Eén (uit Zierikzee) tegen allen Zeeuwse Collecte: speeltuinwerk, Anjerfonds en vakantieweken BILT Goesenaar stond voor elfde maal terecht ALMANAK Belg verongelukt op Scheldepoortwerf Twee maanden cel voor bedreiging S AWE MA NV Onderzoek naar de doodsoorzaak van vrouw in Sluiskil SINT-ANNALAND ZIET TOEKOMST IN GROOTSCHEEPSE JACHTHAVEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 OKTOBER 1904 (Van onze radio- en t.v.-red actie) Bols ward is de eerste plaats, welke zal meespelen in de grote N.C.R.V.-quiz „een te gen allen". De uitzending is woensdag 21 oktober. De stad krijgt vijf denkvragen en vijf doevragen op te los sen, die zullen worden opge geven door een inwoner van Zierikzee. Wie dat zal zijn is nog niet bekend. Er zijn drie kandidaten voor de rol van uitdager. De selectie is vol gende week. Dick van Bommel, het hoofd van de amuse.nentsafdeling van de N.C.R.V.-televisie, is donder dagavond in Bolsward geweest om het gemeentebestuur en be stuurders van plaatselijke ver enigingen te vertellen hoe het in de quiz toegaat en wat er moge lijkerwijze voor opgaven zullen moeten worden opgelost. Als Bolsward de tien vragen niet alle goed oplost, komt Zie rikzee aan de beurt. Wint de vragensteller, dan komt hij in een volgende quiz uit tegen een grotere stad. In totaal heeft hij vier kansen. Will Hartingsveld, die in Bus- sum de centrale regie van het programma krijgt is enthousiast over de medewerking die Bols ward en Zierikzee verlenen. De burgemeester van Zierikzee heeft zelf geen televisie en is bij buren gaan kijken naar een Belgische aflevering van het spel. Daarop bood hij de N.C.R. V. al zijn hulp aan. Het huwelijk, dat gistermiddag in het Middelburgse stadhuis werd vol trokken, trok in sportkringen van de hoofdstad, vooral tvin de zijde van de voetballers van MuUlelburg veel belangstelling. In het huwe lijksbootje stapten toen namelijk Jan Bostelaar, eerste-elftalspeler en ,Jiet kanon" van de voetbalclub Middelburg, en mej. Tineke. Bra- venboer. Jan zorgt er verder voor, dat de Middelburgse sportvelden al tijd in orde zijn, terwijl Tineke er toe bijdraagt dat de sportmensen en supporters niet op een „droogje" hoeven te zitten. Foto P.Z.C.) Examens aan chr. kweekschool Bij de aan de Christelijke Kweek school voor Zeeland gehouden exa mens van de Ille leerkring (volledig bevoegd onderwijzer) slaagden de volgende kandidaten: mej. J. T. van Zweeden, Goes en de heren: A. Aar- jnoutse. Gapinge; H. C. van den Berg, Middelburg: C. de Bliek, Schoondijke; IC. van Eenennaam, Middelburg: K. Houterman, Serooskerke; C. Lieven- se, Westkapelle; P. Lievense, West- kapelle; A. Muniten, Veere; A. Steke- tee, Vlissingen. Er moesten 6 kandi daten worden afgewezen terwijl 4 kan didaten een herexamen kregen. ELKE CENT WORDT VOOR ZEEUWEN BESTEED Dodelijk ongeval op rijksweg 58 De 64-jarige fruitkwekersknecht H. Steenepoorte uit Kapelle is vrijdag avond op rijksweg 58 bü Schore met zijn bromfiets door een auto gegre pen. 's Avonds laat is hij aan de op gelopen verwondingen overleden in het St.