AMERIKAANSE BISSCHOPPEN VERDEDIGEN HET GEWETEN Terneuzen verloor met 4-2 van Internos BIODOH Door drs. J. Arts Roken is nu anders HONDERD SALOMÉ'S UIT HEEL NEDERLAND NAAR MIDDELBURG VERZET TEGEN ANTl-R.E.M.-WET IS EEN UITING VAN ONBEHAGEN" Wereldexpositie j van 555 foto's in Amsterdam j MAANDAG 5 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Concilie over tolerantie PRINS PETER HEKELT KONINGIN-MOEDER VAN GRIEKENLAND Verklaring over de godsdienstvrijheid ^elfs kardinaal Ruffini ra» breed lachend te luisteren toen kardinaal Cushing uit Boston het woord nam. Ruffini is een van de intelligentste en in ieder geval de meest praatgrage van de star-conservatieve groep het concilie. Hij is aartsbisschop Palermo en tien dagen geleden tot ereburger benoemd van die stad. Ruffini glimlachte breed, want kardi naal Cushing, die het vorig jaar tij dens de tweede zitting naar huis terug is gegaan, omdat hij „nothing at all' verstond van het Latijn, de voertaal van de vergadering, en die van het begin af in 1962 heeft aangeboden een simultaan-vertalingsinstallatie op zijn kosten te laten aanleggen, deze lange, oude, eigenzinnige, John-Ken- nedykardinaal Richard Cushing sprak LATIJN. 'rins Peter van Griekenland, een neef I van wijlen koning Paul en achterneef van koning Constanten, heeft gisteren tijden* een persconferentie In Athene i koningin-moeder ï-'rederika ervan be- j schuldigd tweespalt in het Griekse ko- D ningshuis te hebben veroorzaakt. Dit 2?«8.2?.ftwSïl?« komt dat Spanjaarden on Ital.anen al- oot h(j leen maar voor hun eigen rekening pra- ten. Als drie Italianen eo vier Spanjaar- »l. "aar™, hu van 1947 tot 1957 zich den op de sprekerslijst staan, is een !n h«* buitenland had gevestigd. Het was de eerste keer in drie jaar dat hij het woord nam. Hij kreeg een donderend applaus. Van Albert Ples- man zei ooit een Franse luchtvaartdi recteur. nadat Plesman in Parijs het woord gevoerd had: „Dit is het slecht ste Frans dat ik ooit heb horen spreken, maar ook het duidelijkste". Zo was het met Cushing. Zijn Amerikaans Latijn was van dien aard dat Ruffini in de lach schoot. Maar wat Cushing zei was door en door verstaanbaar, met alleen voor 2200 bisschoppen, doch ook voor a.lle mensen die het willen horen: „De hele wereld katholieken en niet-kat- holieken wachten op onze verklaring de godsdienstvrijheid. Wij moeten raan staan in de verdediging van die vrijheid". Met die woorden, die hij met een krakende stem de Sint Pieter intoeterde, veegde hij én alle bezwaren van de Ruffini's, die denken dat we nog in de 16e eeuw leven, én een dikwijls duistere geschiedenis van inquisitie totalitaire aanpak van de tafel. Franse revolutie e katholieke kerk heeft zich als ganisatie maar heel moeilijk los kun nen maken uit het verleden van vóór de Franse revolutie. Toen op het schavot in Parijs het hoofd van de Franse ko ning rolde, begon een nieuw tijdperk in de geschiedenis, waarin het woord vrijheid een belangrijke plaats innam. De drie Franse leuzen „Llberté, Egalité, Fraternité" mogen soms misbruikt zijn, ze hebben een diepe en levende beteke nis tot op de dag van vandaag. Sinds 170 jaar is het begrip vrijheid steeds belangrijker geworden. In drie golven is die vrijheid over de wereld gegaan. De eerste was de Franse revolutie zelf, waarin de burgers, de citoyens, het juk van de almachtige koning en van de uitzuigende adel waarmee de hogere katholieke geestelijkheid zich vooi Frankrijk nauw had verbonden van zich af. Toen deze burgers in een libe rale maatschappij op hun beurt onder drukkers werden van de grote arbeiders massa, door hun Industriële en finan ciële macht, kwam de tweede vrijheids- golf waarmee de naam socialisme nauw verbonden is. En in onze jaren maken we de derde golf mee, die van de de kolonisatie waarbij de vrijheid wordt or Eeëist door de volken van Afrika en Azil 'eze drie golven hebben veel bloed, tra nen en onrecht veroorzaakt. Doch de D niet als enige christelijke groep, maar wel het meest opvallend kwam slechts schoorvoetend mee in deze ontwikke ling. Deze kerk had grote klappen kregen door de Franse revolutie. daardoor was ze in een