ZELANDICA 2.98 Olympisch goud binnen bereik van natuurtalent Tiemen Groen INFORMATIE - de wereld wordt er mee overstroomd «•4 Ruwiene van Ogelande Spaanse protesten tegen misdaadfilm-invasie 4 nylons in één verpakking Om rheumatische pijnen sneller te verlichten Algesal ^k?igb."?r-Wi WOENSDAG 80 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 „VLIEGENDE FRIES" Ook kansen van andere renners op medailles We draaien de kalender terug naar donderdag 26 augustus 1960. Op het smoorhete circuit van Christoforo Colombo bij Rome was de ploegentijdrit over 100 km ge reden, die voor de Deense Olympi sche ploeg in een drama eindigde door de dood van de jonge Jen sen. Onder de brandende zonne stralen had Oranje een eervolle vierde plaats veroverd maar Joop Middelink was er niet mee tevre den. Op die donderdag nam hij het besluit, dat er heel wat aan de voorbereiding van de Nederlandse coureurs moest gaan veranderen en toen de goedlachse Amsterdam mer enkele maanden later defini tief door de K.N.W.U. als weg- coach werd aangewezen zette hij zijn plannen in daden om. In vele opzichten heeft Middelink zijn zin gekregen, alleen de conditietrai ning tijdens de wintermaanden kon er door de gebrekkige finan ciën van de unie niet af. Maar toch werkte Middelink door, het oog gericht op Tokio. En nu staan we dan vlak voor de spe len van Tokio en hebben een uitgespro ken favoriet voor liet Olympisch goud met de Fries Tiemen Groen, die in dc tweede week van september de wieier- wereld verbaasde in de strijd om de re genboogtrui bij de amateurachtervol gers. Maar Tiemen Groen is geen pro- dukt van de jarenlange inspanningen van Middelink, van Arie van Vliet en Jan Derksen, de beide baancoaches in de periode tussen Rome en Tokio. Dit pure natuurtalent is de leiders van Olympische wielerploeg als het wan de schoot geworpen. Na de wereldkam pioenschappen. de „generale" voor Ja pan, heerst er in dc andere wielernaties ten opzichte van het Olympisch goud in de achtervolging, die overigens voor het eerst op het programma van de spelen staat, geen hoop meer. Sterker De „vliegende Fries" Tiemen Groen, is in de weken na Parijs mentaal nog sterker geworden dan hij al was, moet onder normale omstandigheden o~ 17 oktober op de pelouse van de veel omstreden Hachioji-wielerbaan bij de ceremonie protoeolaire op de hoogste tred van het schavotje staan. Want noch Belg Herman van Loo, noch de Deen Izaksson, noch de Tsjech Jiri Daler, noch al die anderen mogen in staat worden geacht in zo korte tijd zoveel in kracht te hebben toegeno men. dat zij het Tiemen Groen in zijn Parijse vorm lastig zullen kunnen maken. Het hangt er alleen maar vanaf hoe de achttienjarige Friese huisschilder zal reageren op de zo ge heel andere omstandigheden in het land aan de andere kant van de aard bol. Maar we geloven, dat deze nuch tere Fries daar wel tegen bestand zal zijn. Heeft nu al die kostbare voorbereiding dan in het geheel geen resultaten opge leverd? Aan de hand van de verrichtin gen in Albertville en Parijs zou het ant woord ontkennend moeten luiden. Maar Middelink en Derksen, gesteund door chef d'equipe mr. J. P. A. van Ballego- yen de Jong, hebben na de wereldkam pioenschappen niet geaarzeld, hebben het mes in de wonden gezet en de hoop is gewettigd, dat de vier vierde plaat sen van Rome de km. tijdrit, de ploegachtervolging, de ploegentijdrit en het tandemnummer nu in rinkelende medailles omgezet zullen worden. In de eerste plaats werd besloten het expe riment Tiemen Groen, die in Parijs de dag na zijn wereldkampioenschap