PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OSWALD PLEEGDE MOORD OP KENNEDY OP EIGEN VERANTWOORDELIJKHEID Twee vermoedelijke daders overval op Amsterdamse juwelier gepakt Harmonie EMM Kortgene vierde 85-jarig bestaan Kritiek op de geheime dienst en de F.B.I. Busje vloog na botsing in brand - negen doden RAPPORT COMMISSIE-WARREN OPENBAAR TWEE GASHOUDERS ONTPLOFTEN IN VOORSTAD VAN KOPENHAGEN Bruiloft van Kloris en Roosje gaat door Schietende mannen maakten voor 4 ton aan juwelen buit Voortreffelijke taptoe van Kunst en Eer uit Zierikzee Weer watermisère in Delft 207e jaargang - no. 228 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P van de Velde, P. B. den Boer en W. de Paeter, Hoofdredactie: W. Leertouwer Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3847/3643), Middelburg: Markt 51 Adw pr ct p mm Mln p a(jv 4J80*. Ingez. mei 3 G. A. de Kok Zierikzee red. tel 2425 adm t Abonnementsprijs 7 _69. adv 2375); Goes tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 c - p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllwlngen: g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg; tel 23»; Temeuzen Arsenaaistnuit 2. tel. p. regel min. /ljB». „BrieTen bur van dit blad" Maandag 28 sept. 1964 Amerikanen in hel water weer op recordjachl Pagina 3 ir.wr. Giro 3M3» P.Z.C.. Middelburg. OOK JACK RUBY HANDELDE GEHEEL ZELFSTANDIG Gisteravond is in Washington het uitgebreide rapport gepubliceerd van de zeven man sterke commissie-Warren, die een grondig on derzoek heeft ingesteld naar alles, wat in verband stond met de moord op wijlen president Kennedy. De conclusies van de commissie zijn: De moord is gepleegd door de 24-jarige Lee Harvey Oswald, die zichzelf „Marxist" noemde. Oswald, die alleen heeft gehandeld, vuurde op 22 november 1963, uit een raam op de zesde verdie ping van een gebouw in de Texaanse stad Dallas driemaal op de auto van de president, die op dat tijdstip in een rij andere auto's door de straten van Dallas reed. weer van Italiaanse makelij, dat op de grond van een vertrek van deze zesde verdieping is terug gevonden. Aangetoond is dat een ervaren schutter als Oswald de drie schoten heeft kun nen lossen in het korte tijdsbestek, waarin deze werden afgevuurd. Twee van de drie door Oswald geloste schoten hebben doel getroffen, terwijl er één de president vermoedelijk heeft ge mist. De twee raak-schoten hebben vermoede lijk al de wonden veroorzaakt, waaraan president Kennedy is bezweken en waar door gouverneur Connall.v van Texas, die met. hem in dezelfde auto zat, ern stig werd gewond. Jack Ruby Jack Ruby, eigenaar van een nacht club in Dallas, die Oswald 24 no vember doodschoot, toen deze van liet hoofdbureau van politie van Dallas naar een gevangenis zou wor den overgebracht, kende zijn slacht offer niet. Ook hij handelde geheel op eigen verantwoordelijkheid. Er is geen enkele aanwijzing gevon den, die erop zou duiden dat Oswald en/of Ruby medeplichtigen hebben gehad, of in een samenzwering wa ren betrokken. Kritiek De commissie uit kritiek op de door de Amerikaanse geheime dienst in Dallas genomen maatregelen om president Kennedy te beschermen. Zij merkt op dat deze dienst geen enkel gebouw langs de weg, die de presidentiële auto stoet zou nemen, heeft doen doorzoeken. De commissie doet een beroep op de ge heime dienst om het geheel van maat regelen, dat bestaat om samenzweringen tegen het leven van het Amerikaanse staatshoofd te verijdelen en te voorko men dat de president het slachtoffer van een aanslag wordt, opnieuw in stu die te nemen. De commissie-Warren beveelt ook bete re beveiligingsmaatregelen aan voor het beschermen van de president, wanneer deze in een presidentiële autostoet mee rijdt. F.B.I. De commissie merkt verder