-Joannaziekenhuis te Goes. De heer Steenepoorte was weduwnaar. Het ongeval ontstond omstreeks half tien. Het slachtoffer stak op zijn bromfiets plotseling de weg over, ko mend van de driesprong bij de Molen weg. Hij werd gegrepen door een auto uit de richting Bergen op Zoom, bestuurd door de Nederlandse zee man J. B. uit Hongkong. De heer Steenepoorte was werkzaam bij een kweekbedrijf en zaadhandel in Ka pelle. DE COLLECTE HEEFT OP TALRIJKE OBJECTEN STIMULEREND EFFECT In de periode van maandag 5 tot en met zaterdag 10 oktober zullen enkele honderden collectrices leden van alle twaalf vrouwenvereni gingen m Zeeland weer moedig op pad gaan voor de Zeeuwse Col lecte 1964. Er zijn bijzonder veel objecten, waarvoor deze dames col lecteren, maar zij zullen zich ongetwijfeld gesterkt weten door de gedachte, dat de Zeeuwse Collecte een grote belangstelling bij de Zeeuwse bevolking heeft gekregen. Bovendien is het belangrijk, dat elke cent van deze provinciale collecte in Zeeland en voor Zeeuwen besteed wordt! Het is thans de twaalfde collecte, die het provinciaal bestuur van de Nederlandse federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening (V.V.H.) waarbij alle vrouwenorganisaties aan gesloten zijn op verzoek van en in samenwerking met de Stichting Zeeland organiseert. Tijdens een bijeenkomst in het kantoor Burgh, Terneuzen, Arnemuiden, Nieu- TE KOOP ZEEWAARDIG STALEN MOTORJACHT Lang 10,20 m, breed 3,25 m; diep gang 1,10 m met 86 pk DAF-die- selmotor. Zeer geschikt voor de Noordzeesportvisserij. Alles plm. 1 jaar oud. TELEFOON (01172) 477 Leeuwse Slorm Ifef veel genoegen lezen wij iedere dag weer piloot Storm", die, nu we aflevering 2830 hebben bereikt, blijkens het opschrift nog steeds in de stratosfeer ontvoerd is. Dat is nu al negen jaar zo en juist dit soort hardnekkigheid kan men een zekere charme niet ontzeggen. De strip mag dan allerberoerdst getekend zijn de tekst maakt veel goed. Wie de belevenissen van Storm regelmatig volgt, weet dat deze droomgestalte een vent met een hart herbergt, een kerel met een ondernemingslust en verant woordelijkheidsbesef, die hem daar brachten waar toij hem het lief ste zien, een goed eind buiten de dampkring. Wij weten dat er massa's mensen zijn, die Storm niet mogen Zij vinden hem een te gladde, ge polijste jongen, die zelfs bij de hevigste onlusten tot het goedge- kamde G.G.-type blijft behoren. Zij vinden, dat Storms schermut selingen in hun afloop wat mank gaan aan eenzijdigheid, maar ver geten, dat een stripfiguur voort- bestaat bij de gratie van zijn over winningen. Men vergeet bijv. ook, dat ver schillende figuren zijn ontleend aan een werkje, waarmee nog al tijd het grootste deel van het Ne derlandse volk direct na het lees- plankje mee kennismaaktWant ww zal het zijn ontgaan, dat de wakkere Marsmannen Ath en Sinh niets anders dan de epigoontjes zijn van Ot en Si en t .fltorms voertuig heef de Zeepbel" schrijft een boosaardige lezer uit Middelburg, ,4"ar moet U eens in prikken". Wij dénken er niet aan. En als we hier zijn zwakke plaats onthullen is dat om voor hem ren lans te breken bij het bureau huisvesting. Want Storm is nu ook al negen •aar verloofd met de lieftallige andra en we willen hem nu eindelijk wel eens zien als de ge moedelijke huisvader, die 's avonds na een dag vol vermoeienissen in de ruimte, zijn slofjes aantrekt en bij het vuur overdenkt, hoe anders het allemaal zou kunnen zijn als sluiswachter bij een heel stil ka naaltje. We zouden niets van hem horen. Maar voor zijn rust zullen we dit gemis niet tellen. 