HOFNAR „Terneuzen maakte slechte beurt bij herdenking van de bevrijding" C.O.A.K. middelpunt van jubileumviering BILT RAADSLID P. FIJN VAN DRAAT: Situatie Axelse- brug opnieuw aan de orde Lustrum Goese jeugdcircus „Hogerop" ALMANAK Receptie C.O.A.K. Grote vlasserij in Sint-Jansteen brandde uit CARLTON OPLEIDING LEKENHELPERS IN ZIELZORG IN BISDOM BREDA COMMISSARIS DE HONDT VAN HET LOODSWEZEN BEGRAVEN C.0.A.K.-K0KS ■NIET KARIG DRIE ONDEROFFICIEREN KREGEN ROOD EREKOORD Hartelijk afscheid hoofd o.l. school Eerste goudrenetten op de veilingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 Het Terneuzense raadslid P. Fijn van Draat (v.v.d.) heeft donder dagavond zijn teleurstelling uitge sproken over de onvoldoende aan- dacht die in Terneuzen is besteed aan de twintigste verjaardag van de bevrijding. „Wij zijn buitenge woon slecht voor de dag gekomen, terwij! men had mogen verwach ten, dat de grootste stad van Zeeuwsch-Ylaanderen meer dank baarheid had getoond aan hen, die dit gebied hebben bevrijd en daar voor zijn gevallen", aldus het V.V.D.-raadslid. Hy noemde het een gelukkige omstandig heid, dat burgemeester mr. H. Rijpstra nog een krans heeft gelegd by het mo nument aan de Westsluis, daar anders iie gehele bevrijdingsherdenking aan de aandacht van de jeugd voorbij zou zyn gegaan. Het A.-R.-raadslid M. van Langevelde, sloot zich aan bij de opmerkingen van de heer Fijn van Draat. Hij vroeg het college van b. en w. om ter gelegenheid van de landelijke herdenking van de be vrijding in 1965 de nodige activiteiten op gang te willen brengen. Burgemeester mr. H. Rijpstra kon de beide sprekers in dat opzicht te vreden stellen. „Daarover zijn nu reeds besprekingen geweest met de jeugdcentrale, terwijl andere nog gaande zy'n". Maar persoonlijk ben ik van mening, dat dergeiyke intiatie- ven moeten uitgaan van de bevolking zélf", aldus Terneuzens burgemees- Thomsen Voorts bracht de heer Fijn van Draat bij de rondvraag de voorgenomen vesti ging van Thomsens Havenbedrijf ter sprake. Over de plannen voor deze ves tiging berichtten wij reeds eerder. Hy sprak de wens uit, dat dit bedrijf mede zal helpen de ontwikkelingen In het havengebied van Terneuzen op gang te houden. Dat zulks de bedoeling is, bleek overigens uit een persbericht, dat Thom sen wereldkundig heeft gemaakt. Van de rondvraag werd opnieuw ge bruik gemaakt om de hopeloze ver keerssituatie rondom de Axelse brug ter sprake te brengen. „Als daar op korte termyn geen maatregelen worden genomen, dan loopt de zaak onherroepe lijk spaak", meende de heer J. M. Ha melink (p.v.d.a.). „Tegenwoordig wor den de bomen van de brug zelfs neer- gedraaid vlak voor de aanrijdende auto's en zonder dat de verkeersagent een seintje krijgt", voegde de heer Van Langevelde eraan toe. Burgemeester Rijpstra kon de veront ruste raadsleden meedelen, dat deze aangelegenheid binnenkort zal worden behandeld in de verkeerscommissie. „Die komt op maandag 26 oktober by- een", kon wethouder M. de Vos eraan toevoegen. Aan de besprekingen over de situatie aan de Axelse brug zal ook worden deelgenomen door rijkswater staat, de gemeentepolitie en de directeur van gemeentewerken te Terneuzen. Droogzwemmen Mevrouw E. OomsOrtelee (p.v.d.a.) vestigde de aandacht van het college van b. en w. nog eens op de drooggelo- pen schaats- en visvijver in het Zuider sportpark, waar de vissen en zwanen zo langzamerhand op het droge „zwem men". „Is daar iets aan te doen, by- voorbeeld door het aanvoeren van water van elders?" vroeg zij. „Weinig", dacht burgemeester