„PLAN-HALLSTEIN" AAN ZES E.E.G.-LANDEN VOORGELEGD R.D.P. betrok nieuw bureau in Den Haag alles Ge) ken met Ja Veertig jaar geleden: eerste Indië-vlucht Spoediger toepassing gemeenschappelijk buitentarief Versnelling van douane-unie voorgesteld HOOGGELEERDE VERDACHTEN IN ITALIË VOOR RECHTER GEDAAGD TEGEN ZIGEUNERKONING MAAND GEËIST WEGENS VERDUISTERING „121 uur, 16 minuten en 20 seconden in een vliegend hondehokje VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft gisteren het „plan-Hallstein" voor een verdere versnelling van de uit voering van het verdrag van Ro me aan de zes E.E.G.-landen voor gelegd. Zoals reeds gemeld voorziet het in ver snelde afbraak van de onderlinge douane tarieven in het handelsverkeer tussen de „zes" en een spoediger toepassing van het gemeenschappelijke buitentarief. De reeds tot 60 procent afgebroken douane rechten in de gemeenschap zouden op 1 januari 1965 verder moeten worden ver laagd met 15 procent, op 1 januari 1966 wederom met 15 procent en op 1 januari 1967 drie jaar eerder dan voorzien met de laatste 10 procent. Een jaar eerder, op 1 januari 1966, z ■v haar Goed Gekamd: met ViCREM (most modern hairdressing), dus Goed Gesoigneerd. ViCREM ver zorgt Uw haar, houdt het de hele dag in model zonder „plakken". Per pot 2.15. Per tube 1.50. Vraag Uw drogist of kapper ViCREM. „Geen plaats voor een loonstop in 1965" Het hoofdbestuur van de by het N.V.V. aangesloten Algemene Be- drüfsgroepcn Centrale meent dat geen plaats is voor een loonstop 1965, waaraan in regeringskringen, blijkens bepaalde delen van de Troon rede, wordt gedacht. Het enige ge volg van een loonstop zou, volgens het bestuur, zün dat de zwarte loon vorming weer belangrijk zou toene men. Dit heeft de voorzitter van de organi satie, de heer W. Liefaard. gezegd in een woensdag gehouden bondsraad vergadering van de A.B.C. Het door de vakbeweging onder de huidige om standigheden accepteren van een loon stop zou door de werknemers niet worden begrepen, aldus spreker. Bo vendien ziet het hoofdbestuur zelf de noodzakelijkheid van een loonstop niet, terwijl het van mening is dat er ook voor een bestedingsbeperking in 1965 geen plaats is. In 1965 zullen, aldus de heer Liefaard, de lonen met een bepaald percentage moeten worden verhoogd om de te verwachten prijsstijgingen op te van gen Daarnaast moet er zijns inziens ook nog plaats zijn voor enige reële verbetering van de positie der werk nemers. Naast het bedrag dat nodig zal zijn om de prijsstijgingen op te vangen, wordt hierbij gedacht aan het verhogen van de vrouwenionen tot 100 procent en een verdere reële verbete ring van de algemene werknemers positie. Het hoofdbestuur wil zich daarbij nog niet bezondigen aan het noemen van een percentage. Wel rea liseert het zich, dat er voor een ope ratie als die yan 1964, op dit moment geen plaats is. JUSTITIEEL ONDERZOEK NAAR IRENE-COMITÉ (Van een onzer verslaggevers) Een inwoner van Njjmegen, dr. T. M. Leiser, heeft aan de officier van justitie te Arnhem een brief geschreven, waar in hij stelt, dat „indien de krantenbe richten juist zijn", op dr. Gribling, de voorzitter van het Irenecomlté. de verdenking rust van het plegen van het misdrijf, omschreven in artikel 321 van het wetboek van strafrecht (Dit artikel handelt over verduistering red.) Tegelijkertijd met de brief aan de offi cier van justitie heeft dr. Leiser aan een drietal dagbladen een ingezonden stuk aangeboden, waarin hij, als schen ker aan het Irenecomité en zich door