'an de stichting te Middelburg hebben mevrouw S. C. de Casembroot—baro- der Feltz, de presidente van de Zeeuwse V.V.H.. mevrouw M. van PoeljeGoedbloed, de penningmeeste res mej. W. J. H. Westera, mede werkster In algemene dienst van de stichting Zeeland en drs. KI. Laansma, de stichtingsdirecteur, een toelichting gegeven op deze 12e inzameling. Elk jaar wordt geprobeerd om een nieuw object te vinden, waarvoor de gelden besteed kunnen worden. Dat dit niet altijd mogelijk is wordt wel bewezen door het feit, dat o.a. voor de stichting technische hulpmiddelen gehandicapten en de vakantieweken voor huismoeders op Hedenesse bij Cadzand enkele malen steun uit de collecte verleend werd. Wanneer men het „objectenlijstje" 1964 be kijkt blijkt er thans toch iets geheel nieuws uit de bus te zijn gekomen. Een deel van de gelden wordt namelijk bestemd voor het speeltuinwerk In Zee land. Andere doeleinden zijn: het An jerfonds Zeeland, en vakantieweken voor bejaarden en huisvrouwen in He denesse. Voor de jeugd De V.V.H. wil dus dit jaar iets doen voor de jeugd. In een toelichting ver klaarde mej. Westera, dat men de kin deren zelfs niet in de kleinste dorpjes niet meer zonder gevaar op straat kan laten spelen. In bijna elke Zei gemeente is men dan ook bezig om plannen te maken voor de inrichting van een speeltuin of in de gemeente waar dergelijk plannen reeds uitge voerd zijn nog meer speeltuinen te bouwen. De organisatoren hebben zich bij dit alles afgevraagd of het de moeite waard zou zijn om het speeltuinwerk in het coiiectepian op te nemen. Vooropgezet, dat de collecte evenveel opbrengt als vorig jaar, zou het hier gaan om een bedrag van f 8000. Na dat overleg is gepleegd met een be- «tiiiirslid van do Nederlandse unie van speeltuinorganisaties is men tot de conclusie gekomen, dat dit zeer zeker zinvol is, al was het alleen maar om de besturen en aanstaande besturen een stimulans te geven. werkerk, St.-Maartensdijk, St.-Anna- land. Kortgene, Biggekerke, Yerseke, Aardenburg en Breskens. Hedenesse De vakantieweek op Hedenesse voor huisvrouwen, die het financieel moei lijk hebben, maar het bovendien geestelijk ook nodig hebben, is met drie weken in totaal begonnen, maar uitgegroeid tot zeven weken. In het afgelopen jaar was er evenwel enli teruggang in de aanvragen merk baar, zodat b(j wijze van proef een vakantieweek voor bejaarden in het programma opgenomen werd. Tot grote verrassing, zo vertelde mevr. Van Poelje, was de belangstelling zo groot, dat er drie weken georga niseerd moesten worden met in to taal 84 bejaarden, terwijl er nog en kelen teleurgesteld moesten worden. Het federatiebestuur was van oordeel, dat aan de accommodatie van de be- jaardenweken andere eisen moeten wor den gesteld dan die Hedenesse kon ge ven en het was bijzonder verheugend dat dankzij de medewerking van de lei ding van Hedenesse de bejaarden kon den logeren in hotel de Wielingen in Cadzand. Het kostte uiteraard meer reld, maar dankzij de prachtige op- irengst van de Zeeuwse Collecte 1963 konden de plannen verwezenlijkt wor den. Ook voor 1965 zijn er in deze richting dus weer nieuwe plannen op stapel ge zet. De V.V.H. zou graag vele bejaar den willen uitnodigen voor een vakan tieweek in Cadzand. verzekerde Van Poelje. bedrag beschikbaar gesteld voor doel einden. waarbij de jeugd betrokken is: Jeugddrumbands, 't instituut voor musi sche vorming en jeugdbibliotheken. An dere objecten waren: orgelrestauratie, aanschaf van vrij dure muziek, lesse- en dirigentenpodium, mobiele ge- luids- en verhchtingsinstallatie voor het Zeeuwse amateurtoneel, terwijl kort ge leden ook het fonds is benaderd voor medewerking in de aanschaffing van een concertvleugel voor het Zeeuwse muziekleven. De collecte voor het Anjerfonds in Zee land wordt niet afzonderlijk gehouden, maar opgenomen