Rijpstra. Maar hy meen de, dat binnenkort de bemalingen in de omgeving van de vijver, waaraan het leeglopen wordt toegeschreven, zullen ophouden. Er is wel water in de vijver te brengen, maar het loopt er van onde ren weer even hard uit. „In de volgende raadsvergadering kan de raad een rap portje over deze aangelegenheid ver wachten", zegde burgemeester Rijpstra toe. Voorts deelde burgemeester Rijpstra nog mede, dat men binnenkort de be schikking hoopt te verkrijgen over een plaats voor een openbare biblotheek en dat in de middag van 2 december aan de werkzaamheden voor de bouw van byna 700 Pronto-woningen in de Zuid- landpoider een officieel karakter zal worden gegeven. Daarvoor zullen ver schillende vooraanstaande personen wor den uitgenodigd. Het Goese Jeugdcircus „Hogerop" viert op zaterdag 17 oktober aan staande het eerste lustrum van zijn bestaan. Dat gebeurt in het „Schut tershof" met een geheel nieuw pro gramma van 34 grotere en kleine eve-, nementjes. De dertig araateur-arties-1 ten tussen zes en twintig jaar onder leidig van G. Kaaijsteker en J. Ver boom zullen daarmee de eerste maal voor donateurs en genodigden naar voren treden. Veertien dagen later op zaterdag 31 oktober zal „Hogerop" een twee de uitvoering geven met voorafgaand een matinee. In november volgt dan nog een derde circusprogramma. „Hogerop" is in de afgelopen vijf jaar een stevig georganiseerd stukje jeugdamusement geworden. Het telt op het ogenblik 758 donateurs. Op 17 oktober zal men ook enkele Duitse gasten in zijn midden hebben. Het zijn contacten, die „Hogerop" de afge lopen zomer heeft gelegd, toen men een reis naar dat land heeft gemaakt en daar drie uitvoeringen heeft ge geven. Het jeugdcircus heeft een druk seizoen achter de rug. In totaal trad men 32 maal voor het voetlicht. En er staan voor het komende jaar nog meer opvoeringen op het program ma. In de maanden oktober en no vember al zes keer. Ook voor Rode Kruis, invaliden, bejaarden en gehan dicapten wordt opgetreden. .eeuwse Spenen Onder de Zweedse tieners woedt een nieuwecharmante rage: ze zuigen op fopspenengewoon, in het openbaar. Nu is dit geen zaak om met een lachertje af te doen; de in de psychiatrie enigszins on derlegde lezertjes hebben het al lang begrepen dit grijpt dieper. Oppervlakkig beschouwd is het een normale ontwikkeling, een logische reactie op het gestoei met bromfietsen, het voortijdig ge bruik van nicotine en andere uit wassen, die op frustraties wijzen. Ze willen nü iets anders en verval len in een ander uiterste: de fop speen. Maar zo ee- voudig is het niet. Het is, wat ze via onmatigheid en bandeloos gedrag toch gevonden hebben: de sublimering van de orale fixatie. Zo zal het iedereen duidelijk zijn ?n méér willen we er niet van zeggen. Waar wij ons groter zorgen om maken is de stap, die een Bres- kense jonge vader heeft gedaan: in een plaatselijk, hierop nauwe lijks berekend bedrijf verschafte hij zich vierenUointig fopspenen, in welke aankoop wij aanvanke lijk een ernstig geval van besmet ting meenden te zien, uit Zweden overgewaaid. Maar ook dit grijpt dieper. Zijn vrouw had hem op één fopspeen uitgezonden, maar omdat de man zelf een groothandel drijft en de voordelen van deze bedrijfsvorm kent, informeerde hij of aan de afname van een redelijk kwan tum enige korting verbonden was. „Wat moet je daar nu meet" vroeg zijn vrouw, toen hij de col lectie met enige trots toonde. „Twee dozijn" zei hij, „met op elk dozijn een gulden reductie." In een commode te Breskcns staan nu drieëntwintig