Belgische wielerbond feest en renners verdienen te weinig Jan Janssen: willekeur dwang en onwettigheid DOLLE WILLEKEUR VAN OFFICIALS EN FABRIEKSDIRECTEUREN Keihard Profiteren Slechte publiciteit Rivaliteit LEO HORN: „BOTSING BUTTER EN LAGARDE EEN PUUR ONGELUK 1 Markies van Exeter de opvolger van Avery Brundage Geschiedenis op moderne wijze overgedragen ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 j~\e Koninklijke Belgische Wielerbond heeft alleen oog voor het verpachten van nationale en internationale wedstrijden, waaruit zij enorme bedragen verdienen om te congresseren, dine ren, reizen en andere festiviteiten op touw te zetten". Die uit spraak is van professor Roger Blanpain, docent in arbeidsrecht aan de Leuvense universiteit. De „affaire Peter Post" heeft die woorden nog eens duidelijk in herinnering gebracht. De houding die de K.B.W.B. in deze „zaak" nam toonde schril de belachelijke en onwettige organisatie van het Belgische wielerwezen aan. Men kent de affaire Peter Post. De Amstelvener kreeg plotseling van de K.B.W.B. een startverbod, omdat hij tijdens de laatste wereldkampioenschappen in Sallanches tégen Rik van Looy ge reden heeft. Een week later moesten de heren van de K.B.W.B. dat besluit intrekken en trachtten zij hun gezicht te redden door dit tijdelijk startverbod een „waarschuwing" te noemen. Nimmer echter hebben zij duidelijk kunnen en willen maken waarvoor zij Peter Post waarschuwden. Men behoeft echter geen insider te zijn om te begrijpen, dat de K.B.W.B.-heren het Post kwalijk ne men als hij niet meehelpt Van Looy de wereldtitel te geven. Men heeft ook weinig intelligentie nodig om te begrijpen dat een nieu we titel voor Rik meer diner-, reis- en feestgeld voor de Belgische officials oplevert. vverps Sportpaleis begTeep dat wel. Hij dwong de K.B.W.B. ••en uitzondering te maken voor de ope ningsavond van het baanseizoen in Antwerpen, zodat Peter met mij in een omnium kon starten tegen ande re sterren. Ik weet niet of er die avond K.B.VV.B.-officials In het Sportpaleis waren. Zo ja, dan moe ten hun oren getuit hebben bij het oorverdovend applaus, dat Peter van het Belgische publiek kreeg tjjdens zijn presentatieronde.... Zo'n man als De Winter, die kent het vak: ons kei harde vak. Dat het keihard is, dat heb lk nog nooit zo duidelijk gevoeld als in deze periode dat ik met de regenboogtrui omrij. Kijk es, je moet als kleine, on bekende knaap knokken, steenhard knokken om er bovenuit te komen. Daar heb je niet alleen veel renners-1 talent voor nodig, maar ook rinnne-1 Die professor heeft gezegd, dat bijna alle wielrenners slaven zijn, slaven van officials, fabrieksdirecteuren en enkele toprenners. De „affaire Peter Post" heeft hem helaas duide lijk gelijk gegeven. Alleen vergat de professor te zeggen dat toprenners ook slaven zijn: slaven van het pu bliek. Misschien dat die slavenkettln- gen Van Looy te zwaar werden. Mis schien dat hij op alle manieren die last trachtte te verminderen. Dat hij dat doet, zoals ik uitgelegd heb, pleit niet voor hem. Maar wees gerust: die zaak werkt eerder in zijn nadeel, dan in dat van Peter. Als je, wat Ik nu allemaal gezegd heb, eens overdenkt, dan vraag je je af, of beroepssport wel bestaan kan Ik geloof van wel, Ik geloof er vast in, al9 er maar betere wetten en- meer capabele mensen komen", zo besluit Jan Janssen. heeft gelijk als hij zegt dat de mees te renners knechten zijn van enkele vedetten. Maar geen jongen begint te fietsen om knecht te zijn, iedereen hoopt een vedette te worden. Dat dat maar aan enkelen lukt. dat is overal in het leven. Nou hangt het er voor die „knechten" alleen maar vanaf welke waarde ze kunnen opbrengen voor een kopman. Die waarde moe ten ze zelf weten en ze moeten die waarde weten te verkopen, zo goed mogelijk te verkopen. Maar weet U, er