Houtbewerkingsbedrijf te Sluis maandag plotseling stopgezet A. J. W. Mathijssen werd ridder O.N. bij 40-jarig jubileum Interesse in Zeeland voor Bogaerswoningen BILT Werknemers (22) op staande voet ontslagen Leerkrachtendag van Z.L.M. in Scherpenisse BRAND SPEELDE BESLISSENDE ROL Zeeuwse ALMANAK Veel waardering voor directeur G.W. en brandweercommandant middelburg Teamgeest Prettige sfeer Duiveland wil van weegbrug in Viane af Jaloers Opnieuw landmijn op Koudekerkse strand Zeeuwse padvinderij liep zevende Grote Trek" EXAMENS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1984 GEEN GELD MEER AANWEZIG De houtzagerij, houthandel en kis tenfabriek L. F. Quataert in Sluis heeft maandag alle 22 werknemers op staande voet ontslagen. Als re den voor dit ontslag werd aan de arbeiders opgegeven, dat er geen geld meer beschikbaar was om het bedrijf voort te zetten. De heer Quataert heeft voor dit ontslag geen aanvrage ingediend bij liet gewestelijk arbeidsbureau. Daar- er bij dit ontslag geen opzegter mijn in acht is genomen, krijgen de werknemers voor de tijd, dat de opzegtermijn had moeten duren geen uitkering volgens de werk loosheidswet. Een aantal van de ontslagenen, voor het merendeel woonachtig in Sluis en onder wie verscheidene jeugdige werknemers heeft tegen het ontslag geprotes teerd. Zij hebben zich inmiddels bij het arbeidsbureau in Oostburg laten inschrijven als werkzoeken de. Het stopzetten van het bedrijf kwam voor vrijwel iedereen als een volko men verrassing. Wel gingen al ge ruime tijd geruchten dat de firma in financiële moeilijkheden zou verke ren, maar de werknemers hechtten daaraan weinig geloof. Zelfs ver moedde men niets toen vrijdag de lonen niet werden uitbetaald. Pas maandag kregen de werknemers him te hebben gekregen. „Ik ging maanda; net als altijd met de bus naar Sluis. II. kocht nog een nieuwe kaart. Toen ik bij de fabriek aankwam stond de zoon Louis op me te wachten. Ik kreeg dc mededeling dat men was gestopt", aldus deze werknemer, die inmiddels is keurd voor een baan bij een ander drijf. Overigens vonden deze arbeiders het bijzonder jammer, dat de zaak is stopgezet. „Het was bijzonder plezierig Protest Van de zijde van de houtbowerkersbond van het N.V.V. deelde men ons mede, dat een aantal leden van de bond bjj het bestuur van de afdeling («roede heeft geprotesteerd tegen dit plotselinge ont slag. Het bestuur van de bond in Utrecht zal thans onderzoeken hoe de financiële situatie van het bedrijf is en zal eventueel een loonvordering instel len voor de lopende week. Ook de houtbewerkersbond van het N.K.V. verklaarde nog geen stappen te kunnen ondernemen omdat men niet op de hoogte is met de financiële toestanden van het bedrijf. Het is ook moeilijk hier over inlichtingen te verkrijgen, omdat de heer Quataert sr. niet te bereiken is. Hij bevindt zich in België. Van de zijde van de griffie van de ar rondissementsrechtbank in Middelburg deelde men ons desgevraagd mee, dax f een aanvrage is ingediend voor het aillissement van het bedrijf. Het bedrijf van de heer Quataert (65) staat in het register van de kamer van koophandel ingeschreven als een vennootschap onder firma waarin de heer Quataert, zijn echt genote en zijn drie zoons de venno ten zijn. Deze familievennootschap bestaat sinds 1 januari 1961. De heer Quataert is op 9 juli 1941 zijn bedrijf als een éénmanszaak begonnen. V errassing geld. De arbeiders werden bij hun komst op kantoor geroepen en kre gen met hun loon de mededeling, dat het bedrijf werd stopgezet en dat zij waren ontslagen. „Ik vroeg hoe gaat het nu met de socia le aspecten van deze zaak?" zo vertelde ons een van de arbeiders. „Een van de zoon, Louis, zei Jullie moeten maar naar het arbeidsbureau gaan. Daar kregen wij te horen, dat wij geen uitkering vol gens de werkloosheidswet zullen ont vangen voor de tijd, dat de opzegter mijn zou moeten duren. We hebben nu de hulp van de bond ingeroepen. We hopen maar, dat die succes heeft. An