Middelburgs gymnasiumleraar schreef dissertatie over Mussolinie WITTE KRUIS Nieuwe zeehavensüo in Terneuzen door burgemeester geopend Verlies van haven kost Hoofdplaat vijf miljoen De Duce„een kleine burger" Velen uit Zeeland bij promotie rrr sss tig gezinnen verdwijnen NIEUWS UIT DE KERKEN Plannen klaar voor volgende uitbreiding UITERST FIJNE POEDERVORM IS DIREKT OPLOSBAAR woensdag 30 september 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 PROMOTIE AAN UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM Aan de universiteit van Amster dam is dinsdagmiddag tot doctor in de Ietteren gepromoveerd de heer F. G. van der Poll, Ieraar in de geschiedenis en het Nederlands aan het gymnasium in Middelburg. Promotor was prof. dr. J. Presser, hoogleraar in de algemene en va derlandse geschiedenis sinds de middeleeuwen. Het proefschrift waarop drs. Van der Poll zijn doctorstitel behaalde, is gehe ten „Benito Mussolini portret en zelf portret". Voor de voorbereiding van deze studie heeft do heer Van der Poll door bemiddeling van de Nederlandse organi satie voor zuiver wetenschappelijk on derzoek een subsidie ontvangen van haar Italiaanse zusterorganisatie de „Consig- lio Xazionale delle Ric-erche". Hierdoor Is hij in staat geweest archief- en biblio theek onderzoek in Rome te doen, waar hjj gewerkt heeft op de Biblio- teca Nazionale, de Biblïoteca Alessan- drina, het Instituto della Storia Con- temporanea en het Archivio Centrale dello Stato. Voor zijn onderzoekingen In Rome heeft dra. Van der Poll studieverlof gekregen van de curatoren van zijn gymnasium alsmede van het gemeentebestuur van Middelburg. Zijn proefschrift, waarin alle Italiaanse citaten in het-Nederlands zijn vertaald en waarin men een Franse samenvatting aantreft, is de eerste kri tische en wetenschappelijke studie over Mussolini in ons land. In een onderhoud met thans dr. Van der Poll vernam het A.N.P. dat diens onder zoek naar het portret en zelfportret van Mussolini gericht was op de vormge ving van diens leiderschap. Heldhaftig De eersten die Mussolini na 1918 als leiderefiguur tekenden waren de futu risten, die hem aanprezen als de nieuwe synthetische mens. in wie alle tegenstel lingen waren opgelost. De oorlog had hem naam gegeven en een eind gemaakt aan een periode van ongewisheid en nerveuze spanningen, waarvan de auto biografie van 1912 getuigde. In zijn oor logsboek trad de individuele held nog terug voor de collectiviteit der front strijders, maar na de oorlog en de daarin opgelopen verwonding ging Mussolini de nadruk leggen op zijn persoonlijke held haftigheid, geholpen door de reclame die anderen voor hem maakten. Zo groei de de cultus van de heroïek. Als duce werd hij het ideaal van tallozen, die hun verlangens in hem projecteerden en hem verheerlijkten. Dit beïnvloedde zjjn pose en deed zijn narcisme groeien; vaak be doelde hij met „Italië" alleen zichzelf. „My autobiography" (in 1928 door zijn broer Arnaldo geschreven) werd een krachtig pleidooi voor zijn begenadigde leider, een voorbeeld van de" indoctri natie van de wereld buiten Italië. Deze „Met grote scherpzinnigheid behandeld", zei promotor professor dr. J. Presser dinsdagmiddag over het onderwerp, dat de Middelburgse leraar F. G. van der Poll had gekozen voor zijn promotie: „Benito Mussolini, portret en zelfpor tret". De promotie vond plaats in de aula van de universiteit van Amster dam, in de Lutherse kerk aan de Singel. Vele leerlingen van de heer Van der Poll en mensen uit Middelburgse on derwijskringen waren bij de promotie aanwezig. Als paranimfen traden op de heren E. J. Polak en W. N. Westerhuis. respectievelijk leraar Duits aan het Mid