fopspenen. Maar men moet niet denken, dat die man gespeend is van elk ge voel voor verhoudingen Hij is gewoon, met de intuïtie van zijn koopmanschap, op een ontwikke ling, in Zweden begonnen, voor uitgelopen. En dat heeft met de sublimering van de orale fixatie niets te maken het gaat, hoogst banaal, om de dubbeltjes. Wie daaraan twijfelt, komt maar even op de divan. (Slot van pag. 1) De Inspecteur had tot zyn voldoening geconstateerd, dat het streven naar kwa liteit op de school steeds is gehand haafd. „Beter geen administratie dan een slechte; was steeds het motto. Meer dan 25.000 jonge mensen hebben thans een administratieve opleiding gehad. De brigade-generaal complimenteerde dege nen, die deze jonge cursisten leiding gaven. Op de eerste plaats ging zijn dank uit naar de kolonel Potteboom en naar de andere aan de school verbonden officieren en onderofficieren. De Eerste C.O-A.K. die naar de mening van de inspecteur der Militaire Admini stratie een begrip voor een gedegen op leiding is geworden heeft naar de gene raal meende niet alleen invloed gehad op de krijgsmacht maar ook op de ad ministratie van het hele Nederlandse bedrijfsleven. Dit omdat de cursisten na prak tijk konden en kunnen brengen. Gene- raal-majoor Ludwig ging in zijn toe spraak dieper in op de wordingsgeschie denis van de militaire adminstratie. Zo verkondigde hij onder meer, dat na het einde van de Franse overheersing voor het eerst een generaal der militaire administratie werd benoemd. Uit zijn betoog viel af te leiden, dat men al lan ge tijd heeft ingezien, dat er op den duur een permanent instituut voor de opleiding van administrateurs moest komen. Breda leek in 1924 de meest voor de hand liggende plaats waar de opleiding moest worden gevestigd. Toen in 1933 de beslissing werd genomen om ook de laatste troepen van het 14e regi ment der infanterie over te plaatsen naar Bergen op Zoom werd een comité in het leven geroepen, dat erin slaag de de militaire administratieve oplei ding vanuit Breda overgeplaatst te krij gen naar Middelburg. Na een zwerf tocht door Nederland na de tweede we reldoorlog vestigde het opleidingsinsti tuut zich wederom dankzij inmen ging van een comité uit de burgerij in Middelburg. In die tyd zou er volgens de brigadi generaal een uitzonderlijke band zijn lands hoofdstad en de krijgsmacht- Dat ontstaan tussen de bevolking van Zee recht konden bij particulieren. De in specteur prees jhr. mr. De Casembroot om zijn goede voorbeeld door als eerste een „studiekamer" ter beschikking te stellen. voor Esing van de lichtingsploeg 1964-3. Het was de lichting 1964-2 die als eerste finishte op de 300 meter boom stamloop. De C-compagnie won de be hendigheidsloop vier keer honderd me ter. Het onderdeel steeple chase over 2 km werd gewonnen door Van Maanen van de lichtingsploeg 1964-2. De eind uitslag luidde: 1 1964-2: 49 punten: 2 1964-3: 42 punten; 3 1964-4 41 pun ten; 4 Klu: 40 punten; 5 SR.O.M.A.: 36 punten; 6 C-Cie: 30 punten; 7 onderoffi cieren: 7 punten; 8 officieren: 1 punt. Het wa3 de inspecteur der militaire ad ministratie, die na afloop de prijzen uit reikte. Artiestenparade Burgerlijke en militaire autoriteiten kwamen rond zes uur in de officiers mess op de receptie hun gelukwensen aanbieden. Daartoe behoorden onder meer Zeelands commissaris der ko ningin, nagenoeg het voltallige col lege van Gedeputeerde Staten, grif fier dr. D. van der Wel, het voltallige gemeentebestuur van Middelburg met gemeentesecretaris mr. J. Hooy en tal van anderen, veelal vergezeld van hun