in de Zeeuwse Col lecte. Dat is belangrijk, want de op brengst. die het fonds uit deze collecte ontvangt, is bepalend voor de bijdrage uit het Prins Bernhardfonds. Vorig jaar kreeg het Anjerfonds f 8000 uit de Zeeuwse Collecte en dank zij dit prach tige bedrag kon het fonds mét de bijdrage van het Prins Bernhardfonds voor f48.000 uitgeven! De federatie zou het dan ook bijzonder prettig vinden als de vrouwenorganisa ties meer bekendheid geven aan dit werk, dat dankzij de Zeeuwse Collecte kan worden gedaan. Mevr. De Casem broot wees er voorts op, dat sinds en kele jaren ook de Zeeuwse bedrijven in geschakeld zijn, tot nu toe nog niet met enorm succes. „Ze worden ook zo vaak belaagd", voegde mevr. De Casembroot er aan toe, maar zij hoopte, dat de col lecte aan die zijde ook nog eens zal „aanslaan". Zoals gebruikelijk zal ook thans weer 2 procent van de collecte worden af gestaan aan het provinciaal bestuur, terwijl eveneens volgens de tradi tie 18 procent beschikbaar komt voor het plaatselijk maatschappelijk werk. Dat betekent voor de collectri ces een grote stimulans. Het meeste geld hiervan komt ten goede aan so ciëteiten of ander werk voor de be jaarden. Het is tot nu toe met de Zeeuwse Col lecte crescendo gegaan: in 1959 werd f 18.500 gecollecteerd, het jaar daarop f19.250. in 1961 werd de f25.000 be reikt. in 1962 was het f 27.000 en het afgelopen jaar werd f 30.000 ingeza meld. En dat alles dankzij het spontane werk van honderden vrijwilligsters! Rechtbank Middelburg THANS VOOR DIEFSTAL VAN EEN BROMFIETS Het was de elfde maal, dat de Goese naar J. B. voor de rechter stond, toen zich gistermorgen voor de Middel burgse rechtbank moest verantwoorden wegens diefstal van een bromfiets. Op 1 augustus jj. had hij de avond op aan- De raadsman, rar. J. G. v. d. Bur^ gename wijze doorgebracht op de ker-1 wees er op. dat drankmisbruik een be- Heerenhoek. maar toen het langrijke rol speelt by de ontsporingen De officier van justitie, mr. A. W. Ro- singh. nam aan, dat verdachte niet de bedoeling heeft gehad om de bromfiets terug te brengen aan de eigenaar. Mr. Rosingh zag geen aanknopingspunten om het nog eens met B. te proberen en hij eiste een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van 9 maanden met aftrek. op naar huis-gaan aankwam bleek er geen vervoer te zijn. B. nam een brom fiets mee, die hij later op de rijksweg onder Schore neerzette. Daar vond de at iedereen met zorg zou kunnen ver- Anjerfonds Geslaagd Aan de technische hogeschool te Eind hoven slaagde voor elektrotechnisch in genieur de heer J. Verboven te Aalst, vroeger te Vlissingen. De 43-jarige Belgische plaatwerker Armand de Bouw uit Antwerpen is vrijdagmiddag op de Scheldepoortwerf in de haven Vlissingen-Oost in een tien meter diep rnim van het Griekse schip „Dinos" gevallen. De man sleurde één van de ruimluiken mee in zijn val. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en had één kind. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St.-Josephzie- kenhuis te Vlissingen. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De bedrijfs arts van de N.V. Kon. Mij. „De Schel de", dokter J. Stumphius, constateer de de dood. Het ongeval ontstond tegen drie uur in de middag. De plaatwerker was in dienst van het Antwerpse constructie bedrijf Industrie maritime et des outiilages des ports I.M.O.P Dit be drijf heeft aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen een aantal werknemers afgestaan, omdat „De Schelde" een tekort aan werkkrach ten heeft. De Belg was bezig aan re paratiewerkzaamheden aan de „Di nos" (1988 brt.) van de rederij Glyfa- da. Een gedeelte van de luiken op het laadhoofd van de scheepsruimen was weggehaald. De rechtbank te Middelburg heeft, gis teren de Rotterdamse schipper E. F veroordeeld tot een gevangenisstraf var 3 maanden. De schipper kreeg in de nacht van 15 op 16 januari in Sluiskil hooglopende ruzie met zijn stiefzoon en maakte zich daarbij zo kwaad, dat hij de jongeman met een keukenmes bedreigde. De Middelburger H. van V. werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 0 maanden, met aftrek, waarvan 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Hij nad zich schuldig ge maakt aan diefstal van een bromfiets. L. B., die volgens de rechtbank in een brief zijn vroegere vrouw en haar va der met de dood bedreigd had. werd veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand. Voorts werd uitspraak gedaan in en kele appelzaken: J. van M. uit Middel burg werd veroordeeld tot een boete van 20.wegens het niet verlenen van voorrang; W. v. d. A. uit Koude- kerke kreeg een boete opgelegd van f 10,omdat hij zijn zwager in een auto had laten rijden, waaraan veel mankeerde. De auto werd aan het ver keer onttrokken. van zijn cliënt. Na de straf zal B. weer verder moeten, echter zonder enig uit zicht, verklaarde pleiter, die begelei ding in dit verband nodig achtte. Mr. Van der Burgt drong aan op een ge combineerde straf. De rechtbank zal op 14 oktober a.s. uitspraak doen. Mej. A. P. uit Hulst moest zich verantwoorden, omdat zij zich gedu rende de jaren 1958 tot en met 1961 zou hebben schuldig gemaakt aan vervalsing van nota's. Volgens de tenlastelegging zouden deze nota's opgemaakt zijn voor de levering van boter aan enkele handelaren in Hulst en omgeving, terwijl die boter nooit was geleverd. De handelaren kregen een soort commissie. De pre sident begreep er uit, dat de boter moest vrijkomen voor smokkel en dat die dan geboekt werd op naam van de handelaren. Van de vier opgeroepen getuigen in de ze zaak was er slechts één naar Middel burg gekomen, namelijk A. B. uit Hulst. De zaak was aan het rollen gebracht, toen de handelaren meenden een te grote belastingaanslag te hebben ont vangen. De zaak was besproken met de Terneuzense belastinginspecteur er daarbij zou volgens B. de inspecteur ge- hebben. dat de zaak binnen twee muren zou blijven. Die muren bleken „.„-a echter heel erg ruim te zijn: er kon weloop ^an *}et onderzoek werd vrydag een gevangenis in..., zo merkte de pre- :Proces-verbaal tegen hem opgemaakt sident op. De zaak werd aangehouden wegens stropen en ryden door een om de andere getuigen alsnog te horen, stopteken. Het deel van de Zeeuwse Collecte 1963, dat werd afgestaan aan het Anjerfonds Zeeland, kwam ten goede aan verschil lende Zeeuwse verenigingen en organi saties. Zo werd ongeveer de helft van het bedrag besteed om tien muziek korpsen in staat te stellen instrumen ten aan te schaffen. Verder werd een Centrale verwarming Nedersl/aat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 De patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust van het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag zal vanmor gen zaterdag in het zieken huis van Sluiskil een onderzoek instellen naar de oorzaak van het overlijden van de 62-jarige Ita liaanse mevrouw P. Bellotto—Qua- rin, die vrijdagmorgen dood in haar woning te Sluikil werd aan getroffen. Volgens