Gevechten in Kongo drjjven zendelingen het land uit Verbouwing Duivelands raadhuis vergt een ton ZO MOET HET JUIST NIET ©ff© Medicamenten raken op: ziekten komen terug WAN 01 VELDE OW DRUKKER 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 „Wij moeten weer opnieuw beginnen" De onrust in Kongo, de strijd tussen de rebellen en de centra le regering van Moise Tsjombe, vindt zijn weerslag in het werk van zending en missie. Was na het onafhankelijk worden van Kongo midden 1961 al een uittocht begonnen van blanken, vooral Belgen, zendelingen en missionarissen, nu, met de strijd tussen centrale regering en re bellen ziet het er op verschillen de plaatsen in Kongo niet best uit voor de nog resterende en na de onafhankelijkheid weer teruggekomen verpleegsters, artsen en zendelingpredikanten. Waar de rebellen zich hebben ge nesteld is op het moment het merendeel van de zendingsposten en gouvernementshospitalen geslo ten. De buitenlandse personeelsle den zijn naar relatief veiliger oor den elders in het land getrokken en wachten daar af wanneer zij hun werk weer kunnen opnemen. De bevolking blijft verstoken van Met verlof in Nederland: het echtpaar de. Van der Veen-Van Vorsteveld. Driejarige Mirjam is in Kongo, het werkterrein van haar oudersgeboren. (Foto P.Z.C.) liefde, heeft gebracht, gaat weer terug naar de medicijnmannen, de toverdokters. Want artsen zijn er vrijwel niet meer. En als zij er nog zijn, dan zijn het er veel te weinig voor de duizenden mensen, die ge holpen moeten worden met voorra den medicamenten, die steeds min der worden. Chaos Het is i weer de noodzakelijke medische zorg en van onderwijs. Vooral de medische zorg: de centrale regering heeft het geld niet om de gouvernements hospitalen, zo zij al open zijn, te voorzien van medicamenten en het personeel is weggelopen. Dat geldt dan vooral voor die gebieden, die buiten de centrale plaatsen liggen. Ziekten die al goed waren bestre den steken weer de kop op: slaap ziekte bijvoorbeeld en t.b.c. en le pra. De weinige medische posten, die nog zün overgebleven, zijn af gesneden van de buitenwereld en missen hun aanvoerwegen. Geen nieuwe medicamenten dus. De bevolking, die de komst van de zendelingen en van het verplegend personeel eerst met gemengde ge voelens tegemoet zag, maar heeft begrepen wat deze mensen, die geen politieke doeleinden nastre ven, maar alleen komen om te hel pen vanuit de christelijke naasten- chaos, we zullen l weer opnieuw moeten begin nen". Dat zeggen een zendings predikant en zijn vrouw, verpleeg ster, die onlangs terugkeerden uit Kongo. Ze waren juist weg toen de rebellen Stanleystad en een belang rijk deel van het gebied eromheen bezetten. Ze waren werkzaam in Yalemba in de Oostprovincie, 250 kilometer van Stanleystad aan de Kongorivier. Ds. Jan van der Veen (29) en zijn vrouw Fenna van der Veen-van Vorsteveld waren sinds 1961 in Ya lemba werkzaam. Ze zijn thans met een jaar verlof in Nederland, wij ontmoetten het echtpaar bij fa milie in Middelburg. Het verlof be gon maar net op tijd. Terwijl het echtpaar vertrok uit Yalemba, kwamen de rebellen er als het ware aan de andere kant in. Yalemba is één van de posten, waar Nederland se baptisten werkzaam zijn in de zending. Dat gebeurt samen met de B.S.M., de Baptist Missionary So ciety, een Engelse organisatie. Ya lemba: een dorp in een gebied met zeker 30.000 mensen. Een oplei- dings- en onderwijscentrum en een hospitaal. Een lagere school met 800 