ders moeten we naar de sociale dicn3t van de gemeente. Want van de wind, kun je niet leven", aldus deze 63-jarige j werknemer, die reeds 41 jaar bij het be- i drijf werkzaam is. Een andere werknemer, die reeds 24 jaar bij de firma Quataert werkt, zei nooit vermoed te hebben, dat dit zou gebeuren. „Ik stond ervan te kijken. Mogelijk zit de oorzaak in de fineerplaten die het bedrijf enige tijd heeft gemaakt. aangekocht. De lijm bleek echter niet goed te zijn en vele platen werden afgekeurd. Dat leverde natuurlijk een flinke verliespost op", zo zei ons de ze man, die inmiddels alweer ander werk heeft gevonden. Een andere werknemer, die in Hoofd plaat woont, vertelde vrijdag zijn geld De heer L. F. Quataert jr., één van de drie zoons, die in de directie van het be drijf zitting hebben, zei ons dat het ook voor hemzelf een volkomen verrassing was geweest, dat men met het bedrijf moest stoppen. Hij had beslist niet zien aankomen, dat het bedrijf stilge legd zou moeten worden. Maar donder dag en vrijdag was het plotseling duide lijk geworden, dat het niet langer ging. Als reden voor het stilleggen van het bedrijf noemde de heer Quataert „pech op alle gebied". Hij had daarom dag, zonder voorafgaand overle het arbeidsbureau, alle werknemt ontslagbrief gegeven. Ook deelde hij mee. dat zijn werknemers over deze week geen loon hadden ontvangen. De lieer Quataert bleek ermee op de hoogte te zijn, dat de ontslagenen, door het niet in acht nemen van een opzegtermijn door de werkgever, voor enige tijd geen uitkering kunnen ontvangen krachtens de werkloosheidswet. Hij meende dat deze mensen nu via de gemeente van geld moeten worden voorzien. De heer Quataert voegde er aan toe, dat hij deze gang van zaken overigens zeer betreur de, maar dat er geen andere mogelijk heid dan direct ontslag was overgeble- ven.Hij verklaarde, dat hij altijd prima met zijn mensen had kunnen omgaan, en dat zijn bedrijf, wat betreft de voor zieningen voor de werknemers, het beste in Zeeuwsch-Vlaanderen was. Het staat overigens nog niet helemaal vast of het bedrijf definitief stilgelegd is. De heer Quataert jr. dacht, dat er waarschijnlijk wel maatregelen te nemen zouden zijn, waardoor het bedrijf over een dag of tien weer met een paar man zou kunnen gaan draaien. Ten aanzien van de juiste reden voor het stopzetten van het be drijf wilde hij geen mededelingen doen. Over zijn vader, d eheer Quataers sr., die de leiding van het geheel had, ver klaarde hij, dat deze voor onbepaalde tijd in België verblijft. De uitkeringen krachtens de werk loosheidswet worden verstrekt door de bedrijfsverenigingen. Bij een plot seling ontslag kan het voorkomen, dat deze weigert een uitkering te INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS Da vakbeurs voor het gezin .Aquarium", tientallen aquaria Diergaarde Blij-dorp met „Ook dit li natuur". „U. de herfst en de mode" een mode-Impressie. Geopend van 10-17 en19-23 Zondags gesloten. AHOY'.GEBOUW - Rotterdam t/m 8 Oct. De eerste is, dat de werkgever de op zegtermijn in acht had moeten nemen en zij kan dan voor de tijd dat de op zegtermijn had moeten duren de uitke ring niet verstrekken. Voor ieder jaar dat men in vaste dienst is heeft men een week opzegtermijn, met een maximum van 13 weken. De bedrijfsvereniging kan voorts stellen, dat de werknemer bezwaar had moeten maken tegen het ontslag. De werkgever had dan een ver- ning moeten vragen aan het arbeids- ïau. welke vergunning dan mogelijk geweigerd had kunnen worden. De leerkrachten van de lagere land en tuinbouwscholen van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zullen elkaar vrijdag 9 oktober weer treffen op een leerkrachtendag. Ditmaal gebeurt dat in de Z.L.M.-school te Scherpenis se. De bezoekers van deze bijeen komst zullen nader kunnen kennis maken met de ,,De mammoetwet er het landbouwonderwijs". Dat onder werp namelijk vormt de hoofdmoot van de vergadering. Het zal worden ingeleid door de heer A. A. Sterman van het pedagogisch bureau van het K.V.L.C. Z.L.M.