op dat het Amerikaanse Federale Bureau voor On derzoek (de F.B.I.) vele gegevens over Oswald bezat. doch dat het deze niet ter kennis van de geheime dienst heeft gebracht. „Indien de F.B.I. de zaak-Os- wald op meer samenhangende wijze had behandeld, zou dit er mogelijk toe heb ben geleid dat de aandacht van de ge heime dienst wel op Oswalds handelin gen was gevestigd", aldus de commissie- Warren. De commissie oefent ook kritiek op de veiligheidsmaatregelen die de politie van Dallas voor Oswald had getroffen, nadat deze, tachtig minuten na de aan slag op de president en 33 minuten na dat hij de politieman Tippit, die hem had aangehouden, doodschoot, was ge arresteerd. „De politie van Dallas was gewaar schuwd, dat Oswald met de dood was bedreigd. Niettemin hadden toch ver-1 slaggevers toegang tot het vertrek, waarin hij was ondergebracht. Het feit, dat deze politie onvoldoende maatrege len voor ae veiligheid van Oswald had getroffen, heeft ertoe bijgedragen dat hij om het leven kon worden gebracht" aldus de commissie. „De commissie stelt vast dat niets eroj aangemoedigd om president Kennedy te vermoorden. Evenmin is iets gebleken van rechtstreekse of indirecte betrek kingen tussen Oswald en Ruby", aldus concludeert de commissie-Warren. De commissie maakt in haar rapport geen definitieve gevolgtrekkingen over Oswalds drijfveren voor zijn aanslag op presdient Kennedy. Zij noemt echter wel een aantal facto ren, die hem tot deze daad hebben kun nen drijven, zoals zijn diepgewortelde af keer van elk gezag, een sterk vijandige instelling tegenover zijn omgeving, een afkeer van de Amerikaanse maatschap pij en een niet aflatende ontevredenheid met de wereld in het algemeen, waarin hij leefde. „Groot man' Oswald wilde ook als een „groot man", die zijn tijd vooruit was, de geschiede nis ingaan. Hij had een neiging om geweld te ge bruiken, zoals ook blijkt uit zijn, in april 1963, ondernomen mislukte po ging om de politiek rechts gezinde ge pensioneerde generaal E. A. Walker met een geweer te vermoorden. „Alle hiervoor genoemde factoren droe gen ertoe bij van Oswald een man te maken, die tot wrede en onverantwoor delijke handelingen in staat was", aldus de commissie-Warren. De commissie, die tien maanden heeft gebruikt voor haar onderzoek, beveelt het congres aan een speciale wet in het leven te roepen, waarin het vermoorden van de president of de vice-president der Verenigde Staten tot een federale misdaad wordt verklaard. Zij meent, dat het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zeer voor zichtig te werk moet gaan met het ge ven van vergunning tot terugkeer naar de Verenigde Staten van „afvalligen, die blijk hebben gegeven van ontrouw of vijandigheid jegens hun vaderland, of die verklaard hebben afstand te willen doen van hun Amerikaans burger schap". De commissie, die in totaal 552 getuigen heeft gehoord, maakt voorts melding van een verklaring, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk tien juni ii. voor haar heeft afgelegd. Rusk zegt hierin dat hij niet over aan wijzingen beschikt, dat de Sowjet-Unie van mening was dat zij belang zou heb ben bij een van het toneel verdwijnen van président Kennedy. Evenmin wijst iets erop dat de Sowjet-Unie bij de aan slag op de president was betrokken. Zes kinderen onder slachtoffers Bestuurder reed volgens de politie te hard Als gevolg van een verkeersonge luk bij Alphen aan de Rijn zijn za terdagmiddag negen mensen om het leven gekomen. Een volkswa genbusje met tien inzittenden vloog daar na een botsing met een vrachtauto in brand. Acht inziten- den zijn in de vlammen omgeko men. Twee mensen werden uit de auto geslingerd één van hen over leed in een Leids ziekenhuis. Ook de vrachtauto vloog in brand. De chauffeur