leerlingen, geleid door de Kon golezen zelf (sinds de onafhanke lijkheid in 1960), een middelbare school met 120 leerlingen, een theo logische opleiding met zestien stu denten. Ds. Van der Veen was er onderwijzer, leraar en predikant. Zijn vrouw was werkzaam in de medische zorg. Hun opvolgers voor Yalemba wa ren in ons land zo goed als gereed om te vertrekken: het echtpaar Visser uit Den Haag, dat november december a.s. zou vertrekken, maar nu voorlopig in ons land blijft. Twee andere echtparen, de familie Edens (Groningen) en Ter Braak (Hengelo) wachten in Leo- poldville tot zij hun zendingsarbeid in Irema ten zuidwesten van Stane- lyville kunnen opnemen. Juli 1964 vertrokken zij, maar dc rebellen waren hen vóór. Irema is het eigen zendingsgebied van de Nederlandse baptistengem eenten. Samen terug Wij vragen ons af, wat er van de zendingspost is gewor- "den", zo zegt het echtpaar. Hij: een rustige, 29-jarige predikant, in Groningen geboren. Zijn vader was afkomstig uit Sneek en deze was van 1939 tot 1943 bankwerker bij „De Schelde" in Vlissingen, waar de jonge Jan van der Veen ook de lagere school bezocht, in de Ka steelstraat. Na het bombardement van Vlissingen vertrok de familie Van der Veen naar Dordrecht, waar de toekomstige zendeling het christelijk lyceum bezocht. Daarna ging hij naar het baptistensemina rium, verbonden aan de universiteit van Zürich. Zij: Fenna van Vorste veld, afkomstig uit een Drentse schippersfamilie, was na tweeën eenhalf jaar Kongo in 1957 terug in Nederland. Ze had ervoor gezorgd alle verpleegstersdiploma's te krij gen zoals de tropisch-medische cursus in Antwerpen Tijdens haar verlof leerde zij haar man kennen. Samen gingen ze terug naar Kongo. Waarom? Zij: „Je kunt het eigen lijk niet verklaren". Hij: „Je hebt toch wel een zekere roeping, waar door je eigen wil wordt gestimu leerd. Als je er niet heengaat voor dit soort werk met een zekere roe ping. dan komt er niets van te recht". September 1961 keerde het echt paar naar Kongo terug, naar de Oostprovincie, waar Gizenga's troe pen het plaatsje Elisabeta (met een enorme plantage waarvan de Uni lever uit Engeland de ruwverwerk- te olie uitvoert) hadden bezet. De Unilever verzorgt zo'n twintig pro cent van de Kongolese produktie van deze olie voor de export. De Unilever heeft in deze plaats een goed verzorgd hospitaal. De ont vangst van het echtpaar was aan vankelijk niet bepaald vriendelijk. Ook toen waren er gewapende re bellentroepen, aanhangers van Loe- moemba. Ze voeren mee op de ri vierboot in de richting van Leopold- haftig uit met messen en zwaarden. Geen politiek Maar een zendeling, en dat bena drukt ds. Van der Veen, wenst zich niet met politiek in te laten. Allengs slaagde het echtpaar erin de gewapende mannen ervan te overtuigen, dat zij geen slechte din gen van plan waren. In een uitge holde boomstam, met een buiten boordmotor, ging het verder de ri vier af naar de zendingspost Ya lemba. Man en vrouw hadden vier dagen om zich voor te bereiden, om tien ton medicijnen onder te bren gen: „de blanke dokter van de zen ding en zijn medewerkers sprongen opgetogen om de kisten heen", zegt ds. Van der Veen. Die medicijnen waren gekocht van een schenking van zeventigduizend gulden, onder andere afkomstig van de Wilde Ganzenaktie van het Interkerkelijk overleg in radioaangelegenheden (I.K.O.R.) en van de gereformeerde kerken. Daarna stond hij voor de klassen en was zij in het hospitaal. En ze trokken