de verklarin gen van haar echtgenoot, de 61- jarige Italiaanse fabrieksarbei der G. B. Bellotto, zou de vrouw vrijdagmorgen omstreeks acht uur van de trap in haar woning zijn gevallen, waarna zij korte tijd later overleed. Dokter Th. Wechgeiaar, uit Sluiskil, die bij het slachtoffer werd geroepen, vond in één en ander aanleiding de politie te verwittigen. In de loop van vrijdag is door de inspecteur-korpschef van ge meentepolitie én door de recherche van Terneuzen een onderzoek ingesteld, waarbij ook aanwezig was de gemeen tearts K. J. Hoving. „Na overleg met de officier van justitie te Middelburg is besloten, dat dr. Zeldenrust zaterdag sectie op het stoffelijk overschot zal verrichten", zo deelde inspecteur D. van Ooijen ons mee. Overigens is er geen aanleiding gevonden iemand aan te hou den. Wél is een gebroken traptrede voor onderzoek overgebracht naar het poli tiebureau te Terneuzen. Naar verluidt waren er reeds enige tjjd moeilijkheden tussen het echtpaar Bellotto, dat reeds 35 jaar was getrouwd en vier kinderen had, van wie drie getrouwd. PROCES-VERBAAL TEGEN INWONER OOSTKAPELLE De rijkspolitie te Westkapelle heeft gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen A. D. uit Oostkapelle. Donder dagavond werd een rijkspolitieman gealarmeerd door schoten bij het Du- nopark tegen de Oostkapelse duinen. Gedacht werd aan stropers. De poli tieman ontdekte een auto, die hij her kende als de wagen van A. D. Hij gaf een stopteken, maar de chauffeur reed door. In de nacht van donderdag op vrijdag werd A. D. van zijn bed gelicht en verhoord. D. ontkende, dat hij donderdagavond met zijn auto by het Dunopark was geweest. Na Slot van pag. I een oppervlakte van 5,6 hectare, een diepte van 3.35 N.A.P., be reikbaar voor schepen tot 1400 ton. Er is een loswal van maar 265 me ter en aan de buitendijk een zoge naamd „wachtsteiger" met een lengte van 190 meter. ..komt niet Toch komt de binnenscheepvaart niet naar Sint-Annaland. De afvoer van landbouwprodukten is maar een fractie van wat er over de weg het eiland verlaat. Ook al staat er aan de haven een levensgrote silo van de „Cavetho", de coöperatieve aan- en verkoop^ereniging. Nee, wat er aan de „wachtsteiger" te vinden is: plezierjachten van de sportvissers en van de waterspor ters, die de ruime Krabbekreek en de Oosterschelde opgaan om daar na St.-Annaland als thuishaven op te zoeken. Er bestaat al enkele ja ren een actieve watersportvereni ging- Het gemeentebestuur heeft daar van al een paar wensjes in gewil ligd. Er kwam een bescheiden drij vend steiger, waaraan wat lig plaatsen te verdelen waren. Maar die koek was gauw op. Zelf toen praktisch de gehele wachtsteiger voor de jachten beschikbaar kwam. In feite was het allemaal nog maar: wachten op een veel betere accommodatie. Tot nog toe heeft Sint-Annaland voor de ple- ziervaart uit zijn haven niet kun nen halen, wat erin zit. „Uw totale haven zou veel meer kunnen opvangen. U zou het veel beter kunnen doen", zei men bij Vijf drijvende steigers haaks op de havendijk van Sint-Annaland zul len straks aan 11/0-150 jachten een ligplaats kunnen bieden. Het is een revolutionair plan, dat ruim vier ton moet kosten. Stimulans Hoe belangrijk dergelijke stimulansen zijn hebben de V.V.H, en de Stichting Zeeland in het verleden duidelijk on dervonden, toen onder meer dank zij gelden uit de collecte het aantal bejaar densociëteiten in één jaar verdubbelde tot ruim 80. en de stichting technische hulpmiddelen