-kringvoorzitter P. W. C. van Westen verwelkomt de bezoe kers. De middag is gereserveerd voor een excursie. Er staan bezoeken aan het watergemaal „De Noord", het glas tuinbouwbedrijf van de heer G. Nie- mansverdriet te Stavenisse en de gla- diolendrogery en de veiling St.-Anna- land op het programma. De leer krachtendag begint om half elf. Nieuwe wegen in Zeeland Het wegenbouwprogramma 1965 t/m 1970 omvat o.a. de volgende werken: Aanleg autoweg Rotterdam naar Ha ringvlietbrug; aanleg van autoweg over Haringvlietdamaanleg van autosnelweg van Vlissingen, via Mid delburg tot ten oosten van Goes, rond weg ten zuiden van Goes; aanleg van stukken enkelbaans autoweg in de verbindingen Terneuzen-Gent (rijks weg 61) en Perkpolder-Hulst-Belgi- sche grens (rijksweg 60). De Zoomseweg van Willemstad naar Putte. Voor de periode na 1970 is o.m. de volgende autoweg geprojecteerd: weg over de buitenste Deltadammen. C n AUTOMATIC KZ, VI TOASTER r 69. Ei Hoeicel wij een groot respect hebben voor een goed functione rend distributie-apparaat, is het er met de eitjes niet eenvoudiger op geworden. Vroeger kon je gewoon bij een boer aanbellen om eieren, maar het is zeer de vraag, of dat itt het huidige bestel niet legen de regeltjes is het antwoord laat ons overigens zeer Siberisch. De eierproduktie is tegenwoordig in handen van erkende pluimvee houders, wat men vrijelijk een cryptische opmerking mag vin den, hier gemaakt om duidelijk te laten uitkomen, dat het accent niet meer zozeer op de kip valt, haar iets van de dominerende rol is ontnomen. In elk geval is de produktie naar grotere verbanden gegroeid wat niet wegneemt, dat hoe ook de afgelegde weg mag zijn, het ei ons via zuivel handelaar of kruidenier vlot en geriefelijk bereikt, soms voorzien van een stempeltje, waaraan be paalde garanties verbonden zijn. Onder extreme omstandigheden valt zo'n systeem natuurlijk on middellijk. De meest directe weg van producent naar consument zagen wij dan ook in de oor logsjaren, toen, van dit aantal zijn we zeker, tien kippen van het geïnundeerde Walcheren naar Middelburg waren overgebracht, waar ze op een onmogelijk klein vlierinkje achter gaas waren sa mengebracht. De eigenaar was direct daaronder gehuisvest en had, uit verveling, door de benen van oude kousen met elkaar en het trechtervormi ge leghok te verbinden, een ge leide-inrichting geconstrueerd, die boven het fornuis met gereed staande pan uitmondde. En reken maar, dat ze vérs wa ren. Het mooiste eiercnverhaal vonden we echter in het bundeltje ,/Ialf- gare varia" van mr. Elias, die in „De Bcheldebode" de volgende an nonce van een Souburgse graan handel vond: „Acht Red-Islands hennen legden in december te za- men 198 eieren. In januari legden zij maar even S09 eieren. Dat kunt u óók bereiken." De jubilerende directeur van gemeentewerken en de brandweercom mandant van Middelburg, de heer A. J. W. Mathijssen hij was 40 jaar in gemeentelijke dienst is gisteren om zijn vele verdiensten voor Middelburg en wat het brandweerwezen betreft voor geheel Ne derland figuurlijk tot ridder in de orde van Oranje Nassau „geslagen". Burgemeester mr. J. Drijber maakte deze koninklijke onderscheiding bekend onmiddellijk aan het begin van de huldigings bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis, die door vele perso neelsleden der gemeente en brandweerfunctionarissen onder wie zes hoofdbestuursleden van de vereniging van brandweercommandan ten werd bijgewoond. „Dan is de spanning er in elk geval af", ver zekerde mr. Drijber. was, terwijl hij als brandweerman evenzeer geroemd werd om zijn stre ven niet alleen zijn Middelburgse korps, maar ook de andere korpsen in de verre omgeving „omhoog steken". „Als brandweerlieden zi kort samen. Burgemeester Drijber wees er in e Mathijssen gespeeld heeft. Niet alleen vanwege zijn voorkeur voor het bestrij den er van, maar vooral omdat Middel burg ir. 1940 getroffen werd door