krampachtige vreeshouding terechtgekomen. In de vo rige eeuw regende net veroordelingen tegen de nieuwe vrijheidsstromingen. Dé beruchte lijst of Syllabus van 1864 waarin allerlei „dwalingen" veroordeeld werden, bleek wel het dieptepunt. Iedere openheid naar de huidige wereld was er vreemd aan. Die Syllabus heeft de katholieke gemeenschap meer kwaad ge daan dan ae Franse revolutie. De kerk werd erdoor getekend als een angstkerk die naar binnen en naar bui ten star vasthoudt aan oude patriarcha le en patronale gedragslijnen. Natuurlijk was die houding niet vol te houden. Langzaam evolueerde de kerk mee. Het officiële patroon echter ver anderde nauwelijks. Met name de gods dienstvrijheid in moderne zin kreeg geen plaats. De middeleeuwse denktrant werd aangehouden: alleen de Waarheid heeft recht op liestaan en de dwaling niet. En daar de katholieke kerk de ware kerk Nieuwe kjjk De nieuwe denktrant echter gaat van een heel ander uitgangspunt uit. Dat uitgangspunt is het persoonlijk geweten. Het persoonlijk geweten is soeverein en vrij. is de bron van de menselijke waar digheid. Wie die vrije waardigheid be perkt, tast het wezen van de mens en daardoor ook zijn godsdienstigheid aan. Dat is de nieuwe kijk op de mens. Dat is ook daarvan zijn talloze christe nen overtuigd een wezenstrek van het evangelie. Roken is opnieuw onderwerp van gesprek, nu Edgar TIP luchtig, licht roken mogelijk maakt door de speciale „tip", 't Is duidelijk dat dit gesoigneerde roken een succesvolle toekomst heeft. Edgar-TIP 5 stuks 85 ct. Edgar-TIP 10 stuks 170 ct. Sinds ik licht rook, rook ik Edgar de katholieke kerk, die thans iédere schijn alsof ze op het stuk van gods dienstvrijheid met twee maten meet, dient op te ruimen, is er nog een ande re aanleiding om deze vrijheid duidelijk en ondubbelzinnig vast te stellen. Het is immers een tragiek van vele landen, die communistisch en dat wil vrijwel steeds zeggen totalitair bestuurd wor den. dat zij aan de godsdienstige vrij heid van de mens grote beperkingen opleggen. En daarmee aan die regerin gen tegen een van die fundamentele rechten van de mens in. De grondwet van Rusland en andere communistische landen moge even objectief de gods dienstvrijheid uitspreken als in democra tische landen, in de praktijk komt daar weinig van terecht. Christenen, maar ook joden, mohammedanen, alle gelovi gen en ook de humanistisch denkenden in die landen hebben er recht op dat vanuit de katholieke kerk hun gewe tensvrijheid verdedigd wordt. De bisschop van Brugge, mgr. E. De Smedt. heeft het vorig jaar op 19 no vember, als relator, dat is zegsman van de betreffende werkcommïssïe die de ontwerptekst gemaakt had, het stuk met overtuiging uiteengezet. De bisschoppen ui de Verenigde Staten, die verder niet zo erg opvallen omdat ze niet zulke geweldige intellectuelen zijn en de mo derne theologie meestal slechts van ho ren zeggen hebben, maar die op het stuk van de vrijheid hun mannetje staan, en daarmee een echte Amerikaanse tradi tie vertegenwoordigen, zonder oude fe odale complexen en geladen met het ideaal dat een mens zijn eigen „way of life" moet kunnen leiden, stonden met een op om te zeggen: wij zijn vóór. Tegenstand Zo gemakkelijk ging het echter niet. Er kwam de nodige tegenstand, eerst openlijk, met allerlei bezwaren, en toen heimelijk, doordat vanuit sommige bu reaus de zaak op de lange baan gescho ven werd. Het algemeen secretariaat van de concilievergadering bleek ook niet erg ijverig te zijn op dit punt. Het is er toen van gekomen dat de hele kwestie naar deze zitting van herfst 1964 werd verschoven. De tekst werd nog eens ir^enomen door de werkcommissie, redelijke bezwaren werden opgevangen, en thans kregen dan de bisschoppen de tekst voor de tweede maal voor zich. Weer zette mgr. De Smedt de zaak na mens de commissie uiteen. En meteen kwamen drie Amerikaanse kardinalen, Cushing met zijn gedenkwaardige speech, Meyer van Chicago en Ritter van Saint Louis naar voren om het stuk aan te prijzen. Enige Spanjaarden en Italianen hadden bezwaren. Levert de tekst niet gevaar voor indifferentisme? Ook kardinaal Ottaviani argumenteer de, heel