dit comité gedupeerd voelen vraagt een antwoord te mogen ontvan gen op een aantal door hem gestelde vragen, betreffende het beheer van de ingekomen gelden. De Arnhemse subsistuut-officier van justitie mr. A. J. Pfeil heeft verklaard, dat de zaak zal worden onderzocht doch tevens erop gewezen, dat uit het feit. dat aangifte is gedaan nog niet volgt, dat de beschuldiging juist is. Een dei- dagbladen, waaraan de heer Leiser zijn ingezonden stuk had aangeboden, heeft dit stuk niet openomen, doch wel woens dagavond naar aanleiding van de actie van dr. Leiser een hoofdartikel ge plaatst, waardoor dr. Leiser zich ge- giaefd voelt. Hij behoudt zich, zo heeft hij verklaard, het recht voor, hiertegen m actie te komen. Dr. Leiser heeft ten slotte ook nog verklaard, zeer veront waardigd te zijn over de beschuldigin gen via de pers van dr. Gribling aan het adres van mevrouw Bahlman, die hij een „zeer hoogstaande vrouw" noemt. De Amerikaanse eommunlcaUekunstrnaan Syneom-3 die gebruikt zal worden voor hel doorzenden van verslagen van de Olympische Spelen in Tokio naar de V S. bevind! zich in een vrijwel ideale baan om de aarde, zo heeft het bureau voor lucht- en ruimte vaart in Washington bekendgemaakt. De om looptijd wijkt nog geen vijf seconden per dag af van de opzet om de kunstmaan ten opzichte van de aarde een „vaste" plaats te dan reeds de laatste aanpassing van de nationale douanetarieven van de „zes" aan het gemeenschappelijke buitentarief van de E.E.G. zijn gerealiseerd, zodat al le zes landen dan reeds hetzelfde invoer- rechtentarief hebben. De definitieve ver sie van het plan, waartoe de Europese commissie reeds de vorige week in be ginsel in Straatsburg besloot, is woens-speciaal probleem. Agrarische prodük- dagavond definitief in Brussel vastge-jten, waarvoor in de E.E.G. een gemeen- steld. schappelijk beleid bestaat, zijn niet meer aan douanerechten onderworpen, doch Derde verdachte roofoverval Epe is gearresteerd |De 33-Jarige Rotterdammer G. A. B. de derde verdachte van de roofover val op het bijkantoor te Epe van de Nederlandse Ilandel Maatschappij is gepakt. De politie in West-Berlijn heeft hem woensdagavond gearres teerd. De gewapende overval op het bank kantoor is de Beekstraat te Epe werd Een moeilijkheid bij de versnelde afbraak !?,™£?gdi^.»de-?acl?t .van 14 °.p 15 no" van de douanetarieven is de achterstand I vemoer xaoj. jpiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiii: De daders ontkwamen die de lanbouwprodukten daarbij hebbenr r op de industriële produkten. Terwijl dus °p 5 decemoer werden twee Duitsers, voor industriële produkten de tarieven all de 33-jarige Konrad Welsch, en de 22- met 60 procent zijn afgebroken, bedraagt J? "ge Hermann Wiertz, gearresteerd, dit percentage voor landbouwprodukten Naar de Rotterdamse verdachte werd 50. Groenten en fruit vormen hier een Belemmeringen Naar in Brussel is vernomen, beoogt het voorts de opheffing van alle andere han delsbelemmeringen aan de interne gren zen van de E.E.G. met Ingang van 1970. Dit brengt niet alleen een tot elkaar geruime tijd tevergeefs gezocht, later bleek dat hij in Oost-Berlijn was ge pakt, omdat hij daar nog voor een misdrijf van minder ernstige aard werd gezocht. De hem daarvoor opge legde straf had B. nu ondergaan, daarna zette de Oostduitse politie hem als ongewenste vreemdeling over de Indien het bestaande reglement onge-lemens. Hun Westduil.se collega's sloe- wij/.lgd wordt ingevoerd, zou de vrij- ëen dadelijk toe. making