zijn zoveel jongens in het vak die nooit iets kunnen bereiken, gewoon omdat ze geen capaciteiten hebben, die toch door blijven fietsen, die elk contract tekenen wat ze krijgen kun nen, gewoon omdat ze blij zijn een handtekening te mogen zetten" Hockey „België mag een wielernatie zijn, het is verre van een paradijs voor wiel renners", zegt professor Blanpain. „In de zomermaanden staan hier we kelijks honderdduizenden langs we gen en omlopen om de coureurs toe te juichen of te honen, m de 70.000 cafés van België wordt avond aan avond over wielrennen gediscussi eerd met een ernst of de toekomst van het land er van afhangt. Honder den miljoenen francs uit het Belgi sche nationale inkomen worden per jaar geïnvesteerd in deze sport, ter wijl de beoefenaars ervan op en kele topfiguren na nauwelijks een gezin kunnen onderhouden en volko men overgeleverd zijn aan de dolle willekeur van officials en fabrielcs- directeuren". Een van die topfiguren, die profes sor Blanpain een uitzondering noemt, de topfiguur van dit seizoen is Jan Janssen, winnaar van de groe ne trui in de Tour de France en van de wereldtitel 1964. „Ik durf daar rustig mijn mening over te zeggen", vertelde Jan Janssen ons in een ver kwikkend openhartig gesprek „Dat kan ik beter doen dan Peter, die par tij is in die narigheid. Ook omdat ik gelukkig voor een Franse fabriek rij en dus niet zoals de meeste Neder landse coureurs mjjn brood in België moet verdienen." „Het is zoals die professor uit Leu ven zegt: er heerst in ons vak veel willekeur, dwang en onwettigheid. Dat kan ik niet ontkennen. Maar dat heeft twee oorzaken volgens my. De eerste: dat er in de leiding van deze business waarin miljoenen om gaan vaak geen deskundige men sen zitten, mensen die een grote or ganisatie kunnen leiden. Dan moet ik direct denken aan het betaalde voetbal waar je dat gebrek ook hebt. De tweede oorzaak Is, dat de renners zelf zich gedwee laten ringeloren door officials en fabrieksdirecteuren. natuurlijk een heel slechte publiciteit voor de beroepswielrennerij. Hieruit blijkt we] heel duidelijk dat in België één man alle wetten van sportief en Jan Jatissen is nu een grote ster in het wielercircus, dat van stad naar stad trekt om zich te laten bewon deren. JBoeveel koersen en om niums ik al niet tegen Anquetil heb gereden weet ik niet meer", ver telde Jan Janssen. Op de foto staan beiden Jacques Anquetil rechts weer klaar voor een duel. Lachend, maar oh, zo moe... t ander vak kiezen. In onze har de business heb je maar enkele jaren, dat je verdienen kunt. In die jaren moet je eruit slepen, wat er uit te slepen is. Daarom rij ik na het be halen van de wereldtitel van de ene koers naar de andere. Ik wil zoveel mogelijk profiteren van mijn kam pioenstrui. Mag ik? Ik heb er jaren voor geknokt. Wat de professor ech ter vergeet te zeggen, is dat zelfs dat „profiteren" alles van je eist. Elke dag bijna een of twee koersen dat mergelt je uit tot op het bot. In elke koers voorin blijven, dat ben je aan je trui verplicht Zoiets houdt nie mand vol. Ook myn vrouw lijdt mee. Als ik twee, drie volle dagen thuis in Os- sendrecht ben geweest, is dat veel. Ze ziet me eigenlijk alleen als ik er gens in de buurt een koers rij, als de organisatoren haar vragen naast me te staan by de start van de presenta tieronde. Een privéleven is er niet meer by. In Ossendrecht kankeren de bewoners op ons, omdat Cora niet van 's morgens vroeg tot 's avonds Iaat de koffie klaar heeft voor ieder die maar binnen komt vallen. Da's een Brabantse gewoonte, zeggen ze. zakelijk fatsoen kan wegtrappen. Die man ls Rik van Looy, de grote vedet te van weleerEen man, die alle middelen aangrijpt om op de top te blijven, waar ie nard van af glijdt". „Vaak zie ik mijn vrouw alleen voor de start van een presentatieronde" vertelde Jan Janssen, die