in de ploegenachtervolging moest starten, niet herhalen. Consequenties Dit besluit heeft consequenties gehad. Gerard Koel, aanvankelijk aangewezen om met Aad de Graaf op de tandem te rijden, werd aan de achtervolgingsploeg toegevoegd, waarin ook de wereldkam pioen der amateur-stayers Jaap Oud- kerk een geduchte versterking vormt. In de nieuwe formatie mag Oranje ze ker niet kansloos worden geacht voor een der Olympische blikken, al zal het goud baast zeker voor de perfecte Westdultse machine die in Parijs de wereldtitel opeiste wel onbereikbaar zjjn: Mogelijkheden op de baan zijn er ook voor het nieuwe tandempaar Piet van der TouwAad de Graaf, die in het olympisch sprintnummer tevens de ge legenheid krijgen aan te tonen dat hun falen in Parijs wel degelijk een kwestie van „uit vorm" is geweest. Voor Van der Touw, die evenals Nikkessen en Oud- kertc aan zijn tweede Olympische Spelen toe is. is er dan nog een derde moge lijkheid om in de prijzen te vallen in de tijdrit over 1 km, èen onzeker num mer omdat het zo weinig gereden wordt en er dus ook niets bekend is van de krachtsverhoudingen. De grootste kansen naast die van Tie men Groen liggen echter op de weg, vooral in de individuele race. Nog meer dan in de ploegentijdrit is het de droom van Joop Middelink om op de weg een Olympische kampioen te brengen. Twee jaar geleden bij het wereldkampioen schap in Salo dacht Middelink er te zijn. Toen deden Arie den Hartog en Gerben Karstens de harten van de echte wieier liefhebbers sneller kloppen. Gino Bartali verzuchtte „hadden wij er maar zo een..." Middelink zette zijn plannen gegroepeerd rond Den Hartog en Kar stens op papier. Maar het is bekend, eind 1963 zwichtte Den Hartog voor de geldbuidel van een Frans extra-sportief merk. Natuurlijk is deze overgang van Den Hartog een verlies geweest voor onze Olympische afvaardiging maar naast Karstens, die een renner van extra gro te klasse is, hebben zich nieuwe kandi daten snel aangediend: de jonge Limbur ger Harry Steevens, pupil van Sjefke Janssen, is een van hen. En als het op een eindspurt aankomt gaat Henk Cor- nelisse voor niemand ter wereld uit de weg. Onverbiddelijk Wie onze kleuren op de weg in Japan zullen verdedigen? De leiders van de ploeg hebben de keus uit Gerben Kar stens, Bart Zoet, Jan Pieterse, Harry Steevens, Henk Cornelisse en Evert Dol man. Pas ter plaatse zal echter worden beslist wie er rijdt en dat geldt zowel voor de ploegentijdrit als voor de indi viduele wegrace, die ver genoeg uit el kaar liggen (14 en 22 oktober) om des noods dezelfde coureurs te laten rijden. „We moeten onverbiddelijk zjjn. Wie niet in vorm is start ook niet" is thans het devies van de leiding. Men verwacht er een chaos van... Niemand kan het allemaal bijbenen Advertentie) 4 Nylons in één fraaie mode- tint. Om dóór elkaar te dragen en lang, héél lang plezier van te hebben. Want zelfs na twee kleine ongelukjes hebt u nog een paar compleet. één lengte één kleur één prijs Vraag uw winkelier Tima-4: prijs 2.98 Lezers schrijven Dit grappige plaatje, gemaakt in het Stanley Park van Vancouver in Canada, toont een model op wa re grootte van een oude stoomlo comotief, bestuurd door een ste- ivardesse op een smalspoor in een baan welke in 1961 ie gemaakt door de orkaan Frieda, welke toen Noord-Amerika teisterde. De ste- wardesse is Elizabeth Aitken de Canadian Pacific Airlines, de loc i« een getrouwe nabootsing van het type dat door de C.P.R. werd gebruikt voor de verbinding lussen Brits Columbia en de rest van Ca nada rond 1887 en het