van de handel daarin eerst op De officier van justitie in Zutfen januari 1970 worden bereikt, die heeft de uitlevering van B. verzocht. aan een heffingenstelsel. Voor fruit en groenten echter gelden nog wel douane tarieven. brengen van de wettelijke en administra- jaar na de vrijmaking van de handel in tieve voorschriften van de „zes" over het j alle industriële en andere agrarische handelsverkeer met zich mee, maar ook produkten. Om een dergelijke verstoring een veel verder gaande harmonisering op I van het evenwicht te voorkomen, zou belastinggebied dan tot dusverre Is voor- de commissie echter voorstellen deze zien. datum te vervroegen tot 1 januari 1968. r REEKS OPZIENBARENDE SCHANDALEN Beschuldigd van verduistering overheidsgelden Een geleerde, die internationale bekendheid verwierf, moest giste ren voor de rechter verschijnen op beschuldiging van verduistering of van wan-beheer van 900 mil joen lire. Zijn zaak is de jongste in een serie schandalen die in Italië aan het licht zijn getreden. De geleerde, prof. Domenico Marotta, is een bioloog en bacterioloog en voor malig hoofd van het Italiaanse insti tuut voor de gezondheid een rege ringsinstelling. Wegens ziekte kon de 78-jarige Sici- liaan niet voor het gerecht verschij nen en mede daarom is zijn zaak ver schoven naar een later tijdstip. Hij wordt beschuldigd van verduiste ring of wanbeheer van 900 lire die hem gedurende de 26 jaar dat hij hoofd van het instituut voor de ge zondheid was, ter beschikking gesteld Italiaanse Bureau voor Atoomonder zoek, prof. Felice Ippolito, gisteren 20 jaar gevangenisstraf geëist. Ippolito wordt ervan beschuldigd eveneens verduistering gepleegd te hebben of de overheidsgelden te hebben mis bruikt. De advocaten moeten hun pleidooien nog uitspreken en een da tum voor de uitspraak van de rechter moet ook nog vastgesteld worden. Gisteren eiste de aanklager tegen de vader van Ippolito. de 73-jarige prof. Girolamo Ippolito, wegens medeplich tigheid zeven en een half jaar gevan-j Havenstaking in Verenigde Staten Ongeveer zestigduizend Amerikaanse havenarbeiders in de havens aan de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico zijn in staking gegaan. Presi dent Johnson heeft daarop onmiddellijk de eerste stappen gedaan voor het van kracht verklaren van een „afkoelings periode" van tachtig dagen, waarin de arbeidswet van Talt en Hartley voor ziet. Hij heeft namelijk een commissie van drie ingesteld, die moet uitmaken of de staking aanleiding kan geven tot het ontstaan van een nationale noodtoe stand. Indien de commissie tot de slot som komt, dat dit inderdaad het geval is, zal de president het ministerie van ■justitie opdracht geven bij gerechtelijk bevel de stakng gedurende tachtig da gen op te schorten. „A.F.P." meldt dat twee passagiersbo- ten, namelijk de „Sylvania en de „Leo nardo da Vinei" er donderdagochtend, ondanks de staking, iu geslaagd zijn de haven van New York te verlaten. De achttienhonderd passagiers der beide schepen hebben, hierin bijgestaan door ode bemanningen, zelf hun koffers aan genisstraf. Acht andere beklaagdengebracht, hoorden een eis variërend -IThn™. rn™ maanden tof nitspreken. van in!Thomas Gleason, de voorzitter van de m„njpn 7 o Amerikaanse vakbond van havenarbei- maanden ders heeft verklaard dat het stakings- uifsnreken. berel volledig l« uitgevoerd. Kwistig met geld Hij betaalde aan leden „presentie- bonussen" uit voor honderden ver gaderingen die nooit plaats gevon den hebben. Daarnaast