ASSISTENTEN PHILIPS TERNEUZEN MEDEWERKERS Belgische wielerbond feest en renners verdienen te weinig Jan Janssen: willekeur dwang en onwettigheid N.V. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN 1 AXEL "ADZAND HOOFDPLAAT HULST XLOOSTERZANDE 10STBURG TUIS IRNEUZEN .JZENDIJKE DOLLE WILLEKEUR VAN OFFICIALS EN FABRIEKSDIRECTEUREN VLACO N.V. - TERNEUZEN m. UITVOERDER. 1 Rivaliteit Slechte publiciteit Keihard Profiteren 0SUTAGAS_^r IJZERHANDEL TAZELAAR, zaterdag 3 oktober 1964 VVfssei Zeeuws-Vtaanderen PROVINCIALE ZEEOWBE COURANT 9 „Weg met dictatuur B.W.B. Corruptie aSndaert-Van Looy" staat er op het spandoek dat Nederlandse wielrensupporters in België ronddragen. Peter Post, Jan Janssen en Benoni Beheyt de Belgische ,Jcnecht" die vorig jaar zijn meester Van Looy de wereld titel ontnam laten het maar rustig over zich heen gaan. De .affaire Peter Post" toon de alelen maar aan tot welke houding één vedette in België een hele bond kan brengen. vraagt voor de administratie van haar bedrijf te Terneuzen die onder leiding van het hoofd van deze afdeling een werk zaam aandeel krijgen in de verdere uitbouw van de administra tie. Gegadigden in de leeftijd van 25 tot 35 jaar in het bezit van de diploma's M.B.A., S.P.D., of studerend hiervoor, kunnen solli citaties richten aan onze afdeling personeelszaken, mr. F. J. Haarmanweg 25 te Terneuzen. heeft in verband met uitbreiding van werkzaamheden op verschillende afdelingen nog plaatsingsmogelijkheid voor in 3- en 2-ploegendienst Inlichtingen op onze zittingsavonden te dinsdag 6 okt. a.s. in café „Centraal", M. Lekens, Markt 25. 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur. maandag 5 okt. a.s. in café „De la Paix", R. Dieleman, Noord straat 1, 's avonds van 7.30 tot 8.00 uur. dinsdag 6 okt. a.s. in hotel-café-restaurant „Du Commerce", A. Jansens, Mariastraat M 50. 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur maandag 5 okt. a.s. in café „De Vriendschap", J. Martens, Kerselaan 7. 's avonds van 7.30 tot 8.00 uur. donderdag 8 okt. a.s. in café-restaurant De Bruyn, Achter de Kerk, K. Nieuwstraat 13, 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur. donderdag 8 okt. a.s. in café-restaurant „De Reizende Man". J. de Waal-Baart, Hof te Zandeplein 24, 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur. maandag 5 okt. a.s. in café „1'Ambassadeur", Eenhoornplant soen 2. 's avonds van 8.15 tot 9.00 uur. dinsdag 6 okt. a.s. in café „Lamminsvliet", W. Groosman- Schccpcrs, Kade 3. 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur. maandag 5 okt. a.s. in lunchroom v. d. Assche, Noordstraat 5. Terneuzen, 's avonds van 8.15 tot 9.00 uur. donderdag 8 okt. a.s. in café-restaurant „La Porte d'Or", P. Provoost. Markt 19. IJzendijke. 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur Dagelijks van 9.00 tot 12.00 en van 2.00 tot 5.00 uur op onze afdeling Personeeizaken, mr. F. J. Haarmanweg 25, Terneuzen. Bastionstraat 10, vraagt voor haar woningbouw in Oost-Zeeuwsch- B Vlaanderen een: Gedacht wordt aan personen tussen 25-35 jaar, met een ruime ervaring in een soortgelijke functie. Sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. r\e Koninklijke Belgische Wielerbond heeft alleen oog voor het verpachten van nationale en internationale wedstrijden, waaruit zij enorme bedragen verdienen om te congresseren, dine ren, reizen en andere festiviteiten op touw te zetten". Die uit spraak is van professor Roger Blanpain, docent in arbeidsrecht aan de Leuvense