spoor loopt voor een paar kilometer in de baan van orkaan Frieda waarin een mi niatuur van Brits Columbia is ge maakt. I van die jonge, belegen, oude Edammer, Goudse of Leidse (Speciale correspondentie) Informatie is wat wij in het gemeen aan nieuws in krant, voor de radio en op de tele visie voorgezet krijgen. Maar het is meer. Informatie is in wezen fei tenkennis en dan nog nieuwe. Kennis wordt moeizaam verworven. Maar met de enorme verbreiding van de wetenschap in de laatste de cennia en met de vergroting van de mogelijkheden om verkregen ken nis snel te verwerken, is de hoe veelheid wetenschappelijke infor matie de laatste lijd een overstel pende stroom geworden. Wil de mensheid van vandaag en d morgen er profijt van hebben, dan zal er snel iets moeten gebeuren om deze informatie in al zijn veel heid zo op te slaan, dat ze snel, efficiënt en systematisch toeganke lijk is voor leder die er om vraagt. Van commerciële en ideële institu ten laboratoria, klinieken, univer siteiten, proefbanken komt een stroom van wetenschappelijk nieuws. Over heel de wereld wordt het gepu bliceerd in wetenschappelijke tijd schriften en neergelegd in proef schriften en essays. In de bibliothe ken kraken de planken onder de vracht binnenkomend materiaal. Do cumentatie en registratuur zijn apar te vakken geworden. Onlangs verklaarde een directeur van een Amerikaanse vliegtuigfa briek tijdens een congres aan de Universiteit van Californië, dat het mensdom dreigt te verdrinken in de onaflatende stroom van informatie. „Jaren geleden is eens berekend' zei hij, „dat als oesters zich zonder bedreiging van hun natuurlijke vijan den zouden kunnen voortplanten, zij j in achttien jaar de hele aarde zouden bedekken met een laag die meer dan; een kilometer dik is". „Gelukkig", voegde hij er met eni ge wrange humor aan toe. „zijn er voor oesters genoeg natuurlijke vijan den aanwezig om dit gevaar van ons af te wenden. Maar ongelukkigerwijs beschikt de wetenschappelijke infor matie niet over dergelijke vijanden. Integendeel: wij koesteren het weten schappelijke nieuws als onze grootste schat, slaan het op en omgeven het met brandvrije muren. De wel biedt ons het in brand te steken wet verbiedt een heleboel dingen die tot een natuurlijke beperking van de voorraad zouden kunnen leiden Dat meende deze directeur uiter aard niet zo als hij het zei. Maar de zaak is ernstig genoeg om er weten-, schapsmensen bij stil te doen staan.. Niet meer te omvatten Dr. Warren H. Cole, hoogleraar in de chirurgie aan de universiteit van Illinois j en bestuurslid van het Amerikaanse kankergenootschap, heeft onlangs op ccn gevaarlijke consequentie van de over stelpende vloed aan wetenschappelijk materiaal gewezen. „Nieuwe vindingen zei hij. „worden in zodanige hoeveel heden gerapporteerd, dat het menselijke brein ze niet meer helemaal kan om- vatten. Het is helemaal niet ondenk baar dat het wetenschappelijk onder- zoek al de weg heeft gewezen om kanker onder de knie te krijgen, maar dat de brokjes informatie daartoe ergens be- graven liggen in stapels informatie, te veel om te schiften en de brokjes die wij nodig hebben bij elkaar te voegen". Hoewel deze uitlating zuiver veronder stellend is. is er niets onwaarschijnlijks aan de gedachte dat de ontoegangelijk- heid van de stapels gegevens over heel de wereld aanleiding geeft tot een wer kelijk monumentale verkwisting van tijd en moeite omdat men projecten aanvat die elders al lang tot op de bodem zijn onderzocht. Er zijn voorbeelden voldoende aan te wijzen dat industrieën eerder