echtgenoten. Ook de commandant de tweede C.O.A.K., overste Mut- saers was aanwezig. De artiestenpa rade bracht 's avonds vanaf half ne gen in een volgepakt Citytheater tij dens een nonstop programma het op treden van de Beelstreat Jazz Band. Ciska Peters, Ilonka Bilushka en Bueno de Mesquita. Peter Piekos te kende voor de conferences. Kapitein P. J. A. Luykx opende de avond en kolonel Potteboom zorgde na afloop van het programma voor attenties voor de dames van het gezelschap. Défilé Voorafgegaan korps der artillerie onder leding" van de door trompetters- adjüdant Kleinepier, dat ook de inspec tie had omlijst, marcheerden de troepen vervolgens naar de markt, waar langs burgerlijke en militaire autoriteiten werd gedefileerd. Paradeinspecteur was de brigade-generaal Ludwig, luitenant-ko lonel G. v. d. Slikke was parade-com mandant. Bi: het défilé waren onder meer ook aan wezig alle wethouders, gemeentesecre taris mr. J. Hooy en commissaris M. A. Reneman van de gemeentepolitie. In zijn toespraak in de burgerzaal com plimenteerde mr. Drijber de inspecteur der Militaire Administratie met zijn ken nis van de Middelburgse krijgshistorie. De brigade-generaal bleek echter zlln hart aan Middelburg verpand te hebben. Hij is in het stadhuis van Zeelands hoofdstad in het huweiyk getredenDe burgemeester bracht kolonel Potteboom hartelijk dank voor de in het verleden ondervonden hulp en steun van de Eer ste C.O.A.K. bij evenementen. •Jhr. mr. De Casembroot die de hooi uitsprak dat de opleidingsschool /.lol in Zeeland thuis zal blijven voelen, richt te namens Gedeputeerde Staten waar derende woorden tot het gemeentebe stuur. dat steeds veel aandacht heeft willen besteden aan de huisvesting officieren en onderofficieren van de C.O.A.K. „Zeeland is een provincie ilir openstaat voor militaire, of het nu land-, zee- of luchtmacht betreft", aldus de ten slotte kolonel ek-y-lo.-n(aalan.ybyo commissaris der koningin. Het was ten slotte kolonel Potteboom, die als repre sentant van de opleidingsschool de Zeeuwse bevolking dankte voor de pret tige onderlinge verstandhouding. Sportmiddag Officieren, onderofficieren en manschap pen verzamelden zich '8 middags op de velden aan de Nadorst om daar hun be kwaamheid op sportgebied aan de prak tijk te toetsen. De wedstrijden die on der leiding stonden van de majoor Bos- meeste punten strijken. De lichtings ploeg 1964-3 was de zeven andere ploe gen bij het touwtrekken de baas. Het maatklimmen leverde een overwinning Donderdagmiddag is onder grote be langstelling op de algemene begraaf plaats te Vlissingen het stoffelijk over schot ter aarde besteld van G. C. de Hondt, in leven commissaris van het Nederlands loodswezen der eerste klasse in het zesde district. Hij overleed zon dagmorgen op 53-jarige leeftyd in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Vrijwel alle loodsen, die niet door dienst waren verhinderd, en deputaties van de overige diensten van het loodswezen, lie pen mee in de begrafenisstoet naar de begraafplaats. Zes commissarissen fun geerde als slippendrager. Op de be graafplaats schaarden zich nog talrijke belangstellenden achter de baar. Onder hen bevonden zich schout-by-nacht A. M. Valkenburg, directeur-generaal van het loodswezen, kapitein ter zee J. F. Drijfhout van Hooff, die hem in deze functie zal opvolgen, gepensioneerd ka pitein ter zee C. ter Poorten, gewezen directeur van het zesde district van het loodswezen, kapitein ter zee J. A. van Beusekom. tot voor kort directeur van het zesde district, zyn opvolger kapitein