kon zich in veiligheid bren gen. Hij heeft brandwonden en andere verwondingen opgelopen. De slachtoffers zijn: de 66-jarige heer W. Robiers, zijn zoons van 15 en 10 en zijn dochtertjes van 6 en 3 jaar, voorts het 4-jarig zoontje en 2-jarig dochtertje van de bestuurder, de heer Wollrabe (25), allen uit Haaksbergen, alsmede de 27-jarige heer W. Mommaert en zijn 2 jaar jongere eclitgenote. mevrouw E. Mommaert-Roblers. beiden uit Alphen a. d. Rijn. De slachtoffers zijn Indische Nederlanders. Te hard gereden Volgens de politie heeft de bestuur der van het busje met te hoge snel heid gereden, waardoor het busje is gaan slippen. Mogelijk kan, aldus de politie, ook de overgang van klin kerweg naar asfalt tot het ongeval hebben bijgedragen. Vijf inwoners van Alphen a. d. Rijn hebben nog met gevaar voor eigen leven getracht de inzittenden uit het brandende busje te bevrijden, doch ze zijn hierin niet geslaagd. VEEL HUIZEN MOESTEN WORDEN ONTRUIMD Doffe knal Vier doden, veel gewonden, enorme ravage Bij de ontploffing van twee gas houders zaterdagochtend in de voorstad Valby bij Kopenhagen zijn vier mensen om het leven ge komen en naar men vermoedt nog een vijfde. Een honderdtal men sen werd gewond, van wie twee zwaar. Meer dan duizend mensen zijn dakloos. De omgeving van de gasfabriek is tot rampgebied ver klaard. Drie (loden waren, nnnr men geloofI, employés van de gasfabriek. Het vierde slachtoffer is een bejaarde man die jnisl uit een nabijgelegen bakkerij was geko men. Hij werd tegen de grond geslagen. Een groot aantal gewonden kon na be handeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. Ffct. stadsbéStuur heeft beloofd nieuwe htiizen aan de daklozen te verschaffen. Zij zullen voorlopig in scholen worden ondergebracht. De gas- en elektriciteits maatschappij van Kopenhagen deelde mcc dat zij alle schade zal vergoeden De ramp deed zich voor rond half tien in de ochtend. De mensen in Kopenhagen hoorden een doffe knal. waarvan men eerst dacht dat het een saluutschot was in verband met de Britse week die vrij dag is geopend Kort na elkaar «aren twee gashou ders, elk met een inhoud van 127.000 cm3, door nog onbekende oorzaak ontploft. Van een woonblok van vier verdiepingen aan de overkant van de straat scheurden do muren. Het moest worden ontruimd. Vele bewo ners kwamen niet bebloed gezicht naar buiten. Huizen in de onmidde- lijke omgeving raakten in brand. Een voorbijganger zei dat hij op het moment van de ontploffing door een hete luchtstroom bijna omver werd ge blazen. Een vrouw werd uit het raam van haar benedenwoning vijftien meter ver weggeslingerd. Drie doden In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur zijn drie jongeman nen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De auto, waarin zjj zaten, vloog in volle vaart tegen een boom in een flauwe bocht in de Van Heemstra- weg in Winssen. De bestuurder, de 20-jarige A. Deijnen uit Druten, moet ten gevolge van de mist de lichte bocht niet hebben ge merkt. De mede-inzittenden waren de 22-jarige W. van Elk en de 23-jarige T. Dekkers, beiden uit boven-Leeuwe'n. Na de botsing vloog de auto in brand. Uit de aard van de verwondingen welke de jongemannen hebben opgelopen, heeft men kunnen vaststellen dat zij dood moeten zijn geweest voordat de auto in brand vloog. JOHNSON BENOEMT EEN COMMISSIE VAN TOEZICHT President Johnson heeft gisteren een uit vier leden van zijn kabinet bestaande I commissie ingesteld, die zal moeten toe zien op de nauwkeurige uitvoering van de aanbevelingen der commissie-War ren, die een onderzoek heeft ingesteld naar de moord op president Kennedy. De leden zijn de minister van financiën, Dillon, die van justitie ad interim Katzenbach, de directeur van de centra le