verleende hij studiebeurzen aan zijn eigen zoon en aan familieleden van leden van het instituut. Publieke en privé-ondernemingen waarin hij zelf belangen had, be giftigde hij met grote sommen gelds. Ten slotte zou hij na zijn af treden in 1961 nog steeds gebruik gemaakt hebben van een auto met chauffeur van het instituut. Rehalve deze hoogleraar wordt zijn opvolger, prof. Giordano Giacomello, met nog zeven anderen voor hetzelf de feit aangeklaagd. Naar aanleiding van een ander schan daal heeft de officier van justitie te gen het voormalige hoofd van het geven bovcr teinntionale datumgrens. Commando zeemacht Nederland werd overgedragen Dertig keer bulderden gisterochtend in Den Helder de kanonnen van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën". Op steiger 19 van het uitgestrekte marinehavengebied defileerde een paradebataljon. In het défilé werden de vaandels meegevoerd van het korps mariniers, van de onderzee dienst en van de marineluchtvaart dienst en commandovlaggen werden neergehaald en weer gehesen. Dat al les vormde de entourage voor een plechtigheid tijdens welke vice-admi- raal mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk zijn functie van comman dant zeemacht overdroeg aan de pas bevorderde vice-admiraal L. E. H Reeser. Vier jaar heeft vice-admiraal De Vos van Steenwijk het bevel gevoerd over de zeemacht Nederland. In die tijd, zo zei de scheidende vlootvoogd in een toespraak, had onze vloot een maximaal aantal schepen in dienst en deed onze geoefendheid bepaald niet onder voor die van de marines van onze N.A.V.O.-bondgenoten. De Algerijnse president Ben Bella tijdens zijn bezoek aan het Russi sche paviljoen op de Ie internatio nale beurs van Algerije. Aan de- wand, li-nlcs hangt een foto van de Algerijnse politicus met. premier Kroesjtsjeugemaakt tijdens het bezoek van Ben Bella aan Rusland in het begin van dit jaar. HANDELAAR BEDREIGD MET KLEWANG Rel om auto in woonwagenkamp De rechtbank te Amsterdam en de offi cier van justitie hebben gisterochtend tevergeefs gewacht op de komst van zigeunerkoning K. P., aan wie diefstal subsidiair verduistering van een con tactsleuteltje, autopapieren en een voor voldaan getekend factuur betreffende de koop van een personenauto ten laste was gelegd. De officier van justitie mr. H. G. van Everdingen eiste voor de subsidiair ten laste gelegde verduistering een maand gevangenisstraf. Omdat geen getuigen waren opgeroepen beperkte de behande ling van deze zaak zich hoofdzakelijk tot het voorlezen van verklaringen dooi de president mr. Romke de Waard. Vol gens de verklaring van de autohandelaar J. H. Lokhorst had hij op 27 maart 1962 in Bussum met de zigeunerkoning onder handeld over de verkoop van een perso nenwagen. Daarbij was men een koop prijs van 8000 overeengekomen. Ver dachte stelde de autohandelaar voor hem in de gekochte wagen naar zijn woonwagen te rijden, om daar contant te betalen. Aangekomen bleek het sleu teltje van het geldkistje verdwenen te zijn. Daarop keerde de autohandelaar naar Bussum terug. Even later belde de zigeunerkoning hem op dat het sleu teltje was gevonden. De handelaar reed opnieuw naar de woonwagen en legde daar het con tactsleuteltje en de papieren op tafel. Plotseling griste verdachte het sleu teltje en de papieren weg, rende de woonwagen uit en verdween met de personenauto. Na anderhalf uur zag de handelaar de wagen weer in het woonwagenkamp staan. De wagen bleek gesloten. Even later werd de handelaar in een andere