luitenant ter zee G. van der Graaf, ir. M. H. W. Moorrees, directeur van de technische dienst van de rijkskustver- lichting in Den Haag, mr. ir. P. C. Rus. In de officiersmess van de Generaal- Majoor Berghuyskazerne te Middel burg hielden kolonel en mevrouw Pot teboom gisteravond een receptie ter gelegenheid van de viering van het veertigjarig jubileum van de C.O.A.K. Kolonel en mevrouw Potteboom ont vingen talrijke gasten, onder wie vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Onder andere de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot kwam zijn gelukwensen aanbieden. Een plotseling uitbrekende brand, die binnen korte tyd tot een laaiende zee van vuur uitgroeide, legde donderdag middag omstreeks vijf uur het vlasbe- werldngsbedryf van de heer P. Looij in Sint-Jansteen volkomen in de as. De schade aan bedrijf en voorraden bedraagt enige honderdduizenden gul dens. De brand ontstond in een vrachtwagen, die juist met een lading vlas was ge stopt naast de grote loods van het be drijf, waarbinnen twee- a driehonderd duizend kilo strovlas en zestig balen ge zwingeld strovlas lagen opgeslagen. Toen chauffeur Zamen de wagen die op gas liep stopte, sloeg plotseling een steekvlam onder de motorkap van daan. Hij opende de kap, waardoor de vlammen in zijn gezicht sloegen en hij lelijke brandwonden opliep. Later liep de heer Zamen nog meer verwondingen op bij een vergeefse poging om zijn jas waarin een portefeuille met f 1260 uit de cabine van de brandende wagen te halen. De chauffeur waarschuwde, omdat op het bedrijf zelf niemand aan wezig was, een aantal omwonenden. De brand onder de motorkap breidde zich snel uit tot de hele vrachtwagen, waar de vlammen een goede prooi von den in de lading van vier ton strovlas. Door de wind sloegen de vlammen over op de hangar en toen de brandweer ar riveerde. viel er al niet meer te beginnen aan blussen van hetgeen in brand stond. Het enige wat zij kon doen, was in de nabijheid staande vlashopen nat houden. Behalve de grote hangar met inhoud gingen een turbine en een repelmachine en een aantal buiten de loods staande hopen vlas in vlammen op. Het bedrijf van de heer Van Looy was verzekerd, de voorraad slechts ten dele. nooit fijner gerookt Carnegie-medaille voor schipper die collega redde heeft dinsdagavond de bronzen nu en het diploma ontvangen van het Bel gische Carnegie Heldenfonds. De heer Onderdyk ontving deze onderscheiding uit handen van burgemeester C. N". I. au Sas van Wemeldinge. 23 december redde de heer Onder een collega-schipper die met zyn aüto te water was geraakt, van de ver drinkingsdood. Deze laatste wilde in de haven van Wynegem (België) met zyn i van het schip op de wal ryden. jj- --«ja, echter :hip te recht. De auto liep direct vol water om dat liet raampje openstond. De heer On- derdijlt, die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct in het water. Het vroor op dat. moment zeven graden. Met zyn voet kon de heer Onderdijk het. dak van de auto openschuiven en zo zyn collega van de verdrinking redden. Het Belgische Carnegie Heldenfonds be sloot voor dit. moedige optreden de bron zen medaille met diploma toe te kennen. Eigen inbreng van de lelden Beroepskracht om het tekort aan kapelaans in de toekomst op te vangen Onder grote belangstelling in Vlissingen hoofd van de havenarbeidsinspectie te Rotterdam, de heer F. A. Rubben, dienstchef van het Belgisch loodswezen te Vlissingen, een deputatie van de Ko ninklijke Marine onder leiding van kapi tein-luitenant ter zee J. P. van Es, vry- wel