ook de dorpen in, de hutten in („dat stellen de mensen héél erg op prijs: dat de blanke zo maar in hün hut komt"). „Je gaat nu niet meer met het oogmerk van volkomen een dominee te zijn: het kerkelijk werk is geheel in handen van de Kongolezen, zelf zorg je voor onderwijs en voor medische hulp", zegt ds. Van der Veen. Na de komst van Loemoemba en zijn vertrek klonk het nog herhaal delijk: „Kenda na yo, mondele!" in het lingala, de communicatietaak Het: „Blanke ga weg!" Maar nu hoort men dat niet meer, althans toen het echtpaar Van der Veen vertrok niet. „De mensen vertrouw den ons en wij hen. De kinderen kwamen over een afstand van 1500 kilometer naar de school, er was een soort van instuifavonden, waar de jongeren altüd veel plezier had den, vooral als ik goochelde, er was een officiële afdeling van de Jeu- nesse Protestante, de internationa le jongerenorganisatie". „De jongeren zorgden voor dansen, prachtig mooi, de bevolking kwam kijken als er tafeltennis was. Ik Een fotodie ds. Van der Veen vervaardigde van zijn kerkge bouw in Yalemba tn Kongo's Oostprovincie. preekte in de dorpen, de jongens legden him getuigenis af in de zang, in jachtliederen en vissersliederen, die ik had omgezet in het lengala en die zo werden gezongen in de kerk. De mensen waren er verzot op educatie en op de hulp op me disch gebied. Vriendschap Over het algemeen hebben we van de bevolking alleen maar vriendschap ondervonden. Ze wa ren reuze blij als we kwamen en' mee aten en thee dronken. Natuur lijk waren er al ondergrondse groe pen rebellen: alles wat we zeiden werd gerapporteerd naar Stanley ville, dat al in handen van de re bellen was. Maar bij ons weggaan kregen we van een rebellenleider een prachtig bewerkt mes cadeau. De zwarte bevolking heeft charme, we kregen er vele vrienden. We zouden reuze graag terug willen. Het is erg belangrijk in zo'n land, dat verwoest wordt door twisten, de broederliefde te leren en de hoop", aldus ds. Van der Veen. ,jll nen geven is toch wel geld. Maar nog beter is: ga er zelf heen. Er is in Stanelystad een pas opgerichte universiteit, ze kunnen er mensen gebruiken. De behuizing van onze zendingspost moet hoog nodig verbeterd worden. Er moet nog van alles gebeuren. We hadden er nog geen idee van bij het weg gaan, dat we niet zouden kunnen teruggaan. Iedereen zei. dat we moesten terugkomen. Maar wan neer?" Voorstellen b. en w. Aanvankelijk een krediet van f 50.000 De verbouw en de inrichting van het voormalige raadhuis in Nieu- vverkerk tot nieuwe zetel van de gemeente Duiveland zal een totaal bedrag van ongeveer 105.000 ver gen. Deze raming maken b. en w. nu de verbouw van het oude raad huis vorige week is aanbesteed voor 50.419. Zoals gemeld: de raad van Duiveland zal zich in zijn vergadering van woensdagavond met deze zaak bezighouden. B. en w. vragen een verhoogd krediet voor het werk. „Wij zijn van mening dat waar raad heeft besloten de zetel van het gemeentebestuur in Xieuwerkerk te vestigen, het ook zaak is te zorgen, dat daar een zo goed mogelijke outil lage wordt verkregen". Destijds had de raad een bedrag van 50.000 ge voteerd. Bij dat bedrag van de verbouw van het raadhuis was indertijd ook de aanleg van centrale verwarming en elektrici teit Inbegrepen. Dat was mij de jongste aanbestedingssom niet het geval. Daar is nu 10.000 voor uitgetrokken. Een belangrijke post bij het verhoogde kre diet dat de raad wordt gevraagd, betreft de inrichting en stoffering. B. en