gematigd overigens, tegen. Doch kardinaal Cushing had de show gesto len. Men ging verheugd en onder die „men" hoorden op de eerste plaats de waarnemers van protestantse en ortho doxe zijde huiswaarts. De volgende dag kwam de koude douche. Niet minder dan achttien sprekers had den zich gemeld. Zeker tien van hen moesten niets of weinig van deze soort .odsdienstvrijheid hebben. Men kan toch iet juiste geweten niet op één lijn stel len met het dwalende geweten? Alleen het geweten dat de objectieve Waarheid volgt, heeft absoluut recht op vrijheid. Alleen de Waarheid heeft recht op ver breiding. Alleen de ware godsdienst heeft recht openlijk beleden te worden. De tekst is gekleurd door relativisme en '""geliaans) idealisme. Tolerantie is maar godsdienstvrijheid bevordert onverschilligheid. Enzovoorts. Het was voor de waarnemers, en voor talrijke bisschoppen uit Amerika. Engeland, Ne derland. België, Frankrijk, Duitsland, Zuid-Amerika, Afrika, Azië, een onbe haaglijke ochtend. Het leek wel of dP meerderheid tegen de godsdienstvrijheid was. Professor Berkouwer, waarnemer uit Nederland keek bepaald bedroefd toen hij om half één 's middags uit de Sint Pieter kwam. Minderheid opnoemden wijst op een realiteit die ander ligt. En bovendien is het hele maal niet waar dat Italianen en Span jaarden een massief blok vormen waar- linnen alleen maar gedacht wordt in ter men uit een voorbije tijd. Nee, de meer derheid vindt de tekst die door het „Se cretariaat voor de Eenheid der Christe nen" onder leiding van kardinaal Bea over de godsdienstvrijheid is opgesteld, wél bevredigend, met misschien "hier of daar een ondergeschikte kritiek. Doch de schjjn was in de aula (het officiële woord voor de vergaderruimte in de Sint Pieter) gedurende twee dagen omge keerd. Hoe kwam dat? geven. Ten eerste een psycholo gische. Wie het met een voorgestelde tekst vrijwel eens is. heeft niet zoveel behoefte om het woord te vragen. Hij blijft rustig op zijn plaats zitten en wacht de stemming af. Ten tweede spreken bisschoppen uit landen met een meer vooruitstrevende lijn dikwijls namens een hele groep. Er voert er één het woord, maar er staan soms 100 bisschop pen achter. Terwijl het nog veel voor- flink deel van de ochtend met hun spee ches gevuld. Als een bisschop uit de States in zijn eerste zin kortweg ver klaart dat hg namens de bisschoppen uit zijn land spreekt, zijn er eigenlijk ruim honderd mensen aan het woord. En tenslotte heb ik gehoord dat een aan tal periti (theologische adviseurs) van conservatieve huize een hele rij spee ches met argumenten tegen de gods dienstvrijheid gemaakt hebben, en toen op zoek zijn gegaan naar bisschoppen die ze wilden uitspreken. Vinden ze er dan een stuk of tien (op de 2200) dan lijkt het resultaat in de aula heel wat. Vriend van Paulus VI r de uitslag hoeft men zich zorgen te maken. Tekenend was dat ae laatste spreker in de lange rij niemand minder was dan mgr. Co lombo, Italiaanse theologieprofessor, die intiem vriend van de paus is en die. r de bisschoppen weten, grotendeels de gedachtengang van Paulus VI ver tolkt. Hij zei woordelijk: „Deze verkla ring over de godsdienstvrijheid is buiten gewoon belangrijk. Het is voor ont Italië het springende punt van het con cilie. Wanneer de evrklaring het niet haalt, is het met de dialoog gedaan". Toen gaf hij een gefundeerde beschrij ving van de godsdienstvrijheid, en voeg de er aan toe: „En dit alles geldt overal altijd, of de katholieken nu in de meerderheid of in de minderheid zijn' Met deze verklaring, lijkt me, zet het cilie. Wanneer de verklaring het niet perk wordt definitief afgesloten waar in, met een abstract beroep op de Waar heid, de concrete mens in zijn waardig heid wordt beknot. De krakende stem Richard kardinaal Cushing, de man die president Kennedy begroef, heeft de ruiten van de Sint Pieter niet voor niets laten trillen. J. ARTS. De nieuwste 5 kg wasautomaat die ook al klaar is voor de toekomst KERKNIEUWS Ds. Van Steenbergen herdacht jubileum Zondag heeft ds. J. P. van Steenbergen uit Apeldoorn In de Nederlands her vormde kerk te Biezelinge zijn dertig jarig ambtsjubileum als