alle commissarissen van de zes dis tricten van het Nederlands loodswezen, de heer P. A. Rüeck, insp. van het loods wezen in algemene dienst uit Den Haag, verscheidene bureauhoofden van het loodswezen in Den Haag en de heer J. G. Burlage van De Schelde. Aan de groeve, waar twee loodsen stonden met het omfloerste vaandel van de loodsensociëteit sprak mej. I. de Hondt een persooniyk woord ter nagedachtenis aan haar vader. Ver volgens sprak de heer Caljé ais een persooniyke vriend. De directeur-generaal van het loodswe zen, schout-bij-nacht Valkenburg be lichtte de loopbaan van de overledene en roemde zyn kennis van het loodswezen en zyn werkkracht. Vervolgens voerde het woord kapitein-luitenant ter zee G. van der Graaf, directeur van het loods wezen te Vlissingen, namens het perso neel van het zesde district, de heer E. J. Visser uit IJmuiden, oudste commissaris van het loodswezen, de heer W. van Leeuwen namens het loodsenkoi een zwager van de overledene. ren alle pogingen in het werk ge steld om de C.O.A.K.-militairen een zo feestelijk mogeiyke maal tijd voor te zetten. Men is daar, getuige het menu voor de volle honderd procent in geslaagd. Na de groentesoep deden de militai ren zich gistermiddag te goed aan halve haantjes by deze gelegenheid lag ieders haantjes- deel boven de vastgestelde 200 gram appelmoes, gekookte aardappelen en chocoladepudding met slagroom. Er was fruit na. Overigens viel er die dag nog meer te smullen. Na de officiële vlaggenparade stond er koffie met slagroomgebak gereed en 's middags liet men worstebrood jes aanrukken. De bisschop van Breda, mgr. G. N. de Vet, en de provinciaal der paters Augustynen, pater I. Mynsbergen vereenstemming bereikt óver vestiging binnen het bisdom Bre da van een opleidingsinstituut voor le- kenhelpers en -helpsters in de ziel zorg. Het zal openstaan voor kandi daten uit het gehele land. De opleiding tot lekenhelper en -helpster in de zielzorg begint sep tember 1965. Iedere cursus omvat vier jaar, met een scholing van één dag per week. Vanaf het tweede cursusjaar zullen de deelnemers praktisch werkzaam moeten zijn. Het lesrooster, dat nog niet tot in de tails is opgesteld, omvat theologie, menswetenschappen, zoals psycholo gie en sociologie, kerkelijke admini stratie, en methodische vorming in taken die tot hun functie behoren. Met de voorbereiding van dit insti tuut, dat in Breda zal worden geves tigd, is belast dr. Ad. Vermeulen OSA, professor in de dogmatiek aan het theologicum der Augustijnen te Nijmegen. De docenten zullen slechts voor een deel uit de orde worden betrokken. De bedoeling is dat ook anderen, priesters zowel alk leken, onderricht zullen geven. Het instituut wordt de eerste vestiging van Augustijnen in het bisdom Breda. De lekenhelpers en -helpsters zullen zowel in de parochies als in de cate gorale zielzorg te werk worden ge- ikorps i. Mej. sprak een AUTODIEFSTALLEN IN EN OM BERGEN OP ZOOI Donderdagmorgen kwam de heer M. v. L. wonende in de Boterbloemstraat te Bergen op Zoom tot de ontdekking dat zijn auto, die voor zijn woning afgeslo ten had gestaan, was verdwenen. De recherche werd er van in kennis ge steld; zy stelt een onderzoek in. In de Dorpstraat te Hoogerheide is dezelfde nacht een auto ontvreemd van de heer M. v. d. P. Het wordt niet onmogelijk geacht dat deze auto's zijn ontvreemd om te wor den gebruikt voor het smokkelen van roomboter naar België, waar met de winterdagen een drukkere activiteit is te bespeuren. IJJ HET HUIS VAN ST.ELOY Juwelen van St. Eloyzijn in Rotterdam en ver daarbuiten altijd een begrip geweest, en gebleven. Een collectie brillonten ringen, zoals wij in hun evenwichtige, perfecte vormgeving en in zulk een verscheidenheid zelden bijeen hebben gehad, is momenteel in een onzer etalages geëxposeerd. De prijzen variëren van ca. f250.