inlichtingendienst. McCone. en George Bundy, dc adviseur van de president voor aangelegenheden betreffende de nationale veiligheid. Dit besluit van pre sident Johnson is een reactie op de eer ste aanbeveling der commissie-Warren, die in haar rapport had aangedrongen op de instelling van een kabinetscom missie, waarin met name de ministers van financiën en justitie zitting zouden moeten hebben en die toezicht zou moe ten houden op alle activiteiten'van de geheime dienst en der federale organen, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de bescherming van de president. GIJZELAARS WERDEN OP CYPRUS UITGEWISSELD Zaterdag zijn zeven Turks-Cyprioten, die door de Cyprische regering "in gijze ling waren gehouden, uitgewisseld te gen drie officieren van het Griekse leger en vier Grieks-Cyprioten die door de Turks-Cyprioten als gijzelaars waren vastgehouden. De Cyprische minister van buitenlandse zaken, Kyprianou, is zaterdag in Mos kou aangekomen ter bijwoning van be sprekingen over Russische militaire en andere hulp aan zijn land. Echtpaar gedood door kolendamp De heer G. J. Hundcrrnan (65) en zijn drie jaar jongere echtgenote, mevrouw T. Hunderman-Hulgen», zijn zaterdag avond dood in hun woning in de Nach tegaalstraat te Groningen aangetroffen door een 14-jarige kleinzoon, die zjjn grootouders wilde opzoeken. Zij zijn om het leven gekomen als gevolg van koolmonoxydeverglftiging (kolen damp). Gebleken Is, dat de vorming van koolmonoxyde door slechte trek moet zijn veroorzaakt: vochtig weer met wei nig wind. Zowel de haard als de schoor steen waren nl. in orde. Na de door de directie van de Neder landse Cornedie gedane publiktie van haar besiult in de toekomst de bruiloft van Kloris en Roosje na de voorstellin gen van G:jsbreght van Aemstel ach terwege te laten, heeft de directie hier op zo vele reactie» ontvangen, waaruit bleek dat het publiek dit zou betreuren, dat de directie heeft gemeend er goed aan te doen op haar besluit terug te ko men. Dientengevolge zullen de voorstel lingen van Gijsbreght van Aemstel tra ditiegetrouw gevolgd worden door de Bruiloft van Kloris en Roosje, met de nieuwjaarswens, uitgesproken door Tho- masvaer en Pieternel, aldus een commu nique van de Nederlandse Cornedie. Zaterdagochtend verzamelde zich een grote menigte belangstellenden roor en in de buurt van de juwe lierszaak aan de Heiligeweg t« Amsterdam, waaruit gewapende gangsters voor vier ton aan juwelen roofden. Rechercheurs zagen hun wachten beloond Een van de redders luistert naar geluiden, die erop zouden kunnen wijzen, dat onder het puin nog ge wonden liggen bedolven. Op het Rokin in Amsterdam heb ben rechercheurs zaterdagmiddag om half een de 35-jarige statenlo ze typograaf P. Domina,s aange houden die vermoedelijk de leider van de drie uit Duitsland afkom stige daders is van de zaterdag ochtend gepleegde gewapende roofoverval op een juwelierszaak aan de Heiligeweg in het centrum .van de hoofdstad. Bij deze over val werd voor ongeveer 4 ton aan juwelen buitgemaakt. Dit heeft commissaris P. L. Landman, chef van het politiebureau Singel, die het onderzoek leidt, gisteravond mee gedeeld. In het gezelschap van Dominas was een 20-jarige vrouwelijke optïciën uit Essen, die eveneens is gearresteerd. De aanhouding geschiedde op het mo ment dat zij in een op het Rokin ge parkeerd staande auto met een Duits nummerbord, die daar zaterdagavond werd aangetroffen, waren gestapt en de wagen wilden starten. Niet geheel toe vallig stond een der banden leeg. Het Duitse kenteken op de auto, zo bleek uit het onderzoek, was afgegeven aan iemand waarvan de pohtie vermoedt dat hij in verbinding staat met drie man van een bekende bende in Duitsland, die verdacht wordt van het plegen van soortgelijke