woonwagen binnengeroepen. Daar bleek de zigeu nerkoning zich op te houden. De han delaar vroeg hem of het geld of de papieren en het sleuteltje te geven. Inmiddels was een monteur van het bedrijf van de heer Lokhorst gearriveerd om de wagen te openen. Terwijl deze daarmee bezig was, sprong de zigeuner koning in de wagen, haalde het contact sleuteltje uit zjjn zak en probeerde weg te rijden. De autohandelaar wist hem uit de wa gen te duwen waarna verdachte een klewang te voorschijn haalde en daar mee een dreigende houding aannam. De zigeunerkoning beweert in zijn verkla ring dat hij in aanwezigheid van zijn moeder 7900 had uitbetaald en dus nog maar 100 hoeft te betalen. Eind september heeft de Regio nale Dagblad Pers een nieuw ei gen gebouw in gebruik genomen aan de Bezuidenhoutseiveg in Den Haag. De Regionale Dagblad pers (R.D.P.) is een vrijwillige samenwerkingsvorm van een aan tal belangrjjke provinciale dag bladen Zij beschikken via dit cen trale bureau over een eigen bin nenlandse nieuwsdienst, over me dewerkers in binnen- en buiten land en over een Haagse en par- Iementsredactie met een eigen fe- lexnet voor de aangesloten bladen. Sinds de oprichting van de R.D.P. is de Provinciale Zeeuwse Cou rant lid van deze samenwerkings vorm. De ingebruikneming van deze mo dem ingerichte vestiging betekent een mijlpaal In het bestaan van onze dagbladcombinatie, die zich in de achttien jaar welke sinds haar oprichting zijn verlopen heeft ontwikkeld tot een centrum van verregaande samenwerking tussen de thans twintig R.D.P.- bladen. In de loop van de zomer is tot de journalistieke samenwer king nog toegetreden het Brabants Nieuwsblad te Roosendaal. Daar door was de lezerskring welke R.D.P.-journalisten vertegenwoor digen uitgebreid tot ruim 320.000. Het nieuwe R.D.P.-pand aan het Bezuidenhout in Den Haag huis vest niet alleen het persbureau en het commerciële bureau van R.D.P., maar op de begane grond ook het persbureau UNITED PRESS dat twee jaar geleden, toen het van Amsterdam naar Den Haag verhuisde, in het zelfde gebouw als R.D.P. trok. De gelijktijdige officiële ingebruik neming van deze belde bureau's werd bijgewoond door talrijke ver tegenwoordigers van vele secto ren van de Nederlandse samenle ving, alsmede vele buitenlandse diplomatieke en Journalistieke vertegenwoordigers Het Wereldgebeuren Koffie duurder in treinrestauratie (Van onze Haagse redactie) Gisteren hebben de Nederlandse P' j j Spoorwegen de prijs van het kopje LlVl€lË ÜT0C€(lUT6 ■koi{ie 111 de stations- en treinrestaura- ties met 5 cent verhoogd. De prijs be- Een civiele procedure, bij de rechtbank droeg tot dusver 40 cent inclusief (34 en het gerechtshof heeft de autohande- -l 6 ct) en is nu op 45 cent (39 6 ct) laar in het gelijk gesteld. Daarbij is de gebracht. Als reden voor de prijsver- koopovereenkomst nietig verklaard. hoging worden de gestegen kosten Uitspraak op 15 oktober. aangevoerd. Overheidspersoneel in België dreigt met staking De Belgische katholieke en socialis tische vakbonden van overheidsperso neel hebben gedreigd met een staking, indien vóór 22 oktober geen bevredi gende oplossing is gevonden voor een aantal eisen. De eisen betreffen een aanpassing: van de salarissen en pensioenen en de' verbetering van de ziekteverzekering. De besprekingen daarover lopen reeds enkele maanden. Overleg met de regering bracht echter ook deze week geen oplossing. De beide vakcentrales zullen op 23 oktober bijeenkomen om het definitie ve standpunt