— tot f2.500.—. J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam steld, al naar hun geschiktheid. Zy zullen als beroepskrachten werkzaam zijn in de zielzorg en daarvoor worden gehonoreerd. Onder leiding van pries ters zullen zy zelfstandig pastorale arbeid verrichten. Gedacht wordt aan activiteiten als huisbezoek, gods dienstonderricht (in schoolverband zo wel als privé) en administratieve ar beid van kerkelijke aard. Dit alles dient allereerst om de pries ters van werk te ontlasten, maar het biedt daarnaast kansen voor een ver nieuwde zielzorg, met een eigen in breng. De beslissing tot het oprichten van dit instituut is genomen na het ge reedkomen van een rapport door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut over het te verwachten aantal pries ters in 1980 in het bisdom Breda. Dit rapport voorspelt een daling van het aantal priesters van 485 thans tot 459, maar daarnaast een sterke veroudering van de geeste lijke stand. Het aantal parochies zal daarbij stijgen van 158 tot 190. Het gevolg zal zijn dat in 1980 volgens de prognose nog slechts voor 66 parochies een kapelaan be schikbaar zal zyn. Om dit tekort tijdig op te vangen zul len leken moeten worden opgeleid. Zij ontvangen geen wijdingsmacht, maar kunnen zoveel functies waarnemen dat hun aandeel uiterst belangryk wordt geacht, te meer omdat zij eigen kwaliteiten kunnen inbrengen. Voor het front van de troepen heeft de com mandant van de Eerste C.O.A.K., kolonel J. Potteboom gisteren tijdens de buitengewone vlaggenparade op het binnenplein van de Gene raal Majoor Berghuyskazerne te Middelburg drie erekoorden uitgereikt aan beroepsonderof ficieren, die zich ieder op hun eigen gebied ge durende geruime tijd bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de school. Het waren de segeant der eerste klasse L. J. Wiessner en de sergeanten H. F. Scheuller en J. H. Zuidgeest. „U hebt uw werk als menagemeester met grote toewijding en vakkennis verricht. U zorgt voor het culinair slagen van bijzondere dagen", aldus luidde de beschikking over sergeant-kok Zuid geest, die door kapitein J. van Doomeveld werd voorgelezen. Sgt. I Wiessner werd geroemd omdat hij naast zijn normale werk zich in zijn vrije tijd ver dienstelijk maakt door als tamboer-maitre leer lingen op te leiden. „U maakte het muzikaal ele ment bij evenementen mogelijk". En sgt. Scheuller werd gehuldigd om de toewijding en zorg waarmee hij met wegcijfering van persoon lijke vrijheid zijn taak als hofmeester van de officiersmess vervult. „U bent de steun van het mess-bestuur en om uw bescheiden en tact vol optreden een voorbeeld voor het perso neel", aldus de beschikking. Het was daarna ko lonel Potteboom die de onderscheiden militairen als eerste gelukwenste. De foto toont het mo ment van het bevestigen der koorden. Van links naar rechts sgt. Scheuller, sgt. Zuidgeest en sgt. I Wiessner. (Foto P.Z.C.). Dezer dagen werd in „Do Koophandel" to Krabbendyko afscheid genomen van de heer C. J. Overbeeke als hoofd van de openbare lagere school aldaar. De lieer Overbeeke werd geboren in Ossenisse. Hij begon zyn ondorvvyzersloopbaan in Hengstdijk en was als zodanig achter eenvolgens werkzaam in Boschkapelle, Aerdt en Tliolen. In 1925 werd hy be noemd tot