bereid bleken een serie proefnemingen op touw te zetten dan de moeite te nemen om de (vakliteratuur er op na te slaan, waarin zij gemakkelijk te weten hadden kunnen komen wat zij zochten. Per jaar miljoen publikaties Nu moet men het woord „gemakke-1 - lijk" in dit verband misschien met wat' reserve benaderen. Want toen het Ame rikaanse Bureau of Standards onlangs een onderzoek instelde naar de hoeveel heid technische en wetenschappelijke ge schriften, kwam het tot de ontdekking dat er in de wereld niet minder dan 35.000 min of meer officiële wetenschap pelijke tijdschriften bestaan. Per jaar teven deze alleen al op het gebied van e techniek en de exacte vakken onge veer een miljoen publikaties uit. Wetenschappelijke centra, industrieën en regeringsdepartementen zijn zich stellig bewust van het bestaan van het pro bleem. Gelukkig liggen niet in alle ge vallen de sleutels tót de oplossing ervan begraven onder de stapels. Er zijn elektronische breinen ontworpen en gebouwd die in hun herinnering mil joenen brokjes informatie bergen en die in enkele seconden in staat zijn er pre cies die stukjes uit te vissen, welke door de systematische onderzoeker gevraagd worden. Wetenschappelijke bibliotheken heginnen van dit soort machines gebruik te maken. Daarnaast is het al niet zeld zaam meer, dat archieven er van afzien hele vellen uit boeken, tijdschriften en essays op te slaan, maar volstaan met filmdrukjes ter grootte van een vierkan te centimeter. Krachtige viewers vergro ten het filmpje tot de gewenste afme ting. In verschillende landen zijn semi- overheidscentra opgericht om informa tie te bewaren en te rangschikkenen regelmatig een catalogus uit te geven van het nieuwverworven bezit. Maar toch lopen deze noeste pogingen gevaar te laat te komen. De vloed van informatie neemt nog toe. Prof. Gerald „Stik toren zei ons" Ik leze dae In de krnnt»-. dat «tikje „Keepende in de woewHjn". Ak nie bekaaid bin, is dnl een anftelsel van Jewannes de Dooper, Die dee dat ook a In zien tied, mé 't ielp ook niks wat een zei, de mensen glenge ulder gank, net as noe.. Zo za't ook wé we- ze mee de ruwierie van Ogelande. Stik toren zeie ons. Van middug bin 'k nog is were kleke, 'k docht bie m'n eïge noe ku't nog zie. as 'ter nie te vee kiekers knmme, wan dan zien 'k nog niks. Je rnoe wete, 'kè verkamde. en omdat'kaltied onder de mensen komnie, wou 'k noe wê ls allenig weze. 'k Moe zeie. dat ek goed getroffe. dae was geen stervelienk, dae 'k last van aOnder wege zag ik nog een paer boeren en errebeiers, die ik goed kenne, ze waere bezig an den oest. die waere a mee verkansie ge weest, of ze krlege 't nog. An d'an- dere kant van de dulleve, zaete ur twee te wachten op een visje, dat nie komme wou, misschien zitte ze'r nog wê, mae da'e ulder zaek, dae eb be ik geen boodschap an. 'k Vond het daerom toch een groot verschil, een paer mensen glad van 't zweet en eel onder 't stof van d'erten die ze rui- terde, ln afwachtienge wat de pries za doe zommedeem, en flak der bie mensen die ulder week of maendgeld zeker wete. Mé goed ik komme dus wê 'k weze wou. bie stik toren, 't Was tur doodstil, zelfs geen veugeltje ebbe 'k hore of gezie. dae was noe letterlijk niks. Lank gelee kwam 'ker Is vobie en oorde 'k er een uul roepe. mae dat was 'saevens, uien schreeu- we nie op de middug. wan 't is een nachtvuegel. Noe moe'k nog in m'n eige lache ook. ak zo'n joentje was, dan ak net as ieder wê es zwaar de P.,.. in en dan zei vaeder, le elt een uul onder zun pet. 't Is ook wae a wat Jaeren gelee, da me an de ru wiene zaete, mae 'k weet het nog as de dag van gister. 