delburgse stedelUk gymnasium en leraar geschiedenis aan het chr. lyceum te Goes. De studie van dr. Van der Poll kan als de eerste kritische wetenschap pelijke studie over Mussolini in ons land worden beschouwd. Hoewel de kritische opmerkingen, die door de diverse oppo nerende hoogleraren werden gemaakt enkele ondergeschikte zwakke punten onthulden, is dit geschrift ook voor mensen buiten de eigen vakkring, zoals de promotor opmerkte, door de zeer leesbare tekst goed toegankelijk. Professor Presser wees er ten slotte op, dat het thema zijn overleden ambts genoot, prof. dr. J. M. Romeijn. steeds buitengewoon heeft geboeid. De disser tatie bevindt zich in een voortdurende confrontatie met de waarheid. Zij is doordrongen van het besef, dat zelfs de machtigste de binding met continuïteit en collectiviteit niet kan verliezen. „Dit portret van een roekeloze bruut toonde ons een zwakkeling en een clown, die als schreeuwlelijk de wereld jarenlang geïmponeerd heeft. Het is bedroevend dat talloze groten hem toch vereerd hebben. Het is verheugend, dat dit boek stormloopt tegen de onwaarheid en on menselijkheid", aldus de promotor, pro fessor dr. Presser. levensbeschrijving heeft Mussolini ge stijfd in zijn groeiend geloof in eigen volmaaktheid, zoals ook de gesprekken met Emil Ludwig veel hebben bijgedra gen tot de leidersmythe al heeft Lud wig later, toen hij bemerkte dat in Mus solini de wilsmens ging prevaleren, ge tracht zich van zijn boek te distanti- Martelaar Aan de universiteit van Amsterdam promoveerde dinsdag de Middel burgse leraar F .G. van der Poll tot doctor in de geschiedenis. De foto toont de promovendus (staand tweede van links), geflankeerd door zijn paranimfen (v.l.n.r.) de heren E. J. Polak en W. N. Westerhuis. Staande rechts de promotor, prof. dr. J. Presser. Nadat de duce sinds 1932 vrijwel niets meer geschreven had, greep hij na zijn val op 25 juli 1943 weer naar de pen. Hij zag zjjn debacle als 't eind van alles en voelde zich een martelaar van het lot. Zodra hij echter gered en in ere her steld was, steeg zijn zelfvertrouwen weer en in „Storia di un anno" verdedigde hij zijn bewind en loochende alle schuld aan de oorlog. In deze republikeinse periode hield hij veel apologetische gesprekken, waaruit onbedoeld bleek hoeveel meer volgeling dan aanvoerder van zijn partij hij in feite is geweest. Als fascistische duce oordeelde hij het nodig voor religieus door te gaan, hoe wel zijn uitspraken aantonen dat hij de Rooms-Katholieke Kerk alleen als machtsorgaan waardeerde. Na het slui ten van het Concordaat in 1929 staakt hij zijn godsdienstige propaganda en noemde zich fatalist: dit betekende dat hij het lot uitdaagde om te zien hoever hij in een situatie kon gaan, hetgeen niet veel verschilde van bluf. Tot antisemitisme kwam Mussolini niet! «Ie nationale deugden gaan behoren. onder druk van Hitier. maar uit totall-1 Doordat de duce maar „een kleine bur- taire en nationalistische overwegingen, ger" was, zonder aanleg voor conscquen- Ondanks enige meningsverschillen heeft ties en rationele logica, zijn de tótali- de Kerk de fascistische politiek steeds taire tendenties van dit bewind echter gesteund. j niet volledig tot gelding gekomen en Ter bevordering van het geloof in zijn ontaardde het meer in hinderlijke leiderschap liep de duce altijd met een „schoolmeestery". streng gezicht rond en gaf hij hoog op van zijn sportiviteit en werklust. Door middel van willekeurig ontslag aan functionarissen schiep hij de mythe van zijn vreeswekkendheid. om zijn zwak heid als ledder te maskeren. Kleine, di recte successen waren hem meer waard dan projecten van lange adem, die hij na korte