een brand, die zijns gelijke amper heeft. „Naast deze zware taak, die u toen met uw korps had, bepaalde deze brand ech ter ook op een andere manier uw le ven", merkte mr. Drijber op, daarbij doelend op de verwoesting van het prachtige centrum, dat de heer Mathijs sen als directeur van gemeentewerken weer moest helpen opbouwen. haafd. „Wij hebben in U altijd al een po tentieel ridder gezien", getuigde de heer Mooibroek van de vooruitziende blik van het personeel, in welke opmer king echter eveneens duidelijk de waar dering tot uiting kwam. Namens de hoofden van dienst van Mid delburg sprak de nestor, de heer J. F. C. van Kamer. „We hebben het altijd op prijs gesteld met U te kunnen sa menwerken", verzekerde de heer Van Kamer, die tevens de waardering van de kring van draaiorgelvrienden in de vorm van een miniatuur orgeltje voor de heer Mathijssen tot uitdrukking bracht. „U was een graag gezien be stuurslid". verzekerde daarna de heer E. van Vianen, directeur van gemeente werken Bergen op Zoom, die sprak na mens de vereniging van directeuren van gemeentewerken. Deze vereniging zal volgend iaar haar congres in Middel burg honden. Hierna beklommen talrijke brandweer functionarissen het spreekgestoelte om in korte toespraken van hun waarde ring voor de jubilaris blijk te geven. Inspecteur Kortus wees er daarbij op, dat de heer Mathijssen in moeilijke ja- Na de herbouw van de stad werkte de heer Mathijssen mee aan de nieu we toekomst van Middelburg. Dat betekende, zo zei mr. Drijber, be- plannen, nutsvoorzieningen enz. onze dagen is de positie van deze dienst en ook van zijn directeur lang niet gemakkelijk. Juist in een dergelijke situatie komt veel aan op de directeur als leider. U bent er in geslaagd een team van gemeente werken te maken", verzekerde mr. Drijber, die er voorts op wees. dat de heer Mathijssen in de technische commissie van de gemeente steeds vast omlijnde ideeën heeft, waar naar het de moeite waard is te luis teren. Mr. Drijber beklemtoonde vervolgens, dal de 'heer Mathijssen vooral in liet vrijwillige brandweerkorps een goede teamgeest bracht, temeer omdat er niet zoveel branden voorkomen. I>at lukte via de „straalpjjp" en de contactavon den, die een gezellige sfeer droegen. Tot slot was de burgemeester er van overtuigd, dat de koninklijke onder scheiding de heer Mathijssen zeker toe komt, juist om de extra prestatie naast zijn trouw, toewijding en ijver voor ge meentewerken: zijn voortreffelijk werk als brandweercommandant. Woutberg de heer Mathijssen thans fungerend voorzitter van deze vereniging als een „rots in de N.V.B.C.-branding", namens de af deling Zeeland van de N.V3.C. en het personeel van de Zeeuwse korp sen voerde de heer H. den Hartog uit Heinkenszand het woord, na mens het algemeen brandweerwed- strijdcomité de voorzitter, de heer J. A. A. P. Derkx uit Utrecht, namens de Middelburgse brandweer de heer Joziasse, en namens de Walcherse korpsen de heer N. C. van Oost. Ook mevrouw Mathijssen werd in deze dank betrokken. Op verzoek van de heer Woutberg speldde zij haar man het kruis van verdienste op. Er waren nog meer sprekers: de heer L. W. van Geel uit Breda, bestuurslid van de vereniging van directeuren van reinigingsbedrijven, waarvan de heer Mathijssen een zeer actief lid is, oud- wethouder L. J. van 't Westende van Middelburg, die ook namens oud-wet houder thans gedeputeerde A. J. Kaland sprak en tot slot de heer B. A. Hesselink, namens de sociëteit de Ver genoeging, waarvan de heer Mathijs sen secretaris Is. In een geestig slotwoord dankte de heer Mathijssen voor deze huldiging en de geschenken, die hij ontving, waarna ve len van de gelegenheid gebruik maak ten om hem persoonlijk te feliciteren. RAAD DUIVEAND OVER AL DAN NIET BENOEMEN VAN GEMEENTE-ARTS De raad van Duiveland zal zich in zijn vergadering van vanavond woensdag bezighouden met het al dan niet benoemen van een tweede gemeentegeneesheer, nu dokter J. W de Putter uit Oosterland ontslag