w. ra men daarvoor een bedrag van 30.000. Omdat de verbouwing kan tegenvallen, willen b. en w. dadelijk een flinke post onvoorzien uittrekken; men hoeft dan later niet weer bij de raad aan te klop pen voor een extra krediet. Vandaar, dat zij voorstellen dit bedrag op ruim 7000 te stellen. Wat de inrichting en stoffering van het aanstaande gemeentehuis betreft, wijst het college erop, dat deze kosten 30.000 gedeeltelijk toch gemaakt moeten worden, wanneer de zetel van het ge meentebestuur in Oosterland zou blijven. namelijk voor verandering van de inrich ting van de raadzaal. Stoelen te weinig De tafel, waaraan de raad thans verga dert is te klein. Ook het aantal stoelen moet met vier worden vermeerderd. Men heeft de keus tussen aanvulling van het bestaande meubilair en aankoop van nieuw. Naar de mening van de architect zullen de kosten van een en ander verreweg gelijk zijn. Er moeten ook voorzieningen in de nieuwe burgemeesterskamer ge troffen worden en er moet op de secre tarie een bergruimte komen. Ten slotte is er vloerbedekking nodig. B. en w. geven toe, (lat de raming van 105.000 „aanmerkelijk hoger ligt" dan destijds. Toch is het college van mening, dat dit bedrag verantwoord is. „Er zyn nadien behoorlijke stijgingen van 't prhs peil geweest, terwijl enkele bijkomende factoren het werk wat duurder hebben gemaakt", zegt men in de toelichting tot de raad. Nu komt het totaalbedrag voor de verbouwing op 75.000. waarbij dan nog de inrichtings- en stofferingskosten komen. Zoals dat de laatste tijd steeds het geval is geweest, krijgt de raad van Duiveland woensdagavond ook weer tal van aanvragen voor grondver- koop voor woningbouw. Kerkelüke mutaties NED. HERV. KERK Beroepen te Oudeschoot A. ter Steege te Burum. Beroepen te Zonnemaire J. Feunekes te Slochteren. Bedankt voor Papendrecht toez. P. de Jong te Venendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Zutphen (vac. B. Schol ten) P. Popma te Londen. Beroepen te Goes: (pred. prot. chr. streekziekenhuis Bergzicht) J. W. Slin- genberg te Oosterbeek. Bedankt voor Leeuwarden-Huizem, (vac. wijlen W. v. d. Heide) H. Kremer te Giessenburg. Bedankt voor Groningen Noord: derde pred. plaats: H. J. Heinen te Vlaardin- gen. De schooljeugd fietst weer. 's Morgens van huis naar de stad, waar de schooldeuren openzwaaien en aan het eind van de middag, soms tegen het begin van de avond pas, terug. Vijf dagen per week, een tointersei- zoen tang. Er zijn jongelui bij, die het al jaren doen. Er zijn ook nieuwelingen. Ze voelen zich „thuis" tussen het verkeer. Ze weten er behendig tussendoor te zeilen soms. Toch zijn er nogal eens klachten over die schooljeugd- op-de-fiets. Hun gedrag op de weg leent zich er vaak voor. ,,'t Kan nog wel" of ,,'t Lukt nog wel" zo redeneert de schooljongen op de fiets. Hij is nonchalant, soms uitbundig gevaarlijk in het verkeer. Hij laat zijn fiets op de rijweg staan of gaat plotseling naast twee vrienden fietsen, zodat er soms rijen van drie of vier naast elkaar op de weg te vinden zijn, zoals hier bij Goes. Het is bij de vraag tiaar de oorzaak vaak zo, dat de schooljeugd niet alleen voor deze fouten verantwoor delijk gesteld kan worden. Verkeersopvoeding moet er zijn! Thuis én op school. Niet alleen thuis, of alleen op school. Het gaat om het samenspel. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje JACOBA MARIA (Coble) J. Paardekooper. Ineke. Wim, Sija. Rinus. Ellewoutsdijk. 