hoofd der school to Oudelan- de. In 1926 vertrok de heer Overbeeke met zijn vrouw naar het toenmalige Ned. Indië, waar hij achtereenvolgens school hoofd in Cheribon, Benkoelen, Pati en Soekaboemi was. Van maart 1942 tot augustus 1945 was de heer Overbeeke in Japanse krijgsge vangenschap. Na zijn bevrijding was hij hoofd van de Europese lagere school voor kinderen van naar Siam geëvacu- eerden te Nakon Paton (Siam). Bij zijn terugkeer in Nederland werd hij na zyn Europees verlof in 1950 hoofd der school te Schiermonnikoog, waarna hij op 16 mei 1953 in dezelfde functie in Krabben- dijkc werd benoemd. Op deze druk bezochte afscheidsavond kwam duidelijk naar voren dat zowel „de meester" als mevrouw Overbeeke. die een enkele maal tijdens ziekte van het personeel wel eens inviel, zowel bij ouders en kinderen en colega's zeer ge zien zijn. Dit kon men beluisteren in de verschillende toespraken die tot het scheidende schoolhoofd en zyn echtge note werden gericht. Als eerste voerde burgemeester L. Cnossen het woord. Vervolgens werd gesproken door de in specteur van het lager ondenvijs, de heert Frantzen en de heer Glerum als bestuurslid van de Ned. Onderwyzers Vereniging. De heer Sentze sprak als bestuurslid van de afdeling Volksonder wijs te Krabbendiike. Verder werd het woord gevoerd door ds. Huizing te Waarde, als godsdienstonderwijzer. De heer De Pagtèr bracht namens de an dere collega's in Krabbendijke zijn dank over voor de altijd prettige samenwer king. Namens de oudercommissie sprak nog de heer Jansen, en ten slotte de nieuwe hoofdonderwijzer, de heer Kor- stanje. De kinderen verrasten hun hoofdonder wijzer met het opvoeren van dans, blok fluit en toneelspel. Na afloop dankte de heer Overbeeke mede namens zijn vrouw voor de vele blijken van belangstelling en de hem overhandigde cadeaus. Tevens werd afscheid genomen van de handwerkonderwijzeres mej. E. W. van Velzen. Ook zij deelde ruimschoots in de hulde. Het Zeeuwse appel snrtimen- is sinds gisteren uitgebreid met de bekende door velen gewaardeerde goudre net. een appel, die van Golden Deli cious en Jonathan in het winterras- sensortiment de derde plaats inneemt in Zeeland. On de eerste dag dat deze appel door de provinciale afzetcom- missie voor aanvoer was vrijgegeven, kregen de veilingen een flink aanbod te verwerken. Het werd door de handel vlot afge nomen op prijzen die in het licht van de grote fruitoogst van dit jaar vooral voor de grove sorteringen niet tegen vielen. Voor de maten van 75 mm en daarboven schommelden de pry zen voor klasse I lussen 24 en 28 cent en voor klasse II tussen 17 en 22 cent. Voor de fijnere maten lagen de note ringen voor klasse I van 13 tot 20 en voor klasse II van 12 tot 15 cent per kilo Het aanbod van de goudrenet wordt over een lange periode gespreid om hiermee een prijsst.imulerend effect te bereiken. Een flink gedeelte van de goudrenetoogst wordt door de fruittelers in de koelhuizen opgesla gen. Verwacht mag worden, dat het aan bod de komende tijd ruim zal blijven, omdat men dit jaar mag bogen op een gro'e oogst van goudrenetten. Doordat deze appel zich ook goed laat bewaren is ze altijd tot diep in het voorjaar verkrijgbaar. Als winterap pel worit de goudrenet vooral ge waardeerd voor appelmoes, maar ook als handappel is het een vrucht die bij de consument in een goed blaadje staat. VERWACHT. OOSTELIJKE WIND. Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 3 oktober Zon op 06.44 onder 18.13 Maan op 03.31 onder 17.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2