heeft gevraagd wegens zijn vertrek uit de gemeente en zijn praktijk heeft over gedaan aan dr. H. Speelman. B. en w. stellen voor dit ontslag te verlenen. Verschil van mening bestaat er in het; college over de vraag of er een twee de gemeentegeneesheer in Duiveland moet worden benoemd. Dokter Speel man heeft verzocht in deze vacature te worden benoemd. De meerderheid van b. en w. nu vindt het juister dat er geen tweede gemeente-geneesheer in Duiveland komt: in een gemeente van gelijke grootte zal slechts één gemeente-arts werkzaam zijn, en de aanwezigheid van twee gemeente geneesheren in Duiveland is een ge volg van de samenvoeging van de eilandelijke gemeenten per 1 januari 1961. Nu is het mogelijk door de va cature niet te vervullen, de bezetting op normale sterkte te brengen, zo wordt van deze zijde betoogd. De min derheid van b. en w. wil op praktische gronden wel een tweede gemeente geneesheer benoemen. Duiveland zit een beetje om hoog met de weegbrug in Via ne: nu er geen suikerbieten meer via deze haven afgevoerd worden, wordt van de weegbrug praktisch geen gebruik meer gemaakt. En daarom adviseert het college van b. en w. de ge meenteraad de weegbrug te verkopen. „Dat komt ons wen selijk voor," schrijft het colle ge de raad. En het werkt die mening zó uit: is tot nu toe over 1964 een bedrag van 1,25 aan weegloon binnengekomen. Wat de weegbrug over 1964 kost? Ook daarvan leggen b. en w. cij fers op tafel. De gemeente be taalt in 1964 aan rente en af schrijving 655. Voor het on derhoud wordt 150 geraamd. Er komt nog bij, dat voor het wegen de gemeentewerkman in geschakeld moet worden, die daardoor zijn normale werk niet kan doen. Vandaar de sugges tie van b. en w.: wég weegbrug. ren tijdelijk inspecteur is geweest, waarbij hij zich beijverde voor modern materiaal voor de korpsen. Hij bracht de jubilerende commandant dank voor al hetgeen deze in het belang van het brandweerwezen gedaan heeft. Namens de grote korpsen in Bra bant en Zeeland sprak de heer J. Nieman. commandant van de Eind- hovense brandweer, die er op wees, dat de beroepsmensen wel eens ja loers worden op de resultaten, die de heer Mathijssen met en voor zijn vrijwilligers bereikt, namens de ver eniging van brandweercommandan ten kenschetste de heer H, J. J. N. Opnieuw Is op het strand van Koude- kerke gevaarlijk oorlogstuig blootgeko- men. Ditmaal was het een tellermijn. zo als er een paar weken geleden ook reeds twee werden gevonden. Dezelfde voorbij ganger, die toen het oorlogstuig van een aantal jongens afpakte en verborg, deed ook nu de ontdekking. Hij verborg het gevaarlijke apparaat aan de voet van de duinen en plaatste er een merkteken bij. Vervolgens waarschuwde hij direct de politie, ale op haar beurt contact op nam met de mqnendlenst. Vandaag zal personeel van Hr. Ms. „Leersum" de mijn demonteren. Het was burgemeester mr. J. Drij ber van Middelburg een genoegen de jubilerende directeur van ge meentewerken en de brandweer commandant, de heer A. J. \V. Ma thijssen, de versierselen behorende bij het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau op te spelden (Foto P.Z.C.J ken van hoog tot li dat g( tiankl baar Is voor steeds heeft gestimuleerd en gehand- Opheffing vereniging ging niet door: geen leden aanwezig In Zierikzee is dinsdagavond een re cord geboekt in het snel vergaderen. De door het bestuur van de Vereni ging tot bestrijding der tuberculose uitgeschreven vergadering in het „Huis van Nassau" heeft slechts één minuut geduurd. Het zou de laatste vergadering van deze vereniging zijn, het enige punt dat de agenda ver meldde was de ontbinding der vereni ging. Zelfs dit kon geen doorgang vin den, omdat het vereiste aantal leden Iniet aanwezig was. |De vereniging dateert van 12 decem ber 1921. Er zijn 210 leden geregis treerd, maar de belangstelling voor de vergadering bleef beperkt tot de voorzitter, vier bestuursleden en een vertegenwoordiger van de pers. De statuten vereisen echter de