te bepalen. Schijn-eenheid Deze week begint In Kairo een boeien de bijeenkomst, boeiend omdat er een groot aantal controversies ter tafel zal worden gebracht cn omdat de communisten er waarschijnlijk zullen E robe ren hun Invloed te versterken tea oste van het westen. Deze bijeenkomst, de conferentie van zogenaamde niet aangesloten of met- gebonden landen Is gisteren al zo n beet je begonnen met voorbereidende bespre kingen van de ministers van buiten landse zaken Veertig landen zijn in Kairo vertegenwoordigd en daarvan zijn er een aantal die het n; -t met elkaar kunnen vinden. Het is mogelijk dat om wille van de eenheid die dus niet bestaat onderlinge ruzies in de kiem worden gesmoord. Men wil nu eenmaal met graag de eigen vuile was naar buiten brengen. Daarom zal het v. aarsi hijlijk ook een niet bijzonder waarachtige conferentie worden, want wat voor zin heeft net te praten over de moeilijkheden met niet in de vergadering vertegenwoor digde staten, wanneer de onderlinge ge schillen worden doodgezwegen Misschien echter dat Indonesië toch voor wat vuurwerk zal zorgen. De mi nister van buitenlandse zaken van dit land heeft namelijk al aangekondigd dat hij de kwestie Maleisië te berde zal brengen. Een ander knelpunt Is de komst van de Kongolese delegatie onder leiding van premier Moise Tsjombe. Tsjombc heeft geen officiële uitnodiging van de Ver enigde Arabische Republiek ontvangen, maar dat is voor hem geen beletsel om toch naar Kairo te gaan. Verscheidene Afrikaanse landen hebben tegen de aanwezigheid van de Kongolse delega tie geprotesteerd. Zij zien in Tsjombc een stroman van het westen, die op een I handige manier de regering in Leopold- stad is binnengedrongen en die nu dc Inationalistische gevoelens der Kongole zen geweld aandoet. Er is dus reden genoeg om herrie te verwachten ook al zullen de organisato ren in Kairo hun uiterste best doen do i aandacht van dit soort vraagstukken af te leiden. Er is dus naar afleidingsmanoeuvres gezocht en men heeft die gevonden. I Een uitkomst ls bijvoorbeeld de aanwe zigheid van een Cubaanse delegatie, die. al heeft verklaard een felle klacht te zullen indienen tegen hei imperialisti- communistische leiband lopen. De komst van dc Cubanen stelt de con ferentie overigens in een wat vreemd daglicht en doet vermoeden dat er iets loos is met het neutralist ische aspect van de bijeenkomst. Men kan immers moeilijk stellen dat Cuba tot de niet ge bonden landen behoort. Niet alleen wordt deze eilandstaat in stand gehou den door de steun van de communisti sche wereld, maar bovendien is het een extremistisch bolwerk van waaruit het gehele Zuidamerikaanse gebied wordt bedreigd en geïnfiltreerd. Niettemin zullen de Cubanen waar schijnlijk het hoogste woord i scheldpartij tegen de Yankees losbarst. Aan de vooravond van de conferentie van Kairo heeft Fidel Castro in een re de te Havana nieuwe aanvallen op Ame rika gelanceerd, waarbij hij de Verenig de Staten ervan beschuldigde Cuba te willen vernietigen door de economische onbouw van het eiland te verhinderen. „De yankee imperialisten kraaien vic torie omdat de marktprijs voor suiker is gedaald. De imperialisten zeggen dat wij de kredieten die Europese landen ons willen schenken niet kunnen terug betalen, maar wij zullen betalen en wtJ Gisteren hebben de ministers van bui tenlandse zaken in Kairo de agen dapunten nog eens doorgenomen. Zij zouden het er niet helemaal over eens geworden zijn wat nu wel en wat per se niet tot onderwerp van