'Maede tende van een weke, van de joengeliengs- vereniging uut Zeeland, 's Zondags- mlddugs gienge me van 't durrup. langst die ouwe kroenkelende padjes, 't was net een troepje enden, ael ach ter mekare, wan vo twee gliek was geen plekke op die smalle diengers. 't Goeng wênie so ard as noe. maé me kwaeme ur en 'was vee eet die mid dug. Domenie De Kluis A. T. W. eete die. da't za "ker bie zeie, anders dienke sommige mensen misschien an zun broer, die ook domenie was mê an de grif formeerde kerke, dat die op zondag in ogelande liep, mê eerlijk dat is geen waer oor. De do menie dan die ik bedoele stoeng op Stroskerke en die was geen rienk- oppasser mê wê rienkvoorzitter op ons mooie eiland, en daerdeu wou un bie ons wêzc en vo ons spreke. De man ei noe z'n pensioen a, nie van dat baentje dat un bie ons a, mê van zun kollenel-domenieschap zo gezeid van 't leger. 'Kê nog kiekjes van die zondag leie en ze bin nog mooi ge- bleve ook, al ebbe uk dan ook nog ruum ander allef jaer boven 't zee- waeter moete leve. Je ebbe wê a be- grepe zeker, dat was mee de leste inundasiee van ons stikje Nederland. Van wegens dat bin me nog nie vee opgeschote, wat oorlog angaet. vroe ger llete ze de mensen verdrienke Horton van Harvard University in de Verenigde Staten heeft geschat dat over twintig jaar de wetenschappelijke wer ker ongeveer tweemaal zoveel zal moe ten lezen als nu. Per maand 4500 pagina's lezen Het is nu al zo, dat de gewetensvolle chemicus als hij op de hoogte wil blijven per maand 4500 pagina's aan rapporten en andere publikaties moet lezen. Soort gelijke eisen moeten eigenlijk al worden gesteld aan andere wetenschappelijke onderzoekers, om het even of zij het heelal tot hun studieterrein hebben ge kozen of de kleinste stukjes materie, opgeborgen in de diepste hoekjes van het atoom. De moderne tijd schjjnt er zich met om te bekommeren, dat geen mens in staat is een dergeljjk corvee bjj te houden. Integendeel: de waarschuwend opge heven vinger van de ervaring zegt on verbiddelijk dat er iedere dag fabrieken worden gebouwd en machines gecon strueerd die zowel beter als goedkoper hadden kunnen zijn, wanneer de ontwer pers op de hoogte waren geweest van de jongste verworvenheden van wetenschap en techniek Het vredesverdrag van Munster f 161,8) had tot gevolg, „dat het openbare katholieke ge loofsleven binnen de grenzen van het Staatse 'ge bied was teruggedrongen naar de binnenkamers :an de iconingen der burgers of verlegd naar de provisorische bedehuizen over de limieten van hetzelfde Staatse gewest heen in de zogezegde vrije gebieden." Aldus Dom. de Jong in zijn werkje: Grenskapellen voor de katholieke inwoners der Generaliteitslanden (1963). Grens kapellen, ook wel heikerlcen genoemd, vielen dus buiten het gebied der Staten; men kon hier in het openbaar de godsdienst uitoefenen in tegenstelling tot de schuil- of huiskapellen, gelegen in Staats gebied, waar men in het geheim kerkte. De schuur- kerken of kerkehuizen, binnen de grenzen gelegen, waren bid plaatsen, die van buitenaf het voorkomen hadden van een schuur. Hierin werd de godsdienstplechtigheid bij oogluiking geduld tegen betaling van bepaalde sommen. Men betaalde zo wel een bedrag voor een door de Staten toegelaten en door de kerkelijke overheid wettig aangestelde zielzorger (admissie- geld), als een jaarlijkse som voor het publiek dulden van de katholieke openbare godsdienst (recognitiegelden). Wat de grenskapellen voor Staats-Vlaanderen betreft geeft de auteur slechts