aanwezig heid van tweederde van het aantal leden. Formeel heeft de voorzitter, de heer M. C. Verheijen, de vergadering ge opend. Hij besloot samen met zijn mede-bestursleden - reglementair te handelen en voor dinsdag 6 oktober een nieuwe vergadering uit te schrij ven. Dit alles nam slechts één minuut in beslag. Op de tweede vergadering zal een meerderheid van tweederde de dan aanwezige leden het be-j sluit tot ontbinding kunnen nemen. ONDERHOUD AAN GROTE SLUIS VAN VEERE Door het verrichten van onderhouds werkzaamheden aan de grote schutsluis in het kanaal door Walcheren te Veere zal met deze sluis niet worden geschut van 13 oktober 1964 te 7.00 uur tot 15 oktober 1964 te 19.00 uur. Gedurende deze periode kan alleen worden geschut met de kleine schutsluis. „BRABANT REKENT OP MOGELIJKHEDEN AAN OOSTERSCHELDE" „Noord-Brabant juicht de Schelde- Itünverbinding toe ook al beseft men het gevaar dat gelegen is in afsnijding de Westerschelde. Brabant re kent er dan ook op nieuwe mogelijk heden te krijgen aan de Oosterschel- die echter niet zonder hulp van lationale overheid kunnen worden gemaakt". Dit zei dinsdagmiddag dr. C. N. M. Kortmann, commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant op een bijeenkomst te Breda van dt afdeling Noord-Brabant van het „comité van Belgisch-Nederlandsch - Luxemburg- sche samenwerking". Dr. Kortmann ging uit van de reali teit. dat Noord-Brabant een randpro- vincie van nationale, staatkundige, so ciale en economische werkelijkheid is en dat de grens de Belgische en Ne derlandse grensprovincies uit elkaar heeft doen groeien. Het Benelux-mid- dengebied wordt nog steeds gevormd door randprovïncies, maar het blijkt toch mogelijk in de toekomst met we gen en waterwegen en goede spoor- en busverbindingen én culturele uit wisseling te komen tot één grote ster ke eenheid, aldus dr. Kortmann. Negentien groepen uit Oostburg, Goes Vlissingen en Middelburg waren op uitnodiging van de Christiaan de Wet- stam naar Middelburg gekomen, om deel te nemen aan de 7e „Grote Trek' '-wandeltocht. Na de opening en het vlaghijsen, wer den de kabouters, welpen, padvind- sters en verkenners uitgeleide gedaan door de padvindersband onder leiding van R. Stufkens. Na een wandeling door de stad verliet de band bij de Kanaalweg de deelnemers. De pad- indsters en verkenners liepen over e Segeerssingel, Segeersweg, Toren- ,-eg, Eendrachtsweg, over de Trek- dijk, Nieuwlandseweg, naar de nieu we Sloeweg, daarna over de Welzing- seweg, Reyerseweg en de Oude Vlis- singseweg naar het eindpunt. De kabouters en welpen liepen over de Schroeweg, Torenweg en weer Schroeweg naar ae Spinhuisweg en vandaar over de Oude Vlissingse weg naar Middelburg. Ondanks de slechte weersomstandig heden was de stemming onder de 304 deelnemers zeer goed; zij hebben bij zonder genoten van dit mooie (voor de meesten onbekende) gedeelte van Walcheren. Na een spannende telling bleek, dat bij de groten het wissel- schild met een punt voorsprong voor de tweede keer in het bezit gekomen is van de Berdenis van Berlekom- groep uit Middelburg. Bij de kleintjes ging het wisselschild naar de welpen van de Jacob Valckegroep uit Goes. De volledige uitslag is: padvindsters en verkenners: 1. Berdenis van Ber- lekomgroep, Middelburg 90 punten; 2. Eenhoorngroep, Oostburg, 89; 3. Jacob Valckegroep I, Goes, 87; 4. Jacob Valckegroep II, Goes 86; 5. Golfbrekers, Vlissingen, 85; 6. Gou den Cirkel, Middelburg 84; 7 Lutem- groep. Middelburg, 83: 8. Gouden Cir kel, Blauwe Vogels 81; 9. St. Willi- brordusgroep, Vlissingen 79. Kabouters en welpen: 1. Jacob Val ckegroep, Goes, 117 punten; 2. Duka- bokring. Vlissingen 114; 3. Lutem- groep, Middelburg 113; 4. Berkenbos- kring, Middelburg 110; 5. M. A. de Ruytergroep, Vlissingen 104; 6. Paul Krugergroep, Middelburg 101; 7. Wa tergeuzen, Vlissingen 100; 8. St. Wil- librordusgroep, Vlissingen 99; 9. Ber denis van Berlekom, Middelburg 96; 10 Jeanne d'Arcgroep, Middelburg, 94. Er waren geen