predikant her dacht. In de morgendienst sprak ds Van Steenbergen over dezelfde tekst als op 30 september 1934, toen hij te Bieze linge zijn Intrede deed. Deze tekst was Jesaja 54 vers 10: ..Want bergen mo gen wijken en heuvelen wankelen, maar w mijn goedertierenheid zal van u niet Nadat koning Paul alles ln het werk wlJken6en mijn vredesverbond zal niet had gesteld om de verhoudingen weer .A^nkeien, zegt uw ontfemer, de Here", in het reine te brengen, keerde h(j later Als schriftlezing had de predikant ge- naar zijn land terug. kozen Jesaja 54 7-13 en Mattheüs 24 Prins Peter sprak zijn twijfel uit over 132-35. Na de prediking werd evenals de interpretatie van de Griekse grond- dertig Jaar geleden gezongen „Grijpt wet op grond waarvan thans prinses toch uw kansen, door God u gegeven". Irene, zuster van koning ConstantHn, De herdenkingsdienst werd besloten met als troonopvolgster wordt beschouwd. hrt zlngen van vera 1 van Psalm 89. De prins zelf meent, dat de grondwet, de opvolging toekent aan de mannelijke leden der zelfde dynastie, ongeacht tot} welke tak zij behoren, hetgeen erop neerkomt dat hij zeif kroonprins is. Naar aanleiding van de persberichten ■an de laatste ttfd over de civiele lijst ■oor het Griekse koningshuis en de kos ten voor de koninklijke hofhouding, die de Griekse staat heeft te dragen, ver klaarde prins Peter, dat deze ..zeer bui tensporig zijn en een slechte indruk in het buitenland maken". Dader aanslag Werkhoven gepakt De politie te Amsterdam heeft de 32- jarige metselaar G. de K. in zijn woning te Amsterdam aangehouden. wordt ervan verdacht mm nooij-de Bie in de woonkamer van haar boerderij te Werkhoven met een stuk betonijzer te hebben neergeslagen. De man is overgegeven aan de rijks politie te Wijk bij Duurstede. De met selaar was bekend met de omgeving waar hij zijn aanslag pleegde. Hij heeft namelijk tot voor kort in Driebergen gewoond. Hij heeft bekend de vrouw te hebben neergeslagen. Volgens zijn ver klaring was zijn motief geld van de vrouw te krijgen. Stamboom vanaf 1713 Tweede klas B Zeeland Sport leed 6-0 nederlaag tegen D.E.S.K. In de tweede klas B kreeg Terneuzen een onverwachte nederlaag te incas seren bij Internos (42), waardoor de Terneuzenaren een plaatsje op de ranglijst moesten prijsgeven. Zeeland Sport bracht het er ook niet al te best af: de Vlissingers leden een 60-ne- derlaag tegen DESK. Veerse Boys be haalde de eerste winst: Rood Wit (W.) moest met 31 het onderspit delven. Steenbergen kon het niet bolwerken tegen RKVVU en verloor met 21. Odio versloeg Sarta met 30. terwijl MOC met 21 van Alliance verloor. 4 3 1 0 7 12— 4 4 3 1 0 7 9- 4 2 1 1 5 8- 4 2 0 2 4 12— 9 4 2 0 2 4 9—9 4 12 14 6—7 4 12 14 5—10 4 1 1 2 3 7—6 4 0 3 0 3 4—5 4 1 1 2 3 7—9 4 1 0 3 2 5—7 4 1 0 3 2 5—8 DESK Alliance Odio Terneuzen Internos Rood Wit (W.) Zeeland Sport Veerse Boys Steenbergen Sarto RKWU MOC Internos-Terneuzen 4-2 Twee ongekende „explosies" van het Brabantse Internos hebben Terneuzen zondagmiddag in Etten-Leur de das omgedaan. Beide Internoshoogtepun ten vonden plaats in de tweede helft, die Terneuzen met een verdiende 1 0-voorsprong was begonnen, maar die met een leveneens verdiende) 42- nederlaag werd afgesloten. Een een voudige omwisseling van spelers op de linker vleugel gaf Internos na de rust een zodanige aanvalskracht. dat na twee minuten spelen een 10-ach- terstand in een Z1-voorsprong was omgezet. Een soortgelijk hoogtepunt leverden de Brabanders na een half unr spelen opnieuw twee doelpunten op. Overigens werden er in de 8ste en 10e minuut nog twee afgekeurd we gens buitenspel. Tegen deze Internos- overrompelingen bleek de Terneuzen- se defensie niet bestand. Op een ge geven moment had men zelfs in het geheel geen vat meer op het spel van de Brabanders. Toch waren de Zeeuws-Vlamingen over heel de eerste helft de betere ploeg. Reeds in de 7e minuut nam Terneuzen de leiding nadat linksback D. Smet de bal had aangegeven aan scherp opgestelde midvoor J. Dooms, die hem via de deklat onhoud baar inschoot: 01. In de 25e minuut was het bijna 20 toen Wissel hard inschoot, de bal door de Internoskee per werd teruggestompt