zeer beknopte gegevens. Voor westelijk Staats-Vlaanderen bevatten de officiële rap porten door de bisschoppen van Brugge naar Rome gezon den geen duidelijke gegevens. Indirect is slechts af te leiden, dat de katholieken van Heile, Aardenburg en Eede de dorps kerk van Middelburg en de gelovigen van Sint-Kruis die van Sint-Laurens zullen hebben bezocht. Buiten behandeling zijn gebleven de staties van Sluis en IJzendijke, die in het begin van de lSe eeuw werden opgericht. Voor de grenskapellen voor oostelijk Staats-Vlaanderen wordt vermeld, dat vanuit Gent bisschop Triest heeft gezorgd voor de nodige grenskerken, die aanvankelijk werden bediend door secu- lieren en later aan de Franciscanen zijn overgegaan. De grens kapellen van Koewacht (onder Moerbeke en Stekene) Klinge en de in 1692 opgerichte grenskerk van Overslag (onder Wachte- beke), zijn „van bloeiende residenties tot zelfstandige paro chies" uitgegroeid. De bewoners van Philippine trokken naar Boechoute en naar Assenede. De gelovigen van het Staatse Kieldrecht of Nieuw-Namen gingen naar het gelijknamige Kiel- drecht Aan het slot van het tweede deel wordt gezegd „dat de grens kapellen van grote betekenis zijn geweest in de godsdienstige geschiedenis van onze gewesten en dat de opoffering welke zowel de gelovigen als de priesters zich getroost hebben om hun gods dienst te beleven, aanspraak mag maken op onze bewondering." CATALONIË NU „WILDE WESTEN" Regisseurs willen niet meewerken aan westerns Steeds heftiger wordt in Spanje de invasie van wild-west- en misdaadfilms uit de Verenigde Staten becritiseerd. Opvoeders, dagbladen, persoonlijkheden uit het openbare leven en be kende Spaanse filmregisseurs protesteren geregeld tegen de overstroming der bioscopen en de televisie met primitieve, Amerikaanse fikns. Bovendien wordt er ernstig bezwaar gemaakt tegen de Amerikaanse filmmaatschappijen, die sinds kort het „wilde westen" in Catalonië ont dekt hebben en daar hun belangrijk ste produktiegebie<l voor „westerns" wiUen vestigen. De toerist, die vandaag langs de Spaanse Middellandse-Zeekust reist, kan bij het Catalaanse dorpje Esplu- gas del Lobregat gemakkelijk ir - met goedkope Amerikaanse films, die misschien niet geheel ten on rechte door vele sociologen ver antwoordelijk worden gesteld voor de sterke toename van de jeugdcri minaliteit, die plotseling in Spanje merkbaar wordt hier des te pijn lijker, omdat dit verschijnsel slechts enkele jaren geleden in Spanje nog totaal onbekend was. De invasie van „westerns" en mis-j daadfilms is ook merkbaar in de; Spaanse televisie, die tegenwoordig; beheerst wordt door Amerikaanse I produkten, terwijl do Europese T.V.- filni geheel uit de programma's is verdwenen en zelfs het ontegenzeg gelijk goede Spaanse toneel nauwe lijks meer aan bod komt. De Spaanse opvoedkundigen bezien deze ontwik-1 keling met zorg en eisen thans een I ingrijpende hervorming bij de pro- grammaopbouw van de televisie. Eerste uitzending „Socutera" vrijdag De eerste uitzending van de stichting „Socutera", die het werk van sociale en culturele instellingen wil ondersieuneii door middel van televisie en radio-uit zendingen en van andere publiciteitsme dia, heeft vrijdag a.s. plant: vreemde wereld terechtkomen en zich plotseling in het hart van Texas wanen, in een echt wild-weststadje met alles wat daarbij hoort. In het die gewijd aan „Socutera" worden uitge zonden en zal aandacht worden geschon ken aan de reclassering. Op zaterdag 3 oktober, de volgende dag dus, wordt de nationale reclasseringsdag gehouden. Het verdere programma voorziet in uit- HL zendingen op de vrijdagen 9. 