roofovervallen op juweliers uit het Ruhrgebied en voorts van inbra ken en een dubbele moord bij een roof overval op een café in Lunem. actie. H(j greep de 18-jarige Grietje ■Smit van achteren beet, toen ze net was begonnen de etalageruit te zemen aan de buitenkant. "Tegelijkertijd duwde een ander de deur van de winkel open en schreeuwde: „hands up". Er was op dat moment geen klant in de zaak. Er stond negen man personeel achter de diverse vitrines. De eigenaar zelf strekte zijn hand uit naar een kruk waarop de bandiet meteen begon te schieten. In de kleine zaak ontstond pa niek. De verkoopsters lieten zich gillend op de grond vallen. Schoten Leidsestraat De drie mannen worden ook verdacht van de eveneens spectaculaire inbraak in een juwelierszaak in de Leidsestraat in Amsterdam op zondagmorgen 7 juni, waarbij ook geschoten werd om het pu bliek op een afstand te houden. Hier bestond de buit uit juwelen voor een waarde van 50 mille De gehele nacht en ochtend hadden recherchelurs in de nabijheid van de wagen gepost. De man en het meis je werden verzocht mee te gaan naar het bureau. Dominas lijkt op de foto. die de politie heeft moedelijke De derde bandiet ook net als de an- I deren, voorzien van een donkere zonne bril sloeg op dat moment de grote I etalageruit in met enkele slagen van een mokerhamer. Hij gritste enkele han denvol juwelen uit de kostbare collec tie. Intussen had de hoofdverdachte het door hem weggesleurde meisje meegenomen naar de hoek van de Kalverstraat Hij had een pistool in de hand en begon te schieten toen voorbijgangers op hem af wilden stormen. Er reed op dat moment ook een auto over de Heiligeweg. Daarin zat een agent, die vrijaf had. Natuurlijk sprong hij onmiddellijk uit zijn wagen. Ook op hem werd toen gevuurd. Later werd de kogel teruggevonden in een wieldop... Het drietal holde daarna een steegje naar het Rokin door waar een auto stond te wachten, waarmede de mannen pijlsnel verdwenen De auto werd korte tijd later op de Snoekjesgracht, midden op de rijweg staande, verlaten aange troffen. De wagen bleek, zoals verwacht kon worden, ge-stolen. Patronen In het hotel, waar het tweetal heeft ge logeerd, trof de recherche een plastic zakje met vijf 9 mm. patronen aan van het merk waarvan zowel in de Leidse straat als bij de overval op de Heili geweg als in Lunem in Duitsland hul zen zijn gevonden. Uit Duitsland kwam het bericht, dat later op de dag daar nog een tweede ver dachte werd gegrepen. Alleen de derde dader is nu nog zoek. „Hands up" Om even half tien zaterdagmorgen knal den schoten over dc Heiligeweg. De eigenlijke overval speelde zich daar in enkele minuten af. Volgens de getuigen verklaringen was het de nu gearres teerde verdachte, die het sein gaf tot MOEILIJKHEDEN NIET VERBLOEMD... Steekvlam Dc ziekenauto's werden bij het vervoer! van gewonden door taxi's geholpen. De; meeste verwondingen zijn veroorzaakt j door rondvliegend glas. Tot enkele kilo meters in de omtrek sprongen de ruiten. Volgens ooggetuigen ging de explosie gepaard met een steekvlam van hon derden meters hoog. Kortgene, of beter: Noord-Beveland heeft zaterdag het vijfentachtig-jarig bestaan van de Koninklijke harmonie „E.IYI.M." gevierd. Het jubileum werd niet alleen een Kortgeense aangele genheid, want uit. geheel Noord-Be- velahd waren er vertegenwoordigers van verenigingen naar de receptie in hotel „De Korenbeurs" of naar de ontvangst in het gemeentehuis van Kortgene gekomen om liet korps met deze krasse leeftijd te complimente ren. Tegelijkertijd wezen ze daarbij op de moeilijke tijd, die vele muziek verenigingen op het ogenblik door maken door een gebrek aan nieuwe jonge leden. De bezorgdheid over deze ontwik keling en de moeite, die het kos om steeds bij festiviteiten