en heelaas voor Terneuzen door de vrijstaande F. van der Peijl met de hand werd aangeraakt. Door onvoldoende pro- öuktiviteit bleef de stand 10 voor Terneuzen. Met een enorme vechtlust en een hoog tempo zette Internos de twee de helft in. De linkervleugel zette de Terneuzense defensie onmiddel lijk onder grote druk en wat erger was: binnen twee minuten was de stand 21. Toch kwam Terneuzen nog gelijk door een kopbal van Wissel in de ile mi nuut. Alles was nog mogelijk, maar _v, na een half uur stormden de Internos- ,/ant daar zou onze landgenoot opnieuw i voorwaartsen opnieuw door de defen- president Soekarno spreken. 1 sie van de bezoekers, die tweemaal INDONESISCHE MISSIE BEZOEKT NEDERLAND Een onder leiding van de vierde onder minister van buitenlandse zaken, Oemarti, staande groep Indonesiërs zal zich medio oktober naar Nederland be geven voor besprekingen over de ten uitvoerlegging van een eerder in het jaar gesloten Nederlands-Indonesische overeenkomst op het economisch vlak, aldus het Indonesische persbureau „Antara". De overeenkomst werd gesloten toen de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Soebandrio, in maart, en de mi nister voor basisindustrie, Chairoel Sa- leh, wat later, in Nederland waren. Twee persoonlijke adviseurs van presi dent Soekarno, behorend tot het gezel schap dat de president op zijn Europese reis vergezelt, zijn intussen zaterdag middag uit Genève op Schiphol aange komen: de civiel ingenieur David Cheng, president-directeur van een regerings- aannemersbureau in Indonesië, en de vlot Nederlands sprekende Indonesische architect F. Silaban uit Bogor. Blijkens hun uitlatingen onderhoudt de voormalige onderdirecteur der K.L.M. mr. E. van Konijnenburg, die destijds de besprekingen voor heropening van de luchtlijn Amsterdam-Djakarta voerde, nog steeds nauwe betrekkingen met de Indonesische president. Hij vloog vorige week naar Wenen om daar de president te ontmoeten. Bij die gelegenheid nodig de hij en passant de beide adviseurs uit hun licht in Nederland te gaan opste ken. De heren Cheng en Silaban keken bij hun aankomst op Schiphol naar hem uit. doch mr. Konijnenburg liet verstek gaan. „Dan is hij zeker al naar Cairo vertrokken", zo veronderstelden Ds. B. van der Lelie in Hansweert bevestigd Ds. E. P. J. Jebbink uit Kapelle heeft agmorgen in de Nederlands her vormde kerk te Hansweert ds. B. van der Lelie bevestigd als predikant van de Nederlands hervormde gemeente van Hansweert. Dn. Van der Lelie is negen jaar predikant geweest te Buurmalsen. In de middagdienst, die evenals de mor gendienst bijzonder druk was bezocht, heeft ds. Van der Lelie zijn intrede ge daan. Ds. Jebbink. die tien maanden consulent is geweest voor Hansweert, preekte 's morgens naar aanleiding van een ge deelte van het twaalfde hoofdstuk van de brief aan de Ephezen. Na de bevesti- ■„dacht mevrouw Ver- gemeente staande gezang 1134 vers 4. Ds. Van der Lelie deed zijn intrede met een preek naar aanleiding van Hebreen 10 22a. Burgemeester J. Schipper heet te de nieuwe predikant welkom namens de gemeente Kruiningen. Namens de kerkelijke gemeente van Hansweert sprak ouderling M. d Jebbink deed dit namens de classis Goes en de ring Kruiningen van Nederlands hervormde predikanten. Ook de burge meester van de gemeente Tricht. waar van Buurmalsen deel uitmaakt, de heer J. C. Sanderse, sprak ds. Van der Lelie toe. Na afloop van de dienst was er gelegen heid in de consistorie kennis te maken met ds. Van der Lelie. Ds. mr. A. Luteijn jr. 40 jaar predikant Vandaag zal het veertig jaar geleden zijn dat ds. mr. A. Luteijn uit De Bilt bij Utrecht werd bevestigd als predikant in de Nederlands hervorm de kerk. Ds. mr. Luteijn werd op 26 augustus 1891 uit een landbouwersgezin te Nis- se op Zuid-Beveland geboren. Hij was eerst vele jaren werkzaam bij het onderwijs, deed in 1918 staatsexamen gymnasium A. en studeerde vervol gens eerst theologie aan de rijks uni versiteit te Utrecht en naderhand nog rechten aan de rijks universiteit te Groningen, waar hij in 1942 zijn doc toraal examen rechten aflegde. Nadat de heer Luteijn in 1924 tot de evan geliebediening in de Nederlands her vormde kerk was toegelaten, werd hij op 5 oktober van datzelfde jaar (1924) door nu wijlen prof. dr. J. A. C. van Leeuwen bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Gou- driaan en Ottoland. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervorm de gemeenten van Genemuiden 1927 tot 1930; Huizen 1930 tot 1932; Onst- wedde 1932 tot 1947; Loenen aan de Vecht in 1947 tot 1949 en ten slotte nog ruim zeven jaar die van Giessen Nieuwkerk, waar hem met ingang 1 januari 1957 op ruim vijfenzes tig jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat werd ds. Lu teijn benoemd tot predikant mede werker bij de Nederlandse Hervorm de Bond voor Inwendige Zending op gereformeerde grondslag en vestigde hij zioh toen metterwoon te De Bilt bij Utrecht. K wMnlre notaties NED. HERV. KERKEN Beroepen te Kolder- en Dinxterveen toezegging A. de Leeuw, kand. te Utrecht; te Klazinaveen; toezegging B. W. Vermaat te St.-Nicolaasga; V Bennekom (vac. P. J. F. Lamens) J. F. Doornenbal te Oene; door de centrale kerkeraad van Amsterdam als predikant voor bijzondere werk zaamheden (ten behoeve van de Stichting Hervormde Scholen) Lans te Amsterdam-West. Aangeno men naar Meteren en Est: G. Ha moen te Oud-Alblas; naar Purmer: A. D. H. Huisman te Ruinerwold. Be dankt voor Barneveld (vac. B. Eysen- ga): P. de Jong te Veenendaal; voor Delft (vac. J. van Rootselaar): van Sliedregt te Baara. achtereen moest capituleren voor goedgerichte schoten van de rechts binnen (42). De elf Terneuzenaren hebben de resterende minuten nog alle pogingen in het werk gesteld om de achterstand te verkleinen, maar Internos verdedigde de overigens ver diende voorsprong met succes. D.E.S.K.-Zeelani Sport 6-1 Zeeland Sport heeft in de uitwedstrijd tegen lijstaanvoerder PESK een 60- nedcrlaag geleden. Een teleurstellend resultaat. Weliswaar lag een over winning voor de Vlissingers niet in de lijn der verwachtingen maar dat de nederlaag zo groot zou worden lag evenmin voor de hand. Overigens hadden de cijfers ook niet zo groot behoeven te zijn wanneer Jo Elve het voetbalspel niet zozeer had verward met het handbalspel. Tweemaal maakte deze speler onnodig hands in het strafschopgebied en dat betekende evenzovele strafschoppen, die beide een doelpunt opleverden. Maar niet alleen Jo Elve had een off-day. het gehele elftal leed hieraan, zodat de grote nederlaag alleszins verklaar baar is. Reeds na drie minuten strafte links binnen Dekkers van Desk een fout in de verdediging van Zeeland Sport af, daarmee de doelpuntenreeks ope nend. In de 15e minuut werd het 20 toen een slordigheidje in het midden veld de Zeeland Sportverdediging te machtig werd. In de 40ste minuut werd de voorsprong van DESK ver groot. toen doelman Kees de Ridder een betrekkelijk eenvoudige voorzet niet de baas kon. Toen in de 43ste minuut Jo Elve de bal in het strafschopgebied weg sloeg kreeg DESK een strafschop te nemen. Pas nadat de penalty driemaal was overgenomen kon de scheidsrechter zijn goedkeuring aan het vierde doelpunt hechten. Met deze 40-voorsprong kon DESK met een gerust hart aan de tweede helft beginnen. In de 35ste minuut liet Kees de Ridder een reeds gestopte bal vallen en de toestormende DESK- voorwaartsen hadden geen moeite er 5—^0 van te maken. Ten slotte maakte Jo Elve weer geheel onnodig hands in het strafschopgebied en DESK maak te geen fout bij het nemen van de strafschop: 60. Hoe onmachtig de voorhoede van Zeeland Sport was blijkt wel uit het feit, dat de werkelijk gevaarlijke schoten voor rust kwamen van Adrie Theune en na rust van Frans Rieteco. Er waren ongeveer 1500 a 2000 bezoekers. De Sowjetunle heeft een vijfjarenplan voor het toerisme opgesteld. Er zullen „op plaatsen die van belang zijn voor buiten landse reizigers „hotels voor 40-000 mensen, motels voor 8000 en kampeerplaatsen voor 12.000 worden gebouwd. Het werk staat onder toezicht van een nieuw reisbureau, bureau voor buitenlands toerisme genaamd. Gebieden als de noordelijke Kaukasus, Azer- beidsjan en Tadzjikistan zullen voor buiten landse toeristen worden ontsloten. Op 70e jaardag van Pieter Salomé De heer Pieter