Olie houdt het vuurtje warm STIJLVOLLE EETKAMER Herfst met muziek van het blad Keuken: fabrikant vraagt huisvrouw advies Provinciale Zeeuwse Courant 0 vrijdag 25 september 1964 0 naiaarsnummer 0 pagina 17 Uit de verwarmingssector valt weinig nieuws te melden. Tenminste er zijn geen sensatio nele procédés op de markt gebracht. Wel zijn er wat veranderingen in het uiterlijk van de kachels en haarden, maar het binnenwerk is hetzelfde gebleven. Over een ding kan men het wel eens zijn: de kolenkachel is op de te rugtocht, de oliekachel daarentegen maakt een voorspoedige periode door. r^e verkoop van de oliehaarden is de laatste tijd enorm gestegen, vertelde de heer J. Sonne- vijlle, een Vlissingse kachelhandelaar. Toch is een enkele haard, geplaats voor de schoorsteen, niet het ideaal van de verwarmingsdeskundige. Zijn grote wens voorlopig nog een utopie is plint verwarming. Daar zijn echter de huizen niet op berekend, ook de nieuwe niet. De kamers van de nieuwe huizen .vorden steeds groter, het glas oppervlak neemt toe en op de duur kan zelfs de kachel met de grootste capaciteit het niet meer bolwerken. Hiervoor is plintverwarming de oplossing. Voor een volledige stookklare hete- luchtverwarmingsinstallatie betaalt men tussen de f 2000 en f 2500. De woning mag echter niet groter zijn dan 300 kubieke meter. Voor de nieu we gasapparaten betaalt men een bedrag dat ligt tussen de f 500 en f 800 en daar komen dan nog eens de installatiekosten bij. Bovendien kan men dan nog maar één kamer verwarmen. Relatief bezien is dus de hete-luchtverwarmingsinstallatie niet zo erg duur. De uitrusting van de oliekachel is vrijwel constant gebleven. Deze heeft een lange aanloopperiode gehad, waarin de kinderziekten zijn overwonnen. Nu voldoet de oliekachel goed. Vele mensen vin den een dergelijke kachel echter niet gezellig. Maar ook hieraan is de fabrikant tegemoet ge komen met de zogenaamde drietrapsbrander. Hierdoor wekt de oliehaard de indruk een gas haard te zijn, omdat men achter het venster vlammen omhoog ziet klimmen. De kolenkachel heeft het nodige terrein moeten prijsgeven. Het nieuwste op dit gebied is een convector met een tempostaat, die een regelma tige verbranding van de kolen waarborgt. Rechts boven een voorbeeld van een oliehaard met een drietrapsbrander. Deze haard wekt, doordat het vuur achter het venster omhoog klimt, de in druk een gashaard te zijn. De capaciteit is 10.000 k.cal. netto. Daar onder: een oliehaard met twee potverbran- ders. De capaciteit is 13.000 k.cal. netto. Geheel rechts: een bijzonder aardige Modiek- oliekachel met een capaciteit van 13.000 k.cal. flinks op de foto) en nog een tweede oliekachel in de vorm van een Gelderse potkachel, die e&h capaciteit heeft van 9000 k.cal. /""Vmdat de haard in de woonkamer niet tevens de andere vertrekken kan verwarmen en men daar ook een behaaglijke temperatuur wil hebben gaan veel mensen over tot het nemen van bij- verwarming. Hiervoor kan men keus maken tus sen een oliekacheltje (f70 tot f 100), butagasver- warming, dat de laatste tijd nogal sterk opkomt (kosten compleet met fles f 145 tot f 170) en elektrische verwarming. Een bijzonder stijlvolle eetkamerhoek uit de mean derserie van de N.V. Van Gaasbeek en Van Tiel Meubelindustrie. De ronde tafel heeft een stalen frame van grijs métallique, tweemual gemoffeld. Desgewenst kan men het frame ook in mat chroom krijgen. Het tafelblad is in rio palisscnder, teak of eiken, naar believen. De eveneens ronde stoelen zijn bekleed met imitatieleer. Desgewenst zijn zij ook verkrijgbaar met een houten frame. Het onderwerp is van Rudolf Wolf. MET het Invallen van de herfst begint het. Er staat weer een nieuwe studieperiode voor de deur, het vergaderseizoen gaat van start, de belangstelling voor de t.v. neemt toe. Hel wordt ook weer „muziektijd". Of, beter ge zegd: tijd om te musiceren. De muziekverenigingen beginnen hun repetities voor de jaarlijkse uitvoering en ook individueel wordt er druk gemusiceerd. Op het orgel, op de piano, de gi taar, de blokfluit. II zelke instrumenten zijn „in", welke instrumenten worden het meest gevraagd? Een vraag, die we hebben gesteld aan de heer C. J. Matla, de filiaalhouder van de muziekhandel Goldschmeding in Goes. Het is een hele serie. Va riërend van de blokfluit tot het electronisch orgel. Of, in prijzen: variërend van acht tot bijna drie duizend gulden. Een instrument, waarvan de firma Goldschmeding de indruk heeft dat het de laatste jaren steeds meer op de voorgrond komt is het electronisch orgel. Sinds en kele jaren heeft het vaste voet gekregen in verschillende kerken. waar het de plaats van het pijp orgel inneemt. Maar ook op andere fronten wint het electronisch or gel terrein, omdat het weinig plaats