of ge beurtenissen acte de présence t< geven het klonk in verschillend: felicitatietoespraakjes van zuster verenigingen door. De voorzittei van de jubilerende muziekvereni ging, de heer A. Welleman, zei er van: „De leeftijd van verschillende muzikanten gaat „E.M.M," lang zamerhand parten spelen. Jong bloed is er bijna niet". Hij herin nerde. er ook "aan dat op Noord- Beveland de laatste jaren vier ver enigingen „over de kop" zijn ge gaan. Nee, de moeilijkheden werden niet verbloemd, op de receptie en de ont vangst van de Kortgeense muzikan ten en hun gasten van de harmonie .Kunst en Eer" uit Zierikzee door bet gemeentebestuur. Maar aan de andere kant waren er toch ook opti mistische geluiden te horen, ..Van zelfsprekend zijn we graag gekomen: ien 85-jarig jubileum mag zeker niet onopgemerkt voorbijgaan", zei bij voorbeeld de vice-voorzitter van de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland, de beer M. Geluk uit Arnemuiden. Hij wees onder meer op de fraaie staat van dienst, die het Kortgeense korps in de loop van zijn bestaan heeft we ten op te bouwen. Hij complimenteer de de jubilerende harmonie ook na mens de Koninklijke Nederlandse Muziekfederatie. Op de ontvangst in het gemeente huis deed de heer S. Dekker na mens de Zeeuwse bond de sugges tie. waarmee „Euterpe" in Heln- kenszand een toeloop van jeugdle den beeft gekregende onderwij zers bij de werving inschakelen. Jan een jeugdgroep maken, zodat de jonge leden onder elkaar zijn. En inhakend op de plannen van .E.M M voor een nieuw instru mentarium: ..Zij zouden de oud» nstrumenten kunnen gebruiken' Broodnodig Burgemeester A. A. Schuit deed in zijn felicitatietoespraak over de hoof den van de bezoekers ook een beroep op de jeugd. Hij benadrukte het be lang van een muziekgezelschap in de gemeenschap: „De muziek hoort hij een dorp. Is het er niet. dan is het (Zie slot pag. 5 kol. 1) Terwijl de watennisère van nauwelijks vijf maanden geleden de Delfentaren nog vers in het geheugen ligt, heeft Delft alweer met moeilijkheden in de water voorziening te kampen gekregen. Tegen het middaguur is gisteren namelijk een breuk ontstaan in de hoofdtransportlei- (Iing van Rotterdam naar Delft, op het terrein dat aanvankelijk voor de bouw van een ruimtelnboratorium bestemd De breuk bevindt zich niet ver van de plaats waar de leiding op de ochtend van de 9de mei jl. brak. Het gemeente bestuur van Delft heeft onmiddellijk maatregelen genomen die in grote lijnen overeenkomen met die van vijf maanden geleden. Er wordt weer water aange- voerd var. de drinkwaterleiding „"De - Vlletstreek". De oude leiding van Rot- I terdam naar Delft is. na te zijn doorge spoeld. weer in gebruik gesteld en er zullen weer tankschepen arriveren om water van Rotterdam naar de Delftse watertoren te brengen. Door middel van luidsprekerwagens >s de bevolking van Delft meegedeeld dat de toevoer tijde lijk aanmerkelijk zal verminderen en in verband daarmee wordt aangeraden de uiterste zuinigheid te betrachten. Uit voorzorg wordt voorts geadviseerd het water, dat voor consumptie is bestemd, te koken „Tante Nicole" meldde zich bij Franse politie Gistermiddag is een vrouw. Nicole Da- mansky, die gezocht werd inzake de ont voering van drie kinderen uit Marnay, zich bij de politie in Parijs komen mel den. Een der kinderen had verteld dat I de man, waarmee zjj in de auto hadden gezeten, een vrouw bij zich had die hij Nicole noemde. Zoals gemeld werden de kinderen vrijdag, vier dagen na hun ver dwijning, teruggevonden. De .jiolitie heeft gisteren verlaten kastelen é*i land huizen in de buurt van Poitiers onder- zocht om de ontvoerders op het spoor te 1 komen. Nicole Damanskv wordt nu on dervraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1