uniebeweging" niet worden aange troffen. Deze beweging is gesticht door Oswald Mosley. persoonlijke vriend van Hitier. Ziin zoon. nu leider van de ze partij, heeft laten weten dat hij zich dit jaar niet kandidaat stelt. Niet om dat hij vijf jaar geleden zo'n droevige 'iguur geslagen heeft, maar om premier Douglas Home niet te hinderen. De par- tijd is voorstander van nationale atoom bewapening het voornaamste punt van het nrogramma van de Conservatie ve Partij. verderantwoorden. Het ontwerp drank- en horecawet is gistermiddag door de Eerste Kamer met 24/40 stemmen aanvaard. Tegen het wetsontwerp stemden de fracties van de P.v.d.A., de C.P.N. en de P S P. Van de A.R.-fractie stemde alleen de heer Algra tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3