Salomé uit Mook heeft zaterdag de stamboom van de familie Salomé met talrijke namen kunnen aanvullen. Dat is te danken aan een familiereünie, die in de Gou den Poorte te Middelburg werd ge houden. Ongeveer 100 personen, die de naam Salomé dragen, hadden deze dag uit alle delen van Nederland de reis naar Zeeland ondernomen en dank zij hun aanwezigheid kon de heer Pieter Salomé de familiestam boom aanmerkelijk uitbreiden. Reeds op jonge leeftijd wa3 de Mook- se naamdrager met zijn onderzoekin gen begonnen, maar eerst na de tweede wereldoorlog kreeg de samen stelling van de stamboom duidelijk gestalte. Niettemin vertoonde de lijst enkele forse hiaten, die de heer Salo mé niet opgevuld kreeg, omdat hij zijn familieleden niet allemaal kende. Nu er echter zaterdag ter ere van zijn 70e verjaardag een reünie gehou den werd. leverde dat voldoende ken nis op om talrijke ontbrekende delen van de „legpuzzel" in elkaar te pas sen. De naam komt in Zeeland algemeen voor ln het bijzonder ln West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Omdat veel van deze Salomé's zijn uitgezworven naar alle hoeken van het land en naar het buitenland (Amerika) is er nog even het idee geopperd om de bijeenkomst in Roosendaal te houden. De grote meerderheid koos evenwel voor Zeeland. En dank zij de be moeienissen van mevrouw N. van Huijzen-Salomé uit Nijmegen en drs. B. Z, Salomé uit Nieuw-Loosdrecht was zaterdag de helft van de twee honderd aangeschreven naamdragers bijeen. De oudst bekende voorvader is Jean Baptiste Salomé, die in 1713 werd geboren in Noord-Frankrijk. In de tweede helft van de 18e eeuw emi greerde deze landbouwer, na zijn grond verkocht te hebben, uit de buurt van Rijssel naar W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Tot een eeuw geleden, ongeveer vijf generaties lang, ble ven de Salomé's daar als landbou wers wonen, daarna verspreidden zij zich over Nederland en ook daarbui- De oudste en de. jongste Salomé tij dens de familiereünie van dc onge veer 100 personen, die dc naam Sa lomé dragen. De heer Abraham Sa lomé uit Groede teas met zijn 85 jaar de oudste aanwezige Salomé, Hannah Salomé uif Arnhem dc jongste. Foto P.Z.C.) er werd dan ook dankbaar van deze unieke gelegenheid geprofiteerd om de familiebanden voor het eerst te smeden of wanneer men elkaar wél kende strakker aan te halen. De Salomé's hadden elkaar heel wat te vertellen en er werden via foto's, dia's en prenten heel wat bijzonder heden uitgewisseld. De oudst aanwezige naamdrager was de heer Abraham Salome uit Groede, 85 jaar oud; de jongae was de 5- jarige Hannah Salomé uit Arnhem. De naam van de eerste zoon van Jean Baptiste Salomé, Jemi Philippe, kwam men het meest tegen in de stamboom; negen generaties later ontmoette Pieter Salomé by zijn na speuringen nog verschillende kleine Jean Philips onder zyn familieleden. Volgen» de „lzwestla" hebben twee Ru«- sische soldaten in mei 1945 nazilelder Himrri- ler gevangen genomen. Het tweede Britse leger had bekendgemaakt dat Britse militai ren de S.S.-chef hadden gearresteerd doch volgens „lzwestla" blijkt uit het getuigenis van verscheidene Russische oud-strijders dat dit niet het geval was. De twee Russen namen Hlmmler gevangen toen de Engelse soldaten met wie zij op patrouille waren kof fie zaten »e drinken MINISTER SCHOLTEN OP C.H.U.-DAC: klaren. Tot dat Nederlandse recht behoren ook de bepalingen, die de over heid de bevoegdheid geven de haar bij internationale overeenkomst toegewe zen golflengten te verdelen door middel van een vergunningstelsel. „De toepas selijkheid daarvan staat los van de waardering die men heeft voor het Ne derlandse omroepbestel", aldus minister Scholten. Onbehagen Tijdelijk met een speldje „Regering zal oorzaak daarvan wegnemen" „Het is toch zonneklaar een eis van recht, dat regels ten aanzien van een schaars goed als go!fleng-| ten worden gesteld en dat ook de nakoming van deze regels kanj worden verzekerd. Rechtvaardig recht is het, als gelet op het overheidsgezag over golflengten ook de R.