nodig heeft. In de huiska mer bijvoorbeeld, waar het des avonds na het werk voor enkele uurtjes muzikale ontspanning zorgt. Langzamerhand is de ver schuiving te constateren, dat het electronisch orgel het harmonium vervangt, meent de heer Matla. „Het is ook uitstekend geschikt om populaire melodiën ten gehore te brengen, verklaart hij verder". Wij hebben er zowel aan kerkge nootschappen als aan exploitan ten van bars verkocht. Want ook daar komen ze goed tot hun recht." T_Jet begin van de herfst, als de vakanties afgelopen zijn, be tekent voor de muziekhandel een opleving in de verkoop van mu ziekinstrumenten, vertelde de heer Matla. Het gaat overigens nog ge ruime t(jd door: „Voor ons ligt het seizoen tussen september en maart, april," is de ervaring, die de heer Matla in de loop van twaalf jaar in de Gocse muziek handel heeft opgedaan- Een „klas siek" instrument, waar in deze periode vraag naar is. is uiteraard de piano. En de jeugd? Welke instrumen ten zijn bij de jeugd „in". Bij de kleuters begint het met het Orff- instrumentarium: tamboerijn, triangel, bekken en dergelijke. Hoewel daar natuurlijk vaak een kleuterschoolbestuur achter staat, zoals bij de r.k.-kleuterschool in Hansweert, waar de leerlingetjes via het Orff-instrumentarium „spe lenderwijs" met de muziek in aan raking komen. Een instrument, wat bij de lagere schooljeugd aan het begin van elk najaar opgeld doet is de blokfluit: op school wor den vaak groepjes blokflultisten gevormd. X ndere instrumenten? De ac- cordeon bijvoorbeeld, een an dere keer een blaasinstrument, een saxofoon of een klarinet, soms een viool of een cello voor de muziek studie. Maar het is duidelijk: de jeugd is de allergrootste afnemer van de gitaren en mandolines. D&t zijn de instrumenten, die het meest in trek zijn, na het zomerseizoen, 's Winters is het de tijd om gitaar te studeren. En om bandjes te vormen Wij leven in een snel veranderende wereld. Dit is voor niemand opzienbarend nieuws. Overal trachten nieuwe vormen en nieuwe ideeën heen te breken door de soms nog taaie schaal van conservatisme en verstarring. Dat gebeurt in het groot, in het reiken van de mens naar de planeten en de oneindige verten; het is ook aan de gang vlak bij ons, naast ons in onze eigen wonihg. De mens van vandaag wil niet langer wonen in pluche en tussen de stofnesten van bouwkundige tierelantijnen. Hij verlangt naar strakheid, naar eerlijke kleuren, naar efficiënte, maar mooie vormen, Die drang maakt geen halt en front voor pnze keu kendeur. r\e keuken van 1964 is een vertrek geworden soms al een deel uitmakend van de woon- ruimte waar het goed toeven is en prettig en vlot werken. Waarom ook niet? Waarom zou het laboratorium van de huisvrouw ten achter blijven bij de ontwikkeling naar doel matigheid en vormschoonheid, die de hedendaagse, verantwoorde woningbouw kenmerkt? Het stiefkind keuken, lang beschouwd als een soort noodzakelijk kwaad, is hard op weg zich te ontworstelen aan dat assepoesterbestaan. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat de huisvrouw zelf, in een tijd waarin de vrouw op veler lei terrein bewijst zeer mondig te zijn, nog vaak zo weinig wordt geraadpleegd als het gaat om zaken waarmee zij het meeste heeft te maken. Doordat ook de huisvrouwen zich hebben georganiseerd, wordt haar advies echter steeds meer ingewonnen. Dat haar stem van grote waarde is, heeft een van de grootste houtverwerkende industrie- en ter wereld, een Zaans bedrijf, terdege beseft. Deze industrie wil namelijk door middel van een opinieonderzoek vaststellen welke wensen en verlangens er onder de Nederlandse huisvrouwen leven, speciaal met betrekking tot de vorm en de inrichting van de ideale keu ken, zoals die past in het huis van nu. In nauw overleg met de betrokken instanties uit de wereld van de vrouw gaat zij in de pro vincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland een grootscheepse enquête houden naar de idee- en van huisvrouwen op dit gebied. Zoveel mogelijk plaatselijke afdelingen van vrouwen verenigingen zijn hierover al benaderd. Ook de mening van niet-aangeslotenen bij een vrou wenorganisatie wordt op prijs gesteld. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen bij de afdeling public relations van de Bruynzeelfabrieken te Zaandam. ren terzake deskundige jury zal beoordelen in hoeverre de gegeven antwoorden getuigen van een gezond keukeninzicht en de deelneemsters met de beste formuleringen belonen met een fraaie keuken. Uiteraard zullen de gegevens, die dit initiatief oplevert, ten goede komen aan een zo mogelijk nog doelmatiger en qua uiterlijk nog verantwoorder vormgeving van het produkt, de eigentijdse montagekeuken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 37