nu als we reldkampioen zoveel mogelijk con tracten aanneemt en van de ene koers naar de andere reist. „Dat mergelt je uit tot op het bot", zei hij ook. Zondag zal het eerste team van M.M.H.C. de sticks gaan kruisen te gen Push III te Breda. Deze wedstrijd kan zeer spannend worden. Beide clubs zijn vorig seizoen tegen elkaar uitgekomen in de 2e klas A. Push III moest echter degraderen n 3e klas. In de uitwedstrijd behaalde de Zeeuwse club een overwinning, thuis speelden ze gelijk. De elftallen zijn vergeleken met de vorige com petitie wel sterk gewijzigd. Het he renteam uit de Baroniestad is altijd een moeilijke tegenstander geweest en M.M.H.C. zal dan ook alle zeilen moeten bijzetten om een overwinning te behalen. Kansloos is het zeer ker niet. Verdere wedstrijden in de 3e klas A zijn: TempoPelikaan, Breda III Zwart Wit III en Were Di IIRapide, Pelikaan, Breda III en Were Di II moeten hier in staat geacht worden een overwinning te behalen. Het tweede herenelftal van Middel burg gaat de reis aanvaarden naar Tilburg om daar uit te komen tegen Tilburg V Het zal .-oor het jeugdige team een zeer moeilijke opgave wor den een overwinning te behalen. De andere wedstrijden zjjn: Tilburg VI—Forward III, Zwart Wit IV—Li berty II en Breda V—Were Di III. Hier zullen waarschijnlijk Forward III Liberty 'I en Were Di III als over winnaars de velden verlaten. In de onderbond zal M.M.H.C. IV de Vlissingse club op bezoek krijgen. Het vierde Middelburgse team dat uit junioren bestaat zal het tegen het elftal uit de Scheldestad, dat uit middelbare scholieren bestaat, wel niet kunnen bolwerken. De Goesenaren zullen een moeilijke strijd te leveren krijgen. Zij zullen Olympia ontvangen en de Zeeuws- Vlamingen zijn zeer zeker in staat beide punten mee naar huis te nemen. Rit „De zingende bougie" De motor-, auto-, en bromfietsclub „De Zingende bougie" te Driewegen houdt zaterdagavond 3 oktober a.s. haar laatste rit welke meetelt voor het clubkampioenschap, De afstand welke moet worden afgelegd be draagt voor de auto's en motoren plm 65 km. en voor bromfietsers plm 37 km. Zowel start als finish is gelegen te Driewegen. Gestart wordt om 19 klasserenners met een enorme eerzucht. Dat moet je in ons vak hebben, wil je boven de massa uitko men. Zolang die twee een koppel vormden en elke zesdaagse beheer sten, ging het goed. Maar toen kwam er ruzie om financiën. Wat dat pre cies was gaat mij en niemand wat aan. Vanaf die tijd werden ze grote rivalen. Zo groot, dat Peter voor de strijd in Sallanches rondbazuinde, dat Rik in ieder geval geen wereld kampioen zou worden. Peter had zijn roden om tegen Van Looy te ryden. oen zou worden, hij zijn macht zou misbruiken om buitenlandse en vooral Nederlandse coureurs uit Bel gië te banen Van Looys redenering was: die Hollanders komen zich op Belgische koersen in vorm rijden om ons versta: mij in de strijd om de wereldtitel zo goed mogelijk te genstand te kunnen geven. Met die redenering zou Van Looy zo ver telden me enkele Belgische wieler- specialisten de Belgische officials tot hun belachelijke maatregel tegen Post hebben weten te dwingen. Die K.B.W.B.-heren begrepen niet, dat zij door toe te geven aan de wensen van Van Looy in feite het graf graven voor de Belgische wielersport. Want juist de deelname van buitenlandse coureurs maakt een koers interes sant voor het publiek." „Weg met dictatuur B.W.B. Corrrptie Standaert-Van Looy" staat er op het spandoek dat Nederlandse unelrensupporters in België ronddragen. Peter Post, Jan Janssen en Benoni Behept de Belgische „knecht" die vorig jaar zijn meester Van Looy de wereld titel ontnam laten het maar rustig over zich heen gaan. De flffaire Peter Post" toon de alleen maar aan tot welke houding één vedette in België een hele bond kan brengen. Na wedstrijd Go Ahead - Enschede K.L.M.