tijd vergat; dit typeert de show man. Aan het eind van zjjn studie wijst dr. Van der Poll, dat Mussolini een nieuw type Italiaan wilde kweken, zonder de ongunstige eigenschappen die hij in de bestaande soort verachtte. Het Italiaan se fascisme ontwikkelde zich, zonder directie invloeden van Hitier, tot een totalitair regime, waarin zich de trek ken van Mussolini weerspiegelen. Vooral na 1932 nam de druk op de be volking toe en werd een militaristische Maatschappij neemt sinds enige tijd een markante plaats in op de ha venterreinen van Terne-azen. De enorme silo werd dinsdagmiddag of ficieel geopend door burgemeester mr. H. Rijpstra. (Foto P.Z.C.) MAAKT U VLOT WEER FIT! Migraine? Kiespijn? Griep? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. De uiterst fijne poeder deeltjes worden onmiddellijk door het bloed op genomen èn... geven dus onmiddellijk verlichting! Witte Kruis poeders bevatten een speciale kom* binatie van uiterst werkzame bestanddelen die: pijnstillen, koortsweren, opwekken. Wetenschappelijk beproefd. Bovendien: géén salicylzuur, dat vaak „maagklachten"ver- oorzaaktl Witte Kruis poeders zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwassenen! Bpotheker of drogist ook verkrijgbaar in tabletten cachets. Bij py I en voorts diverse middenstandsgezinnen, I Iprtirt rfp7innpn '1,G hun bedrijf naar «lder* verplaatsen U\s\. gv^Z.IiIIlL.11 jJo heer Korstanje rekende aan de hand 'van het rapport voor, dut leder gezin Jaarlijks vijfduizend gulden ln Hoofd plaat besteedt, een bedrag, dat alleszins acceptabel is. wanneer men weet. dat Het verdwijnen van de handelsha-ook het N.e.t.o. 'het Groningse E.t.i.) UA«f,ini..o« heeft berekend, dat Iedere werknemer \en van Hoofdplaat komt de mid- méér de n omzetstijging i denstand, de landbouw en de ge- by de middenstand oplevert van vijfdui- m een te op een gekapitaliseerd ver- zendI gulden. De totale omzet van I r.. 7-., „ij1 150.000 die dertig gezinnen opleveren, hes van bijna vijf miljoen gulden vormt, gerekend haar oen winstmarge te staan. Tot deze cijfers komt het van 12.5 procent en een rentevoet van - Ik14-i'verlies HPMI jezlnnen Inderdaad uit Hoofdplaat zouden ver- eeonomische zaken in een rapport, trekken. Gevoegd bij het verlies, dat het dat is opgesteld aa„ de hand van I (SJSS^,® een onder de bevolking van Hoofd-vert. kwam de heer Korstanje op het totaal van 500.000. Het verdwijnen van de acht bedrijven komt Hoofdplaat voorts op het ka- pltaalsverlies van 1.350.000 te staan, aldus bet rapport. Bij dit to taal voegt zich het gekapitaliseerde verlies van 2.400.000. dat de land bouw lijdt, wanneer zij haar produk- ten moet afvoeren naar de haven van Breskens. De gemeente verliest voorts de rijksbijdrage van 16.000 voor 113 inwoners. IC Staan. AO! ueze Cljiers KOnil IllH van procent en een rrnu'voe directoraat-genera! voor de mid-jmiSVSSSPs denstand van het ministerie van inderdaad uit Hoofdplaat zouden plaat gehouden enquête, die ten doel had de gevolgen van het ver dwijnen van de haven zo goed mo gelijk na te gaan. De rjjksraiddenstandKConsulent voor Zeeland, de hrer A. Korstanje, lichtte dit rapport dinsdagmiddag in het ge meentehuis van Hoofdplaat toe voor bet gemeentebestuur en de leden van liet actiecomité voor het behoud van de haven van Hoofdplaat. Volgens de verkregen gegevens, zullen dertig gezinnen, te zamen tien procent van de bevolking. Hoofdplaat gaan ver laten als de haven aan de verzwaring van de zeewering ten offer mocht val len. Hieronder zijn niet alleen de gezin nen van de acht zelfstandige onderne mers met hun werknemers (in totaal twintig), maar ook die van twee onder wijzers, dat van de hervormde