universiteit. De „affaire Peter Post" heeft die woorden nog eens duidelijk in herinnering gebracht. De houding die de K.B.W.B. in deze „zaak" nam toonde schril de belachelijke en onwettige organisatie van het Belgische wielerwezen aan. Men kent de affaire Peter Post. De Amstelvener kreeg plotseling van de K.B.W.B. een startverbod, omdat hij tijdens de laatste wereldkampioenschappen in Sallanches tégen Rik van Looy ge reden heeft. Een week later moesten de heren van de K.B.W.B. dat besluit intrekken en trachtten zij hun gezicht te redden door dit tijdelijk startverbod een „waarschuwing" te noemen. Nimmer echter hebben zij duidelijk kunnen en willen maken waarvoor zij Peter Post waarschuwden. Men behoeft echter geen insider te zijn om te begrijpen, dat de K.B.W.B.-heren het Post kwalijk ne men als hij niet meehelpt Van Looy de wereldtitel te geven. Men heeft ook weinig intelligentie nodig om te begrijpen dat een nieu we titel voor Rik meer diner-, reis- en feestgeld voor de Belgische officials oplevert. „België mag een wielernatie zijn, het is verre van een paradijs voor wiel renners", zegt professor Blanpain. „In de zomermaanden staan hier we kelijks honderdduizenden langs we gen en omlopen om de coureurs toe te juichen of te honen. In de 70.000 cafés van België wordt avond aan avond over wielrennen gediscussi eerd met een ernst of de toekomst van het land er van afhangt. Honder den miljoenen francs uit het Belgi sche nationale inkomen worden per jaar geïnvesteerd in deze sport, ter wijl de beoefenaars ervan op en- Hockey Zondag zal het eerste team van M.M.H.C. de sticks gaan kruisen te gen Push III te Breda. Deze wedstrijd kan zeer spannend worden. Belde clubs zijn vorig seizoen tegen elkaar uitgekomen in de 2e klas A. Push III moest echter degraderen naar de 3e klas. In de uitwedstrijd behaalde de Zeeuwse club een overwinning, thuis speelden se gelijk. De elftallen zijn vergeleken met de vorige com petitie wel sterk gewijzigd. Het he renteam uit de Baroniestad is altijd een moeilijke tegenstander geweest cn M.M.H.C. zal dan ook alle zeilen moeten bijzetten om een overwinning te behalen. Kansloos is het zeer ze ker niet. Verdere wedstrijden in de 3e klas A zijn: TempoPelikaan. Breda iii Zwart Wit III en Were Di IIRapide, Pelikaan, Breda III en Were Di II moeten hier in staat geacht worden een overwinning te behalen. Het tweede herenelftal van Middel burg gaat de reis aanvaarden naar Tilburg om daar uit te komen tegen Tilburg V. Het zal voor het jeugdige team een zeer moeilijke opgave wor den een overwinning te behalen. De andere wedstrijden zijn: Tilburg VIForward III. Zwart Wit IVLi berty II en Breda V—Were Di III. Hier zullen waarschijnlijk Forward III Liberty *1 en Were Di III als over winnaars de velden verlaten. In de onderbond zal M M.H.C. IV de Vlissingse club op bezoek krijgen. Het vierde Middelburgse team dat uit junioren bestaat zal het tegen het elftal uit de Scheldestad, dat uit middelbare scholieren bestaat, wel niet kunnen bolwerken. De Goesenaren zullen een moeilijke strijd te leveren krijgen. Zij zullen Olympia ontvangen en de Zeeuws- Vlamingen zijn zeer zeker in staat beide punten mee naar huis te nemen. Jan Janssen is nw een grote ster in het wielercircus, dat van stad naar stad trekt om zich te laten beioon- deren. ,JIoeveel koersen en om niums ik al niet tegen Anquetil heb gereden weet ik niet meer", ver telde Jan Janssen. Op de foto staan beiden Jacques Anquetil rechts weer klaar voor ee