gesprek geko zen dient te worden. Joego-SIavië zou de nadruk vooral op dc economische aangelegenheden willen leggen en de Verenigde Arabische Republiek wil niets horen over de kwesties Cuba. Ma leisië en Cyprus. Vooral dit laatste on derwerp is pijnlijk voor president Nas ser omdat hij onlangs stelling heeft ge nomen tegen de Turken, die evenals de Egyptenaren een islamitisch volk vor men. Nasser wil als altijd de eenheid ge handhaafd zien. al is het alleen maar tegenover de buitenwereld en dat is mogelijk wanneer maar voldoende wordt gescholden op de zondebokken van het neutralisme: de neo-kolonïalen van het westen. Westerse waarnemers verwachten dan ook niet anders of de conferentie van Kairo zal één grote operettc-achtige aanval op het westen ontaarden, een schertsvertoning, die de werkelijk be langrijke problemen zoals de economi sche ontwikkeling van de neutralisti- sche landen in de schaduw zal stellen. Een opsomming van de agendapunten sterkt ons in dat vermoeden Die agen da vermeldt namelijk: kolonialisme en imperialsme. rassendiscrimnatie, apart heid, zelfstandigheid, buitenlandse troe pen en bases, vreedzame oplossing van geschillen en de rol van ae Verenigde Naties in internationale kwesties. Een andere bedenkelijke factor is. dat tal van delegaties in Kairo zo juist terug zijn iken aan Moskou en Peking. Boordwerktuigkundige J. van den Broeke onderscheiden Veertig jaar nadat hij zich als boordwerktuigkundige op de eerste vlucht van Amsterdam naar Batavia in de burgerlucht vaart een onsterfelijke naam verwierf is de thans 66-jarige J. van den Broeke als waarde ring voor pioniersrol benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen werden hem gis termiddag in restaurant „De Wijde Wereld" op Schiphol uit gereikt door de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen. Gisteren was het nl. precies 40 jaar geleden, dat K.L.M.-gezagvoerder A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop met een militaire vlieger, eer ste luitenant H. van Weerden Poel man, en met de K.L.M.-mecanicien P. A. van den Broeke zijn ruim 3600 kg wegende Fokkertoestel H-NACC van Schiphols doorweekte gras baan los trok en koers zette naar Batavia. Na een avontuurlijke monstervlucht met. een gemiddelde snelheid van 130 km per uur, die mede door een lang durig, door motorpech veroorzaakt oponthoud ruim l'/z maand in beslag nam, leverden Van der Hoop en zijn twee metgezellen heelhuids de 5 kg fost, die zij als lading aan boord adden, trots op het vliegveld Tjili- litan by Batav' veerd tot ridder in de Orde van Oran je Nassau. Op de herdenking van deze eerste vlucht ontbrak Van Weerden Poel man, die kort na de tweede wereld oorlog bij een autoongeluk om het leven kwam. De beide andere pio niers «aren echter aanwezig en kon den er de handen schudden van vrij wel alle kopstukken uit die eerste da gen uit de geschiedenis van de bur gerluchtvaart. die nog in leven zijn. En van sommige anderen, die dat niet meer zijn, «aren de weduwen aanwezig. Zo waren er de echtgenote van ge neraal Snijders, de oud-opperbevel hebber, die in 1923 samen met Ples- man en Van der Hoop het comité vliegtocht Nederland-Indië oprichtte, voorts mevrouw Martin, wier man ja renlang als algemeen secretaris der K L M belast was met de leiding van de Indië-route, mevrouw Del- iaert, echtgenote van Schiphols voor malige directeur en mevrouw Guil- lonard. Het was haar man, die als chef technische dienst van de K.L.M de onfortuinlijke Fokker-kist