dominee CONCILIE HERSTELT DIACONAAT ALS ZELFSTANDIG AMBT diaconaat toe te la- in dus ln celibaat tot het ten. Hiermede hebben de bisschoi beginsel besloten, dat de bevoegdheid tot herstel van het diaconaat m be- paalde landen ligt by de betrokken bis- Met een krappe meerderheid hebben de schoppenconferentie-s, zij het dan dat de concilievaders dinsdagochtend in begin- beslissing naderhand door de paus moet sel besloten, dat gehuwde mannen tot worden gebillijkt. Zaak van de paus is het diaconaat kunnen worden toegela-het toestemming te verlenen of het ten. .Afgewezen werd om jonge, niet ge- weigeren om gehuwde, rijpere mannen toe tot aiaken te wijden. baat verplichten. Ook dit besluit werd met een krappe meerderheid gewonnen. Maandag had het concilie reeds met 1903 tegen 242 stemmen besloten tot het herstel van het diaconaat als zelf standig ambt in de kerk. Dinsdag ging het erom of de bisschopsconferenties met goedvinden van de paus zouden kunnen beslissen over de benoeming van diakenen. De concilievaders beslis ten met 1523 stemmen tegen 702, dat de bisschoppenconferenties hiertoe be voegd zijn, terwijl zij met 1598 stemmen tegen 629 uitmaakten, dat het al dan niet gebonden ziin aan het celibaat het beslissingsrecht »s van de paus. Met 839 stemmen voor en 1364 tegen werd het TRANSITO EN OVERSLAG VOOR GRANEN stemmingen van dinsdagochtend hebben nog geen definitief karakter. Definitief worden de besluiten inzake het diaconaat wanneer de concilieva ders het eens zijn over de uiteindelijke tekst en deze door de paus wordt be krachtigd. Heden ten dage is het diaconaat in de R.-K. Kerk alleen nog een fase op de weg naar het priesterschap. Tot aan de middeleeuwen bleef een man dikwijls gedurende zrjn gehele leven diaken. De diaken zou taken kunnen krijgen als het geven van godsdienstonderwijs, dopen, uitreiken van de communie en hei assisteren van de priester by het opdragen van de mis. De stemming over de kwestie van het diaconaat betrof een amendement op het derde hoofdstuk van het schema over de kerk. School sluit Burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen heeft dinsdagmiddag aan het Zevenaardok het vijftig meter hoge gebouw van de n.v Terneuzense Graansilomaatschap- pij officieel geopend. Terneuzens burgemeester verrichtte deze inge bruikstelling door het doorknip pen van een lint en het overhalen van een handel, waardoor de silo installaties begonnen te werken en een deel van de opgeslagen graan- massa's in het ruim van een schip werden overgeheveld. De officiële openingsplechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal auto riteiten en vertegenwoordigers van di verse commerciële instellingen, onder wie de heer J, P. K. Kraan, directeur van de meelfabrieken der Nederlandse bakkerij te Rotterdam, tevens lid van de raad vna bestuur van de Terneuzen se graansilomaatschappij, de heer J. D. Bokhoven, eveneens lid van de raad van bestuur, ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur directeur van rijkswaterstaat, ir. R. H. van Krevelen, voorzitter van de Zeeuws- Naamse kamer van koophandel, mr. L. W. van Os. inspecteur van invoerrech ten en accijnzen te Terneuzen, arrondis sementsingenieur J. Hoekstra van rijks waterstaat, havenmeester K. Groen, drs. H. J. P. Verschaffel, voorzitter van de kring van werkgevers in de kanaalzone en vele anderen." In zijn toespraak tot de genodigden zei mr. Rijpstra achter deze nieuwe silo de n.v De Meijer te zien, die in Terneuzen een bijzondere plaats inneemt. Een Meijer deze centrale plaats in het ha vengebied van Terneuzen nog zal kunnen uitbreiden. Internationaal Ir. R. H. van Krevelen, sprekend na mens de kamer van