-afdeling Perplex r» na aantijgingen tegen manager Beltman (Van een onzer verslaggevers) Bentveld „Ik stond er met myn neus bovenop en heb duidelijk zien gebeu ren hoe rechtshalf Butter van Go Ahead in botsing kwam met doel man Lagarde van Enschede. Het was een puur ongeluk, waarbij van opzet absoluut geen sprake was. Hoogstens zon kannen worden ge zegd, dat de over het algemeen als pittig bekend staande Butter wat on besuisd de bal nog probeerde te spe len. Ik zag er beslist geen overtre ding in", zegt scheidsrechter Leo Horn, die afgelopen zondag de lei- 1 iig had van Enschede. Afde ling) van de K.L.M. op Schiphol, die zich nagenoeg uitsluitend bezig houdt met revisieopdrachten van de NAVO, £25 t? vïSS Het upS..Se "7 "*- er blijkbaar ook zo over, want het,ting volgend jaar juli geen opdrach- veriiet al lang voor het eindsignaal ten meer hebben voor het ruim 350 «VSr eïïA™. personeel. I.c, con.rnc. missen, vind ik vreselijk. Een aardi- tussen de defensie-autoriteiten en de ge jongen, die ik graag mag. Maar i k.L.M. is niet verlengd. geluk was een puur nogmaals, het ongel toevallige samenloop van omstandig heden". Leo Horn voegde er nog aan toe: „In Dublin was er woensdagavond ook zo'n botsing. Een speler van Sham rock Rovers probeerde een te ver voor zich uit gespeelde bal nog te spelen, terwijl de doelman van Rapid Wien uitlopende zich naar de bal Dit is gebleken uit besprekingen tus sen de K.L.M. en de vakbonden. De heer J. de Graalf, secretaris van de bedrijfsgroep burgerluchtvaart van de Nederlandse Bond van Vervoers- personeel, is van oordeel dat het vraagstuk van de overtolligheid van deze 350 K.L.M.'ers te zijner tijd moet j worden bezien tegen de achtergrond stortte. Door de botsing liep hij een'van het voor de hele K.L.M. te voeren wenkbrauwblessure op, die nog op overtolligheidsbeleld. In drie jaar het vela w-erd verzorgd. Ook daar üjds is het K.L.M. personeel met ruim een pijnlijke samenloop van omstan- 2000 man verminderd en in de komen- digheden, die voor de doelman geluk- de jaren zai he: personeelsbestand kig goed afliep. Een overtreding was aanzienlijk inkrimpen. De ophef- ,J b"de° vaa de Turmp fcHekent. dat de- geïeid. vertelde mm gisteravond per- s te oclwikkelmg wordt versneia Hoe- plex te staan na het lezen van de Ten slotte wilde Leo Horn er nog op w!J- wel de neer De Graaft besii-. me. aantijgingen van het Enschedebe- J-' v-akrvA-wa- stuur tegen Go Aheadmanager Belt man: „We kennen Beltman allemaal) als een harde jongen, die van disci pline houdt, maar ook en in de eerste plaats van sportiviteit. Niet voor niets heeft Go Ahead de „fair play- cup" twee jaar in successie gewon nen, al ging het afgelopen seizoen de beker na loting naar een andere club. Ook het tweede elftal en het jeugd- elftal van Go Ahead had geen enkele speler die zelfs maar een waarschu wing ontving in de afgelopen seizoe nen. Dat is eveneens het werk van Beltman" zen, dat veel doel verdedigers ontzet-1 gelooft dat die 3o0, mees*, vakoekwa- tend veel risico nemen door de ma-;me K.L.M.'ers, op straat komen te nier waarop zij zich met ware doods- staan. In de eerste plaats acht hij verachting voor aanstormende te-,de kans groot, dat zij in andeTe genstanders plegen te gooien" het is K.L.M. afdelingen te werk kunnen soms een wonder dat alles goed af- worden gesteld. Voorts heeft de Fok- loopt", zegt de man met werelderva- kerfabriek permanent belangstelling ring. Ivoor vakbekwame metaalbewerkers. C „OLYMPISCHE KALENDEI Openingsceremonie s; 1 Si - s- je 1 p. I f T- 1 5 Si 3: L 1 1 5 t 5 §t s 1 1 1 i 5 1 1 Sluitingsceremonie y.TA' A-Mi- ■:liil.5-li;!'Jü'fi"-Ml":I--vv Over de wedstrijd zelf zegt Leo Horn: „Een tamme sfeerloze wedstrijd in alle vrede en rust gespeeld, waarin Uienexport is goed op gang gekomen Zal 1964 een goed jaar worden