uitvallers. Geslaagd voor het praktijkdiploma Ned. Handelscorrespondentie v.d. Stichting Ned. Associatie voor Praktijkexamens: mej. J. Poppe, te Middelburg. Aan de vrije universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal exa men rechten: mejuffrouw C. D. v. Dokkum te Goes. Bij de aan de christelijke kweekschool te Middelburg gehouden examens voor de derde leerkrïng (bevoegd on derwijzer) slaagde dezer dagen de heer A. de Bruyne uit Terneuzen, voorheen tijdelijk onderwijzer aan de school met de bijbel te Sint-Annaland. KUNST Expositie A. Pihl met zelfde équipe „Kleurrijk, nieuw, interessant, verras send", zegt kunsthandel Bikker In Vlis singen van de schilderijen van de 56-ja- rige Vlissingse schilder A. Pihl, die tot 10 oktober in de kunsthandel worden ge ëxposeerd. Meestal moet men aanprij zingen met een korreltje zout nemen, het beschouwen als een overdreven ver koopargument. Maar in dit geval kan men toch wel stellen, dat ze er niet ver naast zijn. Het werk van Pihl is inder daad „kleurrijk en interessant". Niet zo zeer nieuw, maar in ieder geval verras send. Verrassend in die zin, dat het „stijlloos" is. Beter gezegd: Pihl heeft zich niet gebonden aan een bepaalde voorbeeld van. Er hangt veel. Bijna veertig schilderijen. Zij laten zien, dat Pihl een all-round" schilder is. Er han gen landschappen, stillevens, maar ook abstractere werk. Dit geeft het geheel achtlg. Soms wat onthutsend in de kleur- en materiaalkeus. Opvallend is namelijk dat vee] schilderijen van Pihl opgezet zijn met een mengsel van olie verf en waarschijnlijk gips of een aan- ,ien z(jn opener, feller van kleur, heeft doelbewust nagelaten zijn werken een naam te geven. „De mensen moeten niet gebonden worden aan een bepaalde voorstelling", heeft hij gezegd. Zo zien we een landschap, dat door zijn heerlijke kleuren aan Italië of Frankrijk doet denken, maar dat evengoed Zeeland kan zijn. Maar het doet er niet toe. Men loopt langs zijn schilderijen, die elk voor zich iets anders laten zien. De vissers haven van Arnemuiden in violette tin ten. Een zeegezicht met alleen grijzen, maar grijzen in alle schakeringen, zodat het zeker geen monotoom werk wordt. Boten op zee in gloeiend blauw. Veere. dat ver en wazig aan de horizon ligt met een stoere, welbewuste dom. En dan de meer non-figuratieve werken, die toch niet nalaten op de toeschouwer een be paalde indruk achter te laten. Een in druk niet alleen van schoonheid, maar toch ook van een bepaalde voorstelling. Een vrouw met 'n kind bijvoorbeeld, een madonna misschien, in zacht serene kleuren. Het voert te ver om alle wer ken op te noemen. Men kan beter naar de tentoonstelling gaan om zelf ook verrast te worden door deze Vlissinger. A. V. TWEE GEWONDEN BIJ EEN BOTSING OP RIJKSWEG 60 Op rijksweg 60, de weg naar het veer te Kruiningen, botsten dinsdagmiddag de bromfietser J. van B. uit Waarde en de motorryder J. de F. uit Axel. De bromfietser verleende geen voorrang. Met onder meer een kaakfractuur moest de motorrijder per ambulance naar het ziekenhuis in Sluiskil worden vervoerd. De bromfietser kreeg een lichte her senschudding en kneuzingen en werd per taxi naar huis gebracht. De motor werd licht, de bromfiets zwaar beschadigd. De botsing ontstond omstreeks half vijf. De motorrijder ging in de richting van de veerhaven, de bromfietser stak van af de Sluisweg de rijksweg over. THANS AL 151 AANVRAGEN IN BEHANDELING DIT JAAR zijn er in Zeeland bij elkaar 159 rijksgoedkeuringen af gegeven voor de bouw van Bo gaerswoningen. Er zijn thans nog 151 aanvragen in behandeling. Vo rig jaar werden totaal negen rijksgoedkeuringen voor Bogaers woningen afgegeven. Inmiddels zijn er zevenentwintig van deze so ber opgezette huizen gereed geko men. De koopsom van deze zeven entwintig huizen ligt nog in de f 14.000,sector. De prijs per wo ning is als gevolg van prijsstijgin gen ongeveer een half jaar geleden opgetrokken tot f 16.000, Dit verklaarde ons ir. L. D. Huisman, hoofdingenieur-directeur