koophandel en fa brieken in Zeeuwsch-Vlaanderen prees het Initiatief van één der oudste kanaal- zonebedrijven. Hij wilde daarmee nog eens duiedlyk stellen, dat het beslist niet alleen de nieuwe bedrijven zijn. die in dit gebied activiteiten ontwikkelen. Bij zonder interessant noemde hij de inter nationale samenwerking in deze graan silomaatschappij, die zijns inziens bij de vestiging haast geen betere keuze had kunnen doen dan in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen en in het hartje van de toekomstige Euromarkt. Tevoren had de heer Kraan namens de raad van bestuur de vele genodigden verwelkomd. Daarna wees hij erop. hoe in de zomer van 1961 een eerste gesprek plaatsvond tussen een grote Deense graan- en veevoederhandel en de Ter neuzense firma De Meijer. Een gesprek dat resulteerde in de oprichting van een graansilo met droog- en reinigingsin stallaties in de haven van Terneuzen. Terneuzen leek de initiatiefnemers zo geschikt, omdat de plaats gunstig is gelegen als transito- en overslag plaats voor de graan uitvoer uit Noordwest Frankrijk. In die dagen leefde bij de opgerichte maatschappij bovendien nog de hoop. dat ook En geland zou toetreden tot de E.E.G. Men dacht daarbij aan graanvervoer naar Engeland via Terneuzen. Voor de plannen geheel rond waren tra den nog toe een Nederlands. Engels en een Belgisch bedrijf. De vergunning voor de uitbreiding kwam af in augustus 1963, waarna in het voorjaar van 1964 in niet meer dan twintig dagen tijd een geheel nieuwe betonconstructie werd opgetrokken voor 21 cellen van 250 en negen van 125 ton, met een totaallengte van 31 meter, een diepte van tien meter en weer met een hoogte van rijf tig meter. De los- en laadinstallaties werden opge voerd tot 120 ton per uur. Op het ogen blik heeft de silo 33 cellen van 250 en negen van 125 ton naast vier van 35 ton in de bewerkingstoren. Naar 17.500 ton Het gaat de graansilomaatschappii ln Terneuzen kennelijk vo< want opnieuw kondigde Kraan een forse uitbreiding aan. Een nieuwe hoofdbouw met twaalf cellen van 250 ton en in tweede linie plaats voor verdubbeling van de toren met dertig cellen van 250 en zes van 125 ton. De totale capaciteit van de hoog- bouwsilo wordt clan gebracht op 17.500 ton. Achter die silo is voorts nog plaats voor opslagruimten. Ook de heer Kraan wees in zijn rede op de zeer gunstig gelegen plaats van de 3ilo voor de graanhandel in Europa. Nederlands elftal trainde in Breda Gisteren arriveerde het Nederlandse voetbalelftal, dat vanavond in Antwer pen tegen de Belgen aantreedt, in Breda. Tot een uur of zes 's middags werd ge traind onder leiding van Dennis Neville, daarna zochten de voetballers het Mast boshotel op om een goede nachtrust te genieten. De dag begint voor hen van daag met wat lichte oefeningen en daar- w\,-YV .«V 'vSX'Y XN5 na een wandeling door het Mastbos. Om- nJ Greeks zes uur wordt met een speciale 'N Dokter Pannekoek. die ziek is. zal ver- vangen worden door de clubarts van N. IWwL 1 lichte knieblessure, die Daan Schrijvers JH w 1 had opgelopen, zal waarschijnlijk geen nadelige invloed meer uitoefenen op zijn Doelman Lagarde moet nier missen IBflpSHji'BÏTAlMT»iI»hj?"