tot in Boelgarije waar het toestel met mo torpech een noodlanding had ge maakt, nareisde en er samen met Van den Broeke een nieuwe motor op monteerde. Die was spontaan door het toenmalige weekblad „Het Le ven'' ter beschikking gesteld. Alleen mevrouw Plesman zelf ont brak. Zij was door ziekte verhinderd. We vlogen 25 dagen over onherbergza me oerwouden, landden op geïmprovi seerde vliegvelden en al die tijd lag mijn lot in uw handen, dr. Van der Hoop. U hebt mij na ruim 15.000 km veilig thuis gebracht, waarvoor ik U na 40 jaar nog hartelijk dank zeg". Het is niet de K.L M. geweest, die de herdenking had georganiseerd of leid de. doch de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en de Stichting Nationaal Luchtvaart Mu seum. Onder de genodigden zag men behalve directieleden van de K.L.M van Fok ker en van de luchthaven Schiphol, tal loze bekende oud-vliegers van de K.L. M„ zoals Viruly en Moll. Minister Van Aartsen was vergezeld van twee staats secretarissen. de heer M. J. Keyzer van verkeer en waterstaat en de heer W. den Toom van defensie. Verder waren aanwezig de chef lucht machtstaf. generaal H. P. Zietstra. ce directeur-generaal van de rijkslucht vaartdienst. de heer W. J. Kruvs, de toenmalige directeur-generaal van de P. T.T.. ir. M. H. Da mme, naar wie de j K.L.M. later een DC-7 toestel noemde, I en twee oud-directeuren van de K.L.M.. de heer L A. Aler. en mr. L. H. Slo- temaker. PRESIDENT NASSER ...gastheer voor 39 landen.... Verongelukt Hondehokje Eén ontbrak Terstond na deze triomfale tocht werd de bemanning onderscheiden, echter met inachtneming van rang: en stand. Van der Hoop werd offi-| cier in de orde van Oranje Nassau,! Van Weerden Poelman ridder en Van den Broeke ontving de gouden me-, daille. Gisteren ls hij dan gepromo- In zjjn dankwoord voor de hem verleen de onderscheiding wendde Van den Broeke zich ook tot zijn gezagvoerder op de roemruchte vlucht. „Ik heb met U 127 uur, 16 minuten en 20 seconden in dat vliegende hondenhokje gezeten", zo zei hij, ,en af en-toe een trap moeten geven tegen het enige navigatio-instru- ment aan boord, het vloeistofkompas. In die tijd konden we niet zeggen: jon gens zet hem op de automaat, we gaan het ochtendblad lezen. Als voorzitter van de Stichting Natio naal Luchtvaart Museum en vice-voor- zitter van de K.N.V.V.L., sprak mr. F. H. Copes van Hasselt een herdenkings rede uit. Hij schetste nog eens de histo rie van de roemrijke eerste Indië-vlucht en memoreerde daarbjj, dat de H— N.A.C.C. korte tijd na zijn pioniers- vlucht in België is verongelukt. In het nationaal luchtvaartmuseum kan men thans een identieke machine bewonde ren, de F 7a. De voorzitter van de K.X.V.V.L., luite nant-generaal H. Schaper, deelde in zijn toespraak mede, dat prins Bernhard per telegram „de mannen, die dit stok luchtvaartgeschiedenis hebben geschre ven", hulde heeft gebracht. PIA BECK MAAKT EEN SAFARI DOOR AFRIKA j Gistermiddag is de Nederlandse pianis te Pia Beek van Schiphol via Parijs i naar Johannesburg vertrokken voor een tournee van twee maanden door Zuid- en Midden-Afrika. De artieste, die voor het eerst naar dit werelddeel reist, begint haar optreden in Johannesburg, waarna ze Durban. Pretoria en Kaap stad zal bezoeken. Vervolgens maakt zij een safari door [Midden-Afrika en zal zij haar tournee [besluiten met voorstellingen in Nairo- j bi en Kenya. Gedurende haar reis zal zij ook voor de radio en televisie optre den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3