gehandicapten, die in drie jaar rond f42.000 uit de collecte ont ving, enorm goed werk kon verrichten voor de Zeeuwse gehandicapten. Wat nu de speeltuinen betreft: een groot aantal Zeeuwse gemeenten heeft plannen in vergevorderd sta dium klaarliggen voor nieuwe speel tuinen. Het zijn Stavenisse. Kruinin- gen. Krabbendijke, Hansweert. Hulst. Oostburg. Axel. Souburg, VVissenker- ke. Dreischor, Schoondijke, Ouwer- kerk, Brouwershaven, Wemeldinge. Koudekerke en Zoutelande. overheid dit werk financieel het duidelijk, dat er veel geld nodig is speelgelegenheden in De V.V'.II. wil nu door middel van een verdeelsleutel de bestaande speeltuin verenigingen zowel de niet als de wel bij de NUSO aangeslotenen een bedrag geven, en de .speeltuinverenigin gen in oprichting „op het paard" hel pen. Er zijn in Zeeland momenteel 19 speel tuinen, namelijk in Vlissingen (4), Mid delburg (2), Koudekerke, Zierikzee, het bureau watertoerisme van de A.N.W.B. tegen het gemeentebe stuur van Sint-Annaland. „Als we vermoeden dat 200 ligplaatsen in twee jaren beslist bezet zullen zijn, dan overdrijven we niet". In de Thoolse gemeente met de nieuwe burgemeester Smith thans als en thousiast promotor van de recrea tiezaken, begreep men dat uitstel verspelen van kansen zou zijn. De haven, beschut voor de noordwes ten winden, gunstig gelegen op de aanlooproute uit de Hollandse wa teren, straks en ook nu al dicht bij de Schelde-Rijnverbinding, lag als het ware klaar voor al die nieuwe initiatieven. Revolutionair En de plannen van het „architec tenbureau" Provinciale Waterstaat zijn vrij revolutionair geworden. Haaks op de binnenkant van de havendijk zullen vijf drijvende stei gers worden geslagen. Daarvoor moeten 180 tot 200 palen de bodem van de haven in. Die palen krij gen allemaal stalen meerstangen, waarlangs het touw dat de jachten afmeert bij eb en vloed op en neer schuift. De vijf drijvende steigers die elk bijna vijftig meter in de kom van de haven steken, zijn be reikbaar over drie a! bestaande bruggen van het voetpad op de dijk. Om nu van de loopbrug bU elke waterstand de drijvende steiger te kunnen op- en afstappen hebben de plannenmakers een vernuftige constructie toegepast. Er zal een toegangstrap worden gemaakt, waarvan de treden nooit nat en glibberig kunnen worden. Die tre den zullen namelijk aan kettingen komen te hangen. De drijvende pon ton naar de steigers neemt iedere trede in een inkeping mee omhoog en omlaag, al naar gelang de wa terstand. Voor een jachthaven is dit principe van de trap „oprollen" nog niet eerder toegepast. Men kent het in eenvoudige vorm wel aan de Vlissingse Marinehaven. Geen waaghalzerige kiauterpar- tijen meer langs, gladde en roes tige steile ladders, maar een com fortabele eutree naar bet jacht Opzij van de ingang van de Sint- Annalandse (jacht) ha ven hebben de plannenmakers nog een apart tuigsteiger gedacht. Daar kan men afmeren voor het vertrek naar bui ten Het ziet er allemaal aantrekke lijk uit op de tekeningen. Sint- Annaland hoopt zijn jachtac- commodatie voor het nieuwe va kantieseizoen aan de watersport te kunnen presenteren. VERWACHT. DROOG EN ZONNIG Droog weer met weinig bewolking. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen oost en noordoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 4 oktober Zon op 06.45 onder J8.ll Maan op 04.50 onder 18.17 5 oktober Zon op 06,47 onder 18.09 Maan op 06.06 onder 18.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2