È.M. zich aan het Ne derlandse recht en gezag zal moe ten onderwerpen. Tot deze uitspraken kwam zaterdag morgen minister mr. Y. Scholten (jus titie) op de C.H.U. provinciedag, die in Schiedam wordt gehouden. De bewinds man sprak over het onderwerp „recht en politiek" en kwam tot de conclusie, dat een regering, die gevoel voor de plaats van het recht in de samenleving Het had hem verheugd, zo merkte mi- heeft. de mogelijkheid zal moeten krij- nister Scholte nog op. dat de Tweede Kamer in zo grote meerderheid het re geringsstandpunt heeft gesteund. „Daar mee is de plaats van het recht in de politiek versterkt". In het begin van zijn causerie op deze C.H.U.-provinciedag. die gehouden werd ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan van de kiesvereniging Schie dam, wees minister Scholten het verwijt van de hand als zou de C.H.U. als los zand aan elkaar hangen. „In een geheel veranderd Nederland, in een tijdperk van twee generaties, met een inmiddels ingevoerd algemeen kiesrecht, met een enorm gegroeide bevolking en ondanks ontkerstening. Hij wees er op, dat het verzet tegen de „anti-R-E.M.wet" in wezen een uiting is van een zeker onbehagen over het bestaande omroepbestel en dat getracht moet worden de open heid te vinden, die de bron van ze kere onlustgevoelens wegneemt. „Het recht krijgt nog meer gezag, als naast de onderwerping van de REJL aan het Nederlandse recht en gezag, zodanige oplossingen voor het radio- en televisiebestei worden gevonden, dat de oorzaak van de onlustgevoe lens wordt weggenomen. .Daarnaar zullen regering en parlement hard nekkig en met bekwame spoed moeten streven", aldus de man. MET LECITHINE Een produkl van llQREALi HAARCREME Stevig gebouwd „In deze periode heeft de CJI.l". zich i gehandhaafd", aldus minister Scholten. Hij concludeerde, dat de unie een stevig m gebouwd huis is. waarvan de stenen ge- 3 lukkig in kleur mogen variëren. „De grauwe kleur van het eentonig beton der partijdiscipline is dit huis vreemd". Opnieuw is een „wereldten- toonstelling van de fotogra- i fie" samengesteld - drt keer op initiatief van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Na het geweldige succes van „The family of men" nu bij na tien jaar terug werd op nieuw een centraal thema ge steld. De Duitser dr. Karl Pawek gaf in 42 groeperin gen antwoord op deze \Taag „wat is de mens?" Uit 22.000 foto's van 1200 foto grafen koos hij 555 opnamen, die door 264 topkrachten uit dertig landen bleken te zijn gemaakt. Deze op grote panelen geplakte collectie is nu in zeven steden te gelijk te zien: Zürich. Frankfurt. Essen, Düsseldorf, Recklinghau sen, Dortmund en Amsterdam De Amerikaan Kdward Steichen uit New York heeft indertijd de fotografie willen uittillen boven de aandacht van alleen de beoefe naren. Nu 125 jaar na de uitvin ding van „de gevoelige plaat" Is er alle reden zijn voorbeeld nog eens te volgen. Dr. Karl Pawek was gisteren zelf in Amsterdam om zyn thema toe te lichten. „Ik heb niet als Steichen alleen bet menselijke willen laten zien. Het ging mij meer om een optische antropologie, compleet met alle tegenstellingen. Dit uitgangspunt gaf ook gelegenheid aan te tonen, dat in wezen de wereld één is. Een Chinees wordt getroffen door dezelfde taferelen als iemand in Scandinavië. Overigens laat deze verzameling zien. dat er alweer heel wat is veranderd sinds die succesrijke eersteling. Deze expo sitie toont bijvoorbeeld in Moskou gemaakte beelden van vrouwen ln een schoonheidssalon. Dat was toen nog ondenkbaar". De in Amsterdam vrijdagavond geopende tentoonstelling omvat ook dat is nieuw geen woord tekst. „Dat zou pathetisch wor den". zo meende dr. Pawek. „De mens ziet in een foto alleen dat wat hij zelf heeft ervaren. Daar is geen uitleg bij nodig". Er zijn al met meer dan honderd musea in veertig landen contrac ten gesloten. Dr. Pawek hoopt dat deze verzameling ook zal reizen naar Azië en Afrika. Het publiek van alle continenten zal via en quêteformulieren uit gaan maken welke foto het beste antwoord geeft op de gestelde vraag- wat is de mens? Het Duitse geïllustreer de weekblad „Stern" tevens or ganisator van dit geheel looft daarvoor een hoofdprijs uit van 20.000 mark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7