voor de uienverbouwende landbouwers? Naast goede oogstrcsultaten blijkt nu ook de export goed op gang te zijn gekomen gedurende de eerste maan den Ihalf juli tot half september '64). Deze export bedroeg 27 miljoen kg, tegen 22 miljoen kg. in de overeen komstige periode van 1963. Er is vraag naar uien uit West-, Duitsland en uit Engeland, de twee voornaamste afnemers. Droogte in Oost-Europa en in Enge land zelf schijnt Je oorzaak te zijn dat de groei van de uien daar minder goed is geweest dan in andere jaren. Ook Spanje heeft vai de droogte te lijden gehad, wat evenwel niet weg neemt dat aanvoeren van Poolse, Spaanse en Hongaarse uien op de Westduitse en Engelse markt tege moet kan worden gezien, waardoor de kans bestaat dat onze export de eerstvolgende weken wordt afgeremd. 0 De Weense universiteit, een der oudste van Europa, viert in mei 1965 haar 600ste verjaardag met Jubileumfeesten van een week. die door afvaardigingen van een paar honderd buitenlandse universiteiten zullen worden bijgewoond. A.R.-voorzitter bepleit gezamenlijk stembusprogramma De heer J. Smallebroek, voorzitter van de A.R.-fractie in de Tweede Kanier, heeft donderdagavond tijdens een fo- rumbyeenkomst in Utrecht, gezegd, dat hy pogingen van K.V.P., A.R. en C.H.U. om tot één gezamenlyke stembuspro gramma te komen, zeer zou toejuichen. Hij pleitte tevens voor de tot stand ko ming van één reformatorische partij. Het samengaan van A.R. en C.H. achtte hij een taak voor deze generatie, een taak die met veel wijsheid zal moeten worden volbracht. Bij ons (a.r.) ligt de intentie om dat te doen, zo verklaarde hij met nadruk. Daarnaast zou hij een grote samenwerking tussen de reforma torische partij enerzijds en de K.V.P. an derzijds willen zien. De vraag of Avery Brundage, de 77-ja- rige Amerikaanse president van het In ternationale Olympische Comité zal worden herkozen of opgevolgd door de markies van Exeter, is er een die velen In Tokio bezighoudt. Het antwoord ligt tot midden volgende week opgeborgen in een kluis van het Imperial Hotel. Dan zal bekend worden gemaakt hoeveel le den van het I.O.C. per post op Brundage hebben gestemd en hoeveel op de Engelse Markies. Sedert 1952 toen Avery Brundage in Helsinki tot president "van het I.O.C. werd gekozen is er al „strijd" tussen de ze twee „olympiërs". Wanneer de 60-ja- rige markies van Exeter, die thans vice- president is. gekozen wordt, verwacht men dat hij het voorzitterschap van de „NAAR WIJDER HORIZON" Zeeuws voorwoord in „Heldenstrijd om de polen" wereld. Ook wie zich niet zo erg in teresseert voor geschiedenis zal met J-~- boeken in zijn hand over J~ internationale atletiek federatie (LA.A. F.) niet zal opgeven, algemeen is men) ervan overtuigd dat Avery Brundage 1 zich bij een „nederlaag" terug zal trek ken uit de Olympische beweging. In 1952 versloeg millionair Brundage zijn tegenkandidaat met 30 tegen 17 stemmen. In Tokio zal het verschil, hoe de stemming ook verloopt, aanmerkelijk minder zijn. Aanklacht tegen manager Beltman De trainer van Sportclub Enschede, Friedrich Donnenfeld. heeft donderdag morgen langs gerechtelijke weg een; aanklacht ingediend aan het adres van! de heer Beltman, manager van de De-i venter eredivisieclub Go Ahead, wegens 1 een nieuwe serie fraai uit gevoerde historieboeken van uitgeverij W. Gaade te Den Haag. Als eerste twee delen zijn verschenen „Ridders der kruistochten" van Jay Williams en Margaret B. Freeman en „Heldenstrijd om de polen" van Ralph K. Andrist en George J. Du- fek. Deze serie is een Nederlandse bewerking van een oorspronkelijk Amerikaanse uitgave. De beide genoemde boeken geven een interessante, allereerst visuele inlei- illustraties zijn van voortreffelijke kwaliteit. Het is niet voor niets, dat wij nu al over de illustraties van de ze boeken schrijven Zij maken