«LtjWB8 De 23-jarige doelverdediger en aan- voerder van Sportclub Enschede, Piet Lagarde. is dinsdag in een zieken- „Een siiobednjt waarmee in de toekomst huis te Enschede een nier afgenomen, rekening gehouden zal moeten worden". Lagarda, iie circa 30 maal reserve aldus de heer Kraan. is geweest voor het Nederlands elftal. werd zondae J'- bij een trap van de s c\ we erf. nr nnr o o-on ,cr~ Go Ahead speler Butter zodanig ge wond, dat hij zich moest laten ver- Behalve financiële en economische kan ten heeft de zaak van de haven van Hoofdplaat tal van andere aspecten. Zo zal het vertrek van tien procent van de uit 1250 zielen bestaande bevolking van de gemeente ongetwijfeld zijn neer slag hebben op het sociaal-culturele le ven in dit dorp. Verenigingen zullen ver dwijnen, de school van de hervormde ge meente moet haar deuren sluiten, de leefbaarheid van de gemeente zal een stuk minder worden. Terecht stelde burgemeester J. Tem merman van Hoofdplaat, dat zijn ge meente door de haven is gegroeid en dat het verdwijnen daarvan een sterke terugslag zal veroorzaken. Bovendien zijn de vervoerscijfers een sterke indicatie voor het streek- belang van de haven van Hoofd plaat; jaarlijks worden twaalf mil joen kg bieten van 480 ha bietenland en dertien miljoen kg graan, af komstig van 2300 ha graanland. ver scheept. Vermoedelijk zal het bleten- cijfer dit jaar nog aanmerkelijk hoger liggen, omdat voor het eerst een premie is vastgesteld voor de aanvoer van bieten. Deze cijfers worden gehaald ondanks het feit. dat „de haven versleten is", zoals burgemeester Temmermans het stelt en ook ondanks het feit. dat er al jarenlang geen kapitaalswerken meer aan de haven mogen worden uitgevoerd en dat de gemeente het onderhoud zo goed en zo kwaad als het gaat. met provisorische middelen moet verzorgen. Het streekbelang wordt overigens ook elders ingezien; de Vereniging van bur gemeesters, gemeentesecretarissen en ontvangers in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zal het probleem in studie nemen en het behoud van de haven eventueel ver dedigen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, die ook zelf reeds poolshoogte hebben genomen. Met het rapport van het ministerie van economische zaken hoopt het gemeen tebestuur van Hoofdplaat opnieuw een argument voor behoud van de haven in handen te hebben, waarom het col lege van G.S. van Zeeland vroeg, toen dit in principe besloot de haven op te heffen. Andere argumenten zijn rappor ten van de rijkslandbouwconsulent. van het landbouwschap en van het E.T.L voor Zeeland. En Intussen sloven gemeentewerklieden met baggerlaarzen en schoppen zich by laag water in het Hoofdplaatse haren- bassin uit. Om de vaart voor de diepge- laden binnenschepen niet helemaal on mogelijk te maken. Newyorkse beurs De noteringen van veel aandelen op de Newyorkse effectenbeurs hebben zich gisteren bewogen binnen nauwe gren zen. De stemming was lusteloos. De prijzen, gemengd binnen nauwe gren zen aan het begin van de dag, bleven ongeveer op hetzelfde peil. In de tweede helft van de dag maakten eiectronica- waarden en de luchtvaartmaatschap pijen echter vorderingen die boven het gemiddelde lagen. Staalwaarden werden fractioneel lager genoteerd. General Motors en American Motors zakten omlaag, maar Ford boek te winst. Chrysler bleef ongeveer op het pell van de slotkoers van maandag. Du Pont liep aanzienlijk op. maar Union Carbide moest een veer laten. silo werd het gebouw door de g «.wa 1en bfzichtigd. waarna het gezelschap de wind werd «^vangen m ho- vangen. Bjj - een nader onde„oek De om7et was 5 070.000 aandelen. In *ï?er bleek, dat een nier was beschadigd, totaal werden 1352 fondsen verhan- Om het levensgevaar weg te nemen deld. waarvan 541 hoger en 552 lager moest de nier worden verwijderd. werden genoteerd. De omzet van de Het bestuur van Sportclub Enschede, American Exchange was 1.630 000 zeer verontwaardigd over het gebeur- aandelen, met de omzet in obligaties de, zal de K.N.V.B. verzoeken een on- was 9.520.000 dollar gemoeid, derzoek in te stellen, niet alleen naar;F-r was, evenals maandag, geen no de handelswijze van Butter, maar te- tering