15 en 22 Amerikaanse topprodukties werden oktober, waarin achtereenvolgens aan gedraaid. Nu wil men er echter ook ,za! geschonken worden aan het .ie nog steeds zo geliefde „westerns" I Katholiek Thuisfront, het Koningin Ju- gaan maken. Amerikaanse maat- *jana Fonds en aan het Prinses Beatrix-, schappijen hebben het Catalaanse Ion(^s- stichting „Socutera" za! per landschap in en om Espiugas als de "?3F'd vier televisieuitzendingen (over meest ideale achtergrond voor een j Nederland I) verzorgen. natuurgetrouw beeld van het wilde westen uit de „goede oude tijd" ont-i dekt. De figuratie en de meeste ac teurs worden door Spanje geleverd, de Amerikanen beperken zich ertoe, enkele topspelers te leveren en de re gie in handen te houden. Hun pogin gen, bekende Spaanse filmregisseurs voor hun western-produktie te win nen, zijn mislukt: alle regisseurs, tot wie zij zich wendden, wezen de uitno diging van de hand. omdat zij het gedoe met de „showpistolen" uit de Amerikaanse ax rotten en noe probere ze h<-t no„. In d'ouwe tied gVengc ze mcka«-re te- lief mee vurken en rieken en een en kele keer gooide er wê is een vrouws persoon een pot kokende pik op de mensen die benee an de muur stoenge of liepe, da za ook wê angenacm geweest zien. Noe doen ze 't mee bommen raketten en atoom en oe or 't helse goedje verder ook mê eete Jtfmoet altoos opasse as Je praet of schrieft (la je nie afdwaelt, ik bin ook wee a doende, zo gaet dat je kom van tene op tandere. Op m'n gemak Mê 'k wou nog wat zeie over de ru wiene. Toen 'k er was waere de mensen van Woudenberg daer nie. De bouw of moe-k ier zette de breek- vakken ebbe gliek mee m!--n verkan sie. 't werk lag stil net of ze t nog even wouwe rekke vo den ondergana. Ik kon dus aellcs op m'n gemak be- kieke. 'k bin begonnc bie de hoge muur, ik stoeng opzie en schatte de dikte op om en de bel één meter vuuf en twintig. Dae leggen vuuf van die ouwerwetse moppen tenden me- keare, duB dat kan niet vee misse. Dat er zovee slechte stenen tussen zitte moe geen mens versteld van stae, die bin der bie eel vergae van ouderdom, 't Is ook geen kleinigheid om zovee eeuwen buten te leien in aelerlei weer, ze bin werentig nog sterker as een mens. Kéme wé is wies laete maeke. dat ze de spesie mieke van rogge- blom en waeter. die ouwe mensen wisten deksels goed. dat 't nog a plakte. Ze ebbe nog gliek gekrege ook. wan ae ies negen eeuwenan me- kaere kan ouwe dan is 'twê vol doende. meen ik. O ja 'k zag boven een poortje een soort zoldertje van eikenhout leie. 'kwou er een splin tertje mee m'n naegels aftrekke, mê geen waer oor. Zo taal as leer en ard as een bikkel, 'k Zei tegen m n eige kaerel wat een out en dan m geen jaeren een kwasje verve gezie, zo ies kan nie vrotte da bluuf goed, 't out van noe ei meer van papier dan wat anders. Weet je wat me ook opviel, op de bovenste stenen groeide nog gos, dat is a zo lank a'k weet. nie aeltied 't zelfde, maer ieder jaer komt het en ieder jaer gaet het, om klekke te geven an 't volgende. Ik moet de krante toch nog even op wat wieze. dae eit is in gestae, dat er ook nog mensen begaeve bin uut de lesten oorlog, das waer, me wete julder wê dat er lank gelee vo dezen oorlog mensen gebrocht wiere? Dat kwam ierdeur, Ogelande. naeme zeit het zelf, is een oog gelege plekje midden in een laege omgevienge. Ia de tied, dat er nog geen stoomge maal was, de Boreel eet dat meen ik wel te weten, toen wiste de beweu- ners in Ogelande geen raed mee 't emelwaeter in de