de hoofdmoot uit van de werken. De boeken zijn door de illustraties ty pische specimen geworden van de moderne opvatting van geschiedenis vertellen: op bevattelijke wijze met veie, kleurige en duidelijke illustra ties met niet te uitgebreide, maar wel volledige bijschriften, die op zich al noden tot verder kijken en verder lo- Die illustraties omvatten kaarten, oude afbeeldingen, zoals van tapijten uit boeken uit de onderhavige perio den, van munten, enzovoort. Gecomprimeer Dan de tekst: een gecomprimeerde, maar toch volledige tekst, ge makkelijk leesbaar^ de verta ling is doorgaans goed met cita ten, die het geheel in zijn tijd plaat sen. De plaatsing van de tekst tussen de illustraties is van dien aard. dat het de lezer beslist weinig moeite kost om van platen met" bijschrift over te gaan naar de tekst. Alleen kwamen we hier en daar nog 'n onge corrigeerde zetfout tegen. Het ls wel noodzakelijk, dat deze ontsieringen in de eventueel volgende drukken wor den weggewerkt- Als men de twee werken van deze „Naar wijder horizon"-serie bekijkt, komt de gedachte op aan de geschie denisboekjes op de scholen: een jaar tallenboekje bijvoorbeeld, wel prak tisch, maar voor scholieren van v.h m.o, toch altijd oninteressante kost. Daarnaast zijn er in de studiestof voor het geschiedenisonderwijs al verschillende interessante geschiede nisboeken verschenen. Deze werken van Gaade passen goed in die reek sen, maar staan dan toch wel beslist vooraan. Het zijn boeken, die een voortreffelijke inleiding geven op de geschiedenis van het mensdom en de Ze zijn systematisch van opzet en winnen aan waarde door de verwij zing naar andere werken voor wie meer wil weten over de onderwerpen, die in deze serie worden behandeld. Bovendien bevatten de boeken een uitgebreid register. Zeeuws voorwoord In „Ridders der kruistochten" passe ren de kruistochten op Interessan te wijze de revue. „Eens werden de kruistochten als „duister" afgeschil derd, van weinig culturele waarde. Thans ziet men m dat deze periode in de mislukkingen zowel als triomfen één van de werkelijk grote in de ge schiedenis der mensheid is geweest", schrijft Margaret Freeman" in het voorwoord tot dit werk. Dat :s dan ook het uitgangspunt geweest voor het kruistochtenboek. dat een verhel derende kijk geeft op deze interes sante periode uit de historie. Sjef van Dongen, de Zeeuw J. M. A. C. van Dongen, lid van Gedeputeerde Staten voor Zeeland, schreef een voorwoord voor het boek „Helden- stryd om de polen". Zoals bekend maakte hij reizen naar Spitsbergen, waar hij van 1923 tot 1928 verbleef. De boeken, die hij daarover schreef „Een Hollandse jon gen in het hoge noorden: leven en avonturen op Spitsbergen" (1929) staan beide onder de „nadere verwij zing". De heer Van Dongen herinnert er in zyn voorwoord aan. dat hij tij dens zijn Spitsbergen-periode Byrd met diens Fokkervliegtuig zag star ten om als eerste over de noordpool te vliegen. „Even na hem vertrok van dezelfde plaats de grote Noor Amundsen met het luchtschip „Norge" voor een vlucht over de noordpool naar Alaska. Wilkïns en Sielson logeerden bij ons na hun avontuurlijke vlucht van Alaska via de pool naar Spitsbergen Maar ook heb ik het drama Nobile van nabij meegemaakt ais het zoveelste bewijs, dat dit gebied zich slechts met gTote risico's en met inspanning van de uiterste krachten laat bena"deren", al dus de heer Van Dongen in het voor woord. Het poolboek is een bijzonder lezens- en kykenswaardig werk geworden over een land, naar de woorden van de heer Van Dongen „hard. koud, on verbiddelijk. Echter ook fascinerend mooi en groots, een gebied waar de mens volledig mens kan zijn in Gods ongerepte natuur, een land waar men zijn krachten kan beproeven, en «aar men steeds naar terugverlangt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9