nduel. Lachend, maar oh, zo moe... natuurlijk een heel slechte publiciteit voor de beroepswielrennerij. Hieruit bltjkt wel heel duidelijk dat in België één man alle wetten van sportlef en zakelijk fatsoen kan wegtrappen. Die man is Rik van Looy, de grote vedet te van weleerÉén man die alle middelen aangrijpt om op de top te blijven, waar ie hard van af glijdt". men. Zolang die twee een koppel vormden en elke zesdaagse beheer sten, ging het goed. Maar toen kwam er ruzie om financiën. Wat dat pre cies was gaat mij en niemand wat aan. Vanaf die tijd werden ze grote rivalen. Zo groot, dat Peter voor de strijd in Sallanches rondbazuinde, dat Rik in ieder geval geen wereld kampioen zou worden. Peter had zijn reden om tegen Van Looy te rijden En Peter niet alleen, alle buitenland se renners die in België wel eens een prijs wegpikken. Men wist namelijk dat als Van Looy weer wereldkampi oen zou worden! hij zijn macht zou misbruiken om buitenlandse en vooral Nederlandse coureurs uit Bel gië te banen Van Looys redenering was: die Hollanders komen zich op Belgische koersen in vorm rijden om ons versta: mij in de strijd om de wereldtitel zo goed mogelijk te genstand te kunnen geven. Met die redenering zou Van Looy zo ver telden me enkele Belgische wieier- specialisten de Belgische officials tot hun belachelijke maatregel tegen Post hebben weten te dwingen. Die K.B.W.B.-heren begrepen niet, dat zij door toe te geven aan de wensen van Van Looy in feite het graf graven voor de Belgische wielersport. Want juist de deelname van buitenlandse coureurs maakt een koers interes sant voor het publiek." „Vaak zie ik mijn vrouw alleen voor de start van een presentatieronde vertelde Jan Janssen, die nu als we reldkampioen zoveel mogelijk con tracten aanneemt en van de ene koers naar de andere reist. ,fiat mergelt je uit tot op het bot", zei hij ook. kele topfiguren na nauwelijks een gezin kunnen onderhouden en volko men overgeleverd zijn aan de dolle willekeur van officials en fabrieks directeuren". Een van die topfiguren, die profes sor Blanpain een uitzondering noemt, de topfiguur van dit seizoen is Jan Janssen, winnaar van de groe ne trui in de Tour de France en van de wereldtitel 1964. „Ik durf daar rustig mijn mening over te zeggen", vertelde Jan Janssen ons in een ver kwikkend openhartig gesprek. „Dat kan ik beter doen dan Peter, die par tij is in die narigheid. Ook omdat ik gelukkig voor een Franse fabriek rij en dus niet zoals de meeste Neder landse coureurs mijn brood in België moet verdienen." „Het is zoals die professor uit Leu ven zegt: er heerst in ons vak veel willekeur, dwang en onwettigheid. Dat kan ik niet ontkennen. Maar dat heeft twee oorzaken volgens m(j. De eerste: dat er in de leiding van deze business waarin miljoenen om gaan vaak geen deskundige men sen zitten, mensen die een grote or- rlsatie kunnen leiden. Dan moet direct denken aan het betaalde voetbal waar je dat gebrek ook hebt. De tweede oorzaak is, dat de renners zelf zich gedwee laten ringeloren door officials en fabrieksdirecteuren. - werps Sportpaleis begreep dat wel. Hjj dwong de K.B.W.B. een uitzondering te maken voor de ope ningsavond van het baanseizoen in Antwerpen, zodat Peter met mij in een omnium kon starten tegen ande re sterren. Ik weet niet of er die avond K.B.W.B.