26 september 1964. Grintweg 3. Door Gods goedheid hopen onze ouders M. v. d. GUCHTE M. P. v. d. GUCHTE- LOUWERSE, op 4 oktober a.s. te ge denken dat zij 25 jaar getrouwd zijn. Gelegenheid tot felici tatie op zaterdag 3 ok- tober van 4.30—5.30 uur in het muzieklo- kaal. Burchtstraat. Souburg, sept. 1964. Marijkestraat 16. Heden overleed onze beste zwager en oom. F. J. KONRAAD. echtgenoot van Dina Nijsen. op de leeftijd van 66 Wed. W. Blaas- Nijsen C. Poppe-Nijsen. W. Poppe. J. W. Poppe. Middelburg, 27 september 1964. B. S. OEY, vrouwenarts, tot 18 oktober. AFWEZIG De praktijk wordt volledig waargenomen door dr. H. H. Merkelijn, Vlissingen. Op 27 september jl. heeft God tot Zich geroepen, ons bestuurslid en voorzitter van de technische commissie, de heer R. KUNNEN. Met grote dankbaarheid gedenken wij het vele werk, dat de heer Kunnen voor „Bethesda" heeft Namens het bestuur van het ziekenhuis „Bethesda", W. J. Berg, voorzitter. Namens de directie van „Bethesda", W. K. Schuling, directeur-geneesheer. Vlissingen, 28 september 1964. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de heer REINDER KUNNEN, in leven hoofd van de afdeling bouwwerken onzer vennootschap. Wij verliezen in hem een voortreffelijk me dewerker. Bestuur en directie van de N.V. Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij. Middelburg. 27 september 1964. Het bestuur der Stich ting Bevordering Eigen Woningbezit Over- neidspersoneel Zeeland geeft met groot leed wezen kennis van het overlijden van zijn pen ningmeester en vriend, de heer R. KUNNEN Als mede-oprichter der stichting heeft hij zich met grote toewijding aan ons werk gegeven. Namens het bestuur. Mr. J. Hooy, Middelburg, 27 september 1964. De leden van de raad der gemeente Nisse geven met diep leed wezen kennis van het plotselinge overlijden van hun mederaadslid, de heer JACOB CORNELIS GELOK. Wij verliezen in hem een uiterst bekwaam en gezien raadslid en zullen zijn nagedachte nis in hoge ere hou den. De raad der gemeente Nisse. Nisse, 26 september 1964. Heden is van ons heen gegaan. onze lieve, zeer zorgzame vader en be huwd vader. KOENRAAD ROELSE, weduwnaar van Leunt je Franclna Bakker, in de ouderdom van 74 jaar. Vlissingen: M. P. Roelse. Hoorn: P. M. Steen-Roelse. J. H. Steen. Vlissingen. 28 september 1964. Hurgronjestraat 13. De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 1 okt. a.s. te 13.00 uur, vanaf Hurgronjestraat 13. Liever geen bezoek. Geen bloemen. Na een geduldig gedragen lijden overleed heden, gesterkt door de Genademiddelen der H. Kerk. onze innig geliefde moeder, behuwd- en groot moeder. FLORA RUFINA GERRITS, weduwe van Antonius Johannes van Miert, in de ouderdom van 87 jaar. Middelburg: R. P. van Miert. Heel: Zr. M. Abilia (J. J. van Miert). Amstelveen: F. J. van Miert. E. van Miert-Scheffers en kinderen. Brussel: N. H. van Miert. Wanul-o-Mata (Nieuw-Zeeland): W. N. van Miert. N. van Miert-Lammerting en kinderen. Middelburg, 28 september 1964. Lange Giststraat 23. De gezongen H. Mis van Requiem zal aan God worden opgedragen donderdag 1 oktober a.s. in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Middelburg om 10 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op het r.-k. kerkhof. Heden overleed, onver wachts. tot onze diepe droefheid, onze gelief de zuster, behuwdzus ter en tante, mevrouw ADRIANA JOHANNA PORREY, weduwe van de heer Jacob la Gasse, in ue ouderdom van 71 jaar. Cadzand, 28 september 1964. Zuidzandseweg 18. Heden ls nog onver wachts van ons heen gegaan onze lieve broer, zwager en oom in de ouderdom van 74 jaar. De familie Roelse. Vlissingen. 