baemese, ze mochte kalm afwachte toet dat het van eiges wee wegliep deu de duiven en de wae- tergank. Ik weet nog, dat ur een boer weunde die eiken ochtend mee een bootje de melk nae de fabriek mog brienge, om dat ur mee karre en was ael zochte van de n in den doenker dae deu moete. dat was toch al te bar. Dat was dus de oorzaeke, dat ze noodgedwoenge inuterste gevallen, rond de ruwiene uldere naebestaende die gestorreve waere mochte begraeve. Wat waer is, moe waer eete en bluve. Toet besluut dit nog. Ik gelove dat het m'n oom ls, die dat vorige stikje geschreven eit, ik ebben nog niet ge zie of gesproke, dus zeker 'oin ik er nie van, mae dae kom ik wêachter bie leven en weizien. Ie vroeg is ter dan werentig geen mens die deze zaek ter arte gaet. Ik mene van Wê mé 't zo niks elpe. Zelfs die Vlissieng- se domenie za niks bercike mee z'n idee van die nieuwe Sinte-Maerten- kapel in Paauwenburg op te laete bouwen. Die kerke zou dae vee meer nut ebbe as in Ogelande. om de dood eenvoudige reden, dat ier noe a vee meer mensen wuene dan bie stik to ren, en di komme er nog een oop bie. Uut de oudeid Zelf vinde ik het jammer, dat de ru wiene o pout te besta en, het is ies uut de oudeid, da me eel graag ouwe en mee een soort eerbied bekieke. daer om bin ik ur nog is nae toegeree en ed der vo mieneige afstand van ge- dae. Noe kun me vo ons eige mene, dat het raer is om daer een nieuw karkje te zetten, mae jie en k en ael die an dere mensen, wat wete ons van de plannen van die meneer Oege van Ogelande, misschien oort het wê een bedevaartsoord. De vrouwe van de vorige schriever vroeg: „Wie moete dae dan gae ker ke?" Ik kan 't nie zeie. Mê 'k docht as ter mensen moete komme. dan za 't van eel de omgevienge moete komme, dat bin dan eel wat mannen en vrouwen die nog een dialekt spreke, schrieve en leze kunne. Het zou niet zot weze as ze die voorwaerde der an verbon- de. wan anders oort ut er vee te druk. Dae kun dus nae toe. kerkgangers uut de grote kerke, uut de Segeers- straete, van 't Ofplein en noem se verder më op. 't Zou werentig nog gae liekene 'op een bitje oekumené. Eel lank de kraaien ende spreeu wen der beste g-dae. Zou noe de tied wee komme zién, dat mensen der gienge zien, wie za 't zeie. Ak zo de afinetiengen van 't ge bouwtje bekieke, dan za't daerom gauw vol zitte. Allenig bie slecht weer za 't groot genoeg weze. Dan is ter kans da'k ik komnie luurstere. 'k Zien ni'a gae van Vlissienge nae stik toren, dat dan van eiges geen stik meer is. mae een mooie nieuwen, die een oogte in de lucht priemt. 't zo verre is toet ziens dan mee zun aellen. Meneer de redacteur, bedankt vo 't tafstaen van je kosthaere ruumte. Vllssingen c. Ii. pionierstijd op kunst zinnige en morele gronden veroorde len en er uitsluitend een gevaar voor de jeugd en een vervlakking van de filmkunst in zien. Fel protest Het ladende Madrileense blad „Atv_ wijdde aan deze Amerikaanse activi teiten aan de Catalaanse kust zelfs een drie-koloms hoofdartikel op de voorpagina en protesteerde er tegen, dat juist Spanje als landschap en achtergrond moest dienen, voor wild westscènes, die een Europees pu-| bliek niets te zeggen hebben. Dit protest richt zich in feite tegen de overstroming der Spaanse bioscopen I Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van zenuw pijnen, spierpijn, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van èen nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N° 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. alle drogisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9