voor AKU Philips Elec., Royal vens naar die van Go Ahead-manager Dutch'Shell en Unlever noteerden Burgemeester mr. H. Rijpstra heeft dinsdagmiddag de nieuwe N.V. Ter neuzense Graan Silo Maatschappij aan het Zevenaardok officieel ge opend. Onmiddellijk na het overha len van een handel begaf hij zich met de vele andere genodigden naar een binnenvaartuig om de graan- massa's in de ruimen te zien lader /Foto P 7 c Beltman, die zijn speler tot die Benelux In augustus 1961 was men geheel ge reed met de opzet van de plannen, waar na 9 december daarop volgend de op richtingsakte kon worden gepasseerd. De lieer Kraan zei van mening te zijn, dat deze zeehavensilo de eerste is in de Benelux, gelegen buiten de traditionele - - -graanhavens Rotterdam, Amsterdam en die volgens Terneuzens burgemeester Antwerpen, wordt gekenmerkt door haar expansio- (47%), 46% (46%) Leden van N.C.D. naar Rusland Gistermiddag zijn vijftien leden van het Nederlands Centrum van Directeuren (N.C.D waarbij ruim 100 directeuren van middelgrote en enkele zeer grote be drijven zijn aangesloten, van Schiphol naar Moskou vertrokken. Het doel van deze reis is een persoonlijk contact met Russische managers en het kennisma ken met hun methoden van zaken doen en managementtechnieken. Cindu neel beleid. Het stemde hem tot grote tevredenheid, dat thans ook andere we gen zijn gevonden om het totaal aan ac tiviteiten in de haven van Terneuzen te bevorderen Mr. Rijpstra wees op het noodzake lijke verband tussen de oude en nieu we bedrjjven en op de juiste plaatsen Aanvankelijk wilde de maatschappij klein beginnen, uitgaand van de aan- en afvoermogelfjkheden van Europese granen, met name de brouwgersten. die uitermate veel zorg vereisen. Voorzien werd in de bouw van drooginstallaties voor tien ton per uur en schonings- en trieerinstallaties. eveneens voor tien tor per uur. De opslag zou een capaciteit •an vestiging rokende schoorstenen moeten hebben van 2800 ton en een laad- buiten en commerciële bedrijven bin- en loscapaciteit van vijftig ton per uur nen de sluizen). Activiteiten, die vol- Dankzij de bijzondere medewerking van gens burgemeester Rijpstra nog kun- de diverse instanties, kon reeds op 24 nen uitgroeien als 'n betere verkave- november 1961 over een bouwvergun- ling van "t havengebied in de kanaal- ning worden beschikt. Tijdens de bouw zone tot stand is gekomen. „Persoon- van de eerste silo werd besloten, onmid- Hjk zie ik deze activiteiten in de haven dellijk over te gaan tot uitbreiding. In- van Terneuzen zich in deze richting middels waren tot de maatschappij nog ontwikkelen", aldus mr. Rijpstra. Hij twee Nederlandse en een Duitse onder- sprak de wens uit, dat de n.v. De neming toegetreden. Cindu, Chemische Industrie Uithoorn N.V. heeft besloten de capaciteit van haar in 1962 in bedrijf gekomen instal latie voor de produktie van ftaalzuur- anhydride aanzienlijk uit te breiden. Met de mogelijkheid van deze uitbreiding, welke in 1966 voltooid zal zijn. werd reeds bij de bouw rekening gehouden, j De vraag naar ftaalzuuranhvdride is sterk toegenomen Braat Bouwstoffen |ln de buitengewone algemene vergade- I ring van aandeelhouders ln de N.V. Bouwstoffen voorheen A. E. Braat is meegedeeld, dat de gang van zaken nog steeds zeer bevredigend is. Hoewei mo gelijk de omzet iets minder groot is dan aan het begin van dit jaar en de kosten wederom gestegen zijn. heeft het bestuur alle hoop. dat het jaar met eenzelfde netto-winstcijfer kan worden afgesloten of met een wellicht nog iets beter. De orderportefeuille Is Iets groter dan verleden jaar. ECONOMISCH RAPPORT BECIjFERT:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7