28 september 1964. Heden overleed, geheel onverwachts, onze bes te zwager en oom, de heer ANTHONIE CHRISTOFFEL VAN HOUDT, op de leeftijd van 71 jaar. Yerseke: J. Hlrdes. Yerseke: W. Hlrdes. S. Hirdes-Burger. Yerseke: C. Hlrdes. L. Hirdes- Bouwense. Bruinisse: J. de Waal-Hirdes. Rotterdam S. Hirdes-de Waal. Bruinisse: K. Kik. Krabbendijke: F. Hirdes. M. Hirdes- Stevense iergen op Zoom: P. Hirdes. Neven en nichten. Krabbendijke, 26 september 1964. Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, zacht en kalm, onze lieve zuster en tante, JOHANNA C. DE VISSER, wed. van P. Jobsen, in de ouderdom van 88 jaar. Namens de familie, J. Baas-de Visser. 's-Heer-Arendskerke, 28 september 1964. Dorpsstraat 37. Condol ean tieadres Oude Rijksweg 86. De begrafenis zal plaatshebben op woens dag 30 september om 12.00 uur. Voor élk wat wils: Dam- en schaakrubriek. Puzzel. Stripverhalen. Jeugdrubriek. Kinderkrant. Feuilleton. Dit alles vindt U in de P.Z.C. Mede namens wederzijdse ouders, zeggen wij hartelijk dank voor de blijken van belangstelling bij ons huwe lijk ondervonden. Wij brengen de mooiste VESTEN voor elk klimaat en in alle soorten en prijzen. TWINSETS draion ƒ22,95, Crylor ƒ24.95. PULLOVERS zoveel U wil en In alle mogelijke prijzen. SPORTIEVE TRUIEN VESTEN EN TRUIEN in de speciaalzaken DE GOEDKOPE SIMON GOES - MIDDELBURG Officiële publikatie Opkomst e c oefening Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 30 septemher a.s. voor eerste oetenlng onder de wapenen komen wordt een aan tal extratrcinen ingelegd. Deze dienstplichtigen moeten van deze treinen gebruiK maken cn daartoe op een zodanig ttjdsüp van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het hetrokken sta tion aansluiting hebben op de voor hen bestemde extratrein De dienstplichtigen, die hun plaats van opkomst niet met een dezer hierna genoemde treinen kunnen bereiken, moeten rei zen met treinen van de normale dienstregeling. Ingevolge hun lastgeving moeien zij dan reizen met de eerstvolgende reisge legenheid nü 00.159 uur. EXTRATREINKN: Groningen—Vught: Groningen v. 8 31 - Assen v, 8.40 Hoogeveen v. 8.59 Zwolle a. 9 28 v. 9,32 Amersfoort v 10 18 Utrecht v. 10.10 Geldermalsen v. 10.59 's-Hertogenbosch v. 11.20 Vught a. 11.26. I, EEUW ARDEN BERGEN OP ZOOM: Leeuwarden v. 801 Grouw-I v. 8 14 Akkrum v. 8.20 Heerenveeti v 8.29 Wolvcga v. 3.38 Steenwijlc v 8.48 Meppel v. 9.00 Zwolle a 9 17 v 9 33 Olst v. 9.48 Deventer v. 9.58 Zutphen v. 10.H Dieren-Doesburg v. 10.25 Arnhem v. 10 45 Eist v. 10 58 Nijmegen v. 11-05 Wljchcn v. 11.15 O&s v. 11.27 - "s-Hertogenbosch v. 11.51 Tilburg v. 12 10 Breda v. 12.2* - Roosendaal v 12.47 Bergen op Zoom a. 12.58. AMSTERDAM-BERGEN OP ZOOM: Amsterdam CS v. 9.27 - Sloterdijk v. 9 83 Haarlem v 9 45 Heemstede A v. 9.52 Leiden v. 10.15 Den Haag HS v. 10.28 Delft v. 10 37 Schiedam v. 10,47 Rotterdam CS v. 10-55 Blaak v. 11,00 Zuid v. 1! 04 -- Rnrendrecht v. 11 11 Dordrecht v. 11.20 Roosendaal v. 11 40 Bergen op Zoom a 11.57. AMSTERDAM—VUGHT: Amsterdam CS v. 10.42 Muider- poort v 10.48 Amslel v. 10.52 Utrecht a. 11-12 v. 11.15 s-Herlogenboseh v. 11.48 Vught a. 11.53. Bolletje krokante eierbeschuit met muisjes sjongewat lekker! EIERBESCHUIT SrAAR BOUETJE-BONNEN VOOR GRATIS CHOCOLADE OF VOORDELIGE KOP- EN -SCHOTELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4