-offieials in het Sportpaleis waren. Zo ja, dan moe ten hun oren getuit hebben by het oorverdovend applaus, dat Peter van het Belgische publiek kreeg tijdens zijn presentatieronde,... Zo'n man als De Winter, die kent het vak: ons kei harde vak. Dat het keihard is, dat heb ik nog nooit zo duidelijk gevoeld als in deze periode dat Ik met de regenboogtrui omrij. Kijk es, je moet als kleine, on bekende knaap knokken, steenhard knokken om er bovenuit te komen. Daar heb je niet alleen veel renners talent voor nodig, maar ook onnoe melijk veel wilskracht. Die professor heeft gelijk als hij zegt dat de mees te renners knechten zijn van enkele vedetten. Maar geen jongen begint te fietsen om knecht te zijn, iedereen hoopt een vedette te worden. Dat dat maar aan enkelen lukt, dat is overal in het leven. Nou hangt het er voor die „knechten" alleen maar vanaf welke waarde ze kunnen opbrengen voor een kopman. Die waarde moe ten ze zelf weten en ze moeten die waarde weten te verkopen, zo goed mogelijk te verkopen. Maar weet U, er zrjn zoveel jongens in het vak die nooit iets kunnen bereiken, gewoon omdat ze geen capaciteiten hebben, die toch door blijven fietsen, die elk contract tekenen wat ze krijgen kun nen, gewoon omdat ze blij zijn een handtekening te mogen zetten". Die jongens zijn gek, dat ze geen ander vak kiezen. In onze har de business heb je maar enkele jaren, dat je verdienen kunt. In die jaren moet je eruit slepen, wat er uit te slepen is. Daarom rij ik na het be halen van de wereldtitel van de ene koers naar de andere. Ik wii zoveel mogelijk profiteren van mijn kam pioenstrui. Mag ik Ik heb er jaren voor geknokt. Wat de professor ech ter vergeet te zeggen, is dat zelfs dat profiteren" alles van je eist. Elke dag bijna een of twee koersen dat mergelt je uit tot op het bot. In elke koers voorin blijven, dat ben je aan je trui verplicht. Zoiets houdt nie mand vol. Ook mijn vrouw lydt mee. Ais ik twee, drie volle dagen thnls in Os- sendrecht ben geweest, Is dat veeL Ze ziet me eigenlijk alleen als ik er gens in de buurt een koers rij. als de organisatoren haar vragen naast me te staan bij de start van de presenta tieronde. 'Een privéleven is er niet meer bij. In Ossendrecht kankeren de bewoners op ons, omdat Cora niet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de koffie klaar heeft voor ieder die maar binnen komt vallen. Da's een Brabantse gewoonte, zeggen ze. Die professor heeft gezegd, dat bijna alle wielrenners slaven zijn, slaven van officials, fabrieksdirecteuren en enkele toprenners. De „affaire Peter Post" heeft hem helaas duide lijk gelijk gegeven. Alleen vergat de professor te zeggen dat toprenners ook slaven zijn: slaven van het pu bliek. Misschien dat die slavenkettin- gen Van Looy te zwaar werden. Mis schien dat hij op alle manieren die last trachtte te verminderen. Dat hij dat doet, zoals ik uitgelegd heb, pleit niet voor hem. Maar wees gerust: die zaak werkt eerder in zijn nadeel, dan in dat van Peter. Als je, wat ik nu allemaal gezegd heb, eens overdenkt, dan vraag je je af, of beroepssport wel bestaan kan. Ik geloof van wel, Ik geloof er vast in, als er maar betere wetten en- meer capabele mensen komen", zo besluit Jan Janssen. klasserenners met een eerzucht. Dat moet je in ons vak hebben, wil je boven de massa uitko- Per boot, bus of trein, laat de P.Z.C. uw reisgenoot zijn. Welkom in huis, zo'n handige SHELL BUTAGAS-rolkachel (met ingebouwde fles!). Wat een gemak! Wat een uitkomst! Komt u eens kijken op onder staand adres. Ook u zult warmlopen voor deze ideale wijze van bijverwarmenl Noordstraat 19 TERNEUZEN - Tel. 0 1150 - 2151.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 33