van de directie Zeeland voor volkshuisvesting en bouw nijverheid. Hij voegde daaraan toe, dat de belangstelling voor het minimale in de woningbouw in Zeeland, in vergelij king met andere provincies groot is. Dat is volgens de heer Huisman niet moeilijk verklaarbaar: „Het totale bouwvolume is hier helemaal niet om over te roe pen, dus beschikt men nogal over onbe nutte bouwcapaciteit. De belangstelling voor de Bogaerswo ningen is dus groeiende,zowel voor bun- galowbouw als voor eengezinswonin gen, die zoals in 's-Heer-Arendskerke ook wel in een rij worden gebouwd. Die belangstelling zal naar de heer Huisman verwachtte, nog wel enige tijd aanhou den. Men zal namelijk ook in de toe komst aandacht blijven besteden aan braakliggende bouwcapaciteiten. Boven dien is er in Zeeland nog een vrij groot aantal woningen, dat onder de maat ligt van de kwaliteit en kwantiteit der Bo gaerswoningen. Vandaar ook, dat in een aantal gevallen de reactie op deze vorm van nieuwbouw uitgesproken gunstig is. Zeker als men er qua woonruimte dui delijk op vooruit gaat. GEEN SYSTEEM Overigens vindt ir. Huisman dc Bogaers woningen niet bepaald behoren tot een type waarop men moet „mikken" Het minimale moet geen systeem in de wo ningbouw gaan worden. Hiermee zijn er echter wel belangrijke mogelijkheden geschapen voor jongelui, die met trouw plannen rondlopen maar geen onderdak kunnen vinden. Bogaerswoningen kun nen door de aantrekkelijke koopsom een oplossing brengen in het eigenwoning- probleem, waarmee tevens een bijdrage geleverd wordt van de bestrijding van het woningvraagstuk op landelijk ni veau. De heer Huisman legde er wel de nadruk op, dat men nooit uit het oog moet verliezen, dat het in de „Bogaers- govallen" geen hoofdschotel maar aan vullende houw betreft. Op verschillende plaatsen in Zeeland ls dc belangstelling voor Bogaerswoningen opvallend groot. De Zak van Zuid-Beve- land geeft er een voorbeeld van. Een vaststaande indeling kent een Bogaers- woning niet. Er zijn verschillende types. Men kan woningen tegenkomen met drie slaapkamers, er zijn er met twee en in een enkel geval is er sprake van één slaapkamer. Goed voor bejaarden bij voorbeeld. Maar het komt over het al gemeen toch hierop neer, dat het een voudige woningen zijn. ZELFDE EISEN De Bogaerswoningen moeten echter voldoen aan dezelfde eisen, die ge steld worden aan een woningwetwo ning. Een van de eisen ls verder, dat de grond eigendom is of dat de over dracht van de grond verzekerd Is. De woningen worden voorts alleen geac cepteerd, wanneer ze gebouwd wor den voor de toekomstige eigenaar. Bovendien moet de bouwer kunnen aantonen, dat hij onbenutte bouwca paciteit heeft. Op enkele plaatsen in Zeeland worden geschoolde vakarbei ders die op een gegeven moment tijdelijk onproduktief zijn, ingescha keld op het bouwproject. Het normale woningbouwprogramma mag echter niet in het gedrang komen. Anders zou Immers het karakter van de aanvullende bouw volkomen verloren gaan. Verdeeld over de provincie Zee land ziet de afgifte van rijksgoedkeu ringen voor de bouw van Bogaerswonln- fen er als volgt uit: uld-Beveland: Goes 1, 's-Gravenpolder 1, 's-Heer-Arendskerke 28, Heinkens zand 1, Krabbendijke 1, Kruiningen 4, Rilland-Bath 1, Wemeldinge 3, Wo>- phaartsdijk 6, Yersekc 3. Noord-Beve land: Kortgene 9. Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren: Axel 6, Clinge 1, Graauw en Lan- gendam 1, Hontenissc 2. Hulst 3. Koe wacht 12, Sas van Gent 1, Zaamslag 9. West-Zeeuwsch-VlaanderenAarden burg 1, Breskens 2, Hoofdplaat 6, LJzen- dijke 1. Nleuwvltet 3. Schouwcn-Duive- land: Brouwershaven 1, Duiveland 7, Westerschouwen 8. Totaal 159. VERWACHT AANVANKELIJK PLAATSELIJK MIST Droog weer met enkele wolkenvelden in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtempcraturen als gisteren of iets lager. ZON EN MAAN 1 oktober Zon op 06.40 onder 18.18 Maan op 00.51 onder 17.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2